Onderhandelingen succesvol afgerond Van der Ylist veroordeelt x de Schiedamse politiek La Belle Epoque: feest in stijl Noordegraaf wint eerste Vredesprijs Vrouwen willen feministisch bejaardentehuis jjggi ■HM VLMRDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATEBWEG GOUBANT Vastenactie collecteert voor Filippijnse vissers Laatste woord aan leden PvdA en WD Portefeuilleverdeling m Tweede Bacolod-passage in Vlaardings stadhuis Piraat uit de lucht Aanrijding voormalig kabinetchef Glasgerinkel op Hoogstraat Redden stichting kost bijna 2 ton Buit overval: kam en borstel WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen.-Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4^^ MAANDAG 9 MAAKT 1987 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Het was uitein delijk PvdA'er Hans van der jVlist, toekomstig gedeputeer de, die vrijdagavond in het lo kaal van de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid het hard ste oordeel velde over de plaatselijke politiek. Die ver toont gebrek aan daadkracht, gaat discussie over bij voor beeld de stadsvernieuwing uit de weg en heeft onvoldoende contact met de vertegenwoor digers van de bewoners, vindt de adjunct-directeur van ge meentewerken. WD'er Gerard Verhulsdonk vond dat onzin. „De afstand tus sen het publiek en mij is onge veer negen meter. De meest legi- tieme vereniging, die de burgers vertegenwoordigt, is de gemeen teraad. Het raadslid is voor mij de optimale opbouwwerker". Fo rumleider Kor Kegel had Ver hulsdonk met een lichte sneer aan het publiek geïntroduceerd: „Omdat er weieens iemand in zijn bonbonwinkel komt klagen denkt hij, dat hij opbouwwerker is". Maar Verhulsdonks coalitiege noot Herman Posthoorn (PvdA) beloofde beterschap. „De politie ke partijen moeten contact zoe ken metbewonersverenigingen", zei raadslid Posthoorn een tikje schuldbewust. En Kegel conclu deerde maar al te vlot, dat dat de winst was van de ontmoeting tus sen politiek, ambtenaren en be woners: „Dat de politiek beter zijn best gaat doen". Een conclusie die alleen geba seerd was op de woorden van Posthoorn. Want Adri Reijnhout (D66) beperkte zich tot kritiek op het PvdA/WD-college en Ver hulsdonk vond de aanval van be wonersvereniging Schiedam- Zuid op de politiek niet terecht. Dat die politiek zo zelden de pers haalt, zet de WD'er, komt ge woon omdat er in Schiedam niets wereldschokkends te melden is. „Een bedrijf dat goed loopt komt niet in de krant", aldus Verhuls donk. „Met rottigheid haal je de krant weL Kijk maar naar Vlaar- dingen". Het lot Verhulsdonk was in het afgela den clubgebouw aan de Zwarte- waalsestraat de enige die niets dan goeds te melden had van de Schiedamse politiek. Performer Bram Uil, die op Jules Deélder- achtige wijze het publiek op warmde voor de discussie, had zijn stemoproep voor de provinci ale statenverkiezingen en public willen verscheuren. Omdat hij zich met politiek niet meer bezig houdt „Maar het lot wilde dat ik die kaart vergat". „Alles wordt door de coalitie ach ter gesloten deuren besproken", luchtte Reijnhout zijn hart „Over alle onderwerpen is tussen PvdA en WD al bij voorbaat overeen stemming. Discussie in de raad vindt nauwelijks plaats. Dan kun je ook de bevolking niet betrek ken bij de besluitvorming". Onbezoldigd opbouwwerker Ar- mand van Puyvelde beschuldig de de politieke partijen van 'vluchtgedrag'. „Het gaat erom, of de Schiedamse bevolking nog op kan komen voor haar belangen. Nou, dat kan niet, want de poli tiek heeft een stadskantoor, waar hij zich in terugtrekt. De politiek keert steeds maar terug naar zijn ivoren toren". En opbouwwerker Bert van Kan kreeg als enige ap plaus van de zaal, toen hij zei: „Wij constateren dat er weinig mogelijkheden rijn om met de politiek in gesprek te raken". Tot iri de*kleine uurtjes Guus Kühnê was toen achter de elek trische piano geschoven en Bram Uil zong een liedje werd met een borrel in de hand nagepraat over het forum. Dat smaakte naar meer, vond Van