ens rijden door de stad Molenrestaurateurs niet blij met stunt Reünie groot succes: 'Wij willen spruiten' 8 Int. Meltrmporl Auto na aanrijding zogenaamd gestolen Enige oplossing: honden massaal naar kakakademie La Delia bezingt 't Vlaardings carillon YIMBMNBSM6BU0 SCHKDAIWSCHE COURANT - NIEUWE WATERWEE COURANT KLEERMAKER SSsSfiS jarige reinigingsdienst verwelkomt milieu-inspecteur Nachtelijke kaartverkoop I concert U2 Foto's weg uit museum Eezer laat broek zakken Jongens beroven bejaarde Felle brand in slooppanden 1936 - 51 JAAR IN SCHIEDAM -1987 MAANDAG 4 MEI 1987 -Ffegionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC-Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen De ha-, merslag, waarmee burge meester Falck op 1 april J.8B7 de beraadslagingen over het oprichten van een reinigingsdienst af sloot, klinkt nog steeds door in Vlaardingen; de vuilnisauto rijdt al een eeuw keurig op tijd. Maar aan het hygiënisch besef van de bevolking schert nóg wel het een en ander. De rommel, die na Konin ginnedag 1987 op straat achterbleef, bewees dat eens te meer. Op de kop af honderd jaar na het historische debat kreeg wethouder Chris van Roon de reinigingsdienst in zijn porte feuille. Zijn eerste daad: finan ciële ruimte scheppen voor .een milieu-inspecteur. Want een ambtenaar die vermanend de vinger heft en in het ui terste geval een bekeuring schrijft als een Vlaardinger zijn huisvuil te vroeg op de stoep zet, kan niet langer wor den gemist. De gemeente grijpt het ver jaardagsfeest van de reini gingsdienst dan ook aan om de burger nog eens op zijn ver antwoordelijkheid te wij2en. De gedachte, dat de overheid de rotzooi wel opruimt, is vol gens burgemeester Van' Lier volstrekt fout. De stuurgroep kleine criminaliteit gaat regels opstellen om de vervuilers harder aan te pakken en ook van de scholen wordt ver wacht dat zij" de jeugd wat meer milieubewustzijn bij brengen. Het onderwijs heeft daar al een bescheiden begin mee ge maakt: vooruitlopend op het jubileum bracht een aantal schoolklassen een bezoek aan de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) om van nabij te zien wat er in Rozenburg gebeurt met de tienduizenden vuilnis zakken die wekelijks in Vlaar dingen worden opgehaald. Die excursie resulteerde in een prijsvraag, waarvan mevrouw Van Lier op 27 mei de win naars bekend maakt Welke ontwikkelingen de rei nigingsdienst in die honderd jaar doormaakte, staat uitge breid beschreven in een jubi leumboekje, maar om de ge schiedenis wat aanschouwelij ker te maken rijdt op 16 mèi een stoet reinigingsvoertuigen door de stad. Behalve de mo dernste .vuilnisauto's en veeg- maehines rijden in de stoet an tieke beerwagens, kolkenzui- gers en een puttenscheppers- vehikel van voor 1940 mee. Om twaalf uur maakt de col lectie halt op het Weeshuis plein voor een bezichtiging door het publiek. Gepensio neerde vuünislieden uit Am sterdam spelen op hun ratels een medley van oude liedjes, dezelfde die zij lang geleden lieten weerklinken om de komst van de ophaalwagen aan te kondigen. De rest van het eeuwfeest speelt zich binnenskamers af. Op 15 mei is er een receptie in de kantine van het Toeleve ringsbedrijf Vlaardingen, op 19 en 22 mei gaan de oud werknemers en het huidige personeel een dagje uit. De hele maand wappert aan de Hoüaan, waar de reini gingsdienst al een eeuw domi cilie houdt, de vlag met het nieuwe vignet. Ook de vuilnis auto's zijn 'gepavoiseerd', om nog eens 'te onderstrepen dat de gemeente iets te vieren heeft. Schiedam De kaartver- koop voor het concert van U2 heeft in Schiedam tol chaotische taferelen geleid. De voorverkoop zou 's za- 1 terdagsmorgens om tien uur beginnen, maar