Schiedamsche: wapen tegen alcoholisme LUCHTVERING. m m UlAARDINBS MG81AB eCHIEDAMSGHE SOURANT NIEUW WATERWEG COURANT VCA vindt experiment op voorhand geslaagd 'Niveau gemeenteraad altijd goed genoeg' Afscheid in duplo Aanslag op populieren Na Frankeland is 't afgelopen n van Dalen schoenen Tiran Schoenen Autorijders misbruiken de Plantage Schiedam even 'n meubelsïad Erfrecht volkstuin verouderd Vergaderen in de middag Stille tocht Woensdrecht WATERWEG DONDERDAG 16 APRIL 1987 _egionaie redactie. Brede Havenstraat 6, 3)31 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4357066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Zakkendragers gaan de ladder op, aan de Noordvest: een stadsbeeld dat al lang niet meer voorkwam. Toneel in Hollandiagebouw Vlaardingen Het Vlaardings Centrum voor Amateurtoneel gelooft heilig in de kleinschalige aanpak. De eerste voor stelling vorige week in de Kal van het HoBandiage bouw had alles wat VCA- secretaresse Judith Kroe sen gehoopt had: gezellig, ihformeeken een vol huis. Wat haar betreft is de tijd~ dat Vlaardingse toneelge zelschappen eenmalig konden opdraven in Stadsgehoorzaal of Har monie voorgoed'voorbij. Of Argus, De 'Fakkel, Krijt en jeugdtheatergroep TOV nog lang van die zaal gebruiken Bind mei wordt bekeken of de 'intieme1 toneelavonden op za terdag kunnen worden gepro longeerd. Het veiligheidsaspect zal tijdens de evaluatie zwaar wegen. Ook de Vrije Acade mie mag als mede huurder van het pand aan de Kethel- weg meebeslissen over de toe komst van het VCA. Zonder te willen katten naar de grote theaters voelt Judith Kroesen zich nu eindelijk ver lost van financiële zorgen. „Soms stonden we daar voor 100 tot 150 man en dan moet er flink wat geld bij. Een an der probleem was dat we de zaal lang van te voren moes ten boeken. Als er een kink in de kabel kwam, zaten er toch aan vast1'. Dergelijke sores spelen de ko- Schiedam Een hoog waardige kwaliteit van je never kan alcoholisme te gengaan, was de paradox die gistermiddag de minis ter van landbouw en vis serij, ir.G.J.M. Braks, in zijn boodschap legde. „De consument zal zich name lijk steeds meer richten op: niet méér, maar bé ter", aldus Braks. De minister zei dat bij de offi- -ciële ingebruikname van dis tilleerderij annex branderij De Tweelingh, aan de Noordvest gebouwd in opdracht van Uto, de distilleerderij van de fami lies Vlek en Jansen. Hier komt sinds enkele weken de Jonge Notaris vandaan, moutwijnje- never die als eerste de titel 'echte Schiedamsche jenever1 mag dragen en voorzien is van het garantiezegel van de ge meente Schiedam. Authentiek vervaardigd, „van korrel tot borrel, zoals wij in Schiedam zeggen" aldus burgemeester drs. Reinier Scheeres. Zowel minister Braks als dis tillateur drs. John Vlek wees erop, dat alcohol in een maat schappelijk verdachte hoek is komen te staan. „Alcohol maakt heel wat tongen los", zei Braks spitsvondig. Per hoofd van de bevolking is het alcoholgebruik gestegen van 2,6 liter in 1960 tot 8,5 liter in 1985. Dat is een bedreiging, al dus Braks; voor de leveran ciers kan echter gelden dat „een bedreiging vaak een her berg is voor de uitdaging". Maar, zei" Vlek, in hoeverre is de jeneyerfabrikant verant woordelijk? „In hoeverre is een autofabrikant verantwoor delijk voor het rijden van zijn produkt door rode lichten of voor het parkeren van zijn produkt op de stoep?" Niette min gaf hij aan, dat een fabri kant door hoge kwaliteit te le veren „de voorwaarden voor genieten creëert". Wijzend op verantwoordelijkheid en be wustzijn gaf John Vlek de 150 genodigden in overweging: „Van drank genietje meer, als je dénkt". Braks signaleerde een merk waardige tendens: de omzet van de voedings- en genots middelenindustrie stijgt met tien procent, maar die van de alcoholfabricage daalt met 25 procent Dat heeft te maken met.beperkte besteding van de consument, met gewijzigde voorkeuren en met accijnsver hogingen. Toch draagt deze sector nog altijd één miljard gulden bij aan de schatkist. „Het vandaag als een Phoenix uit de as herrezen garantïeze- gel van de gemeente Schiedam biedt een aangrijpingspunt g voor produktdifferentiatie", vond Braks, „u bent dat ver- plicht aan de Schiedamse