Duizend toeristen ontdekken 'n dorp BenW aan winkeliers: kom terug Westland zet Joke van Rest in de bloemen Problemen van jongeren centraal op CDJA-forum SCHIEDAM ZOEKT NIEUWE VRIENDEN 1MBBINSS DABBIAO SGH1EBSMSCHE COURANT - NIEUWE IMTEBWEG CBUIUNT Regen plaagt cowboys Maassluis, een stad aan de Waterweg? 'Betaald parkeren moet9 m&y* 'Oh, dat was alles' Auto te water Ds. Van Kampen naar Woerden Fietsendief op kermis Partnersteden in portefeuille Scheercs 4343229. 4352068, 4350657 - sponredacite 434E2S9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- MAANDAG 15 JUNI 1987 door KOR KEGEL Maassluis - De voettocht be gint in het Gemeentemuseum en voert over de Zuiddijk naar molen De Hoop. Over de rest van de tocht zo meteen meer. Maar de wandeling eindigt ook in het museum, en wie met de trein of de bus geko men is, loopt aan het eind van de middag ten tweede male over de Zuiddijk. En verhip, die tweede keer blijven veel meer mensen staan bij de foto etalage van makelaar Ros. Kennelijk is Maassluis erg in geslagen. Maar er hangen overwegend foto's van de, nieuwbouw, dus men steekt* maar snel over bij De Hoop, richting station. Op een bankje bij het station zitten enkele 60-plussexs uit te puffen: „Zo, het zit er weer op". Er komt een dame aanlo pen: „Ik mag er zeker nog wel tussen, hè?" Het blijkt te gaan om een vast wandelclubje, dat vaak meedoet aan 'Ontdek je plekje', de wekelijkse uitjes die de Avro samen met VVV-bu reaus organiseert. „Ik ben een paar weken gele den ook in Delfshaven ge weest", vertelt de dame, naar zij zegt een geboren en getogen Haagse. Zij wandelt niet weke lijks, maar alleen als het een beetje in de buurt is. „In Delfs haven hadden ze hetzelfde als hier. Alleen had je daar vanaf de molen een veel mooier uit zicht. Hier keek je voorname lijk tegen gevels aan". Zij is een tijdje terug ook in Delft geweest, „daar leek het wel een optocht, zo druk. Alle Avro-boekjes waren er uitver kocht. Hier in Maassluis was het wel zeer rustig". Inder daad gaan er die middag maar duizend boekjes de deur uit bij de WV. Soms zoals in Schiedam doen er wel vijf duizend mensen aan mee. „In Den Haag was het ook druk, maar 0,0, daar stonden heel veel fouten in het boekje", herinnert- de Haagse dame zich. Dan komt haar bus. In Naaldwijk zal zij overstappen richting Kijkduin. Zondagmiddag ligt Maassluis er zonovergoten bij, later zal het iets bewolkter worden maar wat een verschil met de dag ervoor, toen het wilde westen in het water viel (zie elders op deze pagina). De VVV weet goed wat de char mes van Maassluis zijn en heeft een route langs veel groen en watertjes uitgestip peld. De vlieren op de Zuid- dijk staan in bloei, langs de Laan 1940-1945 is de sloot met kroos bedekt, de esdoomen aan de Stationsweg vormen een statige haag. Op het Ha venplein zitten mensen het Avro/VW-boekie te bestude ren, onlieweeglijk bijna, maar dat hoort: de stenen koe en het stenen paard op de brug on derstrepen dat er aan dit histo rische plekje weinig veran dert. De Govert van Wijnkade met zijn wand van puntgevels rijn een fraai contrast met de quasi-aangepaste, maar foeile lijke nieuwbouw van Gemeen tebedrijven aan de overkant van de Haven: een doods plek-' je. Heel apart vindt een groep je toeristen de beige bepleiste ring van House Style op de hoek van de Keucheniusstraat. Lopend langs het Hellinggat en het Breugomslop arriveren de dagjesmensen in de Grote Kerk. Lenen is terugbezorgen' staat er bij de liedboeken. „Nee, Jaap-Jan, leg dat psal menboek terug", zegt een vrouw die zijn moeder wel zal zijn. Een man die kijkt als een architect is verbijsterd over de aanslag op het dakgewelf: „Als die lekkage