Gemeentebelangen vindt ruimte voor woonwagens PTT Viaardingen dreigt met vertrek Heisa over pand nr. 97 Toeval bepaalt winnaar Salon van de Maassteden Historische vereniging ontkent kraakplannen Personeel bibliotheek kraakt nieuwbouwplan lAAÜÜS QA001A0 SCHIEOAMSOHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Carnaval öp school Provincie ontbiedt Hafkamp Zonneweelde: ^eindelijk opknapbeurt Vrachtwagen blijkt wrak Prins Bern hard naar Viaardingen VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, 3131 8C Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 De leerlingen van de Beukenhof in Viaardingen vierden vanmor gen opgewekt het carnavalsfeest. Vlaardingen/Schiedam Het carnaval barst dit weekeinde ook in de Waterwegsteden in alle hevigheid los. Een aantal scholen in de regio laat het feest niet zomaar aan zich voorbij gaan, Voor de Schiedamse openbare basisschool De Kring was het vandaag dubbel feest. Vanaf 2 februari heet de school geen Jan Ligthart meer, maar De Kring, en dat feit werd gecombineerd met het carnavalsfeest. In de gymzaal van de school aan de Frans Halsplein was het van middag een drukte van belang. Fraai uitgedoste kinderen maakten er een echt feestje van. Ouders keken eerst geamuseerd toe, maar liepen daarna enthou siast mee in de polonaise. De kinderen van De Harlekino aan de Burgemeester Van Haar- enlaan in Schiedam maakten vanmiddag, feestelijk verkleed, een optochtje door Nieuwland om de wijkbewoners aan carna val te herinneren. Schiedam Wethouder Luub Hafkamp is op het Provincie huis ontboden om tekst en uitleg te geven over de plannen voor een nieuw woonwagenkamp aan de Schie, dicht bij het sta tion. De provincie wil wel mee werken aan een kamp tussen spoorlijn en snelweg, maar al leen als de gemeente Schiedam garandeert dat er maatregelen genomen worden om het lawaai tegen te gaan. De brief van eind vorig jaar, waarin Schiedam de plannen aankondigt, is over de geluidsoverlast veel te vaag, al dus A.L.A. Metselaar, beleids medewerker woonwagenzaken op het provinciehuis. Volgens Metselaar zal de gemeente er niet aan ontkomen tussen kamp en snelweg geluidsschermen op te trekken. „Anders is het plan van de baan". Ook zal de veront- reinigde grond afgegraven moe iten worden. Het was D66-frac- "Jieleider Adri Reijnhout, die déze week in de commissie stadsontwikkeling en milieu "naar de ontwikkelingen infor- - meerde. •J* ^Maassluis De bewoners van Ihet Maassluisse bejaardeneen- ,*-trum Zonneweelde hadden al ^maanden reikhalzend naar het -moment uitgekeken: het slaan Jyan de eerste paal voor de bouw ?yan 39 aanleunwoningen. Het startsein ook voor een grote op- knap beurt van het gebouw, dat langzaam maar zeker aan het ^verpauperen was. ,v"|ïet voldeed allang niet meer £aan de eisen van de moderne ytiid. De kamertjes waren te •>klein, hadden te weinig comfort, £Aan die periode komt nu een jyeinde. £Het was WD-wethouder Lies- J-beth Snoeck, die samen met een ^bewoonster van Zonneweelde £de eerste paal vakkundig de •Tdrassige bodem in sloeg: een mo- ,-ment, dat gade werd geslagen door enkele tientallen belang- I stellenden en vrijwel alle bewo- hers van Zonneweelde en hun I familie. iDe bouw van de woningen en de opknapbeurt zal nog geruime in beslag nemen, maar het i^èuid van het behelpen komt in richt. En daar is het uiteindelijk ,jp;mtedoen. Schiedam Behalve de wens dat het huidige woonwagen kamp aan de Schiekade ver groot wordt, in plaats van ver kleind, draagt Gemeentebe langen Schiedam in een brief aan de gemeenteraad ook suggesties aan voor nieuwe woonwagencentra. De partij, die