23 'HotterDanstheater' laat amateurs musical spelen Sanering Merwedepolder gestart mrnwAMSE VLOOIENMARKT 'Wat is bewust profiteren V 6E6ETEN EN GEDRONKEN De Dubbele Adelaar Noodkreet en j noodgreep 2e ven lig miljoen kostend project moet medio 1989 gereed zijn Smit Semi 1 in tweeën te water (om dit weekend naar de AHOY Rotterdam 10-18 uur :a. 14 zo. 75 mrt. Verdachte beroept zich op analfabetisme Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 14 maart 1987 ^ninMuiiiiMiiiwiKnniiiiiuiimiiiwimumiiiiwiiimiimiiwniiiiinflmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiitinmmiim docwJAAP KOOPMANS VLardingen Een musical mei 80 medewerkers is in onze beainigingsmaatschappij niet mêr te verwezenlijken, tenzij de i medewerkers alles voor nils doen en dat is precies het 1 bij de musical 'Maar dei gaat alles goed' "Merrily We Roll Along3), die dan ook ges>eeld wordt door louter amteurs. 'Wilke musicalfanaten doen. er me met de uitvoering van onze muicalplannen?', vroegen Gert Bieta en Peter "Evegaars in sep- teriber 1985 in het cultureel mandblad Magazijn. Het storm achtige enthousiasme dat de ad- veientie opriep, leidde tot op- ridting van de 'Stichting Rot- terJanstheater', die zich tot doel stele amateurs de gelegenheid te jeven in een voorstelling te latei zien wat ze kunnen. Get en Peter waren al veel eer- dei bezig met deze vorm van thèter. „Op school deden ze al mé aan voorstellingen", vertelt Marina Roos (25) in de Stadsge hoorzaal in Vlaardingen, die wordt ingericht voor de genera le repetitie. De jongens vroegen haar vorig jaar februari om te heipen bij de produktïe: „Ik heb op me genomen er een orkest bij te zoeken en toen contact ge zocht met leraren van de Rotter damse Muziek en Dansschool". Ze stond aan het mengpaneel, zo'n bord waarop het geluid wordt geregeld, toen we binnen kwamen: een technisch type dat dan ook, tezamen met Peter Evegaars de produktie doet. En daar heeft ze een dagtaak aan, werk dat dus alleen kan worden gedaan door iemand die officieel als werkloos staat ingeschreven. „Voor het orkest heb ik 29 man bij elkaar gegraaid", vertelt ze. „De partituur hebben we ge huurd". De musical is één keer eerder opgevoerd, in het Engels in Amsterdam. 'Merrily we roll along' van scenarist George Furth. en componist Stephen Sondheijm naar een toneelsiuk van George Kaufman en Moss Hart, werd in 1981 geschreven en heeft enkele maanden op Broadway gestaan. „Sondheim is een ondergewaar deerd musical-componist" zegt Marina. „Hij heeft behalve een heleboel minder hek end werk ook de liedjes gecomponeerd in West Side Story". De initiatief nemers Biesta en Evegaars heb ben ongetijfeld grote affiniteit met het verhaal dat in deze mu sical wordt verteld. Daarin be reiden twee ambitieuze jongens en een meisje musical-produk- ties voor... Het verhaal van 'Maar verder gaat alles goed' start in 1957: twee jongens zitten om half zes 's morgens op het dak van een oud flatgebouw in New Yorks West Side. Ze wachten op de eerste ruimtesatlliet. De derde hoofd persoon, een vrouw, verschijnt ook op het dak en waarachtig: daar komt de Spoetnick. Ze heb ben het gevoel dat nu ólles mo gelijk is en ze zingen 'Onze Beurt'. Dat is weliswaar het begin van het verhaal, maar het is het ein de van de musical. Want die start in 1980 en grijpt terug tot- d at het beginpunt is bereikt. Een 1 oorspronkelijke manier om de musical, ondanks de tot somber- i heid stemmende ontwikkeling van het verhaal, toch een happy end te geven: dat is dus het zo "j moed gevende begin. j Hoofdpersonen zijn Franklin, j Charley