maar niet door zet". In de kruisgewijs ge bouwde kerk staan de houten stoeltjes met hun rieten zitjes in gebogen rijen: „Heel bijzon der, dat heb ik nog nergens zo gezien", zegt een man die ver volgens aandachtig het aan plakbiljet van NCRV's Kerke- pad in zich opneemt. Op 5 en 12 september is dat Kerkepad in Schiedam, staat erop aange kondigd. De bejaardenwoninkjes'op de Geerkade laat men links Hg- gen, de Mamixkade voert te rug naar de binnenstad, maar velen verkiezen eerst een kop je koffie aan boord van het zwart walmende stoomschip Furie in De Kolk. Via de Hoogstraat belandt men bjj de trappen naar de Veerstraat be neden, en hier wijken sommi gen af van de voorgeschreven route. Men snijdt een stukje af via de Markt, want eerst de Noord vliet af en dan via de' Zuivliet terug,- dat gelooft men weL Daar in de verte 2iet Maassluis er niet meer zo his- j§ torisch uit en de winkels zijn toch dicht, op de ijssalons na. H Op de Hoogstraat staan groep- jes middenop straat, er is nau- J- welijks autoverkeer in de dorpskom. Het Nationaal 3> Sleepvaartmuseum en Delf- lands Gemeenlandshuis - heb ben de deuren opengezet voor het publiek. Volle bewonde ring is er voor de zeer histo risch aandoende nieuwbouw Ontdek Je plekje'in Maassluis, heeft na ruim twee kilometer tussen de Hoogstraat en het Schoolslop, En dan zit de tocht ,er weer op. Een aantal mensen nog niet genoeg 'plekjes ont dekt' en gaat tot besluit even kijken op de Burgemeester Van de Lelykade, waar de pont overvaart naar Rozen burg en Briellê. Het was zc ontspannen, de eerste stad aan de Waterweg leek wel een dorp. Honselersdijk Door Haar succesvolle sollicitatie naar een burgemeesterspost Iaat Joke van Rest uitgeverij Mis set ontredderd achter. Een nieuwe hoofdredacteur zoeken voor de Tuinderij en de Volle Grond is bijna onbegonnen werk. Adjunct-directeur J, Horsting, die tijdelijk het hoofdredac teurschap gaat waarnemen, vindt het leuk voor mevrouw Van Rest dat ze eerste burger van Sas van Gent wordt. Maar hij is ook bezorgd: „Zie maar eens een opvolger te vinden voor zo'n rot in het vak". Ook de tuinders in. het West- land zitten een beetje onthand n'u 'mevrouw Misset' naar Zeeuws-Vlaanderen vertrekt. Ze zijn het aanspreekpunt kwijt, waar ze bijna 25 jaar te recht konden met hun proble men van alledag. Want één kik was meestal voldoende om de vrouw in het Misset-kan toor bij 'de bloemenveiling journalistiek te activeren. „Nou, laat maar eens horen wat je voon ellende hebt met je tomaten. Misschien zit er wel een verhaal in", was het dan. „Ze weet als geen ander wat 'n tuinder beweegt", aldus Hor sting. Op de afscheidsreceptie van Joke van Rest in Fleuresto, het restaurant in de bloemen veiling, klonk echter niet al leen teleurstelling door. In hun lofredes staken Misset-di recteur F. Lamaker en de voorzitter van de Nederlandse vereniging van landbouwjour- nalisten, A. van Dijk, gevoe lens van bewondering niet on der stoelen of banken. „En ei genlijk heeft het er altijd al in gezeten dat Joke vroeg of laat voor de poHtiek zou kiezen. Dat kon je wel merken aan de manier, waarop ze over haar raadswerk in Maassluis sprak", legde Horsting zich bij de feiten neer. De gevulde koeken, waarmee de CDA-afgevaardigde af scheid nam van de Maassluisse raad, bleven in Fleuresto ach terwege. Het Westland betuig de zijn dank op eigen wijze: met heel veel bloemen. yiaardingers lezen voor uit eigen werk. VIaafdingen De muziekkamer van het Visserijmuseum was zaterdagmiddag tot de laatste stoel bezet voor een concert door het Rotterdams Consortium. Dat mag uniek heten: meestal trek ken de kamerconcerten onder het fraai gestuct en beschilderd plafond nauwelijks