Schaduw over fraaie cijfers N ieuwstraten nu voorzitter Industriebond Jongerenwerker diept verjaard plan OJC op Video verdringt boek Bej aardenspeeltuin in park Stricklede HAKIMS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT mm WAIEBWfS COURANT Bibliotheek: grote vraag naar nieuwe media Wijken maken kennis met Ondersteuning Klacht van ,mr. Janssen is gegrond' HANDJEVOL SCHRIJVERS Stadsgehoorzaal en Harmonie Trottoirtegels door winkelruit i Aladdin 'verhuizen'naar Poldervaart PBVS wil groter worden Looiedetten kan vanaf 11 mei Tuinbonwproj eet loopt gesmeerd Schade aan moestuinen Autodief heeft pech Kledingaetie Veilingen bingo voor goed doel VRIJDAG 24 APRIL 1987 Regionale redactie: Brede Havenslraat 6. 3131 EC Vlaardingen, Postbus 110. 3130 AG Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Amsterdam De Raad voor de Journalistiek is van oordeel, dat een klacht van mr. H.C.M.M. Janssen uit Schiedam over een artikel in het Rotterdams Nieuwsblad van 7 november 1986 gegrond is. Janssen, kandi daat-notaris bij de notarisprak tijk van C.F.J. van der Valk, is volgens de raad in een ongunstig daglicht gesteld. In het betreffende artikel, onder de kop 'Notaris Van der Valk in "verweer bij gerechtshof", werd verwezen naar onroerend- goedtransacties waarvoor de no taris zich in 1979 reeds moest verantwoorden. Hierbij speelde ook mr. Janssen een rol, zo maakt het artikel duidelijk. De Raad voor de Journalistiek meent evenwel dat de journalist, Kor Kegel, de indruk heeft ge wekt, dat die zaken ook in no vember 1986 nog speelden, ter wijl het om een nieuwe notariële tuchtzaak ging. Tijdens de zit ting van de raad in januari liet Janssen weten hier buiten te staan. De raad acht het onzorg vuldig, dat dat in het artikel niet duidelijk tot uiting komt. Mr. Bert Janssen zag indertijd af van een verzoek tot rectificatie en wendde zich direct tot de Raad voor de Journalistiek. Vlaardingen De gemeentelijke werkgroep literaire activiteiten is niet erg onder de indruk van het aantal Vlaardingers, dat de moeite heeft genomen om een kort verhaal of gedicht te schrijven. Voor de wedstrijd, die samen met de stichting vlaardings Landjuweel is uit geschreven, zijn tot heden slechts 25 inzendingen binnen. De bijdragen moeten uiterlijk woensdag binnen zijn en kunnen on der andere worden ingeleverd bij de verschillende bibliotheekvesti gingen. j Vlaardingen Stadsgehoorzaal en Harmonie hebben vorig jaar ruim 8000 bezoekers meer mo gen begroeten dan in 1985. De flinke stijging schrijft directeur .Marten Putman in zijn jaarver slag vooral toe aan de Harmo nie-tak, Samen met het theater café, filmhuis en jeugdtheater tekende de Harmonie bijna voor een dubbele omzet van 7.312 naar 14.124 bezoekers. De Stads gehoorzaal trok mét 19,840 be zoekers bijna 2.000 (was 18.098} mensen meer. De vreugde over de groeiende animo in de stad voor het totale complex wordt enigszins over schaduwd door de personeelspe- rikelen, die een steeds terugke rende bron van ergernis vormen in het jaarlijks verslag. Putman klaagt dit keer dat „te veel aandacht van de directeur en medewerkers wordt ge vraagd om de activiteiten publi- j citair te begeleiden". „Een wel erg kwetsbare situatie", conclu deert hij. Met name de gewenste gerichte benadering van doel groepen en begeleiding van acti viteiten overdag schiet er volle dig bij in. - Kader daar ontbreekt het de directeur aan. Om die reden is in oktober '86 een reorganisatie- .Schiedam Aan de Mgr. No- lenslaan zijn twee winkels het slachtoffer geworden van ge welddadige inbrekers. De etala ges van Marskramer en Maag denberg (verlichtingen) werden 's morgens vroeg met trottoirte gels ingegooid. Uit beide winkels verdween voor honderden guldens aan elektrische en huishoudelijke apparatuur. De