vrïjdagsa- vonds om elf uur lagen en stonden al 20'n honderd fans van de Britse rockband bij de WV aan de Buiten- havenweg op de stoep, j Omdat de kaartverkoop in Rotterdam gepaard ging met vechtpartijen, riepen de Schiedamse U2-liefhebbers de hulp in van de politie. Uit angst dat teleurgestelde Rotterdammers de Schie damse VVV zouden bestor men, reikten de wachten den nummertjes uit. Maar de WV nam liever het zekere voor het onzeke re. Na overleg met de poli tie werd besloten de kaar tjes maar meteen te verko pen. Om half twee 'snachts ging aan de Buitenhaven weg de deur open. Het uit bed gebelde personeel was in een mum van tijd door de voorraad plaatsbewijzen heen. Vlaardingen Een bestuur der van een personenauto reed op de~ "Van Maanenstraat in Vlaardingen zaterdagavond pardoes tegen een hek. Na de aanrijding reed de man echter weg. Omstanders, die het on geluk zagen gebeuren, noteer den het kenteken van de wa gen en schakelden .de politie Kort na de aanrijding scheen de 29-jarige eigenaar van de auto op het politiebu reau. Hij kwam aangifte doen van diefstal van zijn wagen. Getuigen herkenden echter de man als degene, die als be stuurder van het voertuig na het ongeluk was weggereden. De aanrijding zelf, leerde het onderzoek van de politie, was echter veroorzaakt door zijn vriend. De beide mannen ble ken onder invloed van alcohol ver- te verkeren. De eigenaar van Maassluis Uit een vitrine van het Sleepvaartmuseum aan de Hoogstraat in Maassluis namen onverlaten enkele fo to's werg. De dieven verniel den de ruit van de vitrine en hadden slechts oog voor enke le foto's van zeeslepers. De rest van de spullen bleef onaange roerd. Een inwoner van Maassluis •werd door de politie van Naaldwijk aangehouden. De jongeman had in Maassluis een bromfiets gestolen. Uit twee vrachtwagens, die stonden geparkeerd aan de In dustrieweg in Maassluis, wer den accu's gestolen. .Maassluis De politie van ■Maasluis heeft aan de Indus trieweg een 43-jarige man uit Alkmaar aangehouden, die, als .voorbijgangers passeerden, zijn "bfbek Het zakken. De man 'verklaarde tegenover de poli tie dat hij na het lezen van boeken van de auteur Maarten "t Hart een bezoek aan Maas sluis wilde brengen. Waarom 'hij anderen in verlegenheid bracht, kon de man niet ver klaren. Schiedam Drie jongens hebben op verschillende adressen in Schiedam-Oost geprobeerd bejaarden te be roven. Zij belden aan met het smoesje, dat er branden de kranten in de brievenbus Waren gestopt, en zij boden vervolgens hun hulp aan om het vuur te blussen. Een vrouw in de Marconi straat, doorzag de opzet en, weigerde de bezoekers bin nen te laten. Maar een 75- jarige bewoonster aan het Newtonplein liet zich over donderen. De jongens lie pen naar de woonkamer en terwijl één van hen de vrouw aan de praat hield, griste een ander het geld weg dat op tafel lag. De buit bedroeg ongeveer honderd gulden. de wagen weigerde de bloed proef, zijn vriend werkte wel mee. Een 37-jarige vrouw, die onder invloed van alcohol verkeerde, veroorzaakte op de Zwanen- singel in Vlaardingen een aan rijding. Twee fietsers werden aangereden en moesten met lichte verwondingen naar het Holyziekenhuis1 worden over gebracht. De bestuurster van de wagen onderging op het po litiebureau de bloedproef. Schiedam Wanneer de gemeente van' oordeel blijft dat de silo van het voormalig Bols-complex de straks herbouwde mo len De Palmboom de wind uit de wieken neemt, dan is Adge BV best bereid het gevaarte te verkopen, George Toth, directeur van. de BV die de mouterij van Bols- dochter De Koning onlangs aankocht: „De gemeente kan met mij alle kanten uit. De silo met een aantal meters verla gen, of het hele