n en sluizen nu voor pleziervaart LUCHTVERING. k Vijf banen voor basiseducatie Vlet voor kadet Tweede schip voor Schiedamse zeekadetten Minder vuil buitenwater Wiegman als watertoerist Vlaar dingers beheersen paas- weekeinde in Podium WD-avond over files Postkantoren in 't gareel van Daleh schoenen Tiran Schoenen Goedkoop zwemmen Schuchtere brandstichter Maasland kort j ongerenwerk Adopteer 'n bloemenbak Trap loopt marathon uit redact'f- Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen- Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 435206®, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De basiseducatie (taal, rekenen en vyiskurxde voor beginners) aal onder één paraplu worden ondergebracht: bij bet Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV). Minimaal vijf vrijwilli gere krijgen daarbij een betaalde baan. Het gaat om die vrijwilligers die nu al werken bij de 'voor lopers' waaronder. Open School, ABC-laalcureus de Turkse en de Marokkaanse vereniging, het Al fabetiseringsproject (van het ECV) of een dub- of buurthuis. Ook wordt een educatief beraad samengesteld, uit vertegenwoordigers van deze uitvoerende organi saties. Zij gaan jaarlijks een ontwerp-program vóór de basiseducatie formuleren, dat door de ge meenteraad zal worden vastgesteld. Met dit totaal-voorstel neemt de gemeentelijke af deling cultuur, sport en jeugd (CSJ) in grote lijnen de'opzet over van het Plaatselijk Educatief Cen trum (PEC) in Vlaardingen. Vorige week kwam minister Deetman van Onderwijs nog naar Vlaar dingen, omdat het PEC landelijk een schoolvoor beeld is. Ook de gemeente Schiedam gaat, evenals Vlaar dingen, van het rijk een fikse subsidie vangen voor de basiseducatie. De voorlopige 360.000 gul den zal binnen drie jaar oplopen tot een bedrag om en nabij de zeven ton. Het onderwijs is met name gericht op volwassenen in een achterstandssituatie. Schiedam telt momen teel nog meer dan 5000 analfabeten, een ruwe Vrijwilligers komen in aanmerking schatting, omdat de meeste mensen er niet mee te koop lopen. Henk Tiggelhoven, coördinator van het ECV: „In groepjes van minimaal acht cursisten gaan we in augustus weer van start, want met de nieuwe re geling verandert er niet zo gek veel. Voor vrijwil ligers bij Open School, ABC-taalcursus en de an dere voorlopers, blijft de situatie gelijk. Wel krijgt iedere organisatie de mogelijkheid om een be roepskracht uit de huidige vrijwilligers van de or ganisatie voor te dragen „Die beroepskrachten komen dan in dienst bij de centrale instelling voor de basiseducatie, dat is zo vastgesteld in de handleiding die de gemeente van het rijk heeft overgenomen In Schiertam is daarvoor het ECV, dat in septem ber 1985 mede met dit doel werd opgericht, door CSJ aangewezen als de centrale instelling voor de basiseducatie. Tiggelhoven: „Vorige week, in een bestuursverga dering, zijn we daarmee akkoord gegaan. We stel len daarbij wel heel duidelijk: met deze toekomsti ge structuur blijven ABC-taalcursus, Open School en de andere organisaties zelf een heel grote stem houden". Naast een beroepskracht kunnen zij ook een lid leveren voor het educatief beraad. Gezamenlijk stellen de leden van de organisaties zo hun ont werp-program voor het volgend jaar vast. Ook worden de cursussen op dezelfde plaatsen als nu voortgezet. Twintig uur hooguit gaat naar de club- en buurt huizen. Dat is ook globaal bet gedeelte dat de rijksoverheid geschat heeft: 14 van 150 uur, to taal drie cursusgroepen. Tiggelhoven: „Wel kunnen de club- en buurthui zen een vertegenwoordiger leveren in het educa tief beraad, evenals migranten- en vrouwenorga nisaties. Maar