Puyvelde. Verhulsdonk, die aan het begin van de avond nog had gezegd dat bewoners en politiek elkaar ook eens gewoon in een leuke sfeer, en niet in de 'gevechtshouding' moesten ontmoeten, was toen al Performer Bram Uil warmde het publiek op. Net Deelder, zei het publiek. vertrokken. Wat wellicht de woorden van Reijnhout onder streepte, dat er in de Schiedamse politiek 'een soort radiostilte' is ingetreden. Schiedam/VlaardingenMaassluis Tijdens de vastenactie gaan kerken en scholen in het noordelijk waterweggebied geld inzamelen voor de vissersbevolking van Bacolod. Rond Pasen moet honderdduizend gulden binnen zijn om de bevolking van het Filippijnse stadje waarmee Vlaardingen nauwe vriend schapsbanden onderhoudt, enkele gemotoriseerde vissersboten te bezorgen. Het Filippijnen-project van de Vlos [Vlaardingen voor ontwik kel] ngssamen werking) is door de landelijke vastenactie geadop teerd, omdat de collecte dit jaar in het teken van de voedselhulp staat Vorig jaar zamelde het de kenaat 133.000 gulden in voor een 'zwarte' krant in Zuid-Afri- ka. Volgens Dirk van Campenhout van de Vlos moet er snel iets ge beuren om de situatie van de kleine vissers in Bacolod te ver beteren. Hun uitrusting bestaat meestal uit een lijn en een krom me haak en ander gebrekkig ge reedschap waarmee ze onmoge lijk kunnen concurreren met Ja pan, dat met moderne schepen, de zee rond Bacolod leegvist Onder het motto 'Vissen is leven voor Bacolod' gaat de Vlos de ko mende weken spreekbeurten houden op scholen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Van Campenhout, die vorig jaar een rondreis van zeven weken maak- .Vlaardingen Als de leden van PvdA en WD ermee ak koord gaan heeft Vlaardingen eind deze maand een nieuw col lege van burgemeester en wethouders. PvdA, CDA en WD •bereikten zaterdag, na ruim zeven uur onderhandelen, over eenstemming over de begroting 1987 en de verdeling van wet houderszetels en portfeuilles. Dat gebeurde voornamelijk dankzij de inschikkelijkheid van het CDA, dat zich neerlegde hij een college met vier wethouders, waarin het zelf maar één zetel krijgt Het CDA wilde twee wethou derszetels, maar in dat geval claimde de PvdA er drie. Dat zou geleid hebben tot een col lege met zes wethouders en daar wilde eigenlijk geen van de drie partijen aan. Of tot een college waarin de PvdA één zetel minder zou hebben dan CDA en WD samen, en dat wenste de onderhandelings delegatie van de PvdA niet te verdedigen op de ledenverga dering van vanavond. „Een verwerpelijke en a-politie ke houding van de PvdA", zegt CD A-delegatieleider Aart Kool '■wat wrokkig, „Een houding die uitsluitend wordt ingegeven door het streven naar macht". Dus ging het CDA in het belang van de stad, aldus Kool mam- door de bocht „Wij hebben gere deneerd: het is onmogelijk om de stad nog langer onbestuurbaar te houden; 't IS welletjes geweest Dan doen wij maar een conces sie". Het CDA heeft in ruil voor die concessie wel de 'zwaarste' porte feuille geëist financiën. Een voorwaarde waar PvdA en VVD na lang praten mee akkoord gin gen. „En toen was er witte rook", grapt KooL De fractie van de PvdA zal wél met de resultaten instemmen, denkt John Ranshuijsen. Op het oordeel van de leden wil hij niet vooruitlopen. „Dat valt niet te voorspellen. Wij hebben ons werk gedaan conform de op dracht van de leden en vinden dat wij een redelijk resultaat héb ben geboekt. De PvdA heeft wei nig concessie hoeven doen. Ik ben niet ontevreden", zegt de PvdA'er. „AI kan ik mij leukere colleges met leukere program ma's voorstellen". Net als Kool verwacht Ranshuij sen dat aan het einde van de maand de nieuwe wethouders kunnen worden gekozen. WD'er Jan Madem rekent daar ook op. Hii vindt dat zijn partij een redelijke buit heeft binnen gehaald. „Ik verwacht weinig weerstand van deleden". Aart Kool, die namens het CDA in november het initiatief nam tot de gesprekken tussen de drie partijen, is ook niet echt ontevre den. „Wij wisten vantevoren dat het, gezien alle