23 9 Wordt Rotterdam al schoner 9 Schiedam: geen kans op schoonheidsprijs Aankleders Poetry leunden op studenten Kort geding weerhoudt justitie nog van ingrijpen Een kwestie van lef.... Tien maanden wegens doorknippen remleiding van politiewagens Voorwaardelijke straf voor slaan van zwangere zus 'We willen hier geen gokhuizen' Onderzoekers peilen mening voorbijgangers 'Waar zijn hier de prullemanden?' Paktank en Arco akkoord over opslag en leidingen Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 6 juni 1987 Rotterdam Een 28-jarige Zuldlander, die na een conflict met de plaatselijke politie de remleidingen van twee politie wagens doorknipte, is gisteren door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot een gevangenis straf van tien maanden waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Zijn activiteiten hadden geen dramatische gevolgen, dankzij de goede Stuurmanskunst van een agent die in een van de gesa boteerde wagens wegreed en met behulp van de handrem de wagen tot stilstand wist te bren gen. De rechtbank achtte poging tot moord cq doodslag niet bewe zen, maar wel poging tot zware mishandeling. Het conflict tussen de Zuidlan- der en het plaatselijke politie korps ging om niet betaalde be keuringen. Nadat de politie met enig geweld de voordeur had ge forceerd was voor bem de maat vol. Onder invloed van alcohol beging hij zijn daad. „Als ik nuchter was geweest, was dit niet gebeurd", zei hij op de zit- ting. - De officier van justitie had acht maanden geëist waarvan twee maanden voorwaardelijk. Dordrecht „Ik begrijp dat hier sprake is van een tragi sche familiegeschiedenis, maar geweld van deze aard is ontoelaatbaar". De Dordtse politierechter N.W. Huijgen veroordeelde gisteren een 25- jarige inwoner van Papen- drecht tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van drie weken wegens ernstige mis handeling van zijn zwangere zus. Er was een week voor waardelijk en een geldboete van 750 gulden tegen hem ge ëist Op 30 augustus van het vorig jaar ontstond in het famüiebedrijfje in Dordrecht een handgemeen. Daarbij zou de Papendrechter zijn zes maanden zwangere zus in de buik hebben gestompt en haar met de buik hard tegen een tafel rand hebben geduwd. Hoewel met de baby alles goed is gegaan hield de vrouw een beurs gezicht en gekneusde ribben aan het voorval over. In een brief verzocht de zus offi cier van justitie C.P.E.M. Fonteijn echter afgelopen week van ver volging af te zien, maar deze vond het vergrijp te ernstig. De Papen drechter verklaarde gisteren niet van plan te zijn de ruzie met zijn zus bij te leggen. Ook weigerde hij iets uit de doeken te doen over de toedracht „De hele zaak is mijns inziens sterk overtrokken. U kent de ver houdingen in onze familie niet en die wil ik ook niet uitleggen, dus geeft u maar gewoon uw oor- deel", zei de Papendrechter tegen de politierechter. Aanval op Golden Ten door COCK RUNEVEEN BotterdamJustitie heeft de aanval geopend op de twee Golden Ten casino's in Botterdam en één in Schiedam. In een brief kregen de 'behendigheidseluns' tot afgelopen nacht de tijd vrijwillig de deuren te sluiten om zo straf rechtelijk vervolging te ontlopen. In een kort geding eis ten de gokhuizen gisteren echter een verbod op maatrege len tegen hen. Voor de rechtbank trachtte ministerie hardhandig onder advocaat mr. P. Doedens giste- uit te halen. Hij vindt dat eerst ren de actie van het openbaar moet worden onderzocht of de manier waarop men Golden Ten speelt wel strafbaar is. Tot ergernis van de landsadvo caat mr. E.J. Daalder, citeerde Doelens uit talloze interne en ver trouwelijke rapporten. Evenmin liet hij na de legale, overheidscasi- no's in een kwaad daglicht te stel len. En dat alles was nodig om te bewijzen dat Golden Ten geen kansspel is, maar een behendig heidsspel. Want daar draait het steekspel