m Ti Route zonder obstakels blijft uit, vreest VOR Personeel bibliotheek ziek van valse beloftes Zuidbuurt ontvolkt VLAARDINBS OABBLAO SCHIEiMSCHE SOURftNT ifUWf WATERWEG COURANT Wankele stelling Jan Goed is boos op Sommelsdijksestraat j Raam open, video weg Links manifest anti-apartheid Boer maakt plaats voor recreant Aanleg van puinberg uitgesteld Elk half jaar 'n stadsconferentie ACR mag kabelkrant voor Schiedam maken Meer branden en meer loos alarm WHERWEG DONDERDAG 21 MEI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343239, 4352066, 4350557 - sportredactie: 434520S urnmmm llill<llllllllllllillllllll!llllllilllll!llllllMIIIIIIIIIIIIII11llllllllMIIIIIII1IIIinillll1lllll|[ll)llllllllli:illMl]IIIIIIIIIimillllllllHIII|||l|llllIllllllllllltl|]|||MII1UEII!lllllllllllllllllllllill|[l!l Vlaardingen Wie er ook blij mogen zijn met de wisseling van de wacht in de gemeentepolitiek; het Vlaardings overleg revali datie (VOR) is het niet. Een toezegging van het PvdA-college.dat nog dit jaar zou worden begonnen met de uitvoering van het routeplan voor gehandi capten, is door de brede coalitie van PvdA, CDA en VVD al vergeten. Een jaar uitstel is bet minste, waar het VOR op moet re kenen. En een nota over gehandicaptenbeleid, toe gezegd voor medio dit jaar, lijkt ook nog niet in zicht. Het routeplan, gemaakt door stagiair Ea Stuij van de Til- burgse verkeersacademie, werd twee jaar geleden met gejuich begroet door de Vlaar dingse politiek. Een prima plan, dat maar snel moest wor den uitgevoerd ongeveer in die bewoordingen liet VVD- wethouder Jan Madern zich uit. Maai nu het rijk afwijzend heeft gereageerd op een ver zoek om subsidie, hebben bur gemeester en wethouders de obstakelvrije route, die meer dan 300.000 gulden kost, in de meerjarenbegroting een jaartje opgeschoven. ■Voor 1988, '89 en '90 staat wel steeds 100.000 gulden in de be groting om het gehandicapten gemakkelijker te maken op straat, in winkelcentra en openbare gebouwen. Maar VOR-voorzitter Jos van Rei- sen vindt, dat het nieuwe col lege gehouden moet worden aan de toezeggingen van het vorige. „Het valt ons tegen dat wij op deze manier met een kluitje in het riet worden ge stuurd. Ik hoop dat de raadsle den zullen zeggen: college, dit kun je niet maken!" Er valt her en der in de stad nog wel iets te doen voor ge handicapten, weet mevrouw Van Reïsen. „Er zijn niet eens parkeerplaatsen voor gehandi capten bij alle openbare gebou wen. Bij het kruisgebouw aan de Marisstraat, bijvoorbeeld, is daar niet aan gedacht. Dat is toch belachelijk? En dan zeg gen ze: ga maar in de parkeer garage staan. Alsof dat niet een heel eind lopen is voor mensen die slecht ter been zijn". Dat na de val van het college wethouder Kees van der Windt (PvdA) het veld moest ruimen, was een teleurstelling voor de gehandicaptenorgani satie. Mevrouw Van Reïsen: „Die was als wethouder uit de kunst. Hij heeft hard gewerkt aan een beleidsnota en wij hebben daarover ook een uit gebreid gesprek met hem ge had. Hij heeft een periodiek overleg met het VOR inge steld". Maar sinds de val van het PvdA-college heeft het VOR van de gemeente nauwelijks nog iets gehoord. „Ik ben be nieuwd of Jan Madern (de op volger van Van der Windt, red.) zich houdt aan de afspra ken, die wij met de vorige wethouder hebben gemaakt", zegt opbouwwerker George Herders, die het VOR bege leidt. „Ik vind het tekenend dat in het nieuwe beleidspro gramma maar twee zinnetjes over het gehandicaptenbeleid zijn opgenomen". VOR-voorzItter Jos van Reisen: „Ik hoop dat de raadsleden zeg gen: college, dit kun je niet ma