Ander plan: twee flats op 't Hoofd Kunstwerk als glijbaan BEWONERSVERENIGINGEN HERVATTEN OVERLEG VVN krijgt woning voor vluchtelingen 1AARDINGS BAB81AÖ SCHIEDAim SOMAN! NIEUWE WATERWEB CHHMNT Hongerput Nieuwland le energetische wijk Glasbakken erbij; het kan nog beter Atleten arriveren in Maassluis Architect wil eerst praten metde wijk Willibrordus: eindelijk eerste paal Fietsveer: steeds meer belangstelling VOORDELIG WINKELEN? KIJK INDE KRANT. Bowie Park Kethel krijgt griend Gruijters voorzitter produktschap WATERWEG VRIJDAG 10 APRIL 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 i door KOR KEGEL Schiedam In 1956 -was het Schiedams eer ste flatwijk, gebouwd in de polder beneden aan Vlaardingerdijk. De hongerput, zeiden de Schiedammers medelij dend, als zij door de P.J. Troelstralaan naar SW fietsten. Aan weerszij den van de route naar het Hargapark stond het grijze beton, waar binnen het wonen schreeuwend duur was. Veel huurders moesten hun boterham dun be leggen, budgetvoorlich ting had je amper. Na twintig jaar al had Nieuwland een verpauperd aanzien. De flats waren er nog grauwer op geworden, er was voortdurend leeg stand en voor de Turken uit de oude wijken die daar herhuisvesting vonden was het allerminst plezierig om van die troosteloosheid de schuld te krijgen. Er ont stond een klimaat, dat de politie steeds vaker dwong in. de buurt van het Dr. Wi- bautplein te patrouilleren. De hongerput; het is straks Neeriands eerste energeti sche flatwijk en 'men zal er blij zijn om te wonen', zei wethouder ir. Chris Zijde veld woensdag, nadat een buurtbewoner het startsein had gegeven voor een unie ke renovatie. De 32 portiek woningen aan de Dr. De Visserlaan, aan de rand van de voormalige hongerput, krijgen een grondige op knapbeurt die wordt ge combineerd met een reeks energiebesparende maatre gelen. De balkons aan weerszijden van de flats worden 'dicht- gezet'. Daardoor kunnen aan de achterkant de keu kentjes warden vergroot, zodat woonkeukens ont staan met ruimte voor een eethoek, en aan de voor kant ontstaan serres met veel dubbel glas. 's Winters houdt dat de kou buiten, 's zomers kunnen de schuifra men open worden gescho ven waardoor een riant ter ras ontstaat. De bestaande betonnen balkonvloeren zullen dan niet meer wer ken als Ikoelribben' die veel warmteverlies geven. Voorts worden de badka mers verfraaid, de gevels geïsoleerd, en komt er ener giezuinige luchtverwarming met mechanisch gebalan ceerde ventilatie. De huur verhoging is, als je kijkt naar al dat werk, margi naal: 54 gulden. Trek daar de gasbesparing van af en hongeren hoeft niet meer. Progressief Alle 448 flatwoningen in de omgeving* krijgen een der gelijke behandeling. De wo ningen aan de Dr. De Vis serlaan zijn het proefblok. „Dat betekent niet dat u, bewoners, proefkonijnen bent. Wij gaan geen vivisec tie op u plegen", zei Zijde veld in een montere bui. Hij was zo goedgemutst, omdat het Projectbeheerbu- reau Energie-Onderzoek (PEO) uit Utrecht voor het project een flinke subsidie over heeft: opnieuw bete kent dat een erkenning voor Schiedams uiterst pro gressieve milieubeleid. En hij was ook opgetogen, omdat de bewoners op hun aanvankelijke bezwaren te gen de plannen van het ge meentelijk Woningbeheer enige tijd geleden terug kwamen, waarmee groen licht werd gegeven voor het project. „Ik ben zeer tevre den over die samenwer king", zei Zijdeveld. „Dat je soms wild op elkaar rea geert, dat geeft blijk van be trokkenheid. Dat hoort er bij. Als je dat van elkaar be grijpt, ben je een hele stap verder". Drie jaar is er over de plan nen gepraat Kleuren Het startsein aan de Dr. De Visserlaan werd gegeven, daags nadat Zijdevelds col