1 Geen woningbouw aan Govert van Wijnkade Holiërhoekseplas: 'Wat, zijn ze gek?' Openhartig bezoek aan al te schone polder Verkeer stiefkind Groot Vettenoord Snelle schoonmaak redt bouw Verto b. VLAARDKS DAGBLAD SGHIEOAHISGHL COIIRANI NIEUWE WATERWEG C0QBAN1 Bergersbuurt in actie tegen sloop RET studeert op mini-bussen voor de Gorzen Halve eeuw bij vakbond Raad van State 'Kamperen' in Z-flat Dief hangt smoesjes op Geld voor Boerhaave „wranm redact,e_Brede Havenstraat 6. 3131 BC yiaafdin8en. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343239. 4352063. Vlaardingen Hoe schoon of vuil de industriepolder Groot Vettenoord feitelijk is, zullen B en W van Vlaardin gen nooit weten. Voordat het college er gistermiddag aan zijn rondwandeling begon, hadden de ondernemers keu rig hun stoepje geveegd. De gemeentelijke reinigingsdienst stuurde daarna nog een ploeg de wijk in, zodat die er pico bello bij lag, toen drie wethou ders en de burgemeester er hun opwachting maakten. Ondanks dit sterk vertroebel de beeld van de hygiënische discipline der industriëlen, bleven er nog voldoende min puntjes te noteren voor A. de Jong (Gemeentewerken). Op last van zijn superieuren regis treerde deze ambtenaar even zorgvuldig als een boekhouder eik haveloos pand, ieder ille gaal gedumpt brokje puin, elke stortplaats van ledige bierblik jes. Desondanks was het gemeen tebestuur er niet op uit de on dernemers met een waarschu wend vingertje op hun eigen rommel te wijzen. Het wijkbe- zoek, het eerste van een reeks visites aan Vlaardingse indus trieterreinen, was juist bedoeld om de vriendschapsbanden met het plaatselijke bedrijfs leven nauwer aan te halen. De excursie verliep in een sfeer van wederzijdse open hartigheid. De Industriële Kring Vlaardingen had be stuurslid Frans Kuil als gids naar voren geschoven en de partyservice-exploitant cjeed zijn reputatie als 'gastheer in 't groot' alle eer aan. Zonder zijn collega-onderne mers te sparen, maakte de grossier in salades en snacks zijn gasten attent op gevel- kleuren die eigenlijk niet kon den, op containers die links en rechts de openbare weg ver sperden en op het ontbreken van populieren en ligusters, zodat sommige terreinen zich in al hun lelijkheid openbaar den. B en W voegden daar uit eigen waarneming nog wat kritiek aan toe. Een monteur, die op straat bezig was een auto te ontdoen van een oude tectyl- laag en het afval via een re genput liet verdwijnen, ont snapte niet aan het waakzame oog van wethouder Goudriaan. „Die man tectyleert ons riool", merkte economisch ambtenaar A.J. Aalders snedig op. „Ik zal er nota van nemen", beloofde De Jong, op zijn foliovellen de daad bij het woord voegend. Verontwaardiging was er ook bij het aanschouwen van een schapen weitje, waar eigenlijk een doorgaande weg had moe ten liggen. Door de Vierde In dustriestraat (tussen Industrie weg _en Mercuriusstraat) rijdt al sinds jaar en dag geen vrachtwagen meer omdat meubelfabrikant Ouwenbroek er ooit nieuwbouw zou plegen, maar daar bij nader inzien toch liever klemvee en konij nen liet grazen. Die blokkade is menige ondernemer in Vet tenoord,een doorn in het oog, en sinds gisteren delen B en W dat ongenoegen. Toch waren er ook momenten van ontspanning. Zo kon Gou driaan even verpozen bij de etalage van een ijzerwaren- handel en zich verlustigen aan een keur aan schroevedraaiers en moersleutels en was er tus sen alle bedrijven door ruim schoots gelegenheid om nieuwsgierig door de vitrage loerende personeelsleden van beiderlei kunne vriendelijk toe te wuiven. de£usWeD0W<Jmb,enaren'ondernemers en he1 °°lleSe van B en W (minus IJsbrand van der Velden) door Vlaardingen De industrie polder Groot Vettenoord is hard aan verbeteringen toe. Een groot aantal van de 123 in