Gemeente: geen invloed op uitgifte wonineen Verzamelaar heeft oogje op historische herberg Beperkte sanering gifwijk: besparing van 11 miljoen Wethouder wijst verzoek Siso af WAflRÖWSS OAGBIAD SBDIEQHSGHE COURANT MEUK WATERWEG COURANT GEZINNEN DUPE VAN HOGE HUUR CDA: 'Maak begroting boeiender voor publiek' Populieren uit de gratie - Zwarte Paard voor anderhalve ton op te knappen9 Hekkelman naar Nijpels Drinker laat auto in de steek Dick Tonunel: gast bij D66 Bruggen over Schie moeten vaker open (Daar hoort u volgende week meer over) Spookrijder spoorloos Matinee met Joop den Uyl WATERWEG VRIJDAG 6 MAART 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Foslbus 110, 3130 AC" Vlaardingen. .Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350567 - Süortredactiê: 4345209 Schiedam Jan Vermeulen had met ziin vrouw Dp muu - w' Schiedam Jan Vermeulen had met zijn vrouw ;al wilde plannen gemaakt Eindelijk zouden ze de flatwoning aan het Schubertplein in Schiedam gaan verlaten om een eensgezinswoning te betrek- •ken in de Woudhoek in Schiedam. In totaal 26 woningen zijn ïn aanbouw en via het bureau huis- vesting had Vermeulen te horen kregen dat hij als nummer 18 op de lijst stond. Een medewerker van 't Hooge Huys gooide echter Iroet in het eten. De kandidatenlijst van de ge- meente werd niet gevolgd door de opdrachtgever van de bouw en zo kwam Vermeulen met zijn ge zin in de kou te staan. „De gemeente blijkt niets meer over de uitgifte te zefiëen hebben", aldus een teleurgestelde Vermeu len. „We hadden vernomen dat de huur rond de 650 gulden zou komen te liggen. De huursubsidie- grens, waardoor de gemeente controle heeft over de uitgifte van de woningen. De stichtingskosten zijn, geloof ik, hoger uitgevallen en nu zijn het woningen in de vrije sector geworden. Nu kan 't Hooge Huys de woningen in eigen beheer uitge ven". De mededeling dat Jan Vermeulen geen woning kreeg toegewezen kwam hard aan. „We waren zeer aangeslagen. We staan al jaren ingeschreven. dat informeren steeds weer en als je dan hoort dat je achttiende op een lijst staat en dat er door mede werkers van bureau huisvesting wordt gezei het niet fout meer kan gaan, ja, dan ben je stikke blij. Voor de zekerheid gingen wij informe ren bij 't Hooge Huys en toen bleek niets van het verhaal van het bureau huisvesting te kloppen. Wil je wel geloven dat ik als versteend in mijn stoel zat? Volledig lamgeslagen van het nieuws Jan Vermeulen wil in deze affaire niet het be schuldigende vingertje in de richting van wie dan ook wijzen: „Daar schiet niemand iets mee op. Ik krijg er geen woning door. Ik heb wel een brief gestuurd naar hureau huisvesting en de verant woordelijk wethouder om mijn teleurstelling uit te spreken over de gang van zaken. Niet alleen het gezin van Jan Vermeulen krijgt geen woning toegewezen in het zogenaamde bouwplan Drie C. „Zeker tien mensen stonden hoog op de kandidatenlijst van het bureauhuisves ting en dachten een woning te krijgen, maar die vallen ook buiten de boot", aldus Vermeulen. Een verhuizing naar Woudhoek zit er dus niet in. „En de kans dat we snel een eensgezinswoning krijgen is nihil. Er worden voorlopig geen eenge- gebouwd. Ik kan zinswoningen in de huursector i best nog eén tijdje op de flat zitten, maar eens wil ik een eensgezinswoning. Ik ben in de polder ge boren en wil van die flat af". Alle hoop is echter nog niet verloren voor de be trokken gezinnen. Een vertegenwoordiger van de gemeente Schiedam heeft inmiddels een gesprek gehad met de directie van 't Hooge Huys. „Ook wij -waren in eerste instantie uitgegaan van een huurprijs van rond de 650 gulden. Nu blijkt het 720 gulden te zijn. Dan zit je boven de huurprijs- grens en is er geen woonvergunning nodig, 't Hooge Huys kan dan zelf kandidaten voordragen. We moeten even de ontwikkelingen afwachten", aldus K. Zuidema van het bureau huisvesting. 