schade aan de ruiten liep tegen de duizend gul den. Glasgerinkel weerklonk ook aan de Vlaardingerdijk, waar een onbekende bij een bezinzi- "nestatïon het ruitje van de deur •insloeg. De dief trok zich niets aan van het rinkelendè alarm en rukte de geldlade uit de kassa. De buit: duizend gulden. plan doorgevoerd, die behelst dat de functie directie-assistent wordt verruild voor die van stafmedewerker en de conciërge is voortaan financieel medewer ker. Veel lof heeft Putman voor de nieuwe horecapachter, Hump hrey Hildebrandt, die er vanaf 1 december voor heeft gezorgd dat het theatercafé meer sfeer ademt Theo Berger, tijken boom en Nieuwstraten ineen gezellig onderonsje, Schiedam Bloemstukken, flessen ge vuld met spiritualiën en andere cadeaus waren donderdagavond Jaap Eijken- booms beloning voor zijn jarenlange ac tiviteiten als kaderlid van de Industrie- bond-FNV, de laatste vier jaar als voor zitter. Tal van vrienden, bondskameraden en ex-Wilton-coliega's waren naar de jaar vergadering van de afdeling Schiedam gekomen, die door het vertrek van di verse bestuursleden al gauw het karak ter van een avondje terugblikken kreeg. Eijkenboom drukte in zijn slotrede de le den op het hart niet bij de pakken neer te zitten: „Er moet doorgekookt worden voor de werkgelegenheid in onze sector, met name bij de werven. Een verdere afslanking van de werkge legenheid in deze regio is onaanvaard baar". Districtsbestuurder Theo Berger ging in op de actuele ontwikkelingen bij de scheepswerven in de regio: „Nu Wilton op de aandelen van Vlaardingen-Oost heeft geboden, lijken we in ieder geval één sterke werf over te houden. Goed nieuws voor Schiedam, maar we moeten een oplossing vinden voor de problemen bij Boele in Pemis en Nie- huis". Aan de nieuwe bondspraeses Aad Nieuwstraten, zelf werkzaam bij Wil ton -Fijenoord, de taak de actuele ont wikkelingen nauwlettend in de gaten te houden. Het klinkt allemaal wel aardig, maar volgens Eijkenboom weetje het met die havenbaronnen maar nooit „Zij 2ijn voor geen cent te vertrouwen". Eijkenboom, wiens afscheid hem 'zwaar valt', zal nog wel eens teruggezien wor den bij de Ouderenbond van de FNV. Hij schijnt al gepolst te zijn voor een be stuursfunctie. Schiedam In de politieke par tijen circuleert momenteel een notitie van Kees te Gussïnklo, jongerenwerker in de Gorzen, waarin, een oud plan van stal wordt gehaald: de bouw van een open jongerencentrum (OJC) aan de Poldervaart. Volgens Te Gussïnklo worden daarmee twee vliegen in één klap geslagen. De wijk Schie dam-Noord, die een jongeren centrum ontbeert, zou hiermee de langverwachte voorziening binnen haar bereik krijgen. En het overlast veroorzakende cen trum Aladdin aan de De Mees- terstraat in wijk Nieuwland zou hiernaartoe kunnen 'verhuizen'. De beroepskrachten vai Noord en Nieuwland zouden d*><. naar het nieuwe OJC kunner, over gaan. Een alternatief in de visie van Te Gussinklo is een opwaarde ring van de Sint Joris Doele tot jongerencentrum. De andere ac tiviteiten in dit afgelegen club huis op het Doeleplein zouden dan verplaatst kunnen worden Vlaardingen Dankzij de compact disc heeft de Vlaardingse fonotheek een gewel dige groei doorgemaakt. De fonotheek, die vroeger enkel lp's verhuurde, boekte in 1986 een recordaantal uitleningen. Dat cijfer steeg van 54.24B naar 58.508. Volgens bibliotheekdirecteur Jan Lamervs is het in dertijd een verstandig besluit geweest cd's in de mu ziekcollectie op te nemen, zodra die op de markt verschenen. Nu steeds meer mensen een cd-speler aanschaffen, omdat de prijs van de apparatuur zakt, stijgt de vraag naar de kleine muziekschijfjes naar ongekende hoogten. Het lenen van zo'n plaatje is een stuk aantrekkelijker dan kopen. Een compact disc kost in de winkel al gauw veertig