Afscheid van SSSW Geweld in Schiedam: twee zwaargewonden Stuurgroep praat commissie-Roethof na Bescherming van Kethel Misdaad loont ook in Videocafé niet VIMRDIB QAfiBlAD SCH1EOAMSCHE EOIIRANT HfiWE WATERWEG CDUBANT Automobilist maakt excuses i Vechtersbaas toont berouw Meer specialisten bij woningbouwvereniging Bekendste soundmixer wint niet Baldadige badgasten 'Neighbourhood watch7in Vlaardingen Brandweer in finale Juwelendief in de val Gewonden in het verkeer Astma Fonds MAANDAG 27 APRIL 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardlngen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredaclie: 4345209 Vierdingen.,— Na een zonder- ling ongeval óp de Hoflaan heelt de Ipolitie zaterdagavond twee automobilisten bekeurd. Eéri van hen botste op een lan taarnpaal, maar reed door zon der de schade op te nemen. Pas een paar uur later kwam hij op verzoek van zijn moeder op het bureau zijn excuses aanbieden. Rond dezelfde tijd verscheen een tweede bestuurder, die eveneens een rol in het incident had gespeeld. Hij had niet tijdig genoeg kunnen uitwijken om de eerste automobilist te laten pas seren, omdat hij bezig was efen brandende sigaret op te rapen. Daardoor was de ander tegen de lantaarnpaal gereden^ Vlaardingen Het schrijven van parkeerbonnen leidde za terdagavond op de Westhaven- kade tot een vechtpartij. Politie mensen die bezig waren bekeu ringen te stoppen onder de rui tenwissers van auto's die bij de Visbank stonden geparkeerd, werden daarbij letterlijk aan hun jasje getrokken door een op standige cafébezoeker. Omstanders maakten een einde aan de ordinaire scheldpartij waarbij over en weer klappen vielen. De politie liet de zaak voor wat die was, maar kon een half uurtje later alsnog proces verbaal opmaken tegen de vech tersbaas. De man was uit eigen bewegeing naar het bureau ge gaan om boete te doen. Komen en gaan bij deSSSWc.q. woningbouwvereni ging Schiedam: H. Brokerhof, Fanny de Graaf, Jan Baren dregt en Cees Kamminga. Schiedam Op de handteke ning van de koningin na zijn de oprichtingsakten van woning bouwvereniging Schiedam compleet Zodra het staatshoofd heeft gesigneerd, kunnen de papieren naar de notaris en ver volgens naar de Kamer van Koophandel Aangezien de minister van volkshuisvesting naar verluidt de akten al heeft goedgekeurd, zal de officiële registratie van Schiedams op één na grootste huisbaas niet lang meer op zich laten wachten. Met die nieuwe start in het vooruitzicht nam de woning bouwvereniging, ontstaan uit een fusie van de vijf Schiedam- se corporaties, vrijdag afscheid van zo'n veertig oud-bestuur ders ofschoon de kans dat zij in de burelen van 'Schiedam' aan de Kerklaan nog eens bij een vergadering zullen aan schuiven, niet helemaal on denkbeeldig is. De 'oude' corpo raties blijven als rechtsperso nen bestaan, zolang de woning bouwvereniging niet bij de Ka mer van Koophandel is inge schreven. Slechts vijf van de twaalf be stuurders zijn afkomstig uit de corporaties. Eén lid werd be noemd door de ondernemings raad, de overige zes werden door de gemeente aangewezen. Een harde eis van wethouder Aad Wiegman, die in ruil voor steun aan 'Schiedam' meer_ in zicht wil in het reilen en zeilen van de vereniging. Om te voorkomen, dat het aan de Kerklaan opnieuw een ad ministratieve puinhoop wordt, detacheerde Wiegman bij de vereniging huisvestingsspecia listen als Jan van Schijndel (oud-directeur Woningbeheer) en Marcel Houtkamp (ook voorzitter van de D66-afdeling Schiedam). Namens de onder nemingsraad zit Eef Collé, de oud CPN-wethouder voor wo ningbouw, in het bestuur. H. Brokerhof is, eveneens op verzoek van Wiegman, tot voorzitter