en rijke wildstand Broekpolder Shell waarschuwt Schiedam Harr Wiegman blij met wedergeboorte Proosje ÏIAABDIN6S DAGBLAD SCKIEBAMSOHE ODOflWI MEUK WAÏEBWEE BOUWT Maassluis wil een optimale sanering V Primeur geuzen penning voor Amnesty Nederland Gevolgen van anti-Apartheidsactie 9.onvoorspelbaar9 Weer diner in theater Klaar is Kees niet Cadeaus voor Zijdeveld en Noordegraaf aflftf Verdacht gestommel alarmeert buren ROTTERDAMS NIEUWSBLAD BRUGGENLOOP TARVO röttgef Politie pakt geldschieter ,J:,Sgionateredaclie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. DONDERDAG 5 MAART 1987 Telefoon: 010^4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 gaardingen - Door de rijke wildstand is het aan tal vossen in de Broekpol der de-laatste jaren sterk toegenomen. Gemeente- lijk. jagermeester Roel - Blom, die regelmatig de 4 polder intrekt om de flora en fauna te inspecteren, heeft de vossenpopulatie vorige week met één exemplaar verminderd. In gezelschap van burge meester Fred van Lier (ongewapend) hielp Blom het dier naar de andere wereld. „Ik had er liever twee gescho ten. Om aan de veilige kant te blijven heb ik het bij één gela ten. Je weet immers nooit wat je voor je loop krijgt, een man netje of een vrouwtje. Maar ei- J genlijk is één vossenpaar het ^maximum voor de polder", p» Blom is rich er van bewust dat dit de dierenvriend nogal bloeddorstig in de oren moet klinken. „Ja, ik weet dat de jacht niet populair is, zeker niet in ons verstedelijkte ge bied. Maar juist om de mensen van de laatste resten natuur te laten genieten is het afschieten van dieren zo nu en dan nood zakelijk". Is dat geen afgezaagd excuus om er lustig op los te kunnen knallen? Blom: „Voor de ge meente geldt als uitgangspunt dat de recreant in de Broek polder van alle aanwezige diersoorten moet kunnen ge nieten. De polder is één van de rijkste wildgebieden in 't westen van ons land. Geef je een bepaald dier de kans zich onbeperkt voort te planten; dan verdwijnen op den duur - automatisch andere soorten". Ondanks die plausibele ver klaring houdt Blom er niet van als jager te worden beti teld. Hij noemt zich liever wildbeheerder. Vorig jaar schatte Blom het aantal vossen in Vlaardings enige natuurgebied op circa tien. Ziekte dunde de popula tie uit tot een stuk of zes, ze ven dieren. Na de jacht van vorige week schommelt de vossenbevolking rond de zes. Voor Blom een nog maar net toelaatbaar aantal. „Eind deze, begin volgende maand gaan de vogels broeden. Bodernbroe- ders als de kievit en de eend lopen de kans hun meeste jon gen kwijt te raken als er te veel vossen zijn. Want die grij pen liever een jong vogeltje dan dat ze achter een konijn aan moeten draven". Buiten het broedseizoen blijft de konijnejacht voor 'de vos het voornaamste tijdverdrijf. Blom vindt regelmatig dode konijnen waarvan alleen de kop is opgegeten. „Daaraan herken je meteen de vos, want die vindt de kop 't lekkerst". Van medelijden met zo'n half- verslonden prooi heeft Blom geen last „Konijnen richten alleen maar schade aan. Ze knagen de stam van de bomen kaal. Daarom is de konijnen stand dit jaar kort gehouden. De bosbouwers in de polder hebben ook de opdracht ge kregen de gesnoeide takken niet op te ruimen. Aan dat heerlijke hapje geven de konij nen de voorkeur boven het knagen aan de bomen. Want die moeten als het even kan, heel blijven". Toch is het toezien, dat de dag jesmens onbekommerd kan genieten van ongeschonden bomen en een gevarieerd die renleven, niet Bloms enige taak. De gemeentelijk wildbe heerder waakt ook over pro ductiegewassen: over de paar hectaren koolzaad bijvoor beeld, die regelmatig bij zon sopgang geplunderd worden door honderden duiven. Veel kans om zich aan het zaad te goed te doen krijgt het gevo gelte