lega Hans van Kleef plan nen had toegelicht voor energiebesparende maatre gelen bij enkele flats, ver derop in wijk Nieuwland, aan de Dr. Kuyperlaan en de Van Kamebeekstraat. De gemeente streeft er toch al naar af te rekenen met Nieuwlands grauwe imago, want schildersbedrijf Smits uit de Tuinlaan heeft op dracht gekregen veel saaie flats van zonnige kleuren te voorzien. In de gemeente raad was het destijds Her man Noordegraaf van de PPR, die daar als eerste aandacht voor vroeg, en het was op een moment dat het gemeentelijk Woningbeheer zelf ook met die gedachte speelde. Vol lof over Schiedams mi lieubeleid is de Deventer architect Kristinsson, die ook verantwoordelijk was voor de serrewoningen op het Schuttersveld en de energetische aankleding van Het Startblok. Met het Rotterdamse bureau Kuiper Compagnons is Kristinsson betrokken bij de energeti sche aanpak van de vroege re hongerput. Hij had een pluim over voor 'het pro gressieve gemeentebestuur', maar uitte indirect kritiek op het bestuur van de jaren vijftig met zijn opmerking; „Laten wij hopen dat ons nageslacht met betere wo ningen wordt opgezadeld". SSN-directeur Cees Bokx toonde zich een nuchtere aannemer. Zonder veel om haal van woorden zei hij: „De deskundigen hebben gesproken, de bewoners hebben inspraak gehad, en wij moeten u nu laten zien wat het wordt". Dat het bouwverkeer overlast zal geven, nemen de omwonen den voor lief. In de Prins Mauritsstraat sloegen wet houder Aad Wiegman en wljkbewoonster Elly Beljaars gistermiddag de eerste paal voor 24 terra sappartemen ten en 36 pre miehuurwonin gen. 'Het doet pijn aan m'rt oren, mam' Schiedam Het Ridder- kerkse bouwbedrijf van Piet Fraanje en de Schie- damse bouwmaatschap SSN van Cees Bokx heb ben elkaar gevonden. De samenwerking blijft niet bij het project van 60 wo ningen aan de Prins Mau ritsstraat, waarvoor gister middag de eerste paal werd geslagen. Want terwijl dit gebeuren feestelijk werd gevierd in De Stuurhut aan de Maasboule vard, blikten Bokx en Fraanje naar het terrein 220 meter verderop: op het Hoofd willen zij twee flatgebouwen realise ren. „Dat is een geweldige plek, vlak aan de Nieuwe Water weg, met uitzicht op de we reldhaven. Daar moet iets moois mee gebeuren", aldus Bram van Hengel, wiens Rijs- wijkse architectencolleetief Groep 5 de opdracht heeft ge kregen om het project uit te denken. Van Hengel speelt met een voorlopige gedachte aan twee slanke, ronde flatgebouwen van pakweg elf etages hoog, met veel glas, maar hij wil eerst en binnen twee weken Schiedam Na eindeloze voorbereidingen en veel ge touwtrek over de kosten gaat volgende week de eerste paal de grond in voor de nieuwe Sint Willïbrordusschool. Zo lang de bouw duurt, blijft de school gehuisvest in een nood- onderkomen aan de Zalm straat. Het nieuwe schoolge bouw komt op precies dezelfde plaats te staan als het 'scheu- renpaleis', de bijnaam voor de oude, en wegens zijn krakke mikkige staat gesloopte Willi brordus. Dg eerste paal wordt maandag 13 april om half drie 's mid dags geslagen op de hoek van de IJsselmondestraat en de Portugaalsestraat. Vlaardingen Ruim 13Q.0QÖ passagiers maakten vorig jaar gebruik van het fietsveer Vlaardingen-Pernis. Voor dit jaar wordt een stijging met nog eens 20.000 passagiers ver wacht. Onderhandelingen met verschillende bedrijven over uitbreiding van het perso- neelsvervoer verkeren in een beslissend stadium. Ondanks de toename van het aantal passagiers ziet de direc tie van de veerdienst zich ge noodzaakt om de tarieven iets te verhogen. Een enkele reis kost voortaan 1,25 en de tien- rittenkaart 11 gulden. De zomerdienstregeling gaat dit jaar op 18 april in en zal op 25 oktober worden