meer dan een handjevol publiek. Maar zaterdag was er een extra attractie: voordrachten van Vlaardingse schrijvers. Die 'auteurs waren goed voor vreemde contrasten: „Ik wou enkele gedichten voordragen over de liefde én over Pemis", zo begon een schrijfster. En zii was warempel net zo lyrisch over de chemische industrie aan de overkant van de-Waterweg, als over de liefde. Zoals dat past bij een middag vol amateur-literatoren waren er stijlbloempjes te beluisteren, waarvan de tenen krom gingen staan in de schoenen: „Hij zou rijn weg door het leven vervol gen "dus terug naar zijn kamer". En er werden sonnetten aange kondigd, die geen sonnetten waren. Maar de werkgroep Vlaar- - dïhgs Landjuweel, die voor de organisatie tekende, kon tevreden Een dickiteres las vier lieve gedichtjes,\bladerde nbg wat in een -schoolschrift, en kwam tot de ontdekking dat haar werk op was. Oh dat was alles", sprak zij verbaasd. Na wat gegrinnik kreeg rij hetzelfde klaterend applaus, dat alle schrijvers ten deel vieL Maassluis: een country town in de regen. Maassluis Henk Grinwis en Ruud Kaptein hadden zater dag pech. De Maassluisse mid denstanders zagen hun Coun try Town door de gestaag val lende regen bedorven. De wildwest-braderie, vorig jaar met gemak goed voor 17.000 bezoekers, werd deze keer ge kenmerkt door lege terrassen en binnensmonds gemopper. De binnenstadswinkeliers dirkten 's morgens hun straten op met strobalen en stalden hun waren uit op koeiehuiden. Zij zetten een stetson op, tooi den hun hals met een rode zakdoek en hoopten er het beste van. Maar behoudens een enkele western-fanaat met een suède sliertjesjasje bleef de toestroom van extra klanten uit. Het overgrote deel van het publiek bestond uit paraplu- dragende mensen, die snel hun weekendboodschappen deden. 'Quand le soleil dit bonjour au montagne', speelde een coun try-groep op de Markt, met aandoenlijk enthousiasme. Voor café De Musketier liet een enkeling zich verleiden tot een rit op een mechanische ro deo-stier, die veilig op een groot luchtkussen, was ge plaatst. Een winkelier op de Wip bad tussen houten palen een badkuip vol water en zand waar kinderen konden spelen. Zuidvliet kwam de geur van oliebollen uit de Hol- landscbe Gebakkraam; net als de regen een dissonant in wat een spektakel had moeten worden. Een volgende coun- try-groep vond een toepasselij kerdeuntje: 'Oh, it's crying time again, you'ra gonna leave me*. teil JQUAU1JJ VU neergezet, w goudzoekertje Van de Zuidv Schiedam „Het is dat het feest is, maar eigenlijk ben ik zeer kwaad. Kwaad op de poli tici die totaal voorbijgaan aan de belangen van de jongeren in dit land. En dan nog zeuren dat de jongeren zich massaal afwenden van de politiek". Gerda Verburg, voorzitter van de CNV-jongeren, liet er geen twijfel over bestaan hoe zij over de grote politiek denkt: als jongere heb je er niets van te verwachten. De jubileumviering van het Schiedamse CDJA werd zater dagavond ingeleid met een po litiek forum. De centrale vraag was of het voor jongeren de moeite waard is zich met politiek in te laten. De uitslag lag, gegeven de achtergrond van de forumleden, een beetje voor de hand. De drie CDJA'ers konden niet genoeg benadrukken hoe belangrijk het voor jongeren is zich poli tiek te organiseren, terwijl de jonge vakbondsvrouw voorna melijk haar afkeer van de po litiek verwoordde. Gerda Verburg kan volgens haar zeggen totaal geen lijn ontdekken in het beleid. „Men is totaal vervreemd van de ba sis. Vóór de verkiezingen belo ven politici van alles voor jon geren. In de praktijk gebeurt er niets. De jeugdwerkloosheid is nog steeds schrikbarend hoog, terwijl de lonen van de genen die wel