politieke perike len in het verleden, niet eenvou dig zou worden om de drie partij en op één lijn te krijgen. Wij wis ten ook dat het niet con amore zou gaan. Het heeft allemaal veel te lang geduurd, maar ik denk toch dat onze verdienste is ge weest, dat wij de partijen bij el kaar hebben kunnen houden. Dat op zich is een prestatie". ^iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiniiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiii^ g Vlaardingen - Voor de vier wethouderszetels, die in het l| ee nieuwe college van B en W zijn ingeruimd, is nog maar één naam ingevuld: WD'er Jan Madem krijgt economi- sche aangelegenheden, maatschappelijke dienstverle- j§ rung, sport en woonruimteverdeling in zijn portefeuille. EE Het CDA, dat kan kiezen tus- ook werkelijk terugkeren, sen de wethouderskandida ten Aart Kool en Chris van Roon, krijgt financiën en ver keer en vervoer onder zijn beheer. De overige sectoren, van het beleid zijn voor de PvdA. Voor de socialisten resteren onderwijs, cultuur, en sociaal- culturele aangelegenheden dat is de portefeuille van de huidige wethouder Ary Maarleveld; stadsvernieu wing en milieu dat is een deel van de portefeuille van Bas Goudriaan. Daarnaast be houdt de PvdA ook perso neelszaken. Of Goudriaan en Maarleveld moet de Pvd A-fractie nog be slissen. Als Goudriaan en Maarleveld blijven, raakt partijgenoot Kees van der Windt rijn wethouderspost kwijt. En juist over wethou der Van der Windt zijn alle politieke partijen erg te spre ken. Het is niet voor het eerst, dat de socialisten het onderdeel verkeer en vervoer aan een andere partij overdoen- In 1984 schonk de PvdA die por tefeuille, met daarin het om streden verkeerscirculatie plan, al 'grootmoedig' aan WD'er Jan Madem. Nu mag het CDA de kluif hebben. Tiiiiiiiminiiiiiiir'iitiiiuiiiiiiiuiiitiiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiüHriiiiiitiiiiiriiriiiiiinjiiiiiiiiiiinirï? In stijl vierde La Belle Epoque vrijdag In het Rijnmondhotel de uitbrei ding van de kap- en schoonheidssalon. Op de zeer druk bezochte bij eenkomst stond de mode- en kapshow centraal. De nieuwste snufjes op mode- en kapgebied werden aan de aanwezigen gepresenteerd. En dat werd gewaardeerd, want het bedrijf, dat gevestigd is aan het Dr. Wibautpiein, heeft de afgelopen twee jaar een stormachtige ontwikke ling meegemaakt. Dubbel feest dus eigenlijk. De bijeenkomst in het Rijnmondhotel ging door tot in de kleine uurtjes. Na de verschillende shows was de stemming optimaal en gingen de beentjes van de vloer. Schiedam Het comité Schiedam Tegen Kernwapens wil elk jaar een Vredesprijs gaan uitreiken. De internatio nale politiek is niet het enige platform om atoomwapens de wereld uit te helpen, ook ste den kunnen hun steentje bij dragen, redeneert het comité. Stadsgenoten, die zich daar voor inzetten, verdienen een beloning. Kapitale bedragen kan het STK niet uitkeren. Daarom houdt het comité het bij bescheiden blijken van waardering. Voor zijn vredespleidooien In de gemeenteraad werd Herman Noordegraaf beloond met een aquarel van Bonnie Onderwaater. .opeigen ei It boekjes te ding. Kijk j"1 i p> Schiedam Humor en ontroe ring, de luisterliedjes van Coby Schreyer zitten er vol mee. En op de vrouwendag, .zondag in Barri- ka, raakte het publiek er dan ook door geboeid. De zangeres bege leidde zichzelf op gitaar en zong met zware altstem over moeder schap, liefde, werkloosheid en eenzaamheid, ,J2r is een umd waar vrouwen" willen wonen, waar rimpels niet de eenzaam heid voorspellen, .maar paspoort ■yrjn naaf wijsheid, 's werelds raadsvrouw zijn. Waar jongens vair de plicht tot flink en stoer doés rijn bevrijd". Poëtische tek sten van haar lp's Rebelse Meid en Plant Een Roos, De vrouwendag in Barrika stond in het teken van de hulpverle ning en daarover vertelde Marij ke Laan. Zij heeft ervaring opge daan bij het Riagg in Amsterdam, en nam deel aan de landelijke projectgroep vrouwenhulpverle ning. „Hier is mijn lapjessprei. Ie der deeltje heb ikzelf aan elkaar .genaaid.