bijvoorbeeld geen drie vertegen woordigers, omdat er in drie clubhuizen een cur sus wordt gegeven. Daaraan wordt maar 20.000 gulden van het totale budget voor basiseducatie besteed. Veel onderwijs vindt plaats in migranten centrum 't Parkweg. In totaal zijn nu 23 cursussen bestemd voor culturele minderheden als Turken en Marokkanen. Drie vertegenwoordigers van club- en buurthuizen zou dan tot een scheve ver- - houding leiden". In het voorstel van CSJ wordt de totale basisedu catie afgestemd op de vervolgactiviteiten aan cur sussen, die jaarlijks door het Educatief Centrum worden aangeboden. Ook voor vrijwilligers wordt een korte introductiecursus opgezet, waarin the ma's centraal staan als: hoe is basiseducatie in Schiedam georganiseerd, wat is het totale aanbod van cursussen voor volwassenen en hoe gaat het werken met specifieke doelgroepen? Per 1 augustus kan de rijksregeling basiseducatie 1 ook in Schiedam van kracht worden. Met de be trokken instellingen en organisaties wordt de re geling vanavond in het stadhuis aan de Grote Markt besproken. De aanvang is om 19.30 uur. Kritiek Er zijn vanavond ook wel andere geluiden te ver wachten. Kritiek komt van Armand van Fuyvel- de, waarnemend coördinator van de Schïedamse Federatie van instellingen voor sociaal-cultureel werk en samenlevingsopbouw. - „Het is een slechte zaak, dat educatie uit de wel- zijnssfeer wordt getrokken en meer gezien wordt als verwant aan het onderwijs", vindt Van Puy velde. De hoofdmoot van alle onderricht, die er op dit moment voor volwassenen is, wordt gevormd door taalles en dan met name voor buitenlan ders. „Die educatie doen wïj ook (in wijkcentrum De Erker, buurthuis Nieuwland en Kluphuis Oost, red.), want dat is belangrijk. Maar de club- en buurthuizen zouden méér educatie kunnen ver zorgen, met name hierop gericht: jongeren aan het werk te helpen, en vrijwilligerswerk. Dat kan via leerwerkprojecten, door in te spelen op het school verzuim, door stages te bedenken, kort lopende, oriëntatiecursussen, over noem maar op, haarver-ï zorging, naaien, omgaan met computers, video". Van Puyvelde beaamt, dat zijn visie om daartoe in club- en buurthuizen initiatieven te nemen haaks staat op het beleid om alle educatie-activiteiten, or ganisatorisch onder te brengen bij het Educatief. Centrum Volwassenen (ECV), dat gevestigd is lm het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhouderslaan. Hij sluit een samenwerking met het ECV niet uit maar zegt: „Als je wilt samenwerken, moet je eerst zelf wé ten watje wilt. Dus wachten wij niet af, maar be'-* ginnen wij alvast. Het zou namelijk onterecht zïjn,. als ons die kans werd ontnomen. Wat zie je itrt- mers bij basiseducatie? Het is er voor mensen, die. gezien hun mogelijkheden moeilijk ergens aan' deelnemen. Die mensen gaan niet zo gauw naar een Educatief Centrum. Je moet de educatie dich ter naar hen toe brengen, en waar kan dat beter dan in laagdrempelige clubhuizen?" Van Puyvelde zegt wel te begrijpen, dat daar in onderwijskringen anders over gedacht wordt maar hij vindt dat men dan de in het gedrang ge komen werkgelegenheid van onderwijzend perso-^ neel zwaarder laat tellen dan de belangen van de; doelgroep: de mensen om wie het gaat, en die makkelijker in een clubhuis komen dan in een educatief instituut. Van Puyvelde merkt op, dat de bonden hierin een vreemde rol hebben ge speeld: „Zij hebben niet gekeken naar de inhoud". Maasland De verontreiniging van het oppervlaktewater in het Maaslandse buitengebied neemt in de nabije toe komst belangrijk af. Het gemeentebestuur maakt plannen om de Commandeurspolder, Oude Camspolder en