Woudhoek: plaats voor derde volkstuincomplex Minima staan in de rij voor kringloopcentrum Matte generale van Bowie-fans Boude wijn Büch sluit veilend boekenweek af Tessa de Loo: 'Men leeft tegenwoordig in een cocon* Muren bezwijken onder stormkracht Jaar cel geëist voor autodiefstal VLAARDINCS DAGBLAD SCHHDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT t: 'Grove schuld aan dood van kind' Excuus aan 'die rooien' Gebouw Siso uitgebrand Inbraken bij Turkse centra Parkeren aan Parkweg taboe 6. 3131 BC Waardin^, Postbus 110,-3130 AC Vteardingen. Telefoon. 010-4343229. 43520S6, 435055? --sportredactie: 434520° MAANDAG 30 MAART 1987 Vlaardingen Eigenlijk was het niet burgemeester Fred van Lier, die net vernieuwde Kringloopcentrum Vlaardin gen officieel voor geopend verklaarde, maar de straffe westenwind. Het tweede hands gordijntje, dat het naambord nog even aan het oog moest onttrekken, woei telkens op. Voor de naam, zo onthulde de stormwind,staat tegenwoordig de S Véin stichting: een juridische bescherming voor de zes mede werkers, die met behoud van hun uitkering gebruikte meubels opknappen en aan de man bren gen. Omdat het, zoals Van Lier ver klaarde, niet gebruikelijk is dat de gemeente ondernemers subsi dieert, heeft de SKV slechts een jaar de tijd zijn bestaansrecht te bewijzen. Na die experimentele twaalf maanden moet het bedrijf je op eigen benen staan en ten minste één kracht zelf kunnen betalen. Voorzitter Ton de Bruijn maakt zich daar geen zorgen over. Het kringloopcentrum bestaat al een jaar of vijf, zij het pas sinds een poosje als stichting, en in die pe riode is gebleken dat er een grote vraag is naar tweedehands meu bilair. De 'nieuwe' winkel aan de Tweede Maasbosstraat, een door de gemeente afgedankt pandje, oogt bovendien stukken beter dan het vorige adres, een pakhuis in de Stationsstraat „Dat was als opslagruimte niet om aan te zien, laat staan als showroom", aldus De Bruijn. Blij met de inbraak en de verniel de inventaris, die het centrum uit de Stationsstraat verdreef, was het bestuur uiteraard niet; wel met de verhuizing die er het ge volgvan was. Ofschoon daar heel wat soebatten aan vooraf ging. Ton de Bruijn: „We werden eerst niet serieus genomen door de wethouders. Maarleveld stuurde ons naar Goudriaan, en Goudri- aan zei: ga maar naar Maarleveld. Alleen dankzij de burgemeester hebben we dit pandje kunnen krijgen". De beter betaalden mogen dan hun schouders ophalen voor een oud gasfornuis, volgens bestuurs lid Herman Smit staan de laagste inkomens er voor in de rij. „Onze klanten komen zelfs van buiten Vlaardingen", voegt Ton de Bruijn daar aan toe De diëntèle Door net1 naambord te onthullen opende burge meester Fred van Lier het vernieuwde kringloopcen trum aan de Tweede Maas- bosstraat. bestaat grotendeels uit uitke ringstrekkers. Niet voor een hab- bekrats, maar wel voor een rede lijke prijs kunnen zij een bank stel, televisie of grill aanschaffen, die meestal afkomstig is uit een meer dan modaal huishouden. Het kringloopcentrum, dat een eigen werkplaats heeft om de spullen op te knappen en té repa reren, koopt zijn goederen per advertentie in van particulieren. Met nachtelijke strooptochten langs de vuilnisbakken houdt het personeel zich niet op. Ton de Bruijn: „We waren het wel van plan, maar dan moet je hier 's nachts ook lossen. Dan krijg je onherroepelijk gedonder met de buren. En dat willen we niet". SchiedamHet legioen fana tieke fans van David Bowie was gisteren nog niet door koorts bevangen. De honder den volgelingen