PvdA, CDA en WD klaar met programma Brandersgat in de ban van carnaval Prins Pieter op herhaling Sectorgrens omgedoopt in 'belemmerende maatregel' Nog half miljoen tekort -~c c VUARDINGS QASBIAD t SGHKOAMSSHE COUfiANI NIEUWE WATERWEG COURANT Zwart moet kraakpand ontruimen Belg rijdt palen omver: Tuinlaan vreest drukte t Carnaval do Brasil: hoge temperaturen li Optocht treki 20.000 bezoekers Fietser verongelukt Man valt door gat Fietser aangereden H WATERWEG MAANDAG 2 MAART 1987 Regionale redactie Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229. 4352066, .1350557 sportredactie: 4345209 Vlaardingen PvdA'er John Raiishuijsen knikte intens te- vreden van 'ja', toen een journa list: hem zaterdagmiddag vroeg of-er nu een sectorgrens wordt gelégd in de Anthony Knotten beltsingel- Zelf durfde hij dat be laden woord niet in de mond te nemen. Dat gezichtsverlies kon hij zijn onderhandelingspartners van CDA en WD niet aandoen. Geen sectorgrens in de Knotten beltsingel, beslisten CDA en VVD bij aanvang van de onder handelingen met de PvdA over het nieuwe beleidsprogramma. Zo'n grens dwingt het autover keer op het hoofdwegermet te blijven. De woonwijk wordt er- door afgesloten voor doorgaand verkeer. In het verkeerscircula tieplan, dat in 1982 door de ge meenteraad werd aangenomen, wordt voorgesteld van een deel van de singel een busbaan te ma ken. Ander verkeer mag er dan niet meer op. In het nieuwe beleidsprogram ma staat,- dat 'de normen ten aanzien van de geluidsintensi teit, door het ministerie gesteld op basis van het VCP, zo veel mogelijk moeten worden ge haald'. Op basis van die normen krijgt Vlaardingen subsidie. Er moest dus een compromis worden gezocht dat de gemeente geen geld zou kosten en dat com promis werd zaterdag gevonden. Er komt geen busbaan, op de Knottenbeltsingel, zoals de PvdA wilde. Maar het wordt wel onmogelijk gemaakt om over Verkadesingel en de Knotten beltsingel rechtstreeks van de Burgemeester Heusdenslaan naar Plein '40-'45 te rijden. Bij de Kethelweg worden auto mobilisten gedwongen rechtsaf te gaan naar het Emaus om ver volgens via Voorstraat en Ro- zerdaan weer op de Knottenbelt singel terecht te komen. „Geen sectorgrens", vinden. CDA en WD. 'Een second-best oplossing', noemt John Ranshuijsen het be reikte compromis. Maar hij ver wacht niet, dat de PvdA-leden er veel problemen mee zullen hebben. Het doorgaand verkeer wordt geweerd, en daar ging het de socialisten om. De WD is te vreden, omdat er meer auto's over Emaus en Voorstraat zullen rijden. „Daar profiteert de mid denstand van", aldus Jan Ma- dem. Vlaardingen PvdA, CDA en WD hebben zaterdag na drie maanden onderhandelen overeenstemming bereikt over het beleidsprogramma De drie partijen hopen deze week eindelijk de begroting voor 1987 vast te stellen en de wethoudersposten te verde len, Vlaardingen moet het al sedert november zonder be groting en zonder wethouders stellen. De begroting vertoont nog een gat van een half miljoen gul den. „Maar daar zijn wij niet meer aan toegekomen", ver telt CDA'er Aart Kool. „Wij hebben slechts kunnen con stateren; dat er op korte ter mijn een sluitende begroting moet worden vastgesteld". In de kantine van het bedrijf van WD'er Jan Mademdaar vin den vaak de gesprekken plaats werd een glas gedronken op het bereiken van de eerste mijlpaal. De liberaal stak zelfs de vlag uit Maar op de inderhaast belegde persconferentie werd duidelijk, dat de brede coalitie veel meer een verstandshuwelijk is dan een zaak van liefde. „Onze voörkeur gaat nog steeds uit naar een college op smalle ba sis", zei John Ranshuijsen, leider van de onderhandelingsdelegatie 2 PvdA. Hij zag liever een college van PvdA