Gemeente haalt gedenksteen weg ..m mm mot forgive y$ if ve fail Onteigening huizen: stok achter de deur 'Onthef Van Lier uit zijn functie' m Borden langs rijksweg 20 mogen wél IMRIiNGS lAGiiAD SCHKSAMSGHE C8S8ANT IfftltM WWIBWIfi CniiBflHI 'Albert Speer'-ontwerp bevalt Vlaardingen niet Scholieren bij politie Oude herberg gaat tegen de vlakte Bmndend bed op straat gegooid Ingreep in Mozartlaan Geïrriteerde Vlaardinger wil benoeming van gecommitteerde ."LEO® BREZMV T0 JI»»Y CARTER BLESSED ARE THE PEACE -MAKERS MATTJffiöS Gasontploffing: geen ruit heel Politie botst op weg naar gewonde Herman Sizoo: 'Politie kent verordening niet' Woning verbetering stagneert opnieuw Nij pels naar Schiedam WOENSDAG 25 FEBRUARI 1987 Regionale redactie. Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Een bewoner van de Eykmanstraat in Vlaar dingen heeft rond het midder nachtelijk uur een brandend bed door de balkondeur naar buiten gegooid. Het bed had vlam gevat door kortsluiting in de elektri sche deken. De vriend van de bewoonster, die in het bed lag te slapen, werd daar wakker van en gïn.g met een tot actie over. Toen hij het bed naar buiten gooide, raakten de balkondeur én de gordijnen in brand. Die vlammen wist hij zelf te doven. Een 62-jarige bewoonster van een huis aan de Prins Hendrik laan moest gistermorgen door de ^brandweer uit haar brandend nuis worden bevrijd. De brand was ontstaan door een overver hit theelichtje. Toen de brand weer ter plaatse kwam, stond de benedenverdieping van het huis vol rook. Omdat de brandweey vermoedde dat er nog iemand in het pand was, werd de deur ge forceerd. De vrouw was onge deerd, maar wel lelijk in de war. In de huiskamer ontstond een fikse brandschade. SchiedamNiet met de bedoe ling van de ooit gevreesde Mo zartlaan een snelweg te maken, wél met het oogmerk het ver keer naar de Borodinlaan en Brederoweg beter te geleiden, zal de gemeente de oostelijke rij baan doortrekken. Ook komt er een betere aansluiting op het Bachplein. Kosten: 6,5 ton. Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier moet worden ont heven uit zijn functie als voorzit ter van de gemeenteraad, vindt 'de lastige Vlaardinger' Sjaak Zoutendijk. Bovendien moeteen onpartijdige gecommitteerde worden benoemd tot voorzitter van de gemeenteraad om na elf maanden van onderhandelen te komen tot een nieuwe college. Met dat verzoek heeft Zouten dijk zich gewend tot (ad interim) minister De Koning van bin nenlandse zaken. „Zowel het uitblijven van nieu we wethoudersverkiezingen, als het aanbieden van een nieuwe gemeentebegroting voor 1987 is feitelijk strijdig met de gemeen tewet. Daarom geef ik u ernstig in overweging in het belang van de gemeente Vlaardingen de heer Van Lier tijdelijk uit zijn functie te ontzetten", schrijft ae boze Sjaak Zoutendijk in zijn brief aan de minister. De Vlaardinger beeft al in een veel eerder stadium aan de bel getrokken bij de hogere over heid om de aandacht te vragen voor de situatie in Vlaardingen. In brieven aan de commissaris van de koningin mr. Schelto Pa- tijn vraagt Zoutendijk eerst op 6 oktober en later op 15 november 1986 om maatregelen: „Ik vroeg om de benoeming van een rege ringscommissaris of een com missie van toezicht, die met de betrokken partijen om de tafel moesten gaan zitten om uit de problemen te komen". Zoutendijk .schreef één van de brieven juist na het verwerpen van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1987. „Deze peni bele toestand kan en mag niet langer voortduren om het imago van onze stad niet verder te schaden", liet hij de commissaris van de koningin m een toelich ting weten. Mr. Schelto Patijn ging niet in op de noodkreet van Sjaak Zouten dijk. In een tweetal brieven, waarvan één met het opschrift 'dienstgeheim', stelt Patijn: „De voorzitter van de gemeenteraad ziet erop toe, ondanks de nogal forse oppositie, dat één en ander binnen de gemeentewet en het reglement van orde blijft. Daar om is er geen reden tot bemoeie