Meester Scheeres opent foto-expo Trefklipjes Burgemeesterswij k tegen verloedering Netwerk van contactpersonen wil migranten baan bezorgen VtAftRBMTBAEBlAD SMfiiSCHEGMNT NIEUWE WfllfBlffi CI1IS» Reijnhout: artsen met koudwatervrees 4i Vijf wijken op één lijn Sportief Maasland helpt zuster Plony Luud Snel voorzitter Rietzeilers Kivit in 't zilver Visserij museum vist naar méér 'Lieve hond' neemt hapje Bibliotheek verruimt leesplezier; lu '.r A" 4 14. JNew York, [Parijs, Londen, [Vlaardingen Fout parkeren steeds duurder Buit van 10.000 gulden sOooldefèp WATERWEG DONDERDAG 11 JUNI 1987 Regionale redactie. Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaai-dingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Adrï Reijnhout vindt het de hoogste tijd, dat de politiek zich bemoeit met de problemen in de vesti gingscommissie voor huisartsen. De D66-voorman over- weegt Luub Hafkamp (als wethouder volksgezondheid voorzitter van de commissie) te vragen naar diens argu menten om achter gesloten deuren te vergaderen. Dat er geen publiek bij de vergaderingen wordt geduld, heeft grote ongenoegens opgewekt bij de patiëntenvereni ging Schiedam en enkele groepspraktïjken. Zii eisen meer openbaarheid. Reijnhout, zelf bestuurslid van ae patiënten vereniging, vindt het eveneens 'uit de tijd dat de medische wereld zijn zaken onderling regelt'. „Ik kan de redenen voor die terughoudendheid niet door gronden. Volgens mij hebben de huisartsen gewoon koud watervrees", aldus Reijnhout. Door de zaak in de gemeen teraad aan te kaarten, hoopt hij te bereiken dat de verga deringen alsnog openbaar worden. Het was ook de raad, die vorig jaar de vestigingscommissie instelde. Schiedam Oud-CBA- raadslid Luud Snel is be noemd tot voorzitter van Schiedams grootste carna valsvereniging, de Rietzei lers. Hij volgt Jan van Ha ren op, die deze functie ja ren op zich heeft geno men. Luud Snel was, vooral sinds hij aan de politieke zijlijn stond, al adviseur van de Rietzeilers, vooral op het gebied van promo tion. Dat is de feestneuzen goed bevallen. Vlaardingen - Een zil veren eremedaille, verhon den aan de orde van Oranje- Nassau, viel vanmiddag ten deel aan Rudolf Anton Ki vit. De 61-jarige bedrijfssta- tisticus bij Lever bv kreeg de onderscheiding uit han den van loco-burgemeester Bas Goudriaan. Kivit, geboren ,in het toen malig Nedérlands-Indië, trad in 1947 in dienst van de zeepziederij Lever Indone sia in Soerabaia. Vanwege zijn werk voor de inlichtin gendienst van het leger was hij in 1955, na de onafhan kelijkheid, gedwongen het land te verlaten. Vanaf be gin 1956 werkte hij bij de Lever-fabriek aan de Delta weg in Vlaardingen. Vlaardingen Meteen bijdrage van 50.000 gulden, die de provincie in het voor uitzicht heeft gesteld, is het streefbedrag een half miljoen gulden voor de uit breiding van het Visserijmuseum bijna be reikt. Een dag na de toezegging van PvdA-gede- puteerde J.H. Boone, die vorige week het museum aan de Westhavenkade bezocht, ontving Bram van Dorp nog eens 2500 gul den van het CDA. De Vlaardingse afdeling had dat geld onder de leden ingezameld bij het 10-jarig bestaan. Bram van Dorp, niet te verwarren met museumdirecteur Joop van Dorp, is voorzitter van de stichting die de museumcollectie organiseert. Om het resterende bedrag voor de uitbrei ding van het museum bij elkaar te krijgen loopt nog een actie onder de Vlaardingse bevolking. Schiedam Wat een lie ve hond!' dacht een 28-ja- rige Rotterdammer verte derd, en alvorens een le vensmiddelenwinkel aan de Professorv Kamerlingh Onneslaan binnen te gaan stak hij zijn hand uit naar het dier. Maar het beestje, door