Nieuwe oppositie monddood komt van grond SPOORLIJN DEFINITIEF VAN DE BAAN? Verpleeghuis: ook wijkbewoners welkom Herstel plan in de maak voor ruïne Lange Haven RÖTTERDAMSiilNIEUWSBLAD VLAAROINGS DAGBLAD SGH1EBAMSSHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Meer meisjes bij waterscouts 5'Prulpoliticidwazenkletskousen en klaplopers Bedrijven wachten nog af Man thuis overvallen Pieter van Vollenhoven leidt actie JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND. Maarïeveld geeft Het Zwarte Paard niet op Woningbouw moet groei bevolking I stimuleren Maassluis In het najaar van 1988 komt eindelijk een einde aan de zeer lan ge wachttijd voor opname in de verpleeghuizen van de stichting Verpleeghui zen Nieuwe Waterweg- Noord. Nu nog is de regio afhankelijk van Drie- maasstede in Schiedam, maar gisteren sloeg GGD- directeur E.H.E. Wolfs de eerste paal voor een dé-' pendance in Maassluis. „Geen luxe, maar bittere noodzaak", vibl gisteren op de bouwplaats in de Steendijkpolder te horen. AI jarenlang bestond de be hoefte om het verpleeghuis in Schiedam met een tweede ves tiging uit te breiden. De 279 bedden en. de 20 dagbehande lingsplaatsen boden nauwelijks Met een gezamenlijke krachts inspanning wordt de eerste paal de grond in geheid. Vlaardingen Een olie bol gaat er altijd wel in, veronderstellen de Vlaar- dingse zeeverkenners. Om geld in te zamelen voor hét opknappen van hun schip, gaan de zeeverken ners de eerste weken van het voorjaar met deze ou- d ejaarsav on dlekkerni j langs de deuren. Het geuzen wachtschip Cornelia, dat ligt afge meerd aan de Hoflaan, is hard aan een verbouwing toe. Dat komt omdat er steeds meer meisjes lid worden van de waters couts. Het geld van de olïebollenactie is bedoeld om de meisjes een eigen toilet aan boord te bezor gen. De scouts hebben daarvoor het afgelopen winterseizoen de tekenin gen gemaakt. Voor de zomer aanbreekt en de scouts op kamp gaan, moet de Cornelia zijn aangepast aan de be hoeften van de dames. SP'er Remi Poppe bracht PSP'er Arnold van Kalken een kopje koffie. „Dus er zijn hier ook lieve mensen", zei Van Kalken. Schiedam Na zeven jaar voorbereiding heeft bur gemeester Reinier Schee- res gisteren de eerste paal geslagen vdor het bedrijfs verzamelgebouw in het industriegebied Mathenes- se. Nadat verschillende beleggers op het laatste Schiedam Een 56-iaxige be woner van de Jozef Oreliosin- gel is gisteravond in zijn huis door twee gemaskerde man nen overvallen. De daders bel den aan, overmeesterden de bewoner en ketenden hem met handboeien aan de centra le verwarming. Om te voorko men dat het slachtoffer om hulp zou roepen werd zijn mond afgeplakt met tape. De overvallers doorzochten het huis en maakten een onbe kend bedrag aan contanten buit. Na hun vertrek wist de bewoner het plakband te ver wijderen. Hij kon door roepen en bonken de aandacht van de buren trekken. moment afhaakten on der wie de gemeente, die zelf ook geen brood zag in het projectmeldde zich bouwbedrijf De Vries uit Emmeloord als de red dende engel. „Een uitkomst", volgens Scheeres, die al in 1981 in dé startblokken stond en alle hoop op een goede afloop zo langzamerhand had laten va ren. Want de ene belegger na de andere, onder wie het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds, haakte af. Ondanks de subsidie van het ministerie van economische zaken waren de stiehtingskosten te hoog. De Vries was wèl bereid het risico te nemen, zeker toen de gemeente aankondigde dat het industriegebied nog dit jaar beter bereikbaar wordt ge maakt door de aansluiting van de Buitenhavenweg op de Van De ven terstraat. Het zes eenheden tellende pand op de hoek van de Van Couwenhovenstraat en de Nieuw Mathenesserstraat is in de eerste plaats bedoeld voor ondernemers uit de stadsver nieuwingsgebieden. Die staan voorlopig nog niet te trappe len: makelaar Zadelhoff heeft tot nu toe slechts één gegadig^ de. Geen huurder, maar een