Jarig CDJA viert feest Machtiging levert gebruiker 25 op Race Noordzee gestaakt: zeilen scheurden kapot Landj uwe el nog niet op stoom VlAAROfNGS DAGBUD SOHHAMSGHi COURANT «III* WATERWEG COURANT Stenenlosser lonkt naar Mof as-havent je Meisje (3) verdronken Slachtoffer herkent aanrander Aanslag op automobilist Avro ontdekt ook Maassluis Winst GEWB ruim zes miljoen 'Hef blijft tobben Podium trotseert zomer- malaise Post gestolen Surfplanken losgemaakt Van der Sloot wint reisje 'Asfaltmolen hoort ook in molenstad' DINSDAG 9 JUNI 198? Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 8G Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4345229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Hoek van Holland „Angst. Ik moet het toegeven. We waren bang. Je denkt toch heel even dat het met je is gebeurd. We hadden eigenlijk geluk dat we in een luchtbel terecht kwamen. Anders was het misschien erger met ons afgelo pen". Piet van Oosten uit 's-Gravenzande zal de acht ste catamaranrace van Hoek van Holland naar Scheveningen vice versa niet licht vergeten. Samen met zijn plaatsgenoot Peter Bol sloeg hij zaterdag net voor de kust van Monster om met een motorbootje van de Hoekse watersportvere niging. Een grote brandïngsgolf werd het vaar tuig fataal. Van Oosten en Bol kwamen onder de boot vast te zitten. Gelukkig voor hen vorm de zich een grote luchtbel, zodat ze redelijk konden ademhalen. Nogal wat mensen zagen het ongeluk gebeuren, maar in eerste instantie kwam niemand op het idee om te helpen. De Zandse strandwacht moest er tenslotte aan te pas komen om hen te redden. Van Oosten en Bol werden zo bijna het slacht offer van een reddingsoperatie. Zelf hadden ze namelijk net twee in nood gekomen zeilers uit het ijzig koude water van de Noordzee gevist. Ze voeren vervolgens tot vlak voor de kust van Monster met de bedoeling de drenkelingen in het ondiepe water te laten springen, zodat zij de kant konden bereiken. De twee zeilers durfden die sprong echter niet aan. In de consternatie waren Van Oosten en Bol even de concentratie kwijt. Een grote golf deed hun boot omslaan. De twee geredde zeilers bereikten veilig de kant. Naast het incident met Van Oosten en Bol werd de achtste (en halverwege afgevlagde) catama ranrace op een woelige Noordzee (windkracht 6 tot soms 8) gekenmerkt door veel schade aan de boten. De harde wind scheurde zeilen en blies catamarans om. „Er was geen houden aan. Al les scheurde gewoon kapot", vertelde wedstrijd coördinator Bram Lussenburg van de Hoekse watersportvereniging. Maar van tevoren had iedereen het een lekker zeilweertje genoemd. Een paar deelnemers, die het zeil van hun boot jes al voor de start angstvallig zagen klapperen, besloot echter niet met de race te beginnen. „Die mensen waren echt bang. Dan moet je er ook niet aan beginnen", aldus Lussenburg. Van de 152 inschrijvers gingen er 131 op weg. Lussenburg en consorten zagen zich genood zaakt de race definitief af te vlaggen, toen er amper genoeg reddingsboten meer paraat wa ren om de deelnemers te begeleiden. Maassluis De 3-jarige Rena- te Mudde uit Botterdam is in de nacht van vrijdag op zater dag in Maassluis verdronken. xHet meisje was met haar moe der op bezoek bij familie, die een bruiloftsfeestje vierde aan boord van een plezierjachtje in de Zuidvliet. Tegen half één werd Kenate plotseling vermist De familie trof haar aan in het water, op enkele meters afstand van het bootje. Een kennis