Geld voor Eigen Werk 1 1 'Vlaardingen, 'n stad die spettert en spat' Koningshoek wil centrum worden voor wijde regio 'Is dat de Boldoot? Boek verstoort nachtrust van Leger des Heils Indonesische taxichauffeurs bij Eurotax VUAMNBS DABBiflD SGHBAMSCHECOHW NIEUWE WATERWEG COURANT Politiehond Berry heeft scherpe neus Tiende Salon de Harmonie met veel beroemde gasten Lenteloop steeds meer in trek Sloop Nieuwelaan begonnen Cel bevalt zwerver wel Geldkistje gestolen Mien Dobbelsteen wordt Mexicaanse Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 MAANDAG 18 MEI 1987 Aegon-directeur Cremers huldigt de prijswinnaars in winkelcentrum Koningshoek. Show ran historische vuilniswagens Geesink (fabrikant van reini- gingswagens) een roltrommel- auto uit de jaren vijftig. Vooral bij oudere toeschou wers riep de show op het Veerplein herinneringen wak ker. „Is dat de Boldoot?" wilde een dame van gevorderde leeftijd weten. „Ik weet nog goed hoe het klonk als daar de emmer in geleegd werd". Maar het voertuig waar zij op doelde en dat in vroeger da gen stellig niet naar eau de co logne riekte heette heel prozaïsch SR 66. De Ratelaars, een tiental ge pensioneerde vuilnislieden uit de hoofdstad, speelden op hun houten klepperinstrumenten de deuntjes die zij deden weer klinken toen zij vele jaren ge leden de komst van de ophaal wagen aankondigden. Hun 'Vader Jacob' kwam er heel geloofwaardig uit. En ook heel duidelijk, hoewel elders in het centrum heel luidruchtig nog een honderdjarige marcheer de. Dat was bet Leger des Heils, dat met koperklanken door de winkelstraten trok. Miranda Koeken en Alica Zui derent menden de paarden die de stoet antieke vuilnisauto's trok ken, Schiedam De kogel is door de kerk. Eigen Werk krijgt subsidie van de ge meente en zal na de zo mervakantie officieel open gaan in het pand Overschiesestraat 44, waar de voormalige Trechter was gevestigd. In het ontmoetingscentrum Ei gen Werk wordt een klussen- dienst opgezet door vrijwilli gers; ook worden er allerlei cursussen georganiseerd, zoals 'elektriciteit thuis'. Met machi nes als een metaaldraaibank en voor machinale houtbewer king biedt Eigen Werk vele mogelijkheden voor werklo zen, arbeidsongeschikten en gepensioneerden. Het heeft lang geduurd, voor dat Eigen Werk de definitieve toezegging kreeg. Met de af wikkeling van de financiën van het voormalige werklo- zenproject Trechter waren maanden gemoeid. Nu knjgt Eigen Werk voortaan een jaar lijkse subsidie van 36.200 gul den, met daarbovenop een eenmalig bedrag van 17.600 gulden voor onderhoud van de machines. Een heet hangijzer bleek tij dens een commissievergade ring vorige week de kwestie van een beheerder. Tot nog toe is Eigen Werk helemaal opgezet door vrijwilligers. Voor alle veiligheid is wel be langrijk, dat er dagelijks een vaste kracht aanwezig is in de Overschiesestraat om toezicht te houden op de machines en het gebruik ervan, Hoewel alle fracties van me ning zijn dat er inderdaad een beheerder bij moet komen, leek daar aanvankelijk geen geld voor. Totdat de oplossing werd geopperd een beheerder is wsw-verband aan te stellen. Die beheerder zou dan via de sociale werkvoorziening bij bedrijfegemeenschap Schie- mond worden uitgezonden. Een dag na de commissiever gadering wist Ben Hakken- broek, chef van de afdeling cultuur, sport en jeugd (CSJ) bij de gemeente, te vertellen dat Eigen Werk inderdaad een beheerder krijgt. Plots bleken ambtenaren snel hun werk te kunnen doen. Zij wisten het voor te spiegelen, alsof een werknemer pardoes in de auto was gezet en naar de Over schiesestraat was gereden. Bij wijze van spreken. Bïj Schïemond was vrijdag middag nog mets bekend. Di recteur W. van der Veen: „Wat aardig dat ik dat van de krant hoor. Ja, dat zijn altijd lange procedures, maar wij zijn er erg blij mee; dat bete kent voor iemand weer werk". Wie bij Eigen Werk terecht komt als beheerder, is nog niet bekend. Nu wordt de zaak ge