gulden. Gezien dit succes blijft de fonotheek de technische ontwikkelingen op de voet volgen. Lamens voorziet dat de komst van de cd v, de compact disc die behal ve geluid ook beelden kan weergeven, niet lang meer op zich laat wachten. Ook de cd-rom een compact disc die als opslagmedium voor computers dienst kan doen maakt kans te zijner tijd in de collectie te worden opgenomen. De V2aardmgsebibliotheeksignaleerde in 1986 over de hele linie een toenemende vraag naar nieuwe media. Weliswaar L het boek nog lang niet op zijn retour, maar audio-visuele middelen zoals cassette's, diaseries en videobanden beginnen steeds meer ter rein te winnen. Directeur Lamens heeft op die ont wikkeling niets tegen: hij bezocht vorig jaar diverse studiedagen over deze nieuwe media. Die hebben inmiddels ook in de jeugdafdeling hun intrede ge daan. Opvallend is dat vooral de groep van 14 tot 18- jarigen er enthousiast gebruik van maakt Ook het leescijfer zat vorig jaar in de lift Toch zijn dik 900.000 door de computer 'afgestempelde' boe ken bedrieglijk, want de Vlaardinger is maar een matig lezer. Gemiddeld leest hij jaarlijks 37 boelen, een cijfer dat landelijk op 42 ligt Bovendien zoekt hij in de bibliotheek vooral ontspanning. 'Moeilijke' boeken, zoals buitenlandse romans en informatieve lectuur, komen steeds minder in trek Schiedam De wijk- en bewo nersverenigingen van Nieuw land, Centrum," Oost, Zuid en West maken woensdagavond in de Amstelbron kennis met het nieuwe instituut Ondersteuning Bewoners in stadsvernieuwings gebieden. Bij dit instituut komen de twee opbouwwerkers in dienst, die na een volgende solli- dtaöeronde worden geselec teerd. Ook de bewonersaeskun- digen (architecten die er zijn om bewoners te helpen met proble men als nieuwbouw, renovatie of onderhoud) vallen onder On dersteuning Bewoners. Het nieuwe instituut draait al enkele maanden onder voorzit terschap van Jan Vleesenbeek, en met in het bestuur Bert van Kan, Herman Posthoorn en Els Hellwig. Er is sinds 'deze week een vacature-Schiarmann. De wijken zijn gevraagd aan te ge ven op welke punten zij beroeps matige ondersteuning nodig hebben. Schiedam De patiënten be- llangenvereniging Schiedam -(PBVS) start binnenkort een le denwerfactie. De zes jaar oude vereniging wil meer mensen be reiken om zodoende 'een weg wijzer te zijn in het steeds inge- wikkelder wordende doolhof'. Dat staat te lezen in het jaarver slag over 1986 dat maandag tij dens de jaarvergadering in dien stencentrum De 4 Molens wordt behandeld. Diezelfde avond komt ook bet thema hyperventi latie èan de orde. Een vertegenwoordiger van de Rotterdamse hypervemilatïeve- reniging houdt vanaf acht uur een inleiding. Dan zal hij het ondermeer heb ben over de hulp die yoga kan bieden. Omdat de sector gezondheids zorg steeds complexer wordt, speurt de vereniging bovendien naarstig naar actieve vrijwilli gers, die willen meehelpen in formatie te verstrekken en the ma-bijeenkomsten te organise ren. 'ff Ambtenaren Rob Wark en Ferdinand van Helden en ouderenwerkers BoukjeAnnemaen BeUinavander Beek bekijken met voorlichter Jan Langstraat de kruibolbaan in park Stricklede. Schiedam Het Strickledepark in Schiedam is voor onbepaalde tijd herdoopt in Bollentuin. Het plant soen op de hoek van de Vlaardin gerdijk en de Nieuwe Damlaan dankt die naam aan de oudholland- se en oudvlaamse spelletjes, die 50- plussers er vanaf 11 mei kunnen be oefenen. In veel van die spelen rollen de bol len, ballen of boulen alle kanten uit. Om te voorkomen dat het materiaal zoekraakt in de struiken, zijn arbei ders van gemeentewerken bezig de gra velbanen af te zetten met houten schotten. Met bezigheden als krul- bol, pagschieten, trou madam en looiedetten mag dan niet iedereen even vertrouwd zijn, de