Natuur Foppenpolder en Zuidbuurt loopt gevaar Trek naar Schiedam met warenhuizen versterken VLAARDfNSS OAGfilAD SCHIEOftHIISÖHE COURANT «Jit MMS COURAi! Vlaardingen voorbeeldig in hulp aan analfabeten Van Lier in ongewone doen Basisscholen komen massaal in actie 'Betonrot mooie oplossing voor stadskantoor' Max op toernee met videofilm 'Normale' les op open dag Van Es koopt eerste sleepvaartzegeïs 'Honden niet muilkorven' Collé: er gaan niet veel tuintjes op'n sportveld WATERWEG ^egiona,e redactie. Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaarrtingsn. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: DINSDAG 7 APRIL 1987 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Het onder water zetten van de Fop penpolder brengt flinke risico's met zich mee. De kans is groot dat de inun datie van de polder bij Maasland volledig aan zijn doel voorbijschiet en dat de recreatiedruk door wa tersporters eerder toe- dan afneemt. Tegen het plan van de recon- structieeommissie Midden- Delfland om een deel van de polder geschikt te maken voor de watersport en daardoor de Vlietlanden te ontlasten, zijn verschillende bezwaarschrif ten ingediend. Tijdens een hoorzitting van de provincie Zuid-Holland, gisteren in de boerderij van het recreatie schap Midden-Delfland in de Zuidbuurt bij Vlaardingen, waarschuwde de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten nog eens voor de rampzalige gevolgen die een toename van het aantal zeil en motoijachtjes op het gebied kan hebben. Natuurmonumenten is bang dat de schade voor de omlig gende Vlietlanden en de vo gels' die er broeden niet is te overzien. Dat minister Braks (landbouw en visserij) de ver plaatsing van de jachthaven in de Middelwatering naar de Foppenpias wil laten afhangen van het particulier initiatief, is volgens Natuurmonumenten buitengewoon onverstandig. Alleen als zwart op wit komt te staan dat de haven bij het Jachthuismoet verdwijnen, heeft de Foppenpias-operatie enige zin, benadrukte de in specteur van Natuurmonu menten, ir. Jan-Willem van Rijn van Alkemade, die als itd van de reconstructiecommissie overigens ook al, toen ver geefs, bezwaar maakte tegen een Foppenpias. De Delftse watersportvereni ging DWSV laat aan de juist heid van die voorspelling wei nig twijfel bestaan. DWSV voelt er niets voor de verhui zing uit eigen zak te betalen en is ook tegen het plan te hoop gelopen. Maar anders dan Natuurmonumenten maakt de vereniging zich niet Schiedam Een 'beetje hoop spijt' hebben fractie leiders Gé Brouwer (PvdA) en Gerard Ver- hulsdonk (VVD), dat de gemeenteraad ooit besloot het stadskantoor te laten bouwen. Zij vinden het ge bouw allebei vreselijk le lijk en onpraktisch boven dien. „De mooiste oplos sing voor het stadskantoor zou betonrot zijn", vindt Verhulsdonk. Beiden vinden het maar goed, dat nooit het hele plan van architect Kraay- vanger is uitgevoerd. Dan waren er aan de Over- schiesestraat en de Singel nog meer van zulke flats gebouwd. Verhulsdonk herinnert zich hoe er werd gedacht aan een boulevard langs de Schie, langs flats tussen het huidige stads kantoor en het station Sch iedam Rotterd am- West. De huidige, vooroor logse bebouwing had dan gesloopt moeten worden. ,Ik ben er, toentertijd, nog vóór geweest ook, geloof ik", zegt Verhulsdonk. Dat er in en rond het stadskantoor veel moet veranderen, zijn Brouwer en Verhulsdonk met el kaar eens. „Het CDA roept alleen iets over een raads zaal die erbij moet komen, maar dat vind ik slechts een onderdeeltje", zegt Brouwer. Hij noemt zelf nieuwbouw van de biblio theek, gecombineerd