en Mary, in eerste in- j Stantie, dus aan het slot van de j musical, vol optimisme en vitali- teit, maar in de ontwikkeling van het verhaal, dus naar het be- 5! gin van de musical toe, blijkt S Charley vooral commerciële ambities te hebben en keren de 8. andere twee zich van hem af. Hoop en idealen contra cynisme en aanpassing. o Het enthousiasme en de inzet van de amateurs doet weldadig aan, ze hebben professionele be geleiding gekregen van regis seur Huub 't Hoen, choreografe Hannah de Leeuwe en orkestlei der Charles van der Veeke. Ver der hebben vrywel alle kunstin- Marina Roos: „Sondheim is een ondergewaardeerd musicalcom ponist". stituten in Rotterdam een steen tje bijgedragen plus een reeks van commerciële instellingen. Op 24 maart vindt de première plaats in het Rotterdamse Luxor Theater (na twee ïnspeelvoor- stellingen in Vlaardingen), het RotterDanstheater speelt ook op 25 maart in Luxor, daarna op 27 maart in Schiedam en op 28 maart in Roosendaal. In april komt het gezelschap in Gouda (10), Temeuzen (11), Dordrecht (24) en Spijkenisse (25). luitmmtimitimiiiiMtiiiiiiimmiiiiimHiiiiminimiiiiimHiiiiMimiiiimiiiiimiimmiiiiiiiiihiiiiiiiimiimwimnHiiimiiiim Dordrecht Milieugedepu teerde dr. J.W. Hekkelman heeft gistermiddag met het machinaal in de grond duwen van een stalen damwand het- officiële startsein gegeven voor de sanering van de Dordtse gifwijk Merwedepol der. De 70 miljoen gulden kostende sanering voorziet in het verwijderen van een laag verontreinigde grond in delen van de wijk, waarvoor schone grond in de plaats komt De Merwedepolder een woonwijk met zevenhonderd woningen en een bejaarde noord, die in de jaren zeventig werd gebouwd op een voor malige stortplaats kwam op 11 september 1931 in het Gedeputeerde Hekkelman duwt de eerste damwand in de grond. nieuws. Uit een onderzoek bleek dat de bodem zwaar was verontreinigd met onder meer benzoëzuur, dyfenyl, dyfeny- lether en fenol, dat afkomstig was van de Chemische Indus trie Rijnmond. Tevens wer den asresten en koper aange troffen. In het deel van de Merwedepol der waar het gif het eerst werd aangetroffen, werden in maart 1984 in opdracht van de provin cie 106 woningen gesloopt Voor het eerst in de geschiedenis van Nederland moesten woningen onder de slopershamer vallen omdat ze op chemisch afval wa~ ren gebouwd. Het opruimen van verontreinig de grond alleen is niet voldoende om aan een schoner milieu bij te dragen. „Milieuproblemen z;jn maatschappelijke problemen. We zijn zelf verantwoordelijk voor wat we onszelf en de generaties na ons aandoen. Alleen opruimen wat steeds weer in de bodem ver dwijnt, is dweilen met de kraan wijd open", aldus gedeputeerde Hekkelman. Weer leefbaar De gifwijk weer tot een leefbare woonomgeving te maken is het uitgangspunt van de sanering. Daarom is volgens de provincie niet alleen een saneringspro gramma, maar tevens een herin richtingsprogramma opgesteld- De aanleg van een zogeheten peilbeheersings- en een zuive ringsinstallatie ziin de belangrijk ste werkzaamheden in deze voor bereidende fase. De totale sane ring, die medio 1989 moet zijn af gerond, is in vijf fasen onderver deeld. De totale kosten van. het 'opruimen' van het gif worden op 95 miljoen gulden geschat- Hekkelman verweet het ministe rie van volksgezondheid, ruimte lijke ordening en milieubeheer (VROM) dat het in het sanerings plan geen goede regeling voor de vrije woonkeuze van de gifbewo ners heeft opgenomen. „De pro vincie is groot voorstandster van zo'n regeling en het is uitermate doiGERTONNlNK Rcjei 4 .derdam De