gedroegen zich tijdens een fanclubdag in wijkcentrum De Erker alsof de komst van de meester naar de Rotterdamse Kuip niet waar was. De bijeenkomst onderscheidde zich niet noemenswaardig van vergelijkbare samenscholingen van gelijkgestemden. Vreemd, want juist de kameleon Bowie staat garant voor hysterische ta ferelen onder zijn fans. De twee concerten die hij in 1983 in het Rotterdamse voetbalstadion gaf, leidden bijvoorbeeld tot enthou siaste taferelen, waarbij het Sto nes-concert van een jaar daar voor verbleekte tot een licht uit bundig schoolfeesq'e. Buiten een enkele fanaat, die een van Bo wies vele creaties tot in het klein ste detail had nagebootst, mani festeerden de fans zich nogal mat De gebruikelijke live-muzïek (met uiteraard uitsluitend oude Bowie-nummers), ruilbeurs van Bowie-produkten en video-ver toningen werden bijna plichtma tig ondergaan, Wellicht is het stil te voor de storm die komende zo mer moet losbarsten. Dat de fans hun grote voorbeeld nog immer adoreren, mag blijken uit het feit dat hun belangen groep alvast tweeduizend kaar ten voor het Kuip-concert heeft SchiedamDe langer geworden wachtlijsten voor Vrjfsluizen en Thurlede rechtvaardigen het, dat er in Woudhoek-Noord een derde Schiedams volkstuincomplex bij komt Dat vindt PvdA-fractieleider Gé Brouwer, voorzitter ook van de advies commissie volkstuinen Schiedam. Dat er in Woudhoek plaats is voor volkstuinen, langs het -geplande tracé voor rijksweg 19, heeft te maken met een zich wijzigende politieke visie op de sport Tien jaar geleden kwam in het bestemmings plan voor Woudhoek te staan dat er aan de noordelijke rand sportvelden kwamen, en on der andere PPSC onder lei ding van oud-CPN-wethou der Eef Collé maakte hier plannen voor. Maar sportwet- houder Luub Hafkamp tracht in de plaatselijke sport een be zuinigingsbeleid aannemelijk te maken, met als doel het aantal sportvelden terug te brengen, via het middel van fusies van sportclubs. Daarin krijgt hij steun van de fractieleiders van PvdA en WD, respectievelijk Gé Brouwer en Gerard Verhuisd onk. De twee partijen vormen in Schiedam een Den Haag „Dat dat meisje on voorzichtig is overgestoken, daar is iedereen het wel over eens. Hier is de vraag aan de orde of u uw rijgedrag zo had moeten aanpassen, dat u had kunnen reageren op dit soort vreemde verkeerssituaties". Zo vatte de voorzitter van het Haags gerechtshof de zaak sa men tegen een 29-jarige inwoner van Maassluis. Deze had op 23 mei 1984 op de Rochussestraat in Rotterdam een meisje van negen doodgereden. Door dé rechtbank in Rotterdam werd de Inwoner van Maassluis daarvoor veroordeeld tot zes we ken gevangenisstraf en ander half jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. Tegen het vonnis van de rechtbank tekende de man beroep aan omdat hij welis waar de hele affaire betreurde, maar hij verder vond dat hem weinig verweten kon worden. Die dag in 1984 stonden er aan beide kanten van de Rochusse straat auto's geparkeerd. Ver keersstromen snelden aan weerszijden twee rijen dik door de stad. Bij het hof vertelde de verdachte dat hij niet anders kon dan in de verkeersstroom meerijden. „Als je langzammer rijdt, zitten ze zo op je bumper en beginnen ze te knipperen". Uit metingen van de politie was naar voren gekomen, dat de man met een vaart van rond de tachtig kilo- me terper uur moet hebben ge reden, toen'het kind van 9 jaar plotseling overstak en werd aan gereden. „Grove schuld", aldus procu reur-generaal mr,H. Holthuis. Toch was de eis van de procu reur-generaal