ken!" iiiiiiiiiiiiiii)iiii!ii!i[[iii[iiiniiijiiiiiiiiii[miiiii]iiiiiiiiiii!iiiif[iiii!!iimiiniiiiiiii]iiiiiiiii!iiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiii]iiiii]inii[U]i!iitiiiiii!iiiiiiitiiiiiiiiiimiiiiiiiu^ Een doe het zelf-idee van de Keesomstraat In Vlaardingen pakte gis- A teren verkeerd uit. Bewoners hadden bij een bouwbedrijf een stelling '.,r gehuurd, om hun huizen een opknapbeurt te geven. Maar door gebrek "aan ervaring zetten zij de stelling niet stevig genoeg in elkaar. De harde wind deed het bouwwerk wankelen. Het viel tegen de gevel en dreigde om te vallen. Omdat deconstructie gevaar opleverde voor de buurt, brak de brand weer op verzoek van de politie de stelling weer al. Schiedam Het is Jan Goed 'ongelofelijk in het verkeerde keelgat geschoten', dat de be woners van de Sommelsdijkse straat de gemeente ervan ver denken een -spelletje met hen te spelen. „Ik voel mij in mijn integriteit aangetast", zegt Jan Goed, die als projectleider van .de stadsvernieuwing in Schie- SVdam-Zuid betrokken is bij de planvorming voor de kop van de Sommelsdijksestraat, hoek Groenelaan. *-Hij kondigt aan dat volgens af- '*in-spraak aanstaande maandag «Jfe,"twee verder uitgewerkte plan- nen op tafel komen, één waar- fV3t)in zogGfiaamde Chinese _jc ,,Muur is opgenomen en één .,'y.yan bewonersdeskundige Hans ,9€.Van de Zant. „Maar ik moet "£,rwel vijf keer slikken om dat -^Vervolgoverleg weer in te jj'gaan", zegt Jan Goed. „Ik ty .'moet wel, want ik wil het werk afmaken: het gaat om het voltooien van een stukje of*-', stadsvernieuwing maar ik ■*?E/heb er wel grote moeite mee". "f-1- -IJïj vindt het onbehoorlijk, dat w-lussen twee afspraken in de bewoners van de Sommels dijksestraat hun wantrouwen via de pers ventileren. „Ik kan mij voorstellen, dat jde - bewoners wantrouwen, hebben tegenover de gemeente, gezien de moeite die zij hebben moe ten doen om hun woningen te behouden. Maar toen de ge meenteraad besloten had de straat te handhaven, ben ik met de bewoners gaan praten op basis van hun eigen alter natieve plan (uit 1984) waarin zes woninkjes waren opgeno men op de hoek van de Groe nelaan", aldus Goed. Hij zegt in een vroeg stadium verschil lende schetsen te hebben ge presenteerd, die uitputtend zijn doorgesproken, ook met bewoners van de Zuidlandse- straat en andere omwonenden, en„hij ontkent ook maar enig, plan te hebben doorgedrukt. „Maar dat de bewoners terug komen op hun eigen, stand punt en nu geen woningen meer op die plek willen heb ben, en dat ze daar een raads lid bij inschakelen; dat lees ik dan in de krant". Goed had dat graag van hen zelf ge hoord. De gang van zaken duidt volgens hem op 'een pa ranoïde angst' van de bewo ners voor alles wat gemeente Maassluis Inbrekers kregen f wel heel erg eenvoudig toe- gang tot een woning aan het Zandpad in Maassluis. De be- woners waren vergeten een raam goed af te sluiten, waar- j door de onverlaten konden i binnenkomen. De videorecor- j der werd ontvreemd. Aan de Burgemeester Zane- veldstraat en op het parkeer terrein nabij tennïshal Op Dreef werden twee auto s, opengebroken. Door een ruitje te vernielen konden de radio cassetterecorders worden weg genomen. Schiedam PvdA, CPN, D66, PSP/PPR en de Wereldwin kel willen dat Schiedammers massaal de straat op gaan om hun afkeer van het apart heidssysteem in Zuid-Afrika te laten blijken. De linkse par tijen kwamen onlangs met de Wereldwinkel overeen, een anti-apartheidsmanifestatie te houden. Maar die heeft alleen zin als er nog meer organisa ties en instellingen mee doen. Op een bijeenkomst in het stadhuis op 26 mei willen de organisatoren met eventuele deelnemers overleggen hoe de manifestatie eruit moet zien. De Zuidbuurt wordt een recreatiegebied. Veel boerderijen krijgen een andere bestemming: ze veranderen