vorig jaar net niet in de gemeenteraad kwam, noemt als geschikte de voormalige zandvlakte aan de Westfrankelandsedijk, nabij de Admiraal De Ruyterstraat; de voormalige Boshoek aan het eind van de Juiianalaan; de voormalige landijsbaan aan de Schiedamseweg; een plek naast de rooms-katho- lieke begraafplaats beneden aan de Vlaardingerdijk; een terrein aan de Burgemees ter Van Haarenlaan, tegenover de algemene begraafplaats; de kaalslag, waar vroeger de Gustowijk stond, aan de Maas dijk. Volgens Gemeentebelangen hoe ven er geen protesten te worden verwacht, als één of twee van deze plaatsen mochten worden gekozen.- Er zouden geen bezwa ren van omwonenden te ver wachten zijn, en evenmin wordt de omgeving erdoor aangetast, schrijven Ru Hartog en Jan Ha gendoorn aan de gemeenteraad. De aangedragen plaatsen zijn destijds niet alle door de gemeen te onderzocht op hun geschikt heid voor een woonwagencen trum. Zn liggen dicht bij de be bouwde kom en zijn alle goed be reikbaar. De partij heeft nog een idee, als ook de nu genoemde plekken worden afgewezen. Er zouden voetbalvelden, of andere sport terreinen, vrijgemaakt kunnen wor een aantal woonwa gens. De bezettingsgraad van die velden loopt toch terug, vinden Hartogen Hagendoorn. Leefwijze Bovenal vragen zij zich echter af, of het voor de woonwagenbewo ners wel goed is om dichter bij de stadskern te komen, wonen. Dat is „misschien een eis van hoger hand, maar is dit gezien de struc tuur van de stad wel zo interes sant voor mensen, die het stadsle ven niet gewend zijn en zich moeilijk aan de leefwijze van de stadsbewoner kunnen spiege len?" Volgens Gemeentebelan gen zullen de relaties op het hui dige kamp aan de Schie ver stoord worden, als er woonwa genbewoners verhuizen naar nieuwe standplaatsen elders. De partij vindt daarom dat het kamp aan de Schie gewoon aantrekke lijk moet worden gemaakt, zodat de bewoners er graag blijven. Afschriften van hun brief heeft Gemeentebelangen verzonden aan de provincie Zuid-Holland, de twee meest betrokken minis teries, de regionale inspectie Zuid-Holland en oak de bewo nerevereniging Delflandseweg, die bezwaar had gemaakt legen een nieuw woonwagencentrum aan de Schie, aan het eind van de doodlopende Delflandseweg. Het is voor Gemeentebelangen een raadsel, dat de gemeente serieus denkt aan een woonwagencen trum tussen rijksweg 20 en de spoorlijn, naast een vuilstort an nex gifbelt. Gemeentebelangen verwacht alleen al door het la waai schade aan de gezondheid, als daar inderdaad mensen ko men te wonen. Schiedam Voor straat- groep Oosterstraat is het een woelige tijd. Niet al leen is haar subsidie voor woningverbetering mini maal een half jaar uitge steld. Ook heerst er in de straat grote onrust over pand 97. Een verontruste woordvoerster schetste in de commissie stadsver nieuwing de situatie: „Dakpannen rollen zo de straat op en een heel grote plank slingert aan één spijker in de lucht. Zo'n pand vormt een enorme bedreiging voor spelende kinderen". Men vreest dat het pand elk ogenblik kan instorten. Vandaar de vraag van de bewoners aan Hans van Kleef: „Wethouder, neem nou alsjeblieft een sloopbe- sluit". Van Kleef liet zich echter niet zo gauw vermurwen: „Wij gaan pas over tot sloop als dat pand door de gemeente is aangekocht. En voor we dat gaan doen, moet er een schriftelijk advies vanuit het project team komen. Al jaren is dat de gewoonte". „Formalistisch gedoe", vond de werkgroep. Maar de wet houder voor stadsvernieu wing en volkshuisvesting bleef bij zijn opinie. Overi gens raadde hij de veront ruste bewoonster aan om bouw- en woningtoezicht