boycotten Zuid- Actiegroep Lickebaert plaatst borden terug Licht valt uit op Salon over magie uit de zorgen Vertrek van aantal woonwj Rode familie bijeen in Maassluis Brandstichting bij benzinepomp 3 Bedreiging was 'grap' Shell speerpunt van actievoerders Inbraak Podium zet nieuwe troef in MAANDAG 23 MAAKT 1987 veel belangstelling. Regionale redactie: Brede Havenstraat 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door KOR KEGEL Vlaardingen Er kan niets mis gaan, zei Dick van der Lugt aan het begin van de negende Salon de Harmonie, die zaterdag over 'magie' handelde. Er kon niets mis gaan, dacht hij, omdat hij geen zwarte kat of iets van dien aard was tegengekomen. Toen dus tien minuten later het licht'uitviel, tijdens het inter view: met helderziende Dennis Luijsterburg, riep Van der Lugt tegen de meer dan driehonderd mensen in de donkere zaal ver bijsterd uit", Jk ben bekeerd. Gaat u allemaal maar naar huis, want het is afgelopen. Kritische vragen zal ik niet meer stellen". Hij vroeg nog even of heel Vlaar- merit te verzorgen dan" om ver dingen in het donker zat, of dat meende magie te.bewijzen, ver alleen de Harmonie getroffen klaren, ontzenuwen of tegen- was. En het bleek uiteraard een spreken. Gehuld in een dikke; technisch defectje té zijn. Zodatrookwolk; en met de heksebezem Van der Lugt zich herstelde en in de hand, warén. Rietveld en samen met zijn Salon-partner Van der Lugt opgekomen, door Aad Rietveld de gasten verder Annemiek van der Sluys aange- ondervroeg-. het echtpaar Els en kondigd'als-de Pietje Bellén de Jan van de Hul, bestuurders van Dik Trom' van de Vlaardingse de Vlaardingse vereniging Op de journalistiek. Grens van Twee Werelden, Annemièk, publiciteitsmede- scheidend wethouder Usbrand werkster van d e Stadsgehoorzaal van der Velden („Qc vind hetalle- en de Harmonie, las één van maal maar de grootst mogelijke Vlaardings bekendste spookver- onzin") en politieman Klaas van halen voor én Van der Lugt de- der Zee („ik heb van paragnosten dameerde een gedicht van PJC nog nooit resultaten gezien"). - Drossaard, ooit burgemeester van Tussendoor veel muziek en een .Vlaardingen. Die 'rijmer' zei er lange reeks grapjes, Jt ging er dan tenminste bij dat hij het'vreemde ook meer om een avondje amuse-verhaal van de Kattenbeker zelf verzonnen had, zulke nuchter heid mag men Van een vroede vader verwachten. Het was een levendig begin van de avond, •waarbij de jonge pianiste Marie- Christie Goergen met een 'gym- nopédie' van. Satie de rust her stelde. Bij aanvang van de avend was de plaatselijke goochelaar Kees Kortlever gesignaleerd, dus toen op het podium Angélique, het meisje met het langste haar van Vlaardingen, ging zweven, vermoedde men diens hand hier-' laditörJr Natuur De Schiedamse astroloog Henk Verhoef, Vlaardinger 'van ge boorte, was gevraagd van een hem onbekend figuur de horo scoop te trekken; van een 40-jari- ge Steenbok, een serieuze man, gelukkig, dynamisch,, doelge- met de mond, dus geschikt voor politiek, journalistiek of welzijns werk, iemand met een sterk ge voelsleven, aangetrokken tot de natuur, rhaar niet iemand die al tijd zichzelf durft te zijn. Het'bleek om IJsbrand van der Velden te gaan, die alle mooie ei genschappen natuurlijk wel her kende. Maar op één punt sprak hij Verhoef tegen. Aangetrokken tot de natuur, dat is Van der Vel den niet Wordt hij ria zijn politie ke loopbaan journalist of sociaal- cultureel werker? Van der Vel den stelde zich uiterst politiek op, met de veelzeggende woorden:. „Dat weet ik niet, in die zin dat ik het al zeggen kan". O, dan wordt hij directeur van een ziekenhuis, voorvoelde iemand ïri het pu- bliek- Van der Zee, aangekondigd als de Vlaardingse Columbo, beves tigde eerder gedane woorden van hoofdinspecteur Gijs Bierling, dat de politie meer last van paragnos ten heeft dan gemak. Eenmaal vond men na een tip een