yen bereid tot fusie Diefstal ccPs: zware slag voor fonotheek 8 Singel zonder winkels bevalt bewoners niet 'PvdA voert spanning bewust op' Twee beheerders in jongerencentra lAUDINBS DfiBBiAD SSH1EDAMS0HI COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Wilma is van 17.000 leerlingen de knapste Chemie Olympiade nu bij Unilever Foute foto .1—ri' IPA te gast in Maassluis de Doelen Ergernis CDA groeit Oude Veiling veiliger Gewonden hii vechtpartij Broersveld Dominee vertrekt Maassluis wacht jaren op Brood WATERWEG WOENSDAG 17 JUNI 1987 6, 3131 BC in. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343S29. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 n/Maassluis Da gemeentelijke energiebedrijven van Vlaardingen en Maassluis overwegen te gaan fuseren. Hoewel besprekingen over het samengaan nog niet op gang zijn gekomen, hebben de twee stads besturen al wel hun bereidheid voorde fusie uitgesproken. Maassluis en Vlaardingen willen daarmee voorkomen dat hun be drijven worden ingelijfd bij gro te, regionaal opgezette nutsbe drijven. De leverantie van gas, licht en water wordt binnen een aantal jaren gereorganiseerd. Door de plannen, die momenteel bij de provincie in de maak zijn, drei gen veel middelgrote steden als eerste hun eigen waterleiding bedrijf kwijt te raken. Een be roepsschrift van de gemeente Vlaardingen tegen die maatre gel ligt bij de Kroon, maar op het stadskantoor wordt de 'water- poot' van het GEWB al als verlo ren beschouwd. Ook Maassluis heeft weinig hoop het waterlei dingbedrijf te kunnen behou den. Uit financieel oogpunt is dat verlies minder dramatisch dan het opgeven van degas- en ïicht- bedrijven. Op de levering van water verdient een gemeente doorgaans niets; gas en licht daarentegen zorgen voor aan zienlijke inkomsten in de ge meentekas. J. Moerman, de chef van de centrale boekhouding in Maassluis die onlangs met vut ging, waarschuwde bij zijn af scheid nog tegen al te grote sa menwerkingsverbanden. Hij had becijferd dat Maassluis 1,2 miljoen gulden op het energie verbruik verdient. Dat extraatje wilde Moerman liever niet delen met andere gemeenten. Verschillende gemeenten heb ben inmiddels Rotterdam de rug toegekeerd: het overleg over sa menvoeging van hun energiebe drijven fis gestaakt. Financiële complicaties waren ook de reden dat Maasluis uiteindelijk liever voor een kleinschaliger fusie koos. „Maassluis moet voldoen aan !eer| minimumaantal aan sluitingen van 30.000. Daarom moeten ze minstens één partner zoeken. Met ons en eventueel Schiedam erbij halen ze dat aantal wel", verklaart een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen. Evenmin als zijn Maassluïsse collega staat hij te juichen bij het fusieplan. Daarvoor zijn er nog te veel onzekerheden. Eerst moet bekeken worden of de on geveer 200 werknemers wel in één nieuwe organisatie zijn on der te brengen. Verder moet er een systeem uitgedokterd wor den om de winst op de'gas-, licht- en waarschijnlijk ook cai- bedrijven zo eerlijk mogelijk over Vlaardingen en Maassluis te verdelen. Schiedam beraadt zich nog over een eventuele deelname aan de fusie. Vlaardingen De nationale Chemie Olympiade zal dit jaar in het Unilever Research labora torium in Vlaardingen worden gehouden. Vandaag en morgen zullen twintig leerlingen uit het gehele land aan de wedstrijd meedoen. De deelnemers hebben zich een week lang op de wedstrijd kun nen voorbereiden in het labora torium van Unilever. De olym piade is een wedstrijd' in schei kunde, waarbij zowel de prak tijk als de theorie aan bod komt. Staatssecretaris drs.N. Ginjaar- Maas zal op donderdag 18 juni de prijzen uitreiken aan de vier beste deelnemers. Het viertal zal vervolgens meedoen aan de 19e internationale Chemie Olympi ade, die van 7 tot en met 14 juli in Hongarije wordt gehouden. Vorig jaar sleepten twee Neder landse deelnemers de hoofdprijs in de wacht. Schiedam De fonotheek in Schiedam is met de diefstal van rond de 900 compact-discs een zware