Bejaardencentra kunnen renovatie niet betalen Watersporters leven op gespannen voet 'Maassluis op hoogte van verontreiniging^ Historische vereniging is zwaar teleurgesteld ik VLAARBiGS QAOBLAD SGISEflAMSSHE C8ÜRAÜI Ml UWE WATERWEG COURANT Gratis studeren, maar animo blijft gering Wij helpen U de weg op Coördinator moet kleine criminaliteit verminderen Türk Gücü in de zorgen ZONNEBRILLEN ZEER IN TREK D66-KAMERLID DICK TOMMEL: COMMISSIE: AFSTAND VANVANDERVLIST JMJFF1N AUfDVEÜMUUR' VRIJDAG 13 MAART 1987 .Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BQ Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 „Schiedam Nog voordat in .Schiedam een coördinator voor bestrijding van kleine ^criminaliteit is aangesteld, wordt hij door de politiek al ontzien. Bart de Leede (PSP/PPR) 'heeft grote bezwaren tegen de nadruk, die in de taakom schrijving ligt op repressie. Zijn voorkeur gaat uit naar een preventieve aanpak. „Laat hij gaan praten met bewo nersverenigingen, wat de maat regelen kunnen zijn om crimina liteit te voorkomen. Laat hij in het welzijnswerk, vooral in het jongerenwerk, aan de slag gaan om duidelijk te maken wat de ge- Volgen. van criminaliteit zijn. Zo kun je dat beter tegengaan", al dus De Leede. "Ook PvdA-fractieleider Gé Brouwer beaamt dat voor de jon- gerenopvang in Schiedam bin nenkort veel meer moet worden gedaan. Maar dat is geen taak voor de coördinator van bestrij ding van criminaliteit, vindt Brouwer, „want dan bezwijkt hij t eronder". Hoewel hij in het mid den laat hoe de opvang moet worden verbeterd, wordt daar mee een belangrijke taak van de schouders van de toekomstige coördinator afgenomen. Overigens zal de 'criminator' de gemeente heeft al twee jaar geleden'100.000 gulden uitgetrok ken voor zijn aanstelling zich niet alleen bezighouden met in gegooide schoolruiten en omge trokken bushuisjes. Hij krijgt tot taak een goed geolied apparaat op te zetten binnen de gemeentelijke diensten, zodat bestrijding van voetbalvandalisme, winkel- en fietsendiefstal, gratis reizen met openbaar vervoer, bedreiging, vechtpartijen en inbraak in woonhuizen, op elkaar kunnen worden afgestemd. In de eerst volgende vergadering van de welzijnsco mmissie wordt daarop nauwkeuriger ingegaan. Bart de Leede blijft van mening dat meer vanuit de invalshoek van vandalen zelf de taakstelling geformuleerd. moet worden Meer accent leggen op het jonge renwerk dus. Brouwer zegt dat „die andere weg ook moet wor den opgegaan, maar dat is nu eenmaal een heel andere taak". Vlaardingen De commis sie restauratiepenniiig heeft een stevige kater overgehou den aan het debat in de ge meenteraad over herberg Het Zwarte Paard. Architect Mar de Baan vindt de raads leden maar 'een stelletje cul tuurbarbaren'. „Met bet sloopbesluit heeft meneer Goudriaan de weg gebaand voor het platwalsen van de Korte Dijk", vreest een woedende en diep te leurgestelde Bert van Bom mel. Reinard Maarleveld, de kandi daat-koper van het zeventiende eéuwse pand, vond de twee uur durende discussie een trieste vertoning. Dat de gemeente zelfs'nooit met hem heeft ge sproken, vindt hij 'flauw en on behoorlijk gemeen- te een brief geschreven, mijn te lefoonnummer erbij gezet Ze hadden mij toch op z'n minst even kunnen bellen. Maar nee, over zo'n verzoek om het pand te mogen kopen wordt alleen maar lacherig gedaan. Dat hoort kennelijk bij het politieke spel". De historische vereniging is vooral teleurgesteld in de op stelling van cultuurwethouder Arij Maarleveld (PvdA). „Die had er toch het zijne van moe ten zeggen", vindt Bert van Bommel. De ambtenaar van de