Maassluis: borrel op en rijden maar Huisbaas -wil van Glasheffers: motie anti-Goudriaan-stad 1 Geuzenverzet herdenkt doden Land j uweel grij pt vele eeuwen terag CDA MURINES DAGBLAD SHHMSGHE COURANT MBit WATERWEE COURANT Plan laat hofjesbewoners koud Erger dan in Amsterdam: 'Een dieptreorige geschiedenis' Hand door viiurwerk verminkt Moskeegangers raken slaags Inbraak opgelost Man slaat ruit politiebureau in Brandweer bevrijdt jeugd lezer Weer brand in Hoekse bosjes Ons karwei in Zuid-Holland ook optreden tegen kleine criminaliteit. 18 MAART WATERWEG regionale redaolte Brede' Havenstraat 8, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardmgen. Telefoon: 010-4343239, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 MAANDAG 16 MAART 1987 door CHRIS WOERTS Maassluis Maassluis heeft een probleem Een alcohol probleem om precies te zijn. Adjudant Jos Saaman consta teert het met enige bitterheid in zijn stem De politie van Maassluis schrok vorig jaar bij een alco holcontrole over de hoeveel heid mensen, die na een avondje uit of na een feestje met een borrel op achter het stuur gaat zitten. „Maassluis springt er echt uit", aldus Saaman. „Zeker in vergelij king'met een stad als Amster dam; Daar werden bij een ver gelijkbare controle 45 mensen aangehouden. Wij kwamen uit-op 57 aanhoudingen. Dat zijn cijfers om van te schrik ken?. Vrijdagnacht ging het Maassluis- se politiekorps op herhaling. Ge schrokken van de cijfers uit de cember werd wederom een grote alcoholcontrole gehouden. „In 1986 is in vergelijking met 1985 het aantal aanhoudingen verdub beld. Vooral de maand juli sprong eruit met 27 aanhoudingen. Ge woon bij routinecontroles. Dat is bijna één per dag. In totaal ging het om 201 aanhoudingen in 1986. Een dieptreurige geschiedenis voor een stad als Maassluis", al dus de adjudant Hilton-hotel Bijna 30 agenten waren vrijdag nacht actief bij de alcoholcontro le. Op vier plaatsen werden pos ten ingenomen: op de Rozenlaan, Laan '40-'45, de Westlan dseweg en de Vlaardingsedijk. Vooral op de laatste locatie was het bij de vorige controle raak: „Het leek daar wel het Hilton-hotel, zo veel auto's moesten er blijven staan", stelt Jos Saaman. De politie had op 19 december van het vorige jaar een drukke avond. Er ging een preventieve werking vanuit „Het plaatselijke taxibedrijf had het de volgende dag veel druk ker. De chauffeurs hadden ge middeld een derde meer aan om zet gedraaid. Van die jongens mo gen we iedere week controleren. Dat wil wel wat zeggen hoor, een derde meer omzet", aldus Saam an. Nu, drie maanden later, werd minder drukte verwacht Het carnaval is net achter de rug. Goed geluimd kwamen de agen ten rond half elf het bureau bin nen, klaar voor de controle. Bijna de helft van het korps was bij de actie betrokken:Allemaal op ba sis van vrijwilligheid", maakte Jos Saaman duidelijk. „Er wordt geen cent extra betaald, ze mogen alleen de extra gemaakte uren een andere keer opnemen. Ei genlijk een belachelijke situatie. De overheid wil de kleine crimi naliteit aanpakken, maar het mag geen geld kosten. Je kunt wel fraaie filmpjes maken voor de televisie, maar als er geen geld is voor preventieve controles, waar blijf je dan? Nu ben je af hankelijk van vrijwilligers. Die zijn er bij ons gelukkig, maar als de jongens zeggen: bekijk het maar, wij hebben er geen zin in, dan doe je daar niets tegen". Controles Zo reageerden de