de winkelier aan de pui vastgebonden, wilde niet geaaid worden.' De rottweiler zette zo ferm de tanden in de uitgestoken hand, dat de Rotterdam mer ijlings naar het zie kenhuis moest om de wond te laten verbinden' Vlaardingen Van leeshonger hoeft nie-I mand in Vlaardingen meer om te komen, s Sinds de gemeentebibliotheek de leenvoor->' waarden heeft verruimd, mag de abonneer voortaan acht in plaats van vier boeken meenemen. Behalve met romans en 'stu-.'» dieboeken' is de bieb ook royaler gewor-t den met tijdschriften en platen: Het aantal Ip's, dat de fonotheek .in het vervolg pér* kaarthouder uitleent, is op maximaal acht - gesteld. l Directeur John Lamens heeft nog een leuk - nieuwtje voor zijn lezers. Die hoeven niet meer naar de bibliotheek te komen als ze l een boek willen verlengen. Dat kan sinds i kort ook telefonisch. De/lezer moet dani wel bereid zijn de getallen onder de streep-J jescode, die op het omslag staan, te ontcij- feren en foutloos door te bellen. Andere t berekent de computer alsnog boete. En die v is in de Vlaardingse bibliotheek niet mals. Pappers brengt eigen j 'lijn' ^Vlaardingen Na dertig jaar in „bet vak is de tijd aangebroken, vindt kapper Ton Pappers. Hij /introduceert vanavond in de «Stadskelder aan de Vlaardingse Markt voor het eerst een eigen hair-line. Hij doet dat op een show met vier plaatselijke mo dewinkels. „Waarom zouden wij voor de mode elk jaar wachten op New York, Parijs en Lon den?" aldus een zelfbewuste Pappers. Het is voor het eerst dat Pappers en zijn team, zoals hij het noemt, een nieuwe 'lijn' brengen. De Navy-look heet het, en het is een fris, blond, zomers kapsel. „Ik denk dat je als kapper de hele dag staat te creëren", zegt hij. „Maar de tijd is aangebroken, dat ons team zelf zijn naam on der die creaties kan zetten". Pappers heeft winkels in Viaar- dingen en Schiedam. Hij is een ambitieuze kapper en volgt de mode-ontwikkelingen op de voet. „In Parijs en Londen ben ik vaak genoeg geweest Ik denk dat de mensen daar, als het om mode gaat, wat meer durven. Maar in Vlaardingen zie ik toch ook veel mensen, en niet alleen jonge, die het belangrijk vinden om er modisch bij te lopen". In december 1984 verzorgde Pappers met andere Vlaardingse boutiques ook al een modeshow in de Stadskelder. Dat werd de voorloper van de Nacht van de Mode, een spektakel dat al twee keer is gehouden in de tennishal in Holy. „Dat gebeuren is zo groot geworden; daar verdwijn je in het niets", vindt Ada van der Schee, ontwerpster van le dermode. Vorig jaar stónd bij de 'Nacht' Anita Meijer op het pro gramma, dit jaar wordt gepoogd Lee Towers te contracteren. „Het hele mode-gebeuren wordt een show rond de_ artiest", mop pert Pappers. De modeshow in'de Stadskelder is heel wat kleiner van opzet. "Met negentig man publiek zit het zaaltje vol. De organisatie heeft op de avond 45 mensen rondlopen. „Dus we draaien één op twee", grapt de kapper. Tijdens de show zijn vanavond haarmode, .brillenmode, bad-, tennis- en vrijetijdskleding en lederen strand- en uitgaansmo de te zien. De toegangsprijs is -niet misselijk een kaartje kost 22,50 maar daar zijn een drankje, een hapje en ten slotte ychampagne bij inbegrepen. De - Ihow begint om kwart over acht Burgemeester Scheeres en enkele jonge fotografen verzamelen zich rond een vergrotingsapparaat. Schiedam Met het kie ken van de kleine foto grafen opende burgemees ter Scheeres gistermiddag de fototentoonstelling Trefklipjes, waarop werk te zien is van de groepien 5 en 6 van basisschool De Peperklip. De tentoongestelde honderd foto's zijn ontstaan bij een ge zamenlijk project van de schoolleiding en