Ouderen aan Afrol willen bomen kwijt De Locomotief is nu nog te redden 1 J eugdsentiment in Underground VLAARQINGS DAGBLAD SOHIEDAMSCHL COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Grote Kerk niet meer zo koud: orgelseizoen open Deskundige vrouwen in adviesraad emancipatie Rondje molen te gevaarlijk Bus uit de bocht Dinergasten slaags met vechtersbaas Eizoeker op de bon Forse buit in kelderbox Diefstal schokt Lentefeest; nu waakhond kopen? M£ Koos Delhaas: voorlichting is communicatie Vernielers ingerekend Alcohol controle Studenten maken herrie MAANDAG 6 APRIL 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 SC Vlaardingen. Postbus 110, 313(3 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Het meest spectaculaire onderdeel van de Molendagen in mei is uit veiligheidsoverwe gingen afgelast. Het ma ken van een 'rondje mo len', waarbij een waaghals aan een wiek wordt vast gebonden en rond de mo len wordt gewenteld, is bouwtechnisch onverant woord, aldus de organisa toren. Het idee om vrijwilligers op de wieken het lucht ruim te laten doorklieven was al vanaf het begin omstreden. Als publieks trekker leek het acroba- tennummer een schot in de roos, maar de mole naars verzetten zich erte gen uit vrees dat de stunt hun beroep een slechte naam zou bezorgen. Na onderzoek is komen vast te staan, dat niemand de veiligheid van de deel nemers kan garanderen. Men vraagt zich af of de heklatten van de wieken sterk genoeg zijn om een persoon met een gewicht van 75 kilo op 43 meter hoogte te kunnen dragen. Bovendien is niet zeker of de wieken, die belast zijn met een dergelijk gewicht, wel in beweging willen komen bij een matig wind- be werkgroep Schiedam se molens heeft na lang wik ken en wegen dan ook be sloten het rondje molen maar uit het programma te schrappen. Aanvanke lijk leek het Jos Gunne- weg, de directeur van stichting De Schïedamse molens, een lumineus idee het oude gebruik in ere te herstellen. ïn vroeger da gen werden molenknech tjes bij wijze van ontgroe ning op de wieken^ gebon den voor een rondje langs de molen. Schiedam Zes passagiers zijn gewond geraakt bij een ongeluk met een RET-bus. De bus botste op de Laan van Bo- l'es op een verkeersbord, na dat de chauffeur de bocht te ruim had genomen. Toen de bus over een vluchtheuvel reed en tegen het bord tot stil stand kwam, werden de inzit tenden behoorlijk door elkaar geschud. De passagiers kwa men er af met schrammen en builen. De GGD verleende eerste hulp. Schiedam Een gezelschap van vijftien mannen en vrou wen, dat gisteravond in café de Amstelbron wilde dineren moest, voordat kon .worden aangeschoven, eerst eèn 41-ja- rige vechtersbaas de deur uit werken. De man was ziin vrouwelijke partner te hulp gekomen, die na wat borrels het eetclubje had uitgeschol den. Maar haar vriend kreeg nauwelijks de tijd zijn mou wen op te stropen. Een ambu lance moest er aan te pas ko men om de man met een ge scheurde lip en flink wat blau we plekken naar het zieken huis te brengen. Vlaardingen Een 52-jarige inwoner van Vlaardingen is zondag bekeurd, toen hij in Vierpolders bij Brielle naar kievitseieren zocht. De man bleek niet in het bezit te zijn van de daarvoor benodigde toestemming van de landeige naar. De man had al eerder, maar met toestemming, eieren geraapt in Rhoon en Vlaardin gen. Vlaardingen Uit een kel derbox aan de Luxemburgweg is voor ongeveer 5000 gulden aan goederen gestolen. Men fing onder meer met een romfiets en gereedschap aan de haal. Vier jongens van 16, 17 en 19 iaar hebben weinig plezier be leefd van hun-inbraak in de Groen van Prinstererschool. Tijdens hun strooptocht door de klaslokalen hield de politie hen zaterdagnacht aan. Uit een boetiek aan de Korte Hoogstraat werd 60 gulden wisselgeld gestolen. Ook een