Gemeente leent Vlaardingen Oost Bedrij ven een milj oen "I Brief gemeente is bewoners Oostwijk tegen 't zere been Emi Salon-veiling moet de Harmonie redden Deel Schiedam plat door stroomstoring Behoeder van de democratie kiest voor 't eeuwige Rome VIA WK DASBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT MWEWAIEBWtfi COURANT Maaslands boelhuis: veiling 300 kavels m Lange Nieuwstraat; hoort bij Zuid Veerpont Bommeer in trek ■PL,. Drs. G. van der Feijst: een heer, ridder en revolutionair Lee Towers op jeugdtoernooi WATERWEG VRIJDAG 22 MEI 1937 redactie: Biede Havensiraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus .110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 43S2066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maasland In totaal komen er dit jaar 300 kavels onder de ha mer van veilingmeester Jan Kroes tijdens het Maaslandse boelhuis. In voorgaande jaren kon tot enkele dagen voor de tra ditionele veiling op Hemelvaarts dag nog kavels worden inge bracht maar notaris A, Geldens en Jan Kroes moesten al in hei voorjaar een dikke streep zetten onder het aanbod. „300 nummers is het maximum. Het moet be spreekbaar blijven", aldus Kroes. Het boelhuis in Maasland heeft landelijke bekendheid. Op het terrein van de oude veiling komt donderdag 28 mei weer een heel scala van produkten onder de ha mer. Een paar voorbeelden: een Friese staartklok uit I860 met maan en datum, ebbenhouten poppen en een compleet wekker- werk. Ook voertuigen worden te koop aangeboden, waaronder een geheel gerestaureerde boerenwa gen en een pony- en een bolder wagen. Ook levende have wondt geveild: krielkippen, een lam en een stamboekgeit Vanaf tien uur kunnen de verschillende kavels worden bekeken. Om twaalf uur precies begint Jan Kroes met de veiling. De opbrengst van het boelhuis gaat ook dit jaar naar een goed doel. De organisator van het eve nement, de Lions Club Maasland, stort de opbrengst ïn een fonds voor sociaal-culturele doeleinden. Met het geld worden projecten in de omgeving van Maasland in de toekomst geste und Het principe tijdens het boelhuis is eenvoudig. De hoogste bieder koopt het aangebodene en draagt evenals de aanbieder 10 procent af aan de notaris voor het goede doel. Vlaardingen Een boze- brief van B en W van Vlaar dingen is de bewoners in de projectgroep Oostwijk in het verkeerde keelgat geschoten. In de brief wordt de bewo ners, die het overleg met de gemeente opschortten, ver weten dat zij te fel zijn in hun protesten. „Dat is wellicht te wijten aan een te grote be trokkenheid", schrijven B en W. „De gemeente mag blij zijn dat de bewoners-zo betrokken zijn bij wat er in hun wijk ge beurt", mokt de projectgroep. De laatste aanleiding voor de pro jectgroep om het overleg op te schorten waren problemen rond de bouw van 14 premie-D-koop- woningen aan de Binnensingel- Het plan van bouwer Van der Waal dreigde op het laatste nip pertje te duur te worden om nog onder de premiegrens te vallen. De bewonere in de projectgroep waren laaiend en weigerden ver der te praten met gemeente en bouwer. Vervelend „U wist dat wij bezig waren dat probleem op te lossen", schrijven burgemeester en wethouders nu een tikje verongelijkt „En min stens een week nadat het plan bij het ministerie was ingediend ver schenen er nog vervelende arti kelen in de krant", zegt ambte naar Peter Ruijs. „Ze hadden geen vertrouwen ui het college". De Oostwijkbewoners hebben echter veel meer grieven dan dat ene conflict over de koopwonin gen aan de Binnensingel. "„Zo'n plan moet op het laatste nippertje, een dag voordat het naar het mi nisterie gaat, nog worden aange past En dat is kenmerkend voor de manier waarop de gemeente omgaat met de projectgroep. Er wordt een, beleid ad hoe gevoerd en wij worden gebruikt om dat beleid te verkopen. Wij moeten wel goedkeuring geven, maar kunnen nauwelijks invloed uitoe fenen". Een ander voorbeeld van dat 'slordige* beleid van de gemeente is volgens de projectgroep de ma nier, waarop werd besloten tot de sloop van woningen aan de Maas straat Er lag opeens een bouw plan op tafel en dat moest heel snel worden uitgevoerd. „Een be hoorlijke regeling voor de