en CDA dan de l'k brede coalitie. Maar Kool noem de die verbintenis van twee par- 'ondenkbaar' en 'onwense- CDA-wensen Het CDA zal nog de meeste moei te hebben om de onderhande lingsresultaten aan de achterban te verkopen. Van de wensen, die de christen-democraten in no vember van het vorig jaar bij de behandeling van de begroting 1987 op tafel legden, is maar wei- nigovergebleven. Inwilliging van alle CDA-wen- 'seri zou de gemeente 628.000 gul den hebben gekost Daarvan is slechts 34.000 gulden voor le vensbeschouwelijk onderwijs op openbare scholen in de begro ting voor 1987 terecht gekomen. Fractievoorzitter Aart Kool troost zich echter met de gedaeh- te7 dat de andere wensen wel in de komende meerjarenbegroting worden verwerkt De'PvdA heeft slechts het groot- - sté gedeelte van de paragraaf 'vrede en veiligheid' uit het be- i leidsprogram van het linkse min- derheidscollege moeten inleve- ren. De stimulering van vredes- onderwijs en het afwijzen van de bouw van atoomschuilkelders zijn de enige punten die in het u nieuwe beleidsprogramma terug- komen- De paragraaf 'vrede en v veiligheid' was echter op Initia ls hef van PSP/CPN/PPR in het --program opgenomen. Ideaal 'wis- .r-selgeld' dus voor de socialisten. COok al zegt Ranshuijsen: „Hier „■zaTde afdelïngsvergadering heel A-wat moeite mee hebben". CtDeze week onderhandelt Rans- Shtrijsen met de hete adem van É.zijn afdeling in de nek. Als PvdA, 'CDA en VVD op zaterdag geen 2 college van burgemeester en wet houders hebben 'gebrouwen' -unpèt hij, zo heeft de afdeling uit gesproken, ophouder! met onder handelen. iHet grootste probleem zal zijn de idrie partijen op één lijn te krijgen xbiT.de portefeuilleverdeling. Het - 'CDA wil in het nieuwe college '.twee zetels en gunt de PvdA er took twee en de WD één. De WVB zag hét liefst een college cmét slechts vier wethouders aan- -jtreden. In die variant leveren DCDA en WD beide één wethou- i ider. De RvdAis er gewoon op uit ..zo- sterk mogelijk in een nieuw i icoHege vertegenwoordigd te zijn. Schiedam Het morele recht, dal John Zwart op het pand Oude Kerkhof 20 zegt te hebben, is niet door de rechter erkend. Zwart moet het gekraakte pand spoorslags verlaten. Dat is de uitkomst van een kort geding, dat door de gemeente Schiedam aangespannen was. Zwart functioneert als coördina tor van het Bureau Alternatieve Hulpverlening (BAH) op num mer 18, maar wilde voor de nieuwe organisatie Jojo uitbrei den naar het belendende per ceel. Daar was voorheen galerie Simon de Graaff gevestigd. Jojo 'is een hulpverlenende instantie primair voor jongeren, en wordt door Zwart gezien als een alter natieve JAC. Bovendien had hij de vroegere galerie willen behouden als kunstcentrum, eventueel inha kend op'de behoefte in Schie dam aan een artotheek. Zwart vindt dat de politiek hem wel wat verschuldigd is, omdat hij al jaren op vrijwillige basis opkomt voor mensen die zich door ge meentelijke instanties bena deeld voelen. Maar de gemeente gunt hem het pand Oude Kerk hof 20 niet Over de bestemming van het pand is onderhandeld met de Schiedamsc kunstenaar Tony van W assem. Bij het kort geding heeft de ge meente ingebracht, dat het gaat om een pand in een karakteris tieke omgeving. Zwart vindt dat ook, maar het verbaast hem van de gemeente, daar de laatste tijd de geruchten in die omgeving over sloopplannen voor wonin gen en winkels toenemen. Schiedam Organisator Ron Jaspers, verkleed als mr. Gold, en ook pater Boon achter de tap behoorden zaterdagnacht in de Goudsbloem tot de meest carna valesk uitgedoste types, maar als medewerkers aan het Brazili aans carnaval vielen zij zelf bui ten de prijzen. De ]uiy, bestaande uit journalis ten die