de polder gevestigde bedrijven vindt de bereikbaarheid slecht, het openbaar vervoer onvoldoende en het gebrek aan parkeerruimte hinderlijk. De verkeerssituatie is op som mige plaatsen 'onmogelijk' en het onderhoud van wegen en groenvoorzieningen laat sterk te wensen over. Dat is de uitslag van een en quête die de Industriële Kring Vlaardingen onder veertig on dernemingen in Vlaardingens oudste industriegebied heeft gehouden. Uit het onderzoek komt naar voren dat sinds de polder in de jaren vijftig en zestig werd volgebouwd, de ontwikkeling van het gebied geen gelijke tred heeft gehou den met de veranderingen in de economie. v Schiedam De bewoners van de Bergersbuurt, het uit 1780 daterende hofje tussen de Lan ge Nieuwstraat en de Nieuwe Haven, zullen alles op alles zetten om sloop van hun pan den te voorkomen. Hun huis baas, de handelaar in bouw materialen J.R. Sjoer, wil het straatje afbreken om er een •loods te kunnen bouwen. De bewoners vrezen dat Sjoer via een advocaat alsnog een sloopvergunning zal weten los te krijgen. In eerste instantie werd die door de gemeente ge weigerd, omdat de huisjes be woond zijn. Maar Sjoer kan ar gumenteren dat de cascowaar- de te laag is om onderhoud rendabel te maken en daarom op sloop aandringen. De negen gezinnen van de Bergersbuurt gaan eerst met Sjoer onderhandelen over aan koop van* hun huizen. Zij heb ben al een taxateur ingescha keld en ook de hulp ingeroe pen van de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid. Schiedam Waarschijnlijk nog dit jaar krijgt de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid te horen of een oude wens ein delijk in vervulling gaat: het inzetten van kleine bussen in de smalle straatjes van de Gor zen. Bij de RET bestudeert een werkgroep momenteel of op sommige trajecten ook bui ten Schiedam de gewone bussen vervangen kunnen worden door mini-bussen. Als dat plan ooit doorgaat, zal Zuid niet uitsluitend door 'halve' RET-bussen worden bediend; die zouden de passagiers stroom tijdens de spits onmo gelijk kunnen verwerken. Lijn 54 bijvoorbeeld puilt 's mor gens en 's avonds uit. De bewonersvereniging pleit al jaren voor kleinere bussen in de daluren. In de Gorzette, het eigen informatieblad, somt de werkgroep verkeer de - voordelen nog eens op. Kleine bussen verbruiken minder benzine (en veroorzaken dus minder stank) en ze zijn meer wendbaar. Door het lagere energieverbruik kan boven dien de frequentie worden op- gevoerd. De RET wil volgens de Gor- zette wel een bell-bus-trauma voorkomen. Dat vervoersmid- del werd ooit ingezet in Enge- x land. Het was op telefonische afroep beschikbaar. Maar bel hamels bestelden de bus her- Hhaaldelijk voor de grap, zodat - het 'experiment al snel werd stopgezet Uit handen van Pieter Wildschut krijgt jubilaris mevrouw M. de Kok-van Es een attentie uitgereikt. W.H. de Jonge en C. Kooy- man kijken geamuseerd toe. Vlaardingen Feest in de Lijndraaier, waar mevrouw M. De Kok-Van Es door het bestuur van de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (Abop) in bet zonnetje werd gezet vanwege haar 50-jarig lidmaatschap. Een onderscheiding_ kreeg de jubilaris niet uit handen van Pieter Wildschut, die had zij al bij het 40-jarig jubileum ge kregen, De vakorganisatie kent geen herinnering voor het 50-jarig lidmaatschap. „Maar we vonden dit zo uniek, dat we het niet zomaar voorbij wilden laten gaan. Geen herin nering, maar een attentie leek ons toch op zijn plaats. Het komt in het onderwijs niet vaak voor dat iemand 50 jaar lid is van een vakbond", aldus Pieter Wildschut. Het was in Lijndraaier, tijdens de jaarvergadering van de Abop, een sfeervolle bijeenkomt.'Niet alleen mevrouw M. de Kok-Van Es werd in het zonnetje gezet ook W. H. de Jonge en C. Kooyman