niet. Eén van de instruc ties aan de laatste drie jagers, die in de polder mogen schie ten, luidt: de duiven het leven zo zuur mogelijk maken. Veel vogels laten bij een smulpartij in het gele gewas een veer, zo niet het leven. Dat roept de vraag op wat er met de geschoten dieren ge beurt. Die zullen wel in de pan verdagen, veronderstelt Blom. Want landbouwproducten uit de Broekpolder mogen dan wegens de gifgrond waarop ze zijn gekweekt enigszins ver dacht zijn, een stukje 'bout' uit de polder oppeuzelen kan vol gens Blom geen kwaad. Het diergeneeskundig instituut in Lelystad kon bij een onder zoek geen spoortje gif ontdek ken in fazanten en konijnen, die in de Broekpolder waren geschoten. Blom: „Bij een ver gelijking met dieren uit Dren the en de Maasvlakte kwamen die uit onze polder als net zo gezond te voorschijn". De Broekpolder is zo gezond, dat het wild welig tiert. Robert Punt Maassluis De Maassluise po- - litieke partijen zijn zeer ont- i stemd over het voornemen van het rijk om de verontrei- nigde grond in de gifwijk Steendijkpolder maar ten dele af te graven. Een halve sane- ring, waar de bewoners van de wijk en het gemeentebestuur niets voor voelen. „Dit is voi- - strekt belachelijk", drukt Ro bert Punt, fractievoorzitter van de PvdA in de Maassluisse t raad zich hard uit. „Het is puur slecht om te kiezen voor slechts een gedeeltelijke afgra- 1 ving. Daar los je niets mee op. Wij hebben altijd gezegd: sa- meer optimaal. De grond onder de wegen niet saneren, daar mee kunnen wij nooit akkoord gaan." .Ook het feit dat het provinei- ^"aal bestuur heeft verzuimd de gemeente Maassluis op de hoogte te stellen van het ver- lenen van de opdracht aan l raadgevend ingenieursbureau DHV om de beperkte sane- ringsvariant nader te onder- zoek is slecht gevallen in Maassluis: „Schandalig", noemt Punt het. „Het is een vorm van onbehoorlijk be stuur". John Scheerstra, fractievoor zitter van de VVD in de Maas sluisse gemeenteraad, is even- eens zeer ontstemd over de gang van zaken rond het ad- vies van gedeputeerde staat i aan DHV: „Het is voor mij als een onaangename verrassing l gekomen", aldus de liberale i voorman in de raad. „Het is een jammere zaak als er ïnder- - daad een beperkte sanering komt Ik vind het helemaal vreemd_ dat de gemeente Maassluis niet in deze zaak is gekend. De gemeente en de i- bewonersgroep horen toch ook &£op een behoorlijk manier gein- k'/riormeerd te worden". jAjHet argument dat in bij een sa- r-t'nering van de totale woonwijk niet voldoende wisselwonin- \'t gen beschikbaar zouden zijn, doet volgens John Scheerstra i niet ter zake: „Daar had mini- f maal met de gemeente overleg feover gevoerd moeten worden", fc-taldus Scheerstra. Ik ervaar G'deze gang van zaken als erg f teleurstellend". G Leo Speel, de fractievoorzitter £TTvan het CDA, stelt dat de fi- g^nanciële belangen de doorslag y*^hebben gegeven: „Want daar f kijkt het rijk toch het eerst Ernaar", aldus de christen-demo- craat „De middelen zijn be- £;!;perkt en daarom is vermoede er lijk voor die halve sanering I,."gekozen. Het is wel betreu- *?"<renswaardïg". "£jan Storm (D66) verwacht bij j&£het niet saneren van de v $&ènorme problemen in de -m— t£&;,Wat denk je van het doorlek- Sgken, De riolering, de draina- *"*ges, alles moet worden aange- past. Kiezen .voor een beperkte sanering is halfslachtig, daar schïet je-niets mee op". Schiedam_Melon au jambon, consommé julienne, suprèmes de volaille l'Indienne, een schaaltje fromage en een kop koffie: ziehier de maaltijd waaraan bezoekers van het Passagetheater zich Vrijdaga vond te goed kunnen doen, al vorens zij naar cabaretgroep Purper gaan kijken. Opnieuw probeert Passage een theater diner uit, na eerder hiermee geboekt succes. Een vooraan staand