paste ver geefs hartreanimatie toe, en ook de bijstand van politiea genten en het ambulanceper soneel mocht niet meer baten. Artsen in het Holyziekenhuis stelden vast dat het meisje was overleden. Maassluis Wegens het onze delijk betasten van vrouwen heeft de Maassluisse politie een 18-jarige inwoner van die gemeente gearresteerd. De jongeman maakte zich in de afgelopen drie jaar zestien keer schuldig aan aanranding der eerbaarheid. Hij was hoofdzakelijk actief in de Steendijkpolder en de burge- meesterswijk. Hij volgde zijn slachtoffers tot bij de ingang van flatgebou wen en greep hen van achte ren beet op het moment dat zij hun handen vol hadden aan boodschappentassen en bet openen van de deur. De dader werd aangehouden, nadat één van zijn slachtoffers hem op straat aan zijn opvallende kle ding had herkend. Schiedam Op een 41-jarige Schiedammer Js zaterdag een aanslag gepleegd, terwijl hij he.1: Lisztplein op wilde rijden. Waarschijnlijk vanaf de flat aan het Lisztplein zelf of van af het Schubertplein werd er op de voorruit van de auto ge schoten. Pi bestuurder kwam met de schrik vrij. De voorruit, die niet gepant serd was, ving de klap op. De dader is voor de politie voorlo pig onvindbaar. Maassluis Het televisiepro- f ram ma 'Ontdek je plekje', dat e Avro vanavond uitzendt, is geheel gewijd aan Maassluis. In beeld komen de meest ka rakteristieke plaatsen in en rond de binnenstad. De uitzending, die om 23.20 uur begint op Nederland 1, krijgt zondag 14 juni een ver volg in de vorm van een stads wandeling. Startpunt van de .route is het gemeentemuseum aan de Zuiddijk. De wandeling voert langs gebouwen die ook in het tv-programma aan bod komen, zoals het Nationaal Sleepvaartmuseum en de Gro te Kerk. Deelnemers, die vier vragen foed beantwoorden, maKen ans op een fiets. Het rijwiel wordt omstreeks vier uur ver loot in het museum. Wande laars kunnen al vanaf twaalf uur bij het museum een route beschrijving halen. Schiedam De sfeer is voortreffelijk, de afdeling groeit en ae kansen om door te stomen naar 'de grote politiek' zijn volop aanwezig. De jongeren van het CDJA-Schiedam vinden dan ook dat er alle reden, is, zaterdag het 10- jarig bestaan met een groot feest te vieren. Zaal Irene wordt die avond in een disco omgetoverd, maar De actieve kern van het tienjari ge CDJA. Op tatel zit Ton Seis, die het tot gemeenteraadslid heeft gebracht. Koedood proclameert: „Waer blijft de kunst?" door AAD RIETVELD Vlaardingen Het wilde zaterdag nog niet erg vlotten met het Vlaardings landjuweel. Het feest met een hang naar het middeleeuwse, dat nog drie zaterdagen in Vlaardingen wordt gevierd, trok amper publiek. De draailiermuzikanten Inge Siezenga en Tonnie Holshuizen speelden voor nauwelijks een handvol mensen, bij een zot stuk straattoneel van Argus stond een bescheiden haag toeschouwers en het terras op het pleintje voor de Smalle Havenstraat, waar de jazzformatie Line-out speelde, bleef grotendeels leeg. „Het landjuweel heeft vier za terdagen nodig om op stoom te komen", meende burgemees ter Fred van Lier. Vlaardin gen was, voor zover het iets opmerkte van het landjuweel, bovenal verbaasd. Verbaasd over de kleurige narren die door de binnenstad dansten, verbaasd over de straatmuzi kanten in middeleeuwse uit monstering, en verbaasd over de narrenpaal en het decor met troon, die bij het oude stadhuis waren neergezet. „Wat is dat daar?" vroeg een voorbijganger. „Het lijkt wel de ridderzaal". Dat