Gemeente: ook taxi's weren van Hoogstraat 'Agressie kan mij worden aangerekend' ViAARDINOS DASBlftO SSlliflllSCIfl ÊDÜBAII ilEilWf WATERWEE COURANT CDA stelt kandidatuur Chris van Roon veilig Eigen Werk blijft wachten op subsidie Politie vindt 1 april grap niet zo leuk Archeologie in archief Zijdeveld:Storm in glas jenever9 Verdachte oneens met psychiatrisch rapport PvdA'er s vinden college te laks Hans Kombrink houdt lezing De Dijk krijgt geen beheerder Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiilliilliiiiiliiiiiiiiiillliliiiiliiliiiilifiiiii Maatregel voor maar twee groepen Werkloosheid: neemt toe -v» Mat is panne-gies nu eigenl0& MÏERWEG WOENSDAG 1 APRIL 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen De kansen op een wethouderszetel voor Cees Bot zijn voorlo pig verkeken. Bij de in stallatie van het nieuwe college zal vanavond Chris van Roon namens het CDA achter de be stuurstafel plaatsnemen. De lobby van een aantal christen-democraten om Bot in plaats van Van Roon in het pluche te hel pen, strandde gisteravond tijdens de ledenvergade ring van het CDA. Afde lingsvoorzitter Aijen van de Velde verklaarde aan het begin van de bijeen komst nadrukkelijk, dat aan de kandidatuur van Van Roon niet meer ge tornd kon worden. Door schriftelijk te verklaren dat hij tijdens zijn wethouder schap niet zijn belangen als huisbaas zal laten meespelen, heeft Van Roon (die in de Vlaardingse binnenstad een aantal panden bezit) althans bij het afdelingsbestuur alle twijfels over zijn politiek func tioneren weggenomen. Aan andere kandidaten heeft het bestuur sindsdien geen enkele behoefte meer. De CDA-leden gingen gister avond in overgrote meerder heid akkoord met de onder handelingsresultaten van hun partij met WD en PvdA, De inspanningen van de CDA-de- legatïe, die het overleg had ge voerd, werden zelfs beloond met een flesje wijn. Volgens fractievoorzitter Aart Kool te recht de coalitiepartners heb ben circa 90 procent van de CDA-eisen ingewilligd. Verreweg de meeste punten zijn echter niet terug te vinden in de begroting voor 1987, die de gemeenteraad vanavond krijgt voorgeschoteld. De kri tiek van de CDA-achterban richtte zich dan ook met name op het feit, dat hun eisen naar de toekomst zijn verschoven. Kool: „We hebben ze naar de meerjarenbegroting moeten doorsluizen, omdat we anders dit jaar met grote financiële tekorten komen te zitten. La- ten we blij zijn dat we onze wensen overeind hebben ge houden". Dat het CDA slechts één wet houder levert voor het nieuwe college, betekent voor veel le den een grote teleurstelling. Ook Kool had twee wethou ders 'evenwichtiger' gevon- m den. Die opmerking lijkt nietfc geheel ontbloot van. eigenbe-é-i lang. Had het CDA een tweedeS wethouder mogen leveren, Jf dan was Kool de aangewezens man geweest. „En met Cees Bot, laat daar geen onduide lijkheid over bestaan". Cees Bot zag gisteravond zijn laatste kans op een wethouderszetel In rook opgaan. Een teleurgestelde secretaris Corrie Bosch krijgt van de wet houder te horen: 'Nog even wach ten'. Schiedam „U zult nog ëen maand moeten wach ten, mevrouw". Daar kwam gisteravond het antwoord van wethouder Luub Hafkamp op neer, vonden bezoekers van de 'Welzïjnsoommissie. De se cretaris van ontmoetings centrum Eigen Werk, Corrie Bosch, kon het er 'weer mee doen. -Al maanden wacht het ont moetingscentrum voor mensen zonder werk op geld van de gemeente. De initiatiefnemers gingen daarbij zelfs zover, dat 