Politiek conflict kost gemeente tonnen Neeltje Oprei 102 j aar oud Forum over relatie politiek en bewoners mmw Km Gids maakt ouderen niet wegwijs genoeg VIAARDIMGO OAGDIAD SGHIEDAMSCHE EDURANt NIEUWE WATERWEG COURANT 'Argumenten voor sloop herberg deugen niet' Opbouwwerkers gevraagd via advertentie Oefenruimte voor reumapatiënten Extraatje voor scholen, maar kritiek blijft Beter Eerste bussen vanaf veiling SlvK kraakt kraakpand I Aspirant-leden j willen eigen PvdA-afdeling Computercursus overtekend Vuil blijft in Schiedam Iets minder werklozen Dief heeft goede smaak DINSDAG 3 MAART 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 ËG Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen'De argumenten van de raadscommissie stadsont wikkeling om de voormalige herberg Het Zwarte Paard te slopen, deugen van geen kant. In een open brief aan de ge meenteraad verwijt de histori sche vereniging Vlaardingen de commissieleden behalve ondes kundigheid ook willekeur. De redenering dat de gevel die uit 1880 dateert 'niet mooi zou zijn en geen waarde zou hebben' gaat niet op: met die redenering is 90 procent van alle gebouwen in de binnenstad waardeloos. Dat Het Zwarte Paard in zo slechte staat zou verkeren dat behoud niet zinvol is, vindt de historische vereniging ook non sens. Een Vlaardingse particu lier heeft al aangeboden het pand te kopen en op eigen kos ten te restaureren. In opdracnt van de vereniging onderzoekt een onafhankelijk deskundige momenteel ae bouwkundige staat van het pand. Volgende week krijgen alle raadsleden een exemplaar van zijn rapport. Schiedam Aan de verhou ding tussen politieke partijen en bewonersverenigingen kan wel wat verbeteren, maar hoe? Soms lijken de partijen, en de verenigingen wel vier kant tegenover elkaar te staan, terwijl zij allebei menen de burgerij te vertegenwoordi gen. In Schiedam-Zuid heeft de bewonersvereniging het voortouw genomen om tot een gedachtenwisseling te komen. Aanstaande vrijdag vindt 's avonds in het schoolgebouw aan de Zwartewaalsestraat 16 (20.00 uur) een forum plaats, waar zowel politiek als vereni gingsleven vertegenwoordigd zal zijn, evenals de macht waarmee beide te maken heb ben: de ambtenarij. Van de PvdA/WD-coalitie zul len Herman Posthoorn en Ge rard Verhulsdonk in het forum ritting nemen; de eerste omdat hij aan de wieg heeft gestaan van een aantal bewonersverenigin gen {pas later werd hij wethou der) en de tweede omdat deze ge zegd heeft dat gemeenteraadsle den in feite opbouwwerkers zijn. Namens de oppositie is Adri Reijnhout (D66) gevraagd mee te denken. Reijnhout valt die eer te beurt, omdat hij als een van de weinige raadsleden geregeld rijn oor te 1 u i ster legt bij de bewoners verenigingen. Namens de ambtenarij neemt ad junct-directeur gemeentewerken Hans van der Vlist zitting in het forum, wat hem niet ongelegen zal komen in deze verkiezingstijd voor Provinciale Staten (hij is voor de provincie PvdA-lijsttrek- ker). Voorts maken Bert van Kan en Arm and van Puyvelde deel uit van het forum, Van Kan als voormalig bewonersdeskundige en voorzitter van wijkcentrum De Erker, Van Puyvelde als ex- opbouwwerker, tegenwoordig coördinator van de Federatie van Schiedamse instellingen voor so ciaal-cultureel werk en samenle vingsopbouw. Schiedam Raadsleden en ambtenaren zijn benieuwd hoe de bewonersverenigin gen van de drie oude wijken zullen reageren, nu het in stituut Ondersteuning Be woners landelijk heeft gead verteerd voor twee opbouw werkers en een bewoners- deskundige in de Schiedam se stadsvernieuwing. In december schortten de bewonersverenigingen Oost, Zuid en West al hun contaeten met de gemeente Schiedam op, omdat de PvdA/VVD-coalitie wei gerde het opbouwwerk te