beéindigd. Op werkdagen zijn er 29 en in het weekeinden en op feestda gen 25 overtochten. De eerste boot vertrekt op werkdagen om 5.55 uur en de laatste om 23.05 uur. Vlaardingen Het aantal glasbakken in Vlaardingen wordt binnen afzienbare tijd uitgebreid. Momenteel staan er 32 glas bakken in de stad. Straks komen er drie bij: aan de Duizendgul- denstraat, bij de Afrol en de Samuel Esmeijerstraat. De glasbakken worden door steeds meer mensen gebruikt. Het gemeentebestuur van Vlaardingen is echter niet helemaal tevre den. Uit de hoeveelheid aangevoerd glas wordt geconcludeerd dat tweederde van de bevolking nog geen gebruik maakt van de voorziening. „De glasbak is één van de meest effectieve manieren om glas van de afvalstroom te scheiden en opnieuw te gebruiken. Door deze recycling wordt eilergie bespaard en blijven waardevolle grondstoffen behouden. Hierdoor kunnen zonder veel moeite nieuwe glasverpakkingen worden gemaakt. Het milieu wordt minder belast", aldus het gemeentebestuur in een oproep aan de bevolking om meer gebruik te maken van de glasbak. met 'de achterliggende wijk' gaan praten. Hij wil geen erfenis van onoplosbare pro blemen. Een eerder plan voor het Hoofd, waarbij ook de SSN was betrokken, stuitte .name lijk op groot verzet vanuit de Gorzen. Het ging toen om een brede flatwand van zeventien hoog, een 'masturbant', zoals Van Hengel het noemt. Zelf zou hij het vreselijk zonde hebben gevonden, als die flat er gekomen was. In Sehiedam- Oost en -Centrum heeft hij al bewezen plannen te maken in nauw overleg met de bewo nersverenigingen (voor res pectievelijk Stationsstraat en omgeving-Roosbeek) en dat wil hij nu ook in Sehiedam- Zuid gaan doen. Deze bewo nersvereniging is vol lof, dat een architect hiertoe zelf het initiatief neemt Komt het tot uitvoering, dan betrekken Fraanje en de SSN er een derde partner bij: Sip- kema Van de Kloos uit Rot terdam. Tijdens de planvor ming wil Bokx nog wel con tact houden met de stichting Serviceflat, die aanvankelijk de opdrachtgever zou worden voor de omstreden flatwand op het Hoofdplein, maar of het nieuwe plan ook service wo ningen zal bevatten staat in feite nog open. Voor Bram van Hengel belooft het de mooiste opdracht uit zijn loopbaan te worden. „Die plek heeft een regionale betekenis". Voor wethouder Aad Wieg man was het gisteren de eerste keer, dat hij een eerste paal sloeg. „En wat mij betreft ook de laatste keer", zei hij. Niet dat het heien hem niet was be vallen, maar in feite heeft Wiegman geen woningbouw in zijn portefeuille. Maassluis De VW in het Maassluisse stadskantoor is zaterdag extra geopend voor de kaartverkoop van de Da vid Bowie-concerten in Rot terdam op 30 en 31 mei. Kaartjes zijn verkrijgbaar tussen tien en twaalf uur. Maassluis De uitnodi ging werd in dank aan vaard. De kinderen, die wonen in de nieuwbouw wijk Verto in Maassluis, vonden het er maar onge zellig. Geen speelplaats; niets. De gemeente Maas sluis heeft nu de eerste aanzet genomen tot een meer gezellige inrichting van de wijk. De Maassluisse kunstenaar Joop Vaissier ontwierp een kunstwerk, dat tevens als glij baan dienst kan doen. Leuk voor de kinderen, leuk voor de volwassenen, zo redeneer den de ambtenaren op het stadhuis van Maassluis. Het kunstwerk annex speeltuig is met een officieel tintje in ge bruik genomen. Het was wethouder Liesbeth Snoeck (WD) die, geassis teerd door twee clowns, het kunstwerk onthulde. De kin deren van de wijk en hun ou ders waren naar het binnen plein aan de Kluwerij/Wagen- straat gekomen om de officiële handeling bij te wonen. Direct na de onthulling waagden de eerste kinderen zich op de glij baan. En het plezier was groot. Na afloop