Schieland laconiek over School draagt pomp voor Mauretanië over ijjflf 111 en BB met R SCHESU Bfe m Nieuw Dol-Fijn aan Merellaan ^tapijteiT^ VIAARDINGS flABBLAD SCHIEDAM5CHE C9URANI MIEUWt WATERWEE CBÜBAHI Politie raakt 's nachts gestoord Ineke van der -- Vróuwen vóelen zich belemmerd Joris Doele in vlammen op Toekomst Delva-pand verzekerd VLOERBEDEKKING 40% KORTING ALLE TAPIJTEN-te KEUS r?'.:v*'d DONDERDAG 14 MEI 1987 egionale redactie.. Brede Havenstraat 6. 3.131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Aad Wiegman vult een aarden kruikje met water dat William Roza zonder veel moeite heeft opgepompt. Schiedam De ketting- pomp, die leerlingen van dé Rijnmond MTS in het kader van de ontwikke lingshulp hebben ge maakt, wordt eerdaags naar Afrika verscheept. De stichting Tool, ontwer per van de pomp, is van plan het toestel onder te brengen in een irrigatie- project in Mauratanië. Gisteren werd het werkstuk waar 60 leerlingen van de MTS een klein jaar aan heb ben gesmeed, gefreesd en ge boord officieel aan Tool (tech nische organisatie ontwikke lingslanden) overgedragen. Dat gebeurde door tussen komst van de gemeente Schie- Ineke van der Spek. Maasland Het CDA-raadslid Ineke van der Spek-Roest h?eft haar lidmaatschap van de Maaslandse gemeenteraad opgezegd. In de raadsvergade- ring van dinsdag 16 juni neemt i zij afscheid. Ineke van der Spek maakt pas sinds de verkiezingen van vo rig jaar deel uit van de raad. Namens de raad zit zij ook in de sportraad. Als reden noemt zij dc werkzaamheden van. haar echtgenoot, die binnen kort ook in de avonduren be slag op hem leggen. Zij meent haar raadswerk niet langer op een goede manier te kunnen combineren met de verant- I woordelijkheid voor haar ge- J zm. t^,Het CDA-bestuur en de fractie J betreuren het voortijdige ver- Atrek van Ineke van der Spek J. uit de raad. Door wie zij wordt opgevolgd, is nog niet bekend. -Vermoedelijk wordt dat de volgende-op' de kandidaten- lijst, veehouder Jaap van der Kooij. Moreenavond neemt de dam, opdrachtgever van het project. De pomp werd besteld door de openbare nutsbedrijven ter ge legenheid van het honderdja rig bestaan van de Schiedamse drinkwaterleiding. De ONS namen het leeuwendeel van de kosten (3500 gulden) voor hun rekening; het Vlaardingse bedrijf Kunststoffen en Staal- techniek BV leverde het mate riaal voor de 'emmertjes' die aan de ketting zijn bevestigd. Het toestel lijkt volgens H.v.d. Berg, één van de docenten die een oogje, in het zeil hield bij de constructie, nog het meest op een versimpelde baggermo len. Voor die typische vorm werd gekozen omdat pompen van het geijkte model niet lan ger bruikbaar zijn in het wes telijk deel var» de Sahara, waar het grondwaterpeil de laatste jaren tot op flinke diep te is gezakt. Oorspronkelijk was het Schie damse project bedoeld als bij drage voor de drinkwater voorziening in Burkina Faso. Dat de pomp uiteindelijk el ders in Afrika terecht komt, heeft alles te maken met het feit dat Mauretanië al ervaring met dit type pomp heeft 'opge-, 'daan en dus over de kennis beschikt om mankementen te verhelpen. „In Burkina Faso is die know how niet aanwezig. Daarom vonden we het te ris kant de pomp daar te installe ren", aldus P. de Lange van Tooi. Dat de bestemming werd ver anderd maakte de leerlingen die het toestel hebben, ge bouwd, weinig uit. „Als er' maar een nuttig gebruik van wordt gemaakt'r meende één van hen. De scholieren zeggen met plezier -aan de pomp te hebben gewerkt. „Meestal maak je op school iets; wat je als het klaar is, nergens voor kunt gebruiken- Dit was