van clubhuiswerkers' PTT rekent op hulp van Madern 'Basiseducatie heeft veel weg van dictaat' Armand van Puyvelde, coördinator Schiedamse Federatie: - 1 Ook commissie wil duurdere sanering Merellaan: kapvergimnmg na 'aanslag' op bomen Knotwilgj es voor Kethel Autobrand Inbreker vindt sleutel In elke wijk informatie via computer De Verenigde Spaarbank doet meer. 1 WOENSDAG 22 APRIL 1987 Regionala redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 doorKORKEGEL- Schiedam 1 Na de oorlog floreerden de clubhuizen, in de jaren zeventig zakte het in, maar sinds enkele jaren stijgen de bezoekers aantallen -'gigantisch' én dat dwars tegen het snoeibeleid van de rege- rihg in. Lokale overheden zijn geneigd, dan wel ge noodzaakt, aan de bezui nigingen mee te doen. Te gelijk, worden meer eisen glsteid Hoe vangen club- en buurthuizen dat op?.-" In eenJ wèrkplan, dat eind maart werd goedgekeurd" door het bestuur van de Schiedamse federatie van' instellingen voor sociaai-cuitureei werk en samenlevingsopbouw, komt coördinator Armand van Puy velde 'met een .aantal spraak makende ideeën op de prop pen. Eén ervan: club- en buurthuizen moeten meer aan dacht besteden aan het opzet ten van educatie-activiteiten (zie het RN van gisteren), "n Een ander opmerkelijk plan: streven naar omscholing van de beroepskrachten in de 'zachte sector', zoals het wel zijnswerk nog altijd wordt aangeduid. Wat Van .Puyvelde betreft spreken we straks niet meer van jongerenwerkers of van volwassenenwerkers, maar van 'recreatiewerkers, educa tiewerkers, creativiteitswer kers. Waarom? Een jongerenwerker, bijvoor beeld, moet momenteel ver stand hebben van allerlei acti viteiten, die met educatie, re creatie of creativiteit te maken hebben waarbij het maar de vraag is of de jongeren dat al lemaal willen. Hetzelfde geldt voor andere welzijnswerkers. Van Puyvelde staat een meer specialistische benadering voor. „Stel, iemand komt in een clubhuis voor recreatie. Krijgt hij dan te maken met een beroepskracht die élles weet van recreatie, dan ziet hij dat er meer is dan hij mis schien dacht. Hij kan zich ori ënteren, en dat is het leuke, het stimulerende van clubhui zen. Zo iemand komt niet per se voor educatie, wil dat mis schien zelfs helemaal niet". Met andere woorden, een jon gere die te maken krijgt met een jongerenwerker die slechts voor een deel kijk heeft op mogelijkheden tot re creatie (waarschijnlijk alleen voor jongeren), en voor een ander deel op educatie, enzo voorts, die jongere krijgt niet het volle pona. Terwijl het aanbod aan activiteiten er wel degelijk is: er zijn ook recrea tiemogelijkheden voor jonge ren gezamenlijk met volwasse nen, waaraan een jongeren werker wellicht voorbij zou gaan. Dat vraagt van de beroeps krachten dus een hetere scho ling, en waarom niet meteen omscholing? Méér menskracht is er waarschijnlijk niet voor nodig, terwijl de dienstverle ning van de clubhuizen groter wordt. Van Puyvelde, waarnemend coördinator gedurende de ziekte van Leo Herwig, bena drukt dat de Schiedamse Fe deratie met het idee tot om scholing vooroploopt in het Nederlandse welzijnswerk. Bij de beroepskrachten is de eer ste reactie niet negatief, zegt hij te hebben ondervonden. N„Het spreekt aan, al ziet men wel veel haken en ogen. Voor lopig staan wij voor een forse taakverzwaring". Hij heeft er een jaar voor uit getrokken om de betrokkenen op één lijn te krijgen. „Vanuit de geschiedenis is wel te ver klaren waarom ik dit werk doe. Ik ben opbouwwerker ge weest", herinnert Van Puyvel de aan zijn activiteiten in Schiedam-Zuid, „en dan heb je de praktijk wel gezien. Dan wil je je met de grote lijnen bezighouden". Het werkplan van Armand van Puyvelde ligt inmiddels bij de politieke partijen op ta fel. Op verzoek van het be stuur van de Schiedamse Fe deratie verstuurde Van Puy velde het' al, toen het nog maar een conceptje was. Daar waren tactische redenen, voor. Zijn benoeming tot waarne mend coördinator was omstre den (onder meer omdat de ge meente eigenlijk de vacature open wilde houden) en het kan dan geen kwaad van visie blijk te geven. De tweede reden lag besloten in de situatie, waarin de Fede