gemeenteraadslid voel de zich enige maanden gele den zo voldaan, na het eerste diner dat Passage organiseer de, dat hij van de voorstelling daaropvolgend de helft moest missen, wegens een wat al te rozig gemoed. Dat is dus een les, voor wie zich er vrijdag aan waagt: niet te veel wijn drinken bij die rolletjes me loen in ardennerham, groente soep, gefileerde kuikenborst met amandeltjes en Franse kaas. Het betreffende gemeen teraadslid zal overigens aan staande vrijdag niet mee éten in Passage, want hij neemt zit ting in een politiek forum in Schiedam-Zuïd, geleid door RN-journalïst Kor Kegel en met creatieve inbreng van Bram Uil, Harr Wiegman en Gus Kühne. Purper treedt op met onder anderen Karin Bloemen en Adelheid Roosen. - Schiedam Jongerenwerker Kees te Gussinklo krijgt veel visite op de dagen, vooraf gaande aan zijn verjaardag op maandag 16 maart. Schiedam- se gemeenteraadsleden, zowel de coalitie als de oppositie, zul len het weekeinde ervoor een kijkje komen nemen in club huis De Dijk, want zij willen eens zien of Kees inderdaad een beheerder voor het ge bouwtje nodig heeft. Volgens Te Gussinklo is er nu niemand verantwoording schuldig, als hij zelf eens weg is en de jon geren zonder beroepskracht in het clubhuis achterblijven. Zondag 15 maart komt bewo nersvereniging Sehiedam-Zuid klaverjassen tegen de jongeren van De Dijk. Schiedam Als dank voor zijn vurige pleidooien voor de wereldvrede krijgt het voor malig gemeenteraadslid Her man Noordegraaf zaterdag een geschenk van het comité Schiedam Tegen Kernbewape ning. Noordegraaf wordt verblijd met een aquarel van Bonnie Onderwaater uit Schiedam- Zuid; zij is één der exposanten op de Saion van de drie Maas steden. Het kunstwerk werd ingezonden tijdens de crea- wedstrijd, die het comité on langs rond het thema vrede organiseerde. De aquarel wordt Noordegraaf zaterdag overhandigd in de hem welbe kende fractiekamer van de PPR/PSP in het stadhuis. Ook een ander bekend lokaal politicus wordt eerstdaags in het zonnetje gezet. Dat is Chris Zijdeveld, de wethouder van de PvdA, die dinsdag zijn ko peren bestuursjubileum vierde. Na de gemeenteraadsvergade ring van maandag 9 maart zal burgemeester Reinier Scheeres de jubilaris toespreken en en kele, herinneringen ophalen uit diéns twaalfenhalfjarig wethouderschap. Proosje op de carnavalswagen, vrouwelijke Proosjes eromheen: het kaboutertje komt in het 712-jarlge Schiedam opnieuw tot leven. Schiedam Illustrator Harr Wiegman is uiterma te ingenomen met het feit, dat de Rietzeilers zijn schepping zaterdag uit voerig in de kijker heb ben gezet. Niet alleen stond Proosje bovenop de prinsenwagen, maar ook liepen in de carnavalsstoet vrouwen mee die zich in de klederdracht van het kaboutertje hadden ge huld. Wiegman is verheugd dat twaalf jaar, nadat Proosje op zijn tekentafel het levenslicht 2ag, een gerenommeerde Sehiedamse vereniging het manneke nieuw leven in blaast. Proosje was in 1975 het symbool voor de viering van de toen 700-jarige stad Schie dam. De firma Nolet bracht twee dranken uit die naar Proosje werden, genoemd, gou den korengenever en kruiden bitter, en het was de bedoeling dat de goedlachse kabouter, met een jeneverkelkje in de hand, ook het briefpapier van de gemeente Schiedam ging opvrolijken. Zover is het nooit gekomen. Toenmalig PPR-wethouder Hans van der Wïlk vond dat het kelkje, door Proosje triom fantelijk omhooggehouden, de eeuwfeestviering teveel in het teken van de alcohol zette. De Jeneverstad had zijn naam er weliswaar aan de alcoholica te danken, maar Van der Wilk wees op de schaduwkanten. In Zwart Nazareth, bijnaam voor de beroete en berookte stad Schiedam, gingen arbeiders febukt onder de industrie van randers en distillateurs. En omdat Van der Wilk als