uit huisplaatsing van de bewoners werd daaraan ondergeschikt ge maakt". Steun Door de brief van de gemeente lijkt het wel, aldus de project groep, alsof de bewoners alleen van slag zijn vanwege het laatste incident Dat ontkennen zij met klem. „Wij hebben geen onrede lijke eisen. Wij doen alles om uit voering van de bouwplannen niet te stagneren. Maar wij missen alle steun van de gemeente". De fractievoorzitters van alle po litieke partijen zijn uitgenodigd om maandagavond met de bewo ners in de projectgroep voor de stadsvernieuwing te komen pra ten. De bewoners willen duidelijk maken in welke onmogelijke po sitie zij zitten. Zij zijn benieuwd hoe de politiek daarover denkt Maar ook over die uitnodiging aan de politiek zijn B en W boos. Daarbij was namelijk de brief ge voegd. waarin de projectgroep aankondigt het overleg te zullen opschorten. De mededeling dat het probleem rond de koopwo ningen aan de Binnensingel in middels is opgelost ontbreekt. „Nu lijkt het wel of het college slechte dingen aan het doen is: de wethouders zijn bij hun eigen par tijen op het matje geroepen", legt Peter Ruijs uit En dat vinden de bestuurders niet prettig. De bewoners willen wel dat het overleg met de gemeente snel worde hervat „Want er is genoeg werk te doen". Vlaardingen Scheepswerf Vlaardingen Oost Bedrijven mag een schuld van een mil joen gulden bij het Vlaardings energiebedrijf tot eind vol gend jaar laten openstaan. In dien het bedrijf garanties geeft, mag die schuld oplopen tot anderhal miljoen gulden. De gemeente hoopt daarmee een bijdrage te leveren aan het behoud van het bedrijf, dat in onderhandeling is met andere geldschieters en met de Schiedamse werf "Wilton- Fijenoord. „Het behoud van Vlaardingen Oost Bedrijven is voor de werkgelegenheid van uitermate groot belangd zo licht wethouder Chris van Hoon (financiën) de geste van de gemeente toe. De werf, die in financiële pro blemen verkeert, heeft een aantal maanden geleden ge vraagd de energienota's niet meer te hoeven voldoen, „Een. verzoek waar de commissie voor financiën uit de gemeen teraad welwillend tegenover stond", aldus Van Roon. De schuld van Vlaardingen Oost Bedrijven aan het GEWB liep het afgelopen jaar op tot een miljoen gulden. Het besluit om dat bedrag voorlopig niet te innen ziet Van Roon als 'een positieve bijdrage' aan de red ding van de werf „Er is in de scheepsbouw in de Rijnmondregio al jaren een com plete slijtageslag aan de gang, waarbij de ene werf na de andere omrolt In al die gevallen gaat het natuurlijk om de werkgelegen heid, maar hier is het hemd nader dan de rok. Als erbij Vlaardingen Oost Bedrijven een débacle ge beurt dan kost het ons ook geld, in de vorm van uitkeringen", aldus wethouder Van Roon op een persconferentie, waar de directie van de werf verstek liet gaan. De gemeente zet de schuld van het bedrijf, waar 500 mensen wer ken, om in een lening met een rente van zes procent Van Roon: „Vlaardingen Oost Bedrijven heeft nog een hoger krediet ge vraagd, maar daarover beslissen wij pas als de onderhandelingen met Wilton-Feijenoord en de banken zijn afgerond". Van Roon heeft er goede hoop op, dat de Vlaardingse werf erin slaagt om, eventueel samen met Wilton, uit de impasse te komen. „Maar lukt dat niet dan zijn wjj, in alle naaktheid, een miljoen gul den van onze GEWB-winst kwijt". De wethouder verwacht echter, dat die klap voor de ge meente met onoverkomelijk zal zijn. Van de politieke partijen is slechts de SP tegen de operatie. „De na tionale overheid is verantwoorde lijk voor dc v.erkgelegenheidspo- litiek", zo schrijft Arnold van We zel in een brier aan de commissie voor financien. De SP vindt dat het principe van de gelijke behan deling van groot- en kleinver bruikers bit het energiebedrijf geen geweld mag worden aange- o Pal naast het politiebureau komen 14 woningwetwoningen. Vlaardingen Aan de Vlaar dingse kunstenaars zal het niet liggen. Veertien van hen hebben zich opgeworpen als voorstan ders voor behoud van de Har monie en de Stadsgehoorzaal. Zij stellen kunstwerken beschik baar voor de veiling, die zater dagmiddag om twee uur onder de noemer Vendu Salon de Har monie wordt gehouden. De