normaal met serieuze mensen omgaan en nu op een verdieping van hun vak stuitten („allemaal malloten"), gunde on der andere Peter Pijpers een prijs voor originele kledij, want hij had zijn oude Bhagwan-outfit uit de mottenballen gehaald, en dat was wel zo verrassend. Ook bij de Rietzeilers keken ze daar van op. Prijzen ook voor twee travestie ten, en de wandelende dood: stamgast Jos had een bijl in zijn rug geplant (op zijn plek gehou den door Een Vlucht Regenwul pen van Maarten 't Hart) en een mes in zijn "borst; dat zag er eng uit Ook twee varkenssnuiten vielen op. Maar geen boerenkiel te zien, op het Braziliaans carna val in de Goudsbloem. En lang niet zoveel bloot als verwacht mocht worden op een feest, waarbij de jury de meest ondeu- gende en pikante kleding zou uitzoeken. Wel was het er bloed- n heet, de temperatuur was met opzet opgevoerd om het Zuida- g merikaanse klimaat te benade-5 ren en vooral later in de nacht had dat zo z'n effecten. Toch was het bij de Rietzeilers nog heter, Het 'Braziliaans' gebeuren fn de Goudsbloem week nogal wat af van het carnaval elders. De optocht in Schiedam van De Rietzeilers trok zeer vee! belang stelling. door CHRIS WOERTS Schiedam Schiedam leeft de zer dagen in een roes. Onder het bewind van Prins Ton I kan het carnaval in Brandersgat deze dagen niet meer stuk. „Al dagen hoor je de mensen erover fluiste ren. Mensen staan te popelen van ongeduld en zelf voel ik dat ook. Het carnaval in Schiedam is uniek, het maakt de mensen blij", maakte burgemeester Hei- nier Scheeres tijdens het over handigen van de stadssleutel aan de prins van de carnavals vereniging De Rietzeilers duide- lijk. Het feest begon al vroeg in de middag. Op het pleintje voor het oude stadhuis hadden zich vele honderden mensen verzameld. Kinderen waren al verkleed, klaar om in de optocht mee te lo pen. Een optocht die er zijn mocht Grootser van opzet dan ooit tevoren in de geschiedenis van de Rietzeilers. Ruim 40 deelnmers aan de optocht, die naar schatting zo'n 20.000 be langstellenden trok. „De eerste aanzet is nu gemaakt", was oud prins Bas Kornet onder de idn- ruk van het gebeuren. Kornet, die deel uitmaakt van het senio renconvent en zich actief met de optocht heeft bezig gehouden, ziet voor de toekomst duidelijk mogelijkheden. „Het is moeilijk om de mensen over de drempel te krijgen. Is de stap eenmaal ge maakt, dan raakt iedereen en thousiast. Dat zag je ook dit jaar. We hebben heel wat moeten praten om iedereen över de streep te trekken, maar uitein delijk is het gelukt. En let op: volgend jaar wordt het nog grootser, zo enthousiast waren de reacties". Schiedam De Lange Nieuw- straat wordt eerdaags afgesloten voor doorgaand verkeer, in ver band met reconstructie, maar veel bewoners van Tuinlaan en Plein Eendragt vinden dat niet zo'n prettig vooruitzicht Het is namelijk de bedoeling, dat auto's via de Tuinlaan.omgeleid gaan worden. Eind vorige week kre gen de omwonenden een voor proefje van waartoe dat kan lei den. Een Belgische vrachtwagen chauffeur was, na de Hoofdbrug, via de Hooikade de Tuinlaan op gereden. Er worden al werk zaamheden uitgevoerd in de Lange Nieuwstraat en de chauf feur wilde vermijden in een fuik te belanden. Maar juist de Tuin laan bleek een fuik. De ruim vijftien meter lange vrachtwa gen kon niet verderen ter hoog te van Plein Eendragt besloot de Belg rechtsomkeert te maken. Maar dat viel niet mee. Eerst reed hij een stel paaltjes om. Toen rukte zijn truck een dikke tak van een boom. af. En vervolgens maakte "hij, toen het keren op die manier niet hielp, een omtrekkende beweging rond het plein. Maar hoewel dat onlangs gereenstrueerd is, is het kennelijk niet op zulke