met voorzieningen voor VVV, voorlichting, stadsarchief, artotheek, hulp- en infor matiecentrum en een ver gaderzaal voor de gemeen teraad. Daardoor ziet hij een bolwerk ontstaan van dienstverlening en repre sentatie. Verhulsdonk zegt het vergaderen tussen de koffieketels zat te zijn. Brouwer stoort zich het meest aan de pilaren in de kantine, waar de gemeen teraad maandelijks verga dert. Daardoor zien veel mensen elkaar niet. Nico Moerman, vertegenwoor diger van de Delftse watersport vereniging: „Gepensioneerden kunnen geen twee ton opbren gen". in de eerste plaats druk om het lot van de flora en fauna in de polder. DWSV hikt vooral aan tegen de financiële gevolgen, want volgens het deelplan Lic- kebaert moeten de botenbezit- ters voor de verhuizing van hun steigers 200.000 gulden op tafel leggen. Een dergelijk be drag kunnen de leden volgens Nico Moerman onmogelijk op brengen. Volgens Moerman, woordvoer der van de vereniging, stelt de reconstructiecommissie aan de leden van DWSV, 'merendeels gepensioneerden en vutters', een onredelijke eis: „Wij krij gen zomaar te horen dat we moeten verhuizen. Met het zelfde recht kun je het ge meentebestuur van Maasland verplichten het hele dorp te verplaatsen". Het argument, dat de vereni ging in ledenaantal kan groei en in een nieuwe haven aan 'de' Foppenpias, gaat volgens Moerman niet op: het aantal ligplaatsen van rond de 150 wordt er door de verhuizing niet groter op. Wel of geen verplaatsing van de jachthaven: de drukte op het water wordt wèl groter. Daar hoeft volgens VVD-sta- tenlid Mariëtte Hoogendijk- van Holst Pellekaan uit Vlaar dingen niemand aan te twijfe len. „Als je extra ruimte schept voor motor- en zeiljach ten, trekt dat hoe dan ook mensen aan. Vanuit de Fop penpias zullen ze zeker een blokje om varen en dan ook de Vlietlanden weer aandoen". Zuidbuurt Het deelplan Lickebaert is ook bij de boeren in de Zuidbuurt, het landbouwgebied tussen Vlaardingen en Maassluis, niet goed gevallen. Van de in totaal 24 bezwaarschriften, die er te gen het ontwerp van de recon structiecommissie werden in gediend, waren er verschillen de afkomstig van de Zuid- buurtse veehouders, Zij hoe ven hun grond niet af te staan voor recreatie, maar mogen volgens het plan hun bedrijf blijven uitoefenen. De boeren zien daar alleen kans toe als de provincie hen steunt in de strijd tegen de industriële ver vuiling van hun grasland. Om de gevolgen van fluor- neerslag te bestrijden krijgen de boeren al een zekere steun van de provincie, maar midde len om ook iets te doen aan andere chemische stoffen, die de weilanden vergiftigen, wor den niet verstrekt Daardoor wordt de melkproductie ge remd, raken koeien ziek en hebben witte schapen een on gezonde grijskleurige vacht. Gedeputeerde dr.J.W. Hekkel- man heeft de boeren vorige week beloofd, de herkomst van kwalijke stoffen als mo- lybdeen en zwavel te zullen onderzoeken. De Zuidbuurt dringt aan op maatregelen om" de luchtvervuiling door de in dustrie te voorkomen, want gezond is de veestapel alleen als de lucht schoon blijft Vee houder Siem van der Kooij: „In een andere provincie stap ik dikwijls uit de trein om te zien hoe mooi wit de schapen daar zijn". Schiedam „In Vlaardingen is het nieuwe eraf, dat is goed te merken. De Vlaardingse middenstand ziet zelf dat de belangstelling voor de binnenstad tanende is. Daar moeten wij als Schiedam op inspringen. De trek op Schiedam moeten wij zien te versterken. Warenhui zen als publiekstrekkers zijn welkom". Aldus Gé Brouwer, voorzitter van de PvdA-fractie in de Vlaardingen Be Max Tail