SPORT 'Met een lege maag is het moeilijk geloven' WMVEmSECHT Ê/ÊENJ Z3Z3ZZm In Waterweggebied ook 100 jaar Leger des Heils Provincie koerst aan op alternatief voor RW 19 Feestelijk afscheid Henk Schniermanni Jubilaris hoopt op hetere tijden Eenvoudige zege Holy Oude glorie bij Fortuna VAN RIETSCHOTEN E SPORTAGENDA Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW/ 28 april 1987 .door M ARI TIMMERMANS Vlaardingen/Maassluis/Sch !e- dam «In het Waterweggebied ligt de nood niet meer voor het oprapen, maar bij is er nog wel zeker". Arïe van Beukelen heeft geen officiële rang in het Vlaardingse Leger des Heils, maar is wel met hart en ziel betrokken bij het reilen en zeilen van de organisa tie. „In de afgelopen winter, toen het zo ontzettend koud was, hebben we weer gemerkt dat er toch nog veel armoede heerst". Leken-soldaat Van Beukelen wordt aangevuld door sergeant- majore Magda Hordijk: „Neder landers laten hun armoe niet zien. Daar schamen ze zich voor. Maar in stilte lijden veel mensen gebrek en ik geloof dat dat steeds vaker voorkomt". De belangrijkste materiele taak van de drie legerkorpsen in het Waterweggebied beperkt zich tegenwoordig tot het opsporen van die 'stille armoe' en het dis creet lenigen van de nood. Arie: „Via de winkeltjes in tweede hands kleding komen we veel ellende op het spoor, al weet ik dat we soms alleen het topje van de ijsberg te zien krijgen". De belangrijkste taak, die het Leger des Heils zichzelf oplegt, ligt uiteraard op het immateriële vlak. De verbreiding van Gods woord staat bij de organisatie nog steeds op de eerste plaats. Binnenkort al honderd jaar. j „Mensen met honger en gebrek hebben niets aan mooie woor- den. Vanaf de dagen van Willi- - am Booth hebben we altijd op het standpunt gestaan, datje met een lege maag niet kunt gelo ven", zegt mevrouw Hordijk. Het Leger des Heils voorziet eerst in de tastbare nood en hoopt dat mensen daardoor op het bijbelse spoor worden gezet Strijdbaar „Daarbij oefenen we geen enke le druk uit. Wie verzadigd is, mag gerust vertrekken zonder een voet in de kerk te 2etten of naar bijbelse woorden te luiste ren. We hopen alleen dat de mensen door ons werk de weg naar God weten te vinden". Marga Hordijk stelt dat het Le ger des Heils al dik tevreden is als men die weg vindt „Wat ons betreft hoeft niemand naar de diensten van het Leger des Heils te komen. Als ze maar naar de kerk komen; wélke kerk is voor ons niet belangrijk". Het Leger des Heils in Neder land viert dit jaar zijn honderd jarig bestaan. In een eeuw ver andert veel, maar de principes van het Leger zijn gelijk geble ven. In de jaren tachtig van de vorige eeuw kwam het idee van een door de Bijbel geïnspireerde hulpbrigade overgewaaid uit Engeland. De eerste jaren maak te het Leger ook in de lage lan den een roerige tijd mee. De mensen waren niet gewend aan een strijdbaar kerkgenootschap. Veel weerstand ondervonden de eerste heilsoldaten van kroegba zen, bierbrouwers en jeneversto kers. Knokploegen werden soms geformeerd om 'die geünifor meerde zedenprekers' mores te leren. Het veranderde toen men in de gaten kreeg, dat het hier een leger van doeners en geen - leger van praters betrof. Via zijn opvanghuizen bracht het leger veel echte hulp en overtuigde daarmee de grote massa. Twintig jaar na het nogal rom melige begin in Londen begon Gerrit Govaars in Nederland met een afdeling. In navolging van stichter William Booth vond ook hij, dat evangelisatie moest gebeuren door