lijk in het Buizengat maar niet van'de vermiste persoon. Voor één bezoeker van de Salon kreeg de avond plots een heel vervelende draai. Kort na aan vang werd het publiek gevraagd dierbare spullen in. té leveren. Dennis Luijsterburg zou dan pro beren te voelen welke karakte ristiek'de bezitters hadden.Twee proefkonijnen werden voor het publiek belicht. De tweede bleek zo aangeslagen door wat Luijster burg in zijn psyche waarnam, dat hij volstrekt uitgeput én ontluis terd ging zitten. De man heeft een kwartier zittei na de pauze niet Toeschouwers vont dat Luijsterburg wel wat nazorg had moeten verlenen Met liederen, gezongen door Joy ce Turek, ballet van leerlingen van dansschool Emmy Krebs, en muziek van Cornells Pons, Jac- quéline Muller en Gérardte Wiel, werd 'Sonja op z'n dorps' besloten. De Salon heeft trou wens tot dusver zulke mooie lied jes opgeleverd, daar valt een mooie langspeler van te maken. Ka afloop van de Salon trad het Vaalbeek Vokaal uit Amsterdam op, een bijdrage van Stadsgehoor zaal-directeur Marien Putman aan het gebeuren. Want de Salon de Harmonie mag dan in één van zijn doelstellingen (behoud van het met sloop bedreigde complex) haaks staan op wat Putman wil (nieuwbouw), ze hebben op z'n minst een haat-liefde-verhou ding. Een spontane veiling op de Salon bracht zaterdag voor de Harmonie driehonderd gulden op- VlaardingenDirecteuren van gemeentelijke dieiisten en be drijven hebben opdracht gekregen waar mogelijk Zuid-Afrika te boycotten. Over de concrete mogelijkheden van het ge- meenteiijkappafaat op dat gebied wordt in een brief aan de be trokkenen met geen woord gerept. Het college van B en W maant de directeuren wel tot voorzichtigheid. „De feitelijke en juridische beperkingen mogen niet uit het oog worden verlo ren". 'tri/ï-i,:',.- Be brief volgt opéen:uit- Schiedam Een felle brand heeft zondagmorgen vroeg een deel van.'het'benzinestation"aan de Zwaluwlaan.in dé as gelegd. Drie brandweerauto's bestreden het vuur, dat rónd vijf: uur 's morgens was ontstaan. Volgéns de politie 'is er opzet in het spel. Onbekenden zouden enkele pa pieren servetten in .de brand hebben gestoken en die vervol gens met benzine hebben over goten. Een .getuige verklaarde op het tijdstip dat-de brand ont stond éeri "auto bij de pomp te hebben waargenomen. De scha de wordt geschat op ongeveer 40.000 gulden. Schiedam Een 26-jarige Schiedammer en zijn twee jaar jongere vriendin kregen vrij dagavond de schrik van hun le ven. Op de Mozartlaan- werden zij ingehaald door een personen auto, die hen al vanaf ae Scheepi- vaartweg achtervolgde. Op het moment dat de auto's el kaar passeerden draaide de ach tervolgende bestuurder het por tierraam open en, richtte een voorwerp1 dat veel op een pistool' leek op het Schiedamse koppel. De 26-jarige chauffeur ging ge schrokken boven op de rem staan, maar had nog de tegen woordigheid van geest het ken teken van zijn belager, te orit- houden, v Uit een politieonderzoek bleek later dat de achtervolger slechts 'een grapje" had willen maken. Hét wapen waarmee hij het stel had bedreigd was een pijpsleutel geweest De open dag van het zeekadetkorps In Maassluis trok MaassluisHet zeekadetkorps Maassluis is uit dé zorgen. Door de privatisering van het loodswezen kwam het korps in de (fir nanciële) problemen, omdat zaken, waarvoor het loodswezen het verleden geen financiële vergoeding vroeg, nu wgl moeten worden betaald. Een 'loterij bracht echter uit komst Door de verkoop van 4000 loten kwam het broodnodige geld .in het laatje. „Vierduizend gul den heeft ons de loterij opge bracht", aldus de tevreden voor zitter van hét korps, Leen de Zeeuw. „We kunnen nu tenmin ste weer even vooruit". Het zeekadetkorps Maassluis hield zaterdag open huis. Vele honderden belangstellenden na men dé moeite om de twee sche pen van hét korps, ms De Rigel en de voormalige mijnveger hens De