Maassluis moet geld aan 1 woningen bij Land van Ris Goudriaan: inspraak heeft alles verpest Kuristaaiikodpcoinmissie winkelt in Rotterdam V1AARDINGS DAGBLAD SBHIEDAMSCHE COURANT NIEQWE WATERWEG COURANT Honderden overtredingen per dag op reis 'Moskee Juliana- kerk' Project uitgesteld voor rand jongeren Anton Wustrow: 'Bedoelingen eerlijk en oprecht v Burgemeester v spoor bijster Vrienden Informatie over sluis IÜ Prijsvraag Buizengat wankelt Drieduizend surfers Bewoners en God zien toe in y y. WATERWEG I 3»' BC .'Laar^.Tj, Pre,to i ig „3, ,r_ Vh-,j,-^n „..O: DONDERDAG 18 RJNI 1987 Maassluis De gemeente Maassluis moet aan minstens twee huurders te veel betaalde ombouwkosten van de cv-installaüe terugbetalen. In 1981 werden de cv-installaties van huur woningen omgebouwd van olie- naar gasstook. De kosten werden door be rekend in de servicekosten. Twee bewoners maakten daar be zwaar tegen en kregen in eerste in stantie gelijk van de huurcommissie. De gemeente Maassluis ging tegen deze uitspraak in beroep, maar werd ook in tweede instantie teruggeflo ten. De kantonrechter in Schiedam stelde huurders wederom in het ge lijk. De gemeente Maassluis moet de extra doorberekende kosten terugbe talen aan de huurders. In totaal zijn in 26 flats in de Compo nisten wijk en de Diikpolder in Maas- sluis de cv-installaties in de loop van de jaren omgebouwd. De bewoners, zo'n 1200 in getal, zouden gedurende 10 jaar een bedrag van 140 gulden per jaar extra moeten betalen. De raad voor de volkshuisvesting, die het wo ningbouwbeleid in de gemeente voor een groot deel vaststelt, ging akkoord met de doorberekening. Dè bewoners pikten de doorberekening echter niet en twee huurders stapten naar de huurcommissie. De huurcommissie stelde, dat om bouwkosten niet onder servicekosten vallen en derhalve niet mogen wor den doorberekend. Na de uitspraak hebben 'vrijwel alle bewoners van de 26 flats de gemeente Maassluis ge vraagd het te veel betaalde geld terug te storten. Dat weigerde de gemeente Maassluis en zij ging in hoger beroep. Ook nu de zaak. in hoger beroep verloren is, denkt de gemeente Maassluis nog niet aan het terugbetalen van het geld: „Daar gaan we in het dagelijks be- stuur van de raad voor de volkshuis vesting eerst eens over praten", aldus verantwoordelijk .wethouder Anton Wustrow (PvdA). „Ik wil één ding heel duidelijk stellen. Door de uit spraak van de kantonrechter is het net alsof de gemeente Maassluis een louche daad heeft verricht. Het te gendeel is waar. Toen wij de installa ties gingen ombouwen hebben we dat gedaan omdat de bewoners er louter voordeel van zouden hebben. Onze bedoelingen waren voor duizend pro cent eerlijk en oprecht. Sterker nog: door van oliestook naar gasstook om te schakelen kregen de bewoners een voordeel van tussen de 30 en 35 gul den per maand. Dat wordt in de hele discussie vergeten". Als de gemeente Maassluis weigert om ook de overige bewoners van de 26 flats het te veel betaalde bedrag te rug te betalen, dan zullen de mensen individueel eerst naar de huureom- missiè: moeten stappen en later weer Anton Wustrow: „Ombouw omdat de bewoners voordeel zouden hebben..." naar de kantonrechter. De kans dat de bewoners in het gelijk worden ge steld is groot. Kosten die voorvloeien uit de procedure komen voor reke ning van dé gemeente Maassluis. In de toekomst zal Maassluis de om bouwkosten van. de cv-installaties blijven doorberekenen aan de huur ders. De raad voor de volkshuisves ting heeft al in de maand mei dat be/ sluit genomen. De huurprijs wordt per 1 juli extra, verhoogd met de om bouwkosten van dé cv-instaflatie. Be woners, die bezwaar maken tegen deze