9Paleisjespla t 1 Tonnen verlies door winkeldiefstallen School op de bres voor Indiase verschoppelingen 'Positieve cultuur' politie onder druk 'Hoeveel blaadjes maken jullie nou VIAAJWNBS DASBiAD SEHfEBAiSCl 03IIRANI «UWE WATERWEG COURANT Sursum Corda 85 jaar Jan Anderson laakt winkelbeleid Vlaardingen Afrolgarage onvindbaar Auto in brand 9 Vlaardingse middenstand is slecht georganiseerd Kinderkrant bezoekt dagblad Positieve discriminatie 9Ik hoor niet tot dombo9s9 Open huis in Maasland druk bezocht □WATERWEG DINSDAG 19 MEI 1987 Regionale redactie Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vleardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Met een con cert in de Grote Kerk viert de christelijks harmonievereni ging Sursum Corda zaterdag het 85-jarig bestaan. Het be stuur van de harmonie staat tussen zeven uur en k*rart voor acht klaar om felicitaties in ontvangst te nemen. Aan bet concert in de Grote Kerk wordt medewerking verleend- door het eveneens Vlaardingse mannenkoor Orpheus, onder leiding van Frans Gort, Sursum Corda, dat wordt gedirigeerd door André Glotzbach, brengt tij dens het jubileumconcert zo wel klassiek als hedendaags repertoir. De vereniging heeft ernstig behoefte aan koperbla zers en slagwerkers. Zij hoopt, dat het jubileumconcert men sen zal prikkelen om lid te worden. Het concert begint om acht uur. bankwinkels. "Vlaardingen Het probleem van winkeldiefetallen stelt steeds meer ondernemers voor bijna onoverkomelijke proble men. Jan Anderson, directeur van Cer.cy, de oudste voordeel- drogisterij in ons land, zag in een jaar tijd in de 35 filialen van het bedrijf het aantal diefstallen verdubbelen. „Het is een pro bleem dat we als ondernemers zelf moeten zien op te lossen. De overheid helpt op geen enkele manier en gelukkig zijn zaken mensen nog 20 inventief om oplossingen te bedenken"/ Op de vraag om hoeveel geld het exact gaat wil de Vlaar dingse ondernemer, die in de directie wordt bijgestaan door GrasTmachines maakten giste ren kcrte metten met de huizen aan tie NIeuweJaan in Vlaardin gen. isen jarenlange strijd van de bewoners, die hun 'paleisjes' wi den bthoeden voor de sloop, was vergee.'s. Ruim een jaar geleden legden i*ij het hoofd in de schoot en kon de gemeente tot aankoop van de huizen overgaan! Aan de Nieuwelaan wordt nog dit jaar begonnen met de bouw van woningwetwoningen. Juist in die snelle nieuwbouw hadden de voormalige bewoners geen ver trouwen. De woningen aan de overzijde van de straat werden al .een paar jaar geïeden gesloopt en jn plaats van een nieuw rijtje hui- ien kwam daar een park. In de slooppanden werd de afgelopen "dagen dikwijls brand gesticht. Groepen jongeren sloopten de planken voor de ramen weg en klommen naar binnen. Zij keken gisteren toe hoe hun 'speelter rein' tegen de vlakte ging. SchiedamMet de actie 'Een knaak voor een goede zaak' probeert de Prinses Beatrix- school deze weken geld in te zamelen voor de verschoppe lingen in Hayderabad. De ka tholieke priester Theo Raay- makere beheert in deze India se stad al jaren een opvangte- mMuiiimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiNiimiiiiiiiiiiiiiiiiMimiiiiiimiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiMiiiiiiiii! Vlaardingen De 'positieve cultuur', die in het Vlaardingse politiekorps heerst, is aan corro sie onderhevig. Commissaris A. Spel laat ach in het jaarverslag over 1986 somber uit- De druk op het korps is zo groot dat het vcor hem steeds moeilijker wordt zijn manschappen gemo