het een bescheiden feest zou worden, was al vooraf aangekondigd door Jacques J. Koedood, de voorzitter van de stichting Landjuweel. Maar dat de stad nog zó onbekend zou zijn met de 'creatieve stadsfeesten', dat moet voor de organisatie een teleurstelling zijn geweest Van de oproep die Koedood 's ochtends tot slot van zijn proclamatie deed „genoeg gezwamd nu, fees ten allemaal; laat eensgezind de vlaggen wapperen" kwam weinig terecht Politiek Wat langzaamaan irritant wordt aan feesten in Vlaardin- fen, is dat de stadsbestuurders ij geen enkele gelegenheid de politiek buiten de deur kun nen houden. Of hare majesteit de koningin nu veijaart, of Sint Nicolaas langskomt voor het jaarlijks kinderfeest* de Burgemeester Van Lier kreeg bij de opening van het feest een narrenpaai. Een nietsvermoedende vrouw-met-hond wandelt door het straattoneel van Argus. politiek wordt erbij gehaald. Bij het landjuweel was het al niet anders. Koedood begon met een aan val op het kunstbeleid in dichtvorm: „Heer Maerleveldt, al zaagt ghij ook, ik doe mijn best, waer blijft de kunst, waerbij ghij zijt betrocken? Wij zien het schaemel deel dat ons nog rest, al vallen in wel duizent broeken". De wethou der, vervolgens, haalde voor de zoveelste keer uit naar het politieke klimaat in de stad. Maarleveld opende een exposif tie van blazoenen van rederij kerskamers en bij deed dat in de trouwzaal van het stadhuis. Die doopte hij voor de gele genheid om in de 'zoen-zaal'. De raadszaal erachter noemde hij de 'bla-zaal'. En hij sprak de wens uit dat, na de verkie zingen in 1990, „de rede rijker in de raadszaal vertegenwoor digd zou zijn". De blazoenen van de rederijkers hebben al lemaal een devies, een spreuk. Zo stond op het blazoen van de Vlaardingse kamer d'Aker- boom: Aensiet LiefL De wet houder wist voor een nieuw blazoen een beter devies: 't Blijft tobben. Ook in het overigens lollige straattoneel, dat dê groep Ar gus op de Markt uitvoerde, kwam de politiek weer om de hoek kijken. De koning, prachtig gespeeld door Krijn van Rosse, brak zich het hoofd over de vraag, waar hij zijn geld aan moest uitgeven. „Maak dan een verkeerscircu latieplan", bedacht zijn advi seur. En toen dat idee de ko ning niet aanstond: „Bouw een cultureel centrum aan het Bui zengat". De koning was echter kordaat in het afwijzen van die plannen: „Wel potverdrie, wij hebben toch De Harmonie, en een Stadsgehoorzaal met theater kroeg. Is dat niet mooi genoeg?" 1 Burgemeester Van Lier vond overigens dat al die politiek wel paste bij het Landjuweel: „Rederijkers waren spotters met geloof en politiek", sprak hij bij de opening van een ex positie in Ton Stolks Muziek- museum. Hij vond de start van het feest weer 'typisch Neder lands'. „Wij kijken de kat uit de boom, zoals het Nederlan ders betaamt". Het Haring- en Bierfeest kende ook een slow- start, wist Maarleveld nog. Vlaardingen krijgt nog drie weken de tijd om te wennen aan het landjuweel. In 1616 werd door rederijkerskamer d'Akerboom het laatste landju weel georganiseerd. 