'Van der Velden geen penningmeester i Vlaardingen Een 'ver- zwaard' bestuur van het stedelijk instituut voor sa- menlevingsopbouw (Siso) gaat een ronde maken langs alle Vlaardingse ,club- en buurthuizen, om (de over en weer geuite 1 klachten te bespreken. I "Volgens het kersverse be stuurslid Joop van Pape- :veld (AbvaKabo) zal het ;Siso begrip vragen voor het feit, dat niet alle aan- vragen voor ondersteu- nend opbouwwerk door het instituut worden inge- willigd. I jHet Siso wil echter allereerst 4 het bestuur meer aanzien ge- £ven, door klinkende namen ■binnen te halen. Van Pape- [veld, voorzitter van de plaatse lijk afdeling van de AbvaKa- ;bo, is de eerste „versterking. Coördinerend opbouwwerker George Herders heeft de afge lopen weken ook verwoede pogingen gedaan de^cheidend ^wethouder van financiën, IJs brand van der Velden? binnen ^te halen. f;,George Herders-heeft mij al een paar keer gevraagd om .penningmeester van het Siso te worden, als ik straks opstap als wethouder", vertelt Van der Velden. „Hij heeft mij dat min of meer proberen aan te praten". De opbouwwerker bezoekt de laatste maanden re gelmatig de vergaderingen van de PvdA. De PvdA-wethouder gaat ech ter op het verzoek van Her ders niet in. „Nog afgezien van de vraag of ik er zin in heb 'al ben ik straks geen wethou- der meer, ik zit nog wel in de gemeenteraad. En dat is niet te combineren met een bestuurs lidmaatschap van het Siso", vindt Van der Velden. Ge ruchten willen dat ook oud raadslid Hans Versluys, ooit fractievoorzitter van de PvdA, is gevraagd voor een bestuurs functie bij het instituut. 1 Conflict Het Siso raakte vorig jaar in conflict met de wijkvereniging Vettenoordsepolder over de toewijzing van een opbouw werker. Later ontstond on enigheid met de bewonersver- renigingen in Holy-Noord en - Zuid, die zelfs alle contacten met het Siso opschortten. ."Het stedelijk instituut trachtte ydie ruzies vooral met brieven- "schrijverij op te lossen. „Dan "ben je naar- je subsidjever- strekker, de gemeente dus, niet goed bezig", vindt Van Papeveld. „De buurt- en club huizen hebben problemen met het beleid van het Siso. Daar moet over gepraat worden". Het voortbestaan van het Siso is afhankelijk van een goede relatie met de buurthuizen, meent Van Papeveld. Het in- ■stituut heeft de opdracht om via die buurthuizen de bewo- nersgroepen in Vlaardingen te ondersteunen. De nieuwe coa- IJsbrand van der Velden: „Raadslid kan niet in bestuur Siso". litie van PvdA, CDA en WD is van plan in de huidige raadsperiode te bekijken, of het Siso dat goed doet. Van Papeveld vindt dat het bestuur maar eens aan de buurthuizen moet uitleggen, dat niet alle aanvragen voor ondersteuning door een op bouwwerker kunnen worden ingewilligd. „Die buurthuizen zijn onze klanten; daar moeten goede afspraken mee worden gemaakt. Mede door de bezui nigingen kunnen niet alle aan vragen worden gehonoreerd. Daar zullen wij begrip voor vragen. Want natuurlijk krij gen die mensen daar pijn in hun buik van. Maar", besluit de bondsbestuurder, „het Siso is er natuurlijk niet op uit om de buurthuizen te plagen". Reinard Maarleveld bij Het Zwarte Paard: „Dat miljoen voor restauratie is volkomen uit de lucht gegre pen". Schiedam - Ongeveer 150 po pulieren die na de oorlog in Schiedam werden geplant hebben hun langste tijd er op ^zitten. De bomen zijn zo fors '•gegroeid, dat ze meer last dan 'gemak veroorzaken. Snoeien helpt niet: na een jaar of twee ^Is de kroon weer vol. Omdat het een vervelend ge- zicht is als een straat in één '*kéer alle bomen kwijtraakt, 'gaat gemeentewerken het jgroen in fasen kappen. De bo mmen worden gerooid in de -Westfrankélandsestraat,- Prof. Kamerlingh Onneslaan, Troel- 'stralaan, Kappeijne van de r Coppellolaan en de Marconi- "straat. Over drie jaar moeten er weer ^nieuwe bomen staan. Geen po pulieren; anders zit gemeente werken over een iaar of dertig weer met hetzelfde probleem. Vlaardingen Een 27-jarige Vlaardinger is in de nacht van woensdag op donderdag door de politie aangehouden, toen hij op de groenstrook tussen Industrieweg en Energieweg zijn auto kwam ophalen. De man had zijn auto