een gediscipli neerde en geüniformeerde bri gade, die altijd en overal ingezet kon worden. De strenge leefre gels van de heilsoldaten riepen de spotlust van hun medebur gers op. Huwelijken alleen bin nen het leger, niet roken, niet drinken, rondlopen in ouder wetse kleding en het hanteren van rotsvaste bijbelse nonnen. Het leger echter marcheerde door; dwars door bespotting en weerstand heen en wist gaande weg bewondering af te dwingen. Eerste stad In het Waterweggebied ging het niet anders. Schiedam was de eerste stad met een eigen korps. Al op 23 mei 1890 vestigden ka- piteine De Jong en luitenant Ob- bes aan de Lange Haven een bïj- eenkomstzaal, vanwaar het werk werd gecoördineerd. Nog altijd is het Schiedamse korps in hetzelfde gebouw gevestigd en de huidige gezagsvoerder, ma joor W. van Öudshoom,is er nog best tevreden mee. „Ach, je weet hoe moeilijk het is om tegen woordig aan een geschikt pand te komen. Nee... die oude zaal is een beetje krap, maar het gaat nog". Officieren in het Leger des Heils blijven nooit langer dan een jaar of vijf in dezelfde stad. Majoor Oudshoorn leidde eerder het korps in Assen. „Ik ga daar waar ik nodig ben". Hij vindt het geen probleem steeds opnieuw zijn koffers te pakken. Opvallend is het, hoe gemakkelijk de heilsof ficieren zich neerleggen bij de strenge hiërarchie van het heils leger. Het Schiedamse korps heeft de zelfde bezigheden die ieder an der LdH-korps heeft: zieken- en bejaardenbezoek, vrouwenbond, zangbrigade, muziekkorps, café- werk, verkoop van de Strijd kreet, jeugdwerk en kleding- beurzen. De Schiedamse kerk diensten worden bezocht door soms wel 200 sympathisanten en uiteraard door de 100 geünifor meerde heilssoldaten van Schie dam. „We helpen zoveel we kunnen en hopen dat de boodschap over komt zegt majoor Van Ouds- hoom. Hij laat er berustend op volgen: „Als het zaad landt, zal God de wasdom geven..." Het eeuwfeest wordt in Schiedam gevierd met de overhandjgiging van het jubileumboek aan bur gemeester Scheeres op vrijdag 15 mei. Een dag later is er een grote manifestatie op Hoogstraat en Koemarkt en de dag daarna wordt er in het korpsgebouw een dankdienst gehouden. Moeizamer Het Vlaardingse korps kwam heel wat moeizamer van de grond. In de jaren negentig van de vorige eeuw werden er al po gingen gedaan om een eigen korps te stichten. Tegen het on verzettelijk conservatisme van de vissers liepen echter alle po gingen dood en er moest heel wat Schiedams 'missiewerk' aan te pas komen voor op 7 juni 1906 'Korps 72' kon starten. Het commando over het nieuwe korps lag in handen van kapitei- ne Vink en luitenante Taekema. Rumoerig waren ook hier de eerste bijeenkomsten en menige gebedsdienst eindigde in een heftige knokpartij. Via veel ach- teraf-zaaltjes belandde het Vlaardingse leger pas in 1975 in het kerkgebouw aan de Van Ho- gendorplaan en werd daarmee het best gehuisveste korps van de regio. Leger? Sergeante Magda Hor dijk glimlacht en zegt: „In 1865 waren de mensen nog niet zo anti-militaristisch. Men zag le gers als efficiënte en snelwer kende organisaties die onmid dellijk konden worden ingezet". De woordvoerster van het Vlaardingse Leger des Heils legt uit, dat temidden van alle ellen de van de industriële revolutie de gedachten allereerst uitgin gen naar daadwerkelijke hulp op zeer korte termijn. Vlaardingen telt momenteel meer dan 100 heilsoldaten en meer dan 300 sympathisanten. Arie van Beukelen is één van hen. „Wij zijn geen club van ver gaderaars; wij zijn een club van doeners". Samen met sergeante Hordijk somt hij de bekende le- gertaken op. Hij kan voor Vlaar dingen zelfs op een eigen kle- dingwinkeltje in de Bleekstraat bogen. „Bemint God, maar hebt uw naaste lief gelijk uzelve", ci teert Magda en vat daarmee de legeractiviteiten samen. Arie knikt. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen zijn vrijdag 15 mei uitgenodigd voor een offi ciële receptie. Op zaterdag rijdt het korps met bussen en geluid - wagens door de stad en verzorgt op het Liesveld een grote sa menkomst waaraan muziek korps, tamboergroep en zangbri gade meewerken. Om 19.00 uur is er een feestelijk avondpro gramma in het kerkgebouw aan de Van Hogendorplaan. Op zon dag 17 mei wordt in dezelfde Het Leger des Hells-kledingwin- keltje in de Vlaardingse Bleek straat. kerk een heiligingssamenkomst en een dankdienst gehouden. Verder is er bij boekhuis Den Draak een tentoonstelling inge richt. Over de streep Maassluis kreeg in 1910 zijn ei gen korps. Net als overal kostte het ook daar moeite mensen over de streep te halen, om in kleding en gedrag van hun over tuiging te getuigen. Op het ogen blik telt het Maassluisse korps zo'n 70 geüniformeerden en bij na honderd sympathisanten. Bevelvoerend kapiteine H.A. Buitelaar: „We proberen ook hier Gods woord zichtbaar te maken". Het Maassluisse leger korps heeft zijn thuisbasis aan de Noordvliet en ontwikkelt net als de andere afdelingen veel acti viteiten voor zieken, bejaarden, jeugd, daklozen en behoeftigen. Kapiteine Buitelaar was eerder zes jaar gestationeerd in het Friese Franeker. Op 15 mei houdt het Maassluisse leger een openluehtbijeenkomst in de Koningshoek. Het stadsbe stuur is daarbij uitgenodigd en burgemeester Van Es neemt het jubileumboek in ontvangst. Op 16 mei is er een open dag in het gebouw aan de Noordvliet en de dag daarna is bestemd als fami liedag. De karakteristieke blaasmuziek van het Leger des Heils kent ie dereen, maar: „We willen met dit jubileum laten zien dat het Leger des Heils meer doet dan straatzang en kerstpotten", ver duidelijkt Magda. „Het Leger des Heils is springlevend en nog steeds hard nodig!" is Touring maakt,öfgen! van het jaar tot eènïfeest^fCj irtabele zit van de -'drnff-feï pmfortabele zit van de Jgekcunrfeineerd rrefsportfeve ine mcrierlalen .yan'eenssüpöTr Touring'.. TWEEWIELERPALEIS Prof. K. O. Laan 82 - Schiedam Telefoon 010-4153995 BJaiikenburgtraeé richting Westland krijgt voorkeur Schiedam Gedeputeerde staten van Zuid-Holland, waarin de PvdA een meer derheid heeft gekregen, gaat aankoersen op een alternatief voor de omstreden rijks weg 19 door Midden-Delfland. Dat zegt de nieuwe PvdA-gedeputeerde Loudi Stol- ker-Narminga in een interview, dat van daag'verschijnt in de Delftsche Courant, zusterblad van het RN. Mevrouw Stolker woont in Delft, evenals Schiedam en Vlaardingen een verklaard tegenstander van aanleg van de rijksweg tussen het Kethelplein en Rijswijk. De ge deputeerde heeft ruimtelijke ordening in haar portefeuille, waaronder het rijkswe- genbeleid valt Zij zal aansturen op een herziening van de plannen voor de SW 53 en rijksweg 19. Dat zijn twee trajecten, die bij realisatie het polderlandschap ten noor den en ten westen van Delft doorsnijden. De SW 53 is gepland als een provinciale weg tussen Zoetermeer en Delft Maar het vandaag officieel aangetreden provincie bestuur wil alleen het stuk aanleggen tus sen Zoetermeer en Pijnacker en verder volstaan met