wet houder over voorlichting ging, moest Proosje het onderspit delven. Het jaar daarna was ook Van der Wilk vertrokken, al bleef de ex-wethouder nog een poosje in de gemeenteraad, totdat hij zich wijdde aan de psychiatrische hulpverlening (daarover publiceerde Vrij Ne derland twee weken geleden een interview met hem, van Ischa Meijer). Nadien heeft Harr Wiegman nog wel vergeefse pogingen ondernomen Proosje in het zonnetje te zetten. Toen een comité zich ging buigen over een nieuwe opzet van de Sehiedamse feestweek, resul terend in de Sehiedamse Bran dersfeesten, werd tevens naar een symbool gezocht en wat Wiegman betreft was Proosje gekozen, in plaats van het beeld De Brandersknecht van Frits Henderickx (dit beeld staat bij de Korenbeurs). De heren van het comité, onder wie ambtenaren Gus Schram en Theo Reyman. zagen in Proosje niet zo veel, begreep Wiegman na lang aandringen. Komt de sympathie voor Proosje niet uit het stadskan toor, Wiegman vindt het een teken aan de wand dat de sympathie voor zijn creatie wel vanuit de burgerij komt. Dat uitgerekend de Rietzeilers de kabouter zaterdag domi nant in de stoet opnamen, acht hij representatief voor een groot deel van de Sehiedamse bevolking. Anderen zijn het er in het verlengde hiervan over eens, dat als de gemeente daar blind voor is, dat het zoveelste bewijs is dat de afstand tussen de Sehiedamse overheid en haar burgerij te groot is. Schiedam De oproep van het Sehiedamse ge meentebestuur aan Shell om zich terug te trekken uit Zuid-Afrika kan grote schade veroorzaken. Een dergelijke mikpuntactie kan krachten in de sa menleving losmaken die moeilijk te beteugelen zijn, waarschuwt de presi dent-directeur van Shell Nederland, drs. A.C. Hel- frich. In een brief aan B en W van Schiedam herinnert Helfrich aan de gewelddadige acties te gen pompstations en Shellkan- toren van enige tijd geleden. Shell Nederland vraagt B en W dringend nog eens zorgvul dig af te wegen, of het afschaf fen van de Apartheid wel be reikt kan worden door ge welddadigheid zowel in Ne derland als in Zuid-Afrika aan te wakkeren. De Sehiedamse actie schept alleen maar grote verwarring en onzekerheid over het Nederlandse beleid ten aanzien van Zuid-Afrika, aldus Helfrich. Ook de afdeling Zuid-Holland van het Verbond van Neder landse Ondernemingen heeft felle kritiek geleverd op Schiedam. De koers bepalen van de buitenlandse politiek is voorbehouden aan het parle ment; gaan gemeenten een ei gen 'buitenlands' beleid voe ren, dan is het hek van de dam, aldus de VNO. Onderne mers hebben dan geen enkele rechtszekerheid meer. In de ene stad worden ze geduld, in de andere onder zware druk gezet om hun contacten met Zuid-Afrika te verbreken. Grondwettelijk gaan gemeen ten, die op louter politieke gronden bedrijven uitsluiten, trouwens ver buiten hun boekje, stelt de ondernemer sorganisatie. Zo ver is Schiedam overigens niet gegaan. De gemeente liet het bij een advertentie in di verse kranten, waarin bedrij ven, die daarvoor in aanmer king komen, werden opgeroe pen alle economische banden met Zuid-Afnka te verbreken. Met daaraan toegevoegd de mededeling dat de gemeente zelf geen zuidafrikaanse goe deren meer zal inslaan, zoals sinaasappels voor bij de lunch van ambtenaren. Schiedam Bewoners van het Albert van Raalteplein die verdacht gestommel hoorden bij de buren wisten gister avond door een telefoontje met de politie te een flinke schade post te voorkomen. Agenten betrapten de dief in het huis. In de woonkamer stonden twee vuilniszakken met daarin de radio, de platenspeler en een stapel betaalkaarten klaar voor transport. De inbreker die later op de avond de openbare bibliotheek aan de Lange Haven plunder de, werd niet achterhaald. Hij brak wat geldkistjes en een kluis open en ging er vandoor met ongeveer 1100 gulden. In de bieb werd enorme schade aangericht Prestatieloop over Maasbruggen en Brienenoord Zondag 8 maart - afstand 11,5 km - start 11.00 uur Organisatie Roeivereniging Nautilus i.s.m. Atletiek Vereniging Rotterdam en het Rotterdams Nieuwsblad INSCHRIJFGELD F 6.