Trefpunt- Oost. Leerlingen gingen de wijk in. Eerst met een karton nen doos met een vierkant gat erin, om aan het 'kijken' te wennen, later met een echt fototoestel. Maassluis Onbelangrijk overtredinkje, vond een 30-ja- rige Maassluizer, toen hij we gens fout parkeren in Delft een bon van 35 gulden kreeg. Dus hij betaalde niet. Ook de acceptgiro van 50 gulden be landde in de prullenbak. Nu eiste mr.R. Hansma bij het Delftse kantongerecht 60 gul den. De Maassluizer had haast ge had, maar dat was volgens de officier van justitie geen ex cuus om borden te negeren, die groot en duidelijk genoeg zijn. Verdachte vroeg waarom het steeds meer werd. Eerst 35, toen 50 en nu 60 gulden. Hans- ma: „U als zakenman behoort te weten, dat wij ook betaald moeten worden". Ja, daar was de man het roerend mee eens. Vlaardingen - Een computer kassa en een complete stereo- installatie waren de buit van een inbraak in een café aan de Parallelweg in Vlaardingen. De inbreker gooide met een trottoirtegel de spiegelruit van het etablissement in. De waar de van de buit bedroeg zo'n tienduizend gulden. Het Schiedamse persfotogra- fengilde, gisteren bijna voltal lig aanwezig in de school, kan zijn borst alvast nat maken: sommige fotograafjes in de leeftijd van negen en tien jaar geven nu al blijk van een ontluikend talent. Met name de foto van een jongetje en een meisje voor een groentezaak en de klasgenootjes op een taxi getuigen ervan, dat sommige kinderen nu al door hebben hoe je een pakkend plaatje moet maken. Tal van ouders en belangstel lenden verdrongen zich voor de foto's om een glimp van het geëxposeerde te kunnen op vangen. Zij werden omstuwd door trotse kinderen, die zeer nadrukkelijk lieten weten voor welke foto's zij verant woordelijk waren. Echter niet voordat de burgemeester klaar was met zijn. college, waarin de burgemeester de kinderen de camera's liet zien, waarmee hij zelf als kleine jongen foto's maakte. Hij vertelde tussen neus en lippen door dat er 'te genwoordig geen kunst meer aan is*. Wijzend op de camera's van de aanwezige beroepsfoto grafen: „Je hoeft niets meer in te stellen op zulke camera's. Zelfs het doordraaien van de film doet het apparaat tegen woordig zelf", aldus de burge meester. Ook het verhaal over de ca mera obscura ging er bij de kinderen in als koek, hoewel het niet geheel in overeen stemming met de waarheid was: vijfhonderd jaar vóór de door Scheeres aangehaalde Leonardo da Vinei speelde de Arabische geleerde Ibn al Haytan immers al met zijn zwarte doos. Maassluis Bewoners van de Burgemeester Schwartzlaan gaan bin nenkort met de gemeente rond de tafel zitten om maatregelen te bespreken tegen de verpaupering van hun buurt. Daarmee laat de enkele maanden geleden opgerichte com missie Leefbaarheid Bur- gemeesterswijk voor het eerst van zich horen. De commissie werd in het le ven geroepen, omdat veel bewoners zich ergeren aan de snel om zich heen grijpende verloedering van hun omgeving. Bo vendien neemt het gevoel lvan onvëilifihëïd'toe. Van de gemeente wordt ver wacht dat zij met geld over de brug komt om bepaalde voor zieningen in en rond de flats aan te brengen. Op het ver langlijstje staan zaken als bete re sloten op de kelderboxen, doelmatiger verlichting boven, de deuren en in parkjes en het afdichten van loze ruimtes in de trappenhuizen. Ook aan de woningen kan wel het een en ander verbeterd worden. Dubbele beglazing en nieuwe keukenblokken zou den het woongenot in de bur gemeesterswij k aanmerkelijk verhogen, vindt de commissie. Voor het opknappen van hun buurt zijn de bewoners best bereid ook de hand in eigen boezem te steken. Zo willen