rund door vijf vrijwilligers: voorzitter Theo Maagdenberg, secretaris Corrie Bosch en Jo- han Droog, Kees van Duike- ren en Jan Hendrickx. Woens dag gaat het bestuur praten met de Federatie voor de juri dische en financiële aankle ding van Eigen Werk. Vrijdag morgen 5 juni komt wethou der Luub Hafkamp (welzijn en cultuur) langs in de Overschie sestraat. Corrie Bosch, die de afgelopen maanden het voor touw heeft genomen om Eigen Werk van de grond te krijgen: „Het is overal een beetje stof fig, ik hoop dat hij zijn overall- tje aantrekt". Zij heeft de wethouder inmid dels een schitterend bloemstuk aangeboden uit dankbaarheid voor de subsidie. Van de wet houder kreeg het bestuur een welverdiende pluim toegesto ken. Hafkamp: „Eigen Werk heeft nu met vrijwilligers al meer opgezet dan de Trechter met beroepskrachten ooit voor elkaar kreeg". Eind augustus, begin septem ber zal het ontmoetingscen trum definitief opengaan voor alle belangstellenden. Schiedam Politiehond Ber ry heeft dit weekend wederom zijn scherpzinnigheid bewezen. De beste speurneus van de Schiedamse politie zorgde za terdagmorgen vor de aanhou ding van in totaal vijf kleine criminelen. Zijn eerste succes die nacht boekte Berry bij het Lectuur centrum aan de Dam. Daar warerf dne inbrekers bezig hun slag te slaan. Maar de hondengeleider die toevallig met Berry in de buurt pa trouilleerde ving de melding via de mobilofoon op en arres teerde het drietal. Terwijl de agent op assistentie wachtte hield Berry de inbrekers met ontblote tanden m bedwang. Later die nacht spoorde de hond twee jongens op die in de Korte Singelstraat een recla mezuil hadden vernield. Op de vlucht voor de politie verstop ten zij zich achter een schut ting. Maar vergeefs: Berry's scherpe neus werd hen fataal, Ook in Vlaardingen feestte het Leger des Heils, tweemaal zelfs. Re cepties voor het eigen gezelschap en voor het publiek vonden vrijdag en zaterdag in opperbeste stemming plaats. Vlaardingen De Rate laars verdwaalden, maai voor de rest verliep dc show van stokoude en hy permoderne vuilniswa gens van een leien dakje Om het eeuwfeest van ck reinigings- en ontsmet- tingsdienst luister bij te zetten trok de optocht za terdag voorafgegaan dooi showband Liberté door de Vlaardingse binnenstad. Joop Koster (chef bij de jubile rende gemeentedienst) had ir alle hoeken en gaten van Ne derland rollend historisch ma terieel op de kop getikt: ir Amersfoort een sproeiwagen -uit 1920, in Rotterdam eer houten vuilniswagen mei paardetractie uit 1900, in Am sterdam een eveneens mei paarden bespannen ophaalkat uit 1917, en m Emmeloord, bi; Schiedam Bij het ontbijt zaterdagmorgen keek Fer Schroeders, directeur van de openbare basisschool De Woudhoek, nog somber uit het raam. De regen kwam gestaag naar bene den en dat stemde de orga nisatoren van de Lente loop weinig hoopvol. „Uiteindelijk viel het alle maal reuze mee. We had den een recordaantal deel nemers en dat is natuur- •lijk te gek". Liefst "1300 atleten kwa men aan1 de start. Gestart kon worden over verschil lende afstanden. „En bij iedere afstand hadden we in vergelijking met het vo rige jaar meer deelne mers", aldus Fer Schroe ders. „Er zit nog steeds groei in de loop. Volgend jaar hopen we op nog meer atleten". Het atletiekfeest was ook in sportief opzicht een suc ces. De halve marathon werd gewonnen door de AV Fortuna-stleet Rien Oele in een tijd van 1.14.00 uur. Ook de rolstoelers kwamen aan de start en winnaar werd Gerrit Plomp, de man die vorige maand ook als eerste over de finish ging bij de Rot terdamse marathon. Als tweede eindigde de Schie dammer Huub Nelisse. Vlaardingen Negen Vlaar- dingers zijn zaterdag aange houden omdat zij zich ophiel den in de slooppanden aan de Nieuwelaan. De brandweer moest dit weekeinde twee keer uitrukken om brandjes te blussen in de dichtgetimmerde huizen. Sloopbedrijf De Mol uit Schipluiden is vandaag be gonnen de woningen met de grond