slag toegebracht. Het af gelopen weekeinde forceerden inbrekers de toegangsdeur en namen de cd's weg uit het filiaal Noord van de bibliotheek, dat gevestigd is in wijkcentrum Blauwe Brug op hetBachplein. De schade loopt in de tiendui zenden guldens en het is nog maar de vraag of de collectie op korte termijn weer aangevuld kan worden. De gemeente Schiedam is tegen dit soort in braken niet verzekerd. Het is niet duidelijk, of directeur Henk Ewoldt ooit het schadebedrag te rugkrijgt: „Uiteraard zal ik tij dens het overleg met wethouder Hafkamp aandringen op het vergoeden van de schade. De ge meente loopt het risico en ik hoop'nu maar dat het geld om nieuwe cd's aan te schaffen op de een of andere manier boven tafel komt". Niet alle cd's zijn door de inbre kers weggenomen. De veelal klassieke exemplaren zijn ach tergelaten. „Maar naar die cd's is - dan ook de minste vraag", stelt een medewerkster van de fono theek vol ironie vast. Tussen de 300 en 400 cd's waren illlll[|I]|imil!ill]il!l!ll!iillI)ll)lllllHiltliimiIII!l!liIl!lll|iiIllItltl!IIMIIIIIIIll!ll!lilllllllillll|]ll!lllllillllt!ll|[[|lilIII)IIIIIIIIII|)[|lllllll!llllllllllll(iliilllF op het moment van de inbraak uitgeleend aan leden van de fo notheek en bleven dus behou den. Die exemplaren komen nu druppelsgewijs terug in de fono theek, maar een nieuwe cd le nen is er bijna niet meer bij. „Natuurlijk is er een directe schade ontstaan door de diefstal, maar er is ook een indirecte schade", stelt Henk Ewoldt bit ter vast „Zo hebben wij'voor de leden van de fonotheek'"een ca talogus laten drukken die wij voor zes gulden per stuk verko pen. Krijgen we niet hei gelijke assortiment terug, dan kan de catalogus de prullenbak in en gaan drukkosten verloren. Schakel ook de factor arbeid niet uit, want we moeten nu al les gaan uitzoeken; welke cd's uitgeleend zijn bijvoorbeeld. Dat is ook geen klus die in een paar dagen is geklaard", j Het lenen van cd's, die In de winkel altijd nog zo rond de vijf tig gulden per stuk kosten, is erg populair. Met de gemeente Schiedam bestaat de afspraak, dat de leengelden mogen wor den aangewend om nieuwe cd's aan te schaffen. „Door deze dief stal komen er vrijwel ook geen leengelden meer binnen en kun nen wij dus ook geen nieuwe cd's meer aanschaffen", maakt Henk Ewoldt duidelijk. Het werd de inbrekers het afge lopen weekeinde overigens wel makkelijk gemaakt De Blauwe Brug beschikt niet over een alarminstallatie en na het force ren van een deur konden de die ven simpel hun slag slaan. „We zullen moeten gaan nadenken over strengere maatregelen. De cd's opbergen In een kast. Maar als mensen weten dat de cd's in een kast liggen opgeslagen, dan zal die kast worden opengebro ken. Een alarminstallatie kost ontzettend veel geld, maar ie moet iets doen om diefstal in ae toekomst tegen te gaan", besluit Henk Ewoldt De Singe! is een gezellige straat, en dat moet zo blijven, vinden de bewoners. Op deachterqrond doemt de Singelkerk op, Schiedam De Singel dreigt zijn .functie als winkelstraat kwijt te raken, tot ongenoegen van de buurtbewoners. Zij vre zen dat de Singel een saaie straat wordt, als er na de sloop van on geveer dertig panden alleen maar woningen terugkomen. De gemeente Schiedam moet er volgens hen meer aan doen om winkeliers te interesseren voor deze uitloper van de binnenstad richting station Schiedam/Rot terdam-West. Te denken valt aan financiële steun, maar die geldt in principe niet voor nieu we geïnteresseerden; alleen voor die winkeliers die nu al op de Singel zitten en er willen blij ven. Hoeveel dat er zijn, is evenwel nog niet onderzocht. In theorie zou de Singel een winkelloze straat kunnen worden, waar al leen nog wat horeca te vinden is. De gemeente durft het risico niet aan om op eigen rekening casco's te bouwen, waarop mis schien geen winkelier afkomt. Dat maakte ambtenaar Jan van der Meulen gisteravond duide lijk op een hoorzitting in het stadskantoor. Hooguit wil de ge meente actief streven naar de vestiging van een 'buurtsuper' nabij het Stationsplein. 