mowE wmm mm Woudhoek huilt: Goudriaan verwarrend over RW 19 canon-herziening ligt vast i Brandweer lacht om vuurzee Kethelbinkies zingen James Last 'Haven vol schependat is pas echt Vlaardingen VIAAMGS DAGBLAD BCHIEDSMSCHE ïïöüRlif - Vestdijk raadt 't precies Projectgroep Oostwijk legt het werk neer File in de Broekpolder Ruzie eindigt in ziekenhuis Mijnenveger bezoekt Maassluis Twee zeges UVG U2 hij WV1 Bommelding in visrestaurant VRIJDAG 1 MEI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardinger, Postbus 110, ,3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis Een barbecuefees tje kan lelijk uit de hand lopen. Een wapperend gordijn, een gre- tige vlam en het minnespel van een boerendochter en haar vrijer in de hooiberg is ruw ver stoord. De Maassluisse brandweer heeft in haar 60-jarig bestaan onge twijfeld heel wat variaties op dat thema meegemaakt en daar de humor van leren inzien, anders had ze nooit zo'n feestje kunnen bouwen als gisteren op het Ker- keiland. Spuitgasten uit Maassluis, "Vlaar dingen en Maasland trachtten daar met antiek materiaal de fa- rhilie De Ploeg te redden uit hun brandende boerderij. Maar zo chaotisch als de brandweer ter gelegenheid van het eigen jubi leum en dat van prinses Juk ana en prins Bemhard te werk ging, zal heter, in de nagebootste jaren tyvintigniet aan toe zijn gegaan. Eén hulpverlener verdronk bij kans in de waterbak, een ander richtte de waterstraal niet op de vuurhaard doch op het publiek, een derde duwde een peuter een emmer in de hand: "Blussen jó!" De vlammen, die uit het bord kartonnen dak sloegen, waren maar bijzaak. En het gelaat van de toezicht houdende veldwach ter vertoonde eerder een lachje dan bezorgdheid. „Gewoon een lolletje", merkte de Maasssluise brandweercom mandant Jacques Claessen ten overvloede op. Evengoed was hij' zeer te spreken over de presta ties van zijn mannen, die met een glimmend gepoetste motor spuit uit 1923 op de plaats des on- heils verschenen. De korpsen uit Maasland en Vlaardingen had den er een harde dobber aan de snelheid van die 'spuit elluf te evenaren. Afgezien van deze brandweer demonstratie j vierde Maassluis op bescheiden wijze koningin nedag, In diverse wijken wer-, den kinderspelen gehouden. Al leen de aubade op de Markt trok meer bekijks dan het waterbal let op het Kerkeiland. De brandweerlieden rukten niet alleen met antiek materiaal uit, maar waren ook heel anders gekleed danwe tegenwoordig gewend zfjn. Schiedam Ger Westdijk raad de het aantal exact 1143. En hij was de enige, dus won hij een Sink opgetaste boodschappen - rpand. Een paar honderd mensen raadde gisteren op de braderie op de Groenelaan, hoeveel leden van de bewonersvereniging Schiedam -Zuid op dat moment hun contributie voor 1987 had den betaald.. En de schattingen liepen uiteen van 50.830 tot 42, Westdijk liet dus een knap staal- tjezien.' De bewoner van de Volkerak- straat isrin.. de, Gorzen^ actie f,als i spreekbuisvan een werkgroep op het GTB-terrein. Een goede tweede was Engel Bijl, bestuurs lid van de wijk- en bewonersver eniging Wonen Leven Nieuw- Jand. Hij gokte op 1152. De bewo nersvereniging kreeg er gisteren kraam, halverwege de Groene laan, was een video te zien met opnamen van de wijk. De braderie gaf het gebruikelijke beeld te zien: drommen mensen die zich voetje voor voetje voort bewogen over het smalle stukje trottoir dat overbleef tussen de kraampjes en de gevels. Alleen 's middags, toen Lobo optrad op het grasveld bij de Hagastraat, was