nis van mijn kant". Ook maakt Patijn duidelijk dat hij redelijk optimistisch is gestemd over een goede afloop van de onderhan delingen: „In het vertrouwen dat de gemeenteraad uiterlijk eind februari 1987 de begroting van dat jaar zal vaststellen, heb ben gedeputeerde staten de bur gemeester meegedeeld er geen bezwaar tegen te hebben dat de tot dat tijdstip onvermijdelijke uitgaven worden gedaan". „Het is nu bijna eind februari, maar een oplossing is er nog niet. dus daarom moet er ingegrepen worden", aldus Zoutendijk. Het gemeentebestuur van Vlaardingen heeft afschriften gekregen van de brieven van Zoutendijk. „Maar ik heb nooit iets vanuit het stadhuis verno men. Dat vind ik een beetje raar. Ze hadden kunnen zeggen: jó. Zoutendijk, kom eens over de si tuatie praten. Niets daarvan. En dat heeft mij teleurgesteld". Vandaar het huidige verzoek aan de minister van binnenland se zaken om burgemeester Van Lier tijdelijk uit zijn functie als voorzitter van de Vlaardingse gemeenteraad te ontzetten. Burgemeester Van Lier kent de brief aan de minister van bin- Burgemeester Van Lier. nenlandse zaken niet: „Maar ik vind het wel interessant, Ik moet de heer Zoutendijk wel te leurstellen: als burgmeester van Sjaak Zoutendijk. Vlaardingen heb ik geen be moeienis met de onderhandelin gen Dat is een zaak van de poli tieke partijen". j Vlaardingen Het plan om een [flatgebouw van negen verdie pingen aan het Weeshuisplein te [bouwen heeft politiek Vlaardin- .gen diep geschokt. Het bouw- 'werk op het Veerplein aan de 'overkant, een futuristisch ogen de bibliotheek van drie verdie pingen, bracht dezelfde emoties teweeg. In figuurlijke zin liet de commis sie stadsontwikkeling gisteren geen spaan heel van de maquet te van Rem Koolhaas' ontwerp bureau OMA (Office for Metro politan Architecture). De plan nen die de Rotterdamse archi tect heeft voor de Vlaardingse [binnenstad doen sommigen sterk denken aan de scheppin- 'gen van Albert Speer. INiet iedereen onderschreef die door Remi Poppe (SP) getrok ken vergelijking met de bouw meester van Hitiers Duizendja rig Rijk. Maar het oordeel was overwegend negatief. „Wat een {teleurstellend gebrek aan speelsheid", was nog de vriende lijkste kwalificatie. De torenflat was in een eerder ontwerp van OM A»niet opgeno men. Dat Koolhaas de prijsvraag voor invulling van het Wees huisplein had gewonnen, werd opeens onwaarschijnlijk gevon den. „Strookt dat wel met het promotieplan Vlaardingen, een bibliotheek op het Veerplein? Dat kost een stuk parkeergele genheid!", riep de CDA'er Van der Linden verontrust De slechte toegankelijkheid van de nieuwe bibliotheek oogstte veel kritiek, evenals de laag bouw achter de torenflat In één van de twee blokken kijken de "bewoners tegen de garagedeu ren van hun drive-in-buren aan. Poppe had er geen ander woord voor dan 'a-sociaal'. Een mening die opvallend haaks staat op de termen waarin de architect het ontwerp aanprijst: „Een Lijn- baan-achtige planning, als een ruimteschip tegen de oude stad aan geschoven". Vol belangstelling schaarden de kinderen van de Groenoordschool zich rond een motorfiets. Schiedam De leerlingen van de achtste groep van de openbare ba sisschool Groenoord brachten gisteren een bezoekje aan het hoofd bureau van politie van Schiedam. De kinderen vonden het best spannend, zo'n bezoekje aan de politic. De meeste kinderen hadden nog nooit een politiebureau van binnen gezien. Zij stapten dan ook met enige schroom over de drempel van de ingang. Na het zien van een voorlichtingsfilm werden de kinderen door het bureau rondgeleid. De kinderen kregen de cellen van het hoofdbu reau te zien, de meldkamer en natuurlijk de motoren, waar de poli tie ook gebruik van maakt. Schiedam De gemeente Schiedam heeft een marine-1 ren gedenksteen, geplaatst a\ door de 43-jarige Hagenaar J. van der Hoeven, laten verwij deren uit de ruïne van Oud- Mathenesse. De Hagenaar had de steen in de ruïne geplaatst in de hoop, dat de nieuwe Russisch-Ame