ratie, gevestigd aan de Over- schiesestraat, verkeerde. Al een paar jaar sprak de ge meente over de oprichting van een centraal orgaan, waar vele Schiedamse organisatie hun boekhouding konden laten verzorgen. Dat zou de doods steek voor de Federatie heb ben betekend. Maar, enigszins onverwachts, besloot VVD- wethouder Luub Hafkamp af te zien van de vorming van zo'n boekhoud centrale. Op luchting aan de Overschiese- straat! Het besluit betekende politieke erkenning voor het werk van de Federatie. Het werkplan zal tot die besluit vorming hebben bijgedragen. Waar het gaat om club- en buurthuizen, streeft Van Puy velde naar een aanscherping van hun doeleinden, zodat het de politiek ook duidelijker wordt waarover men praat. Ook wil de coördinator een betere samenwerking tussen de clubhuizen, die vooral zal bestaan uit uitwisseling van ideeën: Vervolg op pagina 17 Maassluis De milieucom- missïe van de gemeenteraad heeft zich gisteravond ge schaard achter het eerder uit gebrachte advies van de com missie Bodemonderzoek Steendijkpolder. Beiden zullen" bij gedeputeerde staten aan dringen op een relatief dure sanering, waarbij de rioollei dingen in de grond gemakke lijk kunnen worden opgegra ven. Die visie staat haaks op - die van provincie en inspectie, die het standpunt,huldigen dat de diepe rioleringen niet geïso leerd hoeven te worden. hjaassluis is bang dat, als die oplossing uit de bus rolt, er problemen ontstaan bij onder-, houd aan het riool. „Dan moet je. weer gaan wroeten in de yervuilde laag en ben je in fei te" met een tweede sanering bezig", vreest milieu-ambte naar Van de Barg. Bovendien houdt de gemeente er reke ning mee dat zij in dat geval zelf voor de kosten moet op draaien. „Wij vinden dat alle infrastructurele voorzieningen volledig bereikbaar moeten blijven verdedigt Van de Barg het standpunt van Maas sluis. Alle adviezen moeten voor 20 mei bij GS op tafel liggen. Maassluis Vier populieren aan de Merellaan waren al ge kapt zonder vergunning. In de consternatie bleven die gevel de bomen maar liggen. De ge meente Maassluis heeft nu wel vergunning gegeven om nog eens 36 bomen van de grasvel den voor de flats weg te halen. Waarmee een einde komt aan een affaire, die al bijna vijf jaar sleept. „Een lachertje", al dus een woordvoerder van de bewoners, die onbekend wenst te blijven. Volgensdie woordvoerder heeft het veel te lang geduurd vooraleer de bomen werden gekapt. Hij vindt dat de vere niging van eigenaren, die het groen rond de flats beheert, veel te lankmoedig is geweest tegenover de gemeente. Als het aan de gemeente had gelegen, waren de bomen blij ven staan. Een paar jaar gele den werden de meest weelde rige bomen nog 'getopt'. Maar ook die maatregel stelde kla gende bewoners, die vonden De gesneuvelde bomen bleven een paar dagen op het grasveld liggen. dat hun uitzicht werd belem merd, niet tevreden. Na de 'aanslag' van vorige week op de vier populieren, die inder haast moesten worden omge zaagd om ongelukken te voor komen, is dan toch de kapver- gunning gegeven. De plantsoenendienst zit een beetje in zijn maag met de 'af gedwongen' oplossing van het probleem. De vier populieren waren voor driekwart doorge zaagd en reddeloos verloren. Er was geen keus, de bomen moesten geveld. Dat steekt de plantsoenendienst „Je ziet 'steeds vaker, dat mensen het recht maar in eigen hand ne men". Afgelopen maandag werden weer wederrechtelijk bomen omgezaagd bij het Oeverbos - Lickebaert. „Een kwalijke ontwikkeling", vindt men bij de plantsoenendienst. Park Kethel wordt een knotwil genpark. Dat hoort. De omgeving van Kethel is namelijk een land schapspark, waarbij het weide landschap de inspirerende factor Is. En in het boerenland wemelt het nu eenmaal van de wilgen. Na tuurvrienden uit Schiedam en omgeving helpen vrijwillig een handje bij de jonge aanplant. Over een paar jaar kan er nóg meer geknot worden. Maassluis Een inwoner van Maassluis heeft gistermiddag zijn auto in vlammen op zien gaan. De man reed vanuit Wa teringen in de richting van Naaldwijk, toen zijn motor af sloeg'en er rook onder de mo torkap vandaan kwam. Om standers hebben de vlammen gedoofd. Van het voertuig