traden voor het voetlicht: zij zijn 40 jaar lid van de vakbond. Maassluis De kans dat er ooit nog woningen wor den gebouwd aan de Go vert van Wijnkade, waar vroeger de Maassluisse ge meentesecretarie in de zo genaamde Rode Villa was ondergebracht, lijkt ver keken. De afdeling recht spraak van de Raad van State heeft het bezwaar schrift, dat was ingediend door Ohlsen Holding te gen de afkeuring van de plannen door de provin cie, ongegrond verklaard. „Maar dat wil nog niet zeggen dat er nooit woningen Ko men", blijft J. Ohlsen optimis tisch. Ruim negen jaar geleden presenteerde Ohlsen de plan nen voor woningbouw. Hij wilde een groot appartement complex op het havenhoofd bouwen. Trots werden de plannen op de vierde etage van het stadhuis gepresen teerd. De problemen ontston den echter snel, omdat de ge meente Maassluis weinig inge nomen was met de hoogte en de omvang van het gebouw. Ohlsen moest de plannen her haaldelijk aanpassen, maar op het laatst gooiden het voorma lige openbaar lichaam Rijn mond en de provincie roet in het eten. Een verklaring van geen bezwaar werd niet afge geven. Daarom ging Ohlsen in beroep bij de Raad van State, maar daar kreeg hij ook nul op rekest. „In deze procedure ging het vooral om de afmetingen, de hoogte van het gebouw. De verklaring is geweigerd op grond van het door ons inge diende plan. Ik weet dat het ook gaat om de geluidshinder en dat soort zaken. Dingen waar negen jaar geleden, het klinkt misschien gek, heel an ders tegenaan werd gekeken". Tegen de gemeente loopt ook nog een gerechtelijke procedu re: „Wij willen dat Maassluis de beloften uit het verleden nakomt. Samen kwam we er niet uit, daarom moet een on afhankelijke instantie maar duidelijkheid in het geheel brengen. Ik sluit niet uit dat er ooit nog woningen worden ge bouwd op de locatie. Het is eenT leuk, uniek stukje Maassluis. Een hoop mensen zouden er dolgraag willen wonen". Een woordvoerder van de ge meente Maassluis is minder optimistisch: „Ik schat in dat de kansen voor woningbouw verkeken zijn, maar je weet het natuurlijk nooit helemaal zeker. Ohlsen Holding is nu aan zet Als gemeente nemen wij een afwachtende houding aan. De grond ts geen eigen dom van ons. Ohlsen zal nu naar ons moeten komen met voorstéllen". Ohlsen is weinig ingenomen met de gang van zaken: „Je kunt rustig spreken van een stukje kapitaalvernieting. Wij zijn een groot bedrijf, moeten veel mensen aan het werk houden en als zo'n terrein zo lang onbebouwd blijft, dan valt het allemaal niet mee". Mensen met fantasie mogen er de nieuwste creatie van de be roemde Hongaarse kunstenaar Christo in zien, in werkelijkheid heeft het enorme piastic zeil, dat momenteel de voorgevel van de Z-flat aan het Griegpleln in Schie dam bedekt, weinig tot geen kunstzinnige bijbedoelingen. Vol gens Zomerhoff-Muys, beheerder van deze Beneluxflat, heeft Schie dam hier gewoon met onder houdswerk te doen. „Deze flats staan er nu zo'n vijftien jaar, het werd echt tijd voor een opknap beurt van de galerijen", aldus een woordvoerder. Op alle vloeren wordt een specia le kunststofsubstantie aange bracht, die het beton de komende jaren tegen weersinvloeden moet beschermen. De bewoners moe ten het nu tijdelijk zonder het ver trouwde uitzicht stellen. Volgens een bewoonster is dat niet het enige ongemak. Zij heeft het over een verschrikking. „De stank die vrijkomt, is niet te harden en de lucht blijft tussen de woningen en het zeil hangen". Als alles volgens plan verloopt, is dat leed over twee weken geleden, in de tus sentijd zullen de bewoners bij de zoveelste blik op het donkere zeil zich wel voelen als een kampeer der tijdens een regenachtige va kantie. Schiedam Een inbreker is er gisteravond niet in geslaagd de politie om de tuin te