milder dan ,de straf, die de rechtbank had opge legd. Mr! Holthuis gaf het hof,in overweging de Maassluizer te veroordelen tot drie weken ge vangenisstraf voorwaardelijk en een ontzegging van de rijbe- jtïj- Over coalitie. Zij zien niet in waarom de clubs daar problemen mee zouden hebben. „Ik zie het ver schil niet tussen roo ms-katholiek en protestants voetbal", zegt Ver- hulsdonk. Brouwer en bij wijzen erop, dat er ook in het verleden al fusies plaatsvonden. PPSC is zelf een fusieclub, Hermes DVS ook. „Waarom zou het dan niet nog eens kunnen?" vragen zq zich af. Veel clubs hebben minder toe loop van jeugd en publiek, bo vendien legt de sport een fors .ruimtebeslag op Schiedam, dat .'toch al één van de dichtstbevolk te gemeenten van het land' is, al dus Brouwer. Ondanks die compacte stad is het er zo rustig, dat Brouwer 's zon dags thuis aan de Oostsingel het gejuich kan horen, als Sparta in het Kasteel scoort Verhulsdonk: „Ik wou dat ik SVV eens hoor de..." Krijgt Brouwer zijn zin en komen er in Woudhoek inderdaad volkstuinen, dan vindt hij dat het complex qua karakter afgestemd moet rijn op dat van Thurlede en Vijfsluizen. Hij vindt dat die twee volkstuindersverenigingen be schikken over een aantrekkelijk groen gebied, dat niet alleen voor de tuinders zelf maar ook voor andere recreanten een grote waarde heeft „Dat is veel meer het geval dan op menig ander volkstuincomplex", zegt hij. „De volkstuinen zijn hier heel open, goed geïntegreerd met de omlig gende parkeri'. De afstand van bijvoorbeeld de Gorzen tot Woudhoek-Noord vindt hij niet bezwaarlijk.Als ie mand uit Zuid er een tuintje krijgt wil hij best -i paar kilo meter overbrugge- _-ker als hij in het weekend i njn tuinhuisje slapen mag", schat de Pvd A-frac- tieleider in. door MARTIN VERMEULEN Schiedam In haar novelle "Het Rookoffer', het Nationale Boekenweekgeschenk van dit jaar, beroert Tessa de Loo één van die onderwerpen, waar men liever niet over praat de liefde tussen twee mensen, die aanzienlijk in leeftijd verschil len. Helder zet de schrijfster uiteen hoe twee mensen van elkaar kunnen gaan houden m en hoe de buitenwereld rea- geert, wanneer het geen alle- s daagse liefde betreft g Afgelopen zaterdag was Tessa de Loo te gast bij het Videocafé in de Teeistoof in Schiedam. In de aan wezigheid van ongeveer zeventig nieuwsgierigen droeg ze eigen werk voor, waarna het publiek in de zaal de gelegenheid kreeg om vragen te stellen. Voor de pauze Jas de 40-jarige schrijfster, die in de afgelopen week publiek bezit is geworden door de vele belangstelling van de diverse media, voor uit haar roman 'Meander'. Het boek han delt over de opkomst en onder gang van een leefgemeenschap in Zeeland. Tessa de Loo heeft met dit boek uiting willen geven aan haar voorliefde voor de jaren zes tig: de tijden van de hippies en de flower-power-beweging. „Ieder een leeft tegenwoordig in een co con. Men is veel saaier dan teen. Ik heb met 'Meander' een nostal- Tessa de Loo leest het Videocafé voor. gisch beeld willen schetsen van een tijd, waaraan ik goede herin neringen heb". Daarna maakte ze duidelijk, dat volgens haar ieder mens handelt vanuit een gespleten bewustzijn. „Iedereen hoopt op een betere wereld, maar tegelijkertijd schuilt Inieder personage de aardse mens, die streeft naar ar beid, macht, genot en ambitie- Die strijd tussen goed en kwaad is niet van een bepaalde tijd. Die is er altijd geweest en zal er altijd zijn". Na een korte onderbreking •maakte Tessa de Loo de aanwezi gen deelgenoot van het eerste