Rotterdamse 'adbeaat mr. H. Car els over- w^gt bij het Hof in hoger he ro# te gaan tegen de uitspraak va] de president van de Haagse rettbank, mr. R.R. Portheine, in fet kort geding tegen de Cen- trindemocraten. Portheine wé gisteren de eisen van Ca- rekf. Deaadsman had namens inwo- nej van Gouda en Ridderkerk gejaagd om een rectificatie in ee^andelijk dagblad, waarin de rectse splinterpartij van Jan- mi toegeeft onder valse voor- wedselen handtekeningen te heben opgehaald. De president vod dat de mensen de kandida- terrtst voor de Statenverkiezin- pjgerlichtvaardig en zonder be- 1 hotlijk na te denken' hebben c gekend. G'CaÜs: „De president zegt in ziin 'vonis dat er onvoldoende ke uitspraak van de vice-presi dent van de Dordtse rechtbank, mr. C. Sikkel. Sikkel, die twee handtekeningen-ophalers begin deze week onder ede had ge hoord, vond gisteren dat het niet duidelijk is geworden dat er daadwerkelijk 'gerommeld' is met handtekeningen. Tegen de Centrumdemocraten loopt op dit moment ook in Hoek van Holland een strafzaak. Daar werd bij de gemeenteraadsver kiezingen van vorig jaar met de kandidatenlijst geknoeid. De partij diende tegen de dagvaar ding echter een bezwaarschrift in, dat nog in behandeling is. - gr«id is aan te nemen dat de ge. dabden (Centrumdemocraten) '■bevist hebben geprofiteerd van detandtekeningen. Wat is be- „~wii profiteren? Je profiteert of j je jofiteert niet Of dat nu be- t wu of onbewust is, staat daar nai mijn mening los van. Hier- i tegi moet ik wel in hoger be- roë gaan". De raadsman ver- li baa zich verder over het feit J—datie rechtbank voorbij is ge- gas aan het onderzoek van schftkundige L. Deen. Hstrafreehtelijk onderzoek te- geide Centrumdemocraten in Riderkerk is inmiddels afge- t ro|. ïn die gemeente werden twt Hagenaars en een Oudbeij- t erhder gearresteerd. Volgens delotterdamse persofficier van f just ie mr. R.A.F. Gerding is het nomiet bekend of het drietal veler zal worden vervolgd. CW de Dordtse advocaat mr. J.C Tomson overweegt in be- j roj te gaan tegen een soortgelij- Krimpen In twee fasen is gis termiddag en vanochtend vroeg bij Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel de eer ste van twee half-afzinkbare werkeilanden die daar voor Smit Tak in aanbouw zijn, te wa ter gelaten. Dat gebeurde zonder enige ceremonieel. Dit 63,5 meter lange schip (de Smit Se mi 1) is bestemd voor builengaatse onderhoudswerk zaamheden aan onder meer off shore-installaties. Aan dek is daarvoor een 150-tons en een 20- tons kraan gemonteerd; er is ook een helicopterdek. Aan boord is accommodatie voor 89 man. Omdat de breedte van het werk- eiland groter is dan de breedte van de overdekte helling, moest het gevaarte horizontaal worden gebouwd en moest de stapelloop in tweeën gebeuren. Het 5.000 ton -wegende werkschip werd eerst van de bouwplaats naar de drijvende ponton Giant 2 van Smit Internationale Transport gesleept en vervolgens daar vanaf te water gelaten. ADRES: Nieuws Haven 97, 3016 AB Schiedam. TELEFOON: 010-4733341. INTERIEUR: De Dubbele Adelaar is gehuisvest ui een oud pakhuis, met een schitterend plafond. De zaak is verdeeld ir. twee ruimtes: een bargedeelte en achter een fraai glazen schot het restaurant. CAPACITEIT: Vrijwel onbeperkt, vooral als het tuasenschot wordt weggehaald. PRIJZEN: Koude voorgerechten (vijf): van 14,50 tot 19,50; warme voorgerechten (vijfmaal op de kaart): van 10,50 tot 19,50; vijf soepen van ƒ5,50 tot ƒ6,—; zeven hoofdgerech ten met via van 29.50 tot de dagprijs van zeetong; tien hoofdgerechten met vlees van ƒ27,50 tot