om. Het zogenaamde observatie- roulette stak een jaar of vier de kop op en profileerde zich als een spel, waarbij het mogelijk is de uitkomst van tevoren te bepalen. Omdat het geen gok zou zijn. hoort het niet onder de Wet op de Kansspelen te vallen. Justitie beweert evenwel het te gendeel. Zegt dat in de praktijk nauwelijks enige behendigheid is gebleken en deze illegale casino's met wisselend succes aan te pakken. Het kort geding nu is een tegenzet op een actie van de officier van justitie mr. H. A.C. Smid. Eind mei zijn de twee organisaties {VIP, dat pas drie weken open is en het in Westduitse handen zijnde OSS) aangeschreven binnen tien dagen de deuren te sluiten. De ^organisatie achter Casino Rotterdam Medewer kers van het bureau Medi ad, een bureau voor com municatieonderzoek, zijn sinds vorige week zaterdag op diverse plaatsen in de stad bezig met een onder zoek naar de mening van de inwoners over de vervui ling van Rotterdam. Giste ren was de Renault Espace van het bureau te vinden in de Zwart Janstraat Het onderzoek vindt plaats in in het kader van de actie 'Rot terdam Schoon' van de ge meente. De opdracht voor het onderzoek werd gegeven door HALT, een gemeentelijke in stelling die onderdelen van de in april gestarte actie voor zijn rekening heeft genomen. Zo coördineerde HALT een pro ject voor zestig Rotterdamse werklozen die overal in de stad getracht hebben graffiti te verwijderen. Gerard Smul ders van HALT: „Ook de eva luatie van de actie is aan ons bureau toevertrouwd. We hebben daarom Mediad inge schakeld om- na te gaan hoe het publiek tot nu toe op de ac tie reageert". Mediad gebruikt voor het onder zoek de modernste enquête-me thoden. Er wordt gebruik ge maakt van draagbare computers, die de gegeven antwoorden met een venverken. Afhankelijk van het antwoord verschijnen op het scherm dan logische vervolgvra gen. Het merendeel van de vra gen laat de keu2e uit meerdere mogelijkheden in de trant van: Vindt U uw wijk a) zeer vuil, b) vuil, c) matig schoon, d) schoon, of e) erg schoon. J. Lasker van Mediad is zeer te spreken over de medewerking van het publiek tot nu toe. „Bijna iedereen is bereid aan het onder zoek mee te doen. Geen scheld- Voorbijgangers worden onder vraagd over het effect van de ac tie 'Rotterdam schoon'. partijen of negatieve reacties". Zijn collega", mevrouw van Oor- tmerssen: „Onze voorlopige in druk is dat de Rotterdamse bevol king zeer gemotiveerd is om een bijdrage te leveren aan de oplos sing van het probleem van de vervuiling van de stad". Aad Wiegman en Evert Collignon halen hun neus op voor de 'aüerbefabbeidste toiletsituatie' op NS-sta- tion Schiedam/Rotterdam-West. SchiedamDe titel Schoonste stad van Nederland kan Schiedam wel op zijn buik schrijven. Al heel snel kwam de jury die gisteren de Brandersstad op zijn properheid beoordeelde tot sombere gevolgtrekkingen. - - - - - viseerde bij die herbestrating Coolsingel het Opleidingsinsti tuut voor Spel en Service, dat ook in Schiedam aan de weg timmert heeft de deuren reeds eenmaal gesloten. Desondanks rolt het bal letje daar al weer twee jaar dag en nacht. „Maar", aldus de landsadvocaat, „de politie heeft hen uitdrukke lijk te verstaan gegeven, dat te zij ner tijd zou worden opgetreden. We willen hier geen gokclubs. Met Golden Ten worden giganti sche, illegale winsten gemaakt. Het Rotterdams beleid is ex op ge richt alle gokhuizen te sluiten. Eerst de illegale, nu die met Gol den Ten". Doedens 'reactie: „Dat is juridisch onbehoorlijk, want de officier heeft geen onderzoek gelast waaruit zou kunnen blijken dat er sprake is van een overtreding van de wet". Het ultimatum aan het adres van de gokbazen liep om middernacht af, maar door het kort geding hebben zij zich in ieder geval even meer 'speelruimte' ver schaft Direct ingrijpen is van de baan, omdat vice-president van de