echt eén leuke oefening", vindt. William Roza. Hij was de leerling die gisteren vrijwillig, de-ról van 'onder voede vrouw1 cp zich nam. Want dépomp moet in het hongerende Mauretanië door mensen met weinig spier kracht worden bediend. Om de werking te demonstreren was eigenlijk ook een water put-van 12 meter diep nodig geweest, maar ONS-voorlich- ter Mari Dïngenouts was er niet in gesLaagd een dergelijke 'Voorziening ki Schiedam op te sporen. In plaats daarvan werd een stelling van gelijke hoogte ge- bouwd metaan de voet een plastic- kuip gevuld metwater.- Wethouder - Aad -Wiegman (nutsbedrijven) vulde op het topje van die stellage de.eerste aarden kruik met 'grondwa ter'. 'Tweeemmertjes water halen' zongen de op het - - verzamelde leer- lingen enthousiast. Toen de pomp goed bleek' te functione ren hieven zij om onduidelijke redenen spontaan het Wilhel mus aan.. Schiedam/Vlaarcungen- A /Maassluis Veri vrouwen 'uit de regio zouden graag weer willen werken, maar voelen zich belemmerd in het vinden van een baan door de hoge ei sen, die gesteld worden; Niet temin is de bereidheid groot om eèn opleiding te volgen om aan betaald werk te komeih. Dat beeld komt naar voren uit een enquête, die het geweste lijk arbeidsbureau -samen met de werkgroep Vrouw Ar beid onlangs heeft uitgevoerd. Uit de antwoorden spreekt een flink portie onvrede. Veel vrouwen klagen over de hoge eisen die werkgevers stellen, ervaren de "gebrekkige kinder opvang als een probleem, en vinden het verder vooral lastig de draad weer op te pakken na vaak lange tijd uit het arbeids proces te zijn geweest. De enquête leert het arbeids- bureau en Vrouw Arbeid, verder, dat er grote, behoefte is aan voorlichting' en - informa tie. Vrouw Arbeid denkt' aan dat laatste probleem iets te kunnen doen. De komende maanden worden verscheide ne voorlichtingsbijeenkomsten, belegd en cursussen gehouden.. Na de zomervakantie wordt gestart met een sollicitatietrai ning en een beroepenorlënta- tieeursus. Directeur J. A. van Lent van het arbeidsbureau hoopt, ver der uit gesprekken met vrou wen nadere, wensen te. destille- ren. Al die maatregelen'zullen de situatie niet drastisch ver anderen. „Maar", taxeert Van Lent, „het onderzoek helpt In ieder geval weer een stapje vooruit als het gaat om het wegnemen van belemmerin gen, die er voor vrouwen zijn". Schiedam/Delft Het Sctöëlandiièkenhuis mag in 1990 beginnen met de inrichting van een algemeen psychiatrisch ziekenhuis in Schiedam. Het rijk heeft dat advies van gedeputeerde staten overgenomen en ongeveer 16 miljoen gulden voor de nieuwe voorzie ning gereserveerd. Maar volgens H.F.P. Terpstra, directeur patiëntenzorg in het Schielandziekenhuis, betekent' dit nog niet dat de bouwer oyer drie jaar ook werkelijk <aari de slag kan. De provincie heeft weliswaar tot drie maal toe het plan voor een psychiatrisch zie kenhuis in de regio Nieuwe Wa terweg Noord pp de prioriteiten lijst gehandhaafd, maar dat wil niet zeggen dat Het project; niet alsnog kan sneuvelen. Het 'bouwpotje' op de begroting van de minister vari Welzijn, volks gezondheid en cultuur staat vol gens Terpstra voortdurend on derdruk. ;Toch zijn. de plannen voor een AFZ in Schiedam in een stroom versnelling geraakt. De inrich ting van het ziekenhuis in en rond de gebouwen van de voor malige Noletstichting aan de Stadhouderslaan hangen ten nauwste samen met het beleid van het. St. Joris gasthuis in Delft; In,een onlangs versche nen concept-beleidsplan van St. - Jo ris. staat te lezen dat dit psy chiatrisch ziekenhuis hét aantal bedden gaat halveren, De provincie