in een theehuls, een surfschool of een kampeerboerderij. Vlaardingen De aanleg van de 38 meter hoge puin- heuvel in de Lickebaert, tussen Vlaardingen en Maassluis, is enige tijd uit gesteld. De gemeente Rot terdam heeft onlangs toe stemming gekregen voor het dumpen van nog eens één miljoen kubieke meter puin bij het Hogebergsebos, de stortplaats in de Rotte- meren. Zolang die afvalberg niet is voltooid, wordt in de Lickebaert niet met storten begonnen. De landinrichtingsdienst bij de reconstructiecommissie Midden-Delfland verwacht, dat de eerste partijen afval uiterlijk over een jaar in de Lickebaert worden gedepo neerd. Daarna wordt ge staag verder gewerkt aan de berg, die na vijftien jaar een kleine veertig meter hoog moet zijn: uitzicht over de hele Rijnmond verze kerd. De heuvel krijgt een recreatieve bestemming; er zal zelfs skxen op mogelijk zijn. De berg wordt aangelegd tussen de spoorlijn en de Maassluissedijk, ongeveer ter hoogte van zuiveringsin stallatie De Groote Lucht. Het materiaal is grotendeels afkomstig uit stadsvernieu- wingswijken. Het is niet de bedoeling dat er in de Lic kebaert chemisch vuil wordt gestort, aldus C.M. van der Vaart van de lan- dinrichtingsdienst. Voor de berg is een gebied van ruim 40 hectare gere serveerd. Vlaardingen Van de 18 boerderijen in de Zuid buurt krijgen de meeste binnen enkele jaren een recreatieve bestemming. Daarbij denken de landin richters van de Lickebaert aan een surfschool, een manege, een theehuis met golfbaan, een restaurant en een kampeerboerderij. Mochten er geen onderne mers gevonden worden die deze ideeén willen uit voeren, dan worden de hoeves openbaar ver kocht. De gemeente Vlaardingen acht het niet uitgesloten dat ze dan als woonhuis in gebruik ko men. Die mogelijkheid wordt zelfs nadrukkelijk open gela ten. De koper moei zich in dat geval wel verplichten de boer derij in oude staat terug te brengen wat volgens een woordvoerder van de gemeen te 'wel een paar stuivers kost'. Het agrarische karakter van de Zuidbuurt zal de komende jaren sterk veranderen. Slechts éénderde van de grond in de Lickebaert blijft behou den voor de landbouw; de rest wordt bestemd voor de recrea tie. Dat betekent dat niet meer dan vijf agrariërs hun bedrijf in de Zuiabuurt kunnen blij ven uitoefenen. De overigen zullen hun bedrijf moeten slui ten of dat elders voortzetten. Veel boeren zijn daar de afge lopen jaren al toe over gegaan. Ze zijn vertrokken naar één van de LJsselmeerpolders of naar de Alblasserwaard. An deren zijn met het boeren ge stopt. Hun hoeves en stallen staan sindsdien leeg. Zo'n tachtig procent van het gebied is inmiddels in handen van het bureau Beheer Landbouw gronden, dat de weilanden aan de laatste boeren verpacht. Vorige week werd aan de rand van. de Vlaardingse Westwijk een begin gemaakt met ae herinrichting van de Zuid buurt In dit deel van de Lic kebaert kan rond 1992 worden gesurfd en gezwommen. Om ruzie tussen plankzeilers, zwemmers en sportvissers te voorkomen, worden de drie plassen gescheiden aangelegd. De recreatiewatertjes zijn ove rigens gemakkelijk te herken nen: een landschapsarchitect geeft ze ieder hun eigen op merkelijke vorm. Over ongeveer twee jaar is de eerste fase klaar. Die bestaat uit de aanleg van groen, fiets en wandelpaden en een klein stukje surfplas. Nog eens twee jaar later moeten de ontslui tingswegen er liggen, één van af station Vlaardingen-West en één vanuit de Broekpolder. Bij die laatste route hoort over een viaduct over rijksweg 20. Schiedam Het steeds maar weer uitstellen van de centrale nieuwbouw heeft onder het biblio theekpersoneel tot een schrikbarend hoog ziekte verzuim geleid. De ge zondheid van de mede