College ruziet en trekt begroting in I l Oud-burgemeester Van Dijke overleden Strijd tegen boom- vandalisme m T immerkamp blij met Jantje Beton Hmsvmlscheidmg in Woudhoek en Gorzen VLAARDINGSIIIIIAI SCHIEOAMSOHE COURANT NIEUWE WATERWEG CIIIAil John kroes Boos over ritprijs Van Kalken: Kom ik daarvoor uit België fietsen Niet opgelet: portemonnee weg Joke Fial volgt Daalmeijer op 1 Rugklachten? hüisfa-totaai Dagrecreatie gelegaliseerd Raad eenstemmig ■HMHTEBWHil avenslraat 6, 3131 BC Viaafdingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209 DONDERDAG 4 IUNI 1987 'Een doordouwer, die Maassluis hielp n, opbouwen' i Ede Oud-buxgemeester van Maassluis M.K. vai* Dijke is gisteren na een kortstondig ziekbed op 63-jari- ge leeftijd overleden. Hij was de laatste acht jaar bur- - gemeester van Ede. Mattheus Karei van Dïike is bijna 46 jaar in overneids- dienst werkzaam geweest, waarvan ruim 26 jaar als bur- gemeester. Hij begon zijn loop baan als burgemeester in de gemeente Axel en kwam via Maassluis op 1 januari 1979 naar de gemeente Ede. Daar was hij aan zijn tweede ambts periode bezig. Op het Maassluisse stadskan toor heeft het overlijdensbe richt diepe indruk gemaakt Van Dijke, die van 1972 tot eind 1978 burgemeester was van de Eerste stad aan de Wa terweg, maakte daar in die be trekkelijk korte periode veel vrienden. Oud-wethouder Koos Smit bijvoorbeeld had nog regelmatig contact met Van Dijke na diens vertrek naar Ede, „Ook tijdens zijn be stuursperiode nodigde hij amb tenaren en collegeleden regel matig thuis uit voor een gezel lige avond", herinnert wet houder IzaSk van der Knaap zich. De gisteren overleden oud-bur- gemeester van Maassluis M.K. van Dijke wordt in de Eerste stad aan de Waterweg getypeerd als een 'doordouwer*. Vlaardingen Met de onlangs aangenomen kap verordening in de hand hoopt de gemeente Vlaar dingen krachtiger te kun nen optreden tegen 'boomvandalen'. Het komt regelmatig voor dat bo men blijvend beschadigd worden en zodoende ge kapt moeten worden, om dat er vernielingen zijn aangericht. De ^plantsoenendienst werd dinsdag weer met een ver- mink te boom geconfronteerd. Op de kruising Van Leeuwen- r hoekstraat/Lorentzlaan moet een kastanjeboom, verdwijnen, die vermoedelijk met gif is be-' sprenkeld. Ook is er in de boom gezaagd en geboord. De schade wordt geschat op 600 gulden. Sinds de invoering van de kapverordening is het moge- lijk om de waarde van een boom, en dus de hoogte van de aangebrachte vernielingen, te bepalen. De gemeente wilde vernielers vroeger voor de kosten laten opdraaien, maar had geen leidraad om de hoog- te van de schade vast te stel len. Dat leidde er vaak toe dat er tussen dader en overheid - onenigheid ontstond over de exacte economische waarde. De zogenoemde boom waarde bepaling biedt nu uitkomst. Aan de hand van factoren, zo als de afmetingen van de boom, de algemene conditie en de plek waar deze geplant is, wordt een rekensom gemaakt Vooral het oude bomenbestand in het Hof heeft regelmatig te lijden van vernielingen. Het college van Ben W hoopt dat de nieuwe kapverordening preventief zal werken. In de verordening is verder geregeld dat voor het kappen van een boom vergunning is vereist Doet men dat niet, dan kan een herplantplicht worden op gelegd. Schiedam Onenigheid over de ritprijs was voor een 28-ja- rige Schiedammer vannacht om twee uur. aanleiding zijn woede op een taxi te bekoelen. Dat gebeurde op de Burge meester Honnerlage Grete- laan. De man vond dat hij te veel moest betalen., Hij rukte daarom een buitenspiegel van de auto af en schopte een fiin- këTcieuk in het spatbord. Hij is door de politie aangehouden. Dynamisch Van der Knaap karakteriseert Van Dijke ais een 'doordou wer'. „Hij was iemand die ruimte nodig had om zijn idee ën uit te voeren. Maar dat ging nooit ten koste van de plezieri ge samenwerking". De van huis uit anti-revolutio naire Van Dijke kwam naar Maassluis in een tijd dat de stad een dynamische tijd door maakte. Zijn belangrijkste bij drage aan de ontwikkeling