heeft geadviseerd., het ziekenhuis geleidelijk te la ten inkrimpen. Van de huidige 568 bedden zullen erals de plannen doorgaan in 1990 nog 325 over zijn. De. vermindérde capaciteit wordt dan gecompen seerd door de bouw van een nieuw psychiatrisch ziekenhuis in Schiedam. Dat krijgt volgens Terpstra 140 bedden. Voor' het personeel van; St. Joris zal de inkrimping geen gevolgen hebben. Dat zal ófwel in Delft, ófwel in het nieuwe ziekenhuis in Schiedam aan het werk kun nen blijven, aldus het concept- beleidsplan, De inkrimping van St. Joris, is een uitwerking van een vijf jaar geleden door de provincie opge steld plan om te komen tót een betere spreiding van de psychia trische voorzieningen. De psy chiatrische zorg is naar.de me ning van het provinciebestuur te veel in Delft geconcentreerd. Op dit moment komt slechts 30 pro cent van de 'patiënten uit de Delftse regio; 30 procent is! af komstig uit de omgéving yan- Rotterdam, 30 procent uit Schie dam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland én de overige 10 procent komt van elders. Het nieuwe ziekenhuis in Schiedam moet daar verandering in gaan brengen. De directie, van St. Joris en hét Schielandziekenhuis gaan nu rond de tafel zitten om de plan nen verder in detail uit te wer ken. Op basis van dit overleg zal dan vervolgens bij de provincie een subsidie-aanvraag worden ingediend. Terpstra wil er ech ter nog niet van uit gaan dat de kogel nu definitief door dé kerk is: „Als je twaalf jaar in de ge zondheidszorg werkt en ziet welke mooie plannen er alle maal zijn teruggegdraaid leer je op den duur leven met de feiten. Dan zie je dat de politiek belof ten doet die weinig zoden aan de dijk zetten". IJ Begeleidster Manette Doelman probeert zich de kinderen van het mfte houden. Schiedam Regelma tig kunnen de Schie damse politieagenten, dié 's nachts per auto surveilleren, 'genieten' van moderne muziek op de mobilofoon. De poli tieband, bedoeld als communicatiemiddel tussen het hoofdbureau aan de. Lange Nieuw- straat en de auto's in de stad, wordt ai tijden ge teisterd door een hard nekkige storing. Woordvoerders uit de scan- hèrwereld degenen die uit hobby de politieband af- luisteren weten te mel den dat de politieband al anderhalf, jaar bewust wordt gestoord door een Schiedammer; die op deze. wijze zijn antipathie tegen de gevestigde étherpiraten en. ge ^politie op een won derlijke wijze combineert: hij stuurt het signaal van lo kale piraten door op de po litieband, waarmee hij beide partijen het leven zuur maakt Volgens de scanner- hobby ïsten doet hij dat op een zodanig slimme manier, dat,:de Radiocontroledienst nïet_-in staat is "hem op. te sporen: alléén gedurende zeer korte perioden wordt het "signaal ingestraald op het relais: de signaalvërster- ker die zich bovenop het Schielandziekenhuis be vindt.; Vv' Onmogelijk Met als gevolg dat de politie te kampen heeft met storin gen, die het onderling con tact zo nu en dan onmoge lijk maken. Woordvoerders van de politie zeggen overi gens geen directe aanwijzin gen te hebben, dat er be wust door één persoon ge stoord wordt. Wel wordt er regelmatig opgetreden te gen illegale zendacti viteiten in het algemeen. Over een ander gerucht, namelijk dat de politie bij haar speur tocht naar de mogelijke da der per abuis de deur "van een vrijwillige brandweer man intrapte, wil hoofdin specteur Jan van Hoff niets kwijt: „Mocht de theorie van de anonieme stoorder kloppen, dan hoop ik dat de dader in het .geval hij zijn been breekt niet het slacht offer wordt van zijn eigen storingspraktijken. Wij kunnen directe