verhoging, zullen persoonlijk een bezwaarschrift moeten indienen. De huurcommissie zal dan een uit spraak doen. Wie niet voor l'juli be zwaar maakt, zal ook daadwerkelijk de extra verhoging moeten betalen. .Volgens de stichting Samenlevings opbouw Maassluis (SSM) Is het echter niet mogelijk de servicekosten over te brengen naar de huurprijs, indien in de huurprijs al een vergoeding zat voor het betreffende onderdeel van de servicekosten. Voor de ev-installa- tie, het onderhoud en de vervanging betalen de huurders al een vergoe ding via de huurprijs. Volgens een onlangs in het parlement aangeno men wet mag de huurprijs dan niet nog eens extra worden verhoogd voor de ombouwkosten van de instal laties. - Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier is door alle ver wikkelingen van de laatste maanden in politiek Vlaardin gen het spoor een beetje bijster geraakt. Tot zijn verbazing las hij in het beleidsprogramma van het college van PvdA, CDA en VVD, dat de algemene inspraak- - verordening moet worden aan- gepast. Dat zou dan de tweede -L keer binnen een jaar zijn. d Of PvdA, CDA en VVD het maar even willen uitleggen, heeft Van Lier gevraagd. Vorig V jaar paste de gemeenteraad de algemene inspraakverordening aan. In- en extern vooroverleg, de gesprekken met ambtenaren en burgers over de manier waar op inspraak moet worden ge houden, zijn toen uit de verorde ning verdwenen. Dat voorover leg is' tijdverspilling, was het. oordeel van de gemeenteraad. In het nieuwe beleidsprogram ma wordt echter weer vrolijk gesprokén over in- en extern vooroverleg. Alsof de gemeente raad de verordening niet had ge wijzigd. Van Lier heeft de coali- - tiepartners om tekst en uitleg gevraagd en CDA'er Cees Bot heeft beloofd, dat hij het zal uit zoeken. „Want het staat mij niet. meer helder voor de geest, hoe dat nou precies In het program ma is gekomen", aldus Bot. „Wij hebben tijdens die onderhande lingen zoveel besproken". V Schiedam De leden van de V -vereniging Vrienden van het V Stedelijk Museum in Schiedam S gaan op reis. In het weekeinde van 28 augustus vertrekken de "'/Schiedammers voor een trip //naar het Duitse Kassei, een stad met een rijke geschiedenis, want /tot 1866 was het plaatsje de resi- dentie van het vorstendom Hes-, '/sen., Vin Kassei brengen de kunstlief- ^/hebbers natuurlijk een bezoek /aan culturele bezienswaardighe- v/den als het Slot Wilhelmsbohe met zijn bekende klassieke j"j kunstverzameling en de'Neuen //Galrie met kunst van 1750 tot heden. Uniek is het behangsel- museum en het museum over de gebroeders Grimm. Wie mee op reis wil met de vrienden, kan contact opnemen J met mevrouw Zuidgeest, Pro- fessor Kamerlingh Onneslaan 159b, telefoon 4264438. .Vlaardingen Nu het voorbe reidende werk aan de sluis en de bijbehorende brug aan de Oost- havenkade in gang is gezet, wordt het tijd de omwonenden te informeren. -In de burgerzaal van het staó- - huis houden de gemeente Vlaar dingen en het hoogheemraad- schap Delfland donderdag 25 juni een voorlichtingsavond. Aanvang 20.00 uur. Vlaardingen De Vlaardingse gemeenteraad staat uiterst scep tisch tegenover een stedebouw- kündige prijsvraag voor het Bui- zengat. De ervaring met de prijs vraag voor bebouwing van het Veerplein heeft de raadsleden weinig vertrouwen ingeboe zemd. „Wij waren zwaar teleur gesteld in het resultaat", zo ver-, woord de PvdA'er Gerard Boen der de mening van zijn mede- raadsleden. Volgens wethouder Bas Goudri aan was dat teleurstellende re sultaat te wijten aan de inspraak. Het bouwplan van "architect Kees Christiaanse werd door die inspraak gewijzigd. Niet ten goe de, aldus Goudriaan. „De in