leur Stichting reist met een videofilm over reuma en de ziekte van Bechterew het land door. Morgenochtend wordt de voorlichtingsfilm om twee uur gedraaid in het Deltahotel in Vlaardingen. De toegang is gratis. De film behandelt de ervaringen, die in vijftien jaar zijn opgedaan met die ziekten. Bovendien worden mogelijk heden aangereikt om in acht tot negen maanden minder of zelfs geen pijn meer te hebben. In de film wordt tevens aan dacht gevraagd voor de kuur reizen die, in sommige geval len gratis, door de stichting worden georganiseerd. Sehiedamse gemeenteraad. Sa men met zijn collega van coali tiepartner VVD, Gerard Ver hulsdonk, vindt hij dat drie nieuwe warenhuizen in Schie dam niet zouden misstaan: één aan de Hoogstraat (locatie-De Uitkijk); één aan de Lange Kerkstraat (locatie-Schotse Poort) en één aan het Spin huispad (of eventueel aan de Vijgensteeg, waar het gebouw leegstaat dat vroeger distilleer derij Wenneker toebehoorde en daarna tien jaar is gebruikt door bedrijfsgemeenschap Schiemond). Brouwer en Verhulsdonk den ken, dat vestiging van waren huizen een impuls en stimu lans voor de bestaande mid denstand zou zijn. „De beste winkels in Rotterdam staan rond de Bijenkorf", zegt Brou- Schiedam „Meestal doen mensen op een open dag iets extra's voor de belangstellende bezoekers, maar wij doen op zettelijk niets meer dan nor maal. Wij laten gewoon zien hoe het er altijd aan toe gaat. De mensen, die bij ons komen kijken, maken dan een heel gewone ochtend in het heden daagse basisonderwijs mee en dat lijkt ons leerzaam", al dus Willem van Hattem, na mens de Groenoordschool aan de Peter van Anrooylaan in Schiedam. Morgenochtend houdt men er een open dag, van negen uur tot half twaalf. Een ieder is daar welkom. wer. Concurrentie, met nega tieve invloed voor de winke liers in de Sehiedamse binnen stad, verwachten zij er niet van. „De middenstand is flexi bel genoeg; die kan elke dag van tactiek veranderen". Omloop Met drie warenhuizen, aan drie zijden van de binnenstad, wordt volgens Brouwer een oud stokpaardje van de PvdA weer van stal gehaald: de 'gro te omloop'. Het winkelend pu bliek zal dan meer geneigd zijn de omtrek via Hoogstraat, Lange Kerkstraat en Broers- vest te maken dan in de huidi ge situatie. Verhulsdonk noemt drie warenhuizen zin voller dan twee, omdat in het laatste geval geen grote om loop ontstaat, „geen driehoek, maar een rechte lijn, en dan lopen de mensen alleen heen en weer". Volgens hem zijn ook de winkeliers aan de Par kweg, de Dam, de Lange Kerkstraat en de 'staart' van de Hoogstraat gebaat bij een warenhuis in hun nabijheid. Hoe het staat met de invulling van de kaalslag, die door sloop van De Uitkijk beneden aan de Hoogstraat is ontstaan, zeg gen Brouwer en Verhulsdonk niet te weten. „Ik wil graag verwekken, maar zou niet de vader willen zijn van enig ge rucht over De Uitkijk", zegt Verhulsdonk. „Maar ik denk wel dat men in het stadskan toor verder is met de plannen dan menigeen denkt". Albert Heyn, Blokker en C A, sa men ook wel de ABC-keten genoemd, zouden potentiële kandidaten zijn. Maassluis Burgemeester Hans van Es van Maassluis gaf vanmorgen op het postkantoor aan de Koningshoek in alle vroegte het start sein voor de jaarlijkse verkoop van de zomer- postzegels; een actie, die in Maassluis tevens in het teken stond van het Sleepvaartmuseum. Immers, om de actie tot uitbreiding van het museum te ondersteunen is een uniek postze gelmapje op de markt gebracht. Ook gefran keerde en genummerde sleepvaartenveloppen zijn vanaf vandaag te koop. Het was de burge- Burgemeester