even ver y Deurwaarder vaker op pad Lutz ziet wèl toekomst voor jongerensociëteit Gezocht: vrouwen in techniek lAARDlOe DAOBLAO SCH1EDAMSCÜE COURANT NSEÜWE WATERWEG COURANT "Woningen wijken Vertrouwen... Heiligheid Holy valt lelijk tegen Snakken naar een terrasje Brouwer en Verhulsdonk: laat ze maar zitten VVD- aanvoerder: straks heimwee Postzegels voor Sleepvaart- museum Huurders op GTB-terrein krijgen terug Nieuwe coalitie zit aan compromis vastgebakken VRIJDAG 3 APRIL 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Waar stadsvernieuwing plaats vindt, kan een fotograat ook zon der gebruik te maken van een spedaJe fisheye-lens. beelden vastleggen die een tikje bollend karakter hebben. Door de sloop aan "de Lange Singelstraat in Schiedam-Oost Is een vrij uitzicht ontstaan op een woonblok aan de Laurens Gosterstraat, en wie er langsloopt, zai de indruk krijgen dat het woonblok uit elkaar valt. De bepleisterde woningen aan de Christiaan Huygensstraat hellen voorover, en de woningen aan de 2 Slmon Stevinstraat bulgen zich 2 naar die kant 't Is net alsof ze door omhoog komende achter- g tuintjes uit elkaar worden ge- duwd. e Vlaardingen Met slechts één stem voor benoemde de gemeenteraad gisteravond wethouder Bas Goudriaan in de Culturele Raad. De overige 33 raadsleden stem den blanco en daarmee kreeg de wethouder een plaatsje in het orgaan, dat de gemeente adviseert over kunst. Maar Goudriaan vond een verkiezing met slechts een enkele stem niet in de haak. „Voorzitter, ge zien het in mij gestelde ver trouwen zal ik de benoe ming niet aanvaarden", zei hij wat droog. Burgemeester Fred van Lier vond de raadsvergadering niet het moment om dat te melden: „Dat hoor ik nog wel". Vlaardingen Dominee C. Trouwborst, hervormd pre dikant in Vlaardingen- Noord, vindt dat wijk Holy zijn naam weinig eer aan doet De predikant zei dat afgelopen nacht in het EO- radioprogramma 'True Eight' Trouwborst was te gast in de rubriek 'Stof tot naden ken', waarin hij zijn licht liet schijnen over de meest uiteenlopende bijbelse za ken. Ter sprake kwam ook zijn werk in Vlaardingen- Holy. Op de slimme vraag van de EO-presentator of Holy soms 'heilig' betekent, antwoordde Trouwborstt „Dat dacht ik zeven jaar ge leden ook, maar dat is me al snel tegengevallen De hervormden - in Vlaar- dingen-Noord beleven hun geloof niet minder intens dan elders in de stad, haast de dominee zich in een toe lichting te verklaren. „Al leen pretendeert zo'n naam natuurlijk heel wat". Waar Holy wél voor staat als het niet 'heilig' betekent, weet dominee Trouwborst ook niet Schiedam Het eerste terrasje staat er weer. Bij na, traditiegetrouw gaan bij 't Vierkantje elke lente de stoelen en tafeltjes het "eerst naar buiten en de da gen erna zetten ook ande re. cafés hun terrassen uit. ■En bet publiek heeft er kennelijk lang op zitten -wachten, naar zitten snak ken zelfs. Dat ondervond •Ron van Wolde, de kelner van 't Vierkantje, nadat 'hij zijn baas het lumineuze voorstel had gedaan de ^terrasstoelen uit de kelder 'te halen. Barend. Wasman snoof de lentelucht op en ging di rect akkoord. Dus Ron ^jouwen. Vier stoeltjes bui ten gezet, terug naar de kelder om de vier volgen de te halen, komt ermee buiten en zitten die eerste vier stoeltjes al vol. Weer naar de kelder, terug met de volgende, zitten er al lécht mensen op het terras.. „En er stond-nog geen ta- geen asbak, niks. Dat heb ik nog nooit mee gemaakt", aldus Wasman, -die hoopt dat het een goed voorteken van het zo merseizoen. Schiedam Een geluidsscherm langs rijksweg 20 zou