tiveerd te houden. „Het valt niet mee, steeds weer met veer kracht en elan in te spelen op steeds nieuwe ontwikkelingen en tegelijkertijd, zowel qua geaardheid van het dagelijks werk als qua ^werkaanbod, zo onder druk te staan", resumeert hij de problemen. Spel roept bestuurders en ge zagsdragers op in de toekomst niet te volstaan met 'stapels rap porten, nota's, beleidsombuigin gen en opportunistische uitspra ken'. „Daarmee alleen kom je er niet", waarschuwt hij. Ook op andere punten ademt het verslag weinig vrolijkheid. Hij kenschetst de explosieve groei van het aantal nodeloze alarmeringen (in vier jaar tijd verdubbeld) als 'een ware plaag voor ons korps'. Spel zal de eige naren en gebruikers van panden met een alarminstallatie dit laar op hun verantwoordelijkheid wijzen en aandringen op deug delijker apparatuur. De bodembezetting van zeven •»an voor de 24 uurs surveillan- _dienst wordt door de politie als een groot probleem ervaren. Vaak leidde dat tot wachttijden bij verzoeken tot assistentie. Verder vindt het korps nog steeds dal het verkeer een one venredig grote daim legt op de tijd van de surveillant. De Vlaardingse politie vindt trou wens toch dat het met de perso- neelssituatie bedenkelijk is ge steld. Gemiddeld waren er twaalf vacatures, zodat de orga nieke sterkte (80) nooit werd be naderd. Ook de stijging van het aantal geregistreerde misdrijven (van 3606 in 1985 naar 3860) stemt het korps somber. Vooral omdat slechts 23,9 procent van de za ken kon worden opgelost. Een jaar eerder *yas dat nog 25,2 pro cent Een lichtpuntje was dat de traditionele bunbaanrellen vorig jaar een minder agressief karak ter hadden. Maar daar tegen over stond dat de kerstboomoor log juist grimmiger werd. iiiiififiiifimiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiinnjiiiiiiiiiiinHiiiiDiJiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiHiuiHiiiiiiiiiiHiiJiiiiiiiV Vlaardingen De parkeergara- geïaan de Afrol is onvindbaar, klaagden raadsleden gistermid dag inde commissie verkeer- De Vlaardingse politiek vreest diep ib 'de buidel te moeten tasten om dé-tekorten aan te zuiveren. Dex- bezettingsgraad is vijf maanden nat de ingebruikname nog niet dan zes procent. Pas bij een bezettingsgraad van 35 pro cent is de garage kostendek- AJs automobilisten eenmaal op de Afrol zijn, vinden zij geen bord meer, dat hen de ingang .van de garage wnst Die ligt aan .de Koroelis Speelmanstraat, maar veel mensen die op zoek zijn naar de garage rijden die -straat vdorbij. .Die mensen ko men bij winkeliers op de Hoog straat vragen waar nou toch die garage is", vertelt WD'er Jan Bulva, zelf wmkelier. Wethou der Chris van Roon zei, dat hij nog eens op het probleem moet studeren. De raadsleden Maarten Ver meer (CDA), Gerard Boender (PvdA) en Jan Bulva'hebben aangedrongen op maatregelen om het gébruik van de Afrolga rage te stimuleren. Meer weg wijzers zouden daarbij kunnen helpen'. "De iaadsleden hebben gemerkt dat de verlichte borden aan de Burgemeester Heusdens- laan en de Westlandseweg dik wijls kapot zijn. „Automobilisten worden de verkeerde kant op( gestuurd". '4 huis voor dakloze straatjon gens en geeft hun tussen de bedrijven door onderwijs om hun positie in de maatschappij te verbeteren. Raaymakers is geen Schie dammer en dat de protestants- christelijke basisschool aan de Buys Ballotsingel op het idee is gekomen zijn werk te steunen, berust louter op toeval. De re latie kwam tot stand dankzij één van de onderwijskrach ten, Lesley Wijnberg. Hoar