'Een sier- lyk festeyn met schoone op- togten van blazoenen en vaan dels', schreef men in die tijd. Het feest van 1987 is zover nog niet. Schiedam Wie in deze da gen het culturele weekendpro gramma van bijvoorbeeld deze krant erop naslaat, zal het op vallen dat de culturele zomer- malaise al weer is ingetreden. Het zwaar gesubsidieerde the atercircuit (Passagetheater, de Teerstoof en de Tender) schijnt half april tegenwoordig al een geschikt tijdstip te vin den om het doek te laten val len en ook de meeste sociëtei ten en cafés, die wel eens iets organiseren, houden het lang zamerhand voor gezien. De enige, die in deze barre tij den in ieder geval de muziek liefhebber nog aan zijn trek ken probeert te laten komen, is Peter Pijpers. Pijpers, als di recteur van de Schiedamse Kunststichting verantwoorde lijk voor de programmering in café Podium aan de Lange Ha ven, organiseerde het voorbije pinksterweekeinde onder an dere optredens van The Lick en van No holding Back, een Amsterdamse soulrockband in de traditie van Southside Johnnie en Graham Parker. Het Schiedamse publiek blijkt feen behoefte te hebben aan e wegens vakantie gesloten politiek, die de plaatselijke cultuurbaronnen zich menen te kunnen permitteren, getui ge de grote opkomst hij beide concerten. Hopelijk leveren de theaters in oktober bij de ope ning van hun seizoen een landkaartje mee. Van welke Schiedammer kun je na een half jaar 'pauze' 'immers nog verwachten dat hij het theater zo weet te vinden? Desgevraagd laat Pijpers we ten deze zomer evenlang dicht te gaan als dat zijn eigen va kantie duurt: één maand. Al mediterend hoopt de directeur in deze tijd inspiratie op te doen voor het nieuwe Podium seizoen. Misschien, kan hij de diverse theaterdirecties mene- men. Zodat ze het komende seizoen misschien ^actiever gaan programmmeren, Vlaardingen Het elek triciteitsbedrijf mag ge bruikers 25 gulden terug betalen, als zij hun ter mijnbedrag automatisch laten afschrijven. Dat be sluit van burgemeester en wethouders kost de ge meente 300.000 gulden. Aan de andere kant leve ren de automatische af schrijvingen een bespa ring op van 180.000 gul den aan administratiekos ten. B en W hopen met de maatregel meer gebrui kers te bewegen om een machtiging af te geven. Het hele gemeentelijk energie- en waterleidingbedrijf (GEWB) boerde vorig jaar goed. Het elektriciteitsbedrijf maakte 2.119.570 gulden winst: 1.018.970 gulden meer dan In de begroting was opgenomen. Het waterleidingbedrijf was goed voor een winst van 432.059 gulden, die ook al niet was begroot. Bij het CAI-be- drïjf bedroeg de winst 197.665 gulden. Alleen bij het gasbe drijf viel de winst een weinig tegen: 3.458.138 gulden, in plaats van de 4.070.900 gulden aie op de begroting stond. Van al die opbrengsten stort de gemeente ruim zes miljoen gulden in de algemene midde len. In het beleidsplan van het college van PvdA, CDA en VVD staat, dat de winsten op het GEWB geleidelijk zullen worden teruggebracht. Maar andere plannen dan de restitu tie van 25 gulden aan de 12.000 verbruikers, die door de mach tiging die zij verstrekten een forse besparing opleveren, hebben burgemeester en wet houders nog niet. vooraf wordt er eerst een rondje politiek gehouden. Een forum bestaande uit'Hans Huibers (landelijk CDJA-voor- zitter), de Vlaardinger Werner van Katwijk (oud-voorzitter van het CDA-Schiedam) en Gerda Verburg (CNV) buigt zich over de vraag: „Jongeren en politiek, is dat leuk?" Afdelïng5secretaris Paul Ger- ringa vindt dat het antwoord ja moet zijn. „Je merkt het aan de groeiende interesse onder jongeren voor politiek. Onze afdeling Is de laatste jaren be hoorlijk gegroeid. Dat komt natuurlijk ook, omdat het CDA ons hier serieus neemt". Het beste bewijs daarvoor is volgens hem, dat Ton Seis bij de vorige ver aezingen in de gemeenteraad is gekozen. Het feest is het begin van een