ƒ37,50. MENU;Een vier-gangen specialiteitenmenu van 57,50. ONZE BESTELLING: slasoep, eendeleverpaté, zalmforel met garnalen en gebakken heilbot met mosterdsaus. BIJZONDERHEDEN: De Dubbele Adelaar bestaat pas twee maanden. door JOEP HAZEE We stapten na afloop van een weldadige maaltijd naar bui ten en waren het met elkaar eens: dit is ,wéér een aan winst voor de plaats die steeds meer het culinaire hart van Rijnmond gaat he ten - en die zichzelf maar wat graag als zodanig affi cheert: Schiedam. De Dubbele Adelaar, onder gebracht in een schitterend oud pakhuis, aan de rand van het centrum van Schiedam, is genoemd naar een jenever van de distilleerderij Nolet. In het erg sfeervolle restau rant bevindt zich dan ook een kopie van de ketel waar in deze jenever wordt ge stookt Behalve op de dran kenkaart en bij de desserts komt het begrip jenever ver der nauwelijks voor in het scala van gerechten dat deze nieuwe zaak te bieden heeft Een scala dat qua originaliteit enigszins teleurstelt: wat dat betreft hadden de initiatief nemers - tevens uitbaters van Het Oude Raadhuis in Hille- gersberg (niet te verwarren met de in Kethel gevestigde ■winnaar van de vorige com petitie Gegeten en Gedron ken) in samenspraak met de chef-kok wellicht tot een wat tevarieerder aanbod kunnen omen. Toppers als zeetong, tourne- dos, entrecóte en - bij de voorgerechten - gerookte vis- 4 soorten en garnalen ontbre ken niet. De prijzen zijn niet echt hoog: voor een gulden of vijftig per persoon kan de gast zich zeer goed uitleven ïn De Dubbele Adelaar. We genoten van de voorge rechten: de licht gebonden slasoep met een toefje kervel was zo fris als ze behoort te zijn. Van zo'n gerecht hoort de versheid af te stralen en dat was nog gelukt ook! De eendeleverpaté, drie fraaie dunne plakjes, in een vosse- bessensaus en begeleid door (overbodig) fruit. Bij deze voorgerechten heer lijk, warm stokbrood met bo ter en kruidenboter. De gepocheerde zalmforel (op een jammergenoeg niet goed voorverwarmd bord) was een lust voor het oog en de tong. Een forse filet, over dekt met Hollandse garnalen in een licht gemonteerde (met boter gebonden) saus. Erbij kreeg ik spinazie met een stukje omelet en een bordje gemengde sla (die erg teleurstelde). Voorts gebak ken aardappeltjes. Jammer, dat gekookte vis niet wordt vergezeld van een gekookt aardappeltje, dat hóórt er ge woon bij. De zachte smaak van de ge bakken heiibotfüet, vier gro te stukken heerlijke vis, kro kant in boter bereid, combi neerde uitstekend met de mosterdsaus. Mosterdsaus wil nog wel eens te opdringerig zijn, maar dat was deze zeker niet. Kortom we hebben genoten in De Dubbele/ Adelaar, De bediening paste helemaal in het beeld: rustig en heel vriendelijk. De huiswijn (we dronken droge witte wijn) detoneerde, stond mogelijk iets te lang open en was eer der zurig dan droog. De kof fie was voortreffelijk, bege leid door een 'dot' 'slagroom en chocolade mokkaboontjes. De Punten Voorgerecht - 7,5 (telt dubbel: 15); hoofdgerecht - 8 (telt dub bel: 16); Bediening - 8 (telt dubbel: 16); wijn - 6; koffie - 8; prijs/kwaliteit - 8; sfeer - 8. Totaal: 77 punten, dus voor De Dubbele Adelaar een 7,7, De stand aan kop: 1De Dorsvlegel (Capelle aan den IJssel)8,3 2. De Dubbele Adelaar (Schiedam)7,7 3. Inn the Picture (Rotterdam)*7,4 4. Lux (Rotterdam)*'7,3 5. Café Galery(Rotterdam)*........6,9 In de met gemerkte zaken ken men voor minder dan dertig gulden oen maaltijd (bestaarde uit voor- en hoofdgerecht. Kopje koffie en glas wl]n) nuttigen. jammer dat VROM deze wens van ons, de gemeente en de