geval opblazen ik zeg niet bij voorbaat nee. Ik sta open voor ieder serieus De toren van de voormalige mouterij De Koning: de stuntman die het gevaarte beklimt mag zijn sponsorgelden houden. Vlaardingen The Sprouts waren vroeger be rucht als de meest drin kende band van Vlaardin gen. In het clubblad van de Arepol-supporters wordt eraan herinnerd hoe The Sprouts ooit na een Maassluis' concert moesten betalen, omdat hun gage veruit overtrof fen werd door de waarde van alle weggeklokte drank. Maar ook muzikanten groeien op en bij de reünie, begin dit weekend, in café Arepol in de Vettenoordsepolder begon het gezelschap volstrekt nuchter. „Maar het geluid is als van- 2 - ouds, leve The Sprouts", rie- Jj pen organisatoren Ben Vuyk 2 en Ruurd Meiier. Toen de reü- - nie ten einde liep, was het pu bliek dolenthousiast: „Wij wil len spruiten, wij willen sprui ten", riep men massaal, en nergens in Nederland zal het ooit voorgekomen zijn dat jon geren in koor om spruitjes roe pen. Drummer Sjaak van Steenber gen, bassist Willem Schruyer en gitaristen John van aer Vaart en 'opa' Tom van Im- merseel speelden de liederen, waarmee The Sprouts acht jaar geleden voor het eerst de podia bestegen. 'Daar aan de haven, en aan de horizon" werd afgewisseld met 'Don't do it\ 'Roots '66' en het aloude Beatles-nu mm er 'When I saw her standing there'. Uiteraard kwam ook het Arepol-lied om de hoek kijken: dat is ooit, met begeleiding van The Sprouts en alle stamgasten van het café aan de Prins Hendrik straat, als single uitgebracht in een oplage van 50u exempla ren. De opnamen werden ge maakt in Hoek van Holland, ook in de Prins Hendrikstraat. Kennelijk is er niet veel vraag The Sprouts opnieuw bijeen, in de Arepol. naar het uitbundig gezonden lied, want barmaid Frizzle gaf ze cadeau bij aankoop van tien bier en toch, wie tien bier bestelde, had 'm al. Zo kon het talrijke cafépubliek luid mee- schallen met 'Iedereen lacht je toe en barst in zingen uit, in de Arepol' en 'Al is het nog zo vol, je kunt er altï'/d bij, in de Arepol, de Arepol' enzovoorts. Huwelijk The Sprouts stopten er drie jaar geleden mee, omdat bas sist Willem Schruyer wegens een huwelijk in Engeland ging wonen. En nadien hebben de Vlaardingers nog wel eens in Horsham (Sussex) opgetreden D. VAN GEYL ZN B.V. VERHUIZINGEN EXPEDITIE OPSLAG VAN GOEDEREN Groenelaan 7-9 Schiedam Telefoon 010-4268071 010-4263045 010-4265816 in een lokale pub, waar men ook gek bleek op hun rock 'n' roll en bluesy thema's. „Die muziek verleer je nooit", 2ei drummer Sjaak van. Steenber gen, tegenwoordig actief als secretaris van de Arepol Sup porters Vereniging (ASV). Maar ondanks dat die muziek in de vingers blijft zitten, had den The Sprouts voor hun reünie toch maar even gerepe teerd, bij het Popoverleg in de Hoflaan. Dat bleek een goede oefenruimte, een waardig al ternatief in ieder geval voor het voormalige OJC aan de Zomerstraat. Een gastoptreden was vrijdag weggelegd voor Ben Vuyk, ex ploitant van de Arepol en d'Oude Stoep, die de Zuider zee-ballade van Sylvain Poons vertolkte. Het was nog goed te horen dat hij koninginnedag had gevierd, en daarom wil den de stamgasten ook van hem 'more'. Nog redelijk nuchter werd het optreden van The Sprouts besloten: het imago had een deuk opgelo pen. overleg. Het heeft geen enkele 2in eigenwijs te doen". Toth voegt daar meteen aan toe dat de gemeente dan wel over de brug zal moeten ko men. Adge BV wil van de silo een kantorenflat maken, en ie dere meter die Toth van het gebouw 'inlevert' kost hem geld. „Je moet het natuurlijk wel zakelijk bekijken", aldus de directeur. Zelf heeft de zakenman zo zijn twijfels over de mogelijkheid, het op één