zij door een betere sociale contro le een einde maken aan erger lijke gewoonten van sommige wiikgenoten, die hun vuilnis zakken pardoes ovtr het hal kon heen kiepen of broodres- ten naar beneden gooien, waardoor het hier en daar een eldorado is voor ratten en muizen. Als het overleg met de ge meente resultaten oplevert, wil de commissie als eerste de Burgemeester Schwartzlaan aanpakken, Die ligt centraal in de wijk en kan bewoners van andere straten inspireren alvast een begin te maken met het verbeteren van hun eigen omgeving. Schiedam In ongekende harmonie hebben de bewo nersverenigingen van Nieuw land, Centrum, Oost, Zuid en West gisteravond ingestemd met het aantal uren, dat zij per week kunnen rekenen op steun van opbouwwerkers en E>e wo nersdeskundigen Het jonge instituut Ondersteu ning Bewoners vond dat de stadsvernieuwing in Schie- dam-Oost de grootste aandacht behoeft. Voorzitter Jan Vlee senbeek leidde de hoorzitting in zaal Beatrix in een zakelij ke, maar ontspannen sfeer en opvallend was het begrip, dat de binnenstad, de andere oude wijken en Nieuwland voor el kaar konden opbrengen. Dat was vorig iaar wel anders. Maar sinds de vijf wijken een stedelijk overleg voor stads vernieuwing (SOS) voeren, is de verstandhouding sterk ver beterd. Per 1 juli treedt als opbouw werker in dienst Maarten van Otterdijk, een 33-jarige Lek- kerkerker die ervaring heeft opgedaan in Eindhoven en in de Rotterdamse Prins Alexan- derpolder. Meteen al deed hij de wijkvertegenwoordigers, in het informele deel van de avond, zinnige ideeën aan de hand. Binnenkort komt hij na der kennismaken met de wij ken. Een tweede opbouwwer ker was al uitverkoren, de 33- jarice Wim Goedvolk uit Rot terdam, maar hij heeft zich ij lings teruggetrokken, zodat een nieuwe sollicitatieronde moet worden ingelast Ferdinand Vreugdenhil, een 32-jarige Amsterdammer, gaat als bewonersdeskundige het team completeren dat verder reeds bestaat uit Jacques Frei- jee, Piet Baliemans, Hans van der Zant, Dick Bruyne en Bea Visser. Schiedam/Vlaardingen - /Maassluis De zorgelij ke positie van etnische be volkingsgroepen op de ar beidsmarkt rechtvaardigt het opzetten van een 'net werk van contactperso nen' in de re^io. Een der gelijk netwerk is een be langrijk instrument om migranten sneller door te verwijzen naar instellin gen op het gebied van scholing en werkgelegen heid. Dat die situatie op de arbeids markt de drie Waterwegge meenten zorgen baart, mag blijken uit het feit dat er vrij dag een studiedag over dat on derwerp wordt gehouden. Be halve gemeentebestuurders komen ook afgevaardigden van het arbeidsbureau, sociale diensten en werkers van parti culiere instellingen naar wijk centrum Nieuwland in Schie dam. Directe aanleiding voor de praatdag is een onderzoek van het arbeidsbureau. Daaruit blijkt dat de werkloosheid on der buitenlanders in de regio tussen 25 en 40 procent be draagt. Een alarmerend hoog percentage, meent het arbeids bureau, want onder Nederlan ders is dat ongeveer drie keer zo laag. Overigens steekt het Waterweggebied nog gunstig af bij het landelijk gemiddelde, dat op ongeveer de helft werk loze buitenlanders uitkomt Een onderzoek naar de oorza ken stemde het arbeidsbureau nog somberder. Een relatief slechte beheersing van de ne- derlandse taal en laag oplei dingsniveau zijn twee belang rijke obstakels voor buitenlan ders om aan een baan te ko men. „Steeds meer komen vooral daardoor in de harde kern van de langdurig werklo zen terecht' hun positie dreigt uitzichtloos te worden. Van de verbetering van de werkgele genheid wordt ook door de jongeren nauwelijks geprofi teerd". Veelzeggende