garanderen. Al twee jaar zit ten de verenigingen zonder beroepsmatige ondersteu ning. Zij waren het beu nog langer te wachten en ver braken het overleg. Nu echter een advertentie de deur uit is (sollicitanten kunnen zich melden bij B en W), hoopt het instituut On dersteuning Bewoners op zeer korte termijn de beno digde beroepskrachten te kunnen aanstellen. En om dat de gemeente nogal wat invloed heeft in het insti tuut, meer dan de bewo nersverenigingen, gaat men er in gemeentelijke kringen vanuit dat de advertentie een afdoende garantie is. Schiedam De reumapatién- tenvereniging Nieuwe Water weg-Noord start met een oefen- groep voor Bechterew-patiën- ten. Dat zijn mensen die lijden aan een reumatische aandoe ning. Op 9 maart wordt in diensten centrum'4 Molens in Schiedam een voorlichtingsavond gehou den met medewerking van dr. W. van Goor en twee fysiothera peuten. Aanvang: 19.30 uur. Vlaardingen Op haar ne gentigste vroeg Neeltje Oprei aan haar oudste kleinzoon die in het bejaardenwerk zit: „Rens, weet jij geen plekkie voor me?" Rens van Dorp keek nogal bedenkelijk. „Ik bedoel niet in een tehuis hoor, ik heb het over een eigen huis je", stelde oma hem gerust „Ik kan toch niet tussen allemaal oude mensen gaan zitten?" Neeltje Oprei, die zondag 102 jaar werd en deze mijlpaal gisteren vierde, maakte de overstap van een - eigen" huishouden haar- de verzorging op uitzonderlijk hoge leeftijd. Pas eind december vorig jaar gaf ze haar woning in de Ri chard Holstraat op. Ondanks de hulp van de kleinkinderen begon het voor zich zelf zorgen haar 'toch wat zwaar te vallen. Wen nen aan de sfeer in Vaartland viel haar reuze mee; ze heeft het er prima naar de zin. Over gebrek aan bezoek hoeft .Vlaardings op twee na oudste in woonster niet te klagen. Bijna 'elke dag komt wel één van de drie kleinkinderen of vijf achter kleinkind ere,, a even aanwippen. Want zo talrijk is het nageslacht van Neeltje Oprei en haar in 1966 overleden echtgenoot Willem van Stein, die éèn zoon en één dochter op de wereld zetten. De cadeaus stapelden zich gisteren dan ook op: bloemen, planten en. snoep, heel veel snoep. „Geen boeken of handwerkjes, daar houdt oma niet van", ver klaarde Rens van Dorp. De taart van het gemeentebestuur, be zorgd door burgemeester Fred van Lier en diens echtgenote, was daarom een goede keus. De jarige nam er "niet meteen een hapje van. Die smulpartij stelde ze uit tot 's avonds bij de tv. „Dat is wat oma het-liefste doet", aldus haar oudste kleinzoon. „TV kij ken tot diep in de nacht Vroeger zeiden wij altijd: oma begint pas te leven als wij naar bed zijn. En dat is nog steeds zo". Neeltje Oprei is 102 jaar oud ge worden. De taart van burgemees ter Van Lier was een welkom ge schenk. VlaardingenVier jaar achter een ruim een miljoen gulden ex tra: het Vlaardingse onderwijs zou er blij mee moeten zijn. Maar de scholen staan er nogal scep tisch tegenover. Het gematigd enthousiasme, dat hier en daar aarzelend door breekt, haalt het het in de verste .verte niet bij de vreugde van ■wethouder Arij Maarleveld en Arend de Haan. Laatstgenoemde is als project coördinator verantwoordelijk voor het onderwijsvoorrangsge- bied Vlaardingen (OVGj. Dat er nu eindelijk flink wat geld op ta- tei ligt om kinderen met een leerachterstand beter te begelei den, lijkt een onverwacht royaal gebaar van de om zijn. bezuini- gingsdrang bekend staande mi nister Deetman. De Haan kan zijn geluk niet op. Maar hij geeft wel eerlijk toe dat het om een maatregel gaat ïn de sfeer van dweilen met de kraan open. „Al leen, het hangt van de kwaliteit van de dweil af, of de vloer nog een béétje droog blijft". De scholen zouden wel een bete re bestemming weten voor het geld, erkennen Maarleveld