Meer greep op N ieuwland- Oost Gaa t gij maar in de hoek Kraai en Hond af in d'Oude Stoep Kethel juicht niet over 'conserveren' MMSD1GS OflGBIAO SCHIIDlMSatClllllI NB1E WATERWEG COUBANT Vlaardingen begint eigen promotiekrant Actie 'adopteer een plantenbak9 succes Raadsbesluit verrast projectont wikk elaar 'Je eigen nest bevuilen, dat doe je toch niet!' Vrouw mist sieraden Feestje VAN DER GAAG UIT AUTOBRANCHE Wagen bekrast Truck verliest z'n aanhanger WOENSDAG 27 MEI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vljardingert. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen De Kraai en de Hond, de nieuwe muzikale crea tie van Fred Piek en Friedrich Hlawatsch, beleefden gister avond een afgang in het Vlaar- dingse café d'Oude Stoep. De twee routiniers in de Nederlandse popmuziek bekend van Fun gus en CCC hoorden alleen een donderend applaus toen zij hun pauze aankondigden. Dat moet pijn gedaan hebben. Misschien waren de teksten te moeilijk voor de zich luidruchtig amuserende bierdrinkers. Over ijsberen in Bombay ging het, en over goede gesprekken in cafés waar de kunst van de muur druipt. Misschien was de muziek te moeilijk, of te melancholiek. „Waar slaat dit nou toch op?" vroeg menigeen zich vertwijfeld J af, om vervolgens het terras op te 2 zoeken. f Na de pauze werd het optreden J zelfs gênant De Kraai en de Hond probeerden met nummers van The Amazing Stroopwafels het publiek plat te krijgen. Maar die nummers hoort het publiek liever van' de Stroopwafels zelf. Fred Piek en Wim Kerkhof, ja, die waren geliefd in elk café, tot dat Kerkhof met Kien de Bruijn verder ging. Kerkhof was onder de toeschouwers; hij bekeek zijn ex-maatje vanaf de hoek van de bar. Fred Piek beet de bezoekers toe, dat hij liever ophield als zij zo'n herrie bleven maken. „Kunnen jullie nou eens ophouden met dat gezeur? Ik vind dat zó vervelend. Het is dat ik dan mijn geld niet krijg, andere hield ik er zo mee op". Een idee dat bij een deel van het publiek niet slecht viel: „Mis schien kun je tekenen voor de helft van het geld". De Hond en de Kraal in d'Oude Stoep. Op de achtergrond lacht Stroopwafel Kerkhof. Vlaardingen Inwoners van Schiedam, Maas sluis, Maasland, Spïjkenisse en het Westland kun nen vanaf volgend jaar uitgebreid lezen hoe voor treffelijk het in Vlaardingen wonen, winkelen en recreëren is. In samenwerking met de plaatselijke middenstand gaatde gemeente een krant uitgeven met uitsluitend positief nieuws. De regionale voorlichtingskrant, die twee keer per jaar verschijnt, gaat per editie acht pagina's op weekendformaat tellen en wordt bij 150.000 gezin nen bezorgd. De gemeentelijke voorlichters zor gen voor de tekst; de advertentiewerving en ver spreiding wil Vlaardingen uitbesteden aan een uitgever van huis-aan-huisbladen. De krant maakt deel uit van het Vlaardingse pro motiebeleid. Maar anders dan de centrum winke liers, die er een in helgele overalls gestoken pro motieteam op uitsturen, tooit het wervingsblad zich niet in kakelbonte kleuren. Wel gaat volgens voorlichter Jan Maneij de opmaak drastisch ver schillen van de doorgaans weinig speelse pagina Gemeentegebeuren in Groot Vlaardingen. De gemeente trekt voor het blad met zijn blijde tij dingen per nummer 15.000 gulden uit. Schiedam Een 68-jarige Schïedamse mist na een bezoek van inbrekers gouden en zil veren sieraden met een totale waarde van 10.000 gulden. Hoe de inwoners de woning aan de Johan Braakensiekstraat kon den binnenkomen, is ook de po litie nog een raadsel. Door een valse sleutel te gebrui ken konden dieven een woning aan de Marconistraat in Schie dam op eenvoudige wijze bin nenkomen. De huiskamer werd grondig doorzocht en een bedrag van 2300 gulden ontvreemd. Uit een tuinhuisje in Vijfsluizen werd door onverlaten een porta ble zwartwit-televisie en een ra dio weggenomen. Ingebroken werd ook in een woning aan de Daltonstraat in Schiedam. Door een schuifraam