ge- schiedenis. Vandaag herleeft s een stukje van die bloemrijke historie". De geestelijke vader van de 'echte Schiedamsche jenever' is Herman Jansen geweest. De vader van Vleks vennoot Dick Jansen is tien jaar lang een roepende in de woestijn ge dweest, gaf Vlek aan, maar uit eindelijk is er nu weer het 'oerhollands Schiedamse' pro dukt. De ook aanwezige drs.P. sloot zich geheel bij de minister aan, door van het gedicht dat hij voordroeg elk couplet te beëindigen met de lyrisch uit gesproken zin: „Jenever is een eerbiedwaardig vocht". De zakkendragers van het Sint Anthonisgilde sjouwden zakken meel van molen De Vrijheid naar De Tweelingh, terwijl de genodigden zich verzamelden in de gloednieu we branderij. Zelfs deken Jan Hagendoorn sjouwde mee, dat zou in vroeger tijden niet voorgekomen zijn. En na de officiële toespraken decla meerde Jules Croiset, gestoken Dick Jansen schenkt minister Braks een 'glaasje' enkelnatin, terwijl de douane toekijkt. in een door Proosje geïnspi reerd kostuum, een stuk van Bredero en van zichzelf: „Ge loof dat het waar is, drink met mij de Jonge Notaris". Burgemeester Scheeres vertel de een stukje lokale geschiede nis. De ruzie in de gemeente raad op 7 m"i 1901 had hij met plezier zitten teruglezen. Dis tillateurs wilden het garantie zegel niet, de branders wel, en die kregen hun zin van de le ken uit het stadsbestuur: twee apothekers, twee dokters, een kassier, aannemer, metselaar, kuiper, bakker en een: notaris. Scheeres sprak over de „we dergeboorte van Schiedam als Jeneverstad". De burgemees ter schonk Uto voor het eigen museum een bottelpomp, mi nister Braks op zijn beurt kreeg het eerste exemplaar van een nieuw beeldje a 750 gulden van de zakkendrager, gemaakt naar een ontwerp van de Rotterdamse, kunste naar Hans van der Plas. iOUft ïOi» UJt uiai ctuiuiacu - kunnen maken, is vooralsnog geen xerf onzeker. Burgemeester wethouders hebben in samen spraak met de brandweer na melijk slechts toestemming ge geven voor een experiment Maassluis Medewerkers van gemeentewerken hebben bij de politie van Maassluis aan gifte gedaan van de vernieling van vier grote populieren. De bomen, die stonden in het ■plantsoen tussen de achtste en de negende flat aan de Merel laan, waren voor een groot deel ingezaagd en stonden op het punt van omvallen. Ge meentewerken heeft de bo men inmiddels verwijderd. De plantsoenendienst van de gemeente is weinig ingenomen met de actie om ae bomen in fe zagen. Voor de populieren gêldi een kapverbod. De 'dienst doet een dringend be roep op de inwoners van de stad om contact met de ge meente op te nemen, als er overlast is van de aanplant. Gezamenlijk kan dan naar een oplossing worden gezocht. Schiedam Voor huize Fran- kfeland heeft de gemeente Schiedam uiteindelijk nog wel garant willen staan, voor liefst zestien miljoen gulden, omdat de provincie Zuid-Holland het biet wou doen. Maar het is de laatste keer geweest. „Tenslot te is de gemeente niet verant woordelijkheid voor het reilen en zeilen van bejaardentehui zen", aldus PvdA-raadslid Ben i Stuivenberg, wiens motie hier over deze week unanieme steun kreeg. Maandenlang heeft Franke land gezocht naar een instan tie, die garant wilde staan voor een miljoenenlening. Met het kapitaal wil Frankeland het tehuis aan de Sint Lïduina- Sjraat renoveren. De gemeente Weigerde aanvankelijk en ver hees naar de provincie en het rijk, die krachtens de wet op de bejaardenoorden de plicht hebben deze dienstverlening naar behoren te regelen. De provincie deed echter fcen dringend verzoek, of de ge meente toch zelf borg wilde staan. „Maar voortaan moet het anders", was PvdA-wet- houder Aad Wiegman met zijn partijgenoot Stuivenberg eens. Hoewel in de Hollandia-hal slechts plaats is voor 60 bezoe kers, speelt het financiële as pect geen rol van betekenis. Ook artistiek gezien is de nieuwe opzet een belangrijke prikkel voor de verenigingen. De produkties, die moesten worden aangepast aan de be perkte podiumafmetingen, kunnen voortaan meerdere malen worden opgevoerd. „Dat is enorm belangrijk voor de spelers", meent Judith Kroesen. „Eindelijk zijn ze in de gelegenheid in hun rol te groeien. Daarom worden de voorstellingen