op brengst van de openbare verko ping is bestemd voor het fonds 'Red de Harmonie en de Stads gehoorzaal van de slopersha mer'. De veiling is een initiatief van de Vlaardingse journalisten Dick van der Lugt en Aad Riet veld, die eerder ook de plaatse lijke praatshow Salon de Har monie opzetten. Eind vorig jaar doopten zij het fonds. Hun actie had twee bedoelingen: de drei gende sloop afwentelen en een discussie in de stad op gang brengen over het culturele le ven. Aan dat laatste schort het één en ander, menen zij. Ze vinden dat het gemeentebestuur bevangen is door een sloopwoede, nu het „deze unieke gebouwen wil ver vangen door een multifunctio neel centrum, waarvan er der tien m een dozijn gaan". Van der Lugt en Rietveld verwijten het college van B en W dat ze weer eens een subsidiepotje in Den Haag "willen leeghalen. „Dat Vlaardingen zelf de nodige mil joenen moet bijpassen, wordt daarbij gemakshalve verzwe gen", laten ze er op volgen. Deze week is een speciale bank rekening geopend, waarop zes miljoen gulden moet worden overgemaakt om het initiatief te doen slagen. Iïet ontbreekt de initiatiefne mers niet aan realiteitszin, want 'dat zuilen we wei niet halen', zeggen ze op voorhand. De be volking wordt alvast opgeroe pen na te denken over de beste ding van. het bedrag, dat uitein delijk wordt vergaard. Een knalfeest vlak voor de sloop of een kunstwerk dat de sloopwoe de symboliseert zijn enkele sug gesties van hun kant. "Het mooiste zou natuurlijk 2ijn", gaan zij verder, „wanneer beide gebouwen op kosten van rijk en gemeente zouden worden opgeknapt en ons fonds als bij drage van de bevolking zou die nen". Een vergelijkbare con structie zal ook in Schiedam worden toegepast bij de opknap beurt van de vijfde Schiedamse molen, De Palmboom. Ook de aanpak in Drachten spreekt het Vendu-team aan. Daar is een bestaand theater om getoverd-in een kleine zaal, die naast een-nieuwe grote., zaal functioneert Op de veiling worden verschil lende kunstwerken te koop aan geboden. Verder gaan sieraden van Erik Hulsman, kleding-van de ^mode-ontwerpster Joke Ro- drïques en een gesigneerde lang speelplaat van ae Amazing Stroopwafels onder de hamer. Vanaf één uur kan men in de Harmonie terecht om de artike len te bekijken. Waar het elektrisch fornuis uitviel, schakelden huisvrouwen bij kaars licht over op kampeergerei. 1^1 9* Vf a VUlt M- door KOR KEGEL SchiedamDe stad lijdt aan ge heugenverlies. Als een gemeen tearchivaris vertrekt, verlaat niet alleen een ambtenaar de ac tieve dienst, maar gaat een wan delende schat aan informatie verloren. De verzamelde kennis van het verleden komt op een rustbankteljggen. Vandaar dat wethouder Aad Wiegman herhaalde verzoeken heeft gericht tot drs. G. van der Feijst om een beroep op hem te kunnen blijven doen en waar deze klassieke heer van stand, die gaat studeren op kerkvader Au- gustinits, tijd over houdt, zal hij inderdaad het Schiedamse ge heugen blijven prikkelen. Dat past een behoeder van de demo cratie* want aldus werd Van der Feijst gistermiddag bij zijn af scheid in het Stedelijk Museum aangeduid, in een fraai vertoog van dis. Han van der Horst, his toricus. „Niet extravagant gekleed, inme- nigten niet opvallend": weinigen zullen Van der Feijst gezien heb ben als een revolutionair in de ware zin des woords, en toch kwam Van der Horst tot die con clusie Immers: „Als het goed is. Heren van stand: drs. Van der Feijst en drs. Van der Horst nemen 'af scheid' in het Stedelijk Museum, waarvan de archivaris Jarenlang waar nemend directeur is geweest. kan een burger in het stadsar chief ook alle smeerlapperij van vroeger vinden". Recht „Dat is de macht van de democra tie, dat zij streken van weleer aan de kaflk kan stellen, dat die infor matie toegankelijk is. Een archief houdt de monopolisering van in formatie tegen. De slagvaardig heid van Schiedams archief is ef fectief. En nooit vroeg Van der Feijst waarvóór je iets weten wil de, dat hoorde ook niet, je bent tenslotte burger en je hebt récht op die informatie". Van der Horst prees Van der Feijst, omdat de ar chivaris een toegankelijk archief heeft opgezet „Dat is een schat van de gemeenschap". Het