belangstel ling ervoor zal volgens de dienst sport en recreatie snel toenemen. Wat gaat er tenslotte boven een bal letje werpen in het park als de zon schijnt? „Waarom zouden ouderen altijd moeten biljarten of klaverjassen? Je moet ook 's een trend durven zetten, zoals met oude volksspelen", vindt Rob Wark, die de aanleg van bin nenstedelijke recreatievoorzienin gen begeleidt. Ferdinand van Helden (ambtenaar sport en recreatie) weet zeker dat veel Schledamse ouderen straks graag een diabolo of een hoepel uit de voorraadkast in dienstencen trum 4 Molens zullen pakken. „Op de sport- en spelinstuiven hebben we hun belangstelling uitvoerig ge peild. Dan zie je dat mensen graag nog eens een spelletje doen dat ze van vroeger kennen, of dat ze tij dens een vakantie in het buitenland hebben gezien". Met dat buitenland wordt voorna melijk Belgie bedoeld, de bakermat van veel van deze gezellige buiten sporten. De zuiderburen zijn ook de leveranciers van het materiaal, dat in Nederland niet meer verkrijg baar is. De enige werkplaats gespe cialiseerd in het vervaardigen van houten 'kazen' en knotsen bevond zich tot voor kort in Limburg, maar moest bij gebrek aan belangstelling sluiten. Het is geen toeval dat de Bollentuin - wordt aangelegd in Nieuwland Het spelletjespark bevindt zich op loop afstand van het dienstencentrum en van diverse bejaardenflats. Maar echt bejaard hoeven de deelnemers niet te zijn, benadrukt Van Helden: „Eigenlijk zijn er twee doelgroepen. De 65-plussers, die vroeger genoe gen moesten nemen met wat gym nastiek in hun stoel, en de ouderen vanaf vijftig, die geen lid meer wil len worden van een sportvereni ging". Daarnaast zijn in het park ook voorzieningen getroffen voor rolstoelers. Een groot deel van de 40.000 gulden, die Schiedam en de provincie voor de recreatietuin hebben uitgetrok ken, is besteed aan de herinrichting van het park. Er bleef daarna pre cies genoeg geld over om de verpie terde kruidentuin weer op te knap pen. Op 11 mei wordt de speeltuin voor bejaarden officieel in gebruik geno men. Wienamens de gemeente of het ouderenwerk de eerste bol mag werpen, is nog geen uitge- - maakte zaak. Maassluis Het tuïnbouwprojeet van de stichting Samenlevingsopbouw Maassluis heeft zich in de driejaar, dat het nu loopt, rustig kunnen ontwik kelen- Het initiatief om jongeren uit etnische min derheidsgroepen via dat ervarings- en leerproject betere kansen te geven op de arbeidsmarkt blijkt te werken. De resultaten zijn na de nodige startproblemen be vredigend. De produktiviteit ligt op een behoorlijk peil. Maar het belangrijkst voor de projectleiding is, dat drie van de zeven deelnemers inmiddels zijn doorgestroomd naar het bedrijfsleven. Dat succes geeft aanleiding voor het tuinbouwpro- ject om naar buiten te treden. Dat gebeurt woens dag, als op de hectare aan de Schenkeldijk hetiaat- ste jonge gewas van de eerste teeltperiode wordt geplant. Wethouder Liesbeth Snoeck zal haar affi niteit met het project onderstrepen door die offi ciële handeling om kwart voor vier voer haar re kening te nemen. Schiedam Het is de moestuinders aan de West- frankelandsedijk nogal rauw op het dak gevallen, dat de gemeente met ophoging van de dijk begon zonder eventjes te waarschuwen. Want het opho gen is dusdanig woest begonnen, dat er veel grond terecht is gekomen op een aantal tuintjes, waar door deze voorlopig niet meer bruikbaar zijn. Maar wel was er al gezaaid. De gedupeerde moes tuinders denken dan ook aan een verzoek tot scha deloosstelling. Maassluis Aanvankelijk leek het een gouden greep. Maar de 25-jarige Rotterdammer, die gister avond in Maassluis een auto 'vond' met de sleutels nog in het slot, kwam niet ver met zijn nieuwe voertuig. Een kleine twee uur na de diefstal was hij al weer terug