rikaanse besprekingen over het Salt Il-akkoord een posi tief verloop voor de mensheid krijgen. „Ik hoop op een positieve res pons", aldus J. van der Hoeven. „Ik ben in Schiedam geboren, daarom heb ik gekozen voor de ruïne. Een ruïne heeft eeuwig heidswaarde, is ook wat neutra ler dan een kerk". In de steen, met afmetingen van 30 bij 60 centimeter, heeft hij de tekst 'God would not forgive us if we fail' laten maken. Een uit spraak van de Amerikaanse ex- president Jimmy Carter, gedaan in Wenen in het jaar 1979. Ook staat in de steen de bijbelse spreuk 'Blessed are the peacema kers' gegraveerd. De man had de gemeente Schie dam schriftelijk van zijn voorne men op de hoogte gesteld. „Maar hij heeft niet op antwoord ge wacht", aldus een woordvoerder van de gemeente. „Het is natuur lijk een beetje raar om de steen al te plaatsen, voordat er officieel toestemming voor is gegeven". Ook zinde de gemeente de plaats niet, waar de steen was neerge zet: „Ergens bovenin een nis. Je moest onder het hek door, klim men en klauteren om erbij te kunnen komen. Dat leek ons wat gevaarlijk. Daarom ook hebben we de steen weggehaald. Het col lege moet nog een besluit nemen over het aanbrengen van de ge denksteen aan do gevel van de ruïne", stelt de woordvoerder. „Schiedam moet nu maar bekij ken wat het gaat doen", aldus J. van der Hoeven. „Als het ge meentebestuur geen interesse heeft, dan ga ik met de steen naar Oost-Berlijn. Dan plaats ik hem in de Berliner Dom". De gedenksteen, zoals die moet worden geplaatst in de ruïne. Schiedam Alle ruiten van een huis aan de Alfons Ariënsstraat sneuvelden gistermiddag bij een gasontplossmg Door een lek in de leiding kwam de keuken vol gas te staan. Dat leidde, samen met de brandende waakvlam van de geiser, tot een explosie. Een klem brandje ging vanzelf uit. Er bleef geen ruit heel, de gordijnen hingen opeens buiten te wapperen en de splinters ver oorzaakten lakschade aan een geparkeerde auto. Bij een brandje in de Halley- straat gistermiddag was ook al een lekkende gasleiding in het spel. Vloerbedekking en behang rond de gaskachel vatten vlam. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur te do ven. w/, *%??-*» fos?" '4 Schiedam Een politieauto met zwaailicht en sirene is gister morgen op Plein '40-'45 in Schie dam in botsing gekomen met een personenauto. De agenten waren op weg naar de Boerhaa- velaan, waar een 23-jarige auto mobilist een 67-jarige Rotter damse op de fiets had aangere den. De automobilist verzuimde Op de kruising met de Swammer- damsingel de fietsende vrouw voorrang te verlenen. De vrouw werd met een lichte hersen schudding naar het Schieland- zïekenhuis vervoerd, maar kon later op de dag weer naar huis. Bij de aanrijding tussen politie- en personenauto bleef de schade beperkt Persoonlijk letsel deed zich daar niet voor. door CH RIS WOERTS Maassluis De actiegroep Be houd Lickebaert mag de borden met leuzen tegen de aanleg van de Blankenburgtunnel terug plaatsen op de weilanden langs rijksweg 20. Op last van de rijks politie in Maassluis moesten de boeren de borden verwijderen, omdat plaatsing in strijd zou zijn met de verordening Bescher ming Landschap en Natuur van de provincie Zuid-Holland. Uitgesloten van de verordening zijn echter borden met opschrif ten die, op basis van lid 1, artikel 7 van de grondwet, te maken hebben met het recht op vrije meningsuiting. De borden, zoals die waren geplaatst door de ac tiegroep Behoud Lickebaert, vallen ander die bepaling van de verordening. „De politie twijfelde over de in houd van de verordening en heeft van ons de juiste tekst ge kregen. Waarom daarop alsnog is ingegrepen, is ons ook niet duidelijk. Als provincie hebben wij er geen enkele bemoeienis mee. Wij hebben ook nooit op dracht gegeven tot het verwijde ren van de borden. Het plaatsen is immers niet in strijd met de verordening, want in artikel 2, sub. j, van ae verordening staat dat borden die betrekking heb ben op het verkondigen van een mening