na hoogste gebouw van de binnenstad (alleen het stadskantoor torent er twee meter boven uit) met dyna miet op te ruimen. Afgezien van de enorme technische pro blemen die dat karwei met zich mee brengt, is het finan cieel niet erg aantrekkelijk. Door die operatie zou de res tauratie van De Palmboom een paar miljoen duurder uit vallen. „Alles wat je aan de silo ver andert, is trouwens een tech nisch hoogstandje", weet Toth, want zijn plan om er luxe kan toren te vestigen becijfert hij eveneens op ettelijke miljoe nen. De toekomstige gebrui kers zouden dan wel hun werk verrichten achter een gevel met blauw glas en glim mende aluminium platen. Stichting De Schiedamse mo lens moet nog even wennen aan de opvattingen van de nieuwe eigenaar. Het aanbod van Toth om een steentje bij te dragen aan de restauratie van De Palmboom is door stich tingsdirecteur Jos Gunneweg kortweg van de hand gewe zen, Toth had het plan opgevat een stuntteam de gladde wanden van de silo te laten beklimmen op de dag dat de Molenfeesten van start gaan. Voor deze prestatie van beroepswaaghals Bram Wijers zou het bedrijfs leven een bepaald bedrag op tafel leggen, dat Toth zou overmaken naar het comité Herbouw De Palmboom. Maar Gunneveg is niet van plan het geld te accepteren. Jammer, vindt Toth, die hoopt alsnog met de molen restaura teurs tot overeenstemming te komen ('Waarom zouden we daar emotioneel over doen? Het is toch gewoon een bijdra ge aan hun fonds?'). De be klimming van de toren die voor woensdag 6 mei, aanvang tien uur, gepland staat, gaat in elk geval door. Gunnewegs afwijzende hou ding kan verklaard worden uit het feit, dat de stunt van Bram Wijers nagenoeg samenvalt met het tijdstip dat mr. Pieter van Vollenhoven per helikop ter aan de Noordvest arriveert. Van Vollenhoven, die het startsein komt geven voor de fondsenwervingscampange van De Palmboom, zou aan vankelijk slechts door een se lect gezelschap worden ont vangen. De spraakmakende beklimming van de 'Bols-to- ren\ die veel publiek zal trek ken, haalt een lelijke streep door die rekening. Vlaardingen De ergernis over bondepoep zal de komen de jaren in Vlaardingen niet afnemen. Het nieuwe college van B en W ziet geen moge lijkheden het veelbesproken probleem doelmatig aan te pakken. De CDA-wethouder voor financiën, Chris van Roon, heeft ook na het om draaien van alle gemeentelijke dubbeltjes geen 80.000 gulden kunnen vinden voor de aan schaf van een 'kakkinette'. Zo'n speciale motorfiets, die in één dag 25 kilometer trottoir van dierlijke uitwerpselen kan ontdoen, zou alleen uit een verhoging van de hondenbe lasting betaald kunnen wor den. Maar B en W voelen niets voor die lastenverzwaring. Net als alle belastingen ver dwijnen ook de 100.000 gulden, die de gemeente momenteel aan hondepenningen binnen krijgt in de pot algemene mid delen. En aan dat principe wil Van Roon niet tomen. Te recht, vindt burgemeester Van Lier. „Het is trouwens maar een pestbedragje". Hoge boetes opleggen aan hondebezitters, die hun dier gewoon op de stoep laten kakken, ziet Van Lier niet zitten. „Dat is een. middel achteraf, waarmee je het probleem niet oplost". De politie heeft bovendien wel iets anders te doen dan op de hygiëne van huisdieren letten. Van Roon en Van Lier ver wachten meer van een menta liteitsverandering onder de be volking. Zij gokken op het ef fect van de kreet 'Stuur 'm naar de kakakademie!', zoals die op affiches te lezen is. Maar de directeur van ge meentewerken, ir.J,G. Gerrit- ze, gelooft niet zo in de wer king van onsmakelijke plaatr jes, waarop een hond zijn be hoefte doet onder het oog van een walgende burger. Gerritze denkt dat iedere opvoedende maatregel