reeks activiteiten, die in het kader van het lustrum wordt gehouden. Schiedam Enkele bewoners van de Klaas Katerstraat heb ben het vrijdagochtend zonder post moeten stellen. Uit de tas van een postbode, die 2ijn fiets onbeheerd had achtergelaten in de Van Maanenstraat, werd een bundeltje post gestolen door een jongeman. Bewoners van de Klaas Katerstraat, die inderdaad post missen, kun nen zich in verbinding steileri met de PTT aan de Lange Nieuwstraat. Schiedam Een 22-jarige Oud-Beijerlander zag zijn ge plande surfweekend niet let terlijk, maar wel figuurlijk in het water vallen. In de nacht van vrijdag op zaterdag wer den van het dak van zijn auto, die in de Aleidastraat gepar keerd stond, drie surfplanken en drie gieken ontvreemd, on danks het feit dat ze met een ketting aan de imperial van de auto waren vastgemaakt. f'slSSf.rJfta* Schiedam - Winkeliersvere niging Woudhoek heeft 200 in zendingen binnengekregen van wijkbewoners, die een vignet hadden ontworpen voor het winkelcentrum op het Geuzenplein. En het mooiste vignet, zo oordeelde een jury die bestond uit reclamemaker B. Heymans en een gemeente lijk jurist, was gemaakt door Hans van der Sloot. De2e schrijver van verschillende boeken, onder andere over Schiedam, woont tegenwoor dig in Woudhoek. Hij won een driedaagse reis naar Londen of Parijs. Zijn ontwerp viel op door een voud, vormgeving, originali teit, afstemming op de bran che, speelsheid, verwerkbaar- heid en duidelijkheid. Schiedam Een internationale handelaar in.de meest uiteenlo pende soorten stenen voert serieuze gesprekken met de gemeen te Schiedam om zich te vestigen aan de Nieuwe Waterweg, op de plaats waar enkele jaren geleden de Module Fabrication Side (Mofas) een haventje net bouwen. Deze inham is bij uitstek geschikt voor de binnenvaart, die van af hier stenen kan vervoeren naar West-Duitsland. De provincie Zuid-Holland eist van de gemeente Schiedam een snelle op waardering van de Mofas-haven, in ruil voor de verleende sub sidie voor de nieuwe kademuur langs de Wilhelminahaven. Deze loskade werd vriidig door gedeputeerde H.A, van der Meer officieel in gebruik genomen. Burgemeester Reinier Scheeres heeft Van der Meer om geduld gevraagd, want hij wil eerst de onderhandelingen met de ste nenlosser zien af te ronden. Scheeres wil voorkomen, dat Schie dam de haven op eigen kosten renoveert, met het risico dat een toekomstige investeerder heel andere eisen stelt. De burgemees ter verwacht dit najaar uitsluitsel te hebben van de internatio nale stenenhandelaar. Zie ook pagina 12 Schiedam Gedeputeerde H.A. van der Meer heeft behalve economie ook toerisme in zijn portefeuille. De Zuidhollandse be windsman zag dan ook zijn kans schoon, toen hij vrijdag een ka demuur aan de Wilhelminahaven in gebruik stelde, om te wij zen op alle molens 'die staan te pronken op de stadsgewesten van Schiedam', eraan toevoegend dat een Jonge Notaris op 2'n tijd geen kwaad kan. Maar Schiedams authentieke moutwijuje- never ontbrak aan boord van de Spido. Kort daarna vestigde ook J-A. Spaans, dirècteur van wegenbou wer De Moei en initiatiefnemer van de Asfaltcentrale Schiedam, de aandacht op alle molens die Schiedam al rijk is: de oude mo lens langs de vesten, maar ook de nieuwe windmolens in de in dustriegebieden. „Daar hoort gewoon een, asfaltmolen tussen", zei Spaans, wiens bedrijf een regiokantoor heeft geopend -in Schiedam, y -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1