bewijs, dat Van der Feijst zijn. werk als een roeping heeft gezien, hoewel hij dat zelf steeds heeft ontkend. Via een parmantige cirkelredene ring viel Van der Horst zijn eigen stelling aan, dat Schiedam gister middag afscheid nam van een on oprecht mens. Het was het enige grapje niet, want iemand die 23 jaar in het stof heeft gewerkt van de Bran- dersstad, houdt er ook een droge humor aan over en trekt gelijkge stemde karakters aan. Hans van der Sloot, schrijver van een groei ende rij boeken over Schiedam, .herinnerde aan een lezing van Pierre Janssen die het ooit had over de eenzaamheid van de lan- ge-afstandsloper. Van der Feijst heeft ermee gemeen, redeneerde Van der Sloot, dat de samenle ving stukken op stukken stapelt, waardoor de achterstand van een archivaris, die dat allemaal moet bijhouden, steeds groter wordt. De finish komt nooit in zicht. Niettemin wordt het gemeentear chief op de Korte Haven geken merkt „door een klimaat, waarin de gedachte aan publicaties kan ontkiemen". Het is er een inspira tiebron. In de periode-Van der Feijst zijn ruim veertig publicaties over Schiedam tot stand geko men, waaronder enkele belang rijke doctoraal-scripties, proef schriften en monografieën1! Van der Feijst en zijn medewerkers bleken steeds enthousiastj gege vens aan te dragen erf daar wees Van der Horst nog op: „Wij schrijvers vergaren de roem en plukken de vruchten van zijn werk, Ons beroep leidt tot een op- treden bij Sonja, maar de archiva ris nooit, en toch legt hij het fun dament". Ongeëvenaard De 'slotrede' van kasteelheer Van der Feijst, die zich 'aangeslagen' voelde nadat Wiegman hem de versierselen had opgespeld die behoren bij het ridderschap in de orde van Oranje-Nassau, kende een flinke portie zelfspot en su perrelativering van zijn eigen in zet „Toen het archief nog op het Oude Kerkhof zat, had ik een prachtig uitzicht op het kerk plein. Vandaar mijn ongeëve-' naarde inzicht in de wisseling der seizoenen" alsof hij hele dagen naar buiten heeft zitten blikkeri. De verhuizing van het archief had hij graag overgelaten aan zijn rechterhand Aart C. de Voogd van der Straaten. Alles trouwens dat fysiek lastig was en eenerger nis was voor zijn „aan netheid verkleefde ziel" ging de archiva ris graag uit de weg. „De manage- meovcursus in Novotel was een regelrechte aanslag op mijn ge zondheid, het riep een herinne ring op aan mijn Delfise fröbel - tijd". Een ernstig woord betrof de mi crofiches, waarvan het archief een belangrijke verzameling aan legt: oude stukken worden op die manier bewaard. Van der Feijst vroeg de politiek dêtér in ieder ge val niet op te bezuinigen. Daar had Van der Horst ook iets over gezegd: „Als het archief een sluitpost op de begroting is, is dat een toets van de democratische gezindheid van de regeerders, en is dat een extra reden om ze kri tisch te volgen". INotuk-n Namens de collega's van Van der Feijst („beste Guus") wees brand weercommandant Arie Metaal erop, dat de 'vergaderingen' van het 'instituut' Hoofden van Dienst nooit genotuleerd zijn... Van der Feijst was er niet altijd bij, hij ver koos de stilte van de huiskamer. Eén nevenfunctie van de archi varis bleef ongenoemd. Behalve in de straatnameneommissie was hij ooit lid van. de museumcom missie. Toen in de jaren zeventig het beruchte 'Bruin over bruin over bruin* werd aangekocht, zei de immer nuchtere archivaris: „Kunnen wij er niet op tafelten nissen?" Drs. G. van der Feijst is er onsterfelijk mee geworden. Schiedam Een stroomstoring heeft gisteren een groot deel van Schiedam-Oost, Centrum en in dustriegebied 's-Graveland plat gelegd. In sommige stadsdelen was het eu.el pas na- enkele uren verholpen. Doordat twee ondergrondse hoogspannings kabels het begaven, zaten som mige gezinnen en bedrijven tus sen twaalf en drie uur zonder elektriciteit. Dat leidde hier en daar tot groot ongemak. Liften bleven hangen, computers vie len uit, klokken stonden stil, elektrische schrijfmachines wei gerden dienst, diepvriezers be gonnen te lekken en koffie-au- tomaten lieten het afweten. De politie kon een half uur geen gebruik maken van de telefoon centrale en de brandweer had grote moeite