en De Haan. „Daar bestaat de nei ging te zeggen: laten we er maar een vervanger voor huren als er een onderwijzer ziek is". Een zelfde opvatting leeft bij het welzijnswerk, dat een rol in het UVG is toebedeeld. De club- en buurthuizen hebben zoveel moeten inleveren, dat ze het Haagse kapitaal graag aan ande re dingen zouden uitgeven. Maarleveld begrijpt die reacties wel. „Als je in de krant leest dat een Walrus-onderzeeboot weer zoveel miljoen duurder is uitge vallen, denk je ook: hoeveel on derwijzers zouden daarvoor met een gerust hart griep kunnen krijgen. Dat ouders bij zo'n rege ling als het OVG vragen, wat heb je d'r aan, is logisch. Maar laat die ouders wel beseffen dat het geld hoe dan ook bestemd is voor goed onderwijs aan hun kinderen". De ruim vier miljoen, die Vlaar dingen tot 1990 mag besteden aan bijzondere activiteiten in het onderwijs, leggen 2 scholen volgens Maarleveld een dure plicht op. Het geld móet goed worden gebruikt. Met een sa menwerkingsverband tussen scholen in de Vettenoordsepol- der, het centrum, Holy-Zuid en de Babberspolder en welrijnsin- stellingen als het plaatselijk edu- catief centrum en het Siso (ste delijk instituut samenlevingsop bouw) hoopt De Haan-de beste formule te hebben.gevonden. In die wijken zijn de meeste kin deren met een leerachterstand te vinden. In de regel zijn ze af komstig uit een arbeidersmilieu of uit een etnische minderheids groep. Door het cultuurverschil en een slechte beheersing van de Nederlandse taal raakt vooral de laatste groep achterop. Boven aan het lijstje van het OVG- team staat dan ook intensief taalonderwijs. Lees- en luister- hoekjes op scholen en in buurt huizen moeten verbetering gaan brengen in de situatie. 1 Verder legt Vlaardingen de ko mende jaren de nadruk op het meer betrekken van de ouders bij de school, op intercultureel onderwijs en op emancipatie. „Want het blijft opvallend, dat meisjes van Turkse of Marok kaanse afkomst minder snel aan de bak komen dan hun Neder landse leeftijdgenootjes", aldus De Haan. Maarleveld hoopt dat de doelgroepen na enige tijd de weg naar voorzieningen,als de peuterspeelzaal en de 'biblio theek weten te vinden. Maarleveld: „Als Vlaardingen er in vier jaar tijd in slaagt het onderwijs die meerwaarde mee te geven, dan is alle kritiek, hoe begrijpelijk ook, uiteindelijk toch onterecht gebleken". Bloemenveiling Westiand heeft de eerste bussen laten rijden naar Vlaardingen en Maassluis. Hierin zaten ruim vijftig mensen, die gisteren hun eerste werkdag op de veiling achter de rug hadden. De veiling In Honseïersdijk, die in het Westland nog maar nauwelijks arbeidskrach ten kan vinden, aast In totaal op honderdvijftig mensen, voornamelijk uit het Waterweggebied. Om voor aan- en afvoer te zorgen is de bus dienst ingesteld. Schiedam Het pand Oude Kerkhof 20 is opnieuw ge- kraakt, terwijl het nog gekraakt was. Alternatief hulpverle- I ner John Zwart had van de rechter te horen gekregen, dat I hij het pand moet ontruimen. „Maar voordat ik daar kans toe zag, kreeg ik te horen dat het SKK het in bezit heeft ge- i nomen en ik krijg mijn spullen niet terug", aldus John j Zwart. Volgens hem betekent het SKK zoiets als Schiedams Kunstenaars Kollektief; dat is een tot dusver onbekende or- i ganisatïe. Hij heeft de gemeente gevraagd wat hij nu moet doen. Hoe- wel bij sommigen het vermoeden bestaat dat de huidige krakers sympathisanten zijn van het Bureau Alternatieve i Hulpverlening (BAH), zegt Zwart als coördinator hiervan I hun achtergrond en beweegredenen niet te kennen. „Het 1 zijn voor mij anonieme personen", zegt hij. Het is nog niet f bekend, of de gemeente nu opnieuw een kort geding aan- spant en wel tegen de krakers van het