benoemd. Geen bouwdeskundige, want de in Schiedam woonachtige vutter komt uit de Rotterdamse stuwa doorswereld. „Van bouwen weet ik niets, maar ik leer snel. En gezond verstand is overal inzetbaar", aldus Brokerhof. Hij veronderstelt dat hij tot okto ber, als de leden een officieel bestuur kiezen ter vervanging van het huidige met slechts tij delijke bevoegdheden, voldoen de tijd heeft om zich in te wer ken. erop. De directeur van het Maassluisse woningbedrijf heeft twee jaar de honneurs waargenomen om de stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW) de werkmaatschappij van de vijf corporaties uit de puree te halen. „Een onmogelijke, maar fascinerende tijd", aldus Barendregt, die bij zijn komst 'een onevenwichtige situatie' aantrof omdat het bestuur lou ter uit mensen bestond 'die voor hun eigen duppie' vochten. Ook Cees Kamminga trok vrij dag de deur achter zich dicht. Hij volgde in 1983 de geschorste directeur Gerard Prins op om de crisis bij de in opspraak ge raakte SSSW te bezweren. rendregt zit oorganger de tijd in S Kamminga, die terug gaat naar zijn oude baan bij de Nationale Woningraad, zou aanvankelijk Schiedam slechts een jaar blijven. Het zijn tenslotte dr.e jaar geworden, onder meer omdat er ook na twee sollicitatierondes geen ge schikte kandidaten voor het di recteurschap uit de bus rolden. „Logisch, want niemand voelde er voer bij zo'n besmette insti ling als de SSSW te gaan wer ken". In maart dit jaar kwam uitein delijk de kandidatuur rond van Fanny de Graaf. Als voormalig hoofd van de dienst volkshuis vesting en stadsvernieuwing in Den Haag kent zij de bouwwe reld van binnen en van buiten. De nieuwe directeur: „Ik was niet absoluut onkundig van wat er in Schiedam aan de hand was, maar veel meer dan wat er in de kranten stond wist ik niet Dat heeft bij mijn sollicitatie ook geen enkele rol gespeeld. Ik sta er nog steeds volstrekt onbe vangen tegenover". .Schiedam Twee nieuwe bestemmingsplannen moeten de histprische dorpskom van Kethel en de .'oude Polderweg beschermen tegen ongewenste stedebouwkundige ontwikkelingen en tegen eventuele maatregelen, die het resterende polder landschap zouden kunnen ontsieren. Vooruitlopend op de twee bestemmingsplannen heeft de gemeenteraad besluiten genomen, waar- ,door potentiële bouwers of andere plannenmakers .verplicht worden om op zijn minst een vergun ning aan te vragen voor ingrepen in het land schap. Het is vanaf deze maand verboden zomaar opslagterreinen aan te leggen, sloten te graven oi te dempen en verhardingen in particuliere wegen aan te brengen. Dat verbod geldt met name voor het gebied ten noorden van industriegebied 's- •Graveland: het steeds kleiner wordende weïde- jlandschap langs de Polderweg. Door de zogenaamde voorberei- dingsbesluïten is het de gemeen te wel mogelijk die bouwplan nen toe te staan, die qua karak teristiek geheel passen in de toe komstige bestemmingsplannen. He gemeente kan hierbij stu rend optreden, meer dan zonder de voorbereidingsmaatregelen het geval zou zijn geweest. Dergelijke besluiten heeft de ge beente wel vaker genomen, steeds gericht op het tegengaan van ongewenste stedebouwkun dige ontwikkelingen. Het ene bestemmingsplan heeft .betrekking op dorp Kethel,.het andere op het gebied dat wordt begrensd door de Polderweg, de Kerklaan, de spoorbaan Schie- dam-Delft en de meest recente bebouwing in 's-Graveland. Ttl 1n Unf n. inclusief de aangrenzende Oost- - abtspolder te Rotterdam be- stemd zou worden voor indus trie. LeoYdo.hiër naast presentatrice Rlta Young, won de sound mixwed strijd niet, maar zijn humeur werd er niet minder op. Vlaardingen Hij mag dan de grootste mond