kleinschaliger omleidingen. Uit het bestuursprogramma van PvdA, CDA en VVD blijkt ook, dat dan de Kruit- huisweg in Delft niet wordt .verlengd. In dit provinciaal akkoord staat verder dat één nieuwe weg voor Midden-Delfland genoeg is. Tenslotte had de provincie de polders tussen Schiedam, Rotterdam, Delft en het Westland reeds uitgeroepen totstil- tegebied. Met name de PvdA is fel gekant tegen een vierbaans snelweg. Maar de Tweede Kamer is met aanleg akkoord ge gaan, op voorwaarde dat de RW 19 in het landschap kan worden ingepast Het wachten is nog op een milïeurapport daar over. Gedeputeerde Staten willen nu proberen de plannen voor de KW 19 alsnog ge schrapt te krijgen. Mevrouw Stolker des gevraagd: „Die rijksweg 19 is een ramp voor Midden-Delfland. Wij geven verre de voorkeur aan de aanleg van de A54. Die zou om Midden-Delfland heen moeten lo in: van de Blankenburgtunnel bij Rozen- iurg, via Maassluis en Westerlee bij De Lier naar Rijswijk (Plaspoelpolder en rijksweg 13). Daar gaan we nu alle moeite voordoen". Volgens mevrouw Stolker heeft de pro vincie evenwel geen echte machtsmidde len om de RW 19 tegen te houden. „Het gaat om een rijksweg. Als provincie kun je niet meer doen dan in overleg het alterna tief van de A54 aantrekkelijk maken voor het rijk. Het is het wapen van het woord". Hoewel het rijk doorgaat roet de planning (vorige week nog hield rijkswaterstaat een informatieavond in Schipluiden over de ingrijpende gevolgen van een nieuw aqua duct bij Den Hoorn voor de rijksweg), bant Stolker de gedachte aan een ommezwaai nog niet tut Loudi Stolker, „Minister Smit-Kroes zegt enerzijds: meer wegen, maar anderzijds leeft ook bij haar het besef datje daarmee niet alles kunt oplossen. Dan is het volgen de probleem het parkeren in de steden. En bovendien belast je het milieu door meer auto's. Het moet meer een combinatie worden van verbetering van het openbaar vervoer er. wegenontwikkeling. Over de rijksweg 19 is nog gelegenheid tot praten. Zo lang die weg er niet ligt, is er nog hoop... Schiedam Het resultaat van de ontmoeting tussen kam pioen GSS en WIA (1-1) deed nauwelijks ter zake. De gehele confrontatie stond in het te ken van het afscheid van doel man Henk Schniermanni. Op 40-jarige leeftijd maakt de sluitpost, die bijna twintig jaar in de hoofdmacht speelde, plaats voor Peter van Mil. De laatste is afkomstig van SW, ging aan het begin van dit sei zoen de concurrentiestrijd aan met Schniermanni, kon het net niet bolwerken, maar toonde zich een uitstekend verliezer door wekelijks plaats te nemen in de dug-out. Schniermanni heeft verschillen de hoogtepunten beleefd. Met Nico Mout, zijn eerste trainer bij GSS, werd hij kampioen van de derde klasse ÈVB. Enkele jaren later konden opnieuw de cham pagneflessen ontkurkt worden, toen de Schiedammers onder de hoede van Rinus van Kampen promoveerden naar de eerste klasse. Een nieuwe titel liet lang op zich wachten, maar dit seizoen was het zover. Onder leiding van Hans Schoffelmeer, die halver wege vorig seizoen het roer over nam van Cor Gudde, bewerkstel ligde GSS het kampioenschap, zodat volgend seizoen in de hoo fdklasse word t gespeeld Schniermanni staat dan niet tus sen de palen, maar zal in een an dere rol zijn club blijven steunen. Twee maal per week zal hij Schoffelmeer (Schjniermanni: 'Een vriend van me'), met wie hij Henk Schniermanni kanz'n lachen niet Inhouden. De 40-jarige doelman van GSS nam na vijfhonderd wedstrijden afscheid. Ter