het even rustig. Enkele schapen en een kameel, in een afgepaald terrein tje aan de WiUemskade, trokken vooral van kleuters vol op aandacht De Somm elsdijksestraa t, aan de andere kant van de Groenelaan, I hield het dit jaar rustig. De bewo ners grepen vorige jaren de ko ninginnedag aan om hun actie voor behoud van ,de huizen- kracht bij te zetten, maar nu de zege is bereikt,'kon men weer rustig aan doen. Er hingen wat slingers, dat wasaL De schooljeugd lljkse aubade. verdringt zich op het kerkplein In Kethel voor de jaar- Schiedam Het, 'Wien Neer land s bloed' is definitief uit de gratie. Boudewijn de Groot, Lennaert Nijgh en James Last hebben koninginnedag aan al ternatieve hits geholpen. Op de aubade in Kethel, waarmee het Schiedamse oranjefeest traditio neel van start ging, weerklonk in plaats van de ode aan het ko ningshuis het loflied op het Land van Maas en Waal. Voor het oranjegezinde Kethel een verbijsterende ommezwaai, maar kennelijk nog niet radicaal genoeg. Kees de Groot, voorzit ter van het feestcomité, moest andermaal constateren dat al leen de protestants-christelijke en rooms-katholieke school jeugd was komen zingen. „We prengen ook op de openbare scholen de liedbundels rond, maar kennelijk zijn die erg links georiënteerd'verzuchtte de ce remoniemeester, die deson danks over de opkomst geen klagen had. De Kethelbinkies, zoals burge meester Reinier Scheeres zijn noordelijke onderdanen noemt, fungeerden samen met de inwo ners van de Gorzen wederom als voortrekkers van koninginne dag. Kon in Schïedam-Centrum hooguit wat geslenterd worden, in Kethel en Zuid brachten Imca Marina en Lobo The Pearls op de inmiddels vermaarde brade rieën enorme mensenmassa's op de been. Hoeveel waarde ook individuele inwoners van Kethel aan de 30 april-traditie hechten, bleek in café Linschoten, waar in af wachting van 's burgemeesters; jaarlijkse bezoek alle klanten werden geweerd. „Vorig jaar kreeg ik op m'n flikker, omdat ik andere mensen eerder had bediend dan meneer Scheeres", aldus de nerveuze waardin. Vlaardingen De projectgroep Oostwijk heeft zijn werkzaam heden voorlopig opgeschort De club bewoners, ambtenaren en. vertegenwoordigers van wo ningbouwverenigingen is woe dend op de gemeente. „Die heeft óns een jaar lang voor Jan met de korte achternaam laten wer ken", zegtHenny Wiersman na mens de verontwaardigde bewo ners. De projectgroep gaf er de brui aan, toen de gemeente vorige week met een nieuw bouwplan Yoor veertien woningen aan de Binnensingel op de proppen kwam. Afgesproken was dat de huizen niet meer mochten kos ten dan de premie-D-grens toe liet (155.000 gulden). Het bestek dat er nu ligt gaat uit van 172,000 gulden. „Waar hebben we nu al die tijd ons best voor gedaan?" vraagt Henny Wiersma zich at De wijziging in de bouwplannen is het gevolg van een ruzie over de keuze van de architect. Oor spronkelijk zou het ontwerp ge maakt worden door architecten bureau Verhoeven uit Hoevela ken, maar aannemer Henk van der Waal zag niets in diens plan en ging met een ander in zee. Vkar dingen/Schiedam Is Schiedam voor of tegen rijksweg 19 De Vhardingse PvdA-wet- houder Bas Goudriaan komt er niet uit Via een motie vroeg de gemeenteraad hem samen met Maassluis en Schiedam richting Den Haag andermaal een krach tig protest tegen de weg te laten horen, maar volgens Goudriaan is de eendracht in de Waterweg steden ver te zoeken. „Mijn colle ga's in Maassluis en Schiedam hebben geen enkele behoefte aan een gezamenlijk