WATERWEG 'Een góed rentmeester zal weg iv zijn 1 Scï!40-52 i Onder parasol sleutelen aan natte oldtimer OER MO EZEL HENK TETTEROO DAAGT RIJKSWATERSTAAT ÈN CDA UIT 'Uniek! Het zou de enige weg zijn die ons niet hindert...' Streekmuseum rekt jubileum reiniging 'Wat heb je nou aan rijksweg 19, als je naar Duitsland wilt?' Komplete badkamers maar ook..gas-water en rioleringswerken verwarming en alle dakbedekkingen. Bewaakte stalling verplaatst Informatie-avond huurverhoging Feest op schoolplein Verenigingen: collecteren met muziek I Dienstencentrum moet bezuinigenj Rotterdams Nieuwsblad donderdag 'KW/ 18 juni 1987 door KOR KEGEL Delft „In een tijd van zure regen, waarin bekend wordt dat over 25 jaar de helft van onze bossen naar de klote is, is het bijna fantastisch- te noe men dat rijkswaterstaat met geen letter schrijft over de ge volgen, die aanleg van rijks weg 19 in Midden-Delfland heeft voor de luchtverontrei niging! Eenvoudig omdat de rijfertjes ze niet goed uitko men. Dat vind ik nou machts politiek met angst voor de fei ten" Na elf jaar is Henk Tetteroo het. actievoeren verre van moe. Hij is een onversaagd te genstander van rijksweg 19 gebleven; zijn taalgebruik werd er zelfs nog pittiger öp. De 35-jarige Delftenaar wordt in kringen van .voor-, en te genstanders geprezen om zijn vasthoudendheid zelf noemt hij zijn strijd 'een ma nier van zingeving aan het le ven'. V Tetteroo voelt een sterke band met het weidelandschap tussen de Waterweg-agglomeratie en het almaar geëxpandeerde Rijswijk. Hij is er geboren: een echte pol derjongen dus. Als leraar Neder lands verricht hij de laatste tijd onderzoek naar de streektaal. Over klank en syntaxis hiervan publiceert hij over. enige tijd een dialectboekje. „Op kringlooppa pier uiteraard", voegt de milieu activist er bezwerend aan toe. Door aanleg van rijksweg 19 zou den de Delüandse polders onher stelbare schade oplopen, betoogt Henk Tetteroo al jaren, als voor hoedefiguur in het verzet Eén ge ruststelling: de acties tegen een rijksweg tussen Schiedam en Rijs wijk zullen uiteindelijk hoe dan ook zin hebben gehad, profeteert hij. „De invloed is allereerst dat de weg er nog steeds niet ligt. En mocht de weg er toch nog komen -—ook al is dat dan een nederlaag dan zal hij in ieder geval min- Hder.erg zijn.dan aanvankelijk, was,. gepland". f Er zullen dan namelijk aahpas- singen hebben plaatsgevonden 5 om de overlast te tisperken. Maar zover is het nog niet, en Tet- f teroo wil er meteen nadrukkelijk l op wijzen dat het formeel gewoon niet wéér is, dat de weg er onver- mijdelïjk komt Hij ergert zieh-: t aan politici, die aanvankelijk te- v gen de rijksweg waren gekant, maar zich nu neergelegd lijken te hebben bij de aanleg. Zo zei on- f langs de D66-fractieleider in de 5 provinciale staten van Zuid-Hol- land, dat de kaarten over, rijks weg 19 toch al waren geschud; daarom koos hij meteen maar voor een verdubbelde Benelux- tunnel. En de Vlaardingse PvdA- wethouder Bas Goudriaan mom pelde onlangs iets in de trant van „mensen, waar' maken we ons druk over, die weg komt er toch". Tetteroo vindt dat zulke politici aan de feiten voorbij hobbelen. „Zo'n Goudriaan maakt een on bewuste keuze voor de boel op z'n beloop laten. Dat is toch geen be sturen?" Voorwaarde De Tweede Kamer ging in no vember 1985 weliswaar akkoord met aanleg van rijksweg 19 in Midden-Delfland, maar er gold een uitdrukkelijke voorwaarde: dat de weg op een verantwoorde wijze wordt ingepast in het land schap. Minister van verkeer en waterstaat Neelie Smit-Kroes ga randeerde voor het officieel als 'stiltegebied' aangewezen polder landschap een maximale geluids hinder van 40 decibel op 250 me ter afstand van de weg, hetgeen door middel van 3,3 meter hoge geluidswallen bereikt moest kun nen worden. Op andere inpas singsproblemen, ten aanzien van weidevogels en luchtverontreini ging, ging de minister niet