agenten van het Maassluisse korps dus niet Juist vanuit het korps kwam het verzoek bij korpschef Cees van Nieuwkoop terecht, om méér controles. verzoek dat door een werkgroep verder werd uit gewerkt Het is de bedoeling dat er per jaar meer controles uitge voerd gaan worden. Het is vrijdagavond 23.00 uur. De verschillende posten worden in genomen. Het is bitterkoud, het vriest GGD-arts J. Veenland zit op het bureau klaar óm de bloed proeven af te nemen. Aanwezig ook de officier van justitie, me vrouw A. Flint van Noort, ge woon uit belangstelling. Ziet re gelmatig 26'ers zo worden mensen die dronken achter het stuur zitten- in de rechterlijke macht betiteld voor het hekje verschijnen. „Een controle heb ik nog nooit meegemaakt Daar wil de ik gewoon eens bij zijn. Bij de zittingen van de rechtbank merk je gewoon dat het rijbewijs een heilige koe is in Nederland, Kom niet aan iemand zijn rijbewijs, het kwijtraken is zo'n beetje het erg ste wat mensen kan overkomen". De actie komt rond half twaalf goed op gang.'De eerste aanhou dingen volgen.' Op bet hoofdbu reau aan de Wesöaridseweg wor den de eerste bloedproeven geno men. Wat opvalt is de uiterst ge laten houding van de mensen die met een slokje op achter het stuur zijn aangehouden: „Er is niets meer aan te doen. Je weet dat het een keer kan, gebeuren", laat een jongeman laconiek weten. „Ge woon een.beroepsrisico", laat een ander, eigenaar van een café, la ter in de nacht weten. „Het is on voorstelbaar hoe makkelijk men sen nog achter het stuur gaan zit ten, als ze een borrel hebben ge dronken. Mij pakken ze niet, ik rol overal wel tussendoor, hoor je vaak. De drempel om het te doen is heel laag. De mensen beseffen blijkbaar niet dat ze in overtre ding zijn". Rustig Dokter Veenland doet rustig zijn werk. „De mensen werken over het algemeen heel goed mee. Met weigeren krijg je bijna niet te ma ken. Sommige automobilisten proberen er wél met een smoeqe af te komen. Dat bloed afnemen niet mag en dat ze bang zijn voor besmetting, maar meestal prik je daar vrij gemakkelijk doorheen", aldus de GGD-arts. Naarmate de avond vordert, wordt het drukker. De cafés slui ten, de mensen gaan op huis aan. Een vrouw ondergaat de b laastest, die goed uitvalt. De vrouw heeft niets gedron ken en mag haar weg ver volgen. Sdiiedam De bewoneis van de Bergerebuurt piekeren er niet over hun huizen te verlaten.. De negen gezinnen van_het. hofje halen hun schouders op bij liet voornemen van hun huis baas, J.R. Sjoer, om de ongeveer tweehonderd jaar oude pand- jesteslopen. J.R.Sjoer. De Bergersbuurt alias de Via Brescia zou plaats moeten maken vooreen moderne loods. Sjoer, die even verderop aan de Lange Nieuwstraat zijn handel in bouwmaterialen drijft, wil op de plaats van de Bergersbuurt een grote loods bouwen. Een opslagplaats le vert meer rendement op dan de woninkjes, die "gemiddeld ƒ8,50 per week aan huur doen. Sjoer omschrijft de bewoners bo vendien als lastige mensen'. „Zelfs een huurverhoging van zeventien cent willen ze niet be talen. 