hulp in zo'n situatie- niet garanderen", aldus dë hoofdinspecteur. Aanpassen De politie hoopt overigen; binnen afzienbare tijd een verbeterd communicatiesys teem in gebruik te nemen, dat veel minder gevoelig voor ongewenste -storingen is. Een aanpassing van het verouderde systeem —kos ten 200.000 guldenzit iri de pen. De scannerhobbyïs- ten betwijfelen-het effect van deze maatregel op de nachtelijke, storingen. Een woordvoerder: „Iemand met hettechnisch, inzicht -. van deze stoorder zal de po- litiecommunicatie altijd kunnen blijven bemoeilij- kèn". Van Hoff geeft toe dat elk draadloos communicaticsys- teem kwetsbaar is Ook in de toekomst kan dé politie derhalve storingen niét' ge heel uitsluiten. .„We zullen .altijd blijven, proberen ;dit - soort storingen aante' pak ken. Mensen met: eventuele rancune tégen .de politie roep., ik in ieder gevalop hun ongenoegen op een an- dere manier te uiten. Het storen van de politieband is onverantwoord, levensge vaarlijk en het kan mensen levens kosten", aldus Van Hoff. Maassluis - Het rapport over de herstructurering van het Maas- sluise zwembad Dol-Fijn is niet op tijd klaar. Ambtenaren van de afdeling sportzaken van de gemeente hébben hun visie al wel vastgelegd, maar het waeh- ten is nu nog óp de rapportage van een onafhankelijk bureau, dat de mogelijkheden, nagaat voor het verwezenlijken van woningbouw op de huidige plek van het zwembad aan de Sport- laan. Centrale vraag daarbij: kan het zwembad óp bescheiden schaal aan dé Sportlaan blijven voort bestaan of is het beter om te ver huizen naar een andere plaats? Een andere plek heeft de voor keur van de ambtenaren op het stadhuis. Huub Slangen, één van de samenstellers van de ge meentelijke rapportage: „Ons lijkt het beste om te verhuizen naar het einde van de Merel laan. Daar is een vrij groot stuk grond beschikbaar. Ook de be reikbaarheid dan ideaal. Dé in dé; Westwijk en ook voor de scholen is het de beste oplossing". Verhuizen heeft nog andere voordelen. Slangen somt op: „Stel dat je.aan de Sportlaan een nieuw zwembad gaat bouwen, dan kun je anderhalf jaar niet beschikken over een zwemgele- geiiheid. Voor het personeel zal dan een oplossing moeten wor den gezocjt én dat kost ongetwij- feld veel geld. Nieuwbouw is, denken wij, de beste oplossing". De rapportagevan het externe bureau zal binnen enkele weken gereed komen. „Er wordt in dat rapport vooral gekeken naar het soort woningen dat aan de Sportlaan moet komen, bunga lows bijvoorbeeld, èn of in dat. plaatje het huidige zwembad in kleinere omvang past. Daarover moet nu" eerst duidelijkheid ko men", aldus Slangen. .Het zwembad in Maassluis vol doet allang niet meer aan de ei sen van de moderne tijd. Het machinepark is dringend aan vervanging toe. De grond is al- Vlaardingen De geuren van pindasoep en BB met R, bruine bonen met rijst, hingen gister middag, in het Vlaardingse buurthuis De Haven. De gerech ten stonden op het menu bij de Surinaamse middag in de kinde- Schiedam Clubhuis Sint Jo ris Doele in Schiedam is van nacht in vlammen opgegaan. Over de oorzaak van de uit slaande brand, die rond; mid dernacht uitbrak, tast dé poli tie nog in het duister. Volgens hoofdinspecteur Jan van Hoff is er geen reden óm aan te ne men dat de brand is aangesto ken. Toen de brandweer vannacht om half één met groot mate rieel bij het pand arriveerde, sloegen de vlammen er al uit. Om half drie werd het club huis op het Doelepleïn door de brandweer vrijgegeven. Het pand is onmiddellijk dichtge timmerd. rinstuif, Want of sport verbroe dert, weten, ze in het buurthuis niet, „maar