-Het vertegenwoordigt een periode uit mijn leveni iedor lapje herinnert mij aan wat ik toen heb meegemaakt Ook bij deskundigheid in de hulpverle ning komt het aan op eigen erva ring- Dat is niel uit boekjes te le ren, in een opleiding. Kijk uit voor deskundigen met zo'n glad de sprei". Zij ging ook in op rapporten, die haar onder ogen kwamen op de jeugdpsychiatrische afdeling van een ziekenhuis. „Als er iets aan de hand was met een kind, werd ook met de ouders gepraat, en daar deugde dan niets van, vooral van de moeder niet Of zij was te lief, of te toegeeflijk, of juist te do- miriant en bazig, of te koesterend 'jJEr was altijd wel wat' Mijn con clusie was al sneb als er ooit ietys met mijn kind, moet ik daar niet zijn", aldus Marijke Laan. Zij gaf ook een sketch, waarin rij huisvrouw Wü als typetje neer zette. Nu-in een vrouwenhuis, maar ,een paar jaar geleden: „Toen; deed. ik'.nog heel andere dingenllkbefrtoen van 15 plan- ties tot, 120 gekomen. En dan dachtikr ik moet Piet maar weer eens-vragen of hij er een plankje bij maakt, want ik wist niet,meer waar ik ze moest laten. En het meest'ellendig was: ik had nie mand om mee te. praten, en die' plantjes zeiden" ook niets terug". En omdat PTet liever zijn krantje .rlybi.JiZv las dan praatte, zei hij: neem maar een. opinieblad. „Nu heb ik het overdag prima naar mijn zin in het vrouwenhuis, maar wat als ik ouder wotd?" De oplossing kwam al snel: een feministisch bejaardentehuis. Na een gezamenlijke maaltijd werd er nog gezongen en gedanst door vrouwen van de VÖS-cur- sussen, de Vido en de politieke vorming, als ook medewerksters van de Schiedamse Vrouwen emancipatie Organisatie. Ook ■toen weer met liedjes van Coby Schreyer. - Herman Noordegraaf, oud-ge meenteraadslid voor de PPR/PSP, kreeg zaterdag als eerste de Schiedamse 'Nobelprijs*, een aquarel van Bonnie Onder waater, de kunstenares die ook het briefpapier voor het STK heeft ontworpen. Noordegraaf kreeg het kunstwerk, een portret Van de Tsjechische schrijver en Nobelprijswinnaar Jaroslav Sei- fert, voor zijn vredespleidooien in de gemeenteraad. „Ik heb alleen maar mijn plicht gedaan", zei de politicus verlegen, toen hem het cadeau met een las tig te ontknopen strik werd aan gereikt Pas met het zakmes van een behulpzame PSP'er lukte het Noordegraaf tot de kern van het geschenk door te dringen. De bij eenkomst in rijn voormalige frac tiekamer in het stadhuis draaide na dat kleine euvel voor Noorde graaf uit op een ontspannen fees tje. Om duidelijk te maken dat de wereldvrede hem nog immer na aan het hart ligt had de oud-poli ticus een tegengeschenk voor zijn gastheren meegebracht een door hem geredigeerd bundeltje op stellen van de Schiedamse anti militarist Bart de Ligt Begeerde lectuur, gezien de gretigheid waarmee het boekje van hand tot hand ging, De uitreiking van de eerste van ling- Alleen Adri Reijnhout (D66) kwam Noordegraaf feliciteren. Met een flesje Cubaanse cola en een glas Algerijnse wijn brachten de aanwezigen na afloop een dronk uit op de vrede. Schiedam De voormalig chef kabinet op het Schiedamse stadskantoor, Piet Drenth, is vrijdag bij een aanrijding op het Nieuwlandplein betrokken ge raakt. Drenth liep geen verwon dingen op maar zijn auto kon na de botsing direct naar de sloop. Drenth werd aangereden door een 36-jarige Schiedammer die met een vaart van honderd kilo meter door een rood licht reed. Ook deze bestuurder kwam met de schrik vrij. te door de Filippijnen, zal het commentaar leveren bij de diase rie die op de scholen wordt ver toond. De vastenactie, oorspronkelijk opgezet door de katholieke kerk, krijgt de laatste jaren steeds meer een oecumenisch karakter. In Schiedam en Vlaardingen heb ben zich al diverse protestante scholen en kerken bij de actie aangesloten, Maassluis is nog niet zo ver, maar volgens organisator Han Raeijmakers zal ook de Eer ste stad aan de Waterweg het be lang van een gezamenlijk optre den snel leren inzien. Naast 