't Héle zooitje is een blok aan m'n been. Ik heb die grond nti nodig, dus ik hoop dat ze snel opkrassen", zegt Sjoer in zijn rommelige kantoor, waar de do zen badkamertegels zich opstape len en de muren behangen zijn met stoffige schilderijen. Waar zijn huurders naar toe moe ten als hun historische hofje te gen de vlakte gaat, kan de bejaar- Schiedam Een 17-jarige Schiedammer is zondagavond door het spelen met vuurwerk drie vingers van zijn rechter hand kwijtgeraakt. Samen met een vriend liet de jongen in de Alphons Ariënsstraat een stuk of zes rotjes ontploffen. Om'het effect te vergroten had den zij het vuurwerk in een neussprayflesje gestopt Voordat de jongen het flesje kon-"-weg-;, gooien, ontplofte het in zijn hand; Onder begeleiding van' twee motoragenten werd hij met grote spoed naar het Dijkrigtzie- kenhuis gebracht. De afgerukte vingers konden echter niet meer aan de hand worden gezét Vlaardingen Twee groepen Turken ziin vrijdag in de mos kee 'aan de Emmastraat slaags geraakt Eén van die groepen had vroeger een moskee in de Stationsstraat maar'moet sinds dat pand gesloten is zijn diensten ook in de Emmastraat houden. ,jDat geeft spanningen, wij heb ben daar zorgen over", vertelt politie-inspecteur Ruud Meijer.- Zestig moskeegangers kregen vrijdag slaande ruzie,-Er werden rake klappen uitgedeeld en de politie moest raet acht man naar binnen, oro de vechtendepartij- erf uit elkaar te halen. Een paar Turken werden meegenomen naar het politiebureau, waar de zaakJ voorlopig werd gesust Geenvan de vechtenden had zichtbaar letsel," maar er werden wél aangiften gedaan van .mis handeling. de en bebaarde koopman met schelen. De guldens en rijksdaal ders in zijn geldkist rangschik kend zegt hij: „Da's mijn zorg nf et Huizen genoeg". Dat het hem ernst is, bleek on langs uit een brief aan de ge meente. Daarin vroeg de 86-jari- ge handelaar en onroerend-goed- bezitter een sloopvergunning aan. „Die krijgt hij pas als de huurders zijn vertrokken", zegt een ambtenaar. De huisbaas beweert dat hij zijn huurders per aangetekend schrij ven van zijn plannen op de hoog te heeft gesteld, en dat het niet lang meer zal duren of ze hebben hun biezen gepakt Maar de Ber gersbuurt weet van niets. „Sjoer wil al jaren van ons at De post stapelt zich op. Maar zijn laatste brief dateert van augustus vorig jaar. Daarin zegt hij dat we huur achterstand hebben. Quatsch. Die man verzint telkens nieuwe truc jes, hij is gewoon niet safe", meent Ria van Kleef. J Zij woont al vijftien jaar aan de o' Via Brescia zoals het hofje door de buurt is gedoopt en leeft evenlang met haar huisbaas in onmin. De huurverhoging heeft zij steevast geweigerd. irBc wil wel betalen, maar dan ga ik ook eisen stellen. Nieuwe ramen, een nieuw riool, nieuwe goten. Wat er opgeknapt moet worden, doen we altijd zelf. Sjoer steekt er geen cent in „Allicht niet", zegt de eigenaar. „Van die huur kan je toch geen vaklui betalen? Een loodgieter kost 54 gulden per uur". .Huur verhoging? Laat me niet lachen", reageert Berta van der Gaag, Zij - woont ook al heel wat jaartjes in het steegje tussen de Lange Nieuwstraat en de Nieuwe Ha ven en heeft ook zo haar mening over Sjoer. „Als ik een emmertje zand ga halen om iets aan zijn huisje op te knappen, moet ik nog een knaak betalen. Zelf laat hij alles verpauperen". Een aangetekende brief heeft ook zij niet ontvangen. „Trou wens, ik ga hier niet weg. Voor geen goud. Waarom zou dit straatje tegen de vlakte moeten? Voor een loods? Wat moet Sjoer daar mee? Die man is al ver in de tachtig". De koopman maakt uit de brief van B en W op, dat hij gerechtigd is rijn eigendommen af te breken wanneer hij wil. Vindt hij het niet zonde aJs zo'n zeldzaam plek je van de aardbodem verdwijnt? Allemaal ouwe rommel", mom pelt