is niet veel meer over. Vlaardingen Dankzij de gewijzigde samenstel ling van het college van B en W-denkt de 'Vlaardmg- se'PTT alsnog uit de pro blemen te kunnen komen. PTT-directeur Wender de Beet, die al jaren met de gemeente onderhandelt over de plaats voor een nieuw distributiecentrum, veronderstelt dat er met WD-wethouder Jan Ma dern wel zaken vallen te doen. De Beet en enkele PTT-dis- trictsbestuurders gaan deze week met de liberaal rond de tafel zitten om de verhuizing van het postsorteercentrum te bespreken. Het huidige cen trum aan de Westhavenkade voldoet niet meer. De Beet hoopt dat door de politieke machtswisseling het standpunt van de gemeente zodanig is veranderd, dat de PTT nu wel kans maakt op een stuk grond ergens op het snijpunt van Holy, de Westwjjk en het Cen trum. Dat is voor de posterijen de gunstigste plek- Die eis werd tot dusverre afge wezen, omdat de gemeente de grond voor andere doeleinden wilde reserveren. De PIT werd voor ae keuze gesteld tussen bouwen, in Holy-Noord of in industriegebied Het Scheur. Volgens De Beet zijn beide locaties te afgelegen en te .duur. De PTT-directeur: „Holy bijvoorbeeld zou ons al leen al door de lange omweg anderhalve ton per jaar kos ten. Dat is gewoon geld weg gooien". In het alternatief, met ruim de helft van het personeel naar Maassluis of Schiedam uitwij ken om van daaruit per auto de post in Vlaardingen te be zorgen, ziet De Beet bij nader inzien weinig heil. „Eigenlijk is dat ook geen gunstige oplos sing. We houden die mogelijk heid achter de hand, maar het zou wel het ingrijpendste al ternatief zijn". Door ervaring wijs geworden zet De Beet niet meer al zijn kaarten op de bereidwilligheid van het gemeentebestuur. Om uit de impasse te geraken heeft de PTT enige tijd gele den een aannemer ingescha keld. Die probeert onderhands grond te kopen op een voor Tante Pos gunstige locatie. Bestaat over de plaats van het toekomstige distributiecen trum nog geen duidelijkheid, zeker is wel dat de loketdjen- sten in de tweede helft van 1988 verhuizen van de West havenkade naar de hoek van de Waalstraat en het Veer- plein. De PTT brengt de loket ten onder in een nieuwbouw- flat, waarvoor medio dit jaar de eerste paal wordt geslagen. Vlaardingen 'Sieraden en een bromfiets waren de buit Van een inbreker, die in de nacht van maandag op dinsdag zijn slag sloeg in een huis aan de Berkendreef in Vlaardingen. l De bewoners hadden een bovenlicht open gelaten. Via dat raampje kon de inbreker een groter raam openen. In het huis vond hij behalve «sieraden ook de sleutel van de schuur en in die schuur stond de brommer. Bij een inbraak in een bedrijfspand aan de Bellstraat werden, ook in de nacht van maandag op dinsdag, kantoorapparaten met een waarde van tienduizend gulden ontvreemd. De inbreker, die het slot van de toegangsdeur openbrak, ging er met een elek tronische schrijfmachine, een kopieerapparaat en een telefoon- beantwoorder vandoor. Hij richtte voor tweehonderd gulden breekschade aan. Schiedam De instellin gen, gespecialiseerd in cursussen voor volwasse nen, zijn gisteravond in het stadhuis massaal te hoop gelopen tegen de plannen deze 'basiseduca tie' op andere leest te schoeien. - Het voornemen van de ge meentelijke afdeling cultuur, sport en jeugd (CSJ) om alle organisaties onder te brengen bij het Educatief Centrum Volwassenen stuit op grote weerstand. Met die opzet is niemand gebaat, luidt het ver wijt De drempel voor de leer lingen wordt hoger, omdat die niet meer het clubhuis in hun eigen wijk kunnen .binnen stappen, maar zich moeten aanmelden bij het ECV aan de Stadhouderslaan (in het M.C.M. de Groothuis). Boven dien wordt de ervaring, die in stellingen als de ABC-taalcur- sus en de stichting Eva (onder andere de Open School) in de loop der jaren hebben opge daan, in eén klap' teniet ge daan. De organisaties vinden dat de nieuwe opzet veel weg heeft van 'een dictaat'. Van de ge sprekken, die eind vorig jaar met ambtenaren zijn gevoerd, is in de nota basiseducatie niets terug te vinden. De stich- tingen en het club- en buurt huiswerk voelen zich aan het lijntje gehouden. Het educatief beraad, waarvoor zij vertegen