van de gemeente was de bouw van het nieuwe stadhuis in Koningshoek. Hij wist de ge meenteraad, die vooral kri tisch stond tegenover de kos ten, ervan te overtuigen dat het ambitieuze project het budget niet zou overschrijden. „Een belofte waar hij zich ook stipt aan hield", aldus IzaSk van der Knaap. Van Dijke kreeg maar weinig gelegenheid zelf te genieten van het nieuwe onderkomen voor het ambtelijk apparaat Kort nadat prinses Margriet het stadhuis had geopend, werd Van Dijke benoemd tot eerste burger van Ede. „Een typische doorstroom-burge- meester", zegt Van der Knaap. Zandaffaire Tijdens zijn ambtsperiode in Maassluis werd Van Dijke ook geconfronteerd met spraakma kende zaken als de zandaffaire en de 'zakkende Zanevelder', een door het hoge tempo in de stadsontwikkeling slecht on- derheide flatgebouw. Vooral de zandaffaire, waarbij voor miljoenen guldens werd ge fraudeerd, bezorgde het Maas sluis van Van Dijke een slech te naam. „Maar als ik er nu doorheen rijd, denk ik toch: nou, ik weet niet hoe het er hier had uitgezien als Van Dijke er niet was geweest. Die man heeft de stad enorm voor uit geholpen", zegt oud-ge- mee ntevoorhchter Koos Del haas. M.K. van Dijke hield zich niet alleen bezig met bestuurszaken op ambtelijk niveau. Hij had diverse nevenfuncties. Zo was hij één van de oprichters van de Taptoe Delft, hoogheem raad van het hoogheemraad schap Delfland en voorzitter van het Informatiecentrum Scholenbouw in Rotterdam. Van Dijke was officier in de orde van Oranje-Nassau en drager van het verzetsherden- kingskruis. Bovendien werd hij voor zijn rol in het verzet onderscheiden met het gouden kruis van de in ballingschap verkerende regering van de republiek Polen. VVV ,4 Schiedam In een onbe waakt ogenblik is van een 28- jarige Schiedamse gisteren een portemonnee met daarin 1500 gulden en enkele cheques ge stolen. De vrouw had haar tas even op de toonbank in een winkel aan de Hoogstraat ge zet, toen de portemonnee eruit werd weggegrist. Alles ging zo snel, dat zij 3e politie geen sig nalement van de dader ken geven. In een bedrijfspand aan de Gustoweg is 2550 gulden uit de kluis gestolen. Bovendien werd voor 1100 gulden schade aangericht. De politie arresteerde gister avond om negen uur op de Broersvest een 41-jarige Schie dammer, die even daarvoor de etalageruit van een schoenen zaak had ingegooid. De man werd in de kraag gevat, nog voordat hij iets uit de etalage kon meenemen. - SP-raadslid Joke Ral legt de verklaring af. Vlaardingen De SP heeft een nieuw raadslid. Als op volgster van Willem Daalmeij er, die het politiek bedrijf slecht beviel en die het hoven- dien niet zo kon vinden met voorman Poppe, werd gister avond Joke Fial-van Winger den geïnstalleerd. Zij werd 43 jaar geleden geboren in Loos- duinen, groeide op in "Waterin gen en werd in Vlaardingen vijf jaar geleden lid van de SP. Joke Fial was niet de nummer zes op de lijst van de vijf raadsleden tellende SP, maar werd op een ledenvergadering met algemene stemmen verko zen tot opvolger van Daalmeij er. Meteen na de installatie volgde een schorsing, waarin haar collega-raadsleden de tijd hadden om haar te feliciteren. Vlaardingen Het colle ge van PvdA, CDA en WD zorgde gisteravond opnieuw voor beroering in politiek Vlaardingen, door de meerjarenbegro- ting in te trekken toen de raadsvergadering al be gonnen was. Geschrokken van kritiek van de PvdA besloot het college, op aandrang van CDA en VVD, de behandeling van de inderhaast gemaakte begroting uit te stellen tot september. Rien Lensvelt (SGP) vond het 'diep treurig' en Remi Poppe (SP) noemde het 'een scherts vertoning". „Dus er is ruzie in de coalitie", concludeerde Pop pe. VVD'er George Neijssel beaamde dat en deelde en pas sant een kat uit aan de PvdA. De raadsvergadering was koud begonnen, of burgemeester Fred van Lier kondigde een schorsing aan die een kwartier zou duren. Welke partij de schorsing had aangevraagd, of wat er besproken moest wor den daarnaar kon in de wandelgangen slechts worden gegist. Na