gevaar ten berekend en zo zagen de bewoners tot hun ergernis, dat een groot gat in het wegdek ga pend achterbleef. Politie en brandweer moesten eraan te pas komen om de Belg te ontzetten uit zijn benarde positie. „Dat kan nog leuk worden, straks", verzuchten de omwo nenden, die de verwachte druk te op de Tuinlaan niet bepaald verwelkomen. Bij de gemeente zal getracht worden ae schade aan het wegdek hersteld te krij gen. Brandersgat dus in de ban van het carnaval. De optocht toonde een bonte mengeling van praal wagens; zaalvoetbalvereniging Groenoord, die samen met spon sor Nico Shipping International Ronald Reagan en Michael Gor- batsjov ten tonele voerde. Of makreelroker Geerlings, die voor de mensen langs de route stokbrood met makreel had. Of de dames van de Raad van Elf, die verkleed als Proosjes recla me maakten voor de stad. Het zag er dit jaar allemaal erg goed uit. Alleen de inbreng van de muziekkorpsen was dit jaar wat mager. „Daar zullen we inder daad iets aan moeten doen", al dus de denktank van de Rietzei lers, Luud Snel. „Muziek geeft meer sfeer, geeft aan het geheel een nog feestelijker aanzicht". In de avonduren ontspon zich een zeer spontaan feest in zaal Irene. Vele honderden bezoe kers, fraai uitgedost, zorgden voor een zeer uitgelaten sfeer. „Een heerlijke happening", was - ook Prins Ton I onder de indruk van het feest. „Het is toch zalig als je al die tevreden mensen ziet Ik merkte het 's middags al. Je ziet kinderen aan de optocht meedoen. Die kinderen trekken hun ouders wel mee, die vervol gens ook enthousiast worden. Zo gaat het balletje rollen en gaan steeds meer mensen carnaval vieren". Op het feest in zaal Irene veel bekende gezichten. Gemeente ambtenaren Gus Schram en Mari Dingenouts liepen voorop in de polonaise en ook cricket- international Eric Dulfer liet zich van zijn beste kant zien. Tot het Witte Schaap van 1987 werd door de Rietzeilers het cricket-elftal van Excelsior '20 gekozen. „Bij thuiswedstrijden trekt het eerste team tussen de 700 en 1000 toeschouwers. Voor Nederlandse begrippen een on gekend resultaat De grote ver dienste van Excelsior '20 is dat het een grote groep jongeren aantrekt". Ook de actie van twee suppporters van de Thurlede- verenigïng, Aad Karis en Whn Bruning, om handtekeningen op te halen voor een snelle realisa tie van het doorgeven van BBC1 en BBC2 op de kabel, droeg er toe bij om de cricketers tot het Witte Schaap van'de Rietzeilers uit te kiezen. Gisteren was het de beurt aan de jeugd van Schiedam. Het jeugd carnaval trok ook gisteren in zaal Irene veel belangstelling. Schiedam De 23-jarige Alexandros S. uit Schiedam is zaterdagmorgen vroeg bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Omstreeks kwart over vier werd de Schiedam mer met zijn fiets op de krui ding van ae Parkweg en de Burgemeester Van Haarenlaan gescnept door een auto. Hij overleed in de ambulance op weg naar b.t ziekenhuis. Vlaardingen Een 43-jarige Vlaardinger is zaterdagmiddag in zijn huis aan de Kwartel- laan door een gat in de vloer van de eerste verdieping ge vallen. Het slachtoffer raakte bewusteloos en werd overge bracht naar het Holy zieken huis. De man had het gat in de vloer zelf gezaagd. Hij was be zig zijn huis te verbouwen. Jeffrey van Loon: het Zwarte Schaap van de Leutloggers. doorCHRlS WOERTS Vlaardingen „Wat een men- sen! Wat een sfeer! Ik weet niet wat ik meemaak". Prins Pieter I van de Vlaardingse carnavals vereniging De Leutloggers kraaide van plezier tijdens het prinsenbal in zaal Triangel. „Ik heb lang getwijfeld of ik inder daad prins wilde worden, maar ik heb er nu absoluut geen spijt meer van. Heerlijk al die hos sende, zingende en dansende mensen". Een