Schuiling te bezichtigen. .v Leen de Zeeuw sprak dan ook van een geslaagde dag; „We heb ben het zeekadetkorps onder de 'aandacht van de mensen kunnen brengen. We konden nóg zo'n'15 kadettèn' plaatsen en gelukkig hebben enkele jongeren zich als lid opgegeven. We zijn nu bijna weer op sterkte". Het korps kon nieuwe leden on derdak aanbieden, omdat het,nu de beschikking heeft over twee zeewaardige boten. De Schuiling liep vorige week echter averij op.; Door de hoge-waterstand bleef een deel van de boeg aan een, meerpaal hanger, waardoor de houten bekisting schade opliep: „Gelukkig hebben we het hout voor de reparatie voor een vrien denprijsje kunnen krijgen"; maakt Leen de Zeeuw duidelijk spraak van de gemeenteraad uit juli vorig jaar. Opaan drang van het Komitee Zuidelijk Afrika spraken de politieke vertegenwoordigers zich tóen uit voor economische sancties en het afbreken van handels-, investerings- en technische sa menwerkingsverbanden. Vlaaröingers werden opge roepen niet langer produkten uit Zuid-Afrika te kopen, ter wijldetaillisten met klem 'werd gevraagd die produkten niét te verkopen. Vlaardingse bedrijven tenslotte, die belan genin Zuid-Afrika hebben, zouden dé banden met' dat land moeten verbreken. In november liet de raad weten dat "ook het gemeentelijk ap paraat zijn gedrag moest aan passen. Naast die concrete verzoeken aan derden komt de pas na vijf maan den' bekend gemaakte beginsel verklaring van het college mager over. „Dat klopt", meent een .woordvoerder, „maar dat komt omdat we klem worden gezet door de centrale overheid". De sanctiemogelijkheden zijn volgens hem uiterst beperkt Hij baseert dat op eerdere, wel nader uitgewerkte boycotbesluiten, die vervolgens door de Kroon zijn vernietigd. Op die manier zijn nog niét zo lang geleden de goede bedoelingen van de gemeente Arnhem door. "de rechter afge straft „Wij mógen bijvoorbeeld voor bouwprojecten, geen aannemers üitsluiten, die banden hebben met Zuid-Afrika. Binnenska mers kan je dat uiteraard in je af weging meenemen, maar het mag niet pp papier worden gere geld", verduidelijkt hij. Vlaardingen kan dan ook niet' veel meer doen dan voor verga deringen sinaasappelsap uit een ander land in te kopen. SchiedamDe wereld winkel, vredesbeweging én kleine linkse partijen hebben zaterdag op de Koemarkt het bloedbad herdacht, dat zwart Zuid- Afrika 2? jaar geleden in rouw dompelde. Dat gebéurde mét een anti- Shell-actie. Dat bedrijf is als speerpunt gekozen, omdat het in de Zuidafrikaanse eco nomie. een vitale rol speelt Ondanks de enorme druk van buitenaf weigert Shell zich terug te trekken uit dat land. '/•- De actie werd op twee fron- - ten gevoerd. Aan automobi listen 1 werden pamfletten uitgereikt,- waarin zij werden opgeroepen voortaan bij een ander bedrijf te tanken. Bij een kraam aan de kop van de Hoogstraat werden vaak emotionele discussies ge voerd. Een'werknemer, van Shell vroeg de actievoerders woest, hoe zij hem een pam- flet in handen durfden druk ken. Vele anderen bleken de theorie 'van Shell te onder schrijven', dat een vertrek; van het bedrijf vooral de zwarte bevolking in de vorm van massale werkloosheid zal duperen. Actievoerder Bart de Leéde wees de passanten herhaal delijk op het feit, dat econo mische druk één van de wei nige mogelijkheden is. om veranderingen in Zuid-Afri ka af té dwingen. „En het werkt", aldus De Leede, „door het.vertrek van Ame rikaanse bedrijven dringen steeds"mee'r concerns op her- vormingen aan. Men begrijpt heel goed dat Het imago van Zuid-Airika moet worden opgepoetst Dat kan alleen door apartheid af te schaf fen"..;, Leden van de actiegroep Behoud Lickebaert plaatsen de borden langs de rijksweg. Maassluis - Het actiecomité Behoud Lickebaert heeft zijn zin gekregen. Moesten op lak van de rijkspolitie in Maas- land enkele weken geleden borden worden weggehaald, die in het landschap