Van Lier: neen tegen politieke portefeuilles Brugwachters furieus op Wiegman en watersporters Over vijf weken is er meer duidelijkheid Buurvrouw redt bejaarde uit brandend huis 'Peuters betekenen werkgelegenheid' IIHROWS HUB SGHIEOAMSGHE COURANT UWE WATERWEG COURANT VVD-plan gaat niet door Hekkelman doet geen toezegging Balie medewerker GAB gestompt PvdA: vragen over beperkte sanering Brieven van Shell en VNO 'overdreven' Doetinehem: geen pardon met jongeren uit Schiedam Raadslid leent das burgemeester Driehonderd bekeuringen WATERWEG DINSDAG 10 MAART 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardinger,. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 435206S, 4350557 - sportredactie: 4345209 Gedeputeerde J. Hekkelman nam tijdens een verkiezingsbijeen komst van het CDA In Maassluis afstand van uitspraken van collega gedeputeerden. Sanering Steendijkpoider: Vervolg van de voorpagina Maassluis De gemeente Maassluis wees in het amb telijk overleg van gisteren' de beperkte saneringsvari ant om technische redenen af, terwijl de commissie bo demonderzoek ook de psycho-sociale aspecten zwaar liet wegen. De provincie nam geen genoegen met de optie omdat er ook te veel onduidelijkheid blijft be staan over de staat van de funderingen. „Inhoudelijk wilden wij met over de beperkte sanering pra ten", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek. „Als dat wel het geval was geweest, dan hadden wij het overleg direct verlaten. Zover is het gelukkig niet gekomen". Over geen van de overige sa neringsvarianten is overigens overeenstemming bereikt. Het is dan ook uitgesloten dat Ge deputeerde Staten volgende week een besluit nemen en de minister adviserem over de sa nering van de Steendijkpoider. Een werkgroep gaat nu bestu deren wat een sanering van de gehele woonwijk kost. Een sa nering, waarin alle vervuilde grond wordt afgegraven. Ook de grond die dieper ligt dan 1.75 meter. „Voor die tijd valt er dus zeker geen beslissing", aldus Woudstra. „Er bestaan ook teveel onzekerheden, over de staat van de funderingen". Ernstig „De situatie rond de funderin gen is nog steeds zeer ernstig", Maassluis De bijeen komst met gedeputeerde J. Hekkelman (CDA) in ont moetingscentrum Ko ningshof in Maassluis, trok aanvankelijk maar een klein groepje belangstel lenden. Hekkelmam, -ondermeer belast met milieu-aangele genheden, ging in zijn ope ningswoord nauwelijks in op de grote milieuproble men In Maassluis. Het woord Steendijkpoider noemde hij niet één keer. Na de pauze werd de ver antwoordelijke bewinds man in de provincie door de bezoekers echter aan de tand gevoeld over de pro blemen in de Steendijkpoi der. Het was na de pauze ook opvallend veel druk ker. Leden van de com missie bodemonderzoek Steendijkpoider, die net het overleg in de aMbteln- ke werkgroep achter de rug hadden, topambtenaar ing.C.H. den Hond, burge meester Hans van Es en de wethouders Liesbeth Snoeck (VVD) en Izaak van der Knaap (CDA), lie ten toen hun gezicht zien. Ook de fratievoorzïtters van de - VVD, John Scheerstra, en D66, Jan Storm, gaven blijk van hun belangstelling, terwijl ook de voltallige gemeen teraadsfractie van het CDA na het fractieberaad binnendruppelde. Op vragen uit het publiek zegde Hekkelman toe er alles aan te doen om de fi nanciële gevolgen van de bodemverontreiniging voor de bewoners zo klein mogelijk te- houden. Toe zeggingen deed hij echter niet Het is ook nog maar de vraag of Hekkelman na de verkiezingen van woensdag 18 maart terug komt in net college van de Gedeputeerde Staten. „Ik wil graag, maar in de poli tiek weet je het „nooit", hield hij zich wat dat be treft op de vlakte. aldus de directeur gemeente werken ing.C.H. den Hond. „De eerste