'eind vorig jaar de voltallige raadscommissie werd uitgeno digd om een kijkje te nemen in hun pand aan de Oversehie- sestraat. Met frisse plannen wilde het ontmoetingscentrum van start gaan, nadat de voor malige Trechter, door fikse in terne ruzie's tussen werkers en bestuur, om zeep was gehol pen. Nu moet het nieuwe ont moetingscentrum boeten voor bureaucratische rompslomp die de Trechter heeft achter gelaten, vinden oppositie en de mensen van Eigen Werk- „Er zitten nogal wat haken en ogen aan de afwikkeling van de Trechter", was het argu ment van de wethouder om de subsidie voor Eigen Werk weer een maand op te schor ten. „Er liggen nog vragen bij twee ambtelijke diensten, pas volgende week verwacht ik •.een voorstel, zodat de subsidie- toewijzing volgende maand in de commissie behandeld kan worden". "„Een schande", noemden om standers na afloop van de commissie het, „dat het ge meentebestuur zich verschuilt achter ambtelijke procedures ■die er niets mee te maken heb- 'ben. Afwikkeling van de Trechter is een zaak die volko men los staat van subsidiëring van Eigen Werk". Secretaris Corrie Bosch denkt er genuanceerder over: „Voor ons is het allerbelangrijkste dat we het totale subsidiebe drag krijgen. Want daar zit ook het salaris voor een be heerder in. Zonder beheerder zijn we nóg nergens. We wil len een klussendienst opzetten van vrijwilligers, voor ouderen die in huis die karweitjes niet meer zien zitten, we gaan een cursus 'elektriciteit thuis' ge ven, hebben een metaaldraai bank en machinale houtbe werking. Die apparaten zijn veel te gevaarlijk om zonder beheerder mensen zomaar aan te laten werken. Ik zie ze al lopen zonder vingers". Met spanning wacht het be stuur daarom deze maand af. Het heeft 100.000 gulden subsi die gevraagd. De variant, min der geld, dus geen beheerder, ziet het bestuur niet zitten. M*et één toezegging van de wethouder konden ze naar huis: „Een bijdrage geven is Wbl mijn intentie". Hamvraag .wordt: hoeveel? Smakelijk lachen om de 1 april-grap, die jongeren hebben uitgehaald, konden ze vanmorgen niet op het Schledamse politiebureau. „Het is nooit leuk als iemand Je pand bekladt", aldus het wat zure com mentaar van hoofdinspecteur Jan van Hoff. Want het bureau zag er bij zonsopgang enigszins opgesmukt uit. Aan de achterzijde was de onderste r&ampartij met verf besmeurd. Jongeren waren 's nachts de Nieuwe Haven opgevaren om de politie de volgende voorjaarsgroet te brengen: 'Smeer 's een muur volwat'n lol, we smeren het kittenbureau vol, shit kit, 1 april'. Was getekend; de Gorzen. Van Hoff heeft dankzij die signatuur voldoende hou vast om de daders op te sporen en eens een hartig woordje met hen te wisselen. „Want ik zou dolgraag met de afzender in contact treden", aldus de hoofd inspecteur. Vandaag werd een schoonmaakploeg besteld om de gevel te reinigen. Van Hoff: „We willen er snel bij zijn, want als de verf eenmaal Is opgedroogd, krijg je de rotzooi er nog maar moeilijk af". Vlaardingen Geheel ontoerekeningsvatbaar, stond in twee psychiatri sche rapporten over een 25-jarige Vlaardinger, die gisteren voor de Rotter damse rechtbank stond. Rond de kerstdagen wa ren bij hem 'de stoppen doorgeslagen'. De man schoot bij de kerstbo- menjaeht met een pistool op jongens, sloeg met een stok een auto aan gruzelementen en gooide een steen door de ruit van een snackbar. En dan lag er nog een aanklacht we gens verkrachting van een 17- jarige jongen met wie de ver dachte een