bezoek aan een bedrijfspand aan de Schiedamseweg was weinig vruchtbaar: drie lege geld cassettes. Schiedam Tal van Schiedammers wisten za terdagmiddag, tussen het boodschappen doen door, de weg naar de Grote Kerk te vinden, waar de jaarlijkse open dag plaats vond. Met deze dag stelde het kerk bestuur de niet-parochianen in de gelegenheid het prachtige kerkinterieur te bezichtigen, onder het genot van muziek van J.S. Bach, Reger en Du bois, gespeeld door verschil lende organisten. Andrê Verwoerd, als vaste or ganist sinds zeven jaar verbon den aan de Grote of Sint Jans- kerk: „Eigenlijk vieren we met deze dag de heringebruik- name van de kerk en het or gel. Door de hoge gasprijzen is het tegenwoordig in de win terperiode niet meer verant woord de Grote Kerk te ge bruiken, vandaar dat de dien sten tot begin april in de ver gaderzaal plaatsvinden. De be geleiding van het gezang ver zorg ik op een daar aanwezige piano. Het orgel blijft in deze tijd uiteraard op de kerst vieringen na buiten ge bruik". Naast het bekijken en fotogra feren van het interieur richt alle aandacht zich op het orgel. 'Voor deze beer mogen ook de bezoekers de trap op naar de vaste stek van de organist, hetgeen een flink gedrang veroorzaakt rond de toetsen en de pendalen. Naast André Verwoerd konden de aanwezi gen Kees Passchier, Han van der Jagt en de plaatselijke brandweercommandant Arie Metaal aan het werk zien, de laatste als begeleider van zijn dwarsfluitende dochter Ellen. Volgende week vervolgt de orgelcommissie de jaarlijkse concertenreeks met een optre den van Bas de Vroome, die het Vlaardingse Anïmato-koor begeleid. André Verwoerd, sinds kort overigens conserva toriumdocent in ruste; „Met deze reeks willen wij de naamsbekendheid van de jon ge garde vergroten. Ook de meeste orgelconeertorganisato- ren hebben namelijk de verve lende neiging op zeker te spe len, waardoor de jonge orga nisten niet aan de bak komen. Wij geven deze mensen —on der wie dus Bas de Vroome, die cum laude afstudeerde aan het Rotterdams Conservatori um met Verwoerd als hoofd docentde kans hun talenten aan een groter publiek te eta leren". Tot oktober worden tal van twintigers als bespeler van het stokoude orgel, waarvan het front uit 1554 stamt, verwacht. Naast Verwoerd zelf, die uiter aard niet tot deze categorie be hoort, verzorgen Hans van Gelder, Bernard Winsemius en Folkert Grondsma elk één van de maandelijkse zaterdaga- vondconcerten. Aandachtig kijkt een man naar het oude orgal van de Grote Kerk, g terwijl kinderen meer aandacht hebben voor de fotograaf. Schiedam Een delegatie van de stichting Beschermd stadsgezicht Schiedam gaat binnenkort in Zeist met Monu mentenzorg praten over het behoud van Melchers' voorma lige distilleerderij De Locomo tief aan de Lange Haven. De stichting heeft een kandidaat die het in februari 1985 uitge brande pand een 'passende be stemming' wil geven. Maar voordat die gegadigde een be sluit neemt, moet eerst duide lijk zijn of Monumentenzorg bereid is geld in de restauratie te steken. In september vorig jaar start ten enkele prominente Schie dammers een handtekeninge nactie voor behoud van De Locomotief. Op hun verzoek schrift aan minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) kwam echter geen antwoord. De stichting heeft nu maar besloten zelf naar Monumentenzorg te stappen. Volgens SBSS-secretaris ir. Matthé Treytel wordt het hoog tijd dat er duidelijkheid komt over het lot van De Locomo tief. Regen en wind hebben vrij spel in het dakloze pand, dat bovendien door inbrekers steeds verder wordt ontman teld. Vorige week nog joegen buren een koppel dieven, dat bezig was koperen leidingen te stelen, op de vlucht. De oude distilleerderij is sinds de brand tot een bouwval ver worden, aldus Treytel, en