Sjoer. Toch moet hij wel een béétje hart hebben voor monumenten: in de cember stelde hij een reeks schil derijen voor een expositie over de Schiedam se molens ter beschik king, omdat hij nog altijd bekoord wordt door die historische bouw werken. Hij heeft faam als mo- Ienbeschermer. In 1928 kocht hij De Walvisch, in 1935 De Drie Koombloemen. Dankzij hem zijn die molens behouden- Het liefst via een sluiproute, de Vlaardingsedijk bijvoorbeeld. Na aangehouden te zijn worden de mensen overgebracht naar het hoofdbureau. Daar wordt voor de tweede keer een blaas test afgeno men. Valt die wederom negatief uit, dan volgt de bloedproef en een rijverbod. Met een taxi mo gen de mensen vervolgens hun reis voortzetten. Guus Spierenburg en Fred Jan sen hebben een drukke avond. Zij rijden de aangehouden men sen van de controleposten naar het bureau. Op de posten blijft het koud. Het verkeersaanbod is niet echt groot, maar vooral na de klok van twee uur is iedere aan houding vrijwel raak: „Je merkt het meestal direct dat er gedron ken is, zodra de mensen het raampje opendraaien", stelt hoofdagente Louise/ Blij. „De stank van alcohol blijft altijd in de auto hangen. Ach, de smoeq'es zijn vrijwel altijd hetzelfde. Meestal hebben de mensen maar een paar pilqes gedronken. Nooit meer dan twee. Dat valt na de blaastest dus wel tegen". Op de verschillende posten ver bijten de verschillende agenten de koude. De uren gaan voorbij, de aanhoudingen gaan door. Slechts eenmaal wordt de actie onderbroken voor een kleine lunch. De stemming blijft goed, opgewekt „De sfeer in het korps is goed, dat merk je ook bij zo'n actie", aldus Jos Saaman. Tegen vier uur wordt de actie afgebla zen en de balans opgemaakt „Een trieste balans", stelt Saaman al snel vast In totaal zijn 20 men sen naar het hoofdbureau over gebracht Twaalf daarvan moes ten de bloedproef ondergaan. Drie rijverboden werden opge legd, terwijl vijf mensen na een waarschuwing weg mochten. ,;Het was stil op de weg en dan nog zoveel aanhoudingen", aldus Saaman. „Het maakt de nood zaak van de con trol es duidelijk". Dat de situatie in Maassluis ern stig is, moge duidelijk zijn. Er is dan ook vanuit de korpsleiding een verzoek onderweg om extra geld beschikbaar te stellen voor de aanschaf van de meest moder ne apparatuur. Apparatuur waardoor de bloedproef overbo dig wordt „De mensen krijgen dan direct de uitslag en je kunt direct een boete opleggen. Nu duurt het tien dagen voordat de uitslag van het gerechtelijk labo ratorium bekend is," aldus Saam an. „We straffen al strenger", stelt officier van justitie Flint van Noort tot slot vast Hoge geldboe tes en het ontzeggen van de rijbe voegdheid, daar is niet aan te ont komen. De mensen moeten be seffen dat je met een borrel op nooit achter stuur moet gaan zit ten". r |iiniiiiii[ii[ii!iiii[ii!iiiiiiMiiuiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiijmii!nimiiiiiiji)iiimi[ii!imimiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiiiiimiiiniiifiiiiiiii[im%' Schiedam/Vlaardingen Het Nederlands Genoot schap van Glasheffers, een officieel bestaande organi satie, heeft vrijdagavond tij dens zijn congres in café Podium in Schiedam een motie aangenomen gericht op behoud van Het Zwarte Paard, de Vlaardingse her berg waarover de gemeen teraad vorige week het oor deel 'slopen' velde. De motie, voorgelezen door de Schiedam se historicus drs. Han van der Horst, werd