optreden. Zij denken kennelijk anders over de aanleg van de rijksweg". Goudriaans partijgenoot Bert Kandel kan zich dat niet voor stellen. Hij weet zeker dat in ie der geval Schiedam mordicus te- 'gen is. Samenwerking kan vol gens hem nooit op de weigering van die gemeente zijn stuk gelo pen. Ook Arnold van Kalken (PSP/PPR/CPN) toonde in de raadscommissie voor stadsont wikkeling, volkshuisvesting in milieu grote verbazing. Is aanleg van de weg door Midden-Delf land niet meer te voorkomen, dan kan Goudriaan tenminste bij minister Smit-Kroes nog eens be pleiten dat de weg zo goed moge lijk in het weidegebied wordt in gepast Dat wordt ook in de motie gevraagd. Gerard Boender (PvdA) betwij felt of inpassen wel kan. De ge luidshinder is nog wel in te dam men, maar de gevolgen van de luchtvervuiling zijn niet te over zien. Boender sympathiseert ook met een brief van de Delftse werkgroep Stop Rijksweg 19, die de vogelstand in Midden-Delf land ten onder ziet gaan. Niet 'wegens de vogeltjes', maar om dat de omstreden verkeersader er gewoon niet mag komen, wil Boender dat Vlaardingen iedere protestactie steunt Goudriaan gelooft niet meer in het nut daarvan. „De Westlandse lobby heeft het gevecht gewon nen. Die rijksweg komt er toch wel. Dat is een feit, daar is niks meer aan te doen". In Schiedam kijkt men vreemd op van Goudriaans uitlatingen. Onduidelijkheid over het ge meentelijk standpunt? Voorlich ter Bas van Bochove heeft weinig tijd nodig om de mening van B en W te checken. Namens burge meester Reinier Scheeres kan hij mededelen: „Schiedam is al jaren tegen. Jaren, met minstens vier a's". Men kaatst in Schiedam dan ook de bal terug: is Goudriaan wel to gen rijksweg 19, zoals zijn eigen partij dat is? Schiedam De protesten "uit--Woudhoek-Noord zijn vergeefs geweest. Burge meester en wethouders van Schiedam zijn niet van plan een ander beleid te voeren rond de vijfjaarlijkse herzie ning van de erfpachtscanon. Twee jaar geleden leidde de her ziening op basis van het prijsin dexcijfer voor de gezinsconsump tie tot zulke drastische verhogin gen, dat behalve bij de wijkbewo ners ook in de politiek de behoef te ontstond aan een andere index. Maar na een aanzienlijke studie- periode, tijdens welke vooral D66-raadslid Adri Reijnhoul ge regeld vroeg naar de resultaten, zijn B en W tot de conclusie geko men dat het huidige 'regime' niet zo onaantrekkelijk is. Reijnhout kreeg de dag voor ko ninginnedag eindelijk de veelge vraagde notitie in zijn bus. In een eerste reactie op de inhoud zegt hij teleurgesteld te zijn. Hij heeft dinsdag een gesprek met Ben van Rooij en Marcel Houtkamp, be stuursleden van de Vereniging vair Huiseigenaren in Woud- hoek. Houtkamp noemde het vanochtend „een misser van de eerste orde, dat de gemeente het systeem met het prijsindexcijfer laat voortbestaan In een nota hebben de ambtenaren van de af deling openbare werken het pro bleem meer genuanceerd beke ken dan B en W in hun conclu sies, vindt Houtkamp. De uit gangspunten van B en W zijn na melijk niet volledig identiek aan die in de ambtelijke concept-nota B en W verklaren het vasthou den aan de gewraakte index uit het feit, dat het Schiedamse be leid gunstig afsteekt tegen dat van Rotterdam en dat is een belangrijke factor, als naar de marktpositie van Schiedam wordt gekeken, aldus B en W, In Rotterdam wordt de canon jaar lijks herzien, met een integrale wijziging eens in de tien jaar. Dat. kan tot grotere verhogingen lei den dan in Schiedam, waar de herziening