- pp Alle deeinemers ontvangen een RN Bruggenloop medaille. Inschrijvingen: 8 maart vanaf 9.00 uur bij startplaats Roeivereniging Nautilus, Plantagelaan 3. Rotterdam Als extra service voor ome lezers kunt u voorinschrijven bij het A.C.R. bespreekburo in de hal van het Rotterdams Nieuwsblad redactiepand, Coolsingei 67, Rotterdam of het A.C.R. bespreekburo. Witte de Withstraat 25. Rotterdam. INLICHTINGEN: 010 - 4 52 59 76 of 01669 - 1977 BRULNHOF verenigde spaarbank interieur bouw ENERGIEK ABEL NKf KABEL BV DELfT Vlaardingen De eerste geu zenpenning die is toegekend door de stichting Geuzenver- zet 1940-1945, gaat naar de af deling Nederland van Amnes ty International „Omdat het belangrijk is dat anderen, die niet uit het voormalig verzet komen, ons werk tegen dicri- minatie en dictatuur voortzet ten", zegt voorzitter S. Minco, Landelijk Amnesty-voorzitter mr. R. Herrmann krijgt de penning op 17 maart in de Vlaardingse Grote Kerk uit handen van prins Bernhard. „De prins is een exponent van het verzet tegen de Duitsers, die in onze kringen door alle schakeringen wordt erkend", aldus de oud-Geuzen. Organist Aad Zoutendijk en het Gewes telijk Seniorenorkest zorgen voor de muzikale omlijsting van de plechtige bijeenkomst in de kerk. De stichting Geuzenverzet is voortgekomen uit de stichting Geuzenmonument, die vier jaar geleden haar doel bereikte met de onthulling van het beeldhouwwerk van Leen Droppert op de Markt. Voor die onthulling kwam koningin Beatrix naar Vlaardingen. De eerste stichting werd ver volgens opgeheven. „Maar de paar dozijn oud-Geuzen die nog leven beschouwen hun werk niet als beëindigd", ver telt Minco. Dus werd er een nieuwe stichting opgericht, die dat werk kon voortzetten. „Een wereld waarin vrede heerst en mensen respect voor elkaar hebben", zo omschrijft de voorzitter het ideaal van de Geuzen. Een ideaal dat zij over willen dragen aan de volgende generaties, En die wereld is er nog nieL Minco: „Anders zaten wij nu wel te vissen. Ons werk is droevig maar noodzakelijk. De fakkel van waakzaamheid tegen dictatuur en discrimina tie moet worden overgedra- gen". De Geuzenpenning die mr. Herrmann krijgt is een zil veren replica van de penning die de Geuzen in de 16e eeuw droegen: een afbeelding van twee handen die in-elkaar grij pen en een dubbele bedelstaf. Aan de penning hangen een bedelnap en twee kalebassen. Het ligt in de bedoeling de penning elk jaar op of rond de dertiende maart uit te reiken. Die dag blijven de oud-ver zetsmensen herdenken: op 13 ma?J"t 1941 werden op de Waalsdorpervlakte vijftien Geuzen en drie deelnemers aan de februari-staking gefu silleerd. Bij die eerste arresta- tiegolf werden van de onge veer tweehonderd Geuzen er 156 gearresteerd. Dat wordt in Vlaardingen elk jaar herdacht met een stille tocht van de be graafplaats Emaus naar het Geuzenmonument Maassluis De poltie van Maassluis heeft een 32-jarige inwoner van'de stad aange houden die heeft bekend en kele hasj-transporten naar En geland en Noorwegen te heb ben gefinancierd. Enkele maanden geleden wer den in Noorwegen twee koe riers door de politie aangehou den. Daarmee kwam de zaak aan het rollen. De politie van Maassluis hield drie andere verdachten aan. De nu aangehouden financier werd toen als getuige ver hoord. De bewijzen tegen de man stapelden 2ieh_ op en na verhoor bekende hij aireet bij de transporten betrokken te zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1