van Vlaar dingen hebben en ook verre weg de bekendste soundmix- zanger zijn in de horecawe- reld, toch won Leo Ydo niet de soundmixwedstrijd in zaal Middelhuyse, Hij moest zaterdagavond zijn meerdere erkennen in Louise Hekke- ma, die met haar vertolking van Take my breath away* van Berlin de harten stal van dejuryleden. Ydo mag wel samen met Louise Hekkema en Wim Storm, de nummer drie van zaterdagavond, met zangeres Rita Young optreden in Zutphen. De drie ontvangen voor dat optreden ook een gage, Rita Young is de ani mator van de playback- en soundmixwedstrijden, die de afgelopen maanden in Mid delhuyse al veel druk be zochte voorronden beleef den. Achttien zangers en zangeressen drongen door tot de finales, die de winna ressen (bij de playbackshow werd Nathalie Islaratoeboen eerste) vijfhonderd gulden en een beker opleverden. Schiedam Met levensgevaarlijke ver wondingen zijn twee Schiedammers van 20 en 22 jaar zaterdagmorgen vroeg na een steekpartij op de Koemarkt in het Schie- landziekenhuis opgenomen. Het tweetal werd naar de Intensive-care ge bracht Voor het leven van het 22-jarige slacht offer, die in de lever was geraakt, werd aanvan kelijk gevreesd. Hij is inmiddels buiten levens gevaar. Bij de steekpartij, die zaterdagmorgen rond half vier plaatsvond, liep nog een derde Schiedammer van 19 jaar in het mes van de twee daders. Hij kwam er met lichte verwondingen vanaf. De vechtpartij ontstond ter hoogte van discotheek The Deep. Twee Schiedammers, 29 en 31 jaar oud, maakten daar in het voorbijgaan opmerkingen over het lawaai dat een groepje jongeren veroorzaakte. Als reactie op het dreigement, aat zij desnoods met geweld de orde zouden herstellen, kwam een ploeg van ongeveer tien jongens uit de discotheek. In het gevecht, dat daarop volgde, werd het tweetal in het nauw gedreven. Één van hen trok een mes en be gon wild in het rond te steken. Hij trof drie tegen standers in de borst en in de zij. Volgens de politie was er nog een tweede oorzaak voor de bloedige ruzie. Een half uurtje voordat op de Koemarkt ae vlam in de pan sloeg, hadden de twee daders vier jongens een beeldje afhandig ge maakt Dit groepje had het kunstwerk, een bronzen vrouwenfiguur gemaakt door de oude Schiedamse beeldhouwer Piet van Stuivenberg, op de Grote Markt van zijn sokkel geschroefd. De twee ordeher stellers wilden het beeld afgeven bij de pastorie van de Grote Kerk, maar troffen daar niemand thuis. Daarom lieten zij het kunstwerk achter onder de hoede van twee passerende politieagenten. Met het viertal, dat verantwoordelijk was ybor de diefstal, raakten zij later slaags op de Koemarkt Schiedam beleefde in de nacht van vrijdag op zater dag enkele gewelddadige uren. Rond middernacht was de politie al geconfronteerd met een slaande ru zie in wijkcentrum Blauwe Brug. Daar raakte een groep jongeren uit Schiedam-Oost en -West ver wikkeld in een handgemeen met twee vrijwillige medewerkers van het wijkcentrum. De spanning in de Blauwe Brug was togftUflên V&n- af het moment dat de groep om hali elf binnen kwam. Zij gedroegen zich 20 agressief dat één var» de vrijwilligers hen verzocht naar buaten tj» guan. Als antwoord kreeg hij een klapj ui bet gezicht Een collega, die tussenbeide kwam^ifcreeg eveneens een pak rammel. In het gevecht sneuvelden enkeite ruiten, een paar plantenbakken en wat meubilair: pe daders namen, de benen toen iemand de politie waarschuwde Qrie van hen werden later op de Laan vafi Büi'éfc gear resteerd. Zij zitten nog vast evenals de twee aan stichters van het gevecht op de Koemarkt Vlaardingen Baldadige badgasten hebben een stoptrein tussen Hoek van Holland en Rotterdam