werkers wordt voortdu rend bedreigd door tocht, stof en vocht. De arbeidsomstandigheden in de centrale bibliotheek aan de Lange Haven zijn buitenge woon slecht. Er gebeuren re gelmatig bedrijfsongevallen in het veel te kleine pand met zijn smalle, steile trappen. Dat schrijft de medezeggen schapscommissie van de bi bliotheek in een brandbrief aan B en W. Het personeel trekt daarin van leer tegen de laksheid van de politiek, die al jaren een nieuw gebouw in het vooruitzicht stelt, zonder daar daadwerkelijk een begin mee te maken. „Wij voelen ons aan het lijntje gehouden", aldus de medezeggenschapscommissie. De bibliotheek heeft grote moeite met de houding van met name Gé Brouwer en Ge rard Verhulsdonk, de fractie voorzitters van de coalitiepar tijen PvdA en VVD. In een in terview met deze krant zeiden zij onlangs een betere verga derruimte te zoeken voor de gemeenteraad. Die wordt mo gelijk ondergebracht naast een nieuwe bibliotheek op het Stadserf. Kennelijk let de poli tiek alleen op zijn eigen belan gen, suggereert de commissie. „Aardig van Verhulsdonk en Brouwer. Maar het biblio theekpersoneel heeft niet eens een vergaderkamer, om nog maar niet te spreken van de onmogelijke werkruimten". Benadrukt wordt dat niet al leen het personeel de dupe is van het uitstel, maar ook het publiek. Gehandicapten kun nen de bibliotheek niet of nau welijks in en oudere lezers worden bij voorbaat moedeloos als zij in de propvolle kasten hun favoriete lectuur moeten opzoeken. Daarnaast is de bi bliotheek slecht bereikbaar via het openbaar vervoer en ont breekt het aan voldoende par keergelegenheid. Sinds 1981 is de nieuwe biblio theek opgenomen in de meer jarenbegroting van de ge meente. Uit de kranteknipsels, die het personeel over de laat ste drie jaar verzamelde, blijkt dat de politiek belofte op be lofte stapelde: toenmalig wet houder Herman Posthoorn kondigde in 1985 zelfs aan nog dat jaar de eerste paal te zullen slaan. In januari dit jaar werd be kend dat het nieuwe gebouw op het Stadserf komt. Dat de gemeente vijf maanden later nog niet eens de naam van een architect kan noemen, vindt de medezeggenschapscommis sie hoogst kwalijk. Die traag heid is niet bevorderlijk voor de werksfeer. minium Srhiedam-Zuid denkt aan ligheid in de woonomgeving' is gekozen, scnieaam &uiu^ ucjjhi aai, o;„dat in clubhuizen en bij bewonersverenï- actuele thema s gingen de indruk bestaat dat veel mensen 9 i._ Schiedam Halfjaarlijkse stadsconferen- tïes, steeds over een actueel vraagstuk: de eerste zal worden gehouden op 1-4 november en handelt over Veiligheid in 4e woonom geving'. De organisatie ligt in handen van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid, die ieder half jaar landelijke autoriteiten naar i Schiedam wil halen om oplossingen aan te - dragen, waarmee de verschillende wijken in de stad én de gemeente hun voordeel kun nen doen. ^Gemeenteraadsleden, andere bewonersvere- 5*nigïngen en betrokken organisaties kunnen SSjp een uitnodiging rekenen. De stadsconfe- renties zullen in principe een ochtend en een middag duren, bij voorkeur op zaterda gen. Na inleidingen van deskundigen zullen de geïnteresseerden kringgesprekken kun nen voeren. Die methode moet aan het eind van zo'n stadsconferentie kunnen leiden tot duidelijke conclusies. Voor het thema 'vei- het erover hebben, zonder dat dat leidt tot gezamenlijke maatregelen. „Je voordeur in het slot draaien als je weggaat, is een indivi duele zaak. Hoe meer buren, dat ook gaan doen, hoe oninteressanter de buurt voor in brekers wordt. Doe je het niet, dan blijven mensen met een onveilig gevoel zitten", zegt Armand van Puyvelde, lid van de werk groep die de stadseonferenties