vriendin heeft een jaar met de priester uit Moergestel in Hay derabad samengewerkt „En omdat 1987 tot het Jaar van de Daklozen is uitgeroepen, wil den we graag ons steentje bijdra gen aan de opvang van leeftijdge nootjes in India", zegt Lesley Wijnberg namens haar leerlin gen. Daarom zijn de groepen 7 en 8 van de Prinses Beatrixschool al enkele weken bezig hun kennis over het verre India te vergroten. De scholieren weten nu zelfs bij benadering hoe het huis van een arm gezin in Hayderabad er uit ziet. Op het schoolplein hebben ze zo'n woning nagebouwd. Hoewel, woning: „Het is meer een krot. Zo wonen arme mensen in de derde wereld nu eenmaal", aldus lesley Wijnberg. Het bouwwerk is donderdag 21 mei samen met andere werkstuk ken over India te zien op de open dag die de school aan het project wijdt. Vanaf half drie 's middags zijn er Indiase hapjes en drankjes verkrijgbaar en verkoopt de We reldwinkel producten uit het Azi atische land Er wordt ook een di aserie vertoond. De scholieren laten het niet bij die eenmalige voorstelling. Binnen kort starten ze een pennen-aetie om geld voor Pater Raaymakers bij elkaar te krijgen. Met hun knakeneollecte hebben ze vol gens Lesley Wijnberg al een flink bedrag ingezameld. Het stelt de priester in staat les materiaal voor zijn leerlingen te kopen, meest timmermans- en kleermakersgereedschap. Want in die vakken krijgen de vonde lingen en van huis weggelopen jongens les. Beroepen waarin je je snel zelfstandig kunt maken in India", zegt Lesley Wijnberg. Schiedam Een 25-jarige Schiedammer probeerde gister avond verbeteringen aan zijn auto aan te brengen, maar het liep anders af. Terwijl hij in de Prof. Aaiberselaan lag te sleute len aan zijn wagen, begon de be drading te branden. De man had het.vuur al onder controle voor de brandweer arriveerde. C. van Holten tn J. den Hoedt, niet prijs geven. „Maar het gaat om tonnen. Minder dan een miljoen, maar van al dat geld kun je wel tien mensen in dienst houden". Ceney viert dit jaar het 50-jarig bestaan. Het hart van het bedrijf is nog steeds in de lusterstraat in Vlaardingen gevestigd. In de ha- rïngstad begon in 1937 C. van Weel een parfumeriezaak. Samen met zijn zwager, maar deze haak te na twee weken al af. Via de on derneming leerde Van Weel ook zijn vrouw kennen, want zij kwam als verkoopster in 1937 in dienst De oprichters van het be drijf treden dit jaar officieel terug. Wel blijft het echtpaar nog als commissaris verbonden aan de onderneming. Afstoten Het bedrijf is vooral actief in Zuid-Holland en heeft vier vesti gingen in Vlaardingen: „Tot voor kort waren dat er nog zes. maar we hebben twee filialen moeten afstoten", aldus Jan Anderson. „Dat komt ondermeer door het winkelbeleid van de gemeente Vlaardingen. Het bedrijf aan de mensen in het weekeinde de in- Schiedamseweg heèft nel de 50' kopén. Dan hoevende maaréén- jaar niet gehaald. Er kwamen maal te betalen voor het parkeren steeds minde: mensen, de gang was er niet meer in te krijgen. Te veel mensen zijn uit Oost wegge trokken. Het filiaal in de Van Baerlestraat moest ook dicht. Vier winkelcentra in West, dat is hele maal fout van de gemeente en als je dan ziet dat er in Holy weer te weinig is, dan vraag je je wel af waar de gemeente Vlaardingen mee bezig is" De ondernemer is weinig ingeno men met het gemeentelijk beleid. „In 20 jaar tijd is erin het centrum niets wezenlijks veranderd. Al leen het betaald parkeren is er ge komen en daar zat nu net nie mand op te wachten. Het is voor