'Filippijnse1 kerkdiensten en schoolproj"ecten organiseert het dekenaat in de vastentijd ver schillende activiteiten om geld in te zamelen, zoals een fancy-fair en een sponsorloop. Bij de meeste evenementen zullen de Wereld winkels uit Vlaardingen en Schiedam present rijn om pro ducten uit de Filippijnen aan de man te brengen. Schiedam Drie jongens van 17 en 18 jaar hebben dit week end een nachtje in de cel doorge bracht, nadat zij op de Hoog straat in Schiedam enkele ruiten hadden ingegooid. Bij diverse winkeliers en het Stedelijk Mu seum smeet het trio straatstenen door de etalage. Een 32-jarige Schiedammer be landde voor hetzelfde vergrijp in de cel. Hij keilde een klinker door de ruit van een zaak In huishoudelijke artikelen aan de Grote Markt en stal daar vier stofzuigers. De politie hield de man aan in een kraakpand, waar hij de buit aan het uittesten was. Maassluis Het afwenden van het faillissement van de stich ting Verantwoord Wonen kost de gemeente Maassluis 174.000 gulden. De gemeente Maasöuis heeft samen met tien andere ge meenten, waaronder Den Haag en Amsterdam, volgens bewind voerder mr. J. Menting fouten gemaakt bij het verstrekken van garanties. Bijvoorbeeld het niet vestigen van een eerste hypo theek. Verantwoord Wonen heeft in de Vertowijk en de Hoogstraat huurwoningen gebouwd. In de Steendijkpolder is nog een pro ject in aanbouw. 1 „Het is een ongelukkige samen loop van omstandigheden ge weest De hypotheekverstrek king komt bij zulke projecten al tijd pas achteraf. Wij zijn de dupe geworden van wanbeleid van het bestuur van de stich ting", aldus F. Vork, chef van de afdeling financiën van Maas sluis. Schiedam De filiaalleider van de Free Record Shop in Schie dam is vrijdagavond het slacht offer geworden van een bero ving. De 33-jarige man werd op de parkeerplaats aan de Buitenha venweg door twee mannen van achteren vastgegrepen. Een klap op het achterhoofd bracht hem op de knieën, waarna de overvallers hun slachtoffer een plastic tas uit handen gristen. In plaats van de verwachte dagop- brangst, zaten in het tasje slechts enkele videobanden, een kam en een borstel. Vlaardingen De ambtenaren van het Vlaardingse stadhuis kunnen niet meer om de Filip pijnen heen. Was er buiten on der de loopbrug al een Bacolod- passage, nu komt ook de loop brug zelf in het teken te staan van de vriendschap met het vis sersstadje op de Filippijnen. Voortaan zullen de werknemers van de secretarie telkens als rij de oversteek maken van het oude naar het nieuwe stadhuis gedeelte, herinnerd worden aan hun overzeese betrekkingen. Bij de deur naar de brug komt na melijk een kunstwerk te staan dat de band tussen Vlaardingen en Bacolod symboliseert. Het beeld, eind vorig jaar ge maakt doop leerlingen van de LTS aan de Deltaweg, bestaat uit een koperen plaat, een plastic ring, knipsels, en houtsnijwerk van vissersboten, hutten en palmbomen. Het kunstwerk maakt duidelijk dat Vlaardin gen en het stadje op de Filippij nen aan elkaar zijn geklonken door een kabel over zee. Eigenlijk was het beeld voor de export bedoeld. De Filippijnse Otïk Flores, onlangs op werkbe-', zoek in Vlaardingen, zou het meenemen naar haar vader land. Maar het logge object mocht niet als gewone handba gage mee in het vliegtuig. Na de onthulling in het Visserijmu seum door burgemeester Van Lier heeft het kunstwerk een tijdje doelloos in het lokaal van de Vlos (Vlaardingen vor ont wikkelingssamenwerking) ge staan. Een definitieve bestem ming werd pas vorige week ge vonden. iiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiim Rotterdam In samenwer king met de radiocontrole dienst heeft de politie zaterdag in een woning aan de Putse- Iaan een illegale zender uit de lucht gehaald. Behalve de zen der werden ook muziekcasset- tes en de installatie in beslag genomen. De 24-jarige 'piraat' kreeg een proces-verbaal. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiIAiiiiiiiii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1