Hans van Es Koopt de eerste zo- merpostzegels in het postkantoor van Maassluis. meester, die het eerste mapje met zomerpostze- gels kocht. In totaal zijn 5000 genummerde enveloppen in omloop gebracht. Mensen, die de enveloppen of de postzegelmapjes willen bestellen, kunnen dat doen door respectievelijk 5 of 7,50 gulden over te maken op de actierekening 2111, ten name van uitbreiding Sleepvaartmuseum Maassluis. In Schiedam ging de actie veel minder officieel van start. Op het hoofdpostkantoor aan de Lan ge Nieuwstraat werden de eerste zegels gekocht door de directeur van het postkantoor, N.C. Ha mers. In Vlaardingen ging de verkoop van ze gels van start zonder enig officieel vertoon. De Vlaardingse burgemeester Fred van Lier heeft zich in een voor hem nogal ongebruikelijke houding aan tafel gezet, of zeg maar: onder tafel. Hij deed dat gistermiddag, toen een al evenzeer ongebruikelijke delegatie schoolkinderen bij hem op de frisdrank kwam. Het bezoek was onderdeel van een program ma van veertien dagen, waarbij leerlingen dingen mogen doen die anders aan volwassenen zijn voor behouden. s Tot 15 april worden op de basisscholen dergelijke 5 feesten gehouden. Voor de activiteiten wordt geput 5 uit de traditie van een groot aantal landen. Het was 1 dan ook vanzelfsprekend dat Van Lier een interna- tionale delegatie mocht verwelkomen. Raad van State: Maassluis De eigenaresse van de twee dobermannpin- chers Apollo en Fabi hoeft de honden bij het uitlaten niet langer te muilkorven. De af deling rechtspraak van de Raad van State heeft met die bepaling een eerder genomen besluit van het stadsbestuur van Maassluis vernietigd. Na klachten van buurtbewo ners adviseerde de politie het gemeentebestuur, om de hon den bij het uitlaten een, muil korf om te doen. Dat advies werd door B en W overgeno men. Mevrouw T, van Swee- den, eigenares van de honden, ging tegen die beslissing in be roep. Bij de bezwaarschriften commissie in Maassluis werd zij slechts ten dele in het gelijk gesteld. Aangelijnd was geen muilkorf nodig. Ljepen de honden los, dan moest wel de korf om gedaan worden. Tegen dat besluit ging me vrouw Van Sweeden in beroep bij de Raad van State. De rechter oordeelde dat het be sluit van de gemeente Maas sluis weliswaar weloverwogen was genomen, maar dat er al geruime tijd geen klachten meer waren geweest en dat daarom een nieuwe kans moest worden geboden. „De klachten waren daarbij ook nog eens anoniem en ook kon niet duidelijk gemaakt worden wat nu precies was gebeurd", aldus een zichtbaar verheugde eigenares van Apollo en. Fabi. „Volgens de rechter was er dus geen enkele reden om de honden te muilkorven. Ik ben ontzettend blij met deze uit spraak. Mijn honden hebben nog nooit iemand kwaad ge daan". Mevrouw Van Sweeden laat de beide honden uit op de groenstrook langs de Nieuwe Waterweg. Een terrein waar veel honden worden uitgela ten. Volgens anonieme klach ten bij de politie zouden de honden passerende mensen hebben aangevallen. Daarop besloot het gemeente bestuur in te grijpen, maar de Raad van State heeft T. van Sweeden nu in het gelijk ge steld. „Na alle commotie lieten wij de honden -toch al niet meer uit op de groenstrook. We zijn veel voorzichtiger ge worden. Ik denk dat er nu best op ons gelet zal_ worden, daarom zuilen we blijven op passen. Ik heb wel de politie gevraagd om mij direct te bel len als er klachten zijn. Op die manier kan ik gelijk nagaan of de klachten betrekking heb ben op mijn honden. Want er zijn heel wat meer dober- manns in Maassluis dan alleen Fabi en Apollo". De gemeente