zo duur worden (1,2 miljoen gulden), dat de fractielei ders van PvdA en WD het nauwelijks nog verant woord vinden om een woonwagencentrum te realise ren tussen de rijksweg 'en de spoorbaan Schiedaim- pelfti - Alleen als een variant, waarbij het scherm op 300.000 gulden komt te staan, door de provin cie wordt toegestaan, ziet PvdA-fractievoorzitter Gé Brouwer nog een kansje op verwezenlijking van het plan. Maar in dat geval zijn be zwaarschriften te verwachten van vele tientallen bewoners van de Delflandseweg. Dus kan de woonwagenlocatie- Sehie praktisch; als afgeschre ven wordén beschouwd. WD fractieleider Gerard Woningbeheer pakt wanbetalers aan Schiedam -Het gemeen telijk woningbedrijf in Schiedam gaat vaker de deurwaarder inschakelen, als huurders hun financië le verplichtingen niet op tijd voldoen. Bovendien overweegt het woningbe drijf het incasseren van de huur te verschuiven van het einde naar het begin van, de maand, om te yóorkomen dat bewoners al dan niet bewust een achterstand opbouwen. Uit .de boeken blijkt dat de to tale achterstand in 1986 is op gelopen tot ruim 2,5 miljoen gulden. Weliswaar is aan de sterke stijging die in 1983 in zette een einde gekomen, maai maatregelen om een verdere groei tegen te gaan zijn vol gens woningbeheer dringend noodzakelijk. Tot 'nu toé is via dë sociale dienst en de kredietbank voor ongeveer 1,2 miljoen gulden aan betalingsregelingen ge troffen, maar volgens adjunct directeur W.J. Meijboom zitten niet alleen de minima met huurschuld. Ook veel mensen met een vast inkomen kunnen in de problemen raken, als zij één of twee maanden 'verge ten' de huur over te maken. Meijboom: „Op dén 'duur tikt dat behoorlijk aan. Na een paar maanden gaat het om duizend gulden of meer,, en dan is het dikwijls al te laat". Door de betalingstermijn te vervroegen krijgt woningbe- heer een beter overzicht en kan er sneller worden gerea geerd, als een huurder in ge breke blijft Het nieuwe beleid is er op gericht,' na twee aan maningen de deurwaarder in te schakelen. „Er moet op een gegeveri moment toch een ein de komen aan een geval van wanbetaling", aldus Meijboom. Hebben alle middelen gefaald, dan blijft alleen huisuitzetting over. Maar tot die methode neemt het gemeentelijk wo- ningbeheer alleen in uiterste gevallen zijn toevlucht „We maken er in elk geval geen re gel van", aldus de adjunct-di recteur. Behalve dat uitzetting geen sympathiek middel is, heeft het op de keper be schouwd ook weinig nut: de gemeente heeft nu eenmaal een berhuisvestingsplicht; - Schiedam Het eventueel niet: realiseren, van nieuwe woonwagencentra maakt het wel nodig, dat het huidige kamp aan de Schiekade aan zienlijk wordt verbeterd. Dat onderstreept WD-fractielei- der Gerard Verhulsdonk. Hij denkt dat de meeste woonwa genbewoners ook liever aan de Schiekade blijven wonen. Over de kampbewoners, die naar de nieuwbouw op het Schuttersveld zijn verhuisd, zegt hij: „Zij kunnen daar nu wel gelukkig zijn, maar als het straks echt voorjaar is, en ze missen de lucht van de auto sloop, krijgen zij heimwee". Verhulsdonk ziet dan ook alle reden om zijn standpunt te herhalen, waarmee hij al eer der afweek van het woonwa- genbeleid van zijn partijgenoot en wethouder Luub Hafkamp: „Laat de woonwagenbewoners maar zitten waar ze nu zitten, aan de Schiekade". Verhuls donk erkent bepaald niet ach ter Hafkamp te hebben aange lopen, toen het plan voor de Schie werd ontwikkeld. Irreëel - Brouwer: „Het plan is door de - provincie nóg niet afgewezen. Het knelpunt is inderdaad de geluidshinder: er