volle zaal Triangel genoot inderdaad van het carnavals feest. „Na tien minuten al merk te je dat er sfeer in zat", aldus persleuteraar Ton Hessing. „In het verleden zaten we nog wel eens met het zweet in de han den. Dan wilde de avond maar niet op gang komen, maar nu was het na tien minuten al beke ken". De Leutloggers beleefden zater dag het eerste lustrum. Voor de vijfde maal in successie werd het prinsenbal gehouden. „Steeds meer mensen beginnen zin in het carnaval te krijgen", meent Ton Hessing. „Je merkt het dui delijk aan de belangstelling. Die is ieder jaar weer groter". Het feest voor de Vlaardingse carnavalsvereniging kon in de middaguren al niet meer kapot In een bomvol stadhuis droeg burgemeester Fred van Lier het gezag van de stad over aan prins Pieter I, Een sfeerrijke bijeenkomst Al leen niet voor de adjudant van de Leutloggers. In zijn enthou siasme om op een volgwagen te klimmen bezeerde hij rijn scheenbeen. De ongelukkige carnavalsvierder moest 's avonds tandenknarsend thuis zitten. De blessure aan rijn been was van dien aard dat hij niet meer kon feestvieren. Prins Pieter I, die naast prins carnaval van de Leutloggers ook prins is van de carnavalsvereni ging van de Halve Zolen van het Vlaardingse Toeleveringsbedrijf was onder de indruk van de be langstelling. „Niet alleen van avond, maar tijdens alle festivi teiten. Als je ziet hoe blij de men sen zijn in de bejaardentehuizen als wij op bezoek komen, dan is dat alleen maar fijn. Echt, in het Zonnehuis liepen de mensen vrijdag nog met slingers om en médailles op door de gangen- Zo leuk hebben ze het gevonden. Volgen jaar mogen, nee, moeten we weer terugkomen. Ook dat is het fijne van carnaval". Met prins Pieter I hebben de Leutloggers een gouden greep gedaan. „We zijn zeer in onze schik met hem", steekt Ton Hes sing rijn bewondering niet on der stoelen of banken. „Volgend jaar ben ïk weer beschikbaar", liet prins Pieter I direct weten. „Als de senaat mij vraagt, dan twijfel ik geen moment Ik ben zo goed opgevangen door de mensen van de Leutloggers, dat is gewoon geweldig. Daar heb ik alle respect voor. Nee, volgend jaar hoop ïk er weer bij te zijn". Hoogtepunten tijdens het feest in Triangel waren natuurlijk het bekend maken van het Witte en Zwarte Schaap van 1987. Tot het Zwarte Schaap van 1987 werd benoemd de invalide sportman Jeffrey van Loon van zwemvereniging VZC. „Omdat hij tot de absolute wereldtop ge rekend moet worden", aldus prins Pieter I. „De prestaties van Jeffrey krijgen ons inziens veel te weinig aandacht. Hij kan zich meten n.et valide zwemmers. Om hem nog eens extra in de aandacht te zetten is hij het Zwarte Schaap". De Vlaardingse zwemmer was duidelijk onder de indruk van zoveel belangstelling voor zijn persoon. De onderscheiding van het Witte Schaap ging ook naar een sportman. John van Eef- denburg, jeugdjudotrainer^bij sportschool Tino Hoogendijk, 1 viel die eer te beurt. „Omdal&e op een opvoedkundige manier met de kinderen bezig bent Jul lie kweken kampioenen en daar is veel waardering voor", hield Pieter I de gelukkige trainer voor. Na de officiële plichtplegingen werd er weer feest gevierd. On der de bezielende leiding van Be Alfkes uit Breda en de Travel- Iers werd er tot in de kleine uur tjes gehost en gezongen. CZ Vlaardingen Een 46-jarige fietser is zaterdagavond op dé Burgemeester Pruissingel aan gereden door een 20-jarige au tomobilist. De fietser verkeer! de, aldus de politie, onder vloed van alcohol en had ver moedelijk een rood verkeers licht genegeerd. De man werd overgebracht naar het Holj^ ziekenhuis. De politie zoekt getuigen van de aanrijding-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1