wel geplaatst mogen worden", aldus een woordvoer der van de provincie Zuid-Hol land. Klachten De politie van Maasland besloot vorige week in te grijpen, nadat op het bureau klachten waren binnengekomen. „Mensen von den het ontsierend, niet fraai. Waren bang dat er binnen de kortste keren langs de hele rijks weg borden zouden verschijnen. Daarom hebben wij gevraagd aan de eigenaren van de grond om de borden weg te halen. In derdaad met de verordening Be scherming Landschap en Na tuur 2uid-Holland in de hand. Van de bepaling over het recht van vrije meningsuiting weet ik niets", stelt een woordvoerder van de rijkspolitie, als hem om commentaar wordt gevraagd. De actiegroep Behoud Licke baert is vast van plan om de bor den weer terug te plaatsen. De politiewoordvoerder: „Dat zien we dan wel weer. Als de borden weer langs de rijksweg staan, zullen we nogmaals bekijken of het in strijd is met de verorde ning". Herman Sizoo, de woordvoerder van de actiegroep Behoud Lic kebaert, is hevig ontstemd over de handelwijze van de politie. „Ik sta hier werkelijk versteld van", aldus Sizoo. „Wij, burgers, worden geacht de wet te ken nen. Dat mag ik dan toch zeker ook van de politie veronderstel len? Ze weten, zo blijkt nu, totaal niet wat er in die verordening staat. Te gek om los te lopen". De borden langs rijksweg 20 met leuzen tegen de aanleg van de Blankenburgtunnel komen te rug. „Dat gaan we zeker doen. We moeten natuurlijk eerst overleg voeren met de boeren van wie de grond is. Die mensen zijn echt onder druk gezet door de politie. Ze wilden niet in con flict komen met de politie en daarom hebben ze toegegeven om de borden te verwijderen. Ik vind het een heel overspannen reactie van de rijkspolitie om na klachten direct in te grijpen. Er is nooit overleg geweest met ons". Alleen bij het terugplaatsen van de borden zal het volgens Her man Sizoo niet blijven: „We hadden het Advokarenkollek- tief Schiedam al in de arm geno men om een proefproces uit te lokken. Nu willen we ook gaan bekijken of het niet mogelijk is om een klacht in te dienen tegen de politie van Maasland". SchiedamMiddelen als ont eigening, aanschrijving en on bewoonbaarverklaring zullen de gemeente Schiedam bin nenkort vaker ten dienste staan. Verwerving van sloop- panden (op plekken waarvoor stadsvernieuwingsplannen gelden) zal met deze drie wa pens sneller kunnen plaats vinden. Alle politieke partijen uitten in de commissie stads vernieuwing gisteravond hun instemming met deze hardere aanpak. Overigens benadrukte wethou der Hans van Kleef, dat er „voortaan niet met het mes op de keel zal worden onderhandeld". Want, zoals de wethouder voor stadsvernieuwing en volkshuis vesting zei: Meestal verlopen aankopen heel soepel. Maar de stok achter de deur is er nu, al hoeven we hem misschien niet te gebruiken". In de afgelopen jaren heeft de stadsvernieuwing nogal wat ver traging opgelopen, doordat eige naren tot het laatst toe een veel hoger bedrag voor bun panden bleven vragen hoger dan de gemeente bereid was te geven. Uiteindelijk werd dan soms toch een veel te hoge som betaald. Dat beleid was met te handhaven. Steeds meer eigenaren gingen daarop speculeren. Bovendien dreigde rijkssubsidie naar dè staatskas terug te vloeien door de vertraging, die nieuwbouwplan- nen opliepen. Hoewel ook een onteigeningspro cedure twee jaar m beslag kan nemen, voordat op basis van een reöle taxatie via de rechterlijke kanalen de waarde van het pand wordt uitbetaald, lean de gemeen te bij nieuwbouw met die tijdsli miet rekening Houden. In het verleden kwam het voor, dat verwendng meer dan vier jaar in beslag nam. Ook gaat de gemeente van het voorkeursrecht gebruik maken. Panden in een oude wijk, die door hun eigenaren,,te koop wor den gezet, moeten eerst aan de gemeente worden aangeboden. Koopt de gemeente niet, dan mag pas aan een ander worden ver kocht. Vanzelfsprekend geldt dat alleen voor gebieden, waarvoor de gemeente duidelijke plannen heeft klaarliggen