van de bijeenkomst in de wijk volgde in de bur gerzaal van het stadhuis een vrolijk samenzijn. Ook daar waren de kinderen voor uitge nodigd en de twee aanwezig clowns zorgden ervoor dat het tot laat in de middag gezellig bleef. De kinderen van de Verto wij k probeerden, geassisteerd door de twee clowns, direct de glijbaan uit. Schiedam De bewonersver enigingen van de drie oude wijken in Schiedam hervatten alle overleg met de gemeente. Hiermee spreken zij hun ver trouwen uit in het nieuwe in stituut Ondersteuning Bewo ners in stadsvernieuwingsge bieden. Dit instituut is onder meer be last met de taak twee opbouw werkers aan te stellen, die voor de drie wijken én Nieuw land gaan werken. Inmiddels is de sollicitatieprocedure een eind gevorderd. Op adverten ties hebben dertig belangstel lenden gereageerd en binnen kort worden zes kandidaten uitgenodigd. De drie oude wijken verwach ten dat burgemeester en wet houders niet weer de uiteinde lijke voordracht van de geko zen1^ beroepskrachten zullen negeren, zoals een jaar geleden wel gebeurde toen het Sivos twee opbouwwerkers had ife- noemd die in de wachtkamer bleven staan. De drie wijken vrezen niet dat de gemeente ook bet nieuwe instituut in zijn hemd zal laten staan. Overigens loopt er nog steeds een Arob-procedure van het stedelijk instituut voor op bouwwerk Schiedam (Sivos) tegen de gemeente. Sivos wil dat alsnog de twee voorgedra gen opbouwwerkers de baan krijgen, Alleen als de voor dracht van het instituut On dersteuning Bewoners voor. twee andere opbouwwerkers door de gemeente wordt geho noreerd, trekt het Sivos de Arob-procedure in. Intussen zijn eri grote proble men ontstaan in de project teams, sinds de drie wijken het overleg met de gemeente op schortten omdat B en W het opbouwwerk niet garandeer den. De projectteams zijn over legorganen van gemeentelijke diensten en bewonersvereni gingen, met als doel in geza menlijk overleg plannen voor te bereiden voor de stadsver nieuwing. Sloop, nieuwbouw, renovatie en groot onderhoud van woningen en bedrijven worden daar besproken. Om dat van de kant van de bewo nersverenigingen sinds decem ber geen informatie meer kwam, zitten de projectteams met de handen in het haar. Projectleider Jan Goed: „Wij gingen ons afvragen: waar zit ten wij nu nog voor? Op dit moment ligt er een concept brief klaar voor de Willem Brouwerstraat, maar ik vraag me af: als wie moet ik die ver sturen? Het formele overleg missen we. Moeten we nu zon der overleg die brief droppen? Wij hebben veel baat bij we derzijdse afstemming, dus het is echt niet zo dat de gemeente nu als een gek plannetjes aan .het ontwikkelen is". Deze maand gaat het overleg van de drie oude wijken in de projectteams weer van start. Op het oog heel ontspannen be reiden deze deelnemers zich voor op de achttiende Westland Mara thon. Maassluis Het welkom was allerhartelijkst. De traditionele ontvangst op het stadhuis van Maasluis van officials, begeleiders en atleten van. de West- land-marathon groeide ook dit jaar weer uit tot een sfeervol en dyna misch gebeuren. Het gemeentebestuur van Maassluis had niets aan het 'toeval .overgelaten om de Westland-marathon verder te promoten. De marathon heeft in heel Europa dan ook een goede naam. „Het gezelligste loopfeest in Nederland", oor deelde een atleet tijdens de bij eenkomst in de burgerzaal van Maassluis terecht. Gisteren werd vast een voor proefje op dat loopfeest van zaterdag genomen. De buiten landse gasten arriveerden in de loop van de dag in Maas sluis. Zij zijn ondergebracht bij gastgezinnen en Tieten zich ook massaal op de ontvangst zien. Atleten uit Polen, België. Engeland en Hongarije waren onder de indruk van