Vlaardingen een groot geluk dat de buurgemeenten Maassluis en Schiedam niet beschikken over echte trekpleisters. Wel mooie centra maar echte grote trekkers ontbreken toch. Daar heeft Vlaardingen veel baat bij, anders zou de toekomst voor de onderne mers in hét centrum van Vlaar dingen er heel slecht uit zien. Jan Andersom merkt wekelijks, als de omzetstaten binnen komen, de gevolgen van het betaald par keren. „Op doordeweekse dagen is de omzet met tien procent ge daald. De maandag is bij ons een topdag, maar sinds het betaald parkeren is ingevoerd, daalt de omzet Gelukkig voor ons doen de Vlaardingen Het is een kwa lijke zaak dat de Vlaardingse middenstand het belang van een landelijke organisatie als het KNOV niet erkent. Slechts 40 van de 250 winkeliers zijn lid van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond. „Toch wel een beetje weinig", vindt Hendrik Pors, adviseur van het overkoepelende orgaan. Dat de OVO, de organisatie van Vlaardingse ondernemers, niet bij het KNOV is aangesloten, is volgens Pors ook te betreuren, Pors zal niet aarzelen zijn grie ven ter sprake te brengen op de lezing die hij dinsdag 26 mei voor de Vlaardingse midden stand houdt. Pors meent dat het onverstandig is van de Vlaardingse midden stand om niet verder te willen kijken dan de eigen winkel straat. Het oud Tweede-Kamer lid voor DS70 met tal van be stuursfuncties in de.organisaties van het midden- en kleinbedrijf: „Als je wat wilt bereiken in Den Haag, geldt alleen de macht van het getal. Ben je al lid van een plaatselijk orgaan, danwil je misschien niet ook nog eéns con tributie betalen aan een groter verband. Maar dat geld haal je er altijd uit". De middenstand zou volgens Pors eens een voorbeeld moeten nemen aan de vakbond met zijn hechte landelijke structuur. Maar Harry Dijkman, voorzitter van de OVO, vindt dat verwijt niet terecht. De OVO z*i het lid maatschap van het KNOV een paar jaar geleden op omdat som mige branches zoals bloemisten al automatisch lid waren van de overkoepelende organisatie. Veel OVO-Ieden moesten daar door dubbel betalen, en dat be lemmerde de Vlaardingse ondernemersorganisatie in de groei. Pors heeft wel begrip voor die overweging, maar is het er toch niet mee eens: „Het is vooral een mentaliteitskwestie. en dat trekt het weer een beetje recht, maar een slechte zaak blijft het". Zorgen Wat Jan Anderson ook zorgen baart is het feit dat zijn onderne ming zo weinig in trek is bij jon geren die een baan zoeken, „Wij zitten verlegen om werk, hebben advertenties geplaatst, maar nie mand komt erop af. Het gaat dan j voornamelijk om magazijnwerk. Jongeren met een beetje admini- stratief gevoel, die een paar jaar mavo of lts achter de rug hebben, kunnen hier terecht, maar ik zie ze niet. We moeten de krachten nu inhuren via uitzendbureaus"'. Het meest echter maakt Jan An derson. zich echter zorgen om het grote aantal winkeldiefstallen. „Kledingzaken, grootwinkelbe drijven,die hebben de beveiliging verscherpt en wij merken de ge volgen. De dieven verplaatsen zich naar andere ondernemingen. Wij kunnen onze artikelen veel moeilijker beveiligen en een man van een bewakingsdient in de winkel schrikt de mensen toch af. Daarom gaan we de winkels ook weer ombouwen tot toonban kwinkels. Het zelfbedieningsas pect zal verdwijnen, hoe jammer dat ook is". Het zijn vooral de scholieren en de drugsverslaafden die voor de overlast zorgen. .Drie vestigingen hebben we inmiddels al omge bouwd", stelt Jan Anderson. In bijvoorbeeld de Beverwaard, Ze