woordigers mogen leveren, zien zii op z'n best als een or gaan aat alleen maér ja mag knikken. „De instellingen, voelen zich gedegradeerd tot een doorgeef luik. Ze mogen ruimte be schikbaar stellen en toekijken hoe anderen het beleid ma ken", aldus Armand van Puy velde van de Schiedamse Fe deratie van instellingen voor sociaal-cultureel werk en sa menlevingsopbouw. De basiseducatie, zoals het on derwijs aan volwassenen sinds 1 januari officieel heet, kan -volgens de critici anders en vooral beter opspoten worden gezet. Gewezen wordt naar de voorbeeldige manier, waarop Vlaardingen. alle organisaties, die zich met volwassen en werk bezighouden, op één lijn wist te krijgen in het Plaatselijk Educatief Centrum. Schiedam heeft veel van het Vlaardingse model afgekeken, maar juist de leuke dingen weggelaten. Een centrale organisatie als het ECV is overbodig, als alle instellingen hun onderlinge samenwerking - verbeteren. Moet er toch één organisatie komen, dan is een vereniging altijd nog beter dan een stich ting, omdat een vereniging meer medezeggenschap garan deert. De delegerende rol, die het ECV volgens de voorstel len van de gemeente krijgt toebeeld, wordt door de instel lingen niet geaccepteerd. Een tegenvoorstel om de basis educatie op dezelfde manier vorm te geven als het onder wijsvoorrangsbeleid (waarbij een- broederlijke samenwer king tussen welzijnswerk en onderwijs wordt beoogd) lijkt geen haalbare kaart. De finan ciële regelingen zijn daarvoor te verschillend. Toch hechten de volwassenenwerkers aan zo'n constructie, omdat de in stellingen dan zelf hun perso neelsbeleid kunnenbepalen. Die taak wordt nu overgehe veld naar het ECV. Volgende week nemen B en W een besluit over de definitieve vorm van de basiseducatie. Schiedam Door de toename van gebruiks vriendelijkheid van computers en de op komst van Viditel en dergelijke is het stre ven naar een hulp- en informatiecentrum (HIC) in Schiedam fei telijk achterhaald. Dat vindt Armand van Puyvelde, waarnemend coördinator van de Schiedamse Federatie van instellingen voor so ciaal-cultureel werk en samenlevingsopbouw. Het is al jarenlang de be doeling, dat er een HIC komt op het Stadserf, als hier eenmaal nieuwbouw is gerealiseerd, waarin onder meer bibliotheek, VVV, gemeentevoorlich ting en stadsarchief ge huisvest kunnen worden. Van Puyvelde vindt ech ter dat met behulp van computers een wijkinfor- matiesysteem kan wor den opgezet, waardoor het in elk wijkcentrum en in elk clubhuis moge lijk wordt de benodigde informatie op te vragen. „In de wijken krijgt men nu eenmaal het eerst met bepaalde vragen te ma ken", zegt Van Puyvelde. „Waarom zou je dan naar een centraal punt in. de stad verwijzen?" Een HIC zou wel kunnen dienen als een centraal punt voor opslag van in formatie, waarop de wij ken zijn aangesloten. Voor een dergelijk infor matiesysteem, op de wij ken toegesneden, zal hij komende maanden een dekkingsplan ontwikke len/Dat er fondsen wor den aangeschreven, is al duidelijk. Ook kan de ge meenteraad een verzoek tegemoet zien zich garant te stellen bij een even tuele lening. Een derge lijk informatiesysteem zou Ket eerste in Neder land zijn. Als u vrij over uw spaargeld wilt kunnen beschikken en toch een hoge rente zoekt, is onze Patentrekening een ideale spaarvorm voor u. Met de Patemrekening kunt u op elk gewenst moment zonder opzeg termijn of opnamekosten over uw spaargeld beschikken. En u krijgt twee keerper jaar een hoge basisrente en in dé meeste gevallen ook nog een extra premierente Is uw saldo op 1 juni of 1 december minimaal f 2.500,-, dan ontvangt u deze extra premierente In de tabel kuntuziendatmethetstij- PATENTRE1(E"NING gen van uw saldo, ook de basis- en premierente mee klimmen Wilt u meer weten over de Patentreke ning? Op het kantoor bij u t SALDO VANAF BASIS- RENTE* .(%PJ.) PREMIE- RENTE* TOTALE RENTE' PJ.) Basis 23A 2% i Patent 1 2.500- 3 1 4 •Patent 2 5.000,- 3 Va VA 4V2 Patent 3 10.000.- 3Vi VA graag meer over. 'RentewitaginEenvocrbetiouden. verenigde spaarbank Inlichtingen: Regio Hoofdkantoor Rotterdam, Botersloot 25, tel. 010-4571911.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1