vijfjaarlijks is, de inte grale bijstelling eens in de twintig jaar. Bovendien noemen B en W het prijsindexcijfer voor de ge zinsconsumptie het meest be trouwbare en stabiele. De Woud hoekers, van wie een aantal reeds in -financiële problemen is ge raakt, hadden bij het tekenen van de erfpachtscontracten met alle consequenties rekening kun nen houden, valt op te maken uit de opmerking van B en W dat zulke contracten nu eenmaal een langlopende verbintenis en lang lopende zekerheid inhouden. Nieuw in het Schiedamse erf- pachtsbeleid, zoals B en W zich dat voorstellen, wordt de moge lijkheid om bestaande erfpaent- scontracten af te kopen, voor 10, alm op 1 staande contracten is alleen dan 20,30,40 of 50jaar, al naar gelang de behoefte. Die afkoop van be- mogelijk, als er sprake is van een herziening, of als er een nieuwe grondgebruiker komt, of als de gebruiker 'substantiële' investe ringen wil doen. Saluutschoten van het galjoen Prince Admirael. Een wagen van een drankenhandel reed de finishvlag van de haven loop omver. Een vrouw kreeg de paat op haar hoofd. Vlaardingen Koninginnedag in Vlaardingen kende al om tien uur een klein drama. Een bier auto reed het finishdoek van de Havenloop omver en een passe rende vrouw kreeg één van de palen op haar hoofd. Zij bleef versuft zitten op. het trottoir- langs de Westhaven kade. „Een bult op je hoofd, dat valt nogal mee", zei een vrouw, die zich over het 52-jarige slachtoffer ontfermde. Zo waren er meer kleine smetjes op de overigens vrolijke feest dag. Het luchtkasteel op het Veerplein, één van de attracties voor de kinderen, zakte in el kaar nog voor de dag goed en wel was begonnen. Teleurgestel de kinderen, die even daarvoor nog vrolijk op het luchtkussen rondsprongen, trokken hun schoenen weer aan. „Lek", con stateerde de jongen met de geld kist verdrietig. Burgemeester Fred van Lier sprak zijn eerste officiële woor den van de dag vanaf het voor malig koninklijk jacht Piet Hein door een scheepstoeter. De ge luidsinstallatie, die voor de ope ning van de vlootschouw was opgesteld, werkte niet. „Het past wel om u op deze primitieve wij ze toe te spreken", vond Van Lier. In Vlaardingen wordt im mers ook 30 april nog op ouder wetse wijze gevierd. „Harder", schreeuwde iemand in het pu bliek, die moeite had om de bur gervader te verstaan. „Kom maar dichterbij dan", riep Van Lier gevat door zijn toeter. „Zo'n vlootschouw smaakt naar meer1', meende de burgemees ter. „De haven vol met schepen, dat is pas echt Vlaardingen". De opening van de nieuwe sluis in de Buitenhaven volgens de plannen in 1990 leek Van Lier een goede gelegenheid om het maritiem spektakel te her halen. Hij luidde de seheepsbel en muziekkorps Thalita, gesto ken in smetteloos wit, speelde het Wilhelmus. De aubade op de Markt was het volgende hoogtepunt en Wim van Pelt, van het comité Natio nale Gedenkdagen, kondigde dat handenwrijvend aan. „Lek ker hè, zo'n ouderwetse auba de", zei hij genietend. „Vlaar- dingers houden van zingen". Toos de Veer-Bijaagte, ook Hd van het comité, deelde oranje biljetten met liedteksten uit On der het publiek en op de terras jes op de Markt, Op straat Koninginnedag is, net als het Vlaardingen Een Vlaardin ger, die de viering van konin ginnedag wilde besluiten met een biertje in een café, is gis teravond in het ziekenhuis be land. Hij kreeg in d'Oude Stoep ruzie met een 35-jarige stadgenoot. Deze was volgens de politie door een relatiepro bleem danig van de kook ge raakt. Op het hoogtepunt van de ruzie sloeg hij een bierglas stuk en stak zijn tegenstander daarmee in de hals. Het ger volg was een slagaderlijke bloeding. De dader zit nog in ^fccel. 