1 Enkele bewoners uitten kritiek op het ontbreken van beleid: wat er aan winkels komt, is im mers afhankelijk van de huidige winkeliers; de gemeente doet er verder nauwelijks iets aan. Na afloop van de hoorzitting rede neerden bewoners, dat de ge meentelijke afdeling economi sche aangelegenheden zich te veel richt op industriegebieden en ondertussen de middenstan ders vergeet. Klandizie Volgens projectleider Eddy Kar renbelt is de concurrentie van de binnenstad voor de Singel-win keliers te groot geworden. Voor boodschappen gaan veel bewo ners van het Singelkwartier lie ver naar Bas van der Heijden. De winkeliers ïn Schiedam-Oost hebben bovendien klandizie verloren, doordat gezinnen in de loop der tijd kleiner werden. De dreigende saaiheid van de Singel was het enige wezenlijke puntje van kritiek. Na aanvan kelijke protesten in december zijn de meeste bewoners'over tuigd geraakt van de noodzaak van sloep op verschillende plek ken, onder andere bij stomerij Verhoeff, horlogerie Adriaanse, koffiehuis "Yesil Meram en de panden achter de etalages van Natuurgenot In Huis en wijk- verenïging Het Singelkwartier. Ook twee hinderlijke garages zullen verdwijnen. De gemeente denkt aan nieuwbouw van 65 woningen in overwegend drie etages. Daarbij is de geplande nieuwbouw op het Land van Ris nog niet opgeteld; er komt vanaf de Singel een poort naar het toe komstige buurtparkje achter de Singelkerk. In zijn toelichting ging Karren belt ook in op het parkeerpro bleem. Hij zei dat er 25 extra parkeerplaatsen komen, onder andere op enkele binnenterrein- tjes achter de nieuwbouw. Een horeca-exploïtant zei te vre zen, dat de woningbouw ook klagende bewoners met zich meebrengt. „Worden die huizen extra geïsoleerd? Anders zijn wij de dupe. Nü veroorzaken wij na melijk geen overlast, maar dan wel". In restaurant 't Oeverbos kreeg de leergierige Wilma Meyer van de heer Roelfzema van de contactraad voor het handelsonderwijs een pen niet inscriptie. Vlaardingen Een diploma er bij kan nooit kwaad. Dat onge veer was de motivatie van Wil ma Meyer, toen zij in Vlaardin gen de avondopleiding voor het middenstandsdiploma ging vol gen. De leergierige Schiedamse slaagde met briljante cijfers: van alle 17.000 kandidaten, die in 1986 examen deden, scoorde zij het hoogste aantal punten. Voor die bijzondere prestatie kreeg zij gisteren een pen met inscriptie. Het aandenken krijgt een plaats je in Wilma's persoonlijke prij- *-} beWaart zij ook •lijk brug- n Oeveren gisteren op Waterweg- Volgens het bij- Ie hij een res- aan de gevel itiekzaak in 'deling van dê krant is iets misgegaan: er belandde-ten onrechte een foto" uit'Gouda'op de pagina, waarvoor wij excuus vragen. haar horecapapieren want dat diploma heeft ze eveneens in haar vrije tijd weten te bemach tigen. Dat studeren doet de 30-jarige Schiedamse moeder, in ver wachting van een tweede kind, niet louter voor de lol. „Toen ïk van de kweekschool kwam, was er nauwelijks werk in het on derwijs. Ik heb nu een baan op een basisschool in Rotterdam, maar mocht ik ooit op straat ko men te staan, dan heb ik in elk geval iets achter de hand", ver telt Wilma. Omdat je nooit precies weet hoe de arbeidsmarkt zich ontwik kelt, neemt Wilma Meyer liever het zekere voor het onzekere. Maassluis Een delegatie van de Internationale Police Associ ation zal deze week een bezoek brengen aan Maassluis. Agenten van korpsen uit West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, België en Nederland zullen donderdag 18 juni op het stadhuis door wet houder Liesbeth Snoeck worden ontvangen. De afdeling Rotterdam van de IPA viert dit jaar het 25-jarig be staan en het jubileum wordt op grootse wijze gevierd. De buiten landse gasten zijn een week lang in Nederland en bezoeken ver schillende steden. Na de ontvangst is er een lunch en in de loop van de middag zal een bezoek worden gebracht aan molen De Hoop. Schouwburgplein 50. Tel.: 