te forceren kre gen de dieven toegang tot de wo ning. Een CD en een cassettere corder werden weggenomen. Schiedam Ook bij slecht weer kan de Schïedamse jeugd zich deze zomer vermaken op de bouwspeelplaats. Het timmer- kamp aan het Hoofdplein heeft van het Jantje Beton-fonds geld gekregen om een container aan te schaffen. Vorig jaar werd die 'keet' gekocht, dit jaar zijn er stoeltjes en een werkbank in aangebracht Maassluis Het plan van de gemeente Maassluis om bur gers plantenbakken te laten adopteren is een redelijk suc ces geworden. De plantsoenen dienst van de dienst gemeente werken heeft momenteel twintig bakken in verschillen de wijken van de stad ge plaatst „Maar dat kunnen er nog veel meer worden", aldus initiatief nemer Ab van Rijn van de plantsoenendienst. „In het ma gazijn staan nog zo'n honderd bakken. Als mensen willen, kunnen ze zo een bak krijgen". Enkele jaren geleden verdwenen de plantenbakken uit het Maas- sluisse stadsbeeld. Het onderhoud kostte de gemeente te veel geld en daarom werd besloten om de bak ken te verwijderen. Vooral de winkeliers hadden moeite met die maatregel. Ab van Rijn: „Twee jaar geleden hoorde ik van een winkelier, dat het zonde was dat de bakken wa ren verdwenen. Ik heb toen ge zegd: de bakken staan in het ma gazijn, als jullie ze zelf met plan tjes vullen en onderhouden is dat prima. Het plan is door de winke liers besproken; iedereen was en thousiast, alleen op het stadhuis hoorden wij helemaal niets meer van de ondernemers. Toen heb ben wij het plan aan de wethou der voorgelegd en die vond het een goed idee om burgers een plantenbak te laten adopteren". Twintig plantenbakken verfraai en nu het stadsbeeld in Maassluis. „En het frappante is", aldus Van Rijn, „dat de meeste bakken zijn geplaatst op het Schanseiland. In de wijk wonen maar weinig men sen, maar de bewoners waren zo enthousiast, dat direct een aantal plantenbakken is geplaatst Ook een middenstander heeft een bak geplaatst en ik hoop nu maar dat meer winkeliers dat doen". Nog steeds kunnen inwoners van Maassiuis een plantenbak adopte ren. „We gaan door met deze ac tie", stelt Ab van 'Rijn: „De eerste aanzet is nu gegeven; volgend jaar hoop ik dat alle plantenbakken uit het magaz.jn verdwenen zijn". Wie een plantenbak wil adopte ren, kan contact opnemen met de plantsoenendienst in Maassluis, telefoon 19111. Compleet met strenge meesters en juffen herleefde'op de Jenaplanschool de tijd van Ot en Sien. Vlaardingen De anders zo uit bundige leerlingen van de Jena planschool zaten gisteren opval lend braaf en gedwee in hun bankjes. Ze mochten geen Joke zeggen tegen de juf; die heette opeens mevrouw Passchier. Er. zelf werden ze aangesproken met 'gij': „Gaat gij maar in de hoek staan. Met uw neus tegen de muur". Echt onder de indruk waren de kinderen niet van die strenge aanpak. Zelfs strafregels schrij ven deden ze met een nauwe lijks verholen glimlach. „Ze hebben er zelf om gevraagd", verklaarde directrice Yvonne Koorengevel met pretoogjes. Dat klopte. De 44 jongens en meisjes van de school aan de Kraanvogellaan wilden wel eens weten hoe het er ten tijde van hun opa's en oma's in de klas aan toeging. En ze hadden er heel wat voor over om dat te ontdekken. Vuile vingers bij voorbeeld, want al het koper moest gepoetst dat deden schoolkinderen vroeger immers ook. Zo'n pakje uit de tijd van Ot en Sien is trouwens helemaal niet raar als iedereen, de juf in cluis, erin rondloopt. Met een gemak alsof dat de ge woonste zaak van de wereld was, dreunden de leerlingen van meester Van Hasselt de belang rijkste steden in Zuid-Limburg op en vervolgens de tafel van twaalf. „Sommigen willen zeifs geslagen worden, omdat ze ge hoord hebben datje vroeger een tik kreeg als je ongehoorzaam was. Maar dat gaat ons toch net iets te ver", aldus Yvonne Koor engevel. Aan het dagje opa en oma spelen zullen de kinderen van de Jena planschool ongetwijfeld