rechtbank mr. L. de Bruin niet eerder dan vrijdag 12 juni uit spraak doet Alle wetenschappelijke onderzoe ken en juridische verhandelingen over het behendigheidsspel vor men niet bepaald een eensgezind beeld over dit fenomeen. Het .verhaal van justitie deed raadsman Doedens dan ook af met „Ik weet niet of de landsad vocaat in sprookjes gelooft.. We hebben hier blijkbaar te doen met een lid van het openbaar ministe rie, dat probeert de goedkoopste middelen te hanteren". Het doet de gokeigenaren voor komen alsof een heksenjacht is ingezet. „Steeds weer dat gezeur over Golden Ten. Je hoeft geen rechten te studeren om te weten waar de kneep zit". Volgens Doe dens is de Nationale Stichting Ca- sïnobeheer de drijfveer. „Die voe len zich bedreigd". En passant be schuldigde hij de rijkscasino's, waartoe ook het gokpaleis van Hilton behoort, er "van Oosten - irijkse criminelen in dienst te heb ben en enorme verliezen te ma ken. De rapporten maakten de verde diging één ding duidelijk. „Het te zeker, dat alles zo onzeker als wat is. Er is geen grens te trekken tus sen kans- en behendigheidsspel. En wat Golden Ten betreft neig ik naar het laatste". Aan rechter De Bruin vroeg hij daarom een verbod voor justitie op te treden tegen zijn cliënt En goedmoedig: „U zit met een probleem opgeza deld, waar vele rechters al niet zijn uitgekomen". door JAN-HENDRIK 8AKKER Rotterdam Even nadat u uw kaartje hebt laten controleren bij het betreden van De Doelen, wordt u opnieuw geconfron teerd met de security. Twee jonge heren, zelf vermoedelijk ook niet helemaal zonder criminele contacten zo te zien, staren u aan. Soms schiet een lichte zenuwtrek door hun gelaat Elk aan een kant van de brede marmeren trap die naar het hart van Poetry International leidt, bewaken zij uw welzijn. De heren staan daar nu al bijna een week, onafgebroken. Want met vi deo kan dat. Spoorwegen :nadig af. De „Wat een zooitje is het hier", zei wethouder Aad Wiegman (reinigingsdienst) uit de grond van zijn hart, nadat hij een hl ik had geworpen op de sta tionstoiletten. De Nederlandse kwamen er nog genadig kritiek trof voornamelijk de Hoogstraat, Schiedams voor naamste winkelcentrum. Daar moet eens grondig de bezem door. En eigenlijk zou de peperdure be strating van net een paar jaar oud vervangen moeten worden door een minder vuilgevoelig plavei sel. Evert Collignon, directeur van de GOW-schponmaakbedrijven, ad- meteen de goot te vernieuwen. De fijnmazige stalen roosters zijn ware verzamelplaatsen van rom mel. Ir. Jaap van Willigen (direc teur openbare nutsbedrijven), schraapte er met de blote hand wat vuil tussenuit en deponeerde dat in een papierbak, maar de berg was te groot om er echt een bres in te slaan. „Waar zijn hier de prulleman den?" vroeg chef plantsoenen dienst Willem Hoogeweij op de drukbeklante afdeling burgerza ken van gemeentekantoor 's-Gra- veland. Hij telde er slechts één, uitpuilend van koffiebekertjes.. Bij de sociale dienst, één verdie ping lager, constateerde de jury een 'optimale toiletsituatie', Soch helaas: op het beoordelingsformu lier ontbrak het vakje 'sanitair'. De overige juryleden, journaliste Helma Vincent, huisvrouw Riet Kalfsbeek en VW-directeur Ruud Pillard, waren al even spaarzaam met het uitdelen van hoge cijfers. Tienen kregen alleen het sportveld van voetbalvereni ging Excelsior '20 en het Beatrix- park. „We doen ook alleen maar aan deze wedstrijd mee om de bevol king met de neus op de feiten te drukken", verklaarde Wiegman. En de daad bij het woord voegend tikte hij wV-directeur Pillard op de schouder „Hé Ruud, wat is dat nou: gooi jij je sigare" epeuk zomaar op straat? Het idee van een veiligheids dienst op video is afkomstig van studenten van de Acade mie voor Beeldende Kunsten. Zij hebben Poetry dit jaar voor een groot deel ingericht „Er zit onder de jonge academies tudenten