010-4132490 Kaarten vanaf 7 dagen tevoren, dagelijks 10 00-16 00 uur. s zondags 12-00-16 QQ uur Telefonisch ma.t/mza 10 00-16 00 uur, zo. 12 00-16 00 uur wo. juni Rotterdams Phüharmonisch Orkest 2015 uur Beelhovencydus- Dir. James Conlon - Barry Douglas, grote zaal prano- Ouverture Leonore 3- Eerste pianoconcert- vijfde Symfonie f 18-.cipen kinderen tot 16 ir 113 50, pas 65113 - Mauriisweg 34. Vin vr. 9.00-17.00'uu( -7aAS DE UNIE Mauni Qggy™3JL. Te). ICS 010-433353* nu. «/in vr. m za. 20 juni Concert Ursula Oppen* (2100 uur) dL 23 juni Lezing/Concert Gjrörgy Kurtag {20 00 uur) ,P Byte (2100 uur) - ri wo. 24 juni Slotconcert: Vlaardingen.-Het CDA vindt het betreurenswaardig, dat coalitiepartner PvdA samen met klein links heeft gevraagd naar de handel en wandel van CDA-wethouder Chris van Roon. „Dit doet de coalitie geen goed", zegt een boze fractielei der Aart Kool. „De PvdA zegt dat zij het met deze coalitie drie jaar wil volhouden, maar pro beert intussen steeds een spaak in het wiel te steken". Kool vindt het ver beneden de maat, dat PvdA'er John Rans- huijsen de coalitiepartners met vragen bestookt Maar dat hij steun heeft gezocht bij D66 en klein links, vindt de CDA'er helemaal treurig. „Wij zijn op een positieve manier met de coalitie bezig, maar de PvdA is de spanning bewust aan het op voeren, Er zijn meer van die nare voorvalletjes geweest". Ranshuijsen heeft burgemees ter en wethouders gevraagd de gemeenteraad een overzicht te verstrekken van alle onroe rende goederen, die wethouder Van Roon heheert. De raad zou dan kunnen controleren of de CDA-wethouder zich wel houdt aan artikel 52 van de ge meentewet. Daar staat ïn, dat raadsleden zich van stemming moeten onthouden, als hun persoonlijke belangen in het geding zijn. CDA-fractieleider Aart Kool vindt echter de afspraken, die binnen zijn partij zijn gemaakt, ruim voldoende. „Van Roon zal op geen enkele wijze han delen in onroerend goed, Dat heeft hij toegezegd en daar ver trouwen wij op". Alleen het college van burgemeester en wethouders heeft een over zicht van het onroerend goed, dat de CDA-wethouder bezit Volgens Kool moet er op korte termijn met de PvdA-fractie een hartig woordje worden ge sproken. „Wij zoeken al deze irritaties niet. Wij zijn van plan om de coalitie in stand te hou den, maar wij schuwen ook het gevecht niet". Schiedam Eén beheerder voor De Dijk en één beheerder voor het andere jongerencen trum in De Erken het is allebei mogelijk. Gisteravond maakte wethouder Luub Hafkamp be kend zich sterk te maken om in het kader van het jeugdwerkga rantieplan de twee jongerencen tra ieder een beheerder te ge ven. Al maanden dringen de zoge naamde eenpitters, de jongeren werkers van De Dijk en Under ground, er bij de politiek op aan een extra medewerker te krij gen, Zij staan er nu alleen voor en moeten bardiensten draaien, maar ook met jongeren naar po litie en rechtbank, bemiddelen bij sollicitaties, klaar staan voor problemen, kortom het hele jon gerencentrum draaiende hou den. Daar komt zoveel bij kij ken, dat een beheerder voor het jongerencentrum eigenlijk on misbaar is geworden. Hoewel aanvankelijk alleen de oppositie er bij de wethouder op aandrong om hun verzoek in te willigen, lijkt nu ook de PvdA de noodzaak van een beheerder in te zien. De mogelijkheid om van het jeugdwerkgarantieplan gebruik te maken werd geopperd, nadat stichting Eigen Werk aan de Overschiesestraat ter sprake kwam. Dit ontmoetingscentrum voormensen zonder baan (voor heen de Trechter) krijgt een be heerder in het kader van de wet op de sociale werkvoorziening (wsw), maar als dat niet lukt, is er altijd nog een mogelijkheid via het jeugdwerkgarantieplan, waarbij jongeren aan werk wor den geholpen met behoud van uitkering en een extra vergoe ding. „ïn eerste instantie zag ik geen financiële mogelijkheden om beheerders aan te stellen. In het kader van die jeugdwerkgaran tieplannen zeg ik: toch doen", al dus wethouder Hafkamp. Maasland De