SICK. Schiedam Een groep van tot nu toe 32 Schiedammers overweegt rich collectief aan te sluiten bij de PvdA, maar met die restrictie dat zij niets met de Schiedamse PvdA-afdeling te maken willen hebben. Als zij als leden door de bal- f lotage heen komen, zullen f zij het hoofdbestuur van de I partij in Amsterdam verzoe- f ken om in de Jeneverstad een tweede afdeling te mo-1 gen oprichten. Dat zegt hun woordvoerder, John Zwart, bekend als coördinator van I het Bureau Alternatieve Hulpverlening op het'Oude f Kerkhof 18. Hij is de PvdA- afdeling, zoals deze in Scbie- dam op* -eert, 'goed zat'. Schiedam De jongerenwer ker in Schledam-Noord zit met de handen in het haar. Door de overweldigende belangstelling voor zijn computercursus komt hij handen tekort om de leerlin gen te begeleiden. Tien groepen rijn bemand, een elfde groep cursisten dreigt te moeten afha ken bij gebrek aan een leer kracht. Vrijwillige docenten met verstand van electronica kun nen zich melden via de Blauwe Brug, telefoonnummer 4702207. Vlaardingen De onderhan delaars van PvdA, CDA en WD houden rekening met een college van vijf wethou ders. Dat blijkt uit een nog ge heime lijst van financiële mee- en tegenvallers, die bij de onderhandelingen over een nieuw college voor Vlaar dingen op tafel ligt De extra wethouder kost voor de rest van 1987 84.000 gulden. In de wandelgangen gaan zelfs geruchten, dat er een col lege van zes wethouders komt Die zesde wethouder zou no dig zijn, omdat de PvdA niet akkoord gaat met een minder heidspositie in het college. Het CDA is voorstander van een college met vijf wethouders twee van het CDA, twee van de PvdA en één van de VVD. Maar de PvdA wil als grootste partij minstens evenveel wet houders hebben als de twee andere partijen samen. Dat zou dan een college met drie PvdA-, twee CDA- en één VVD-wethouder opleveren. Per jaar kost een wethouder 100.645 gulden. Een tweede tegenvaller is dat er van de huidige vier PvdA-wet- houders minstens één op wacht geld moet worden gezet Dat kost de gemeenschap in 1987 ook nog eens 71.000 gulden. Alleen al voor de wethouderswisseling moet Vlaardingen volgend jaar dus 155.000 gulden betalen. Een andere grote tegenvaller is het nadelig saldo in de exploitatie van de betaald-parkerenregeling. Def mede op aandrang van CDA en 'WD verlaagde tarieven kos ten de gemeente 350.000 gulden. De gemeente rekent op een ver lies van 150.000 gulden voor de parkeergarage en 200.000 gulden voor de parkeermeters en -auto maten op straat. De korting op de rijksbijdragere geling sociaal-cultureel werk zorgt voor een gat in de begroting van ruim drie ton. In 1987 willen PvdA, CDA en WD op dat soci aal-cultureel werk nog niet be zuinigen. Voor volgend jaar staan de banen van beheerders van de buurthuizen in de Oostwyk en de Vettenoordsepolder, de sociaal- cultureel werker in buurthuis 't Nieuwelant en een 'halve' op bouwwerker bij het stedelijk in stituut voor samenlevingsop bouw op de tocht In de verdere toekomst denkt de gemeente één of meer buurthuizen te sluiten. Schiedam Het huisvuil kan Schiedam niet uit Door de ijzel in Drenthe kunnen de wagons van de Vuil Afvoer Maatschap pij de gemeente Wijster niet uit, en het zijn deze wagons die in Schiedam bij het overlaad station van de VAM dagelijks het vuil komen ophalen. Zc hebben dus ook de Openbare Nutsbedrijven Schiedam lasi van de situatie, waarin he' noorden van het land verkeert ONS-voorlïchter Mari Dinge nouts zegt dat het vuil geduren de de stagnatie in putten moei worden opgeslagen, maar dal deze na twee dagen vol zijn en dan moet er wel een oplos sing gevonden zijn. Het zou echter wel bar en boos zijn meent hij, als er dan nog geen wagons zijn gearriveerd. De gemeenten