ook nabespro ken". Zaterdag is er een optreden van jeugdtheatergroep TOV, dat 'Drie verschrikkelijke da gen' speelt. De voorstelling be gint om 20.30 uur. Ga een treetje hoger in loopcomfort. Gun uzelf Clarks Air Shoes. Schoenen met in de zool een uniek netwerk van luchtkamers en luchttunnels, wat tijdens het lopen voor een weldadig verend voetbed zorgt. Maak bij ons uw eerste luebtwandeiing. En al na een paar stappen bent u in de wolken, ^nrl^ Attt CLARKS AIR SHOES ZITTEN LEKKERDER,STAAN BETER Mode in dames-, heren- en kinderschoenen SCHIEDAM, Broersveat 33c, tel. 010-269029 Zuidvliet 6, 01899-12404, Maassluis Koningshoek 376, 01899-21275, Maassluis MODESCHOENEN - TASSEN DIJKSTAL-3111 EE SCHIEDAM -«roersvest 135. Telefoon 4268492 Tot op de speelplaats van de Plantage staan ze, de heilige koei en tout geparkeerd pal tegen over het hoofdbureau van politie te Schiedam. De Plantage was vroeger een prachtig park, geres pecteerd om zijn fraaie bossages en statige wandelpaden; je mocht er niet eens op het gras lopen! Nu de Lange Nieuwstraat openge broken Is en de bewoners hun au tootjes niet vlak voor de „deur kwijt kunnen, zetten zij het blik toch zo dicht mogelijk bij: tiental len wagens staan In de Plantage. Hun al het groer» opeisende chauffeurs rijden er via de wan delpaden naar toe. Opkomende krokussen worden verpletterd. Voetgangers spreken er schande van. Want het Is behalve gevaar lijk ook nog storend, ontsierend, zeg maar ronduit lelijk. Schiedam Maandag, tweede paasdag, wordt Schiedam meubelstad- Althans, dat is de bedoeling van de plaatselijks meubelverkopers, die op deze dag een route uitzetten die langs alle winkels voert Liefhebbers van moderne, trendy meubels kunnen bij voorbeeld bij de dit jaar 75 jaar fcestaandè Verwayen terecht, die speciaal voor de gelegen heid een deel van zijn winkel io 'een avant-gardistisch huis van de toekomst' heeft her schapen. Leuk om te zien, maar of het te betalen is? Schiedam Schiedamse volkstuinders, die niet met hun levenspartner zijn ge trouwd, kunnen in grote moei lijkheden komen, als de statu ten van hun vereniging niet snel worden aangepast Door dat het huwelijk steeds meer uit de gratie is geraakt en sa menleven in zwang is geko men, is het erfrecht op de volkstuinen volkomen verou derd. Voordat er moeilijkheden ont staan over de vraag wie de tuin mag gaan gebruiken als iemands partner is overleden, willen de verenigingen de kwestie juridisch waterdicht geregeld zien, Volgens J. Lem- men, secretaris van Vijfelui zen, hebben zich nog geen pro bleemgevallen voorgedaan, maar zijn die in de toekomst wel te verwachten. Voor een volkstuin bestaan in Schiedam lange wachtlijsten, waardoor de discussies bij een overlij- densgeval wel eens onaange name kantjes kunnen krijgen, Lemmens: „Sommige gevallen kunnen ontzettend ingewik keld in elkaar zitten, zeker als er kinderen aan te pas komen die aanspraak maken op de tuin". Vijfeluizen krijgt or 25 tuinen bij op een afgescheiden gedeel te, waar werkloze jongeren en bejaarden een proef mogen ne men met 'anders tuinieren'. Zij mogen alleen groente kweken en geen kunstmest gebruiken. Brouwer en Verhulsdonk: Schiedam Het gemeen- teraadswerk staat niet meer in aanzien. „Vroeger was het een erebaan, nu is het een colèrebaan", vindt WD-fractieleider Gerard Verhulsdonk. Hij zit al meer dan een kwart eeuw in de gemeenteraad en herinnert zich: „Ik be hoorde destijds tot de crè me de la crème. Als raads lid was je de afgevaardigd de van de stad. Je voelde je wat". Met zonder heim wee zegt hij: „Dat is nu niet meer zo". Verhulsdonk vindt het karak ter van het stadsbestuur zeer veranderd. „Vroeger bestond de raad uit notabelen. En er was- minder belangstelling vanbit de^burgerij. .Het aantal I mensen van de pers, écht man, was to.en groter dan het aantal andere toeschouwers..." Ook de autoriteit van het col lege van B en W is genivel leerd, vindt de VVD-fractielei- der: „De gemeenteraad laat zich niet meer zo gauw een oor aannaaien. En de burgers noe men je nu bij je voornaam. Vroeger gingen ze buigend als een knipmes weg. Politiek was toen meer de stijl van heren onder mekaar. Om het zo te zeggen: raadsleden zijn nu