Kralin- gerpolder op de riolering aan te sluiten. Dit jaar nog kan worden begonnen met riolering langs de Burgerweg en de Westgaag. Daardoor zullen de Spartel- vaart en de Schiewetering veel schoner worden. Vooruitlo pend op het dinsdag te nemen gemeenteraadsbesluit is de Grontmij nu al bezig om de zakelijke rechten af te hande len. Door riolering van Kwakelweg, Weverskade, Oostgaag, Heren laan en Burgerdijkseweg zullen ook het Rietslootje, öe Middelwatering en de Zuidgaag er qua hygiëne op voor uitgaan. ~*s door CARELVAN DER VELDEN Schiedam Met twee jamsessies en Jtwee reguliere op tredens stond Po dium dit paas weekeinde weer bol van de activi teiten. Vrijdagavond was het tijd voor een Schiedamse primeur: op het podium waren voor het eerst de heren van het Vlaarding- vse Vicar Smiley te vin den. Zij noemen hun mu ziek zelf 'rock zonder pretenties'. Dat klopt ook wel, want pas sinds de heren en masse de for matie Line verlieten, ging het met deze groep bergopwaarts, met een optreden in Ahoy', een finaleplaats in de Grote Prijs van Nederland en een platencontract als voorlopige hoogtepunten. En de heren van Vicar Smiley zelf? Voorlopig kunnen zij op niet meer bogen dan een eerste plaats tijdens het Oud- beijerlands Sprinkplank- festival, een muziekfes tijn met evenveel allure als, pakweg, een Kethel- se playbackshow. Dat men er totaal niet mee zit, bleek ook wel op deze avond. Zo'n optreden is leuk en gezellig, maar wat dan nog, lijken de heren te willen zeggen als je ze ziet spelen. Minpuntje bij dit onder houdende optreden was dat de zeker niet ongeta lenteerde zanger Bené Philip slecht te horen was. Zijn zangversterker stond te zacht. En om een andere reden was dat maar weer goed ook, want zowel tijdens dit optreden als zaterdag bij The Amazing Stroopwa fels werden er geluids metingen verricht door agenten van de afdeling bijzondere wetten. De di rectie zal daar geen pro bleem mee hebben ge had. Er was tijdens beide optredens veel minder "herrie dan twee weken geleden, toen de groep Blue Smoke optrad. Naar aanleiding van dat con cert kreeg Podium de metende ambtenaren op visite, c- >r Aad Wiegman moet moeite doen om hetfeestlint door te knippen. Vlaardingen Files zijn een bijna dagelijkse bron van er gernis voor velen in de Rand stad. Reden voor de WD in Vlaardingen om een discussie bijeenkomst te beleggen, waar in de vraag centraal staat hoe dat probleem moet worden aangepakt. Een deskundige uit eigen gele deren, mevrouw A. Jorrits ma- Lebbink, en haar collega-ka merlid F. Castricum van de PvdA buigen zich maandag 27 april in café 't Scheele Hoekje over het probleem. Beiden zïjn lid van de vaste kamercom missie van verkeer en water staat. De politieke avond begint om 20.15 uur. Voor de pauze hou den de deskundigen hun inlei ding, daarna volgt een discus sie. VlaardingenSchiedam De Vlaardingse en Schiedamse tak van de PTT lopen vanaf 4 mei weer in bet gareel De bekende rode brievenbussen worden dan op dezelfde tijden gelicht als elders in het land. De PTT was niet zo gelukkig met de uitzonderingspositie, die de twee gemeenten zich hadden verworven. De lich ting van half zeven 's avonds in Vlaardingen wordt ver vroegd naar zes uur en die van acht uur op het hoofdpost- kantoor gaat naar zeven uur. Daarmee wordt de aanslui ting op het nachtelijk posttremennet veilig gesteld In Schiedam wordt een nog rigoureuzere wijziging doorge voerd. De nieuwe lichtingstijden zijn dezelfde als bij de bu ren, maar in Schiedam kon men op het hoofdpostkantoor tot voor kort nog tot half negen terecht Het afwijkend gedrag van de twee postkantoren had vol gens het hoofdkantoor tot