spraak heeftalles verpest, water nog aan'moois in ac. plannen zat". Toen FSF'er Arnold van Kalken het vervolgens opnam voor de insprekers, beet Goudri aan hem toe: „Ja, u bent voor de grijze muizen". De commissie voor stadsontwik keling schrapte het woord 'prijs vraag' uit de eerste kredietaan vraag voor de plannenmakerij voor het Buizengat. WD'er George Neijssel deed dat niet al leen, omdat hij in een prijsvraag, weinig vertrouwen heeft, maar ook omdat hij Goudriaan 'kent', zoals hij zei. „Ik ben het woord 'prijsvraag' negen keer tegenge komen in deze kredietaanvraag. Als we de aanvraag goedkeuren, zegt over een jaar dat wij er toch met z'n allenbijgezeten hebben-toen over. die prijsvraag wérd gesproken'/:'; IWlaartingen De dienst sport en recreatie van de gemeente Vlaar- 1 .dingen begint weer met de zomerse cursus plankzeilen. vr Door dié introductiecursus hébben in zes jaar meer dan drieduizend vVlaardingérs de eerste beginselen van het surfen onder de knie ge- Icregen. Een mijlpaal, vindt de dienst '/•///,.-••;.•' ^Inlichtingen over dë cursus zijn te verkrijgen by de dienst voor sport v en jrecreatie, die gevestigd is in het Vlaardingse stadhuis. Het Landje van Ris staat in volle bloei: omwonenden zien graag de rijke flora en fauna behouden. Schiedam Bouwmaatschap SSN popelt om te beginnen met het reali seren van 157 woningwetwoningen en 11 koopwoningen in de omge ving van het Landje van Ris, Lau rens Costerstraat en Lange Singel straat Deze jongste kaalslag in Schiedam- Oost zal waarscEujnlijk eind dit jaar al bebouwd gaanworden. „Onze plannen liggen in Den.-Haag ter goedkeuring", aldus SSN-directeur drs. CeesBokx. •De kaalslag vormt geen fraai visite kaartje van Schiedam voor automo- - bilisten, die op het Emmaplein par keren. Zo vlakbij de binnenstad wordt de^ stadsvernieuwing indit deel van Sehiedam-Oost hoogst ur gent geacht De SSN heeft in haar plannen reke ning gehouden met de komst van een buurtparkje achter de Singel- kérk./v.' y Het ontwerp, is gemaakt door Bert den Boer van het voorname archi tectenbureau Loerakker, Rijnboutt Ruijssenaars uit Amsterdam. Het gaat om combinatie-ontwikke ling, wat hierop neerkomt dat de SSN zich verplicht om naast de soci ale woningbouw ook een percenta ge voor eigen risico te realiseren. Vandaar datll woningen in de vrije sector in het plan zijn opgenomen. Deze huizen komen aan de kantv&v de Singel te staan, naast de voorma lige slagerij Noordegraaf. In de ge vel wand komt een poort, die de wandelaars leidt naar het geplande buurtparkje op het Land van Ris. Het wordt een langgerekt, smal parkje, dat uitkomt bij het kruisge- bouw en de apotheek aan de Van SwindensingeL, Aan de ene kant zal het parkje ge scheiden worden van de achtertui nen aan de Oostsingel door/ een nieuw;te graven sloot, waarbij er. overigens op gelet moet worden dat dat niet ten koste gaat van de rijke fauna in het huidige, ongerepte 'na tuurgebiedje'het wemelt er van - de kikkersen salamanders. Aan de andere kant zal het parkje door een damwand worden geschei den van een hoger gelegen wandel route langs nieuwe rijen huizen, die verrijzen aan het eind van de nu doodlopende Christiaan Huijgens- straat, Simon Stevinstraat en Archi- medesstraat, en het Copemicus- plein. „Het is zo gebouwd, dat de toekom stige bewoners een soort controle kunnen uitoefenen op het park", al dus bewonersdeskundige Jacques - Freijee. „Alleen achter de kerk. heeft niemand uitzicht, maar daar ziet God zelf toe op de orde". Aan de Lange Singelstraat, het dichtst bij Schiedam-Centrum, ko men overwegend eengezinswonin gen in twee bouwlagen k Aan de Laurens Costerstraat komen