zaterdagmiddag flinke vertraging bezorgd. Een tiental strandgangers kreeg na een dag zonneba den op de terugweg ruzie met de conducteur. Zij weigerden hun transistorradio's, waarmee zij de rust in de coupé verstoorden, uit te zetten. Het NS-personeel waarschuwde de politie, die de luidruchtige zonaanbidders in Vlaardingen-Cen- trum uit de trein haalde. Tomas Ross (links) In gesprek met de gebroeders Knocps. Schiedam „Komen er niet meer? Dan beginnen we maar voor de happy few", merkte Wim Knoops op7een half uur na de aangekondigde aanvangstijd. Zaterdagavond organiseerde het videocafé een avond rond thrillerschrijver Tomas Ross, en of het nu door het mooie weer of wat anders kwam, buiten de organisatoren zelf was er bijna geen kip in het zaaltje achterin de Teerstoof te bekennen. Vreemd, want als je de gebroeders Knoops, die het voorpro gramma verzorgden, moet geloven, bestaat er toch weinig leu kers dan 'een lekker sappige moord'. Uiteraard niet in het echte leven, maar wel als onderwerp van een spannend verhaal. Sinds enige iaren zijn de Rotterdamse broers Leo en Wim Knoops actief als thriller-schrijvers. Puur voor de hobby, want beiden zijn full-time werkzaam in het verzekeringswezen. Het mag dan rok geen toeval heten, dat de verhalen zich in de Rot terdamse werkomgeving afspelen. „Een milieu waar we alle ins en outs van kennen, én een omgeving, waar gezien de fi nanciële belangen criminele activiteiten zeer veelvuldig voor komen". aldus de broers, van wie onbekend is oi zij int eigen er varing spraken. In het door Leo Knoops voorgelezen verhaal gaat het om de brave borst G.J. van Aken, die schoon genoeg heeft van zijn chef, mr. Zuidersloot Een perfecte werker, die derhalve de il lusie koestert ook een perfecte moord te kunnen plegen. Een komische wending in het verhaal zorgt er uiteraard voor dat deze vlieger niet opgaat. Een perfecte moord kan immers nooit als zodanig herkend worden, anders is het geen perfecte moord meer, legde Tomas Ross later op de avond uit. Tomas Ross (Willem Hogendoom) zelf las een hoofdstuk voor uit Van Koninklijken Bloede, een thriller ontleend aan de Lockheed-af faire. In tegenstelling tot veel van zijn collega's ba seert Ross zijn boeken op authentieke gegevens. „Nederland staat altijd bol van de schandalen en affaires. Ik zie dus niet in waarom men altijd over politieagentjes en toffe Amsterdamse cafés moet schrijven. De echte onderwerpen liggen op straat", aldus Ross, die tegenwoordig samenwerkt met Maj Shöwal], dé autoriteit m het misdaadgenre. Ross vertelde in een kringgesprek, dat hij hoopt dat de Neder landstalige misdaadliteratuur ook eens gaat verkopen. „Men zegt altijd dat misdaad niet loont, maar dat geldt vooral voor de genen die het schnjven", aldus Ross, die zelf overigens wel van zijn schrijversactiviteiten kan leven. Vlaardingen - Meer openbare verlichting verhoogt de veilig heid op straat, schone muren ontnemen kladderaars de lust om muren te bevuilen en adop tie of sponsoring van planten bakken op straat bevordert de verantwoordelijkheid van bur gers. Het zijn een paar ideetjes van de Vlaardingse stuurgroep voorkoming kleine criminali teit Die stuurgroep heeft onder voorzitterschap van burgemees ter Fred van Lier een werkplan gemaakt, dat vanavond door de commissies voor algemene za ken en sociaal-culturele zaken wordt besproken. De omgeving moet zo min moge lijk gelegenheid bieden tot het plegen van misdrijven, de 'bin ding' van de jeugd aan de sa menleving moet worden ver sterkt en meer toezicht vermin dert het vandalisme. Dat waren de uitgangspunten van de stuur- Vlaardingen Bij provinciale hege-druk-wedstrijden in Oud- Beijerland