werken steeds verlaagd worden". De verzamelde CDJA'ers zien er juist extra reden in politiek actief te zijn. „De politiek heeft alleen iets te bieden als jongeren participeren. Het feit, dat jongeren momenteel geen politieke importantie hebben, ligt uitsluitend aan henzelf", aldus Werner van Katwijk, destijds oprichter van net christen-democratisch jongere- nappèl in Schiedam en tegen woordig statenlid in Zuid-Hol land. Hij leidde ook een tijdje het CDA in Schiedam, was er de jongste afdelingsvoorzitter. Gerda Verburg ontkent echter dat dat de oorzaak is: „Jaren lang al zetten wij ons in voor onze leden. Jongeren uit etni sche minderheden en talloze anderen, die wij proberen te helpen, krijgen echter keer op keer een dreun op hun kop. Zij proberen wel in de maat schappij te participeren, maar zij krijgen de kans niet. Is an tipathie dan verbazingwek kend?" Gemeenteraadslid Ton Seis en landelijk CD JA-voorzitter Hans Huibers benadrukken de horzelfunctie van de CDA-jon- geren, ofschoon Gerda Ver burg uitdagend opmerkt dat politiek alleen leuk is voor „kansrijke jongeren zoals hier in de zaal". Duidelijk werd zaterdag, dat de meeste aanwezige jonge christen-democraten zelf ook niet overlopen van 'partieïpa- tiedrïft'. Alleen tijdens de op het forum volgende disco bleek het gros der aanwezigen bereid de strikt toeluisterende rol in te ruilen voor een min der apathische. Vlaardingen Winke liersvereniging d'Oude Hooghstraet moet zijn plaats weer innemen in de werkgroep, die het op- knap-plan voor de Vlaar dingse binnenstad voorbe reidt. Dat schrijven burge meester en wethouders in een brief aan de vereni ging, die zich bij de voor bereiding van de face-lift voor het centrum in 'de kou gezet voelt. Maar in dezelfde brief wijzen B en W nagenoeg alle sugges ties van de Hoogstraat winkeliers van de hand. De gemeente is wel van plan het oude gedeelte van de Hoogstraat, lussen de Afrol en de sluis, op te knappen. Maar zij onderschrijft de conclusie van de onderzoekers van Wil- ma Vastgoed bv, die in hun rapport opmerken dat de oude Hoogstraat nooit echt deel zal uitmaken van het 'kernwinke- lapparaat'- „Maar het is niet zo, dat bepaalde ondernemers in de kou komen te staan", schrijven zij ter geruststelling. De winkeliersvereniging had de gemeente gevraagd, de in voering van het betaald parke ren bij hun winkeltjes onge daan te maken. Maar de par- keermeters moeten blijven staan, vinden B en W, „Met een systeem van betaald par keren kunnen langparkeer- ders worden geweerd. Ons col lege acht het van belang, dat er voldoende plaatsen zijn voor kortparkeerders". De ge meente is bovendien gebonden aan afspraken met de mede-ei genaren van de parkeergarage aan dè Afrol. v De winkeliers wilden van de gemeente de toezegging, dat verpauperde panden aan de Hoogstraat na renovatie hun winkelbestemming zouden be houden. Maar ook die sugges tie wijzen B en W van de hand. Ais er geen winkelier voor een pand kan worden ge vonden, dan moet het maar een woonbestemming krijgen, meent het stadsbestuur. De enige stelling van d'Oude Hooghstraet, die door de ge meente wordt onderschreven, is dat „de samenwerking bij de verbetering van het stadscen trum op loyale wijze dient te geschieden De vereniging moet zelf maar het initiatief nemen om weer een vertegen woordiger naar de werkgroep promotie- en verbeteringsplan te sturen, vinden burgemees ter en wethouders. Schiedam Brandweerlieden en een takelwagen zijn vrij dagmiddag aan de Buitenba- venweg in Schiedam geruime tijd bezig geweest een perso nenauto op de kant te hijsen. De inzittenden, een 40-jarige Rotterdammer en zijn 16-jari- ge zoon, hadden kans gezien op eigen kracht de auto te ver laten, toen deze te water raak te. De wagen stortte over de kademuur, doordat de Rotter dammer bij het wegrijden de versnelling abusievelijk in .de achteruit zette. De reddingso peratie trok vanaf de Koe- marktbrug veel bekijks. Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis De Nederlands hervormde predikant M. van Kampen heeft zondag afscheid genomen van zijn gemeente in Vlaardingen. Hij is beroepen in Woerden. In Maassluis heeft de Arnhem se kandidaat J. Wesseling zijn intrede gedaan bij de vrijge maakt gereformeerden. Hij neemt er de gemeente De Lier bij. In Schiedam is gisteren P.R, Middelkoop uit Oegstgeest in het ambt van dominee beves tigd. Hij gaat zich vestigen in Paramaribo. Maassluis Agenten in bur ger betrapten op de pinkster- kermis in Maassluis een 17-ja- rige jongeman bij het stelen van een fiets. De politieagen ten maakten net een rondgang over het kermisterrein, toen de jongen de fiets probeerde weg te nemen. Inbrekers sloegen hun slag in de kantine van honk- en soft-/ balvereniging Gophers in de Steendijkpolder. Door een' raam te forceren konden de onverlaten de kantine binnen komen. De stereo-installatie werd weggenomen. Ook wordt een klein bedrag aan geld ver mist. 'Z Een dief probeerde uit een wo ning in de Oranjebuurt ver schillende goederen weg te ne men, maar hij moest rijn po gingen staken toen hij werd betrapt door de bewoonster van het huis. De man koos eiè: ren voor zijn geld en ging er vandoor, toen hij merkte dat hij was betrapt 7 Schiedam Zomaar een stad op de kaart prikken, dat lijkt Schiedam toch een beetje erg willekeurig. Daarom richt de Brand ersstad zich maar naar Eblingen, het bevriende plaatsje in West-Duitsland. Want Schiedam wil graag, in het kader van de wereldvrede, betrekkingen aanknopen met een %tad in het Oostblok. En Eblingen heeft al connecties achter het IJzeren Gordijn, De naam van de nieuwe part- nerstad maakt niet zoveel uit, zolang de bevolking maar van Russische of Oosteuropese ori gine is. Net zo min als Schie dam zelf een bepaalde stad in de Derde Wereld op het oog heeft om bevriend mee te ra ken. Die oppervlakte is wat groter dan Oost-Europa en dus duurt het nog even voordat een definitieve keuze is ge maakt. Maar het doel is ge steld, de uitwerking is slechts een kwestie van tijd. De Derde Wereld moet Schie dam aan frisse ideeën helpen om het vriendschapsbeginsel, in Europa door het toerisme achterhaald, nieuw leven in te blazen. De betrekkingen met de jumelagestadjes Neath (En geland), Norrköping (Zweden), Vienne (Frankrijk), Udine (Italië) en Titovo Velenje (Joe goslavië) staan al jaren op een laag pitje. Alleen op cultureel en sportief gebied zijn er met sommige van die buitenlandse vrienden nog contacten. Hoe verwaterd de relatie is, ontdekten Gé Brouwer en Aad Wiegman vorig jaar op een conferentie in Eblingen. De twee Pvd A-kopstukken had den wat stoffelijke geschenken (flessen jenever en stropdassen met het stadswapen) meegeno men, maar geen enkele sug gestie hoe het nu verder moest met de vriendschap. Brouwer is nu op het lumineuze idee gekomen de complete vrien denkring te interesseren voor een band met een stad in de Derde Wereld. Ma-u* voordat Schiedam nieu we relaties aanknoopt in Oost- Europa en een ontwikkelings land, wil Brouwer de zaak aan het thuisfront goed regelen. Hij vindt dat er eenapart? portefeuille 'partnersteden' moet komen, een taak die vol gens hem burgemeester Rie- nier Scheeres op het lijf is ge schreven. Pas is zich iemand serieus met het onderwerp gaat bezighouden, heeft het vriendschapsidee kans van sla gen, aldus Brouwer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1