onderzoeken die zijn uitgevoerd door Grondme chanica Delft wijzen niet op problemen met de palen, maar uitgesloten is het niet. Voorlo pig rijn er aanwijzingen dat het in de samenstelling van de grond zit. Het nader onder zoek dat nu uitgevoerd gaat worden, moet daar duidelijk heid inbrengen. De palen wor den nu onderzocht. Via water- spaningsmeters kunnen de verschillende zettingenworn der. nagegaan. Dat zijn dan re- sul caten die gelden voor de ge hele wijk". Tijdens het overleg tussen ge deputeerde Hekkelman, wet houder Izaak van der Knaap en een afvaardiging van de commissie bodemonderzoek, zal morgen worden gesproken over de problemen bij een eventuele uitplaatsing van de bewoners bij een sanering. „Daar willen wij direct uit sluitsel over hebben", aldus Harm Woudstra. De gedeputeerde Hekkelman nam gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van het CDA in Maassluis overi gens afstand van uitspraken van collega-gedeputeerden Van der Vlist (PvdA) en Jan sen (WD), dat de provincie de voorkeur geeft aan een be perkte sanering. „In het colle ge is daar niet over gesproken. Ik ben de verantwoordelijke man voor het milieu en ik dis- tancieer mij van uitspraken die gedaan zijn door mijn col lega s. De suggestie om de be perkte variant te bespreken is afkomstig van ambtenaren van het ministerie. Die hebben de suggestie gedaan aan amb- ■tenaren van de provincie en die hebben DHV gevraagd de variant uit te werken.Als ik hoor dat het technisch niet uit voerbaar is, dan is die variant ook voor mij van de baan". Hekkelman 'toonde zich overi gens geen principieel tegen stander van een beperkte sa nering: „Een besparing van elf miljoen, en daar praat je dan over, is natuurlijk niet niets. Zeker niet voor net rijk. Daar telt elke gulden, zelfs als je praat over een besparing van elf miljoen op de totale sane- ringskosten van 200 miljoen gulden". Vlaardingen Fred van Lier heeft rigoureus een streep ge haald door het plan van de VVD om hem in het nieuwe college een politieke taak te geven. De burgemeester heeft de onderhandelaars meege deeld, dat hij de portefeuille volksgezondheid niet accep teert. Hij zei dat gisteravond op een ledenvergadering van de PvdA in zaal Concordia. Het leverde Van Lier een ap plausje op. De VVD kwam met het plan om de burgemeester een poli tieke taak te geven, toen in de onderhandelingen duidelijk werd dat in een nieuw college plaats is voor slechts vier wet houders. Tot de laatste verkie zingen had Vlaardingen vijf wethouders. Met vier wordt de werkdruk wel erg groot, dach ten de liberalen, laat de burge meester ook maar iets doen. Van Lier „houdt echter vast aan de uitspraak van de ver trouwenscommissie uit de ge meenteraad, die bij zijn aan stelling betrokken was. In Vlaardingen heeft een burge meester geen politiek in de portefeuille, zei die commissie. „Dat vond ik een gezond standpunt en dat vind ik nog steeds", zei Van Lier gister avond tegen de PvdA-leden. „De burgemeester mag in de politiek niet gebruikt worden als een soort vluchtroute", vindt Van Lier. „Als de om standigheden erom vragen zou je politiek in je portefeuille krijgen. En als de situatie ver andert, dan is het: zzzt, daar gaat de kluif weer". De burge meester is eventueel wel be reid voorzitter te worden van het bestuur van het Holyzie- kenhuis. John Ranshuijsen, die de Pvd A-delegatie bij de gesprek ken met CDA en VVD aan voerde, verwacht niet dat de opstelling van Van Lier tot problemen zal leiden. „Ik ben blij dat Van Lier zo conse quent is. Wij zijn ook pas na grote aarzeling met het plan van de VVD akkoord gegaan". Over de vraag, wie van de vier wethouders nu volksge zondheid in de portefeuille krijgt, moet opnieuw worden