Rijksgebouwendienst heeft een simpele analyse van wat er 'fout' is gegaan. „Het CDA laat zijn oren hangen naar de PvdA, en in die partij maakt Goudri aan de dienst uit". De argumenten voorsloop vond Mar de Baan ronduit zwak „Ik heb amper argumenten ge hoord. Op de publieke tribune zat tk Johan de Ligt aan te sto ten: jo, desloop wordt uitgesteld. Want die kant praatten ze alle maal op. En dan wordt er opeens voor sloop gestemd. On begrijpelijk, onbegrijpelijk", zegt De Baan hoofdschuddend. Reinard Maarleveld is vooral boos over het verhaal van Bas Goudriaan, dat opknappen van Het Zwarte Paard meer dan een half miljoen gulden zou kosten. „De architect die ik in de arm heb genomen heeft uitgere kend, dat het 250.000 gulden kost. Maar daarbij is hij ervan uitgegaan, dat ik al het werk door aannemers zou laten doen. Ik doe het zelf veel goedkoper". Ook met de koopprijs is door de PvdA-fractïe gegoocheld, vindt Maarleveld „350.000 Gulden, zeggen ze. Dat mag zo rijn, maar dat is dan wel voor het hele complex. Dat omvat naast Het Zwarte Paard nog twee woon huizen, twee pakhuizen en een stal. En van dat geld is ook drankenhandel Van der Knaap uitgekocht". Volgens Van Bommel is er aan de havenzijde van de Korte Dijk nog maar weinig wat te handhaven valt „Alleen die structuur van lintbebouwing, die beroemde ruggegraatstnic- tuur, die kun je nog bewaren". Het bestuur eet een hapje in de kantine. Door de verbouwing Is de Turkse voetbalclub diep in de problemen geraakt. -Vlaardingen Het Plaatselijk Educatief Centrum in Vlaardin gen biedt mensen zonder werk - een 'unieke kans'. Sinds vorige week is het voor die groep men- 'sen mogelijk gratis één van ze ven cursussen te volgen. Het PEC kan dat aanbieden dankzij r'een subsidie van het ministerie "van WVC. Liesbeth Zoetmulder heeft in middels zo'n veertig cursisten ingeschreven, maar zegt ten minste nog eens dat aantal te -kunnen plaatsen. „De drempel is verlaagd. Maar het blijft moei- 'lijk de groep van met name langdurig werklozen te berei ken en motiveren. Velen heb ben zich een passiviteit aange meten, die moeilijk is te door breken", meent zij. Het ministerie heeft al jaren een potje van waaruit dergelijke cur sussen worden bekostigd. Nu pas wordt in Vlaardingen van die mogelijkheid gebruik gemaakt, Schiedam heeft eveneens een dergelijke subsidie in de wacht gesleept. Voorwaarde is daarbij wel dat de lessen erop gericht moeten zijn, dat werklozen een reële kans krijgen terug te keren in het arbeidsproces. Het aanbod omvat onder andere oriëntatiecursussen op techni sche beroepen en de gezond heidszorg, lef om te solliciteren en een typ- en computercursus. Voor die lessen moest in het ver leden door werklozen ongeveer 60 gulden worden betaald. De subsidie voor het PEC is voorlopig een jaar geldig. Lies beth Zoetmulder verwacht bij voldoende animo dat het minis terie ook volgend jaar met geld over de brug komt Vlaardingen De Turkse voetbalclub Türk Gücü at diep in de problemen. Het aantal leden is tot een his torisch dieptepunt gedaald, kasgeld is er nauwelijks en er moet een schuld van 25.000 gulden aan de ge meente worden betaald. Met een groot feest in de lijnbaanhallen, dat samen met de Turkse sociaal-cul turele vereniging wordt ge geven, hoopt de dub leden te trekken en geld te ver dienen. Türk Giicü kwam in de fi nanciële problemen door een dure verbouwing van de piepkleine kantine. „Voor dat geld hadden wij een nieuwe kantine kun nen neerzetten", zegt pen ningmeester Mühammer Yurdem. Maar de gemeen te Is inmiddels het touw trekken om de centen beu en heeft gedreigd