Maassluis legt zich neer bij de uitspraak van de rechter en zal afzien van verdere procedures: „Duidelijk werd tijdens de zitting wel dat de rechter geen moeite had met ons besluit", aldus een woordvoerder van de afdeling kabinet en juridische zaken van de gemeente Maassluis. „Alleen had hij wat moeite met het feit, dat er sinds juli geen klachten meer waren ge komen. Hij was van mening dat mevrouw Van Sweeden goed had opgepast en schorste daarom het besluit van het ge meentebestuur. Mochten er in de toekomst weer klachten ko men, dan zullen wij als ge meente niet twijfelen om weer op te treden. Mevrouw Van Sweeden weet dat ook". Vlaardingen Duizen den Vlaardingers hebben de grootste moeite een briefje aan de meester te schrijven, als hun kind ziek is. Ook hun bood schappenlijstje wemelt van de taalfouten. En als ze een formulier moeten invullen, lopen ze naar de buurman. Het Plaatselijk Educatief Cen trum (PEC) schat het aantal analfabeten in Vlaardingen op minstens vierduizend. Het PEC is één van de instellingen die al jaren cursussen organi seert voor volwassenen, die zelfs de eenvoudigste vaardig heden als lezen en schrijven nooit onder de knie hebben gekregen. Begin januari werd dat onder wijs op andere leest geschoeid; alle niet-sehoolse vormen van dag- en avondonderwijs voor volwassenen werden bij elkaar geveegd en ondergebracht bij het PEC, Het gebouw aan de Cornell's Houtmanstraat is het centrum van waaruit de lessen in. club- en buurthuizen en scholen wordt geleid. In de kaartenbak staan de namen van 550 cursisten en 45 docen ten. Niet blij Het oude begrip 'volwassene nonderwijs' werd dit jaar ver vangen door de wat moeilijke naam 'basiseducatie'. PEC-di- rectrice Tineke Brinkman is daar niet echt blij mee. En dat de minister van onderwijs voortaan direct verantwoorde lijk is, baart haar ook zorgen: „Er zitten nogal wat regelne ven op het ministerie". Maar de wijziging heeft toch ook belangrijke voordelen. „We zijn een paar jaar zeker van de subsidie. Voor de cur sisten is de doorstroming er gemakkelijker op geworden. En zelf hebben we veel meer overzicht, omdat alle losse pro jecten nu in één organisatie zijn ondergebracht". Dat het leeraanbod werd ingekrompen vakken als Duits en Frans zijn vervallenneemt het PEC maar op de koop toe. Hoewel al een tijdje volgens het nieuwe systeem wordt ge werkt, heeft het centrum tot midden april gewacht mei feestvieren. Minister Deetman (onderwijs) komt maandag 13 april naar Vlaardingen om hel PEC en de gemeente, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de vernieuwingen, te felici teren met de geslaagde 'om- buigingsoperatie'. Deetman is niet de enige bewonderaar van de Vlaardingse opvatting van 'basiseductie'; uit alle delen van het land stromen aanvra gen binnen om de promotie film, die het PEC op de videc heeft gezet, te mogen verto nen. Uitleg De film beleeft de 13e zijn pre mière tijdens een tentoonstel ling over basiseducatie in het stadhuis. Tijdens deze open dag (die om twee uur begint) wordt nog eens haarfijn uitge legd welke mogelijkheden er in Vlaardingen zijn voor vol wassenen om zich bij te scho len. Froukje van der Waal, mede werkster b,j het PEC: „We ho pen dan ook duidelijk te ma ken dat bij ons niet gewerkt wordt met aap, noot, mies. Duf in de schoolbank zitten en die- teetjes maken is er niet bij. Het gaat er om dat mensen, die niet meer hebben dan een paar jaar voortgezet onderwijs, dingen opsteken waardoor ze in het dagelijks leven wat makkelijker kunnen functio neren. Welke vakken ze kie zen, mogen ze grotendeels zelf