door tientallen glasheffers bij accla matie aangenomen. Onver biddelijk las Van der Horst voor,"dat wethouder Bas Gou- driaan de stad Vlaardingen „wil herscheppen naar zijn beeld en gelijkenis" en, ver volgde hij, „die man heeft zelf een rotkop, dus wordt het ook een rotstad". De glasheffers zeggen dat zij 'bijna' hun consumptie laten staan „bij het horen van het nieuws, dat de regenten van Vlaardingen onder aanvoe ring van B. Goudriaan, de be kende gesel van de arbeiders klasse, Het Zwarte Paard liever afbreken dan door een vriend van het verleden te la- i ten restaureren". Het genoot- j schap hoopt dat „alle mannen i en vrouwen van goede smaak voornoemd pand zullen kra- j ken, nog voordat de door het j regentendom omgekochte be- roepsbarbaren met hun hamer j voor de d eur verschijnen". j niiMiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiin'ff Schiedam De politie van Spij- kenisse heeft drie inwoners van die plaats aangehouden, die don derdagavond met een in Delft weggenomen bestelwagen een warenhuis in Schiedam hebben beroofd van audio- en vïdeo-ap- paratuur ter waarde van 25.000 gulden. Het betreft een 17-jarige en 22- jarige man en een 17-jarig meis je. Getuigen registreerden het nummer van de gestolen wagen, .oen in Schiedam ingebroken werd. Bij het verhoor door de Delftse politie zeiden zij de wa gen te hebben 'geleend*. Vlaardingen Een 21-jarige Vïaardinger is zaterdag met een hevig bloedende hand naar het Holy rieken huis gebracht, nadat hij op het politiebureau een ruit had ingeslagen. De man had ruzie gekregen met zijn vader. De politie nam de kemphanen mee haar het bu reau om een einde te maken aan de twist, maar dat had weinig succes. Vooral de zoon werd van de bemoeienissen van de politie alleen maar recalcitranter. Hij werd, na behandeling in het rie ken huis, ingesloten wegens ver nieling. Schiedam De 14-jarige Heim lich raakte zaterdagmorgen zo geboeid door zijn lectuur in de jeugdbibliotheek, dat hij het sluitingsuur helemaal vergat Heinrich was in de bibliotheek op zoek naar materiaal voor een scriptie. Om één uur gingen de deuren dicht, zonder dab» de scholier daar erg in had. Pas om vijf uur kwam hij tot de ontdek king dat het gebouw was geslo ten. Hij belde zijn moeder op, die de politie 'waarschuwde. Maar een sleutel van de bibliotheek was niet te achterhalen, zodat de brandweer Heinrich via het dakraam met een ladderwagen moest bevrijden. Heinrich had duidelijk een pechdag, want pp straat bleek dat zijn fiets was ga stolen. Vlaardingen De ambitieuze plannen van cultureel Vlaar dingen moeten in juni een hoogtepunt krijgen. Een eeuwenou de glorieuze traditie, die teruggaat naar de Rederijkers, wordt' gedurende vier zaterdagen (6,13,20 en 27 juni) nieuw leven in geblazen. Iets van de glans van de oude de organisatoren ook het toeval rederijkersfeesten, die ook een. kans gunnen. Op veel plaat toen Landjuwelen heetten en -sen ^ajl men terecht tussen 1539 en 1620 de stad 'oor spontane uitingen van mu- voor enkele dagen op z'n kop, riek, toneel, beeldende kunst of zetten, moet dan weer merk- 1 rfl ur baar zijn. De stichting Vlaardings Landju weel wil kosten noch moeite spa ren om naast de jaarlijkse Ha ring- en Bierfeesten een tweede steeds terugkerend evenement van formaat op te zetten. Het pro gramma voor de vier culturele zaterdagen in de binnenstad gaat ongeveer 75.000 gulden kosten. Dankzij een