be woners niet heeft gehonoreerd". De eis van de bewonershet gif eruit of wij eruit noemde de gedeputeerde begrijpelijk. „Wat betreft het totaal afgraven van de verontreinigde grtond is het dui delijk dat het het beste is als het gif er volledig uit gaat Dat brengt echter aanzienlijk financiële pro blemen met zich. Maar ook met het huidige saneringsplan wordt voorkomen dat bewoners met de vervuiling in. contact komen". De Dordtse milieu wethouder mr. G. Meelker had ook kritiek op de manier waarop het ministerie van VROM met de belangen van de gedupeerde bewoners omgaat „Het steekt mij dat het ministerie nauwelijks aandacht schenkt aan de psycho-sociale nood, waarin veel bewoners verkeren als ge volg van het wonen op verontrei nigde grond. Een gemeentebe stuur kan zonder financiële steun van het rijk slechts zeer beperkt iets doen aan deze psycho-sociale nood". Volgens de bewonersvereniging Vereniging Actiecomité Vervui ling Merwedepolder (VAVM) is de huidige sanering volstrekt on voldoende. „Voor wie het nu nog niet weet de maatregelen die ten behoeve van bewoners en milieu worden getroffen, lossen de pro blemen van het mdïeu en de be woners op geen stukken na op", aldus voorzitterL. van der Bandt „Deze feestelijke bijeenkomst wordt gezien als een keerpunt in de geschiedenis van de Merwede polder. Dat is een hoop en geen feit Dat moet nog worden bewe zen. Het was beter geweest als de provincie vandaag met grote dis cretie en een vleugje schaamrood om de kaken stilletjes aan het werk was gegaan; 2000 dagen en nachten né de ontdekking van het gif en 1000 dagen nadat de be woners geen inspraak meer kre gen, omdat ze de totstandkoming van het saneringsplan zouden vertragen", zei Van der Bandt. Omdat het Rijk heeft geweigerd het gif volledig af te graven, is volgens Van der Bandt 90 pro cent van de oorspronkelijke be woners 'op de vlucht geslagen'. Dat was niet nodig geweest, zei hij. Rotterdam Omdat hij analfa beet is, zou een 29-jarige Rotter dammer niet hebben kunnen merken dat hij in 1984 illegale videobanden verhuurde. De procureur-generaal van het Haagse hof, mr. F. Bos, wilde daar gisteren wel rekening mee houden, door een eerder opge legde geldboete van 5000 gulden in zijn strafeis te laten vallen. Wegens overtreding van de au teurswet stond de Rotterdam mer in hoger beroep terecht voor het Haagse hof. De ver dachte had, na jaren werkloos te zijn geweest, in 1984 de Bredase videotheek Take Five gekocht Bijna al het geld hiervoor zou geleend zijn door tussenkomst van de sociale dienst Na enkele maanden deed de politie een in val in de videotheek van de Rot terdammer. Er werden 1104 films in beslag genomen, waar van 1011 illegaal bleken te zijn. Aan deze affaire hield de ver dachte ook nog een belasting schuld van 16.000 gulden over. Die is op ruim 2.(W0 gulden na bijna afbetaald. Mede in ver band daarmee zag de procureur- general ervan af tegen de Rot terdammer een geldboete te ei sen, zoals eerder door de politie rechter was opgelegd. Wel vroeg mr. Bos onttrekking aan het verkeer van alle in beslag geno men illegale videobanden. Uitspraak over twee weken. door Koos de Gast De Rotterdamse hoogleraar prof. dr. W. Albeda heeft zich bij de installatie van de advies commissie Sociaal-Economi sche Vernieuwing Rotterdam afgevraagd hoe het toch komt, dat een regio die ach in de ja ren vijftig en zestig de 'Gouden delta' mocht noemen en natio naal een economisch groeicen trum bij uitnemendheid was, is afgezakt tot een gebied met het hoogste werkeloosheïdspercen- tage van Nederland. Alleen al