fepraat. Ranshuijsen: „De lei- er van de onderhandelingen, de heer A. Kool van het CDA, zal zich wel met mij in verbin ding stellen". De PvdA-fractie heeft gister avond twee bekende kandida ten voor het wethouderschap naar voren geschoven. Dat zijn de huidige wethouders Bas Goudriaan en Ary Maarleveld. Wethouder IJsbrand van der Velden, de nummer 1 van de PvdA-lijst, had al gemeld dat hij in het nieuwe college niet terugkeert. Ook wethouder Kees van der Windt heeft aangekondigd, dat hij niet beschikbaar is voor een plaatsje in het nieuwe col lege. „De PvdA krijgt twee portefeuilles. De leden hebben de kandidaten op de lijst op volgorde gezet Ik heb geen zin om de fractie te stellen voor de keuze tussen twee zit tende wethouders". Van der- Windt kreeg als tweede op de vergadering een open doekje. Schiedam Een 81-jarige vrouw is gistermorgen door een buurvrouw gered uit haar brandende huis aan de Van Smaleveltstraat De kussens waarop de vrouw voor haar gaskachel lag te slapen hadden al vlam gevat, toen de 30-jarige buurvrouw het huis binnenkwam. „Die hulp had geen twee minuten moeten uitblijven", aldus adjudant B. Kroon van de Schie- damse politie. Een buurvrouw sloeg alarm, toen zij zag dat om half twaalf de gordijnen bij de bejaarde vrouw nog dicht waren. Zij waarschuwde een andere buurvrouw, die de sleutel van het huis heeft. Toen die bij het huis kwam, zag zij ai rook onder de deur door kringelen. De vrouw trapte de deur in en sleepte de oude vrouw uit het brandende huis. De kussens en de vloerbedekking stonden toen al in brand. Zij doofde de vlammen en waar schuwde de brandweer. t De 8I-jarige vrouw heeft voorlopig onderdak gevonden bij een zoon in wijk Groenoord. De lekkende gaskachel was niet de eerste narigheid, die zij deze week te verwerken kreeg. Een paar dagen, geleden ontplofte haar geiser. Schiedam De Schïe- damse brugwachters zijn furieus op wethouder Aad Wiegman en watersport vereniging De Schie. Door een nieuwe regeling, waarbij de rolbrug over de Schie in het weekend door vrijwilligers wordt bediend, dreigen de brugwachters er in salaris flink op achteruit te taan. Volgens Drugwachter R. trik scheelt het besluit van Wiegman een dikke 250 gul den per maand aan overwerk. De juichstemming onder de watersporters is door de norse reactie van de brugwachters omgeslagen in verbittering. Vijf jaar hebben zij op het stadskantoor geijverd voor een betere bediening van de brug in het weekend. Nu het einde lijk zo ver is, krijgen zij het aan de stok met het personeel van de havendienst, dat hen voorheen bij iedere passage vriendelijk toewuifde. Ook voor de watersportvereni ging heeft het conflict een fi nancieel kantje. De rolbrug, die in het 'weekend alleen op zondagavond rond half negen éénmaal werd opengedraaid (waarvoor de vereniging we kelijks 65 gulden moest dok ken), betekende voor de wa tersporters een levensgrote handicap. In de vijf jaar gele den gegraven jachthaven aan de kop van de 's-Gravelandse- weg bleven steevast zo'n 35 ligplaatsen onbezet, omdat de schippers in het weekend niet onbeperkt konden in- en uit varen. Minstens twintig-boot- bezitters zegden de afgelopen jaren om die reden hun lid maatschap op. Secretaris Ernst Bon: „Mensen met kleine kinderen, die in de Gorzen wonen, moesten 's zon dagsavonds eerst tot half ne- ten wachten. Pas daarna kon en ze hun spullen pakken en naar huis fietsen. Als je kinde ren de volgende ochtend weer naar school moeten, is dat veel te laat". Door de onderbezetting druk ten de lasten zwaar op de res terende honderd leden. Alleen al aan erfpacht moesten zij ge middeld 680 per persoon beta len. De toestemming van Wiegman om de brug bij de Polderweg 's zaterdags en 's zondags