hoofdstuk uit haar novelle 'Het Rookoffer'. In dat gedeelte is het twee weken wijst het hof arrest Schiedam PvdA-fractie- letder Gé Brouwer heeft van SW-voorzitter Martin de Jager een excuusbriefje gekregen, waarin deze zich verontschuldigt voor zijn recente verwijt dat 'die rooi en' het betaald voetbal in Schiedam de nek om draai en. Die opmerking is De Ja ger niet in dank afgenomen. Ook WD-fractieleider Ge rard Verhulsdonk, toch niet bepaald rood, ofschoon libe raal in strikte zin, vond dat de SVV-voorzitter zich nog al eenzijdig en ongenuan ceerd uitliet „Ik was ge krenkt toen ïk dat las", al dus Verhulsdonk. Brouwer, „Ik had hem nog willen be naderen met de vraag: denk je dat ie zo met ons om moet gaan? Brouwer en Verhulsdonk wijzen erop dat bet de drie grote partijen in Schiedam gezamenlijk zijn, die afwij zend staan tegenover een subsidie-aanvraag van SW. .JJat daardoor de vlag1 halfstok komt te hangen, vind ik ook niet leuk", aldus Brouwer. Maar hij vindt het een teken aan de wand dat in de politiek niemand het voor de sportclub opnam. De brandweer en SlSO-mede- werkers trachtten na de brand de administratie te redden. Vlaardingen Een felle uit slaande brand heeft zondagmor gen het gebouw, waarin onder meer het Siso in de Van der Werfstraat is ondergebracht, in de as gelegd. Rond half zeven kreeg de brandweer de melding van de brand binnen. Veel eer viel er niet meer te behalen voor de Vlaardïngse spuitgasten. De vlammen sloegen aan alle kan ten uit het gebouw.' Toen het leek dat de brand onder controle was moest de brandweer op nieuw in actie komen, omdat het teer op een deel van het dak nog lag te smeulen. Nadat de brand onder controle was, was er van het gebouw niets meer over. Peuterspeel plaats Biebelebons en het Siso moeten voorlopig op een andere plek hun activiteiten voortzet ten. De schade bedraagt 450.000 gulden. Vlaardingen Dat niet elke schrijver een geboren perfor mer is, bleek zaterdagavond wel tijdens de slotviering van de nationale boekenweek in de Harmonie, gepresenteerd door Boudewijn Büch. Büch, die naast zijn schrijversac tiviteiten vooral bekendheid ge niet als presentator van radio- en televisieprogramma's, was naar Vlaardingen gehaald om naast het voordragen van eigen werk op te treden als 'master of cere mony': iets wat hem vooral sinds zijn legendarische tv-optreden tijdens het Live-Aid-festival re gelmatig toevertrouwd wordt Nico Scheepmaker, bekend co lumnist en dichter, kwam in het hem ter beschikking gestelde kwartiertje tot de opzienbarende conclusie, dat de dichterlijke kwaliteiten van Koenen hoger ingeschat moeten worden dan die van de Van Daele. „Neem een willekeurig gedicht, vervang de erin voorkomende substantief door het zevende opvolgende zelfstandige naamwoord in beide woordenboeken en u zult zien dat Koenen poëtisch gezien meer in zijn mars heeft dan de Van Dae le", aldus Scheepmaker. Helemaal bont maakte Max Den- dernnonde het, die als een echte vertegenwoordiger, met koffertje en al, het podium betrad. Gelijk een Tupperware-vertegenwoor- diger toverde hij het ene na het andere 'produkt' bijna alle door hem gepubliceerde werken uit zijn koffertje en droeg uit deze werken gedichten voor met uiteenlopende onderwerpen als mullets (gevaarlijke vissen), het Vondelpark en vanzelfspre kend de erotiek. Het kleine groepje mensen, dat zijn poëzie leest, beschouwt Dendermonde als 'zijn onbekende tweeling broer', hoewel huwelijksambte naren regelmatig zijn gedicht 'Liefde' schijnen te proclameren tijdens de