pilsdrinkers, vroeger waren het cognaczuipers". PvdA-fractieleider Gé Brou wer is het maar gedeeltelijk met Verhulsdonk eens. Zijn kersverse fractiegenoot Cor Huyken toonde zich merkbaar trots, toen hij als raadslid werd geïnstalleerd. Dat duidt toch op een gevoel van aanzien ,en terecht", aldus Brouwer, .,al slijt dat gauw genoeg". Volgens de PvdA-fractieleider hebben „de notabelen van weleer bepaald niet het niveau van de gemeenteraad kunnen opkrikken", reden ook waar om de gemeenteraad meer een doorsnee ging worden van de totale bevolking, Op de vraag of de Schiedamse gemeente raad wel voldoende niveau heeft, zegt hij: „Het niveau van een raad is altijd goed ge noeg. Het is namelijk een doorsnee van de bevolking. Daar staat tegenover, dat je er ook de hoogste intelligentie van de stad in verwacht. Wat de grote lijn betreft is dat mis schien zo, al vind ik wel dat raadsleden mens moeten blij ven: zij mogen missers ma ken". Brouwer, ('ik ben baas in eigen brein') vindt het niveau van het stadsbestuur nu aanmerke lijk hoger liggen dan vroeger; hij kent de plaatselijke poli tiek, mede doordat zijn vader actief was in de fractie van de Protestants-Christelijke Groe pering (een combinatie van ARP en CHU). Brouwer: „De raad was toen zeer gezapig. Ik weet nog dat Verhulsdonk, jong in die jaren, de eerste was die van burgemeester Peek op zijn donder kreeg, omdat hij niet de vereiste omgangsvor men had betracht. De discussie is nu vrijer geworden, toen was het zeer formeel. De ge vestigde orde was zwaarder vertegenwoordigd". Brouwer signaleert een goede ontwikkeling. „Er is nu min der gesjoemel. Vroeger werd je als raadslid wel benaderd door mensen die vroegen: kunt u mij niet aan een huis helpen? Dat is nu niet meer zo. Daar is het bureau Huisvesting voor. Zou je het wel doen, dan sleu tel je aan je eigen taakverde ling". Vlaardingen Chris van Roon (CDA) is nog maar net in functie als wethouder in Vlaardingen, of zijn invloed is al merkbaar. Als voorzitter van de commis sie volksgezondheid heeft de christen-democraat bepaald, dat de vergaderingen van zijn commissie, waarbij doorgaans geen publieke belangstelling wordt verwacht, in het ver volg om 16.30 uur beginnen. „Ik denk dat we de raadsleden daarmee een plezier doen", al dus de nieuwe wethouder. „Bij de commissie volksge zondheid is het zo dat er öf te weinig agendapunten zijn om over te vergaderen, df dat we binnen een uur klaar zijn. Be- fin dan om half vijf; dan is ie- ereen voor het avondeten weer thuis. Dat scheelt weer een avond vergaderen. Het is gewoon zo dat aan de hand van de agenda de publieke be langstelling kan worden, inge schat. Meestal is die belang stelling nihil. Uiteraard gaat deze regeling niet op voor de andere commissies. Daarop ko men namelijk altijd wel men sen -af". Vlaardingen Een groep Vlaardingers zal op Goede Vrijdag meedoen aan een stille tocht naai- de mogelijke kruis- rakettenbasis in Woensdrecht. Er wordt vrijdag om 12.00 uur vertrokken vanaf het parkeer terrein bij het centraal station in Vlaardingen. Om 13.30 uur wordt in Woens drecht gestart met de stille tocht naar de basis. Aangeko men bij de basis zal worden gemediteerd over het lijden en sterven in de wereld anno 1987. Mensen, die mee willen lopen in de stille tocht, kun nen zich opgeven bij Nelleke van der Luit (010) 4349551 of Han Raeijmaekers (010) Vlaardingen IJsbrand van der Velden en Kees van der Windt hebben gisteren ook informeel een punt gezet achter hun wethoudersloopbaan. De pas gesmede coalitie met CDA en WD betekende dat voor de PvdA'ers geen plaats meer was in het pluche. Vele Vlaardingers toonden tijdens een ongedwongen receptie in de burgerzaal van het stadhuis hun dankbaarheid voor de 'be wezen diensten'. Van der Velden kreeg cadeaus en mooie woor den voor zijn 'koperen regeerperiode'. Van der Windt heeft maar nauwelijks de kans gekregen zich in fe werken. Hij moest zijn plaats al na een half jaar inruimen. De scheidende protefeuillehouders blijven de PvdA vertegen woordigen in de gemeenteraad. Van der Velden kijkt glunderend naar zijn cadeau. Van der Windt ziet het vergenoegd aan. Zijn beurt Komt nog.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1