de sleutel van de kantine te zullen vorderen. „De meeste Turkse gezinnen leven van een uitkering", legt secretaris Kadir Gülseren uit „Dan is het heel moeilijk om een trainingspak of voetbal schoenen te kopen en de con- "tributie te betalen". Het feest in de Lijnbaanhal len, met Turkse bands, volks dansgroepen, koren en een songfestival voor kinderen, wordt gehouden op zaterdag 21 maart en begint om zeven uur. Tussen de bedrijven door vertellen de bestuursleden over het belang van sport SchiedamHet is niet uitge sloten dat de gemeente Schie dam weigert zich voor onge veer 12 miljoen gulden garant te stellen voor de renovatie van Huize Frankeland. Schie dam vindt dat de provincie maar een garantieverklaring moet afgeven. De provincie heeft groen licht gegeven voor de renovatie en dan moet die ook maar de fi nanciële gevolgen nemen. Wie A zegt, moet B zeggen, re deneert Schiedam. Op het stadskantoor is men nogal gepikeerd dat Frankeland de ga- rantieaanvraag pas eind januari indiende, terwijl de renovatie al ruim een maand eerder van start was gegaan. „We zijn op die ma nier gewoon voor het blok gezet", aldus een woordvoerder van de afdeling financiën. Hoewel het uitblijven van de ga rantie Frankeland geld kan gaan kostende bank brengt dan een hogere rente in rekening maakt de directie van het verzor gingshuis zich geen zorgen. „De gemeente heeft tot nu toe voor ie dere verbouwing borg gestaan. Ik kan me niet voorstellen dat ze het nu laat afweten", aldus B. de Ko ning, hoofd algemene zaken in 'Frankeland. Ondanks de financiële onzeker heid is de renovatie in de Sint Li- duinastraat totale kostem 17 miljoen gulden in volle gang. De kapel op de kop van de Wa rande is inmiddels gesloopt, zodat de palen voor de bejaardenflat, die op dezelfde plaats moet ko men, op 20 maart ongehinderd de grond m kunnen. Drie andere Schiedamse verzor gingshuizen slaan de activiteiten van Frankeland met enige jaloe zie gade. De bejaardencentra Spaland, Thurlede en Francois Haverschmidt hebben van de provincie te horen gekregen dat ook zij op de renovatielijst rijn ge zet Maar wanneer de aannemer aan de slag kan, is vooralsnog on duidelijk. De provincie onder schrijft voorlopig alleen de con clusie van het Bouwcentrum Rot terdam. Dat kwam eind vorig jaar na een bouwkundig onder zoek tot de slotsom, dat de drie centra niet meer voldoen aan de eisen van de tijd. Het PvdA-statenlid Miep van Schijndel zei deze week op een verkiezingsbijeeiikcmst in Schie dam dat de renovatie al zo goed als beklonken is. Maar op het provinciehuis is alleen het princi pebesluit bekend. Er is zélfs nog geen kostenbereking gemaakt Verdwaald Voertuigen en asfalt horen on losmakelijk bij ei kaar. De link tus sen vaartuigen en asfalt is minder vanzelfsprekend. Veel automobilis ten keken dar ook vreemd op, toen zij zagen dat bij de afslag Vlaardlrgen- Centrum een boot lag afge meerd. Of heet het dan gepar keerd*? Hoe het komt dat de boot op de rijksweg 'verdwaald' is ge raakt, is onduide lijk. Schiedam Behalve de Schiedamse brugwachters zijn nu ook de Vrije Liggers boos op watersportvereniging De Schie. De booteigenaren, die hun thuishaven hebben bij de Hulpbrug vooraan in de 's- Gravelandsepolder, nemen het De Schie kwalijk dat die op eigen houtje'een regeling heeft getroffen met wethou der Aad Wiegman. Dankzij die regeling mag de Rolbrug bij de Polderweg; in het weekend dpor vrijwilli gers worden opengedraaid. De dub van "Walter van Ginne- ken is daarmee uit cfeproblemen, maar de Vnje Liggers van Goof Hendriks zitten volop in de jpuree. Hun vooniiaamste obsta