de gemeente Rotterdam telt vijftigduizend werklozen. v Onder Albeda's leiding gaat dé adviescommissie nu onderzoe ken wat er met de economie in Rijnmond aan de hand is en wat er kan worden onderop men om de nog steeds neeri gaande spiraal om te T De naam geeft al aan, dat 1 om méér gaat dan om een groepje deskundigen, dat wil brainstormen over de vraag hoe de werkgelegenheid kan worden opgekrikt. Als het zo gemakkelijk was om binnen een half jaar tot resultaten- te komen In feite is de oprichting van deze adviescommissie een noodkreet en een noodgreep van het Rotterdamse college van BenW. Het scheppen van werkgelegenheid heeft in Rot terdam al vijf, zes jaar hoge prioriteit Er wordt hard aan de bestrijding van de werke loosheid gewerkt, maar qui aantallen arbeidsplaatsen leve ren die activiteiten hitter wei nig. Daardoor verzandt hebpo- litieke geweld, dat elke nieuwe collegeperiode wordt ingezet, in nota's vol bla-bla. Men krijgt de indruk dathgt college met de installatie van deze commissie nog één keer een onorthodoxe poging wil wagen om iets in beweging* te brengen. De noodzaak komt voort uit het gegeven dat het een vrij hopeloze zaak is de noodzakelijke sociale en econo mische vernieuwing van de stad. na te streven als het enor me leger werkelozen als een be wegingsloos aanwezig blijft Nu al valt te vrezen dat de uit komst van de studie weinig be moedigend zal zijn. Prof. Albe- da doelde daar al op in zijn speech, waarmee de commissie van start ging: als je vandaag de dag spreekt over het vergro ten van de heb je het in feite o trekken en ontwikkelen van brain-intensieve activiteiten. Het helpt geen enkele langdu rig werkeloze Rotterdammer met een gering opleidingsni veau aan de slag. Toch Is er werk zat Op het ge vaar af een golf van kritiek op te roepen naar een vorm van werkverschaffing te willen streven: als je ziet hoe vuil.de stad er bij ligt als je, zoals van de week bij een bezoek varrde stuurgroep Stadsvernieuwing aan het Oude Westen, bewo ners hoort klagen over de rot zooi in hun wijk, dan denk je toch dat er honderden mensen beschikbaar moeten zijn die daaraan wat kunnen doen? Er rijn meer voorbeelden van werk dat niet meer wordt 'ge daan. Alleen: de gemeente moet be zuinigen. Het vuil wordt maar eenmaal per week opgehaald. De straat wordt eenmaal per week geveegd. (En als het .re gent soms helemaal niet). Geld om méér te doen is er niet.-En de verloedering van de straat slaat toe. De stad is zo vuil, dat Rotter dam nu een-bedrag van 2JS miljoen^extra aan het schoon houden van straten gaat uitge ven. Met vliegende vaandels en slaande trom is aangekondigd, dat extra schoonmaakploeigen zullen gaan uitrukken om de vervuiling te bestijden. In feite is het overigens'maar een be scheiden correctie op de al te ii- goreuze bezuiningen, die bij-de R0TEB zijn doorgevoerd. Dat extra geld kan aanzienlijk effectiever worden besteed, als het rijk, zoals bij andere terug- ploegregelingen, Rotterdam een fors bedrag uit het werke loosheidsfonds ter beschikking zou stellen. Van 2.5 miljoen kun je een paar honderd man een aantrekkelijke aanvulling op hun uitkering geven alsrice bereid zijn werk te doen dat an ders letterlijk blijft liggen. Maar dat past niet in de voor schriften en het past niet ia de ideeën over de bestrijdingjvan de werkeloosheid. Alsof het schoonhouden van de stad geen eereaam werk is. Integendeel: het is, hoe klein ook, een wezen lijk onderdeel van de operatie om mensen weer vertrouwen y in de grote stad televen; I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1