daar laten staan, nadat hij onder invloed van alcohol een paar jonge bo men omver had gereden. Toen de man met wat vrien den naar de groenstrook te rugkwam, stond de politie hem op té warhten. Die ont dekte, dat de Vlaardinger niet alleen gedronken had, maar dat hem ook de rijbevoegdheid was ontzegd. Maassluis Dick Tommei, lid van de Tweede Kamer voor D66, zal tijdens een bijeen komst in Maassluis spreken over de bodemverontreiniging in de stad en de eventuele aanleg van de Blankenburg- tunnel. Het kamerlid, ook twee jaar geleden gast van de D66-afde- ling Maassluis, zal tijdens de bijeenkomst in het stadhuis van Maassluis op woensdag 11 maart zijn visie geven op de twee gespreksonderwerpen. Tommei heeft In de Tweede Kamer gepleit voor aanpassing van de interimwet bodemsane ring (IBS) en de invoering van een vermogensschaderegeling. D66 heeft in de staten tegen de aanleg van een-Blankenburg- tunnel gestemd. Op de bijeen komst zal ook statenlid Meen- horst aanwezig zijn. De ont moeting met beide politici.be gint om 20 uur. door CHRIS WO ERTS Maassluis Het niet sa neren van de vervuilde grond onder het wegennet van de Maassluisse gifwijk Steendijkpolder levert een besparing op van 11 mil joen gulden. Dit blijkt uit een rapport dat het raad gevend ingenieursbureau DHV op verzoek van de provincie Zuid-Holland beeft gemaakt. „Een te verwaarlozen bedrag", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek. „Zeker als ie het vergelijkt met de totale kosten van de sanering. Die komen uit tussen de 100 en 200 miljoen gulden". Het rapport, waar eerder deze week enige deining over ont stond omdat de opdracht om de saneringsvariant te onder zoeken was verstrekt buiten medeweten van de gemeente Maassluis en de CBS, wordt maandag tijdens een bijeen komst van de ambtelijke werkgroep besproken. Uit de rapportage blijkt ook dat het niet saneren van de wegen technisch mogelijk is. In het rapport worat opge merkt dat er dan wel getto- achtige toestanden te ver wachten zijn. Harm Woudstra: „Eerst worden de voortuintjes afgegraven en later de achter tuinen. De ramen worden ge blindeerd. Het is geen ideale" leefsituatie"- Ook zullen de bewoners van de Steendijkpolder gedurende de sanering last hebben van de werkzaamheden. .Daar wordt in het rapport van DHV. ook de nadruk op gelegd. „Denk alleen maar aan de geluidso verlast", stelt Harm Woudstra. „Zes weken lang nemen de werkzaamheden per straat on geveer in beslag. Dat betekent wel zes weken lang, acht uur per dag, herrie. Te vergelijken' met met het langsdenderen Ed Nijpels: gesprek met gede puteerde Hekkelman. van een trein op een afstand van 25 meter". Voor de commissie bodemon derzoek is de beperkte sane ringsvariant onbespreekbaar. „Wij zijn in het geheel niet in deze zaak gekend", blijft Woudstra boos over de gevolg de procedure. „Tijdens het overleg van 26 januari is niet gesproken over het verstrek ken van een opdracht aan DHV. Was dat namelijk wel het geval, dan hadden wij di rect het vertrouwen in de pro vincie opgezegd. In één van de pauzes tijdens de vergadering is gevraagd om eens na te den ken over de beperkte sane ringsvariant Verder is er over deze zaak niet meer gespro ken". De commissie bodemonder zoek kreeg voor het eerst arg waan dat er iets mis zat tijdens een verkiezingsavond in Ko ningshof. Toen spraken de ge deputeerden Van der Vlist (PvdA) en Jansen (VVD) on dermeer over de sanering van de Steendijkpolder. Overigens heeft minister Nij pels gedeputeerde Hekkelman voor woensdag 11 maart uitge nodigd voor een ontmoeting. Onderwerp van gesprek op het ministerie is dan de sane ring van de Steendijkpolder. Na het gesprek met de minis ter praat Hekkelman met de commissie bodemonderzoek. Bezwaren De adjunct-directeur van het gemeentelijk woningbedrijf in Maassluis, Hans Ploeg, heeft in een brief aan het provinciaal bestuur de mogelijkheden voor het vrijmaken van wisselwo ningen in Maassluis uiteenge zet Woudstra; „Per week zijn er zeven opzeggingen van wo ningen. In