kel, de 's-Gra velasi dseb rug bij de Dé'flrpuwweg, blijft in het week end gëüiütèn. Een flinke tegen valler voor de Vnje Liggers, die hadden aangestuurd op een rege ling voor alle bruggen over de Schie. Hendriks, die zegt ook te spreken namens watersportvereniging De Nieuwe Haven, overlegde vo rig jaar met Van Ginneken over een gezamenlijke actie richting gemeente. De bedoeling was een overeenkomst die op zaterdag en zondag een algehele doorvaart noord-zuid zou garanderen- „Nu heeft het bestuur van De Schie alleen zijn eigen zaalges geregeld en de andere Schiedamse water sporters in de kou laten staan", zegt Hendriks woedend. De Vrije Liggers hebben een brief op poten klaar liggen voor havenmeester Theo Sabel. Deze had vorig iaar beloofd dat met in gang van het nieuwe vaarseizoen (15 april) de doorvaart probleem loos zou verlopen. Sabel heeft zich niet aan die belofte gehou den en Hendriks eist daarvoor een verklaring. In de brief waarschuwen de Vrije Liggers terloops voor moeilijkhe den, die straks hij de Rolbrug kunnen ontstaan. Doordat de Schiedamse watersporters op ge spannen voet met elkaar zijn ko men te staan, is het niet uitgeslo ten dat de vrijwillige brugwach ters (allen lid van De Schie) boot- eigenaren, die de vlag van de Vrije Liggers in top voeren, de doorvaart gaan belemmeren. Hendriks wu dat de havenmees ter zwart op wit zet, dat dat niet gebeurt De situatie bij de Rolbrug is voor de leden van De Schie overigens ook tamelijk gespannen. De brugwachters in vaste dienst kij ken de watersporters met de nek aan, sinds het besluit bekend werd dat de brug in het weekend door vrijwilligers opengedraaid mag worden. Door dat gebaar van wethouder Wiegman moe ten de brugwachters gemiddeld zo'n 250 gulden per maand aan overwerk inleveren. Maassluis Bij de Bnlboetiek aan de Markt zijn twintig zonne brillen gestolen. De dieven zet ten een breekijzer tussen de deur en kozen vervolgens de duurste modellen uit. De schade bedraagt omstreeks vijfduizend gulden. Een nacht eerder mis lukte een poging tot inbraak op hetzelfde adres. Bij een opticién in de Konings hoek legden dieven eveneens een voorkeur voor zonnebrillen aan de dag. Hier verdwenen 34 brillen met een totale waarde van zevenduizend gulden. ÉT cv Maassluis De commissie bodemonderzoek Steendijk- polder neemt afstand van uit spraken van 'gedeputeerde Mans van der Vlist. De socia list noemde zijn collega Jan Bekkelman (CDA) een 'vol strekt geïsoleerd bestuurder, - onbereikbaar, zelfs voor zijn eigen mensen'. Commissievoorzitter Harm Woudstra: „Hekkeknan heeft altijd een warme belangstel ling getoond voor de bodem - v verontreiniging in Maassluis, t'Hij heelt nog nimmer loze be loften gedaan aan bewoners. Aan*der Vlist beeft waar schijnlijk last van verkie zingskoorts. Daar zitten wij in de Steendijkpolder niet op te wachten. Overigens hebben wij inzake het milieu nimmer iets gemerkt van Van der Vlist Wel van andere partij genoten zoals mevrouw Van Rijn". Harm Woudstra stelt wel dat het contact met medewerkers van het opgeheven openbaar lichaam Rijnmond beter was: ,lHet openbaar lichaam was voor ons als commissie meer en beter toegankelijker dan de provincie. Op zichzelf is dat jammer en het maakt de afstand naar het provinciaal bestuur onnodig groot Dat ligt overigens niet aan het in stituut en ook niet aan een en kelebestuurder". door CHRIS WOERTS Maasluis De gemeente Maassluis moet in de jaren ze ventig op de hoogte zijn ge weest van het feit dat het Rot terdamse havenslib, waarmee de woonwijk Steendijkpolder (800 woningen) is opgespoten, sterk