te bellen. Die kan een gevaar lijke toestand altijd verhel pen. .Mooie boel", schertste een bewoner ongelovig, „de brandweer durft niet eens het dak op!" Met het bekend maken van de winnaar opende dr. Schelto Patijn gisteren de Salon van de Maassteden in het Stedelijk Museum van Schiedam. Schiedam Jan van Reeven is bij toeval winnaar gewor den van de Salon van de Maassteden 1987. Omdat de jury niet kon kiezen uit de ne gen voor de prijs voorgedra gen kandidaten, mocht het lot bepalen wie de 1500 gulden van de Stichting Opbouw Schiedam zou toucheren. Het toeval, een handje gehol pen door commissaris der ko ningin dr. Schelto Patijn, wees uiteindelijk de Vlaardingse kunstenaar aan. Een dubbele verrassing voor Van Reeven, die zoals alle inzenders pas op het laatste moment van het bestaan van de prijs hoorde. Volgens de oorspronkelijke opzet zou aan de Salon geen competitie-element worden verbonden. Over de gistermiddag door Patijn. geopende Salon lopen de menin gen sterk uiteen. Organisator Hans Paalman, directeur van het Stedelijk Museum waar de wer ken van 58 kunstenaars uit Maas sluis, Viaardingen en Schiedam tot 30 maart te zien zijn, is tevre den. Hij vindt het niveau van de inzendingen redelijk tot goed een heel verschil met zijn mening over de magere kwaliteit van de vorige, in 1982 gehouden Salon. Maar Paalmans geestdrift wordt in kunstenaarskringen niet alge meen gedeeld. Alleereerst heeft het veel te laat verzenden van de deelnamefor mulieren nogal wat kritiek uitge lokt De Salon stond tenslotte al een jaartje of wat Ir» het werkpro gramma van het museum. Ver der vinden sommigen de opzet van de Salon niet erg duidelijk. Is het nu een expositie die een in druk wil geven van hedendaags werk uit de regio, of een speciaal voor de Schiedamse artotheek- in-oprichting bedacht stuntje? Want 33 van de ingezonden wer ken zijn direct door Schiedam aangekocht yoor die artotheek, waarvan de openingsdatum ove rigens nog bij lange na niet vast staat. Wethouder Luub Hafkamp heeft zelfs nog geen pand voor de toekomstige kunstuitleen op het oog. Onder de kunstenaars lonkt men naar het oude politiebureau aan de Grote Markt en ook wel naar de voormalige school aan het Oude Kerkhof. Stilzwijgen Als de respons op de 130 verzon den uitnodigingen hem al tegen valt (slechts 80 kunstenaars stuurden werk in), laat Paalman dat niet blijken. „Een. kleine hon derd aanmeldingen zou mis schien aardiger rijn geweest", is het enige dat hij erover kwijt wil. Hij veronderstelt dat de wegblij vers zich liever op individuele tentoonstellingen concentreren, omdat ze op de Salon toch niet goed uit de vert komen. Namen noemen doet Paalman niet „An dere zouden degenen die wel meedoen automatisch worden af geschilderd als tweede keus". Ook over de organisatiekosten bewaart de museumdirecteur het stilzwijgen. Het Stedelijk heeft de tentoonstelling geheel van het ei gen krappe budget moeten bekostigen, omdat er geen spon sors voor het evenement te vin den waren. Dat is aan de goed koop uitgevoerde catalogus dui delijk te rien. Daarin staat geen enkele afbeelding. Volgens Paal man hoeft dat ook niet: „Zo kan iedereen toch prima met het boekje uit de voeten?" Viaardingen De historische vereniging is niet van j plan de met sloop bedreigde herberg Het Zwarte Paard aan de Korte Dijk te kraken. Wethouder Bas Goudriaan dropte dat 'gerucht* gister avond in de commissie stadsontwikkeling. De vereni ging heeft, vertelt Bert van Bommel, wel een ander 'scenario' om de voormalige herberg voor sloop te be hoeden. „Ek heb vernomen dat er plannen zijn om Het