meergezinswoningen; van drie eta ges. Ook ligt er een apart plan voor een rijtje woningen, waar nu nog schoolgebouw 't Koepeltje staat Parkeerruimte zalvoornamelijk worden gevonden op het gesloopte stukj Arehimedesstraa t Schiedam Het is de centrumbewoners een raadsel waarom Schiedam vorig jaar de verkeersveiligheidsprijs heeft gekregen. Het wemelt in de binnenstad van gevaarlijke situaties. Regels worden met voeten getreden, borden zijn vaak onzichtbaar en de parkeer- en' geluidoverlast is enorm. Veel bijna-ongelukken veroorzaken een constante stroom klachten. Met de verkeersveiligheid is het buitengewoon droevig gesteld, concludeert de bewonersvereniging Schiedam-Centrum na een diepgaand onderzoek. Maandenlang analyseerde en fotografeerde een ver- keerscommissie de toestand tussen ruwweg het Broersveld, de Hoogstraat en de Lange Kerkstraat Met een lijvig rapport, verstuurd aan politie, brand weer en gemeenteraadsleden, hopen de bewoners de gemeente wakker te schudden opdat zij maatre gelen neemt om de binnenstad veilig en leefbaar te maken. Bekeuringen Dat wordt een ingrijpend karwei, want de commxs- sie is grondig te werk gegaan: de straatgewijze aan pak resulteerde in vele tientallen voor verbetering, vatbare situaties. Intensieve politiecontrole "zou geen soelaas bieden, maakt het rapport al meteen duide- lijk. Het aantal overtredingen is goed voor minstens vijfhonderd bekeuringen per etmaaL Met te hard rijden valt het nogal mee, maar voor de rest lijkt vrijwel iedere verkeersdeelnemer in het centrum er een sport van te maken zoveel mogelijk regels te overtreden. Verbodsborden maken geen enkele indruk. Of het nu gaat om een voetgangers gebied zoals het Kastanjeplein, of een straat met een- richtingverkeer (bijvoorbeeld Gedempte Baansloot); de automobilist negeert hardnekkig het inrijverbod. Parkeren doet men in het centrum bet liefst op de stoep. Invaliden en moeders met kinderwagens kunnen daardoor geen kant op; wandelaars in de Nieuwstraat en het Oude Kerkhof moeten zich vaak tegen de gevel drukken, widen ze niet worden ge schept door een auto die de bocht te ruim neemt Bromfietsers trekken zich evenmin iets van de re gels aan. Voetgangers kunnen maar ternauwernood het vege lijf redden, als de jeugd uit Woudhoek en Groenoord een avondje naar het Kastanjeplein komt cm door de omliggende straatjes en poorten te scheuren. Sluipweg De binnenstadsbewoners ergeren zich ook aan 'slim me' automobilisten die, om de verkeerslichten op Plein 1940-1945, de 's-Gravelandsewegen de Broers- vest over te slaan, via Schienoko het centrum inrij den om bij het Herenpad weer op hun oudé route uit te komen. Een andere favoriete sluipweg is de tram baan: dat alternatieve traject tussen de Hema en de Koemarkt spaart wachten voor drie verkeerslichten uit en is zeer in trek bij weggebruikers die van op schieten houden. Toch is er ook mededogen met de automobilist Het rapport vraagt speciale aandacht voor één bijzonder gevaarlijk punt de hoek van de Nieuwé Sluisstraat en de Brede Marktsteeg. Daar wil een bestuurder bij duisternis en neerslag het Schiewater nog wel eens aanzien voor nat'glimmend asfalt De brandweer, heeft daar al meermaals auto's uit het water moeten en één kéer ook een verdronken bestuur- Schiedam De o/lianakerk hoeft helemaal niet te worden gesloopt Als B en W een advies van Gemeentebelangen Schie dam ter harte nemen, kan het godshuis aan de Burgemeester Knappertlaan nog generaties lang me?. Maak van de Julianakerk een moskee en je bent van alle pro blemen af, luidt de suggestie van de politieke partij zonder raads- zetel. GBS-kopstuk Jan Hagen- doom heeft dit plan om de gere