coriclu- Discriminatie Maar ook discriminatie op de arbeidsmarkt speelt de etni sche groepen parten. Twee veel voorkomende vormen, waarop de notitie ingaat, zijn een sterker nadruk op goede beheersing van het Neder lands dan voor de functie no dig is en het gebruik van psy chologische tests. Dat laatste is voor buitenlanders een vaak ondeugdelijk middel om hun geschiktheid te onderzoeken, omdat wordt uitgegaan van westerse begrippen, normen en waarden. Tijdens de studiedag komen verschillende 'actiepunten' aan bod, die het tij moeten keren. Gedacht wordt aan duidelijker stimulansen om onderwijsdeel name aanzienlijk te verlengen (er zijn relatief veel schooluit- vallers onder buitenlanders), meer op buitenlanders toege sneden activiteiten ten aanzien van basis- en beroepseducatie, werkervaringsprojecten, wel zijnswerk voor minderheden. Bovendien wordt in de nota festeld, dat gemeenten meer uitenlands personeel moet aantrekken. Vooralsnog vinden de drie sa menwerkende gemeenten dat ieder een eigen beleid moet gaan voeren, waarbij ze wel op elkaar willen letten en activi teiten en voorzieningen op el kaar moeten afstellen. Wat er verder daadwerkelijk mogelijk is, moet vrijdag in Schiedam blijken. Maasland Op het parkeerterrein van MW '27 aan de Doelstraat vindt vandaag, morgen en zater dag voor de elfde keer in Maasland het eve nement Sport en Spel plaats. De opbrengst, ook nu weer voor een goed aoel, gaat naar de oudmaas- landse zuster Plony van Uffelen. Zij wil in het dorp Zimé in Centraal-Afrika een lagere school laten bouwen. Thans geven twee onderwijzers les onder een rieten afdakje, bovendien moeten de vijfde- en zesdeklassers er naar een nabijgelegen dorp, waar respectievelijk 76 en 89 leerlingen de hoogste klassen bevolken. Het dorpje Zimé is arm. Zuster Plony wil, dat de kinderen de lagere school in hun eigen dorpje kunnen afmaken. Mo gelijk komt er een derde onderwijzer. Ook is er een vacci- natieprogramma. „Plony kan het werk niet alleen, dus slaat Maasland de handen weer ineen", luidt de slogan voor Sport en Spel. Vanavond om acht uur begint het met klaverjassen in de feesttent. Morgenmiddag om drie uur is er bingo, 's avonds komt Veronica's drive-in-show. Het zwaartepunt ligt op zaterdag. Zes uur 's ochtends al begint de viswedstrijd, tot 's avonds laat is er in en rond de feesttent van alles te doen. Ook de brandweerwedstrijden, zaterdag op het veld van ODO van twee uur tot half vijf, staan in het teken van hulp aan Plony van Uffelen. Met de deelname van een Westduitse ploeg doet de brandweerwedstrijd in de klasse international zijn naam alle eer aan. Het korps van de Maaslandse brandweer neemt al sinds 1961 deel aan binnen- en buitenlandse wedstrijden, maar het is voor het eerst dat een dergelijke wedstrijd in Maas land zelf wordt gehouden. Dat betekent: half twee défilé. Aan de wedstrijd in Maasland, die bestaat uit een droge af- legoefening en een estafettebaan met hindernissen, wordt deelgenomen door Doetinchem, Hulst, Zeevang, Noord- Oost-Polder, Maasland, het Westduitse Bocholt en drie ploegen van het korps van Graft-De Rijp. Als u last hebt van treuzelstraaltjes Ijskoude douches en'n hoge gasrekening... is het tijd voor warm watercomfort met een schone elektro-boiler van Daalderop. Tel. 01899-12003, Loodgietersbedrljf Krowlnkel Industrieweg 2, Maassluis Tal. 010-4343096, SMEDERIJ DAUB Callenburgstraat 60. Vlaardingen Tel, 010-4343213, Sanitair- en Installatiebedrijf H. van Kooy B.V. Oosthavenkade 14, Vlaardingen Tel. 010-43495B8, Firma Ben van Schoor Billltonlaan 80, Vlaardingen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1