huwelijksplechtigheid, en zodoende bijdragen aan de be kendheid van zijn werk. Büch: „In dit kwartier zag u bijna alle boeken van Dendermonde aan uw neus voorbijtreden. Ge lukkig hebben we vanavond geen Vestdijk in ons midden, an ders zitten we hier morgenavond nog". De winnaars van het Leids caba retfestival, Mon Cherie en de He- renflikken, zorgden tussen de op tredende schrijvers, onder wie ook Simon Vinkenoog, voor ca baret tussen de schuifdeuren: zware thema's als vervuiling, ho- mosexualiteit en de dood op luch tige wijze gebracht op de wijs van populaire succesmeiodieén. Ze hadden zoveel succes dat zij ie dereen aan het zingen kregen, 'op naar een nieuwe maatschappij' op de wijs van 'Eres Tu', een oude songfestivalkraker van Vicky Leandros. Hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld het verhaal 'intensi ve carewaarmee Matjan Berk Max Dendermonde, tijdens zijn optreden in de Harmonie. voor de dag kwam. Zij slaagde er met haar intrigerende verteltrant en de onverwachte wendingen in haar verhaal in de aandacht van het publiek constant vast te hou den, iets waar haar collega's niet altijd in slaagden. Büch, die later op de avond overi gens nog boeken veilde, moedig de de aanwezigen aan een boek te kopen van een der optredenden, desgewenst gesigneerd. Volgens de showmaster is dat echter niet in alle gevallen verstandig. „Ze ker na zo'n boekenweek zijn van sommige auteurs de niet-gesig neerde exemplaren zeldzamer dan die, die wel van een handte kening zijn voorzien". Vlaardingen/Schiedam Rui ten, bomen, lantaarnpalen, ver- keerszuilen, schuttingen en zelfs hele muren bezweken in de nacht van vrijdag op zaterdag onder het geweld van de storm. In Vlaardingen bleef de schade beperkt, In Schiedam woeien een lantaarnpaal, een hek, een stuk plaatstaal en dakluiken op auto's en werd een caravan ge plet onder een omgewaaide muur. Het regende telefoontjes over stormschade bij de Schiedamse politie. Een lantaarnpaal op twee auto's aan de Rotterdamse- dijk, een dakluik op een auto in de Dr. Zamenhofstraat, een ver rijdbare stelling aan 't rijden op het Johann Straussplein, een boom dwars over het trottoir op de Laan van Bol'es. Bij de Zak- kencentrale aan de Kommiezen- laan waaide een veertig meter lange muur om, die weer een an dere muur in zijn val meenam. Van de caravan die naast de muur stond bleef weinig over. In Vlaardingen had de politie het niet minder druk, maar daar werden geen auto's geraakt door rondvliegende dakpannen of vallende bomen. De meeste mel dingen gingen over kapot ge waaide ruiten. Op de Dwars- bieekstraat brak een lantaarn paal af en op de Mamixlaan werd een verkeerszuil omver geblazen. De brandweer moest uitrukken om op de Marathon- weg een omgewaaide boom in stukken te zagen. De spoorweg overgang bij de Maassluissedijk moest vrijdagmiddag worden, gesloten, omdat door een krach tige windstoot een spoorboom was gebroken. Den Haag Twaalf maan den gevangenisstraf hoorde een 27-jarige Schiedammer in hoger beroep eisen wegen het stelen van auto's. Al eerder had de Rotterdamse recht bank hem eenzelfde straf op gelegd De man had in Mont- foort een auto met invalide- aanpassing gestolen. Daar naast waren hem nog een reeks ander diefstallen en he- lingszaken te laste gelegd. De verdachte had in 1983 in Schiedam een autosloperij. Zo nu en dan deed hij aan het 'omkatten' van'gestolen auto's. Dat betekende dat er auto wrakken werden opgeknapt met onderdelen van gestolen voertuigen. Zo ontstond er een legale auto. Op 6 november 1983 toog de