homofiele relatie had gehad. Maar ontoereke ningsvatbaar vond hij zichzelf niet. „Mijn cliënt vindt dat de feiten hem volledig kunnen worden aangerekend", aldus zijn raadsman, mr. Michielsen. Over de vermeende verkrach ting wenste de Vlaardinger niets te zeggen. Vragen van rechtbankpresident mr. Hey- nen over die affaire bleven onbeantwoord. „Het was een vertwijfelde poging om de re latie met die jongen te herstel len", legde mr. Michielsen uit. In juni had het slachtoffer een einde aan die relatie gemaakt. Volgens de raadsman was er geen sprake van verkrachting. „He* slachtoffer wilde weg. Mijn cliënt heeft hem toen twee klappen met de vlakke hand in het gezicht gegeven en hem meegenomen naar de slaapkamer. Daar lag inder daad een bouvier voor de voordeur. Maar verdachte heeft de jongen gekalmeerd en vervolgens kunnen wij niet meer spreken van geweld of ig lo an delingen gepleegd die het proces-verbaal omschre ven staan", zei mr. Michielsen cryptisch. Cowboyfilm De gebeurtenissen, rond de kerstdagen leken volgens de 25-jarige Vlaardinger wel 'een cowboyfilm'. De verdachte be waakte met een buurman een verzameling kerstbomen van jongens in de Westwijk. Toen zijn buurman door een groep van acht jongens in elkaar werd geslagen, holde hij met een bivakmuts op en een pis tool en een gummiknuppel in de hand de straat op. „Halt, politie", riep hij. „Wegwezen ol ik schiet je kop eraf". Begerig naar de container vol kor'*'- men kwamen de jon gt nu rug en de verdachte loste 'waarschuwingsschoten' met zijn luchtdrukpistool. In zijn woede ramde hij, onder het toeziend oog van de buur man, met een stok in op een witte auto. H13 dacht dat die auto van de 'kerstboomrovers' was, maar dat bleek een. ver gissing. „De stoppen waren even doorgeslagen. Dat ge beurt wel meer". De ruit van de snackbar gooi de hij in, omdat de zoon van eigenaar C.W. van Zelm zijn bouvier met een bexonschaar zou hebben geslagen, ,,'t Is ge beurd", zei ae verdachte gela ten. „Ik zal proberen alles recht te zetten wat mis is. Ik heb mijn les geleerd". De Vlaardinger heeft drie weken in een politiecel en drie maan den in het huls van bewaring aan de Noordsingel gezeten. Officier van justitie mr. Flint- van Noort vond, dat de Vlaar dinger maar een jaartje moest worden opgeborgen in een psychiatrisch ziekenhuis. „Het gevaar op herhaling is in volle omvang aanwezig". De redas- seringsambtenaar, mevrouw Kersenberg, onderschreef die conclusie. Maar de verdachte wilde voor geen goud in wat hij 'een krankzinnigengesticht' noemde. „Mijn moeder heeft daar al talloze keren gezeten en zij is er niet beter op ge worden". Raadsman mr. Michielsen vroeg onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënt. Dat de Vlaardinger een paar maanden heel agressief was geweest, noemde hij verklaar baar. In oktober werd de man, die geldloper is, op straat be wusteloos geslagen en beroofd, Hij lag een tijdje bebloed op straat, kwam bij kennis en zocht hulp. „Ja, en daar stond ik dan met mijn goede gedrag, Sindsdien voel ik mij niet meer veilig", zei hij daar zélf over. Mr. Michielsen vond dat de verdachte al genoeg was gestraft. Na een korte schorsing zei mr. Heynen echter, dat hij op het verzoek van de advocaat niet kon ingaan. „Om de verdachte nu onmiddellijk in vrijheid te stellen, dat gaat mij en ook de rechtbank te ver. Wij vinden het verstandig om de twee standpunten eens rustig te overdenken. Het zou oneerlijk zijn tegenover de maatschappij om