leiden. De agenten in een surveillan ceauto, die rond elf uur op de Hoogstraat door een voorbij ganger werden aangesproken, koesterden meteen argwaan toen de man een verhaal op hing over een ingeslagen ruit bij juwelier Van Es. Zijn relaas, gevoegd bij het feit dat de voetganger zich eerst in een donker steegje had ver scholen, werd helemaal onge loofwaardig toen de agenten op nagenoeg dezelfde plaats drie zojuist geroofde horloges vonden. De etalageruit van de juwelier lag inderdaad aan scherven. De man, een 31-jari- ge Schiedammer, werd voor verhoor meegnomen naar het bureau. Het voornaamste bezwaar vai de ondernemers geldt de in frastructuur van de wijk. Dé straten zijn te smal voor grot* vrachtwagencombinaties. Daardoor ontstaan bij het la den en lossen dikwijls opstop pingen. Leveranciers hebber ook grote problemen bij hei verlaten van de wijk. Zij moe ten voorrang verlenen bij de Van Beethoven singel, de be langrijkste uitvalsroute, en staan daardoor onnodig lang in de file. Elders in de polder lig. gen gevaarlijk onoverzichtelij ke kruisingen, zoals op de hoek van de Produktiestraat en de Vierde Industriestraat' Sommige ondernemers vinden dat hun wijk zienderogen ver pietert. Zij geven daarvan deels de gemeente de schuld omdat de reinigingsdienst niet vaak genoeg langs komt— en deels collega-industriélen, die er een rommeltje van ma ken. De uitslag van het onderzoek werd gisteren tijdens een be zoek van B en W aan de pol der bekend gemaakt door IKV-voorzitter Bram van Dorp. De gemeente vindt ech ter dat de ondernemers eerst de hand in eigen boezem moe ten steken. Zo gaat een klacht over toenemende criminaliteit niet op, hield hoofdinspecteur Gijs Bierling de in de kantine van machinefabriek Fontijne verzamelde IKV'ers voor, j „Als autohandelaren hun wa gens gewoon op straat stallen moeten ze er niet gek van staan te kijken als iemand stie kem een wiel verwisselt". Bierling twijfelde trouwens aan de waarde van de steek proef, omdat slechts 40 van de 123 bedrijven er aan hadden meegewerkt. De vervuiling van de wijk noemt de gemeente in de eer ste plaats de zorg van de be drijven zelf. Wanneer de pol der keurig opgeruimd wordt als B en W op bezoek komen, kan dat ook op dagen dat er geen stadsbestuurders door heen wandelen, aldus wethou der Bas Goudriaan. Schiedam Voor de aankoop van woningen aan het Boer- haaveplein, en de ontbindipg van huurcontracten, heeft de gemeente Schiedam 1,84 mil joen gulden extra nodig. De huiseigenaren liggen al maan den lang dwars: een aantal weigert de woningen te verko pen, waardoor de stadsver nieuwing in dit deel van Schiedam-Oost vertraging op loopt. r Maassluis De onlangs geconstateerde bodemver ontreiniging op de hoek aan de Schoolstraat/Lan ge Boonestraat op het Verto-terrein in Maassluis zal geen vertragende fac tor zijn voor woningbouw op die plaats. Op het laat ste stukje Verto-terrein moeten 24 premie-huur woningen komen. Na sloop van de laatste krot ten, enkele maanden geleden, werden bodemmonsters geno men. Na onderzoek naar de gesteldheid van de bodem bleek de grond ernstig veront reinigd te zijn met chloorfeno- len, lood en zink. „Maar we doen er alles aan de bouw volgens schema uit te voeren. Met de provincie is al overleg over deze zaak ge weest. De onderzoeken zijn ge start en als de resultaten be kend zijn, kunnen we sane ren", sprak milieuwethouder Izaak van der Knaap optimis tisch. Vlaardingen Het idee om de Holiërhoeksepolder onder wa ter te zetten stuit in Vlaardin gen meteen al op negatieve re acties. „Wat, zijn ze gek?" rea geert ontsteld CDA-raadslid Cees Bot, oud-lid van de re construct! ecommissie Midden- Delfland. De polder, direct ten noorden van de Dreyenbuurt en ten zuiden van hët gehucht Zoute- veen, staat