gelijk te maken. In de slooppanden is de afgelo pen dagen regelmatig brand gesticht. Vrijdagavond was het weer raak. De brandweer moest een uitslaande brand te lijf. Die was snel geblust. Een avond later werd opnieuw brand gesticht in één van de panden. Nadat zaterdagavond de brand was geblust werden in de pan den twee Vlaardïngers aange houden. Tegen hen werd pro ces-verbaal opgemaakt. Nog eens zeven jongens, in leeftijd variërend van 14 tot 21 jaar, werden later op de avond in de omgeving van de Nieuwe laan aangehouden. Zij gooiden met stenen, braken takken van de bomen en smeten bouwmateriaal op straat door KOR KEGEL Vlaardingen Ramses Shaf- fy, Henk van Ulsen en Paul van Vliet: het zijn niet de eer sten de besten, die hun mede werking verleenden aan de tiende Salon de Harmonie, za terdagavond gehouden in het romantische complex aan de Schiedamseweg. De Galon, Vlaardings unieke plaatselijke praatshow, ging deze keer over Vlaardings Roem: beroemd of berucht ge worden inwoners van de stad kwamen erin aan bod. Niet dat Shaffy, Van Ulsen en Van Vliet beroemde Vlaardingers zijn, maar zij hebben onder hun kennissen wat opgeklom men autochtonen voor wie zij graag een vriendendienst over hadden. Zo zong Paul van Vliet op ver zoek van zijn (Vlaardingse) pi anist Ben van der Linden een loflied over de stad. Salon-interviewer Dick van der Lugt poogde ook de onver wachte gast Henk van Ulsen positieve uitspraken over de met sioop bedreigde Harmonie en Stadsgehoorzaal te ontfut- Maassluis De Koningshoek heeft ambities. De overdekte winkelgalerij in Maassluis- West met zijn 72 zaken wil het belangrijkste koopcentrum van de wijde omtrek worden. „Door een nog betere service verlening en een nog klant vriendelijker opstelling moet het mogelijk zijn de Konings hoek op te stuwen tot het win kelcentrum voor de verre re gio", aldus A.W.J.M- Cremers, directeur van Aegon Vastgoed. Aegon, eigenaar van het win kelcomplex, heeft er het volste vertrouwen in dat die doelstel ling ook gehaald wordt. Uit een enquête is gebleken dat de Koningshoek door de ingrij pende verbouwing van 15 maanden geleden enorm aan selen. Maar de toneel veteraan, die een voorstelling gaf in de Stadsgehoorzaal en xn zijn pau ze (op verzoek van Ben van der Linden) plots even bin nenliep bij de Salon de Har monie, vond de gang naar de kleedkamer „alsof je een schuilkelder in moet". Toch noemde hij de Stadsgehoorzaal ouderwets en gezellig, Raxnses Shaffy deed ook van zich horen, via een liedje over Chiem van Houweninge en Marina de Vos, die in het mooiste huis van Vlaardingen wonen, in de Broekpolder. Zij verschenen niet live, maar dankzij de medewerking van de Vlaardingse filmer Fred Spierenburg en diens ploeg kon een video-opname worden vervaardigd. Zweverig Die video trouwens bleek een welkome afwisseling. Ook de Amazing Stroopwafels (met hun 'Oude Maasweg') en de al eerder genoemde Ben van der Linden en zijn partner Delia Bosiers kwamen op de video, populariteit heeft gewonnen. Nu al komt een groot deel van het publiek van buiten de stadsgrenzen. De renovatie heeft het winkel centrum consument vriendelij ker gemaakt, oordeelde het merendeel der ondervraagden. De benadering van de klant fing er stukken op vooruit: uit et coneumentenonderzoek kwam naar voren dat het pret tig winkelen is in de Konings hoek, en dat de middenstan ders hun best doen het publiek het bijzonder naar de zin te maken. In eroissanterie Dishoek wer den vrijdag de drie onderne mers gehuldigd die daarin in het seizoen 1986-1987 het best waren geslaagd. De klanten onder meer met een ode aan siadsbeiaardier Addie de Jong, Bassie Adriaan (geboren Maassluizers overigens, maar inmiddels als inwoners van Vlaardingen volgens Bassie tien procent van het plaat selijke culturele leven, „als je, tenminste kijkt naar de cijfers* van de Stadsgehoorzaal") wis ten met hun regie-aanwijzin gen zelfs het Salon-publiek tot applaudisseren te