nu onmiddellijk een beslis sing te nemen. De rechtbank moet er ook voor zorgen, dat het niet délijk weer misgaat". De rechtbank doet op 14 april uitspraak. Schiedam De gemeente Schiedam is niet van plan om taxichauffeurs van het plaatselijke bedrijf Euro- tax voor de avonduren ontheffing te verlenen voor de Hoogstraat. De straat is na elf uur Js mor gens verboden terrein voor auto's. „Een storm in een glas jene ver", noemt wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) de klachten van de horeea-ondememers en de chauffeurs, nu de politie strenger is gaan optreden te gen net autoverkeer op de winkelstraat in het hartje van de stad. „Ik begrijp niet waar de men sen over praten", aldus de so cialistische wethouder, „Jaren geleden hebben we al afge sproken dat de Hoogstraat ta boe zou zijn voor het autover keer. Daar vallen ook taxi's onder. Dat weet iedereen, ook de chauffeurs. In februari zijn er klachten gekomen over de verdere verloedering van de Hoogstraat door de toename van het autoverkeer. Te pas en te onpas hadden winkeliers te maken met autoverkeer, dat door de straat denderde. Die klacht hebben wij doorge speeld aan de politie en sinds dien zijn de teugels weer wat strakker aangehaald. Het type rende in dit geval is juist dat de klacht van februari afkom stig was van een horeca-on- dernemer". Tien meter Volgens de Sehiedamse wet houder is het heel goed moge lijk voor de taxichauffeurs om de auto's dicht in de buurt van de horecabedrijven te krijgen. „Neem nu De Pacha. Op nog geen tien meter is er een door gang naar de Lange Haven. De taxichauffeurs kunnen daar makkelijk hun auto's kwijt. Als alternatief is er ook de Lange Achterweg. Ik denk, en nu schat ik de afstand mis schien al te hoog in, dat het twintig meter lopen is. Dat mag toch geen probleem zijn. Iemand moet wel heel zwaar beladen zijn, wil de afstand tot de taxi niet gehaald worden". „Ook de andere horecagele genheden zijn volgens mij heel goed bereikbaar. Het Land van Belofte, de pizzeria en de Israëliër zijn via de Appel- marktbrug goed bereikbaar. Dus waar praten we nu eigen lijk over? voor mij is helemaal geen discussie over ontheffin gen nodig, omdat er geen pro blemen zijn. Een stukje lopen, en dan praat ik over tien, twintig meter, dat mag geen enkel beletsel zijn voor de taxichauffeurs om de klanten op de Hoogstraat op te pik ken". Klachten De chauffeurs en de directie van Eurotax denken er heel anders over. Adjunct-directeur Martin Huyzer: „Wij proberen ons werk zo goed mogelijk te doen. Nooit hoor je klachten over ons werk en als je dat vergelijkt met andere steden, dan springen wij er echt uit. Een werkgroep bmren ons be drijf heeft in eerste instantie een gesprek aangevraagd met burgemeester Scneeres. Dat is niet doorgegaan, omdat het een aangelegenheid betrof die toebehoorde aan Zijdeveld. Deze wethouder is echter van mening dat er niets te bespre ken valt. Daar zijn de chauf feurs kwaad om. Zij zeggen: wij stemmen bijna allemaal PvdA en dan mogen wij niet eens met de wethouder praten. Wij als burgers, die onze stem uitbrengen, mogen toch wel onze zaak bepleiten bij de wet houder? De jongens kunnen het standpunt van de wethou der niet begrijpen". Bekeuringen Volgens Huyzer zijn ook het afgelopen weekeinde diverse bekeuringen uitgedeeld door de politie: „Niet eens vanwege het rijden op de Hoogstraat, maar om het feit dat de auto's met goed geparkeerd stonden. Neem nu de situatie aan de Lange Achterweg. Het