met leden van de Schie te bemannen, betekende een enorme opluchting. Bon, voorzitter Walter van Ginneken en penningmeester Ewoud Boekee, die hoopten op een toevloed van nieuwe le den, vrezen dat de ruzie met de brugwachters zich tegen hen zal keren en de vereni ging een slechte naam zal be zorgen. „Hoewel het flauw is ons erop aan te kijken", aldus Bon, die maandagmiddag an dermaal met - Strik in diens brugwachterhuisje in discussie ging. De watersporters vinden het verwijt dat zij de brug wachters het brood uit de mond stoten allerminst te recht. Zij zijn van mening dat de personeelsleden van de ha vendienst de zaak maar moet regelen met hun baas, wethou der Wiegman. „Zou de brug in het weekend dichtblijven, dan komt onze vereniging in grote moeilijkheden en is er straks voor jullie helemaal geen werk meer", argumenteerde Bon. Strik en de overige vijf brug wachters daarentegen vinden dat De Schie rustig failliet kan gaan. „Dan wordt er een ge meentelijke jachthaven van gemaakt en zijn alle proble men in één klap de wereld uit". Walter van Ginnlken, Ernst Bon en Ewoud Boekee voorzagen een ontspannen vaarselzoen. Maar de rol brug over de Schie bezorgt hen andermaal problemen. iiiiiiiinHiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHii Schiedam Een klant van het gewestelijk arbeidsbureau in Schiedam heeft gistermid dag bij een bushalte het lin keroog van een 22-jarige balie medewerker dichtgeslagen. Het slachtoffer raakte een lens kwijt De man was 's middags op be zoek geweest en had ruzie ge kregen met de baliemedewer ker. De boze klant wachtte na kantoortijd de baliemedewer ker op. Na zijn daad vluchtte de man. De politie heeft een nauwkeurig signalement. illHIlIlllilllllIIIIIIIIIIIHIlIIllillllllllllllllllEIIIH Maassluis Een beperkte sanering van de Steendijkpoider is onaanvaardbaar voor de fractie van de PvdA in Maas sluis. De socialisten willen via schriftelijke vragen weten, of het college van burgemeester en wethouders die mening deelt. De PvdA richt zich tot het gemeentebestuur naar aanlei ding van ondermeer verhalen in deze krant, over slechts een gedeeltelijke sanering van de vervuilde grond in de Steendijkpoider. Het raadgevend adviesbureau DHV heeft op verzoek van Gedeputeerde Staten die mogelijkheid van een beperkte saneringsvariant onderzocht De PvdA wil van het college van Maassluis weten wanneer deze opdracht aan DHV is verstrekt. Ookjoxoet het gemeentebestuur nagaan, of het ministerie de" provincie heeft geadviseerd buiten de ge meente en de commissie bodemonderzoek om de be perkte saneringsvariant te laten onderzoeken door DHV. De PvdA wil op zeer korte termijn een reactie van het col lege, liefst vanavond al, als de gemeenteraad van Maassluis in vergadering bijeen is. Fractievoorzitter Robert Punt „In de toekomst zullen, als deze variant wordt uitgevoerd, beheersmaatregelen nood zakelijk zijn die een onverantwoord beslag leggen op orga nisatorische en financiële middelen. Verder zullen de psy cho-sociale problemen van de bewoners niet worden opge lost en zelfs mogelijk worden versterkt". Peuters en kleuters zitten in de Meidoornschool samen onder één dak. Met papieren bloemen werden de kinderenvan de peuterspeelzaal verwelkomd. j Schiedam De reacties van Shell en het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen op de antï-Zuid-AMka-actie van Schiedam zijn sterk overtrok ken. Er is geen sprake van, dat de gemeente met die actie bui ten zijn boefje gaat of er ge welddadigheid mee wil aan wakkeren. Shell en het VNO hebben dat gesuggereerd in brieven aan net gemeentebe- stuur.Burgemeester Reinier Scheeres noemde de brieven van Shell en VNO 'overdre ven'. Schiedam Omdat twee van hen een steen door de