gaat voorbe reiden. Hij wijst erop dat de kleine crimina liteit een steeds terugkerend item is in de landelijke politiek („omdat ze aan de grote criminaliteit niets willen doen"), maar vaak blijven de discussies erover steken in een al gemene benadering. De conclusies zijn niet duidelijk, waardoor gemeenten er alle kan ten mee uit kunnen. Een typisch voorbeeld vindt Van Puyvelde de nieuwbouw op het Schuttersveld. In de woningbouw zijn landelijk ervaringen opge daan met allerlei maatregelen ter beveili ging van de woonomgeving, niettemin ver rees op het Schuttersveld een complex dat een binnenterrein heeft met zes uitgangen. „Een inbreker kan nog kiezen ook, via wel ke route hij vlucht. Die pak je natuurlijk nooit meer. Het gevolg zal zijn, dat binnen afzienbare tijd alle zes de uitgangen worden afgesloten. Door op dat soort dingen van te voren te letten, kan je voorkomen dat ach teraf nog eens allerlei maatregelen moeten worden genomen". Het plan om stadseonferenties te organise ren werd serieuzer, toen in maart het poli tiek forum van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid redelijke belangstelling trok. Ook het succes van ae Salon de Harmonie in Vlaardingen, waar gemiddeld 180 bezoe kers afkomen op discussies over uiteenlo pende plaatselijke aangelegenheden, is er niet vreemd aan dat Schiedammers met een eigen variant komen. milium! Schiedam De Avond bladen Combinatie Rotter dam mag op het Schie- damse cai-net een kabel krant gaan verzorgen. Gis teravond gaf de raadscom missie voor financiën en openbare nutsbedrijven unaniem de voorkeur aan de ACR boven Infokab uit Bentveld. Dit bedrijf, dat al in diver se Nederlandse steden tv- kranten maakt, is niet zo goed in de regio ingevoerd als de ACR, uitgeefster van Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwsblad, oordeelde de commissie. De keuze van de raadsle den kwam overeen met die van PvdA-wethouder Aad Wiegman en de open bare nutsbedrijven. De ONS gaan liever met het Rotterdamse krantenbe- drijf in zee omdat dat, an ders dan Infokab, geen ei gen kanaal claimt voor de uitzending. Terwijl Infokab een groot deel van de dag en de avond wil uitzenden, staat de kabelkrant van de ACR alleen overdag op het scherm.., Het bedrijf zou daarom gebruik kunnen maken van het kanaal, dat de nutsbedrijven hebben gereserveerd voor Neder land 3. Ander technisch voordeel is, dat de ACR geen gebruik wil maken van de teletekst-facilitei- ten. In ruil voor gebruik van het net moet de kabel krant de ONS twintig pro cent van de advertentieop brengsten betalen. De ge meente profiteert op nog een andere manier van het nieuwe medium. In de overeenkomst met de ACR wordt een bepaling opgenomen dat de ge meente onder redactio nele verantwoordelijkheid van de ACR via de ka belkrant^ informatie mag verspreiden. Wiegman denkt daarbij aan het pro gramma van de Schiedam- se theaters en het dien strooster van de huisart sen. Het tijdstip, waarop de ka belkrant van start gaat, staat nog niet vast. Wieg man: „Dat moet de ACR zelf maar bepalen. Wat ons betreft kan de zaak binnen een paar maanden geregeld zijn". Vlaardingen Alarminstalla ties die gaan loeien zonder dat er brand is, worden een te zware last voor de brandweer. Dat schrijft de nieuwe com mandant van de Vlaardingse brandweer, ing.J.W. van Es, in zijn eerste jaarverslag. „Dat werkt demotiverend". De brandweer rukte vorig jaar maar liefst 184 keer voor niets uit Het jaar daarvoor werd 123 keer loos alarm gegeven. Het aantal branden vertoonde ook een forse stijging: 241 in 1985 en precies 300 vorig jaar. De totale schade door die branden bedroeg 2.404.00' gul den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1