stonden met daarop leuzen tegen de mogelijke aanleg van de Blan kenburgtunnel nu staan wederom borden langs de rijksweg. Automobilisten hadden geklaagd over de borden, omdat deze ont sierend zouden zijn voor het landschap.' „We hebben ons nu keurig aan de provinciale verordening ge houden", aldus Herman Sizoo, de woordvoerder van de actiegroep. „De borden, die we nu geplaatst hebben, kunnen nooit als ontsie rend voor het landschap worden ervaren". De actiegroep heeft voor een even unieke als ludieke manier van actievoeren gekozen. Geen leuzen geschilderd op stukken hout van enkele vierkante me ters, maar bewust gekozen voor een fraaie invulling. Geschilder de, grazende koeien op spaan plaat „Nu zullen de mensen geen bezwaar meer kunnen maken te- fen. de aanwezigheid van. de bor en langs de rijksweg", aldus Herman Sizoo. „We gaan door met actievoeren, want we zullen er alles aan doen om de aanleg van de Blankenburgtunnel te verhinderen. Maassluis Een deel van de wconw^énbewoners; dié stónden gestationeerd'op een parkeerterrein bij de Sport laan 'in Maassluis, is vertrok ken. De gemeente Maassluis weet niet waarheen. Sinds anderhalf jaar bivakkeren drie families op hét parkeerter rein in afwachting van een toe- wijzing op het toekomstige com plex voor de woonwagenbewo nersin de Steendijkpolder. Reali sering van dat complex kan nog wel enkele jaren duren. Eén fa-. milie heeft het geduld om nog langer te wachten niet meer kun- nèn opbrengen en is met de noor derzon vertrokken. „De mensen wilden een terrein hebben voor het opzetten van een bedrijfje, maar wij konden ze niets aanbieden", aldus een woordvoerder van de gemeente Maassluis. „Ze hebben zelf ook wel ingezien dat het niets-zou worden en hebben daarom, den ken wij, besloten om de stad te verlaten. Het opzetten van een autosloperij, want daar ging,het uiteindelijk om, is aan regels ge bonden. De overheid is de laatste jaren erg streng géworden. We wilden best met de mensen mee denken over een terrein, maar we hadden gewoon geen geschik-, te locatie. Ook het geld ontbrak om een terrein in te richten". Greep Van bedrijfsactiviteiten op het parkeerterrein aan de Sportlaan is geen sprake. Enkele maanden geleden greep de gemeente Maas sluis in, toen de omvang van hét opgeslagen oud ijzer bedenkelijke proporties begon aan te nemen. Na die opruimactie zijn er geen klachten meer geweest. Eén van de vrijgekomen plaatsen is inmiddels weer ingenomen door een nieuwe woonwagenbe woner. Of de mensen die nu aan de Sportlaan staan ook een plaats krijgen toegewezen op het nieu we woonwagencentrum, is overi gens nog maar de vraag. „Maas sluis heeft een overloopfunctie v"or wwonwagenkinderen", al^ï dus een woordvoerder van de ge meente. „Woonwagenkinderen uit Schiedam, zo is in het verle den afgesproken en öok in het woonwagenplan vastgelegd, moeten in Maassluis en Vlaardin gen opgevangen worden. Op 1' april praat het college van Maas sluis daarover met wethouder. Lüub Hafkamp van Schiedam. Wij weten niet of er vanuit Schie dam belangstelling.is voor één plaats in Maassluis. We zullen in ieder geval plaatsen moeten aan bieden". De aanleg van het woonwagen1 kamp in Maassluis is ernstig ver traagd. Verschillende politieke partijen In Maassluis zouden het liefst een woonwagenkmap gere aliseerd zien aan de Vlaardingse- dijk. De woonwagenbewoners zelf zien die locatie ook het meest zitten, omdat er dan wel een be- drijfsterreintje beschikbaar komt De kans, dat vanuit de overheid voor de locatie aan de Vlaar? dingsedijk toestemming wordt gegeven, is echter uiterst gerihg. „Er kleven inderdaad nogal wat haken en ogen aan", aldus-een woordvoerder van de gemeente! Maassluis. „We zullen de ontwik kelingen moeten afwachten". .!Tw MaassluisMet de arrestatie van een drietalinwoners van Maassluis heeft de politie een in braak bij een groothandel in parfumerieën opgelost Ka een tip kon de politie .de mannen van.20, 24 en 21 jaar in rekenen. In een kelderbox wér den de gestolen goederen terug gevonden. De politie kon ook een drietal helers, eveneens af komstig uit Maassluis, aanhou den.