eten verbroedert ze ker".; Een keer per maand is er in de kinderinstuif een buitenlandse middag', hebben de begeleiders afgesproken. „Omdat de kinde ren een Turkse middag ver schrikkelijk leuk vonden, heb ben wij besloten ér een terugke rend gebeuren van te maken", vertelt Erna Lohman. „Je kunt over discriminatie en over ver schillen in cultuur wel veel ver gaderen, en dat moet ook gebeu ren, maar je kunt het ook leuk en positief aanpakken. Zo leren die kinderen iets over elkaar". .En zo speelde Mariëtte Doel man, met een kring luidruchtige kinderen, gistermiddag een Su rinaams spelletje dat 'nii linga lasi' heet, mijn ring is zoek! „Me lima gasste", brulden de baldadi ge kinderen, en „pindakaas!" Maar toen het etenop tafel kwam werd het wat rustiger. Surinaams eten'en muziek ston den óp het programma. En Suri naamse spelletjes, maar dat had den net zo goed Nederlandse spelletjes kunnen zijn, vertelde Joyce Hofstee, die later het haar vaii een paar kinderen vlechtte; „Het zijn ook spelletjes uit de tijd dat het land nog een kolonie van Nederland -was". Mi 'linga lasi leek nog het meest op 'zakdoekje Vlaardingen Burgemeester en wethouders staan achter het plan van de projectgroep voor i stadsvernieuwing, in de. .Vette-' 'I noordsepolder om het voormali ge Delva-pand aan de Stations straat van sloop te redden. De projectgroep, die voor het me rendeel bestaat uit bewoners, wil de oude fabriekshal verbou wen tot acht ateliers voor kunstenaars. B en W hebben be sloten dat plan bij het provinci aal stimuleringsfonds stadsver nieuwing aan te melden voor subsidie. Samen met woningbouwvereni ging Patrimonium, opdrachtge ver van het project, staat de ge meente garant voor eventuele tekorten bij de verbouwing. De opknapbeurt van de voormalige vatenhandel kost ongeveer vier honderdduizend gulden. De ge meente hoopt, dat dé provincie daaraan enkele tienduizenden guldens wil bijdragen. Het pand staat er nu vervallen'bij, maar kan volgens architect Peter Jan sen Schoonhoven een juweeltje vóór débuurt worden. De projectgroep heeft al wel een eerste concessie moeten doen. Aanvankelijk was in de galerij onder het gebouw een kinder speelplaats gepland. Alleen op de verdieping van het Delva- pand zou atelierruimte komen. Patrimonium heeft er echter op aangedrongen ook op de begane grond nog twee ateliers In te richten. Daardoor wordt het plan voor de woningbouwver eniging financieel aantrekkelij ker. Maar daarmee is ook -het plan voor een speelplaats in d<e galerij van de baan. Bert van Kan, begeleidend ambr tenaar van de projectgroep, hoopt dat in de herfst met de verbouwing kan worden begon nen. De groep moet de plannen van architect Jansen Schoonho ven nog verder uitwerken. On der kunstenaars bestaat in elk geval belangstelling voor de ate liers, zo hèeït de projectgroep uit een enquête geleerd. Atelier- ruimte in de Stationsstraat wordt binnenkort gesloopt GR1T1Q ktultU wel geven wij tot op alle bekende merken zoals DESSÓ-BERGOSS-BONA PARTE TRETFORD-KVT-SILVESTEH- HEUGA - LOUiS DE POORTERE etc. Gratis vrijblijvend huisbezoek met complete Btaiencollectie. f Ato tapijten GRATIS gehod. DOOR HEEL NEDERLAND Tot 7 jaar schriftelijke garantie op alle bekende marken. I Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerte, óók voor KARPETTEN1 Wlj zljn j beslist goedkoper dan anderen. GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado, Gardlaette etc.) GRATIS GENAAID. IStrekslnflei 165-189 V/^gtot Ijel. 010-4229120/4224430 ROTTERDAM-H'SERGl *s Maandags geslota

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1