wordt over drie decibel geknokt". Ver hulsdonk: „En om dat op te vangen, is meer nodig dan een walletjé van een halve meter". Brouwen „Een geluidsscherm langs de rijksweg dreigt der mate kostbaar te worden, dat a het bedrag gewoon irreëel is voor dat kleine aantal woon- wagens, dat er zou komen te 5 staan. Dat is dan niet meer g aanvaardbaar". De provincie Zuid-Holland vindt het huidige kamp aan de, Schiekade te groot, daarom moet Schiedam twee niéuwe, kleinere centra realiseren. Maar, zegt Brouwer: „Schie dam is bijna vol. Het is de dichtstbevolktste gemeente in déze regio. En als ik op de toer ga: waar je ook een plek be denkt, ér zijn .bezwaarschrif ten te verwachten, dan ben ik het met Gerard eens. Laat ze maar zitten. Want dan kunnen 'de woonwagenbewoners ner gens; terecht". De twéé fractieleiders van de PvdA/VVD-coalitie tekenen daafbij aan, dat de stedebouw- kuridige ontwikkeling van Schiedam van dien aard is, dat een argument om het kamp dichter naar de bebouwde kom te verplaatsen min of meer weggevallen is. „Het woonwagenkamp ligt even ver van de stad als Woudhoek", zegt Verhulsdonk. Brouwer beaamt dat; „Vanuit het stads centrum is het dezelfde af stand als naar Woudhoek- Noord". Door de geplande wo ningbouw in Spaland zal bo vendien de bebouwde kom op rukken in de richting van de Schiekade. De potentiële woonwagenloca- tie-Schie, aan het eind van de doodlopende Delflandseweg, wordt zeer waarschijnlijk te duur In verband met te nemen maatre gelen tegen geluidshinder door rijksweg 20 en de spoorbaan. „Wij praten al 25 jaar over verplaatsing van het kamp en wij zijn nog geen meter opge schoten", zegt Verhulsdonk, die het deels wijt aan een 'in tolerante bevolking'. Er zijn nu veel meer bezwaarschriften te verwachten dan vroeger het geval zou zijn geweest. „Ooit zat het kamp aan de Buitenha venweg en toen kon het wel, niemand protesteerde. Dat zou nu anders zijn". Een paar jaar geleden stelden. Brouwer en Verhulsdonk ge zamenlijk voor om een klein woonwagencentrum aan te leggen aan de Buitenhaven weg, op het voormalige Nieuwsticht, maar op dat door de CPN gelanceerde idee znn zij later teruggekomen. De grond daar is voor de econo mie van meer belang, zegt Verhulsdonk nu. Schiedam Rob Lutz voelt niets voor de rol van boeman. De zwarte piet, die de eigenaar van zaal Irene kreeg toege speeld na het verloop van jongerensocië teit de Instuif, schuift huj linea recta richting afzender. „Peter Roeling heeft de boél kapot gemaakt, niet ik". Roeling, laatste penningmeester^ van de na 33 jaar (voorlopig?) opgeheven sociëteit, heeft er volgens Lutz een rommeltje van gemaakt. In plaats van met de zalen verhuurder te overleg gen hoe het dramatisch inzakkende bezoekèrs- aantal weer kon worden opgekrikt, ging Roe ling met weinig succes zijn eigen onnavolgbare weg. Lutz: „Ik heb altijd gezegd: als het niet meer gaat, geef dan een seintje. Ik was best bereid fi nancieel bij te springen. Maar inzicht in wat er met mijn centen zou gebeuren, werd catego risch geweigerd". In argumenten, dat een goéd programma onbetaalbaar is en de jeugd toch liever voor de tv hangt, gelooft de horeca-ex- ploitant niet „Als je het gezellig maakt, iets leuks biedt, zit je zaal bomvol". Drie keer mocht Lutz voor de Instuif het pro gramma samenstellen en drie keer boekte hij een recordbrekend resultaat Het verlies van een niet te verwaarlozen omzet op de zondaga vond baart hem zorgen („mijn bierpomp moet toch open blijven staan?"), maar daarnaast be treurt Lutz het, dat aan een traditie van enkele tientallen jaren