en waar de wo ningen dus binnen afzienbare tijd verworven moeten worden. Op die manier kan speculatie wor den tegengegaan. Bij aanschrijving wordt de eige naar verplicht zijn woning op te knappen. Komt hij daarmee voor hoge kosten te staan, dan zal ver koop vaak de enige oplossing zijn. Wie er nog goed van afkomen, zijn degenen die in 'de dure tijd' een huis hebben gekocht „Want je zult maar voor veel geld een woning hebben aangeschaft, met een hoge hypotheek, en nu, om dat de prijzen op de woning markt gekelderd zijn, met een restschuld blijven zitten", onder kent Van Kleef. Bij verwerving kan de gemeente in die gevallen soms een regeling treffen, waar bij zij de restschuld van de dure aankoop overneemt. De nota hierover, gisteravond in de commissie behandeld, wordt binnenkort vastgesteld door „de gemeenteraad. Vlaardingen De voor malige herberg Het Zwarte Paard in Vlaar dingen gaat tegen de vlakte, de fysieke in spanningen van Willem Daalmeijer ten spijt Het SP-gemeenteraadslid klom op 2 februari in zijn werkgoed over het hoge hek om de commissie voor stadsontwikkeling op het terrein aan de Korte Dijk te laten. Zijn hoop, dat de politici alsnog de waarde van het historische pand zouden in zien, werd snel de bodem ingeslagen. Ook Daalmeijer moest toegeven, dat de op stallen er nogal schameltjes uitzagen. Deze week klampte de SP'er zich aan een laatste strohalm vast: een onafhankelijk bouw kundige inschakelen. Dat advies van Daalmeijers partijgenoot Remi Poppe M wera door wethouder Bas Goudriaan van tafel ge veegd. „Jongens, opknap pen van die ruïne kost ton nen!" waarschuwde Gou driaan de commissieleden. Het voltallige college van B en W was 's middags voor alle zekerheid nog eens aan de Korte Dijk gaan kijken, maar de conclusie was de zelfde als op 2 februari: een bouwval. Een deskundige inschakelen vond de wet houder daarom geld weg gooien. Dwars tegen herhaalde verzekeringen van de His torische Vereniging Vlaar dingen in dat Het Zwarte Paard goed te restaureren is, stemden alle partijen op de SP en PSP/CPN/PPR na vóór sloop. Het aanbod van de Vlaardingse parti culier R.N.C. Maarleveld om het pand op te kopen en op eigen kosten in oude glo rie te herstellen werd nau welijks serieus genomen. Willem Daalmeijer vreest met de Historische Vereni ging dat de hele Korte Dijk aan de havenzijde tegen de vlakte gaat „Zodat er een soort wild-west-huïsjes ge bouwd kunnen worden met raampjes net groot ge noeg om op indianen te schieten". Schiedam Weer blijkt de particuliere woningverbete ring in Schiedam te stagneren, ditmaal in de Oosterstraat Be woners kwamen gisteravond massaal naar de commissie stadsvernieuwing. Hen was toegezegd dat om streeks 1 juli een aanvang kan worden gemaakt met verbete ring van hun huizen. Voor zul ke plannen krijgen eigenaar- bewoners een subsidie, dat een groot deel van de kosten van een opknapbeurt dekt Door ge brek aan 'ambtelijke capaci teit' stagneert de hele zaak. Waarschijnlijk kunnen zij niet voor 1 januari aan de slag. Mo menteel is er een vacature bij de gemeente, maar de sollicita tieprocedure verloopt moei zaam, zodat versterking bij de ambtenarij uitblijft De bewo ners van de Oosterstraat verlie ten teleurgesteld het stadhuis. - Wethouder Van Kleef: „Bij veel incidentele gevallen kun nen wij nu al hulp bieden om woningen op te knappen, maar dan moet het wel heel noodza kelijk zijn. Het spijt mij, men sen. Zo ligt het En dat is eer lijk, maar hard". Schiedam Minister Ed Nijpels (milieu) zal in Schiedam de nieuwe grondreinigingsinstalla- tie van de NBM aan de Nieuwe Waterwegstraat in Schiedam of ficieel in gebruik stellen. De liberale minister zal op woensdag 11 maart bij het inge- bruik nemen van de installatie het startsein geven voor het rfei- nigen van 140.00 ton met cyani de verontreinigde grond. Via een voordroogtrommel en eep verbrandingsoven worden de giftige stoffen uit de grond ge-, haald. "-r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1