is heel moeilijk om de auto daar kwijt te kunnen. De mensen moeten dan nog een behoorlijke af stand lopen. De chauffeur moet de auto onbeheerd achter laten. Dat kan gevolgen heb ben. Wij willen gewoon in de avonduren de Hoogstraat op met de taxi. Wij bezorgen nie mand overlast en ik kan me ook uit het verleden geen klachten herinneren". Volgens Huyzer is het heel goed denkbaar, dat de chauf feurs gaan weigeren om nog langer klanten op de Hoog straat op te pikken. „Dan gaan we weer werken met stand plaatsen. Een chauffeur is een kwetsbaar iemand, gaat niet graag zijn auto uit om klanten op te halen. Straks krijg je het geval dat mensen over de Hoogstraat naar de standplaats moeten lopen om een taxi te krijgen. Dat geeft denk ik heel wat meer overlast voor de be woners. Je hebt dan al snel met 'pratende' mensen te ma ken. De geluidsoverlast zal denk ik aueen maar toene men". Bij Eurotax stellen de chauf feurs momenteel alles in het werk om alsnog een gesprek te krijgen met verantwoordelijk wethouder Zijdeveld. „Ik hoop maar dat we de kans krijgen om het standpunt toe te lich ten", aldus Martin Huyzer. „Anders kunnen er wel eens acties komen. Ik hoop natuur lijk van niet, maar je weet het nooit. In het verleden hebben chauffeurs de Koemarkt wel eens afgesloten. Ik reken erop dat we alsnog tot een akkoord met de gemeente komen". Schiedam B en W van Schiedam zijn veel te laks met het beantwoorden van vragen. Dat vinden Jacob Wiersma en Gé Brouwer. De twee FvdA- gemeenteraadsleden hebben de indruk, dat het college de hand licht met een bepaling uit het reglement van orde. Die bepaling wil dat (schrifte lijke) vragen van raadsleden zo snel mogelijk beantwoord moeten worden, in elk geval binnen drie weken. Volgens Brouwer en Wiersma doen B en W er veel langer over. Daarom willen zij een lijstje zien van alle vragen uit de raad over de afgelopen vier jaar, met daarop ook de datum van beantwoording. Om te voorkomen, dat hun verzoek voor onbepaalde tijd in een lade belandt, hebben de twee PvdA'ers geëist dat ze op 29 april uitsluitsel krijgen. Dat is weliswaar pas over vier we ken, maar de commissie alge mene en bestuurlijke zaken vergadert niet eeraer. En in die commissie willen Brouwer en Wiersma het college nog eens mondeling over de zaak ondervragen. Schiedam Hans Kombrink, financieel specialist in de Tweede Kamer voor de PvdA, houdt vanavond in Schiedam een spreekbeurt over de kop peling tussen lonen en uitke ringen. Eén van zijn stellin gen: een verdere verhoging van de belasting- en premie druk is slecht voor de econo mische groei en de werkgele genheid. Kombrink houdt zijn lezing in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat. De aanvang is ne gen uur. Schiedam Ckubhuis De Dijk kan niet zonder be heerder, dat heeft jonge renwerker Kees te Gus- sinklo afgelopen maand genoegzaam duidelijk ge maakt. In de vorige verga dering van de commissie welzijn en cultuur kwam het verzoek al binnen om een beheerder aan te stel len, want volgens Te Gus- sïnklo is de werkdruk te groot om dat aan één per soon over te laten. Bart de Leede (PSP/PPR) vroeg gisteravond of het verzoek al bekeken is. „Hiervoor moet snel een beslissing worden geno men, anders wordt de situ atie volstrekt onbeheers baar. Je kunt uit het be zoekersaantal en de werk last van de jongerenwer ker concluderen, dat er een beheerder bij moet ko men", aldus De Leede. „Ik steun dit verzoek dan ook van harte". Met name ook het