abrupt een einde komt. Met ingang van 5 april zet Lutz op eigen houtje aan de Nieuwe Haven de Instuif-traditie voort, zij het onder de naam sociëteit Irene. Alle 700 (oud)leden hebben inmiddels een uitnodiging ontvangen voor het optreden van de formatie Bitch. „Ik wil niet zeggen dat ik de wijsheid in pacht heb, want mijn smaak hoeft niet dezelfde te zijn als die van de jongeren. Ik weet alleen dat ik de Nederlandse ïrank Sinatra niet in huis hoef te halen: dat interesseert die. groep toch niet. Daarom heb ik liever dat een actief bestuur het programma verzorgt Maar zolang dat er niet Is, doe ik het zelf". Lutz wil best weer opnieuw met de Instuif in zee gaan. „Maar dan wel met een bestuur dat een gezond gevoel voor verantwoordelijkheid heeft. Dan draag ik de boel met plezier weer over". Vlaardingen Er zijn nog heel wat bar rières te slechten, voordat vrouwen een volwaardige plaats zullen innemen in de technische beroepens- feer. Ten eerste ach ten meisjes zich per traditie niet geschikt voor dit soort werk; en indien zij wel'voor een technisch beroep 2 voelen, zijn er vaak nog tal van prakti- sche problemen tel overwinnen. Vandaar dat bet Centrum Vakopleiding voor Volwasse nen te Schiedam momenteel in de weer i is het lesprogramma 'vrouwvriendelijk' te maken. Gisteren was er in buurthuis De Haven een open dag, met als doel meer vrouwen voor de techniek te interesseren. In a ten Wolde, coördinator van het project Vrouwen in technische Beroepen„Deze dag is bedoeld om de bekend heid van het CVV te vergro ten. Ook voor vrouwen bestaat er op dit centrum de mogelijk heid zich te bekwamen in elektrotechniek, hout- en me taalbewerking en installatie techniek. Speciaal voor hen geven we vanaf 13 april een oriëntatiecursus, waarin door middel van excursies en prak tijklessen getracht worat de vrouwen een beeld te geven van de technische sector Vrouwen oriënteren zich in de techniek, gisteren in buurthuis De Haven waar het CW Informatie gaf. Slechts een handjevol meisjes heeft de weg naar de open cfag gevonden. Zij krijgen algeme ne informatie, kijken naar vi deo's met vrouwen die reeds hun stek hebben gevonden, en praten met meisjes die in de cursussen meedraaien. Ina ten Wolde; „Of de op komst teleurstellend is? Ja, maar het toont eens te meer aan dat we onze activiteiten verder moeten intensiveren. Op alle momenten, dat meisjes met beroepenvoorlichting te maken krijgen, moeten ze ei genlijk met de techniek in aanraking gebracht worden. Een belangrijke rol daarin kunnen de schooldekanen gaan spelen. Maar ja, daar is wel een mentaliteitsverande ring voor nodig". De aanwezige meisjes hebben de eerste schroom In ieder ge val overwonnen en beginnen in sommige gevallen Op 13 april al met een oriëntatiecur sus. Een intensieve begeleiding moet ervoor gaan zorgen, dat er zo min mogelijk meisjes uit de boot vallen. „Met name op het gebied van wis- en natuur kunde, gereedschapskennis en kaartlezen nemen de meisjes minder 'bagage' mee, aan ons de taak deze achterstand te compenseren", aldus de coör dinator. De tijd, dat een vrouwelijke loodgieter een alledaags ver schijnsel is, ligt toch nog wel een eind voor ons, maar, zo vertelt Marcel de Quant, ar- beidsconsulent: „Sociale Zaken stelt ook in de toekomst zeker geld beschikbaar voor dit soort stimuleringsprogramma's.. Eer-, lijk gezegd niet alleen uit emancipatorische overwegin gen. Door het in de toekomst verwachte tekort aan vak krachten zullen ze wel moe ten",' Maassluis Om de stichting Uitbreiding en Huisvesting Nationaal Sleepvaartmuseuir