meer dan een half uur keerde het college terug. Van Lier Jas een verklaring voor; „Signalen vanuit de commissies, die in de fracties van de coalitie doorgesproken zijn, hebben het college doen besluiten de meerjarenbegro ting van de agenda af te voe ren". Een merkwaardige verklaring, vond menigeen. „Want dan hadden ze ook al veel eerder kunnen besluiten het punt van de agenda af te voeren". Neijs- pDA'ers Leo de Snaljer, wet houder Chris van Roon, Maarten Vermeer en Aart Kool beraden zich over de begroting. sel echter wierp licht op de zaak: „De PvdA-fractie heeft ons vanmiddag om half vier pas meegedeeld, dat zij de be groting niet zal steunen". Woedend was de WD'er over die opstelling. „Toen de begro ting werd opgesteld, heeft geen van de partijen een voor- Alle maten per stel; 1349.- Géén entourage, (die koopt u later wel) wèl het béste en meest komfortabele slaap- systeem dat u zich denken kunt; 2 lattenroosters, elk op eigen poten 2 x 70 br - 2 x 80 br - 2 x 90 br - 2 x 100 br, hoofd- en voeteinden verstelbaar, èlk-apart instelbaar op gewenste hardheid 12 jaar hülsta garantie Al SO Jaar voorlichting over wonen en elapert alle slaapkamers, alle woonkamers Met 12 jaar garanbe De zaak waar u niets vooruit hoeft te betalen Singel 51 (echter Broersvest) Schiedam. 010 -.4267920 Martijn Moes knipt het lint door, waarmee de pas opgekalefaterde container van het timmerkamp voor geopend is verklaard. Kinderen uit de Gorzen kijken toe; achter hen staat begeleider Gerrit van Schuppen. achter het Schreihuisje. Ver keer is er nauwelijks, ouders kunnen gerust zijn. Hoelang het timmerkamp nog zal be staan, is niet te zeggen. Er zijn bouwplannen in ontwikkeling geïmproviseerde hengels bij architect Bram van Hengel houten beesten met een van Groep 5 uit Rijswijk, in of gooim "stzakken opdracht van de SSN uit Schiedam en Fraanje Schiedam Het ruikt er naar de lente, maar de kinderen zijn veel te enthousiast om voor het geurend groen aan dacht op te brengen. Zij tim meren, slaan spijkers^ vissen met naar haak naar getekend" ren. Van alles en nog *r te doen. Vanaf vandaag aU..,ien zij ook weer crossen op de baan die Jantje Beton ooit schonk. Gistermiddag vierden de kin deren dat de container, waarin zij hij slecht weer onderdak kunnen vinden, geheel opge knapt was ook nu met steun van Jantje Beton. Een delega tie van het nationaal jeugd- fonds was overigens verhin derd voor de officiële opening, zo kregen Annelies de Groot en Gerrit van Schuppen op de valreep te horen. Zij houden deze zomer namens clubhuis Zuid toezicht op de bouwspeel plaats op het Hoofd. Het timmerkamp ligt op een prachtige plek, geheel omge ven door bomen en struiken, Vlaardingen Het plaatsen van toercaravans op een aan tal gazons in de Lickebaert en de Broekpolder is niet langer strafbaar. Dat zijn het gemeen tebestuur van Vlaardingen, de politie en het recreatieschap Midden-Delfland met elkaar overeengekomen. De maatregel kent overigens enkele beperkingen. Het be treft drie gazons ten zuiden en oosten van de Watersportweg en bij tennisvereniging VLTC. Verder zijn ook de gazons in de oeverstrook 'De Licke baert', die grenzen aan voor auto's vrijgegeven wegen en parkeerplaatsen vrijgegeven. behoud gemaakt. Dit is een treurige zaak. Er is hier maar één partij die steken heeft la ten vallen, en dat is de PvdA". Ook CDA'er Aart Kool vond het intrekken van de begro ting een 'dieptreurige verto ning'. „Wij gaan node akkoord met dit voorstel, want wij wa ren gereed en in staat om de zaak te behandelen". Alleen de PvdA liet bij monde van fractievoorzitter John Kanshuïjsen weten geen moei te te hebben met het uitstel. „Het was toch een onvoldra gen begroting. Het heeft aan tijd ontbroken om er goed over na te denken". Maar de PvdA-wethouders Bas Goudriaan en Arij Maarle- veld begrepen niets van de manoeuvre van hun collega's Chris van Roon (CDA) en Jan Madern (VVD). „De kritiek van de PvdA op de meerjaren begroting valt nogal mee", zei Goudriaan. „Wij hadden dat stuk best nu kunnen behande