^ Y Schiedam -Gezien de massale belangstelling voor het eerste Schiedamse optreden van het rock 'n' roll-orkest Hang On To Your Hat, vrijdag in Podium aan de Lange Haven, lijkt Peter Pij-" pers' nieuwste middel om aan klantenbinding te doeridirect al vruchten af te werpen. Vorige wéék kregen alle Podi- bm-gangers voor het eerst een persoonlijke mailing in de bus, waarmee de mededirecteur en programmasamensteller de le den nog eens extra met de neus op het programma wil drukken. Hét is de .bedoeling dat ieder een zich bij Podium betrokken gaat voelen.De mailing .moet bijdragen tot een uitnodigende, vriendschappelijke sfeer", aldus Pijpers. Vrijdag zat het wel snor. Hier en daar werd zelfs gedanst op de swingendeklanken van de 'Hats'. De Rotterdamse formatie, met in haar gelederen overigens ook wat bekende Schiedamse gezichten, trad voor het eerst in de huidige samenstelling op. Muzikaal gezien ligt de nadruk op materiaal uit de iaren vijftig; swingende rock 'n roll,.; naast smartlappen la Conny Francis, met veel nadruk op de blaaspar- tijen. Als de 'frontlinie' van de band, gevormd door leadzangers Michael de Groot, Janneke de Vries en het zangduo Chou Chous, nu ook nog In staat is de showelementen wat verder te ontwikkelen, zit een plaats in het vaderlandse clubcircuit, ér wel in. Later dit jaar maken zij in ieder geval nog een keer hun opwachting aan de Lange Ha- Henk Dorp en Frits Barend (buiten beeld) ontvin gen irj hun ra dioprogramma bekende caberetier /zanger/sport man Bram Ver meulen. Maassluis Voor een dag was ontmoetingscentrum Konings hof in Maassluis omgetoverd ir« een heus bolwerk van. de Vara. De omroeporganisatie had voor de leden van het district Zuid- Holland een feestje georgani seerd, waar enkele duizenden mensen, op af kwamen. Publiekstrekkers waren natuur lijk de live-radiouitzendingen van de programma's Tussen Ba rend van Van Dorp en de Hits van Smits. Maar er was meer in Konings hof, want niet alleen werd er feest gevierd; er was tijd voor bezinning. Het was zaterdag ook de internationale dag tegen het racisme. Een expositie van dei Anne Frank-stiehting over dat} onderwerp trok veel belangstel ling. De bijeenkomst, die ook open stond voor niet-leden van de Vara, was bijzonder in trek bij de kinderen. De jeugd kon zich naar hartelust uitleven bij het schminken. -De populaire Radio 3-presênta- tor Jan Douwe Kroeske zorgde voor de begeleiding van de screen-test. Heel wat omróep- sterties.in spe namen met knik kende knieén plaats achter.de microfoon. Of er ooit nog ie mand echt op 'televisie komt, moet worden afgewacht. Veel muziek ook in Koningshof, - waar verschillende artiesten het feest kwamen opluisteren. En zo was de grote Rode Familie een dagje bijeen in Maassluis. „Ge weldig", jubelde het bestuur van de Vara, zeer voldaan. Op de bijeenkomst in Kongshof verschenen tal vari prominente Maassluizers. De wethouders Lies be th Snoeck (WD), Anton Wustrow (PvdA) en Izaak van der Knaap (CDA) namen een kijkjé bij. het Vara-gebeuren. Ook vertegenwoordigers van de verschillende politieke partijen waren naar de Uiverlaan geko men. „Ik denk dat in totaal zo'n 4.000 mensen.zijn geweest. Méér dan waarop we gerekend had den. We hadden het weer ook nog eens.tegen én als je dan zo'n opkomst ziet, dan stemt dat .al leen maar tot tevredenheid","al dus Leen Lucardie, lid van het afdelingsbestuur van de Vara en de stimulerende krachti achter de bijeenkomst;- „„„r „In alle zalen was het gedurende, de gehele dag druk. Het was al leen jammer dat niet iedereen sni; kon -bij de si jofliik langstelling voor", aldus Lucar-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1