Houten Paard te kraken. Dat moeten wij voorkomen", zei de wet houder. „Alles leuk en aardig, maar kraken is er deze keer niet bij". Alleen PSP'er Arnold van Kalken vroeg Goudri aan, waar hij het gerucht vandaan had. „Mensen zeggen dat toch niet van tevoren", aldus een verbaasde Van Kalken. „Of verkeert u soms ook in krakerskringen?" vroeg hij de wethouder. Van Bommel geeft toe, dat een lid van de historische vere niging in een opwelling het plan heeft geopperd om Het Zwarte Paard te kraken, „Daar heeft iemand met grote oren bij gestaan en die heeft dat weer doorverteld. Maar wij hebben andere plannen. Ik ben nu bezig met een open brief aan de raadsleden, waarin geappelleerd wordt aan hun ge zond verstand". De historische vereniging zal tot de raads vergadering van 11 maart blijven proberen om het sloopbe- 't van tafel te krijgen. Viaardingen Een vrachtwa gen, bestuurd door een 42-jarige Viaardingen, is op rijksweg 20 wegens dertien mankementen van de weg gehaald. De politie van Nieuwerkerk aan de IJssel noteerde onder meer, dat de truck geen apk-keuring had on dergaan, niet verzekerd was, geen oranje-rood markerings bord aan de achterzijde had, wel een lekke uitlaat, slechte rem men en bladvering en ondeug delijke ruitenwissers en richtin gaanwijzers. Bovendien was de wagen niet ingeschreven in het register voor het transport van lading door eigen vervoer. De lading was te hoog. De tachograaf was in geen weken gecontroleerd en vernieuwd. En op de voorruit zat een verouderd kentekenbe wijs deel drie, dat door de politie in beslag genomen is. De wagen is afgevoerd naar de sloop. De ei genaar kreeg een proces-ver- baal- Viaardingen Prins Bernard reikt op 17 maart de Geuzenpen ning uit. Hij zal dat doen tijdens de herdenking bij het Geuzen- monument op de markt in Viaardingen. Op 12 maart 1983 onthulde koningin Beatrix dat monument, gemaakt door de*" Vlaardingse kunstenaar Leen Droppen. De stichting Geuzen verzet 1940- 1945 wilde daarmee de 'fakkel van de geuzen uit 1940* branden de houden. Naast de herdenking wordt ook ieder jaar de Geuzen penning uitgereikt aan personen of instellingen, die 2ïeh voor de instandhouding en bevordering van de democratie en bij de be strijding van de dictatuur, de discriminatie of het racisme hebben onderscheiden. Viaardingen Het biblio theekpersoneel is helemaal niet te spreken over het nieu we gebouw, dat de gemeente van plan is op het Veerplein neer te zetten. „We accepte ren het alleen omdat een half ei beter is dan een lege dop", verwoordde Hans de Bruin gisteravond de ongenoegens van de bibliotheekmedewer kers. Zij zijn bang dat de gemeente voor de tweede keer binnen 25 jaar dezelfde fout maakt, namelijk: een centrale ont werpen die al bij de ingebruik name te klein is, zoals de hui dige bibliotheek in de Fran senstraat. Volgens De Bruin is van de suggesties, die het per soneel had na een eerste aige- - keurd ontwerp, in de nieuwe bouwplannen weinig terug te vinden. De bibliothecaris is niet de enige Vlaardinger met kritiek op de stedebouwkundige plannen van het architectenbureau OMA voor het Veerplein en Weeshuisplein, De raad«:ommissie voor stad sontwikkelingen liet er deze week geen spaan van heel ('af schuwelijk!') en op een informa tieavond^ gisteren in het Wees huis, bleek na de pauze de helft van het talrijke publiek de jas te hebben aangetrokken. „Logisch, het is voor die mensen een veel te technisch verhaal. En boven diendien krijgen ze elke keer een ander ontwerp te zien, niemand weet meer waar hij aan toe is", meende beroepsinspreker Sjaak Zoutendijk. G.N, Molenaar, ook