ruit hadden gegooid bij hoofdcommissaris Mos, hebben vijftien jongens en drie meisjes van clubhuis De Dijk zaterdagavond een paar be nauwde uurtjes doorgebracht op het politiebureau in Doetin ehem. Jongerenwerker Kees te Gussinklo moest de groep in het holst van de nacht uit de cel komen halen. Ze waren ontdaan dat de politie hen zonder pardon in de nor had gestopt Te Gussinklo had de Dijkers meegenomen naar zijn voormalige woonplaats voor de jaarlijkse dropping, maar als gewoonlijk ein digde het uitstapje op het bureau. Voor Te Gussinklo is de lol er nu voorgoed vanaf. „Een dropping zie ik voorlopig niet meer zitten". Ondanks het onverbiddelijke optreden is de jongerenwerker zeer content met de Doetinchemse politie. „Ze hebben zich niet laten afbluffen door die Schiedammers. Klasse! En de. jongens weten dat ze voortaan geen geintjes meer moeten tuthalen". Voor straf mogen de daders niet mee met het uitstapje naar Pa rijs, dat Te Gussinklo rond Pasen organiseert Vlaardingen Een oorverdo vend 'Lang zal ze leven!' schalde gistermorgen op de Meidoornschool uit zo'n veer tig kindermondjes, terwijl kleuters en peuters elkaar on der boeketten papieren bloe men bedolven. Met geschenken en een feest lied verwelkomden de jongste leerlingen van de school in Vlaardingen-Oost de klantjes van de Peuter Inn, die op de eerste dag na de krokusvakan tie hun intrek aan de Mei doornlaan namen. Een ge dwongen verhuizing, want hun lokaal in De Wegwijzer aan de Johan de Wittstraat wordt verbouwd. „Maar eigenlijk zijn we hier beter af", zegt peuterleidster Annet Slootweg tevreden. „We hebben een lekker licht en ruim,lokaal en een grote buiterspeelplaats. Ideaal nu het voorjaar wordt. Het bete kende even aanpoten, maar het sjouwwerk loonde de moeite Ook het team van de Mei doornschool is blij met de nieuwe 'huurders'. Directeur Geert Turkenburg, die zijn va kantie opofferde om samen 'met enkele ouders en perso neel van gemeentewerken het peuterlokaal in te richten: „Zij zijn geholpen, maar wij ook. Dankzij de komst van de peu terspeelzaal zijn we min of meer verzekerd van een in stroom van nieuwe leerlingen. Gekscherend kun je zeggen dat het een investering voor de toekomst is. Het klinkt cru, maar kinderen betekenen ge woon werkgelegenheid". Net als alle Vlaardingse onder wijsinstellingen heeft ook de openbare basisschool aan de Meidoornlaan te kampen met een sterke terugloop van het leerlingenaantal. In 1980 telde de school nog 240 leerlingen, nu zitten er nog 135 kinderen co school. Schiedam - Met een van burgemeester Reinier Scheeres geleende strop das om werd Cor Huijken gisteravond geïnstalleerd als gemeenteraadslid. Huijken (PvdA) die voor de gelegenheid ook een colbert op zijn spijker broek droeg, knoopte de das direct na zijn beëdi ging af en stopte die in zijn zak. „Gewoon een geintje. Ik gunde Reinier dat plezier van die das wél", ver klaarde hef nieuwe raads lid later grinnikend. „Zelf draag ik die krengen nooit, 't Is dat wethouder Aad Wiegman 't ding bij me thuis kwam bezorgen, anders was ik alsnog zan der gekomen". In vergelijkbaar losse stijl vierde de raad later op de avond het twaalfenhalfja- rig wethouderschap van Chris Zijdeveld- Toespra ken kwamen er niet aan te pas en de cadeaus bleven aan de bescheiden kant: een flesje wijn,een fles champagne, een bloemetje en een doos drop. Schiedam De Schiedamse politie heeft bij een, snelheids controle op rijksweg 20 nabïi het Kethelplein driehonderd bekeuringen uitgedeeld. Eén automobilist kwam aanzoeven met een snelheid van 178 kilo meter per uur. Hij was de snel ste. De controle werd gehou den tussen kwart over vier en kwart voor acht k

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1