rond Schiedam leveren hun huisvuil aan de Afvalverwerking Rijnmond. Schiedam/Vlaardingen/ Maas sluis Het aantal werklozen in het noordelijk Waterweggebied is in januari met 52 gedaald- Vooral jongeren profiteerden van de stijgende vraag naar per soneel. Behalve in de metaal deed de stijging zich voor in alle sectoren van de arbeidsmarkt. In de eerste maand van 1987 werd vooral door werkgevers in Schiedam een flink aantal vaca tures voor 'vaste' banen gemeld. Dat neemt niet weg dat Schie dam in de regio van het arbeids bureau de stad is met de meeste werklozen. Van de 8374 mensen, die bij het gewestelijk arbeidsbureau als werkzoekend staan ingeschre ven, komen er 3342 uit Schie dam. Vlaardingen en Maassluis volgen met achtereenvolgens 3075 en 1171 werklozen. In Maasland zijn 72 mensen zonder baan. De overige werkzoeken den zijn afkomstig uit Hoek van Holland en Rozenburg. Schiedam Door met de stan daard van een openhaardstel de ruit van Coving BV in te gooien heeft een dief 32 flessen sterke drank bemachtigd. De dader moet een goede smaak hebben gehad: hij nam uitsluitend cog nacs en armagnacs van een duur merk mee. De drankenhandel aan de Newtonstraat schat de schade op ruim 1200 gulden. Houthandel Van de Wetering aan de Nieuwe Maasstraat zit eveneens met een verliespost. Die zal aanzienlijk hoger uitval len, want door de roof van zin ken platen en goten van het dak was het materiaal, dat in de loods daaronder lag opgeslagen, niet langer beschermd tegen de Schiedam Ondanks de be zuinigingen in het welzijns werk bestaan er nog zoveel voorzieningen, dat sommigen door de bomen het bes niet meer zien. Ouderen bijvoor beeld kunnen vaak de ene in stantie niet van de andere on derscheiden. Daarom gaf de werkgroep Pre ventie (van het flankerend oude renbeleid) onlangs een 'wegwij zer' uit Maar dat boekje, waarin de bejaarde stadgenoot zelfs het adres van de Nederlandse vere niging voor vrijwillige euthana sie kan opslaan, is niet afdoende; in Schiedam-Oost worden oude ren op woensdag 11 maart ook nog eens mondeling wegwijs ge maakt Het welzijnswerk in de wijk liep al een poosje met dat plan rond. Vooral in Oost is de situatie voor 55-plussers nogal onoverzichte lijk. Activiteiten voor ouderen zijn versnipperd over wel vier adressen. Yoga-oefeningen wor den gegeven in het kruisgebouw, voor een rondje bingo moet de wijkbewoner op leeftijd naar het Trefpunt Ook zaal Wilgenburg en Kluphuis Oost organiseren re gelmatig berigheidavondjes. Preventiewerker Pim Cuypers sloot zich graag aan bij het Initia tief van Anneke van Gurp, die wijkpost Oost van de stichting ge coördineerd ouderenwerk be» heert. Na enig overleg rolde het project Thuis Ouder Worden uit de bus, een drieluik dat na de voorlichtingsmiddag in het Kruisgebouw in april wordt ver volgd met een tentoonstelling en in september met een thema bijeenkomst over vrijetijdsbeste ding voor ouderen. De bijeenkomst begint om twee uur. Na de videofilm 'Ik zou wel 's willen weten' worden de bezoe- kers op 11 maart getracteerd op brochures en mondelinge infor matie van onder meer de wijk verpleging, de gezinsverzorging, de buurthuizen, de ouderenbon den en de patiëntenbeiangenver- eniging. Na die overvloed komt het voor Oost grote gebrek aan de orde: het ontbreken van één centraal punt waar ouderen met hun vra gen terecht kunnen. Want dat het bejaardenwerk in een stads deel met circa 1800 ouderen moet De welzijns- en gezondheids werkers die ouderen wegwijs wil len maken: Pim Cuypers, Anneke van Gurp, Renette van Meerveld, Sija Dubbelman en Marijke van Akker. samenwonen met de bewoners vereniging, vindt Anneke van Gurp toch wel een beetje armoe- dig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2