formeerde kerk te verbouwen tot een islamitische gebedsruim te officieel ingediend bij het stadsbestuur. Gemeentebelangen zou het zon de vinden als het uit 1932 date rende gebouw, dat door de gere formeerde kerk te koop is gezet omdat het onderhoud te duur wordt, tegen de grond gaat B eri W zouden dan wel moeten be middelen, want zelf heeft de partij toch voortgekomen uit confessionele kring -bot ge vangen bij de gereformeerden. Die hebben althans nog geen duidelijk antwoord gegeven op het voorstel de kerk aan de isla mieten over te doen. Gemeentebelangen blijft ook op andere fronten de ontwikkelin gen in Schiedam nauwlettend volgen en becommentariëren. Namens de partij hebben Peter van der Knaap en Ru Hartog fel geprotesteerd tegen de wijze waarop de herbestrating van de Tuinlaan, de Lange Nieuwstraat en de Hoofdstraat is uitgevoerd. Omwonenden en bedrijven werden niet tijdig van het werk op de hoogte gesteld, met als ge volg dat leveranciers in de pro blemen .raakten. Sommige on dernemers zouden daardoor in hun bestaan zijn bedreigd, aldus Gemeentebelangen, die waar schuwt tegen een herhaling van zulkfunest gebrek aan overleg. Schiedam Met de brand in de Sint Joris Doele is het toekom stige randjongerenproject ern stig onder druk komen te staan, Vorige maand ging de Doele in vlammen op. In dit voormalige buurthuis in Schienoko het gebied begrensd door Schie, Noordvestgracht en Korte Ha ven -— waren grootse plannen opgezet voor activiteiten voor randjongeren. Bij het rijk lag al een subsi dieaanvraag van ettelijke ton nen. Nu heeft de gemeente Schiedam in een brief aan het rijk om meer tijd gevraagd. Gert Mulder, ambtenaar voor cultuur, sport en jeugd (csj): „De brand in de Doele heeft letterlijk en figuurlijk roet in het eten ge gooid, het is er nu één grote cha os. Maar hoewel de Doele als toekomstig randgroepjongeren project hooguit in discussie is ge weest, stond die locatie nooit vast". V Andere plekken zijn nog niet di rect voor handen. Mulder: „Als een pand je plotseling ontvalt, is dat geen gebakje dat je zomaar in de winkel haalt. We zijn in tern wel op zoek naar hoe dat verdenmoet". Inmiddels gaan er stemmen op dat de voormalige Mastenbroek- school in Nieuwland, waar het jongerencentrum-met-buurt- functie Aladdin is gevestigd, grote kans maakt om het nieuwe randjongerencentrum te wor den. Vlaardingen De Vlaardingse kunst- aankoopcommissie gaat in de maanden juli, september-en oktober steeds met 19.000 gulden in de knip naar de aankoop rondes van het centrum voor beeldende kunst in Rotterdam. De commissie mag daar kunst kopen voor de collectie van de artotheek. In die uit leen dreigt 'een schreeuwend tekort' aan kunstwerken, aldus ambtenaar Arie van der Hout - /'V1; Vlaardingen heeft dit jaar voor dé uitbrei ding van de verzameling van de arto theek bijna twee keer zoveel geld te beste jaar. ïnanciële middelen heeft de den als vorig jaa Die ruimere fin gemeente te danken aan het opheffen van de beeldende kunstenaarsregeling (BKR). Een sterk argument om in Rotterdam in kopen te doen is, vinden burgemeester en wethouders, dat ook Vlaardingse kunste naars voor die beurs zijn uitgenodigd. Met het stijgen van het aantal abonnees heeft de artotheek, gevestigd in het Hol- landiagebouwaan deOosthavenkade, een stéeds grotere collectie nodig. Ook alle incidentele aankopen, die wor den gefinancierd uit het fonds gemeente lijk kunstbezit, gaan naar d e artotheek; „Anders valt er voor sommige abonnee s over een jaar of drie niets nieuws meer te lenen", aldus Van der Kout „Dat zou na tuurlijk een slechte zaak zijn".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1