ontzettend veel crea tiviteit en talent", zeggen Frits Jansen en Joop van Meel. De laatste, docent aan de acade mie: „En als je dan zo'n mu seumdirecteur Rudi Fuchs op de televisie hoort zeggen: mijn generatie heeft het gemaakt, wat hier na komt stelt niets voor, dan kan ik me daar zeer kwaad over maken. Laat hij hier eens komen kijken!" Integraal Poetry International is dit jaar anders aangekleed dan anders. Vormgever Frits Jansen heeft ge kozen voor een brede, integrale aanpak. Expositieruimten, café, feestzaal, podium, boekenver koop, bovenverdieping en bene denverdieping, hij heeft het alle maal aan elkaar geknoopt tot een geheel. En het liefst zou hij een volgende keer ook de buitenom geving van De Doelen daarbij be trekken. Binnen hangen overal de lange vaandels met zwart-wit tekenin gen. Zestig in totaal, de visie van even zovele studenten op een tekst die hen persoonlijk aan sprak. Joop van Meel zette drie weken voordat het festival begon zijn studenten aan het werk. Was dat geen risico, zo kort dag en dan zo'n onderneming? Van Meel: „Nee, dat durf ik wel. Ik heb het vaker gedaan, ik werk graag met grote groepen. Bovendien is het mijn ervaring dat - iemand anders, die vaak 2oveel ouder is, juist heel inspirerend kan werken. Poezie en beeldende kunst gaan heel goed samen. Ik merk dat ook aan de dichters zelf. Die komen zelf naar me toe met de vraag: waar hangt mijn ge dicht nou?" En hij heeft wel eens een dichter teleur moeten stellen., want de studenten hadden de vrije hand bij hun keuze. Belangstelling De stormachtige aanpak voor de vormgeving van het festival zal zeker bijgedragen hebben tot de grote belangstelling dit jaar Pre cieze cijfers zijn er nog niet, maar de indruk is dat het aantal beta lende bezoekers beduidend hoger ligt dan Poetry de laatste jaren ge- wend was. Het festival begint een ontmoetingspunt te worden, waar elke avond de kleine uurtje ruimschoots gehaald worden. Ook vertoonden zich opvallend veel jongeren dit jaar. Misschien houdt dat verband met het feit q| dat voor het jaar voor het eerst ~l weer een scholierenproject is ge- houden en het festival zelf vóór de vakantieperiode zit Wie Van Meel en Jansen op de man af vraagt waarom rij in zo'n korte tijd zoveel werk hebben verzet waarom ze er eigenlijk ooit aan begonnen zijn, krijgt een verbluffend direct antwoord: Frits Jansen en Joop van Meei voor een van de monumentale doeken die de sfeer op Poetry International dit jaar bepaald hebben. „Voor Martin", zegt Frits op de man af. Van Meel laat de persoon van Poetry-organisator Martin Mooij er buiten, want „Ik kende de man niet, maar ik vond: als dit nu ook al gaat verdwijnen, Poetry International, dat mag niet ge beuren. En dat is de reden waar om we er aan begonnen, zijn. Dit mag nooit weg!" Rotterdam In de loop van dit jaar breidt Paktank haar leïdingennet uit met twee pijpleidingen, die uitsluitend zullen worden gebruikt voor Axco Chemie Nederland. Dat heeft Paktank, het tanktermï- nalbedrijf van Pakhoed Hol ding, vrijdag meegedeeld. De ene leiding is bestemd voor het vervoer van propyleenoxyde van het installatieterrein van Arco in de Botlek naar de Botelk- terniinal van Paktank. De ande re komt te lopen van de in 1988 in gebruik te nemen methyl-ter- tiair-butyl-ether-installatie van Arco naar Paktank in de Botlek. De twee leidingen zullen ruim 5 DO.000 ton produkten per jaar vervoeren. In de Botlek-terminal van Paktank worden de produk ten opgeslagen in vijf aangepaste alvorens naar de afnemers MÏn Arco te worden vervoerd. door Koos de Gast Bezig ais we zijn met de actua liteit - sommigen zeggen waan - van de dag, sta je daar nooit.zo erg bij stil Alles verandert, maar in welk tempo dat gaat merk je nauwelijks. Tot er in de krant - woensdag - twee foto's naast elkaar staan.' die dat op een heel pregnante manier duidelijk maken: een' luchtfoto van de huidige Kop van Zuid en de view op de ma quette van de Wilhelminapier, zoals die er in de volgende eeuw uit moet komen te zien.' Twee prenten. Een kortere sa menvatting van wat er in één eeuw Rotterdamse geschiede; nis verandert is nauwelijks denkbaar. Nu willen we heT niet wéér hebben over de plan nen voor de Kop van Zuid. I)ie moet U de komende maanddn het eerste buitenpaviljoen van het Maritiem Museum aan'de Leuvehaven zelf maar eens gaan bekijken. Ze rijn de moei te waard. Zeker die ongeloof lijk mooie, maar o zo bedriegt lijke diapresentatie. Want^zó wordt de toekomst natuurlijk nooit Hoewel-. Het contrast tussen verlaten kadeterreinen en het nieuwe 'Manhattan aan de Maas' duidt haarscherp aan, wat er in Rot terdam gaande is. De eerste Ha vens op de Zuidelijke oever, van waaruit Rotterdam "de grootste haven van de wereljl is geworden, hebben afgedaan. Een eeuw geleden zijn ze raqt heel primitieve middelen ge- vragen. Ze kunnen nu in-de kortste keren bulldozers wor den volgeschoven. De haven verdwijnt uit de staü en daarmee het werk, dat aan die haven vastzit Als men over het voortsudderende conflict Ln de stukgoedsector spreekt ligt hier één van de oorzaken: het traditionele havenwerk slinkt en wat er voor in de plaats komt eist een andere opleiding en een andere mentaliteit van; werken. Het werk in de ene sec* tor is niet zonder meer inwis-' selbaar tegen werkgelegenheid' in de andere. Zo'n verandering van bestem ming is overigens allerminst, nieuw. In de jarén '50 en '60 is het op een - letterlijk - veel grootscheepsere wijze aari-dé orde geweest: bij de transfor maüe van bet agrarische Ro zenburg tot het haven- en.jn- dustriegebied Botlek, Euro poort en Maasvlakte. Jj Het is opvallend, dat Rotter dam altijd precies heeft gewe ten wat er voor de haven moest gebeuren. Er is in die jaren nau welijks enige aarzeling ge; weest om honderden miljoenen te investeren in nieuwe be drijfsterreinen. En nu nog ligt er nauwelijks iemand wakker van de honderden hectaren, die op de Maasvlakte nog bra&k liggen. Want in de haven" is men gewend te gokken op de toekomst Investeringen in'de haven verdienen zichzelf terug.' Dat is nóg het uitgangspunt als er kostbare infrastructurele voorzieningen moeten worden voorgefinancierd. Een kwart eeuw geleden voel de Rotterdam heel precies aari hoe het in de haven diende fe reageren op veranderingen iii de wereldeconomie en de daar; uit voortvloeiende vervoers-' stromen. Dat heeft in die tijd tienduizenden arbeidsplaatsen opgeleverd, zoveel dat een over: spannen arbeidsmarkt er het gevolg van was. - Ooit heeft het Havenbedrijf een assemblagebedrijf voor au; tomobielen naar Antwerpen laten gaan omdat het voor deze regio te arbeidsintensief werd bevonden... (Nü schuimt 'd$ Rotterdamse vertegenwoordi ger in Japan automobiel com cems af om er één te bewegen zijn wagens voor de Europese markt in Rotterdam in elkagr te gaan zetten). Twee foto's dus van beelden met een eeuw tussenruimte.-Ze markeren, net als in de jaren dat Rozenburg moest worden omgeploegd, de kentering die zich in de traditionele vei> voersstromen over de wereld aftekent In de haven gaat het niet kui; ger om tonnen, maar om de toe gevoegde waarde die aan de be; handeling van die tonnen kan worden gegeven. De Kanaal* tunnel komt in zicht wat bete kent dat voor Rotterdam?- Dé snelle spoortrein is op komst-' hoe verkrijg je de garantie, dat die Rotterdam aandoet? Telp-' port is niet langer een idee, maar wordt operationeel als een wereldwijd telecommuni catienet De oude Kop van Zuid heeft zijn tijd gehad, gelukkig. Want nu is er ruimte voor nieuwe ontwikkelingen. Die tweede brug naar de overkant is In fei te niet anders dan inderrijd^dé sprong naar Europoort 'en Maasvlakte-... - Een kwestie van lef.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1