met ple zier terugdenken, als ze volgend jaar verhuizen naar hun nieuwe gebouw aan de Van Maanen- straau Ook de Van Kampenschooi aan de Paterstraat zag er gisteren al lesbehalve eigentijds uit. Daar stonden de lessen helemaal in het leken van Hans en Gïletje, Assepoester en de wolf en de ze- Compleet met strenge meesters en juffen herleefde op de Jena planschool de tijd van Ot en Sien. ven geitjes. Het schoolgebouw was met behulp van de ouders omgetoverd in een sprookjespa leis. Natuurlijk werd er veel voorgelezen over verre landen, waar prinsessen lang en geluk kig leefden met prinsen die op het nippertje werden gered van een eeuwig bestaan als groene kikker. Hel sprookjesproject werd beslo ten met een puzzeltoeht voor verklede leerlingen en hun ou ders. Sommige groepen knoop ten aan het feest een schoolreisje naar de Efteling vast. Schiedam De bewoners van Kethel zullen zich niet zonder morren een nieuw bestemmings plan in de maag laten splitsen. De argumenten van de gemeen te werden gisteren tijdens een in formatieavond in de Blauwe Brug met een flinke scepsis tege moet getreden. Een nieuw bestemmingsplan Kethel-Dorp moet de drie verou derde deelplannen, die dateren uit de periode 1964 tot 1975, over bodig'maken. Uitgangspunt is dat de bestaande situatie zoveel mogelijk wordt 'geconserveerd'. Veel bewoners van Kethel had den zo hun twijfels over de be weegredenen. ïs het werkelijk waar dat men op het stadskantoor oude plannen wil wegvagen, 'om dat die ingrijpende veranderin- fen in het historische dorp moge- jk maken?' In de volle grote zaal van het wijkcentrum kon men er niet van overtuigd raken. Kethel zit vooral tegen twee on derdelen van het nieuwe bestem mingsplan aan te hikken. De voorstellen om verschillende open plekken in te vullen kun nen de historische sfeer aantas ten, meenden verschillende in sprekers. Vooral nieuwbouw aan bet Noordeinde, pal naast de kerk, valt slecht in de gemeen schap, Een eerder plan werd ja ren terug eveneens weggehoond. Toen zouden er elf of twaalf be jaardenwoningen moeten verrij zen. In de bijstelling gaat Schie dam nu uit yan 4 tot 8, maar tus sen haakjes staat: of meer. De omwonenden hadden gisteren verschillende argumenten tegen dat plan. De toch al geringe hoe veelheid parkeerplaatsen in het dorp wordt nog verder uitge dund, maar met name de aantas ting van de historische omgeving was een doorn in het oog. „Er kunnen daar huizen van negen meter hoogte worden gebouwd. Het zicht op de kerk wordt daar door ontnomen", meende een In- spreker, Dat in de huidige situatie zelfs de bouw van een bank van drie lagen is toegestaan, kon de te genstanders niet op andere ge dachten brengen. 2 Kethel moet verkeersluw wor- g" den. Daarover zijn plannenma- g kers en bewoners het eens. Alleen tussen de manieren, waarop dat o moet worden bereikt, ligt een we reld van verechfl- Dat het trans portbedrijf van Van Tiel wordt 'wegbestemd', zodat het vracht- wagenverkeer door het dorp aan banden wordt gelegd, daar zijn de partijen het over eens. Anders ligt het met het voornemen de ver binding tussen Abel Tasman straat en Kerkweg tot fietspad te bombarderen. Argument'van,de gemeente is dat daarmee de Zvfa- luwlaan wordt ontlast, maar in de buurt vreest men dat het daar dan juist een 'racebaan' wordt Een dergelijke ingreep zal echter nog minstens twee tot drie jaar op zich laten wachten en gaat -pas spelen, als de wijk Spaland in ont wikkeling komt, klonk het ge ruststellend uit de mond van Flip Bohré van de afdeling stadsont wikkeling. „En als ik die periode noem, ben ik nog optimistisch", liet hij erop volgen. i Vele kritische bewoners laten zich het nieuwe bestemmingsplan voor Kethel-Dorp toelichten. Vlaardingen Wim van der Gaag stopt op 15 juni met zijn ac tiviteiten als autoverkoper. Om gezondheidsredenen doet Van der Gaag na twintig jaar zijn be drijf in de 4e Industriestraat over aan Gulden