gevolg, dat er extra vertragingen Sonden ontstaan. Want er kan wel extra service worden eeboden door de consument de mogelijkheid te bieden nog vrij laat een brief te posten maar als de post idaardoor ver volgens de nachttrein mist, leidt die service juist tot het te gendeel. Vlaardingen De Vlaardingse zeeka- detten .hebben sinds zaterdag de beschikking over een tweede vlet. Het korps heeft daarvoor ruim vier jaar gespaard. Het meeste geld is bin nengekomen uit de jaarlijkse Jantje Beton-collecte. Het nieuwe vaar tuig is zaterdag feestelijk opge haald en gedoopt bij Verolme Botlek. Dé uitbreiding van de vloot stond al lang hoog op de verlanglijst van de zeekadetten. Dank zij een groeiend aantal leden werd het steeds moeilij ker alle beman ningsleden actief te laten zijn. De Beenhakkervlet, die niet is genoemd naar de voetbal - coach, brengt daar in verandering. Schiedam Het zeeka- detkorps Jacob van Heemskerck heeft sinds kort de beschikking over een tweede schuit. Naast het vlaggeschip, de Spica, kunnen de kadetten nu. ook gebruik maken van de voormalige mijnenve ger Van Versendaal. Het korps heeft het oorlogs schip in bruikleen van de Koninklijke Marine. De Van Versendaal wordt door de Schiedamse zeekadet ten in gebruik genomen op 30 april. Daarmee zet het korps de viering van het gouden hu welijksfeest van prinses Julia na en prins Bernhard luister bij. Burgemeester Reinier Scheeres leidt deplechtigheid aan boord van het schip, dat voor die gelegenheid wordt af gemeerd in de Nieuwe Haven bij de Oranjebrug- Schiedam Met het doorknippen van een feestlint, gespannen over de geopende draaibrug aan de Polder weg, stelde wethouder Aad Wiegman zaterdagavond op symbolische wijze de Schiedamse bruggen en sluizen voor het watertoerisme open. Hoewel het sinds mensenheu genis al mogelijk is om vanuit Delft via de Schie naar de Nieuwe Waterweg (of Nieuwe Maas) te varen, was dat voor de recreatieve weekend-vaar- der tot dusver nog niet wegge legd.. Maar: Schiedam wil toe? xistisch meetellen. Vandaar dat de plaatselijke watersport verenigingen en het gemeen tebestuur de bruggen en slui zen voortaan ook in het week end open wilden hebben. Wiegman somde de redenen op. „Schiedam is een stad met veel water en deze Sehie-route biedt de recreatieve vaart een prima alternatief voor het ge vaarlijke traject, dat tot nog toe vanuit Delft langs de Rot terdamse Parkkade richting het Brielse Meer voerde. Bo vendien kunnen de waterspor ters nu ook eens'genieten van de prachtige Schiedamse bin nenstad, waar men dwars doorheen vaart". Om zijn woorden kracht bij te zetten bleef Wiegman na de officiële daad aan boord van de boot van Vrije Ligger-voor zitter Goof Hendriks, die om het heugelijke feit te vieren koers zou zetten richting stads centrum. Wiegman persoonlijk stuurde de boot door de Rolbrug en had de smaak toen zo te pak ken, dat hij een groot gedeelte van de route aan het roer te vinden was. De geheel gereno veerde cruiser, gevolgd door tien andere vaartuigen van de Vrije Liggers, leek wel een zeiljacht dat te kampen had met tegenwind, zo laveerde de gemeentebestuurder het vaar tuig door het Schiedamse wa ter. Wiegmans avond kon na zijn eerste stuurmanscapriolen niet meer stuk. „G6, zonder dat je het in de gaten hebt zijn de mensen hier lekker aan het timmeren geweest", merkte Wiegman op, toen er langs een gerenoveerd pakhuis in de Oude Sluis werd gevaren. Hendriks had Wiegman niet voor niets aan boord genomen. Hij hoopte gelijk spijkers met koppen te kunnen slaan voor de hier geplande jachthaven, waar vijftig boten hun lig plaats moeten vinden. Hendriks fijntjes: „We staan hier op de plaats waar de jachthaven moet komen. Bin nenkort komen we wel bij u langs om de tekeningen te la ten zien én om een subsidie aan te vragen". Wiegman, nog even jolig als tevoren, liet zich de kaas echter niet direct van zijn brood eten. „Dat laatste heb ik niet goed verstaan. Mooi weer vandaag, hè?" 