vpjgens chef plant soenendienst G.J. Davidse be kend om zijn unieke land schappelijk karakter. „Het is één van de laatste typische kreeklandschappen van Ne derland, met zijn heel aparte reliëf van kleibulten en inge zakte veengrond", meent hij. Davidse zag die mening even wel al vaker onderstreept door het Vlaardingse gemeentebe stuur, dat in het structuurplan bepaald niet van watersport in de Holiërboeksepolder uitgaat. De Broekpolder is bestemd voor intensieve recreatie en dan is het niet nodig om ook nog eens het resterende pol dergebied ten noorden van Vlaardingen voor massarecre atie te bestemmen, spreekt uit dat plan. Volgens Bot zijn er veel be zwaren te verwachten van na tuurbeschermers. „Ik kan het mij niet voorstellen", verzucht Bot bij het vooruitzicht van een Holiërhoekseplas. Een werkgroep uit de recon struct! ecommissie Midden- Delfland heeft voorgesteld de Holiërhoeksepolder te benut ten voor intensieve waterre creatie, nabij de Vlaardingse Vaart. Voordeel zou zijn dat de toekomstige Foppenpias er vlakbij ligt. Deze geplande plas in de Fop penpolder zou aanvankelijk veel groter worden, maar ver zet van de gemeente Maasland leidde tot een compromis. De Foppenpias zou qua grootte met bijna de helft gereduceerd worden, op voorwaarde dat el ders in Midden-Delfland com pensatie voor de watersport werd gevonden. Een werk groep, bestaande uit agrariër G.J. Koop, de Delftse wethou der Jan-Bart Mandos en Ton Verhagen als voorzitter van het Bureau van Uitvoering van de reconstructiecommissie in Maasland, ging aan het ■werk. In de afweging viel de Kerkpolder bij Delft al meteen af, en ook de Akker dijksepol- der tussen Delft en Overschie kwam niet in aanmerking. Al leen de Holiërhoeksepolder bleef over. De werkgroep stelt bovendien voor om. de Kerk polder dan te benutten voor de aanleg van een openbare golf baan. Dat wethouder Mandos de partij water naar Vlaardingen geschoven' heeft om voor Delft de golfcourse in te pik ken, ligt voor de hand, meent Cees Bot. Het plan komt van middag ter sprake in de zestig ste vergadering van de recon structiecommissie, In de Fop penpolder in Maasland. Om de locatie af te schermen voor de buitenwereld is een hek geplaatst „Maar dat werkt niet", constateerde Jaap van der Griend (Milieu Over- leg~Maassluis). „Ik heb zelf ge zien dat mensen in de grond aan het wroeten waren. Dat is maatschappelijk al niet ver- antwoord^maar in deze situa tie ook niet vanuit het oogpunt van volksgezondheid". Wethouder Izaak van der Knaap kon het slechts bea men: „Het is een. oud stukje Maassluis, mensen denken oudheden te kunnen opgra ven. Ik heb ook gezien dat,ze in de grond aan het graven waren". Elly Doddema (PPR/PSP): „Ik heb een colle ga van u horen zeggen dat de conclusies in het rapport over de ernst van de verontreini ging vernietigend waren. Daarom is het denk ik op zijn plaats om de mensen te waar schuwen via een mededeling die aan de hekken moet wor den bevestigd. Dat zou in deze situatie helemaal geen overbo dige luxe zijn". Ernstig De directeur gemeentewerken ing. C.H. den Hond: „De C- waarde is bij de verontreini ging van de fenolen over schreden. In welke mate pre cies weet ik niet precies, maar ernstig is het wel". „Maar ik zie niets in het aan brengen van waarschuwings borden", hield wethouder Izaak van der Knaap de com missie milieu voor. Dat geeft alleen "maar extra spanning en roept vraagtekens op. Dat wil len wij voorkomen. De zaak wordt zo snel mogelijk opge lost". Een meerderheid van de com missie verlangde echter toch extra maatregelen, „Ik zal-de suggestie meenemen en als;u vandaag of morgen een bord ziet hangen, dan weet u:-ik heb geluisterd", aldus Izaak van der Knaap.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1