Autoverhuur uit Barendrecht De nieuwe ei genaar is van plan de 2aak uit te breiden met 600 vierkante me ter. Van der Gaag, die in Viaardin- .gen behalve als autodealer ook grote bekendheid kreeg als inte rim-manager van de noodlijden de jetaalde voetbalclub FC Vlaardingen, streeft volgens Toyota-importeur Louwman en Parquf al geruime tijd naar af bouw van zijn carrière. Volgens sales-manager Machiel- sen bij het importeursbedrijf in Raamsdonkveer wordt Van der Gaags dealerschap voorlopig ge splitst tussen Polderman in Schiedam en Maromé in Maas sluis. De importeur kwam dat gisteren met de Vlaardingse za kenman overeen. De nieuwe ei genaar in de Industriestraat zou zich gaan zich toeleggen op het verhuren van auto's. Overigens ontkende Wim van der Gaag re gelmatig dat hij zijn bedrijf van de hand zou doen: hij sprak zelfs over uitbreiding van zijn activi teiten in de autobranche. Schiedam In de Bellslraat in Schiedam-Oost heeft iemand met een scherp voorwerp een auto bekrast, wat de 26-jarige ei genaar een schadepost van dui zend gulden opleverde. De politie van Schiedam heeft vannacht drie jeugdige inwo ners van de stad aangehouden, die ervan werden verdacht een ruit te hebben ingegooid van sportzaak Ritman in de Oranje straat. Nader onderzoek leerde dat slechts één jongen verantwoor delijk was voor net ingooien van de ruit. Hij werd door de politie meegenomen naar het bureau en ingesloten. He]ft PvdA verwerpt zelfkritiek Vlaardingen PvdA'er Jan Booister kreeg gisteravond van zijn afdelingsvergadering de wind van voren. „Dat doe je toch niet: zo je eigen nest bevuilen", reageerden leden op het rapport, dat Booister met acht anderen schreef over de kritiek van de achterban op de Vlaardingse so cialisten. Maar ook op het be stuur, dat het rapport heeft ver worpen, kwam felle kritiek. 'Lafhartig', vonden sommigen die houding van het bestuur. „Wees blij dat er mensen zijn die hun nek uitsteken". De fractie kwam vlak voor de vergadering in zaal Concordia met een reactie op het rapport- Booister, En al laakten de Pvd A- leden in de gemeenteraad de veelal op de man gespeelde kri tiek 'zo draagt de werkgroep bij aan het versterken van totaal ongegronde roddelverhalen' zij bleken wel bereid de hand in eigen boezem te steken. „Er zal aandacht worden besteed aan het verbeteren van de contacten met de achterban en de kiezers, en een betere presentatie van het beleid", belooft de fractie in de brief. Maar vooral oudere PvdA'ers waren geschokt door het rap- port-Booister, waarin een deel van de achterban zijn gal spuwt over 'die arrogante fractie'. „Ik heb helemaal geen behoefte om over dit rapport te discussiëren. Het is nota bene geschreven door twee mensen die bij de laat ste verkiezingen op de SP heb ben gestemd. Dat zijn zeer wak ke schakels in onze groepering. Die hebben het hazepad al geko zen", zei er één. „Mijn bloeddruk steeg toen ik de verhalen in de krant las over dit rapport", zei een ander. „Wat is dit voor een afbraakpolitiek?" Er was zelfs een partijlid, die van het rapport nog meer stem menverlies verwachtte: „De mensen die over het rapport ge lezen hebben zeggen: wat een te- ringzootje is het bij jullie in de partij. Daar stem ik niet meer op. hoor!" Jan Booister hield de partij voor, dat zij toch vooral niet de kritiek moest negeren. „Want het is goed mis met de PvdA in Vlaar dingen. De onvrede bij de men sen zit veel dieper dan wij dach ten. De bevolking wordt straal genegeerd en dan vraagje erom dat ze je arrogant gaan noemen. Mensen willen als volwassenen benaderd worden en daar schort het aan in onze partij". Hij waarschuwde zijn partijge noten om de koers bij te stellen. „Want de PvdA'ers hebben geen trek meer ïn hun eigen Vlaar dingse club. Wij hebben nu elf zetels, maar als er niets veran der.1 worden dat er bij de volgen de verkiezingen nog minder". En hij was niet de enige die daar bang voor was: „Als wij niet dur