CDA was het hiermee eens. Wethouder Luub Haf kamp: „Ik kan hier kort over zijn: er is geen geld". Alleen als er nog een potje kan worden gevonden, komt het punt terug op de agenda. Vlaardingen De archeologische werk groep Helinium laat tot 15 mei een overzicht zien van de activiteiten, die vanaf 1959 tot nu zijn ontplooid. De vondsten van de onder zoekers zijn op het stadsarchief te zien. Helinium heeft door de jaren heen belangrij ke bijdragen geleverd aan het in kaart bren gen van de Vlaardingse bodem. Zo ïi de groep betrokken geweest bij het onderzoek in de Westwijk naar de Vlaardingen-eultuur van circa 2300 jaar voor Christus. Ook legde zij Romeinse bewoningsresten bloot, waarbij aardewerk en andere gebruiksvoorwerpen uit dat tijdvak werden aangetroffen. De laat ste jaren was Helinium actief bij het heront dekken van kloostermuren in de Waalstraat. Behalve de resultaten van al die opgravingen bestaat de expositie ook uit foto's en krant berichten over de activiteiten van de werk groep. (ADVERTENTIE) Schiedam De Maatregel Ondersteuning Arbeidsinpas- sing (moa), waarvoor het ar beidsbureau Nieuwe Water weg-Noord in Schiedam dit jaar drie ton beschikbaar heeft, kan vanaf vandaag door nog maar twee groepen werk lozen worden gebruikt. Aan vankelijk wilde het arbeidsbu reau meer groepen van die re geling laten profiteren. Vrouwen tussen 18 en 25 jaar met een afgeronde lhno-oplei- ding, die staan ingeschreven voor een beroep in de admini stratie of handel, kunnen een beroep doen op de moa. Dat zelfde geldt voor mannen tus sen 21 en 45 jaar, afkomstig uit culturele minderheden, die een opleiding hebben op Ibo- mavo-niveau. Beide groepen moeten om in aanmerking te komen bovendien minimaal 12 en maximaal 35 maanden werkloos zijn. Werklozen die aan die criteria voldoen krijgen een zoge naamd moa-paspoort, dat bij sollicitatie kan worden ge toond, Voor een potentiële werkgever biedt dat de garan tie, dat hij in aanmerking komt voor een subsidie van het arbeidsbureau. Schiedam Het aantal werk? lozen is in de regio Nieuwe Waterweg-Noord in de maand februari toegenomen met 151 mensen. In totaal staan nu 8525 werklozen bij het arheidsr bureau in Schiedam als werk* zoekende ingeschreven, X De stijging in februari was hej grootst bij de mannen. Daar steeg het aantal werklozen met 141. Bij de vrouwen een kleine stijging: 10. De werki loosheid onder jongeren tot 23 jaar is in de maand februari evenwel met 50 gedaald. DE THEETUIN HEEFT U IETS TE VIEREN, MET EEN GEZELSCHAP GROOT OF KLEIN, daarvoor moet U in de THEETUIN'rijo^ Mogelijkheden voor, personeelsfeesten, bruiloften';' recepties, koude en/óf warme buffetten, barbeque of fondueparty. Nieuw: PANNE-GIES DINER i w. volgens ouö-Veluws recept, bestaande uit: voorgeregif^^j-^f"w ***v- -.1 hoofdgerecht: o.a. 3 verschalende soorten vlees dessert butfet (minimaal 25 personen) h groto stukken gekapt, firr mager vteos, gebraden n boter mot r o a lm, pret, woclét en ttkjm Dri geheel rt een naar het oude ncepLr bereide saas. U heeft de keuze uit de volgende vleessoorten: t Pa/vne-Gws van het kalf fct een roomsaus 1 «.-i Panne-Gtes van bet rund een rode wijnsaus Parme-Gies van het varken n een paprikasaus Ook een uitstekend dinar of A la carte diner behoort tot onze onbegrensde mogelijkheden. -.Vv Bel voor Informatie; 01804-21006 nc. -rucCTI Café-reaiaurant-reereiitfaooTd Ut iHtt 1 UIN Prulmaodijk 18,Rijtoord

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1