Schiedammer met een aan heroï ne verslaafde vriend naar Mont- foort om een Opel te stelen. De auto, die de verslaafde vriend had uitgezocht, bleek, toen de po litie het duo snapte, van een inva lide man te zijn. De Schiedammer ging tegen het Rotterdamse vonnis in beroep omdat de feiten lang geleden wa ren gepleegd. Ook zouden sinds 1983 door hem geen strafbare fei ten meer zijn gepleegd. Zijn raadsvrouwe, mr.Ch. van de Put- 'riaar, steunde de Schiedammer in zijn verweer. Zij stelde een al ternatieve straf voor haar diént De procureur-generaal bij het hof, mr.H. Holthuis, maakte ech ter duidelijk dat hij nog steeds volledig stond achter het oor spronkelijke vonnis van de recht bank. Hij zei dat er door de recht bank bij het bepalen van de straf maat terecht rekening was ge houden met het 'aanzienlijke' strafblad van de verdachte en het grote aantal diefstallen die in deze meest recente zaak aan de orde waren geweest Mr. Hol thuis vroeg daarom om bevesti ging van het vonnis van de recht bank. Over twee weken zal het hof arrest wijzen. kwaad reeds geschied. De 36-jari- ge lerares Barbara Rozemeyer moet op last van de directie de scholengemeenschap verlaten, waar ze heeft lesgegeven aan on der andere Guido Maenhout, haar latere minnaar. Het verhaal bestrijkt exact één schooljaar. De* Loo weet een extra spannings veld te creëren door de volgorde van de gebeurtenissen om te ke ren. 'Het Rookoffer' begint met het einde. Geleidelijk aan wordt duidelijk, wat er precies is ge beurd. Het is alsof je een reeds ge maakte legpuzzel uit elkaar haalt In de novelle blijft de vrouw ten slotte alleen achter. Na het ont slag op school richt Guido óch verder op zijn studie en is de lief de van zijn kant over. Tessa de Loo heeft haar naams bekendheid door de Boekenweek aanzienlijk kunnen vergroten. Met een oeuvre van slechts drie boeken (debuterend met 'De meiges van de suikerwerkfa- briek') weet zij zich in het ver volg verzekerd van een vaste schare fans. Tessa de Loo werd voorafgegaan door de Schiedamse schrijfster Nans Writers, die enkele verha len voorlas. Het Videocafé heeft binnenkort bij de Filmnacht Johnny van Doorn op bezoek. De reeks literaire avonden wordt volgend seizoen gestart met Rem- co Cam pert Schiedam Twee accommoda ties voor Turken zijn dit week end het slachtoffer geworden van inbraak. In de moskee aan de Wt'stfrankelandsestraat, die door de sociaal-culturele islami tische vereniging wordt ge bruikt, werd voor 300 gulden aan contanten gestolen. De die ven namen ook de videorecor der mee. De schade bleef be perkt tot enkele opengebroken deuren en een van de muur ge rukte telefoon. Bij migrantencentrum 1t Par kweg klom een inbreker door het toiletraampje. Gestolen wer den een paar naaimachines, een kleurentelevisie en een cassette recorder. Schiedam De politie gaat streng optreden tegen automobi listen, die hun wagen inde groenstroken langs de Parkweg zetten. Door'de overweldigende parkeerdruk zijn sommige sportvelden in het Beatrixpark nagenoeg onbereikbaar,gewor den. Ook de brandweer, GGD en de politie zelf klagen over de slechte toegankelijkheid. De volkstumders in het park en alle sportverenigingen zijn per brief gewaarschuwd dat de poli tie bekeuringen gaat uitdelen. Waar de automobilisten hun. voertuig moeten stallen als dat aan de Parkweg niet meer kan, weet de politie ook niet- Hoofd inspecteur Jan van Eoff: ,,Ge? woon elders in de wijk. Wij heb ben nu eenmaal geen parkeer terrein in onze binnenzak".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1