in Maassluis financieel te steil:, nen wordt een beperkt aantal postzegelmapjes en sleepvaar- tenveloppen op de markt ge bracht. De stichting heeft geld nodig omdat de huidige ruimte van het Sleepvaartmuseum te klein is. De gemeente Maas-' sluis heeft het belendende per ceel al beschikbaar gesteld en de stichting stelt nu alles in het werk om de benodigde fi nanciën op tafel te krijgen. In samenwerking met het- piaatselijke comité Zomerpost- zegels wordende postzegel mapjes en de sleepvaartenve- loppen in omloop gebracht- In totaal komen 5000 genummer de enveloppen in de handel. Is die voorraad uitverkocht, dan komen ook ongenummerde enveloppen op de markt. De tekst op het uit te brengen postzegelmapje gaat nader ih op de geschiedenis van de sleepvaart en het museum. Burgemeester Hans van Es van de gemeente Maassluis zal op dinsdag 7 april het eerste setje postzegels kopen. Hij doet dat bij het kraampje van het comité zomerpostzegels in het hoofdpostkantoor aan de Ko ningshoek. Schiedam De nieuwbouw op het voormalig GTB-terrein in Schiedam-Zuid had de naam energiezuinig te zijn, maar een defecte verwar mingsinstallatie joeg de bewop ners aanvankelijk op kosterp Het gemeentelijk woningbe heer heeft nu besloten de exf- tra stookkosten terug te beta len.,. i Achtentwintig van de in totaal 92 gezinnen krijgen niets ter rug; voor de andere huurders varieert de vergoeding van een paar tientjes tot een kleine 250 gulden, Al tijdens de eerste winter bleek de verwarming in de huizen, die in juli 1985 werden opgeleverd, niet goed te werf ken. Een monteur stelde de in stallatie opnieuw af, maar dé bewonersvereniging in Zuid vertrouwde de zaak nog steeds niet en schakelde zelf een des kundige in. Pas daarna werd overeenstemming bereikt over teruggave van de teveel bef taalde stookkosten. Simpel plan Knottenbeltsingel kansloos Vlaardingen Waar de com promissen tussen PvdA, CDA en VVD toe kunnen leiden heeft de Vlaardingse raad gis teravond mogen ontdekken. Een simpel plan van SP'er Remi Poppe om zonder afslui tingen het doorgaand verkeer te weren van de Anthony Knottenbeltsingel werd hoe wel PvdA en WD het een 'sympathiek plan' vonden— verworpen, „Want het is niet netjes om nu onder het com promis uit te kruipen", zei vVD'er George Neijssel. „Daarom moeten wij helaas te gen het plan vah de SP stem men". Zonder al te veel argumenten hielden de drie grote, partijen vast aan hun plan, om op de Knottenbeltsingel automobilis ten de doorgang te belemme ren. Er wordt een verhoging in het wegdek gemaakt, waar alleen bussen overheen kun nen. Automobilisten worden gedwongen een lus te maken over Kethelweg, Emaus, Voor straat en Rozenlaan. Dat com promis werd ria maanden on derhandelen tussen PvdA, CDA en VVD bereikt en daar wensten de partijen geen af stand van te doen. Dat plan is wel geschikt om doorgaand verkeer te weren uit de wijk Vlaardinger-Am bacht, vond Poppe, maar voor' het verkeer in de wijk is het alleen maar lastig. Dus kwam 'hij tijdens de vergadering met een nieuw, eenvoudig plan. In dat plan komt er aan één kant van de route Knottenbeltsin gel en Verkadesingel een-bus baan. Snel rijden zou vérder, met verkeersdrempels en bloembakken onmogelijk moé ten worden gemaakt. Borden met de tekst 'alleen bestem mingsverkeer' maakten het plan compleet. „Het plan is op onderdelen ei genlijk bést interessant", vond de kersverse CDA-wethouder éL- vond kersverse CDA-wethouder Chris van Roon. „Maar Poppe, waarom kom je er nou zo laat mee?" Z

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1