zoveel gastvrijheid. Glunderend liepen ook de ver tegenwoordigers van de stich ting Orion rond in de burger zaal. Atleten van de stichting World Runners staan immers het prijzengeld af aan de stich ting, terwijl de bij de mara thon betrokken gemeenten het bij elkaar gelopen bedrag nog eens verdubbelen. Speciale gast tijdens de bijeen komst gisteravond was de oud ambassadeur van Nederland in Ghana, O. Bijlsma. De hui dige directeur-generaal van. het ministerie van buitenland se zaken hield een korte toe spraak over het werk, dat door Orion in Ghana wordt ver richt. De voormalige ambassa deur was in het verleden nauw betrokken bij de acties die door Orion in Ghana op poten werden gezet. Zaterdag gaan zo'n 3000 atle ten van start in de marathon, die door het hele Westland voert. Het startschot van het evenement zal om 15.00 uur worden gelost door de staatsse cretaris voor ondermeer sport zaken, Dick Dees. De middenstanders van win kelcentrum Steendijkpolder leveren zaterdag een belang rijke bijdrage aan de West land-marathon. De winkeliers denken daarbij niet aan spor tieve prestaties, maar aan een braderie om het publiek extra te vermaken. Behalve kramen vol koopwaar zijn in het win kelcentrum een poppenkast, een springkussen, oude am bachten en een buikspreker te vinden. De braderie duurt van half elf tot zes uur. Vlaardingen - De Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (VVN) kan rekenen op steun van de gemeente Vlaardingen in het zoeken naar een woning voor vluchtelingen. De Viaar- dingse afdeling heeft daarover onlangs een gesprek gehad met inmiddels ex-wethouder Kees van der Windt. De VVN zoekt een woning, waarin maximaal vier vluchtelingen tijdelijk (hooguit een jaar) on derdak kunnen krijgen. Op die manier kan de periode worden overbrugd totdat defi nitieve huisvesting nodig is, als althans de vluchteling die status krijgt Hoev/el het vluchtelingenbe leid landelijk in beweging is, wil Vlaardingen nu al voor zo'n voorziening zorgen. Het nieuwe beleid vanuit Den Haag zal naar verwachting na melijk een grotere rol voor de gemeenten ten aanzien van huisvesting gaan inhouden. Omdat de VVN voor een kleinschalige aanpak kiest, is het gemeentebestuur niet bang voor een toestroom van asiel zoekers. Bovendien is de erva ring dat vluchtelingen door gaans slechts voor korte tijd m de stad blijven. I In de nieuwe opzet komt het gastgezin te vervallen. Om niet geheel aan zijn lot te wor den overgelaten krijgt de vluchteling wel een begelei dingsgezin in de buurt toege wezen. De afdeling huisvesting zal worden opgedragen een ge schikt pand te zoeken voor de VVN. De vereniging wil daar in dan tevens een kleine kan toorruimte in gebruik nemen.. Schiedam Park Kethel bij de Harreweg wordt méér dan een kaal weiland met wandel paadjes en bruggetjes over 'waterpartijen'. Zaterdag steekt de knotgroep Schiedam de handen uit de mouwen om in het park 2500 wilgeslieten aan te planten. Die moeten sa men een griend gaan vormen, een aanplant van dicht op el kaar staande wilgetakken. De knotgroep schept daarmee te vens een stukje toekomstige werkgelegenheid voor de ei gen leden, want een griend m^et elke paar jaar duchtig worden gesnoeid. Schiedam Tot voorzitter van het produktschap voor ge distilleerde dranken in Schie dam is drs.J.P.A. Gruijters be noemd. De burgemeester van Lelystad volgt daarmee de in januari van het vorige jaar overleden drs.L.J.M. van Son op. Met de benoeming van. Hans Gruijters is een eind ge komen aan het waarnemend voorzitterschap van de beide vice-voorzitters van het in Schiedam gevestigde produkt- ijphap, mr.R.C. Basart en Tj.H, Daane. r -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1