len. Dan had het bijgesteld kunnen worden". En Maarle- veld vulde aan: „Materieel ge zien verandert er toch niets. De begroting wordt hooguit hier en daar wat bijgesteld en onderbouwd". De oppositie deed een vergeef se poging om de begroting als nog behandeld te krijgen. „Zet maar weer op de agenda", vond Poppe. „Een belediging voor de volksvertegenwoordi ging", Yond hij hét intrekken van de begroting. „Deze drie partijen maken er een zootje van. En dit wil de stad bestu ren", schamperde hij. D66'er Van Rijn en Lensvelt sloten zich bij het voorstel van Poppe aan. PSP'er Arnold van Kalken had danig de smoor in. De le raar maatschappijleer onder brak speciaal voor de behan deling van de begroting een reis met zijn school. „Kom ik daarvoor helemaal uit België fietsen?" mokte hij. Van Kal ken had stevig willen uithalen tegen het proaukt van PvdA, CDA en VVD. „Zijn hier een stel halve gare zolen aan het werk geweest?" stond er in zijn op schrift gestelde reactie. Maar hij kreeg niet de gele genheid om die woorden uit te spreken. Het college gaat zijn huiswerk overdoen. Schiedam Bakken of zak ken? Aad Wiegman is er nog niet helemaal uit. Maar over een kleine maand is het rap port van de openbare nutsbe drijven klaar. Dan kan de wet houder een verantwoorde keu ze maken tussen verschillend gekleurde vuilniszakken of opvallend vormgegeven afval bakken. Wiegmans dilemma heeft alles te maken met de proef om in 500 tot 1000 Schiedamse gezin nen het huisvuil te gaan schei den aan de bron. De proef kan van start zodra het materiaal is gekozen en ingekocht. De deelnemers zetten twee bakken (of zakken) in plaats van één in de keuken en depo neren in de ene het GTF-afval (groente, tuinprodukten, fruit) en in de andere de rest van de dagelijkse rommel. De vuilnis man haalt het afval apart op en brengt de GTF naar een stortplaats waar er compost van gemaakt wordt. De rest gaat gewoon per spoor naar de VAM in Wijster. Woudhoek en de Gorzen zijn de wijken die het experiment mogen uitvoeren, want daar staat veel laagbouw (in flats is het gesleep met dubbele.vuil- nïszakken ondoenlijk) en wo nen vermoedelijk de meeste milieubewuste Schiedammers. Wiegman twijfelt niet aan het succes van de proef: in Pur- merend, de gemeente waarvan "hij de kunst heeft afgekeken, zijn tot nu toe goede resultaten geboekt. Wiegman wil de Schiedamse afvalstroom niet alleen uit mi lieutechnisch oogpunt verder indammen. Ook financiële be langen spelen een rol. Vuilver werking wordt per ton be taald. Hoe meer elementen er uit het afval worden gehaald voordat het op de grote hoop verdwijnt, hoe lager de reke ning voor de gemeente uitvalt. De De Air Race Condor De Space Bali De Sky Pedalo FAMILY PARK SPECIAAL TARIEF VOOR GROEPEN BESTAANDE UrT DERDE LEEFTIJD OF M1NDERVALIDEN;100 f* (show Inbegrepen) LICHTAART-Kasteriee TEL 09,32.14/55.78.11 Net over de BeI0sche grens C gewng van maandag l/m vrijdag tussen 11 apnl 8 10 |ub en tussen 1 25 sept 1987) Vlaardingen Met algemene stemmen nam de gemeente raad gisteren een motie aan van VVD'er Jan Bulva, waar in burgemeester en wethou ders wordt gevraagd het rou teplan voor gehandicapten als nog uit te voeren. „Wij nemen die motie over, met veel ple zier", zei wethouder Chris van Roon (CDA). De gretigheid, waarmee Van Roon de motie adopteerde, verbaasde een aantal raadsle den. Het vorige college zegde het Vlaardings overleg revali datie (VOR) toe het plan voor een obstakelvrije route voor gehandicapten uit te voeren, of frët rijk daar nu subsidie voor ga* of niet. Maar toen bleek dat 'Den Haag' geen bij drage wilde leveren aan uit voering van het plan, 'vergat' het nieuwe college die toezeg ging. Desondanks zei Van Roon gis teravond volmondig ja tegen de motie. Om alle twijfel bij de gemeenteraad weg te nemen voegde hij daaraan toe: „Een man een man, een woord een woord".Het college moet nu geld gaan zoeken voor het rou teplan, in een begroting die nog een gat van een miljoen gulden ver.iont.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1