koper. Dat de bedrijfjes uit Schiedam West, Zuid en Schienokó aar zelen met verhuizen kan Ray mond Vredebregt (hoofd eco nomische aangelegenheden bij de. gemeente) zich wel voor stellen. „Ze willen natuurlijk eerst het resultaat zien. Grote ondernemingen kopen rustig van een tekening, kleintjes zien graag eerst waar ze te recht komen". De ondernemers die de kat uit de boom kijken moeten nog tot november geduld hebben, want in die maand wordt het complex opgeleverd. Of zij daarna massaal zullen toestro men moet worden afgewacht. Tenslotte is de overstap van een lage naar een hogere huur ook niet voor iedereen aan trekkelijk, al noemt Vrede bregt de prijs 'redelijk'. Scheeres veronderstelt opti mistisch dat het verzamelge bouw (dat nog geen naam heeft) wel snel vol zal zijn. Als portefeuillehouder economi sche zaken wil hij elders in Schiedam meer bedrijfjes on der één dak brengen. Dat hoeft niet per se in nieuw bouw; bestaande panden kun nen ook voor dat doel geschikt worden gemaakt. doorAADHIETVELD Vlaardingen Nog voor de vier nieuwe wethou ders benoemd waren, was de Vlaardingse gemeente raad gisteravond alweer veranderd in een Poolse Landdag. Bijna traditio neel konden de raadsle den pas na veel ruzies en schorsingen in het holst van de nacht naar huis. De linkse oppositie klaag de steen en been, omdat zij geen antwoord kreeg op vragen over het beleid sprogramma. Die klacht was terecht. „Veel ant woorden op uw vragen liggen in de schoot der toekomst verborgen", ora kelde CDA'er Aart Kool. De chaos brak uit rond half elf, toen Kool een voorstel deed om de spreektijd per par tij over het beleidsprogramma en de begroting tot zeven mi nuten te beperken. „Wat is dit voor nonchalance?" vroeg PSP'er Arnold van Kalken, die zijn waslijst met vragen in de prullenbak zag verdwijnen. „Wij hebben veel waardering voor uw reactie", zei Kool en Van Kalken bromde: „Wat heb ik daar nou aan?" Maar echt verwarrend werd het pas, toen SP'er Remi Pop pe aankondigde, dat hij zich niets van de spreek tijd beper king zou aantrekken. „Dit is censuur en dat neem ik niet, zelfs niet van een meerder heid". Poppe dreigde het erop aan te sturen, dat hij met poli- tiedwang zou worden verwij derd. Dat bracht PvdA, CDA en VVD in het nauw. Burge meester Fred van Lier riep de fractievoorzitters bij zich op de kamer, om de gemoederen wat tot bedaren te brengen. En Poppe schudde het hoofd: „Ze zijn nog niet eens begonnen en ze gaan al af". De woede van Poppe en Van Kalken was vooral een reactie op de antwoorden die zij kre gen van CDA'er Aart Kool. Die sprak woorden als: „Het nieuwe program brengt ons zeer veel vreugde", en: „Wij zijn verheugd dat er een slui tende begroting op tafel ligt". Van Kalken veegde in een be toog van ruim een uur dat pro gram van tafel. Desondanks zei Kool, dat hij weinig funda mentele kritiek had gehoord. Waarop Poppe cynisch sprak: „Wij hebben hier de heer Kool gezien, die zich een kwartier lang op de borst heeft staan te rammen. De oliebollen zijn gaar, de koeken zijn gebak ken". Prulpolitfci Klein links veegde de vloer aan met het beleidsprogramma en de nieuwe begroting van PvdA, CDA en VVD. Klein rechts was tevreden en de col legepartijen hielden zich op de vlakte. Wil van Rijn van D66 veroordeelde het kleurloze programma en PSP'er Arnold van Kalken schold de bestuur ders, die het in Vlaardingen voor het zeggen hebben, uit voor, 'prulpolitici, kletskousen, dwazen en klaplopers'. De vergadering kreeg ook een hectische ontknoping. Bij de stemming over de begroting liep PSP'er Van Kalken boos weg. Bij de stemming over het beleidsprogramma deed hij dat opnieuw en toen onttrokken ook Rien Lensvelt (SGP) en Cor de Jonge (RPF) zich aan de stemming. Zowel het pro gramma als de begroting wer den door de overgrote meer derheid van de raad aangeno men. De wethouders Bas Goudriaan,. Chris van Roon, Jan Madern en Arij Maarleveld werden vervolgens door een