3*; - Haring- en Bierfeest, zo'n dag waarop Vlaardingers elkaar ontmoeten. En gisteren was, zo leek het wel, iedereen op straat Er waren mensen die zeiden, dat zij dat niet zo leuk vonden. „Je komt hier iedereen tegen. Gek word ik ervan", zei iemand die zich moeizaam door de drukte worstelde op de hellingbaan van Liesveld naar Hoogstraat. Maar de meesten vonden het reuze ge zellig, en dat was het ook. Op de terrasjes, op de kermis, tussen de marktkramen op Veerplein en Liesveld en rond de Haven, waar de havenloop werd bege leid door applaus en loeiende si renes, De luchtvaartshow in de Broek polder was ook een grote publiekstrekker. Toen om vier uur een stortbui losbarstte, die de meeste toeschouwers weg jaagde, ontstond er een lange file op de Watersportweg. De enkele getrouwen, die de regen door stonden, werden daarvoor ruim schoots beloond met een specta culaire stuntvliegdemonstratie. „Of die dubbeldekkers ook een sterke motor hebben", zei ie mand die het vliegtuig recht om hoog de lucht in zag schieten. „Ja, en die piloten een sterke maag", zei een ander. 's Avonds kwamen de mensen die de regen waren ontvlucht weer naar buiten voor de lam pionoptocht en het vuurwerk. In een lange sliert trokken drum korpsen, met in hun kielzog kin deren met lampions, hand in hand met hun oudere, eerst rond de haven en vervolgens naar het Kolpabad, waar onder luid ge knetter van vuurwerk de feest dag werd besloten. Maassluis Het mijnenbestrij- dingsvaartuig Hr.Ms. Maassluis vereert de stad, waarnaar het is genoemd, binnenkort met een bezoek. Het oorlogsschip doet van vrijdag 8 tot en met zondag 9 mei de Maassluisse haven aan in verband met een commando- wisséling. De mijnenveger wordt afgemeerd in de buiten haven, achter de loodsboot aan de Govert van Wijnkade. Zaterdag 9 mei mag de bevol king een kijkje nemen aan boord. gewassen tegen Ancora (12-6). Rotterdam Het damesteam van UVG is het officieuze kam pioenschap van Rijnmond be gonnen met twee overwinnin gen. De Schiedamse hand hal sters wonnen met 12-11 van Snelwiek en met 17-12 van An cora, In de derde wedstrijd van de avond was Snelwiek niet op- Tegen Snelwiek liet de formatie' van coach Leon Luysterburg een ontzettend matte indruk achter. Hoewel de zege op Anco ra royaler uitviel, viel het spel van UVG niet in positieve zin °P- Maassluis De Maas- f I sluisse WV is morgen- i ochtend extra geopend in verband met de voorver-1 koop van kaartjes voor f de concerten van U2.1 1 Deze rockband geeft op j vrijdag 10 en zaterdag 11 J juli een optreden in het I I Feycn oord-stadion in Rotterdam. De WV is f I geopend tussen tien en I twaalf uur. Ook voor het I J concert van Genesis (11 I I juni in de Kuip) zijn nog I enkele kaartjes verkrijg- Vlaardingen Een bommel ding heeft de maaltijd van vijf gasten in visrestaurant L'Hom- mard d'Or gisteravond ruw on derbroken. Op verzoek van de bedrijfsleiding ^ontruimden de bezoekers ijlings het restaurant, dat gevestigd is op een schip in de Koningin Wilhelminahaven. Dat gebeurde rond half zeven, nadat telefonisch de anonieme boodschap was binnengekomen dat er een bom zou exploderen.' De politie doorzocht het schip, maar kon geen explosieven ont dekken. Na een onderbreking van drie kwartier konden de gasten hun diner hervatten. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1