bewegen. Zwemster Ada Pors, ooit Ne derlands kampioene en Euro pees jeugdkampioene, maar al tijd in de schaduw gebleven van Enith Brigitta, bleek na negen jaar nóg alle zwem re cords van e Vlaardingse Zwem Club op haar naam te hebben staan. Beruchte, of beroemde, eregast was wethouder Bas Goudri aan, aangekondigd als iemand die met met zijn Schiedamse collega Chris Zijdeveld in dis cussie wil, omdat hij die zo zweverig vindt, Goudriaan liet zijn interviewers weten een paraplu van Van der Waal nog wel te willen aanvaarden als relatiegeschenk, maar meer kozen supermarkt Hoogvliet, de Hema en Albert Heijn als de zaken met een optimale serviceverlening. In de enquê te eindigden zij op de hoogste plaatsen, met tussen de tweede (Hema) en eerste (AH) prijs winnaar een miniem punten- verschil. In de strijd om de wisseltrofee- en dingen volgend jaar niet al leen de in de Koningshoek ge vestigde zaken mee. Ook de personeelsleden wedijveren dan om een onderscheiding: die voor de meest gedienstige verkoper of verkoopster, „Want teamwerk wordt ge maakt door mensen. En de vriendelijkste daarvan ver dient ook een pluim", aldus Cremers, niet. De geruchtvorming over de innige relatie die er tussen die twee zou zijn, zegt Goudri aan zelf ook in de hand te heb ben gewerkt, Er stond ooit eens een dure Saab bij het stadhuis. Goudriaan zei toen legen iemand: „Die heb ik ge kregen". De wagen was van een ander, maar sindsdien denkt men dat Goudriaan cor rupt is. Het vernietigende PvdA-rapport zei hem weinig, evenmin als de stenen door zijn ruiten. „Als ik déérom weg zou gaan... Nee, dan was Lubbers al drie keer opge stapt". Jarig Liesbeth van der Kruit, werk zaam bij Radio Rijnmond en dus ook een bekende Vlaar dingse, verzorgde een inter view met de bekende Vlaar dingse tekenaar Len Munnik. En ook kwam toneelbouwer Jacques J. Koedood aan het woord. Ook de uitvinder van de Becel, de bij Unilever Re search Laboratorium in Vlaar- Schiedam Omdat hij tijde lijk dakloos was probeerde een man vrijdagavond in een tuin- huiq'e in park Thurlede met geweld een slaapplaats te be machtigen. Hij sloeg twee ruit jes in, maar werd door de poli tie betrapt en meegenomen naar het bureau om daar de nacht door te brengen. Kennelijk was het verblijf in de cel hem goed bevallen: de volgende avond meldde de man zich vrijivillig aan het bu reau. Maar de politie wilde herhaling van de logeerpartij voorkomen en bracht de man naar het Leger des Heils in Rotterdam. De dakloze staat bïj de politie bekend als 'de zwerver'. „Hij is niet direct een clochard; meestal verschaffen particulie ren hem onderdak. Wordt hij er daar uitgezet, dan kamt hij meestal bij ons om hulp", aldus een woordvoerder. dingen werkzame drs. J.J. Gottcnbos, werd geïnterviewd. Muzikaal hoogtepunt van de Salon was een prachtig duet van Mary-Lou van Steenis en Cornells Pons. Na afloop zong de Buitenband. Grote afwezige was Levi Weemoedt, maar het thema van de Salon was ge noemd naar één van 2ïjn ge dichten, Vlaardings Roem, uit Schiedam Henk Mochel heeft de soldaten van het Schiedamse Leger des Heils met zijn boek 'In de frontlinie* slapeloze nachten bezorgd. De tv-presentator, die de geschie denis van het 100 jaar bestaan de Leger op schrift stelde, heeft dat zo boeiend gedaan dat de heilssoldaten het alle maal in één adem uitlazen. Sommigen sloegen het boek pas in het holst van de nacht met rode oortjes dicht. „U bent dus gewaarschuwd", werd burgemeester Reinier Scheeres tussen de regels door te verstaan gegeven, toen hij vrijdagmiddag een exemplaar kreeg overhandigd door kapi tein W. Oudshoorn. De com mandant van de Schiedamse afdeling keek daarbij nog eens kort terug op de plaatselijke historie van het Leger, dat op 23 mei 1890 zijn werk begon vanuit een pand aan de Lange Haven. Schiedam Als Indonesische taxichauffeur rol je van de ene verbazing in de andere wan neer je kennis maakt met de manier waarop Nederlandse collega's de zaak aanpakken. Een delegatie van vijftien ver voerders merkte dat tijdens een bezoek aan het Schiedam se bedrijf Eurotax. De visite maakte onderdeel uit van een acht weken durend trainingsprogramma opgezet door de stichting Nederlands Vervoerswetenschappelijk In stituut. Dat Eurotax werd aangedaan was min of meer vanzelfspre kend. „We zijn met 103 auto's het grootste privé taxivedrijf de bundel 'Van harte beter schap': Geen haringbuis, geen kotter en geen botter, geen logger en geen stoom- fietsach.' geen fluit zag ik vanavond op de stroom. 