weten. We doen alles, van po litieke vorming tot kennisma king met de computer. Maar ook eenvoudige dingen, zoals reclamefolders uitspellen. Met lekker moeilijke woorden erin als champignons en broccoli". Bij bezoek Deetman aan Vlaardingen Vlaardingen Het Vlaardingse basisonderwijs gaat maan dag 13 april massaal actie voeren: 42 van de 43 scholen grij pen het bezoek van onderwijsminister Wim Deetman aan om een protest te laten horen tegen diens bezuinigingsbe leid. Deetman, die naar Vlaardingen komt om het startsein te gever, voor het vernieuwde onderwijs aan volwassenen door het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC), krijgt op het stadhuis een petitie aangeboden door verontruste ouders en leerkrachten. De manifestatie bij het stadhuis is één van de onderdelen uit een dik draaiboek, dat ouders en onderwijsteams voor die dag hebben opgesteld. Het basisonderwijs ligt 's middags volkomen plat. Vele ou ders zullen, hun kind ziek melden. Sommige scholen wor den bezet, andere scholen zullen het ministerie in Zoeter- meer bedelven onder een stortvloed van telefoontjes. Le den van de Tweede Kamer, die door een Vlaardingse school zijn 'geadopteerd', kunnen eveneens een telefonade tegemoet zien. Gisteren vergaderde het Vlaardingse onderwijs over de ac ties. Daarbij bleek dat alle scholen maandag een bijdrage aan het protest willen leveren. Alleen de protestants-chris telijke Govert Maanschool zal zich om principiële redenen van acties onthouden. Vandaag zouden de ouders en mede zeggenschapsraden het draaiboek doornemen en de taken verdelen. Theo Mineur, leerkracht op de Pax Christischool en woordvoerder van het actiecomité, geeft toe dat het Vlaar dingse protest tegen de bezuinigingen in het onderwijs wel wat laat komt. Tijdens de landelijke acties vorig jaar hield Vlaardingen zich afzijdig. Mineur: „Het is misschien ouwe koek, maar we willen Deetmans bezoek niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Het kan geen kwaad nog eens te laten horen, dat die bezuinigingen eigenlijk niet kunnen. Om dat duidelijk te maken zullen we maandag een flinke heisa maken Schiedam Eef Collé heeft nog even gedacht dat het een 1 april-grap was. En nog steeds kan hij PvdA-fractieleider Gé Brouwer moeilijk serieus ne men, in diens idee om Schie dams derde volkstuincomplex in Woudhoek-Noord te realise ren. Collé, voormalig CPN- raadslid, is tegenwoordig voor zitter van PPSC en heeft nog steeds een voorkeur voor aan leg van sportvelden in Woud- hoek, „Weet Brouwer wel hoeveel volkstuintjes er op een voet balveld passen? Heeft hij dat wel eens geteld?" Collé komt op maximaal vijftig tuinbes, en dan is het een krappe be doening, huisje aan huisje, en zonder wandelpaden en sloten ertussendoor. Dus: in de prak tijk zouden het er veel minder zijn. En daarom vindt Collé, dat Brouwers suggestie geen wezenlijke oplossing betekent voor de lange wachtlijsten die er voor volkstuintjes zijn. Liever had Collé gezien, dat WD-wethouder Luub Haf kamp het plan van PPSC voor velden en een sporthal overge nomen had. Hij had dat logisch gevonden, gezien het bestem mingsplan voor Woudhoek- Noord. Daarin is aan sport- voorzieningen gedacht, aan de westelijke rand van Woud- hoek, dus langs het tracé voor rijksweg 19 en ten noorden van de tennishal. Brouwer, voorzitter van de ad viescommissie volkstuinen, deed zijn suggestie tijdens een interview, in het bijzijn van zijn VVD-collega Gerard Ver hulsdonk, „Oh, was dat in café De Unie? Ja, dan begrijp ik het wel", zegt Collé droog.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1