verkeersafwik keling ten zuiden van Maasland wordt gewijzigd. Verkeer van en naar de bebouwde kom krijgt voorrang boven het verkeer, dat via de Maassluiseweg van en naar Maassluis rijdt. Bovendien moet het kruispunt veiliger wor den voor voetgangers en -fiet sers- Maasland heeft een rapport uit gebracht over het kruispunt De Kerkweg, de Koningin Juliana- weg en de Maassluiseweg leiden alle naar dit kruispunt. Via de Oude Veiling wordt rijksweg 20 bereikt. „Door de toename van het door gaand autoverkeer tussen Maas sluis-West en rijksweg 20 ris vooral voor het langzame ver keer een onveilige situatie ont staan", staat in het rapport, „Hetzelfde geldt voor fietsers die gebruikmaken van deMaasslUi- seweg". Vooral in de spits rijdt erg veel autoverkeer van en naar Maas sluis over Rozenlaan, Maasslui seweg en Oude Veiling naar de rijksweg. „Door die vaak onon derbroken stroom auto's is het voor fietsers naar Vlaardingen en Maassluis moeilijk om vanaf de Kerkweg op de Oude Veiling te komen". Maasland wil een andere voor rangsregeling op het kruispunt. Dat zou de doorstroming van het fiets- en autoverkeer van de Kerkweg naar de Oude Veiling bevorderen. Verkeerslichten zouden voor optimale veiligheid zorgen. De gemeente acht die maatregel niet nodig, want "de problemen doen zich alleen In de spits voor. Voordat de Maaslandse gemeen teraad een beslissing neemt, wordt eerst een hoorzitting be legd. De bevolking kan daar zeg gen wat zij van de plannen vindt. De zitting begint donder dag om half acht en wordt ge houden in zaal Het Trefpunt. j Schiedam Tot driemaal toe moesten Schiedamse agenten in grijpen om een vechtpartij, die was ontstaan op het Broersveld, tot een einde te brengen. Na de eerste melding om half twaalf gisteravond troffen agen ten vijf vechtende mannen aan op het Broersveld. Toen de agenten uit de wagen stapten, hielden de mannen spontaan op met vechten en werd na overleg besloten het conflict verder uit te praten.-De agenten vertrok ken, maar na tien minuten was het weer raak. Politieagenten moesten er weer aan te pas ko men om de vechtenden te schei den. De vechtpartij was in volle gang toen de agenten arriveer den. Na sussende woorden werd door de vechterbazen besloten om de zaak uit te praten in een eetgelegenheid op het Broers veld. Ook die bemiddelingspoging tussen de ruziënde mannen liep op niets uit. De vechtpartij werd na enkele minuten in alle hevig heid voortgezet en de eigenaar van de eetgelegenheid, die de mannen tot rust maande, werd met een pan op zijn hoofd gesla gen. Een 23-jarige Vlaardinger werd vervolgens door een 29-jarige Schiedammer met een doorgela den vuurwapen vol op het hoofd geslagen. De Vlaardinger liep een gapende hoofdwond op en moest in het Schxelandzieken- huis aan zijn verwondingen worden behandeld. De Schie dammer gooide het vuurwapen weg, maar dat werd later terug gevonden. Liefst tien agenten waren nodig om de vechtersba zen uit elkaar te halen. De 29-ja- rige Schiedammer werd door de politie ingerekend- Over de oor zaak van de ruzie tussen de mannen tast de politie nog volle dig in het duister. Vlaardingen De hervormd- gereformeerde predikant H. Ei kelboom heeft het beroep aange nomen, dat de kerkgemeente in Maastricht op hem had uitge bracht De Vlaardingse gelovi gen vernamen van Eikelbooms op hahden zijnde vertrek in de zelfde periode^ dat de Neder landse hervormde dominee M. van Kampen van Vlaardingen afscheid nam wegens vertrek naar Woerden. Maassluis Ruim acht jaar Het concert in het jongerencen- moesten de Maassluisse poplief- trum aan het Mackayplein be- hebbers op zijn komst wachten, gint om 23.00 uur. Naast Herman maar op vrijdagavond 19 juni is Brood spelen David Hollestelle het zover. Dan komt Herman (gitaar), Danny Lademacher (gi- Brood naar de eerste stad aan de taar), Rudy Engelbert (bas) - en Waterweg om in Dug Out een Am Meerman (drums) In 'de concert te verzorgen. b£_id. -1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1