bij voorbaat tot mis lukken gedoemd is. Bij de viering van het lÖÖ-jarig bestaan van de reinigings dienst zette hij enkele gedach ten over het poepprobleem op papier. Gerritze schrijft dat voor welke benadering ook gekozen wordt, gezien de er varingen in het verleden 'niet te veel verwacht mag worden van de medewerking van hon debezitters'. Een felle, uitslaande brand heeft enkele slooppanden aan de Nieu- welaan in Vlaardingen volledig in de as gelegd. Onderzoek van de brandweer leerde dat de brand was aangestoken. Na de brand werden in de resten van de pan den benzine en brandbare mate rialen zoals oude kranten gevon den. In verband met de brand werden twee nog bewoonde panden door de politie ontruimd. Een bewoon ster werd ondergebracht bij haar kinderen, maar een 94-jarige man moest noodgedwongen een nacht op het politiebureau door brengen. De man kon in de loop van de zondag echter een reeds eerder toegezegde nieuwe wo ning betrekken. Door een nog onbekende jonge man werd vrijdagavond aan de Walnotendreef in Vlaardingen een brandende krant door een brievenbus geduwd- Er ontstond brand, maar de schade bleef be perkt tot wat verschroeide gordij nen. De jongen, die ongeveer 15 jaar oud moet zijn geweest, droeg een denim jack, had sportschoe nen aan en had blond haar. Vermoedelijk door overh'rtting van de open haard ontstond brand in een woning aan de Ko- ningsstraat. Balken tussen de wo ning en het aangrenzende pand hadden vlam gevat. De brand weer kon het vuur snet doven.' Vlaardingen In de Stads schouwburg van Tilburg zijn vrijdagmiddag video-opnamen gemaakt voor de Salon de Harmonie, die zaterdag 16 mei in Vlaardingen wordt gehou den. Terwijl cameraman Gijs Konings en geluidsman Paul Odijk opnamen, zong de Ant werpse chansonniêre Delia Bosiers ('ik ben een halve Vlaardingse") een ode aan Ad- die de Jong, de stadsbeiaardier van Vlaardingen en Schiedam. Dat gebeurde op muziek van de Vlaardingse componist Ben van der Linden, die sinds 1984 de vaste begeleider is van Paul van Vliet. „De tonen waaien over 't stad. Tot over vaart en vlieten. Van Waterweg tot Buizengat Kun je ervan genieten", zong Ta Delia' ondanks een lichte angi na. Van haar en van Ben van der Linden werden opnamen gemaakt, omdat zij 16 mei el ders in het land optreden en dus niet aanwezig kunnen zijn bij de Salon in de Harmonie, waarvan het thema deze keer 'beroemde en beruchte Vlaar dingers' is. Met medewerking van het Vlaardingse filmbe drijf Fred Spierïngburg Pro ductions werden eerder al op namen gemaakt van de Ama zing Stroopwafels. Ook Zeg 'ns AAA-tekstschrijver Chiem van Houweninge ('H&nschen' in Tatort) komt voor de came ra, vermoedelijk deze week: hij wordt in een wankel roef bootje op de Vlaardingse1 Vaart geïnterviewd. De Stroopwafels zongen hun bekendste num mer, het Oude Maaslied, op het Westerhoofd in Vlaardin gen. Het lied van Delia heet 'Post scriptum voor Addie de Jong', een eigen bewerking van eeft lied over de beiaard van Ant werpen, waar zij nu woont Ben van der Linden vertolkte voor de camera een zeemansr liedje: Exclusieve maatkleding en confectie Ruim 100 jair kleermakers In onze elaiage steeds speciale aanbiedingen!!! Ook voor confectie naar de Iets minder haanlozen Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis Het aantal haan lozen in. het gewest Nieuwe Waterweg-Noord is in maart met 98 gedaald. De werkloos heid liep in alle sectoren van de arbeidsmarkt iets terug. -* Bij het arbeidsbureau in Sctiïe-' dam stonden aan het eind v'fin die maand 8427 mensen zon der betaald werk ingesctiseP- ven. lets minder dan ;egn kwart daarvan is jonger dan 23 jaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1