venkamp en op de Kruiskade in Rotterdam is het echt verschrik kelijk. Vlaardingen vormt een gunstige uitzondering. Hier wordt relatief gezien weinig gestolen". Aanpak Een strengere aanpak door politie en justitie kan volgens Jan An derson heilzaam werken: „In Lei den is nu een proef van start ge gaan, waarbij winkeldieven di rect een boete van 150 gulden moeten betalen. Ik hoop dat de maatregel afschrikkend genoeg werkt. Het is toch te gek dat een bedrijfsleider drie keer op een dag dezelfde dief,in de kladden grijpt en dat Je man steeds na een uuity» op vrije voeten is. Dat werkt frustrerend. De berechting moet ook sneller, we hopen dat er in de toekomst inderdaad dingen veranderen, want het is voor ons een levensgroot probleem". Door een storing in de beeldschermen moest de Kinderkrant zich met mondelinge uitleg van redacteur Peter de Lange tevreden stellen. Vlaardingen Zonder compu ters een krant maken is tegen woordig zo goed als onmogelijk, Toch zijn er nog bladen die zon derhulp van de electronica tijdig van de persen rollen. De Vlaar dingse Kinderkrant is zo'n uit zondering. Ofschoon sommige leden van de zeskoppige redactie uitstekend met de Commodore uit de voeten kunnen, is hun blad nog helemaal handwerk. „En dat is eigenlijk wel zo leuk", vindt Remco Ligthart. „Je hoeft dan niet voortdu rend heen en weer te rennen om alles op tijd af te krijgen". Want die voorstelling heeft hij van een dagblad. Hinkelende telefoons en nerveuze verslag gevers, ratelende telexen en een chef met inktbesmeurde vingers die foetert dat die nieuwspagina nu eindelijk dóór moet, In dat opzicht viel het bezoek aan de Waterweg-redactie van deze krant lelijk tegen. De aanwezige journalisten zaten er veel te ont spannen bij. Want uitgerekend op het moment dat de makers yan de Kinderkrant een kijkje kwamen nemen was er storing in het com putersysteem. De krant lag vol komen stil Euvel Rem co en zijn mede-redacteuren Dini Springer, Mariëlle Koet- schreutter en Virgial Berveling namen het euvel sportief opals ervaren reporters waren ze wel wat gewend. Hoewel ze ruiterlijk toegaven dat hun produkt toch niet zoveel inspanning vergt als een echte krant: „Jullie moeten vast meer blaadjes maken dan wij". De krant van Dini, Remco, Ma- rielle en Virgial (de twee andere redactieleden hadden schoolver- p lichtingen) bestaat uit acht 'blaadjes'. Vier klassen van de Erasmusschool, de Springplank en de Doorloper zorgden voor de copij; wat van die overvloed aan teksteen kleine zestig verhaal tjes en tekeningen over het thema 'feest' in de kolommen-werd opgenomen bepaalde de reactie. Dat was som. moeilijk kiezen. Daarom hielp de meester een handje. De opmaak was ook een hele klus. Eerst moesten de uit verkoren artikelen op de schrijf machine worden uitgetikt, daar- 'r na werd het passen en meten om ze allemaal op die paar lege vellen te plakken. Maar dankzij de hulp van Marijke van den Tempel, Marjan van der Maas en Geert van Rijmenam, begeleiders van het Onderwijs Voorrangs Gebied, kwamen de pagina's er netjes uit te zien en kon de krant naar de drukker, Aanbod Het eerste exemplaar werd giste ren aangeboden aan de redactie van deze krant De overige 999 exemplaren zijn bestemd voor de Vlaardingse basisscholen. Over vier maanden verschijnt de vol gende Kinderkrant, weer op initi atief van het OVGV, maar met andere scholieren achter de schrijfmachine en met een heel andere inhoud. „Dan gaat het over dieren", denkt Remco. Zelf houdt hij het wel voor gezien in de