als het pand niet dit jaar, des noods provisorisch, een her steld dak krijgt en waterdicht wordt gemaakt, zijn de kansen op herstel vrijwel nihil gewor den. Schiedam Terwijl in de grote zaal boven de wat oudere wijkbewoners een dansavondje hadden, ver maakte de jeugd uit Schie dam-West zich zaterdaga vond in de Underground, de in de kelder van De Erker gesitueerde jonge- rensoos. Elke twee weken organiseren de jongeren van West een op treden in het wijkgebouw. Met bekende groepen als de Claw Boys Claw en Powerplay vin den deze plaats in de grote Schiedam Stichting Lente feest, die bingo's en andere vormen van ontspanning orga niseert voor gehandicapten, is vrijdagmorgen opgeschrikt door diefstal.' Voor meer dan 4000 gulden roofden de inbre kers uit de sociëteit aan de Tuïnlaan. Gewoonlijk het geld naar de kluis gebracht en dat was bij uitzondering deze keer niet gebeurd. Het vermoeden bestaat dan ook, dat de daders goed op de hoogte waren van de situatie. Naast het geld namen zij twee dozen koffie mee. Zij lieten een gigantische puinhoop ach ter in de keuken. Rietje Ko~ nings, leidster van Lentefeest, was danig geschokt „Ik be grijp niet waarom ze ons moe ten hebben. Veertien dagen geleden werden de banden van onze invalidenbus doorge sneden. En nu dit weer. Ik ben er zelf helemaal stuk van". Lentefeest overweegt een waakhond aan te schaffen. Op dit moment houden vrijwilli gers het pand redelijk in de gaten. Geregeld, op de meest onverwachte uren, loopt er ie mand langs- Op die manier hoopt men mogelijke daders alsnog in de kraag te vatten. zaal, maar zoals zaterdag bands met een wat mindere naamgewoon in de eigen kelder, 'underground' dus op z'n Engels. Zo'n zestig jongeren zien de Radios optreden, een Rotter damse Rock-band met Nick Stevens in. de hoofdrol. De groepsleden hebben zich toe gelegd op de muziek uit hun (zeer prille) jeugd: gitaarrock zoals die in de jaren zeventig uit de radio's schalde. Naast ei gen werk brengen zij Bruce Springsteens Because The Night en Bad Case Of Loving You van Robert Palmer, door gitarist Jan Evers aangekon digd als een vroege variant op Go See The Doctor, een rap plaatje dat momenteel onze oren teistert. De groep springt hiermee dui delijk in op de 'sentiment trend', hetgeen bij een deel van het publiek in goede aarde valt. De Rotterdammers wor den zowaar voor drie toegiften teruggeroepen. Een flink aan tal bezoekers prefereerde ech ter tijdens dit optreden de bar kruk boven een staanplaatsje voor het podium. De schappe lijke bierprijs van één gulden zal daar een niet onbelangrijke rol in hebben gespeeld. "'estland Westlandse liefhebbers van popmuziek konden dit week- o einde eindelijk eens in eigen gebied blijven. Centerfold te 3 in Kwintsheul: twee uiter- iast in de Maaslandse disco- sten op popgebied en dat bleek theek Vlietzicht en Claw Boys ook wel uit het totaal verschil- Claw in de sociëteit Nederland lende publiek. Geen enkele Centerfold-aanhanger was een Toeschouwers verdringen zich dag eerder in Nederland 3 te op de eerste rijen om het optre- vinden. De opkomst was in den van Centerfold van zo nabij beide gevallen bijzonder groot, mogelijk mee te maken. Schiedam Er komt nu werkelijk schot in de rea lisering van een advies commissie vrouweneman cipatie. Dat kondigde wet houder Luub Hafkamp (welzijn, volksgezondheid en cultuur) vrijdag aan, bijgestaan door enkele vrouwen uit het Schie- damse emancipatieveld. Woesdag 13 mei wordt er een eerste hoorzitting over gehouden in de trouwzaal van het stad huis. Allerlei Schïedamse organisa ties zijn aangeschreven om hieraan deel te nemen. Dan zal over het takenpakket en de werkwijze van de adviescom missie vrouwenemancipatie worden gesproken. Maximaal zestien vrouwen kunnen zit ting nemen in de