gelegenheid daarvan had men zelfs "zijn" doel met slingers versierd. zeven jaar samen speelde, assiste ren door de keeperstraining te verzorgen. Voor de aftrap werd Schnier manni gehuldigd door het be stuur en had hi] van diverse men sen cadeaus gekregen. De hele wedstrijd tegen WIA is op video vastgelegd, zodat Schniermanni nog menig maal tevreden kan te rugblikken naar de tijd, waarin hij het GSS-doel verdedigde. Een deel van SZC's oude glorie amuseerde zich kostelijk tijdens de reünie van de 75-Jarige zwemclub. Achtstere rij v.l.n.r. Paulien van der Wildt, Ria van Baarle, Cocky Gastelaars, René van der Kuil en Ruud Pij per. Op de voorste rij Toos Rotteveel en Peter Koning. door MARTIN VERMEULEN Schiedam In een tijd, waar in het georganiseerde sportle ven 'stervende' is, mag het 75- jarig bestaan van SZC gerust een mijlp%"-5 worden ge noemd. Dat de zwemvereni ging nog steeds het hoofd bo ven water kan houden, heeft alles te maken met het feit, dat de dub roeit met de riemen, die mem heeft. Jongstleden zaterdag stond het Sportfondsenbad de nele dag in het teken van dat jubileum. Le den en oud-leden betwistten el kaar in onderlinge zwemwed strijden, waarna een familie-esta fette en een mini waterpolo-toer nooi volgden. Onder de aanwezi gen tal van prominente oud- SZC'ers, zoals de topzwemmers Rob Zijlstra en René van der Kuü, Dennis van Alphen, die te genwoordig waterpolo speelt voor Rotterdam en de oud-trai ners Dries Peute en Wim van Kranenburg. De laatste keert volgend seizoen waarschijnlijk terug als trainer van het manne lijke waterpoloteam. SZC heeft in nationaal verband voortdurend aan de weg getim merd. In de annalen zal het we reldrecord (1.04 minuten op de 100 meter vrije slag), dat Cocky Gastelaars op 3 maart 1956 over nam van de legendarische Willy den Ouden, altijd vermeld blij ven staan. Verder kan SZC te recht pronken met de Olympi sche medaille voor Paulien van der Wildt in Tokio en het Euro pese jeugd record van René van der Kuil op de 1500 meter vrije slag. In 1971 werd SZC zelfs uitgeroe- Vlaardingen De hoogst spe lende verenigingen uit deze re gio zijn de tenniscompetitie uit stekend begonnen. Het eerste team van Holy (overgangsklasse A) had geen moeite met Bak- kum (6-2). Holy 2, dat een afde ling lager speelt, won met de zelfde cijfers van Zandvooort, terwijl het Schiedamse KSVV'71 (eveneens overgangs klasse B) Jaagpad met 5-3 ver sloeg. Holy IBakkum 2 0-2 Robin Verbeet, Harold van Striien en Chëry Zuyderwijk hadden in hun enkelpartij geen medelijden met huh tegenstander. AUeen Monique Veldhoven dolf het on derspit. Het damesdubbel ging na drie sets verloren, maar de overige partijen waren een prooi voor de Vlaardingers, zodat vrij simpel de eerste zege werd geno teerd. Holy 2Zandvoort 6-2 Enrico de Boer en Dave Dröge hadden elk drie sets nodig om hun single te winnen. Karlijn Bokkers klaarde haar karwei sneller, ter wijl Bïanca Bekkers met lege handen bleef. Zowel het heren als damesdubbel kwam op naam van Holy. Enrico de Boer en Bi- anca Bekkers konden het in hun 'mixed doublé' niet bolwerken. Dave Dröge en Karlijn Bokkers waren wel aan de winnende hand. KSW71—Jaagpad 5-3 Door zeges van Just Palm, Edward van der Torre en Luciënne Sig- mond ert een nederlaag van nieuwelinge Monique Krouwer leidde KS V V bij de aanvang van de dubbelpartijen al met 3-1. Het damesdubbel (Luciënne Sig- mond en Monique Krouwer) en een gemengd dubbel (Just Palm en Luciënne Sigmond) werden vervolgens