zeven weken tijd kunnen dus ongeveer 50 wis selwoningen beschikbaar zijn. De sanering vergt dan 48 maanden, plus een half jaar voorbereidingstijd. In totaal dus 54 maanden. Ruim 4 jaar". Hans Ploeg heeft de provincie wel op een aantal bezwaren gewezen, zoals het iedepe keer weer gebruiksklaar moeten maken van de wisselwonin gen. Tijdens de vergadering van de ambtelijke werkgroep van maandag 9 maart wordt dus verder over de problematiek gesproken. In de avonduren is gedeputeerde J. Hekkelman tijdens een verkiezingsavond gast bij het CDA in Maassluis. Ongetwijfeld zal de affaire dan wederom worden aangesne den. Vlaardingen Het was niet zozeer zijn voorliefde voor historische panden als wel zijn hobby, die Reinard Maarleveld op het idee bracht te verhuizen naar Het Zwarte Paard. De verzamelaar van Leerdamglas is al jaren op zoek naar een redelijk antieke ambiance om zijn collectie uit te stallen. De voormalige herberg aan de Korte Dijk leent zich daar uit stekend voor. Dat er een paar- destal bij hoort komt mooi uit: daar kan Maarleveld zijn oldti mers kwijt, een Cïtroën uit 1925 en een Peugeot 404 van iets recentere datum. Maar voorlopig mogen de gewezen lijnbevrachter en zijn 17 maanden oude dochter Esther slechts dromen van een nieuw domicilie. Eén telefoontje naar de sloper is voldoende om de illusie in stukken te slaan. Voordat politiek en historische vereniging met elkaar in con flict raakten over Het Zwarte Paard, had Maarleveld in het voorbijgaan hoogstens wel eens gedacht: 'aardig plelqe'. Dat was nog in de tijd dat de drankenhandel van Van der Knaap er was gevestigd en er geen geruchten de ronde de den over een schouwburg aan het Buizengat, waarvoor de halve Korte Dijk plat zou moeten. Maarlevelds latente belangstelling veranderde in voorzichtig enthousiasme toen de discussie over al dan niet slopen tot het kookpunt opliep. Nog steeds is hij er allesbehal ve zeker van of de gemeente zijn aanbod om het 17e eeuwse pand te kopen en te restaure ren, ooit serieus zal nemen. Bij een eerste bezoek aan het' stadskantoor sprak de ambte naar die hem te woord stond de weinig hoopgevende woor den: 'U kunt het allicht probe ren'. De raadscommissie voor stadsontwikkeling reageerde vorige week nauwelijks op Maarlevelds voorstel. Alsof er geen brief op tafel lag, ging wethouder Bas Goudriaan voornamelijk in op de vraag of de gemeente wel bereid was, geld uit te trekken voor een opknapbeurt ('Jongens, dat kost tonnen"). „Een rare gang van zaken", meent de Vlaardinger, die de gemeente voor alle zekerheid had laten weten te beschikken over enige ervaring in het res taureren van op het eerste ge zicht bouwvallige panden. Een paar jaar geleden knapte hij samen met enkele familiele den voor nog geen 50.000 gul den een pakhuis in de Land- straat op. Zijn broer Peter heeft daar nu zijn houtdraaie rij gevestigd. Het miljoen dat Goudriaan aanvankelijk voor restauratie van Het Zwarte Paard voor spelde, is volgens Reinard Maarleveld volkomen uit de lucht gegrepen. „Als je een hoop zelf doet, kan het mak kelijk voor anderhalve ton, in clusief de aankoopkosten", verzekert hij. De rapporten van architect Warmenhoven en bouwkundig adviseur Poot zijn nog niet klaar, maar hun onderzoek in opdracht van de historische vereniging zal in elk geval uitwijzen dat de oude herberg heel goed kan blijven staan. „Afbraak? Wat 'n onzin!", citeert Maarleveld op voorhand uit hun rapport. Het oordeel van Warmenho ven is voor Maarleveld min of meer maatgevend. Voorname lijk aan zijn deskundigheid dankt diens patafbakkende broer 'Fritsy' Warmenhoven het restauratieschildje op de gevel van zijn snackbar aan de Westhavenkade. Op zo'n schildje aast Maarleveld niet, al is hij best bereid Het Zwarte Paard zoveel mogelijk in de oude staat terug te brengen. „Desnoods zet ik de 17e eeuw- se gevel er weer ïn. Een beetje kijk heb ik er wel op, dankzij een paar bouwers in mijn fa milie. Mijn grootvader heeft nog meegeholpen bij de aanleg van het Binnensingelviaduct". Maarleveld