'k Zat aan de Doodsrivier. Slechts een condoom dreef goedgemutst het zeegat uit. Dat onderkomen voldoet wel iswaar niet helemaal meer aan de eisen des tijds, maar dat is volgens kapitein Oudshoorn geen reden de heilbrengende activiteiten te staken. Integen deel, in Schiedam waar als één van de eerste Nederlandse steden een afdeling van het Leger des Heils werd opge richt blijft volop werk aan de winkel. „Tijdens de afgelo pen strenge winter hebben we ook hier brood en soep uitge deeld en mensen een warm onderkomen aangeboden", al dus de commandant. Scheeres vond het woord 'waardering' veel te zwak om zijn sympathie voor de heils soldaten te uiten. „Bewonde ring en respect zijn beter op hun plaats, als het gaat over de inzet waarmee u probeert de sociale moden~ te lenigen", meende de burgemeester, een glas ïus d'orange heffend op bet komende tweede eeuw feest van het Leger. van Nederland", vertelde gast heer Stolk z'n collega 's trots. Die informatie maakte overi gens weinig indruk op de he ren. Eén van hen bleek name lijk 200 taxi's in Djakarta te bezitten. Andere feiten wekten wel verbazing, „Werken jullie chauffeurs dertig dagen per maand? Wat? Maar 22, dan werken ze zeker 12 uur per dag?" Vreemd vonden ze het ook dat per gemeente verschil lende tarieven worden gehan teerd, en dat de auto's tot bui ten Schiedam mogen komen („wat zelfs in heel Europa?"). De delegatie was vooral geïn teresseerd in het gebruik van de mobilofoon, die. vo vertelde Stolk, bijzonder kostenbespa rend werkt. Het meest geboeid waren ze echter door het com putersysteem dal het onmoge lijk maakt te knoeien met de meter. Als de metei niet loopt, draait de motor ook niet, vatte Stolk dc essentie van het systeem sa men. Invoering \-an dat speel tje in Indonesië kan veel frau des voorkomen, gaf een dele gatielid grif toe. Maassluis De politie van Maassluis werd het afgelopen weekeinde geconfronteerd met een groot aantal inbraken. Uit Bowling Plezier aan de Troel- straweg verdween een geldkis tje mat wisselgeld. De onverla ten konden het pand binnen komen door de toegangsdeur te forceren. Uit een woning aan de Scheer- derii namen inbrekers giro-be taalkaarten en giropasjes weg. Een schuifraam werd openge broken en zo kon de inbreker naar binnen komen. Uit een brievenbus aan de Zaneveld- straat werd een setje giro-be taalkaarten ontvreemd. Inbrekers sloegen ook hun slag in de Paulusschool. Door een ruit te verbreken konden zij de school betreden, di rectie van de school is de scha de nog aan het Inventariseren. Vlaardingen In Amerika verdwijnt Mien Dobbelsteen uit de serie 'Zeg 'ns AAA', die Chiem van Houweninge en Alexander Pola momenteel bewerken voor tv-stations in de Verenigde Staten. „De vraag is serieus of wij Mien in Amerika wel moeten handhaven", aldus Vlaardinger Van Houweninge, zaterdagavond tijdens de lokale praatshow Salon de Harmonie in Vlaardingen. Volgens de tekstschrijver kan het Amerikaanse publiek zich moeilijk inleven m de situatie bij de familie Van der Ploeg, zoals die in de Nederlandse versie beschreven wordt. „Het huishoudelijk werk wordt in een groot deel van Amerika meest gedaan door Mexicanen, Dus denken wij erover Mien Dobbelsteen door een Mexicaanse te ver vangen", aldus Van Houweninge. Dat betekent wel dat aanzienlijk lange passages herschreven moeten worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1