startsubsidie van de gemeente en bijdragen uit het bedrijfsleven is eenderde daar van al binnen. Sponsors en giften moeten de begroting sluitend ma ken. Met het Vlaardings Landjuweel beoogt de stichting een link te leggen tussen de cultuur van toen en de huidige. De activiteiten zijn dan ook nogal uiteenlopend van karakter. Tijdens de feesten kun nen pop en middeleeuwse .mu ziek naast elkaar bestaan. Ook hedendaagse kunst en een expo sitie in het oude stadhuis van bla zoenen warden moeiteloos ge combineerd. Hoewel de meeste prognmuna- onderdelen al vaststaan, willen Tb Waar morgen, prins Berhard de Grote Kerk betreedt om de eerste geuzenpenning uit te reiken, daar herdacht de stichting Geuzenveizet '40-'45 vrijdag de terechtstelling van de eerste dertien geuzen op 13 maart 1941 op de Waaisdorperviakte. Die herdenking is een traditie in Vlaardingen. Al even traditioneel was het, dat de kransen een dag later niet meer bi| het monument, maar zieltogend aan de voet van de stad- huistrap Jagen. De herdenking begon zoais te doen gebruikelijk met toespraken an kransiegging bij het geuzengraf op begraafplaats Emaus. De achttien doden, een gedicht.van Jan Campert, werd gedeclameerd. Dat wordt ook morgen ipdè.kérk voorgedragen. r Achter harmonievereniging Hermandad ging het vervolgens onder de klanken van Choplns Marche Funèbre naar de Markt. Daar stonden leerlingen van scholengemeenschap De Vaart met een videocamera klaar om het gebeuren vast te leggen. De Vaart heeft het monument, een beeld van kunstenaar Leen Droppert, geadopteerd. In het vervolg wil de stichting Geuzenverart de uitreiking van de pen ning combineren met de herdenking op 13 maart. Maar de prins kon vrijdag niet komen, dus dit jaar liggen die twee gebeurtenissen nog vier dagen uit elkaar,/ l Hoek van Holland Voor de- tweede keer binnen week is brand uitgebroken in de Hoekse Bosjes. Dit keer woedde het de vorst erg droog is, wordt ook dit keer opzet niet uitgesloten. vuur aan de Rondgang m sportpark van Hoekse Bo; naast het iys. Doordat de brandweer snel ter plaatse was kon worden voorko men dat een aantal bomen in vlammen opging De schade bleef beperkt tot enkele honder den vierkante meters verbrand struikgewas. Hoewel het natuurgebied door literatuur. Blikvangers in het voorlopige programma zijn de gekostumeer de stukken van de Vlaardingse toneelverenigingen, een Breug- heliaanse maaltijd op de slotdag op de Markt, een presentatie van oude ambachten op de loskade vöor het Visserijmuseum en een wedstrijd om het predikaat 'de narrigste nar', eveneens, op de slotdag. De nar is gekozen als symbool voor de feestdagen, omdat dat'fe nomeen onlosmakelijk met de Middeleeuwen is verbonden. Daarom ook zal een speciaal voor deze gelegenheia ontworpen nar- renpaal als hoge en beweeglijke blikvanger voor het stadhuis worden geplaatst De meest duidelijke band tussen verleden en heden wordt gelegd met het op straat schilderen van door Breughel geïnspireerde ta ferden. De culturele speeltuin, zoals de stichting het pretentieuze spekta kel het liefst omschrijft, zal zo veel mogelijk gratis toegankelijk zijn. Bovendien worden de mees te exposities en optredens in de open luchtgehouden. 1 Voorbelangstellenden, maar nog meer voor potentiële geldschie ters, wordt maandag 23 maart oro acht uur in de Lijndraaier een in formatieavond belegd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1