gewonnen, zodat de nederlagen van de koppels Ed ward Van der Torre/Mike Ver kerk en Mike Verkerk/Moni que Krouwer geen nadelige ge volgen hadden. Vlaardingen Als vervolg op de wedstrijd die vorig jaar tegen de oud-internationals werd ge speeld, komt de oude glorie van Fortuna VI donderdag (Konin ginnedag) in aktie tegen Oud- Feyenoord (aanvang 18.00 uur). Organisator Theo de Vree heeft alle spelers uitgenodigd, die aan het eind van- de jaren zestig het rood-geel gestreepte tenue droe gen. Ook Rinus Gosens, toen trainer van het naar de eerste di visie promoverende Fortuna, zal van de partij zijn. De selectie van Fortun bestaat uit: Jan Hooijmans, Jan Kramer, Jan Brilleman, Ger Pijl, Jan Baksteen, Cees Bouman, Leen Boon, John Jansen, Mar Schip per, Eddie Verweel, Jan Bou man, Arie Verburg en John Cor- ver. Oud-Feyenoord zal verschijnen met onder anderen Eddie Pie- ters Graafland, Coen Moulijn, Cor Veldhoen, Guus Haak, Frans Bouwmeester, Jan Hor dijk en Joop van Daele. De wed strijd wordt geleid door de be kendste Vlaardingse oud- scheidsrechter Krijn van Noord. pen tot beste sportploeg van Schiedam. Na het vertrek van René van der Kuil en Ruud Pij per is het met SZC echter snel bergafwaarts gegaan. Kader Terecht zegt voorzitter Nico Kol- meijer dat SZC zich in een moei lijke periode bevindt „Het leden tal is teruggelopen en dat is toch de kurk, waarop elke sportvere niging drijft Het is tegenwoordig de kunst in te spelen op de be hoefte van de recreant, maar dan moet je als club wel over vol doende zwemwater beschikken. In Schiedam is dat onmogelijk, omdat een club als SZC maar mondjesmaat zwem uren krijgt toebedeeld en het is onbetaalbaar het bad langer te huren". „In de breedte is de club sterk ge noeg, maar zoals het er nu naar uitziet, zal SZC nimmer door dringen tot de nationale top", weet Nico Kolmeijer zeker. „Één ding staat echter vast Dat is, dat er na de magere jaren weer bete re tijden zullen komen. Om daar naar te streven, moet het kader meegroeien. Wij als bestuur moe- bïij\ makkelijk honderd jaar worden". Als ie daarin slaagt kan SZC Ondanks deze weinig rooskleuri- fe situatie barstte na de wedstrij- en het feestgedruis los. Vele be kenden ontmoetten,.elkaar weer eens en doken onder het genot van een drankje en een hapje in het succesvolle verleden... Tips voor deze rubriek kunt u doorgeven Mn d» sportredaktle van deze krant {Postbus 110, 3130 AC VJaerdlngen). O» eportredaktie ia telefonisch bereikbaar onder nummer 010-434520& DINSDAG 2S APRIL Voetbal: Achtste finale Rotterdams Nieuwsblad Cup: 18.45 Fortuna VI—CKC, 18.45 DSS'26—RKWIK. 18.45 Dilettant— VDL (zon), 19.30 DCV—GSS. 18.45 Ber- kelDHS. 18,45 Excelsior MDVO'32, 18.45 HBSSZwervers; 22.00 Loting voor kwart finale In clubgebouw Excelsior M; Competitie: 18'30 DRZ—Jaf HInd, 18.30 Schiedamse BoysPoorlugaai; Voorron de Schiedams kampioenschap: 18.45 FCN'66—WK. 16.45 GTB-SVDPW (zat); Vlaardlngs kampioenschap; 18.45 Zwalu wen VF-Satelliet. 18.45 DVO"32— DSS'26, WOENSDAG 29 APRIL Zaalhandbal: Rijnmond kamptoen schop voor dame9team3: Sporthal Beverbol Rid derkerk: 19.00 UVG—Snetwiek. 20.QOSnoU wiek—Ancora, £1.00 AneoraUVG; Ha- rensottbat: 19,00 Holy—GSS. DONDERDAG 30 APRIL KNVB-voetbal: 14.30 Oostkapelie—Excel sior M, 18.00 Papendrocht—Hennes DVS. 10.00 Fortuna VI—VCS, 18.00 Overmaas— Excetsior'20: Voorronde Schiedams kam pioenschap: 18.00 SVDPW (zon>—SFC; Damsssoftbal: 10.30 Plno's—Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2