is de Vlaardingse brandweer zaterdag als eerste ge ëindigd. Het korps kwam op 671 punten, ver boven Goudswaard, Strijen en Schoonrewoerd. Door bet bereikte resultaat komen Vlaardingen en Schoonre woerd in de landelijke finale. groep. Uitgangspunten die zijn overgenomen van de commis sie-Roethof, die in opdracht van de regering het probleem van de veel voorkomende criminaliteit heeft bestudeerd. Ook de aanbevelingen van de stuurgroep zijn veelal overgeno men uit het rapport van de com missie-Roethof, De belangrijkste van die aanbevelingen is, dat de burger bij de bestrijding van de veel voorkomende criminaliteit moet worden betrokken. Roet hof haalde zijn voorbeeld uit En geland, waar burgers in samen werking met wijkteams van de politie zorgen voor preventief toezicht in de buurt, de zoge naamde 1neighbourhood v/atcti'. In de Vlaardingse Westwijk zijn met zo'n buurtproject al ervarin gen opgedaan. Die waren zo gunstig, dat de gemeente wil be kijken of 'preventieprojecten' ook in andere wijken mogelijk zijn. De belangrijkste taak van de werkgroep 'woonomgeving Westwiik was te onderzoeken, op welke plaatsen vandalisme het meest voorkomt. Dat levert nuttige informatie op, meent de stuurgroep. Maar de gemeente denkt zelf ook veel te kunnen doen aan de bestrijding van criminaliteit. Zo staan er maatregelen op stapel, om ervoor te zorgen dat de bur ger zich op straat wat veiliger kan voelen. Met het plaatsen van openbare verlicnting en het planten van bomen en struiken moet daarmee rekening worden gehouden. Portieken en kelder- boxen bij flats moeten deugde lijk worden afgesloten. De ge meente wil daarvoor zo nodigde bouwverordening aanpassen. Andere peilers van het beleid dat de stuurgroep zich voorstelt, zijn het onderwijs en het jeugd- en jongerenwerk. Jongeren moeten hun vrijetijd zinvol kun nen besteden, en zij moeten vol doende kansen hebben op scho ling en betaalde arbeid. Uitge werkte plannen om dat te berei ken heeft de gemeente nog niet. Over dat jeugdbeleid wordt in de nota van de stuurgroep een nieuwe nota aangekondigd. Schiedam Een ontsnappings poging van een juwelendief is zaterdagmorgen op niets uitge lopen. De man, een 19-jange Rotterdammer, werd omstreeks zeven uur op heterdaad betrapt in de winkel van juwelier Van Es op de Koogstraat. Hij had een ruitje ingeslagen om daarna, in de veronderstelling dat niemand zijn aanwezigheid had opgemerkt, rustig zijn keuze te kunnen maken uit de grote collectie sieraden. Maar buren hoorden een gerucht en waar schuwden de politie. Agenten grepen de inbreker in de kraag op het moment dat hij bezig was een ontsnappingsweg te hakken in de muur tussen da juwelierszaak en een aangren zend woonhuis. Schiedam Een 46-jarige fiet ser heeft zaterdag een lelijke val gemaakt op de Burgemeester Van Haarenlaan. De man kwam in het ziekenhuis terecht, nadat hij voor het Rijnmondhotel door een automobilist van zijn fiets werd geworpen. De bestuurder opende het portier op het mo ment, dai de fietser passeerde. De 20-jtrige Vlaardinger, die za terdagavond met zijn auto en ca ravan ïn de Beneluxtunnel ver ongelukte, kwam met de schrik vrij. De man verloor de controle over het stuur doordat de cara van begon te scharen. De combi natie botste tegen de tunnel- wand en kwam op zijn kant te liggen. Het verkeer in de tunnel was geruime tijd gestremd. Op de 's-Gravelandseweg botste zondagmorgen vroeg een bestel auto op een lichtmast. De be stuurder ramde bij het ongeluk ook een geparkeerde auto. De chauffeur, die volgens de politie gewond moei zijn geweest, is spoorloos. Kollekteweek 11-17 mei

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1