wacht het vonnis dat de politiek eerdaags over de herberg zal vellen met spanning af. Al vindt hij het vreemd dat nog geen gemeen teraadslid wethouder Goudri aan op diens verregaande voortvarendheid heeft gewe zen. „Want deze zaak ligt zo gevoelig, dat een demissionair college eigenlijk helemaal niet bevoegd is 20'n belangrijk be sluit te nemen". Schiedam De bruggen over de Schie gaan vaker open voor de recreatie- vaart, maar wanneer is nog niet bekend. Dat het in ieder geval in 1991 zo ver zal zijn, kan worden afgeleid uit het voort gangsrapport dat gisteren uitgebracht werd door een commissie, die namens verschillende ministeries de openluchtrecreatie •coördineert. De bediening van de brug- §en over de Schiedamse ehle is hierin, wat Zuid- Holland betreft, één van de belangrijkste projecten die de komende vier jaar gerealiseerd moeten wor den. De Schie geldt als een route die belangrijk is voor pleziertochten, maar die nu nog onvoldoende kan worden benut.-Behal ve schippers van elders hebben bok de Schiedamse watersportverenigingen daarop al geregeld gewe zen. Mazda rijders boffen maar! Schiedam Het CDA Schie dam wil de begrotïngsdebatter over een andere boeg gaar gooien. De christen-democra ten vinden dat de jaarlijkst discussie over de gemeentelij ke financiën te veel tijd in be slag neemt. De dikwijls lang dradige betogen schrikken he publiek af. Daardoor wordt dt kloof tussen burger en politie! almaar groter. Fractievoorzitter Siem Ros- man en partijstrateeg Daar Baart hebben een nieuw, tijd besparend systeem uitgedok terd dat het politieke gerede kavel in november voor dr burger iets doorzichtiger moet maken. In Ermelo heeft de ge meenteraad de oude vergader- manier al overboord gezet, en dat heeft heel bevrijdend ge werkt. Dus waarom zou Schie dam het experiment niet eens aangaan, aldus Baart en Rós- man. Het CDA wil de ellenlange voordrachten die de fractie voorzitters op£de eerste avond gewend zijn te houden, dras tisch inkorten. Dat kan dooi de algemene beschouwingen te veranderen van mondelinge belijdenissen in beknopte schriftelijke verklaringen. Ie dere partij zou zijn standpun ten een week of twee voor de debatten in de raad moeten publiceren in 't Stadserf, de voorlichtingskrant van de ge meente. De Schiedamse burger wee! dan precies waarover de ge meenteraad gaat praten en kan vervolgens beslissen of de onderwerpen hem voldoende interesseren om een avondje op de publieke tribune door te brengen. Ook voor de raadsle den zelf werkt het Ermelose systeem stukken prettiger, voorspelt het CDA. De com missievergaderingen die aan de novemberdebatten vooraf gaan, ontaarden meestal in vrijblijvend gepraat omdat niemand voldoende tijd heeft gehad alle stukken te lezen en omdat de fractievoorzitters hun kruit droog houden tot de algemene beschouwingen. Het voorstel van het CDA komt 11 maart ter sprake in de commissie voor algemene be stuurlijke zaken. Schiedam De Schiedamse politie heeft gistermiddag rond vergeefs jacht gemaakt op een spookrijder. De automobilist die op de zuidelijke rijbaan van rijksweg 20 richting Hoek van Holland reed, werd rond half vier gesignaleerd door de Wegenwacht. Een politieauto, die met loeiende sirene en hoge snelheid de rijksweg af zocht, kon echter geen spoor van de spookrijder ontdekken. Op rijksweg 19 werd rond de zelfde tijd een bestuurder uit zijn auto gehaald. Volgens de politie had deze 27-jarige in woner van Hoogvliet te diep in het glaasje gekeken. Hij slingerde vervaarlijk over de weg. Schiedam Omdat ouderen "s avonds niet graag de deur uit gaan, heeft de Schiedamse PvdA in het kader van de sta tenverkiezingen een politiek matinee georganiseerd. Voor naamste gast tijdens deze mid- dagvoorstelling op 10 maart is Joop den Uyl. Zijn voordracht in zaal Beatrix staat in het teken van het ou derenbeleid van de provincie! Een koor van het Nivon wis selt de lezingen af met luister liedjes. De middag begint om twee uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1