ruime meerderheid in het pluche ge zet. Er werd nog wat gepraat over de nevenfuncties van de collegeleden Jan Madern van de VVD en CDA'er Chris van Roon zitten beiden in het zakenlevenmaar voor het verloop van de stemming maakte dat geen verschil. Vanavond behandelt de ge meenteraad de rest van de agenda. Schiedam Mr. Pieter van Vollenhoven geeft op woens dag 6 mei het startsein voor de wederopbouw van molen De Palmboom. Stichting De Schiedamse Molens heeft be cijferd dat de restauratie onge veer een half miljoen gulden gaat kosten. Een aeel van dat geld wil de stichting inzame len met een fondsenwervings actie bij het bedrijfsleven. Van Vollenhoven is als geboren Schiedammer en als lid van het koninklijk huis de aange wezen persoon om die actie te starten, vindt de stichting. Niet iedereen in Schiedam is blij met het opknappen van De Palmboom. Oud-gemeentear chivaris drs. Gustaaf van der Feijst verklaarde onlangs dat de stomp van de uitgebrande molen meer monumentale waarde heeft in zijn huidige staat. uitkomst. Al in 1977 werd aan de toenmalige staatssecretaris voor volksgezondheid toestem ming gevraagd om een nieuw verpleeghuis te mogen bou wen. Drie jaar later, in 1980, werd goedkeuring verleend aan de plannen om een ver pleeghuis te bouwen met een capaciteit van 180 bedden. De bezuinigingsdrift van de rijksoverheid gooide echter roet in het eten. Uiteindelijk werd slechts toestemming ge geven voor een bouw in twee fasen. In eerste instantie ko men er nu 120 bedden en de realisatie van de andere 60 be den moet nog nader worden bezien. Dit is geheel afhanke lijk van de financiële moge lijkheden van de overheid. Blij Bij het slaan van de eerste paal werd bij de bezuinigingen niet al te lang stil gestaan. Iedereen was veel te blij dat nu daad werkelijk werd gestart met de bouw van een nieuw verpleeg huis. „Hoewel, het* is meer dan een verpleeghuis alleen", werd bij het slaan van de eerste paal nog gememoreerd. „Het is net zo goed een woon-, behandel-, reactiverings- en wijkcen trum". Het gebouw, modern van vormgeving, krijgt een centra le ontmoetingsruimte die toe gankelijk is voor iedereen. De medewerkers van het ver pleeghuis hopen dat op die manier het gebouw kan uit groeien tot een soort van wijk centrum. Een naam heeft het nieuwe gebouw nog niet. Ge makshalve wordt het Maas sluis genoemd. Voorzieningen Het verpleeghuis zal gaan be staan uit twee vleugels. In to taal zal het onderdak bieden aan 120 bewoners/patiënten. Voorzieningen zoals een win kel, kapsalon, bank en post kantoor zijn in het plan opge nomen. De bouw zal ongeveer 22 maanden in beslag nemen. IBB-Kondór uit. Leiden bouwt het verpleeghuis. Het ontwerp is van architect J. Lengkeek uit De Bilt Bij het slaan van de eerste paal waren gisteren tal van promi nenten aanwezig op de bouw plaats. Afgevaardigden van colleges van Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam gaven ge hoor aan de uitnodiging om het slaan van de eerste paal bij te wonen. Na de korte plech tigheid op de bouwplaats ging het gezelschap per bus richting Schiedam om in verpleeghuis de Driemaasstede onder het genot van een hapje en een drankje over de gebeurtenis na te praten. Vlaardingen Reinard Maar leveld legt zich niet neer bij de teloorgang van de voormalige herberg Het Zwarte Paard aan de Korte Dijk. De Vlaardin- ger, die het pand had willen kopen en opknappen, is ra zend op de gemeente. Die heeft op zijn bod op het pand nooit gereageerd. Maarleveld heeft tegen het sloopbesluit een bezwaarschrift ingediend en de Raad van State gevraagd dat besluit te schorsen. Maarleveld is de tweede, die tegen het sloopbesluit van de gemeenteraad in actie komt. Eerder deed de historische vereniging dat al, en verwacht wordt dat ook bewoners van de Korte Dijk in de pen zullen klimmen. „Ik vina het als Vlaardinger onzin, al dat ge sloop", zegt Maarleveld. Hij beschuldigt de gemeente van 'onbehoorlijk bestuur'. Een