verontreinigd was. Tot die conclusie komt D66-ka- merlidDickTommeL ,In de stuurgroep baggerspe- arin ook de gemeente da, waarin ook Maassluis zitting had, is-vaak over deze zaak gespro- gmoego Ook In het parlement was het dus bekend. Je kunt het de parle mentariërs echter niet kwalijk nemen dat toen geen alarm is ge slagen. De Tweede Kamer heeft weinig of helemaal geen zicht op welke locaties nu precies huizen 1 worden. Dat zicht had gebouwd de gemeei gemeente Maassluis wél en daarom is het verwonderlijk dat er toch huizen rijn gebouwd". Dick Tommei onderstreept daar mee uitspraken van het kamerlid Rie de Boois (PvdA), die enkele weken geleden bij bet overhandi gen van een petitie al liet weten dat de kamerleden op de hoogte waren van de verontreiniging van het havenslib. Die uitspraak leidde tot felle aanvallen van de commissie bodemonderzoek Steendijkpolder en de afdeling Maassluis van de PvdA aan het adres van het kamerlid. Parlementariër Tommei maakt duidelijk dat ook verschillende milieugroeperingen, waaronder de Vereniging Tegen Milieube derf, in de jaren zeventig waar schuwden voor de schadelijke stoffen in de baggerspecie. Dick Tommei: „In het baggerparle- ment zo werd.de stuurgroep in de wandelgangen genoemd is het aan de orde gekomen. Ik vind het raadselachtig dat Maassluis desondanks is gaan bouwen. Ver moedelijk is gedacht: de contin genten zijn binnen, we zien wei wat de toekomst brengt Het jam- mere van de hele situatie is dat gewoon met de bouw van de wo ningen in de wijk is doorgegaan, toen duidelijk werd dat er wel de geliik iets mis was met de samen- stelling van de specie". De situatie in Vlaardingen komt dan aan de orde; „Daar hebben ze" de situatie wel goed ingeschat", aldus Dick Tommei. „Debestuur ders daar hebben gezegd: jammer van de woningen, die gebouwd hadden kunnen worden, maar wij hebben ook nog een andere verantwoordelijkheid. De Broek polder wordt nu een bos". De sanering van de grootste gif- wijk, die ons land rijk is, moet dit jaar uitgevoerd worden. Minister Ed Nijpels moet echter eerst het financiële plaatje inkleuren. Met de sanering van de verontreinig de grond is een grote som geld ge moeid: tussen de 150 en 200 mil joen gulden. „Dat de sanering er komt, daar ben ik zeker van", stelt Dick TommeL „De Steendijkpolder is misschien niet het ergste gevaJ, maar wel het op één na ergste ge val van bodemverontreiniging in ons land. Ik ben alleen bang dat er onder druk van de bezuinigin gen gekozen wordt voor een goedkope oplossing Een klein laagje afgraven, in plaats van bij voorbeeld 1,75 meter. Een schijn baar goedkope oplossing, want in de toekomst kom je dan weer voor grote uitgayen te staan". D66 is altijd een voorstander ge weest van een regeling voor ver- ontreinigings- en vermogens schade. De voorganger en partij genoot van Ed Nijpels, Pieter Winsemius, heeft die samenvoe ging altijd tegengehouden. Bewo ners komen door die splitsing in de problemen, omdat rij nu via dure en jarenlang slepende pro cedures hun recht moeten halen. „De minister heeft op dit punt een notitie toegezegd. Die moet er komen voor het zomerreces. Echt te juichen staat hij niet, maar mijn partij zal rich wel sterk ma ken in de kamer voor een rege ling voor de vermogensschade", aldus Dick TommeL ADVERTENTIE. DAG- EN TERMIJNVERHUUR Diverse merken en typen personenwagens, stationcars, pick-up's 9-persoons bofsen en bestelwagens Diverse typen vrachtauto's (met en zonder laadlift) SPIJKEN1SSE 01880-19095 HELLEVOETSLUIS ROTTERDAM 01883-21721 010-4150308

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1