ven veranderen, zitten wij over drie jaar met de gebakken pe ren". Voorzitter Rob Suurendonk bleef echter de waarde van het werk van Booister en zijn com missie ontkennen. „Wat in dit rapport staat wisten wij allang. De Vlaardingse roddel over Goudriaan, die gaat al jaren". En de raadsleden hielden zich bui ten de discussie. Schiedam Adge BV zal de ontwikkeling van het voor malige Bols-complex aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan waarschijnlijk moeten opschorten. Op last van de gemeenteraad worden alle activiteiten in Nieuw- land-Oost voor minstens een jaar bevroren. De raad heeft bepaald dat er een nieuw be stemmingsplan moet komen en daarmee het oude buiten werking gesteld. George Toth, directeur van Adge BV, was van plan van de vroegere branderij De Koning een handelscentrum te ma ken, maar hij lijkt door het on verwachte raadsbesluit geen kant op te kunnen. In het ge bied mogen geen wegen of parkeerplaatsen worden aan gelegd, en er mogen geen stortplaatsen, opslagterreinen of loodsen worden ingericht. Ook mogen er geen nieuwe of tweedehands auto's worden verkocht. Kort nadat hij in apnl de al jaren leegstaande branderij had ge kocht waarvoor ook de ge meente in de markt was maak te Toth bekend dat een Hongaar se firma er Nederlandse mesto verschotten wilde gaan verhan delen. Toths partner, autohande laar Ad Kurstjens, overwoog aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan een showroom te vesti gen. Die plannen lijken nu op los se schroeven te staan. De gemeente ontkent dat het raadsvoorstel, dat maandagop het laatste moment aan de agenda werd toegevoegd, werd overge nomen om Toths plannen te dwarsbomen. „Al kan ik de con clusie, dat dit besluit iels te maken heeft met de huidige activiteiten rond het Bols-terrein, niet belet ten". zegt Martin Smit. ambtenaar bij Openbare Werken, diplom*. tiek. Volgens Smit bevat de verklaring van de gemeenteraad niet meer don een standaardpakket aan maatregelen. Zo zou de bepaling die betrekking heeft op de ver koop van auto's bedoeld zijn om te voorkomen, dat een sloper er wrakken gaat opslaan. „Als er ie mand van plan was daar auto's te gaan verhandelen, treft hij het niet", reageert Smit laconiek op Kurstjens' plannen voor een showroom. De vraag waarom de gemeente raad plotseling zo geïnteresseerd is een gebied dat zij jarenlang links liet liggen, laat Smit onbe antwoord. „Daar kan ik niets op zeggen", „Het besluit zat al een hele tijd in de pen", beweert bur gemeester Reinier Scheeres (por tefeuillehouder economische za ken). Volgens Scheeres betekent de verklaring niet, dat alle activi teiten in Nieuwland-Öost voorlo pig stilliggen: „Als meneer Toth daar iels wil ondernemen, moet hij gewoon met zijn plannen naar ons toekomen. Dan kunnen we die toetsen aan de geest van het toekomstige bestemmingsplan". Smit zegt dat de gemeente het be sluit nam om de ontwikkelingen in Nieuwland beter in do hand te kunnen houden. Tot nu toe mocht daar bijna alles; nu komt er een gepreciseerde beslemming, met behalve industrie ook wo ningbouw. Toth is verrast: „Voor dat wij dit complex kochten, hel> ben we uiteraard eerst het be stemmingsplan ingezien. Dat liet alle ruimte voor onze activiteiten. Maar echt ongerust maakt deze maatregel ons niet. We houden beslist rekening met de wensen van de gemeente". Vlaardingen Door éen 'ge compliceerde aanrijding heeft het verkeer op-xijksweg 20 gis teravond vanaf half zeven ge ruime tijd in de file gestaan. Een vrachtwagen verloor op de noordelijke rijbaan door een los geschoten koppeling zijn aan hanger en veroorzaakte een bot sing. Daarbij werd een perso nenauto over de vangrail getild en op de andere weghelft gesme ten. Twee andere personenauto's werden beschadigd toen de la ding van de vrachtauto, een kleine tractor, van de truck viel. Bij het ongeluk raakte niemand gewond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1