toelichting op zijn brief, waarin hij vroeg het pand te mogen kopen, neeft Maarle veld nooit aan burgemeester en wethouders kunnen geven. „Er is geen enkel overleg ge weest", moppert de Vlaardin- ger in zijn bezwaarschrift. An dere gerestaureerde pandjes aan de Korte Dijk worden door de gemeente niet aange kocht om plaats te maken voor nieuwbouw, en Maarleveld be grijpt niet waarom Het Zwarte Paard dan wel zo nodig ge sloopt moet worden. DONDERDAG 2 APRIL 1987 Schiedam Alleen door jaar lijks enkele honderden nieuwe huizen te bouwen kan Schie dam de groei van de bevolking op gang houden. Vorig jaar nam het inwonertal voor het eerst sinds 1970 toe in. plaats van af. Schiedam sloot _L:het jaar af met een positief sal- do van. 271, wat de totale be- ^"'volking op 69.349 mannen en bï,-:;vrouwen bracht Die groei was mogelijk dankzij de uitbrei- ■!5-ding van de woningvoorraad. --Sinds 1981 heeft Schiedam er in de stadsvernieuwingsgèbïe- :..v,: den en in Woudhoek zo'n 1600 "''.huizen bijgekregen. Of de ---bouw in dat hoge tempo kan blijven doorgaan zodat zich -jónge gezinnen in Schiedam kunnen vestigen— wordt op het stadskantoor betwijfeld. •Ij De plannen voor nieuwe in- .-j.é vesteringen in de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven >C.~. .zorgden onlangs voor grote pa- p-niek: bij het Schiedamse stads- -bestuur. Uitbreiding van het vliegverkeer zou en de ge- T luidsoveriast die daarvan Set gevolg is zou woningbouw in de toekomstige wijk Spaland grotendeels onmogelijk ma- Jru .keri. Gezien die ontwikkelingen -ujheeft dg bevolkingsgroei in 1986 het Stadsbestuur niet in I juichstemming gebracht. Regionale redactie Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardmgen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 43452Q9 ^.Schiedam -Aan plannen ^piieeft het in de loop der jaren. nooit ontbroken, ^pünaar concreet beschouwd y%is er tot op heden niets ge- l^.hèurd met de 'rotte kle- ïffzeii' van de Lange Haven. Sinds enige maanden pro- 'jRbèert de stichting Be- scherming Stadsgezicht Schiedam, een particulier initiatief, hier verande- .ring in te brengen. Voor lopig richt alle aandacht J, 'zich op de 'herbouw van Lange Haven 95, de groot- viste 'steen des aanstoots'. 'i<Ir. Matthé G.P. Treytel, secre- f-i/taris van de vereniging: „Er bestaat een principe-koopover- i^einkomst met Slavenburg, de "rfeigenaar van het perceel. Mo- £?menteel zijn wij in de weer •jjmet de gemeente voor subsi- b'"dies, die het project-exploitabel moeten maken. De contacten verlopen in een prima sfeer dus we hebben goede hoop dat het project inderdaad van de grond komt". .-.Maar er blijken toch nog wel 'wat haken en ogen aan de herbouw te kleven. Voor het t! restaurerenvan de voorgevel komt de vereniging in aan- merking voor een subsidie van jj .^monumentenzorg. De gemeen- te Schiedam acht 220JÖOQ gul- ^4den voor het gevelherstel 'sub- SSsidiabel1, maar heeft in totaal pHTsïechts 300.000 gulden per jaar p&yoor het monumentenbeleid beschikbaar. Op korte termijn C*v.yalt er uit dit potje dus- niet veel te halen. Voor de nieuw- l^bouw achter de gevel hangt bjdrvolgens woordvoerder Van ksjVeizen van bouw- en woning- ^Mitriezïcht dg subsidie af van de -öjstatus', die de stichting voor „fff.cle geplande woningen in ge- .R'achten heeft „In de premie- koop- en huursfeer zijn er sub- ..sidiemogelijkheden genoeg. Indien men zich op de vrije sector richt, zijn we gauw uit gepraat". Aan de hand van een binnen kort teverschijnen ambtelijk rapport gaan de stichting en de gemeente proberen de -meest reële variant' op tafel te krijgen voor de herbouw van Scniedams' tweede ruïne. Met éen provinciale subsidie hoopt de nog prille stichting onder tussen haar activiteiten te pro fessionaliseren. Voor 'haal- baarheldsonderzoeken voor monumentenrestauratie' en personeelskosten is een subsi die aangevraagd van 70.000 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1