krantenwereld. Een loop baan bij de pers is hem toch wat te hectisch. Radioverslaggeving lijkt hem ook niet alles: „Daar moet je wild voor zijn. Anderhalf uur in de microfoon gillen bij een voet balwedstrijd". Marieke zoekt haar toekomst toch liever in de verple ging. Dini wil wel bij de krant, maar dan als bezorger. Virgial weet het nog met Ook na de en thousiaste verzekering van redac teuren Chris Woerts, Joop Breed- veld en Peter de Lange dat jour nalist best een leuk vak is hield hij zijn twijfels: „Een mooi verhaal. Maar nu de waarheid". llllllllllllllllllllfllltlllllllllllllllllllllllllllllliu Vlaardingen Positieve discri minatie van de vrouw ziet er volgens de Vlaardingse scholen gemeenschap Westland-Zuid zó uit: als jongens op de sportdag een doelpunt scoren, levert dat één punt op, scoort een meisje een doelpunt dan krijgt haar ploeg twee punten. De sportdag van Westland-Zuid wordt vrijdag gehouden op de velden van DVO aan de Mara- thonweg. 'Vermeldenswaard', vindt Westland-Zuid het, dat de school 'duidelijk doet aan posi tieve discriminatie'. „Een door een meisjes gescoord doelpunt telt voor twee punten", meldt de school met een uitbundig uit roepteken. iiiiiiimiMiiiiiifiiifiiiiritiitiiiiiiifiijiiiiuiiiiiiii Vlaardingen „Wilt u de verga dering om tien over vijf schorsen, want dan moet ik een gulden in de meter stoppen vroeg WD'er George Neijssel gistermiddag in de vergadering van de commissie verkeer aan wethouder Chris van Roon. Uit angst voor een par keerbon verliet Neijssel inder daad even na vijf uur de vergade ring. „Jegaat toch niet bijvullen, hè", werd hem toegeroepen. „Nee, natuurlijk niet, ik ga eerst aan het verkeer deelnemen", antwoordde de WD'er. „Ik be hoor niet tot dedombo's". Maasland „Vrijwel iedereen was enthousiast, we hebben lou ter positieve reacties gehad". Maaslands gemeentesecretaris A. Vogelaar toonde zich blijver rast over het drukbezochte open huis in het aangebouwde ge meentehuis. „Vele honderden mensen hebben er gebruik van gemaakt, het was erg geslaagd". Secretaris Vogelaar was zelf één van de trotse gastheren. Een staf van medewerkers stond paraat om de inwoners door het nieuwe en het bestaande gemeentehuis rond te leiden. Ook burgemees ter Mieke Bloemendaal en de beide wethouders Keljzer en Houtenbos gaven daarbij blijk van hun belangstelling. Tijdens de donderdag verrichtte officië le opening had burgemeester Bloemendaal al gezegd, dat de architect er in geslaagd was om oud en nieuw in elkaar te we ven. Een goed voorbeeld daar van kondeh de bewoners terug vinden in de pui met de glas en lood ramen van de raadszaal. Ondanks de aanbouw zijn de ra men in tact gebleven, en komen zij niet alleen vanuit de raads zaal maar ook vanuit de hal tot hun recht. „Alleen jammer dat het meubilair misstaat", zo merkte een bezoekster op. Wet houder Houtenbos verklaarde dat ngg niet alles is afgeleverd. „Maar niet alles wordt vervan gen", vulde hij aan. „We zaten zo krap met het budget, dat een ge deelte van het meubilair nog een tijdje mee moet". Om financiële redenen is ook bet parkeerter rein op de binnenplaats niet aan- rem op d öp! oöH geiega. Die ruir ruimte zou uitstekend ge schikt zijn om een flink aantal auto's neer te zetten. Temeer daar de parkeerruimte rond het gemeentehuis toch al niet over houdt De ambtenaren krijgen nu wel een vriendelijker aan blik dan bij een parkeerruimte het geval zou zijn, want de bin nenplaats is met gras ingezaaid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1