in Maassluis in een cel van het politiebureau. Wakkere agenten hadden hem in Spijkenisse naar zijn papieren gevraagd. Daarna werden de dief en de gestolen Austin op transport gezet naar de plaatsman herkomst. naar Kluphuis Oost aan de Gali- leïstraat. Van beide ideeën verwacht Kees te Gussinklo, dat zij tot kwaliteitsverbetering in het jon gerenwerk kunnen leiden zon der dat er meer geld voor nodig is. „Prima toch?" besluit de 'di recteur' van clubhuis De Dijk zijn notitie. Realo's Te Gussinklo lijkt de notitie op persoonlijke titel te hebben ver spreid. Er blijkt niet uit hoe zijn collega's erover denken. De ide ale situatie zou zijn, volgens hem, dat de 290 uur, die momen teel in Schiedam financieel be schikbaar is voor het jongeren werk, verruimd wordt tot 450. Maar, voegt hij er meteen aan toe, in een decennium van rea lo's is dat niet haalbaar. „Alles ■wat meer geld kost, heeft een erg grote kans om weggestemd te worden". Dus om het op die manier aan de gemeente voor te leggen, acht hij zelf niet erg slim. Beter kunnen de jongerenwer kers gezamenlijk met een voor stel komen, dat qua flnanciële mogelijkheden niet te veel af wijkt van wat de gemeente thans beschikbaar heeft. Zijn notitie kan daarom worden ge zien als aanzet tot een discussie. Mocht een OJC te duur zijn, dan is op voorhand een prioriteit dat de kleinschalige centra ver sterkt worden met een beheer^ der. De Dijk en zelfs Aladdin zijn zogenaamde eenpitters (een term uit het onlangs gepubli ceerde onderzoeksrapport 'De wonderlamp en de draak') en moeten er minimaal een beheer der bij krijgen of een jonge renwerker voor 30 uur in de week. „Anders lopen ze onher roepelijk vast", spreekt Te Gus sinklo uit eigen ervaring. Door dat hij voortdurend aanwezig moet zijn in het clubhuis aan de Westfrankelandsedijk, komt hij namelijk aan andere aspecten van het jongerenwerk (hulpver lening) soms ternauwernood toe. Als Aladdin versterkt wordt en Te Gussinklo vindt dat nodig omdat Nieuwland een pro bleemwijk is wat randjongeren betreft kan de Sint Joris Doe le zich geheel op de jongeren in Schiedam-Oost gaan richten, zo wel waar het gaat om regulier clubhuiswerk als wat de rand groepen betreft. Verder doet Kees te Gussinklo de gemeente de suggestie aan de hand subsi die te vragen aan het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur voor een ambulante randgroepswerker, die overal in de stad inzetbaar is. Het zwaar tepunt komt dan toch te liggen in de Doele, vindt hij. Hier kun nen ruimten worden ingericht voor weglopers, voor een krach thonk en voor popconcerten die te duur zijn voor de kleinschali ge jongerencentra. Schiedam Voor afdankertjes uit rijk voorziene garderobes be staat in de Derde Wereld vaak nog een nuttige bestemming. Met een inzamelingsactie probe ren de Schiedamse kerken in sa menwerking met de stichting Mensen In Nood het tekort aan kleding in onder andere vluch telingenkampen te verhelpen. Zaterdag zetten in alle wijken van de stad kerken tussen tien en één uur hun deuren voor deze kledingcollecte open. Vlaardingen De African Baby Foundation (ABF) houdt dinsdag een veiling in de Landstraat 54. De op brengst is bestemd voor goe de doelen in Afrika. Twintig procent van elk geveild ob ject komt ten goede aan ap paratuur voor een zieken- huis-ergens op dat continent of wordt gebruikt om men sen in hun eèrste levensbe hoefte te voorzien. Vanaf zeven uur kan zo on geveer alles onder de ha mer: 'Van een snuffeldoos tot een Rembrandt'. De spullen kunnen dinsdag tus sen 10.00 en 17.00 uur wor den ingeleverd. Woensdagavond is er voor dezelfde doelen een bingoa- vond. Die begint om 20.00 uur. De ABF belegt voort aan elke vierde dinsdag en woensdag van de maand

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1