'ADVERTENTIE. Ga een treetje hoger in loopconifort. Gun uzelf Clarks Air Shoes. Schoenen met in de zool een uniek netwerk van luchtkamers en luchttunnels, wat tijdens het lopen voor een weldadig verend voetbed zorgt. Maak bij onsuweensteluchiwandelingEnalna een paar stappen bent u in de wolken. fmmi CLARKS AIRSHOES. ZITTEN LEKKERDER, STAAN BETER. Mode in dames-, heren- en Kinderschoenen SCHIEDAM, Broersvest 33c, tel. 010-269029 Zuidvliet 6, 01899-12404, Maassluis Koningshoek 376, 01899-21275, Maassluis MODESCHOENEN - TASSEN DUX STAL - 3111 EE SCHIEDAM ■^oorsvesl 135. Telefoon 4268492 Maassluis Tijdens de paas vakantie kan de Maassluïse schooljeugd voor slechts een gulden per uur gebruik maken van zwembad Dol-Fijn aan'de Sportlaan. Van zaterdag 18 april tot en met dinsdag 5 mei kan voor slechts een gulden per uur worden, gezwommen: Op Goede Vrijdag is het zwembad slechts tussen 9,00 uur 12.00 uur geopend. Maassluis Een 27-jarige Maassluizer heeft in de nacht van zondag op maandag een schuchtere poging gedaan om het verlaten lokaaltje van wijkvereniging Kapelpolder in brand te steken. Hij hield een vlammetje bij de gordijnen, die door de stukgegooide ruiten naar buiten wapperden. De brandschade was nihil. De man is aangehouden. Maasland Maasland voegt zich in het rijtje Westlandse gemeenten, dat de stichting Jeugd Westland niet langer wenst te subsidiëren. i Na Naaldwijk deden Waterin gen, De Lier en Monstrr dat al officieel. Alleen 's-Gravenzan- de en Maasland namen een af wachtende houding aan. Vanavond wordt de gemeente raad van Maasland gevraagd de subsidie per 1 januari 1988 stop te zetten. Burgemeester en wethouders vinden dat het financiële draagvlak van "de stichting te smal is geworden, door het wegvallen van de an dere gemeenten. Beëindiging van de subsidie en de gedwongen opheffing van de SJW betekent voor het Maaslandse jongerenwerk, dat men is aangewezen op andere instellingen in de provincie met een steunfunctie. Maassluis In Maassluis ke ren de bloemschalen- en bak ken terug in het stadsbeeld.* In het verleden moesten de bak ken verdwijnen als gevolg van de bezuinigingen. Er was geen geld meer om het onderhoud te bekostigen. Op initiatief van de plantsoe nendienst is nu het plan ont staan om de bakken terug te plaatsen en het onderhoud te laten verzorgen door particu lieren. Burgers en het bedrijfs leven kunnen bloemschalen- en bakken adopteren. Het is de bedoeling dat "de plantsoenendienst de bakken terugplaatst, als iemand te kennen heeft gegeven een bak te willen adopteren. Gemeen tewerken zorgt voor de tuing rond, waarna degenen die de zorg voor de bak op zich heb ben genomen voor de planten en het verder onderhoud zor gen. V/ie een bloemenbak wil adop teren, kan contact opnemen met de afdeling plantsoenen van de dienst gemeentewer ken, telefoon (01899) 19111.' Rotterdam Tot de duizen den die zaterdag al dan niet met de tong op de schoenen- op de Coolsingel het finish- doek van de Rotterdamse Ma rathon passeerden, bevond zich, evenals vorig jaar ook een prominente Heerjansdam- mer; burgemeester Trap. Hij legde de 42 kilometer en' 195 meter af in vier uur en twaalf minuten. Weliswaar geen top tijd, maar toch een prestatie, die niet veel van zijn ambtge noten hem snel zullen nadoen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1