binnenkomende klachten door te geven aan de openbare nutsbedrijven, die praktisch onbereikbaar waren geworden, want bij de ONS stond de telefoon geen moment stik er moest extra personeel in geschakeld worden om veront ruste burgers te woord te staan. Elders in de stad vatten ambte naren de storing laconiek op. „We hadden eindelijk weer eens tijd voor heel dom werk", aldus een medewerker in gemeente kantoor 's-Graveland, waar het personeel zich in het schemer duister wijdde aan het opruimen van oud papier. In hetzelfde ge bouw werden zaklantaarns te voorschijn gehaald om bezoe kers bij te lichten in het donkere trappenhuis. Hoewel zelfs de verkeerslichten uitvielen, ver oorzaakte de stroomstoring vol gens de politie geen noemens waardige ongelukken. Schiedam Veertien huurwo ningen wil Schiedam bouwen in de Lange Nieuwstraat, vlak naast het politiebureau. Daar staat een totaal verwaarloosd pand al jaren op instorten. Nu de sloop op gang is gekomen, kan de bouw vermoedelijk in 1983 van start gaan. Toch is de bewonersvereniging Schiedam-Zuid niet onverdeeld gelukkig met het nieuwe pro-- ject. Bij de ontwikkeling van dé plannen heeft de vereniging geen inspraak gehad, terwijl toch veel van haar leden rond de Plantage wonen. Voorzitter Albert Bons: „Dé, plannen, die de gemeente nu lanceert, vind ik het aanzien niet waard. In het verleden is geregeld overleg gevoerd m de wijk over nieuwbouw. Achteraf bleken bewoners heel tevreden. Kijk maar naar het GTB-ter rein: in samenspraak met de be woners zijn daar uiteindelijk leuke woningen uitgekomen". Daarom bepleit Bons alsnog in spraak. In de commissieverga dering, waar dat deze week ter sprake kwam, zei wethouder Hans van Kleef: „Ook ik werd in een uitermate laat stadium ge confronteerd met de Lange Nieuwstraat. Iedereen hier dacht: Lange Nieuwstraat, dat as centrum (en hoort dus bij wet houder Zijdeveld - red.). Pas toen B en W over de kredieten gingen praten, zeiden we: dat is Zuid, dat hoort in mijn commis sie thuis". De wethouder zegde toe dat de grenzen opnieuw wor den getrokken tussen de wijken. „Bewonersvereniging Schie dam-Zuid ontvangt subsidie, ook voor haar leden rond de Plantage, dus kan zij in het ver volg ook meepraten over bouw plannen in dat gebied". Vreemd is dat een gemeente als Schiedam, die juist de bouw van dure koopwoningen voorstaat om het gemiddelde inkomen- speil van de bevolking wat te verhogen, in de nogal chique Lange Nieuwstraat juist wonin gen in de woningwetsfeer neer zet. Aanvankelijk waren koop woningen de bedoeling, maar het oppervlak Is zo klein dat zij dan wel heel duur waren gewor den, of onaanvaardbaar klein, dus onverkoopbaar. CDA-raadslid Els Hellwig vond dat er alsnog inspraak voor de omwonenden moet komen. Maar volgens adjunct-directeur Frans Griffioen van gemeente- r werken moeten de plannen vóór 1 juni worden ingeleverd bij het rijk en is er deze keer geen tijd meer voor. Vlaardingen Steeds meer wandelaars en fietsers maken gebruik van het veerpont)"e in de Broekpolder. Via wegwijzers is de route te vinden naar het pon tje aan de zuidoostelijke oever van het Bommeer, aan de Maas landse zijde van de Trekkade. De veerpont is tevens bedoeld om de voet- en fietsverbinding tussen de gemeenten Vlaardin gen en Maasland te verbeteren. Het pontje vaart dinsdag, woens dag en donderdag tussen 11.00 uur en 19.00 uur, op vrijdag tus? sen 13.30 uur en 19.00 uur en op zaterdag en zondag tussen 10.00 uur en 19.00 uur. Surfers, die met de zeilplank worden overgezet, betalen/1,25, voetgangers 50 cent en fietsers een gulden. Wande]- en fiets routes zijn bij de balie van de VW in het stadhuis verkrijg baar. Vlaardingen - Het internationa le jeugdtoernooi, dat de Vlaar dingse voetbalvereniging Fortu ne morgen organiseert, wordt niet alleen voor de jonge deelne? we is interessant Zelfs volwasse nen, die niet van sport houden, kunnen hun hart ophalen op het Fortuna-veld Het bestuur js er op het laatste moment in geslaagd Lee Towers te strikken voor een optreden. 7russen elf en twaalf uur zingt Nederlands populairste showman enkele van zijn succes nummers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1