commissie, ieder deskundig op terreinen als volksgezondheid, onder wijs, ruimtelijke ordening, kunstzaken en werkgelegen heid. Deze vrouwen gaan hei gemeentebestuur adviseren over alle sectoren, waarin emancipatie een rol moet spe len. Hun adviezen gaan dus door alle beleidsonderdelen heen klinken. Rekening Eén van de voorvechtsters van de adviescommissie, EU3e van der Est, emanripatiemede- werkster van de gemeentelijke afdeling cultuur, sport en jeugd (CSJ), is verheugd dat het eindelijk zover komt. „Nu wordt de waarde van de ad viezen geformaliseerd". Wet houder Hafkamp zei vrijdag toe, dat in zijn beleid wel de gelijk met de adviezen reke ning wordt gehouden, „mits de financiële consequenties te be happen zijn, natuurlijk" De vrouwen, die in de com missie zitting nemen, komen daar niet als vertegenwoordig ster van hun eigen organisatie, maar worden benoemd op per soonlijke titel. Daarnaasi wordt een kaartenbak samen gesteld. Met behulp daarvan kunnen vrouwen worden be naderd om zitting te nemen in een steunwerkgroep om mee te praten over de beleidsvoor bereiding: over adviezen die naar B en W gaan. Voor degenen, die 13 mei avonds niet aanwezig kunnen zijn, wordt een extra bijeen komst georganiseerd op don derdag 14 mei in het stadskan toor, 's ochtends om half tien. De hoorzittingen worden voor bereid door Wil ma Evers en Vera Wijnkers van de stich ting Schiedamse Vrouwen emancipatie Organisatie (SVO), Ellie van der Est en mevrouw M. Brokerhof van de Schiedamse vrouwenraad. Ondersteuning Hafkamps welzijnscommissie heeft in december al positie! geadviseerd over 9000 gulden voor de werkzaamheden van de toekomstige vrouwencom missie. Ook krijgt deze nu ambtelijke ondersteuning van CSJ. Op de vraag, waarom de emancipatiecommissie aan vrouwen is voorbehouden, was het antwoord vrijdag duidelijk „Juist van vrouwen kregen wij al jaren signalen, dat er be hoefte was aan een dergelijke adviesraad. Mochten andere groepen met een dergelijk ver zoek komen, dan kan dat ook worden bezien". Eén voor beeld is er al: wellicht is de ad viescommissie qua betekenis te vergelijken met de sportraad- nieuwe-stijl, zoals die enkele weken geleden door de ge meente werd ingesteld. Maassluis Koos Delhaas vatte het kernachtig sa men: „Voorlichting geven is geen propaganda en pr bedrijven. Nee, voorlich ting geven is communica tie". De voorlichtingsamb tenaar nam vrijdagmiddag in het stadhuis van Maas sluis afscheid van collega's en bekenden. Om gezondheidsredenen moest Koos Delhaas zijn func tie neerleggen. Bij het afscheid kon hij er niet omheem enkele kritische noten te kraken. Im mers, onder zijn leiding ver schenen drie nota's over de ge meentelijke voorlichting. „In mijn ogen waren het goede nota's. Het is alleen jammer dat er zo weinig mee is ge beurd", aldus de vertrekkende ambtenaar. Even daarvoor had wethouder Anton Wustrow (PvdA) al verzucht: „Op het gebied van de voorlichting ko men twee dingen altijd te laat: seksuele- en overheidsvoor lichting". Het was een geanimeerde bij- - eenkomst in de kantine van het stadhuis. Een select gezel schap van voorlichters, journa listen en ambtenaren zwaai den Koos Delhaas uit. Zonder veel ophef, in alle rust, wilde Koos Delhaas afscheid nemen. Gerrie de Jong, collega-voor- lichter, had evenwel een dave rende verrassing in petto voor Koos. Zij had een liber amico- rum (vriendenboek) samenge steld. Liefst 40 collega's, vrien den en bekenden hadden een bijdrage aan het boek gele verd. Gok had Gerrie de Jong een collage van foto's en arti kelen gemaakt. „Dit doet me goed, had ik ook helemaal niet verwacht. Geweldig", kon Koos Delhaas slechts uitbren gen bij het doorbladeren van het dikke boek. Een boek met veel interessan te anecdotes. Want in Maas sluis viel heel wat