steevast op inspraakavonden achter de mi crofoon te vinden, vroeg zich af waarom de maquette nog vanstal was gehaald als vrijwel alle par tijen die al figuurlijk met de grond gelijk hebben gemaakt. Volgens architect Kees Christi- aanse ging het allemaal om een misverstand. De maquette zou 'nog niet af zijn. Evengoed ging de inspraakavond als een nacht kaars uit reeds na vijf kwartier werd de discussie gesloten. Architect Kees Christiaanse s (midden) legt centrumbewoners s uit hoe hun toekomstige omge- o ving er uit gaat zien. 3> doe "'ETER DE LANGE Vlaai lingen De Vlaar dingse PTT overweegt het postkantoor aan de Westha- venkade op te doeken en di rectie, administratie en distri butiecentrum buiten de stad onder te brengen. Verder dreigt de FIT met ongeveer zestig medewerkers te ver huizen naar Maassluis ol Schiedam, omdat alle onder handelingen met de gemeen te over een nieuw gebouw zijn vastgelopen. De post in Viaardingen zou dan voortaan vanuit een buur gemeente per auto worden be steld. Alleen de loketdiensten zouden gehandhaafd blijven. De PTT wil die onderbrengen in de toekomstige torenflat op het "Weeshuisplein. Directeur Wender de Beet ziet weinig heil in verder onderhan den met de gemeente Waardin-- gen, die al acht alternatieven voor een nieuw distributiecen trum heeft afgewezen. De Beet heeft een voorkeur voor een ge bouw ergens aan de Westlandse- weg, wegens de strategische lig ging op de grens van Holy, Cen trum en West De gemeente heeft slechts twee locaties in de aanbie ding: industriegebied Het Scheur en een kavel in het uiterste noor den van Holy. De PTT vindt bei de plaatsen te afgelegen. Sinds hij in maart vorig jaar tot directeur in Viaardingen werd benoemd, heeft De Beet vrijwel geen vorderingen gemaakt met zijn verhuisplannen. De verhui zing van de loketten naar het centrum zal te zijner tijd wel doorgaan, maar het grootste pro bleem. het sorteercentrum, lijkt onoplosbaar. En er moet snel iets gebeuren, want de huidige ruim te om 's nachts de post te sorteren is al jaren te krap. „Qua ruimte zijn de arbeidsomstandigheden hier ronduit slecht", aldus De Beet De PTT-directeur wil het huidige vloeroppervlak van 1200 vier kante meter liefst verdubbelen. Daarnaast zijn nog ongeveer 2500 vierkante meter nodig voor stal ling van het wagenpark. „Maar alle plaatsen die aan die voor waarden voldoen zijn al gereser veerd voor hoogwaardige activi teiten, zegt de gemeente. Daar mee worden hotels en congres centra bedoeld. Nou, je maakt mij niet wijs da* ze in Viaardingen acht hotels gaan neerzetten", zegt De Beet bitter. Ook over uitbreiding van het postkantoor in winkelcentrum De Loper valt volgens De Beet met de gemeente niet te praten. Hij is langzaam aan tot de conclu sie gekomen dat het zogenaamde 'bedrijfsvriendelijke' denken van de gemeente Viaardingen geken merkt wordt door starheid. „De contacten met het stadskantoor zijn niet slecht, alleen: er komt niks uit Als je zoals ik gewend bent dat de overheid met je mee denkt, valt zo'n Vlaardingse op stelling tegen- In Breda heb ik In een paar maanden tijd zes bouw plannen gerealiseerd. Hier stuitje op de arrogantie van de macht, op de opvatting dat een bedrijf toch nooit om de gemeente heen kan". Op 10 maart praat De Beet nog maals met rijn superieuren over de problemen in Viaardingen. Van de calculaties zal afhangen /welk besluit financieel het gun stigst uitvalt, uitwijken naar Maassluis of Schiedam, of 'tan denknarsend' voor een kleine vijf miljoen alsnog een nieuw dis tributiecentrum bouwen in Holy.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1