voor te lich ten, de afgelopen jaren. Het gemeentebestuur viel van het ene in het andere schandaaltje, In herinnering werden door de nestor van de regionale journalistiek Ruud van Hou- welingen geroepen de affaire rond de Zakkende Zanvelder en de commotie rond Conro Enter Lines van Dick Vahr- meijer. Van Houwelingen ver gat gemakshalve de zandaffai- re. die landelijke publiciteit kreeg. Bij zijn afscheid kreeg Koos Delhaas de gebruikelijke at tenties van het gemeentebe stuur: een kristallen roemer met inscriptie. Schiedam Jongeren, die een slokje te veel op nadden, vier den zaterdagavond hun ver nielzucht bot op geparkeerde auto's. Eerst moest een Volvo, die bij café Podium aan de Lange Haven voor de deur stond, het ontgelden. Twee van de acht vandalen werden ingerekend. In de Iepenlaan werden later nog eens twee jongens gearresteerd, omdat zij auto's hadden beschadigd. Vlaardingen Nauwe lijks hadden de ouderen de huizen boven de par keergarage aan de Afrol betrokken, of daar ver schenen plots de kruinen van. hoge bomen voor hun ramen. „Mooie bomen, daar niet van", vindt A.A. van Leeuwen, maar htj heeft toch maar bezwaar gemaakt bij burgemeester en wethouders. Bijna alle bewoners hebben hun handtekening op zijn lijst gezet. „Want die mensen zien hun uitzicht verdwij nen". De bomen staan drie meter uit de gevel. Vanaf hun balkon kunnen de bewoners van de nieuwbouwhuizen de takken, bijna aanraken. Van Leeuwen wil dat de bomen zo snel mo gelijk naar de overkant van de straat worden verplaatst. „Voordat het groen gaat uitlo pen in elk geval, want anders kan het niet meer". Van Leeuwen vindt het maar dom van de plantsoenendienst, dat zij de bomen juist voor de ouderenwoningen zetten. „Daar zitten mensen van 70, 80 jaar oud. Die mensen zijn blij met hun woninkje in de binnenstad en nu wordt hen het uitzicht ontnomen. Terwijl die mensen zo graag voor het raam zitten en naar buiten kij ken". Van Leeuwen vindt het vreemd, dat de bewoners niets is gevraagd voordat de bomen werden geplant. „Geen in spraak, niks. De huizen staan op het noorden, dus al te veel licht hebben de mensen toch al niet". De plantsoenendienst laat dê kritiek vooralsnog gelaten over zich heen komen. Toen de plannen voor de parkeerga rage ruim een jaar geleden werden ontwikkeld, was al be kend dat er een vrij massief gebouw zou verrijzen. „Het is logisch dat zo'n gebouw niét bomen wordt gemaskerd"!, meent mevrouw N.T. Bakker- van de dienst „Bovendien sluit de bomenrij mooi aan bij de Groen van Prinsterschool' Dat er geen inspraak is ge weest, is volgens haar logisch. „Er was destijds niet bekend wie in de woningen zouden komen, maar de bewoners hadden kunnen weten dat er bomen werden geplant". Om een evenwicht te vinden tussen het visuele aspect van de straat en het mogelijke on gerief voor bewoners is geko zen voor een slanke peren soort, waarvan de bomen op grote afstand van eikaar (12 meter) zijn geplant. De bomen stonden tot voor kort op de hoek van de Lepelaarsingel te midden van platanen. Vlaardingen Een alcohol controle, die vrijdagnacht op verschillende plaatsen in de stad is uitgevoerd, heeft negen ■ocessen-verbaal opgeleverd, in totaal werden 36 automobi listen staande gehouden. Maassluis Na klachten van omwonenden heeft de politie van Maassluis, zaterdagnacht de stereo-installatie van een drietal studenten in beslag ge nomen. AI weken klagen de bewoners van de Buizerdstraat en omge ving over de overlast, die de drie jongemannen vooral in het weekeinde veroorzaken.' Na twee. waarschuwingen greep de politie zaterdagnacht in. Tegen de jongelui werd proces-vertbaal opgemaakt en de installatie in beslag geno men. Daarna konden de oewb- ners eindelijk de nachtrust vatten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1