in. Tetteroo heeft de feiten op een rij gezet Het tafeltje in de stations- restauratie in Delft („want je komt zeker met openbaar ver voer?") is in een mum van tijd be zaaid met papieren. "Onderzoe ken, commentaren, voorschriften dienen hem tot documentatie, waarmee hij rijkswaterstaat graag om de oren mag slaan. „De besluitvorming is tot dusver heel kwalijk geweest Instanties, zoals de reconstructiecommissie Midden-Delfland, zijn door de minister overvallen. Zij zijn onder druk gezet, er is haast gemaakt terwijl haast later helemaal niet nodig bleek". De toon is gezet, op met de feiten. Duidelijk komt daaruit naar vo ren, dat de provincie Zuid-Hol land en gemeenten als Schiedam, Vlaardingen en Delft als hondjes kunnen keffen wat ze willen „rijkswaterstaat houdt zich echter doof', zegt Tetteroo, „rijkswater staat gaat gewoon door met de voorbereidingen door grondaan kopen te doen langs het geplande tracé en door op voorlichtingsbij eenkomsten, zoals in Schipluiden, te doen alsof alles al vaststaat". Geluidshinder Voor wie de jarenlange discussie niet kent de A4, zoals.rijksweg 19 bij autorijdexs beter bekend zal zijn, is reeds aangelegd voor wat betreft het gedeelte tussen Am sterdam en Rijswijk, een gedeelte in de Hoeksche Waard en het ge deelte vanaf de gemeente Al- brandswaard, via de Beneluxtun- nel onder de Nieuwe Waterweg, tot aan het knooppunt Kethel- piein op de grens van Vlaardin gen en Schiedam. De milieubeweging verzet zich sinds de prille jaren zeventig te gen de aanleg van het ontbreken de stuk tussen het Kethelplein en Rijswijk, ten oosten van Schiplui den en ten westen van Delft De milieugroepen vinden rijksweg 13 (Rotterdam-Den Haag) en eventueel een route via het West- land (de bloemenroute1) afdoen de, De Randstad is toch alzo ver- stedelijk! Bovendien worden de pleidooien voor een tramverbin- dïng Schiedam-Delft de laatste tijd, voor het eerst sinds deze krant daar in 1980 ruime aan dacht aan schonk, iets serieuzer. Tetteroo: „Al tien jaar geleden be weerde het rijk dat rijksweg 13 overbelast zou raken. Maar. die weg wordt helemaal niet zo vaak genoemd in de fileberichten..." Het tracé voor rijksweg 19 ge zien vanaf een flat in Vlaardingen- Holy. Hier, maar ook In de Z-fiats In Schiedam-Groenoord, zal men veel geluidshinder ondervinden van de rijksweg. Nog even los van het autogeraas dat rijksweg 19 zal opleveren in de bebouwde kom van Schiedam- Nocrd, Vlaardïngen-Holy en Delft het onderzoek naar geluids hinder spitst zich tot dusver toe op het centrale deel, in Midden-Delf land. In 1983 beloofde het rijk een maximale geluidsbelasting van 40 dB, te bereiken via herrie absor berend asfalt en door afscher mende wallen. In 1985 ging het rijk ervan uit dat de weg twee maal twee rijbanen zou tellen, dat een maximumsnelheid zou gel den, van 100 kilometer per uui^. dat twintig procent van hét ver keer uit (zware) vrachtwagens zou bestaan en dat een aftrek van 5 dB kon worden toegepast: auto's zouden immers minder lawaai gaan produceren. Dit voorjaar evenwel werd de toezegging ingetrokken, dat er ge luidsarm asfalt zou komen. Ook werd ineens gesproken van tien procent vrachtwagenverkeer. „Te laag geschat als aan rijksweg 19 die typische Westlarid-functie wordt toegedicht", zegt Tetteroo. Voeg daarbij dat de provincie en Vlaardingen De viering van een eeuw reinigings dienst in Vlaardingen zit er al een paar weken op, maar het Streekmuseum rekt het jubileum nog een beetje. Tot eind augustus is bij Jan Anderson aan de Kethelweg 'Opgeruimd staat netjes' te zien, een met veel foto's, prenten en documenten geïllustreerde expositie over honderd jaar plaatselijke hygiëne. Anderson laat op deze ten toonstelling een van de laatste, omdat zijn mu seum straks helemaal ge wijd zal zijn aan de ge schiedenis van Vlaardin gen weer tal van raritei ten zien. De plaatjes en bij behorende voorwerpen ge ven een beeld uit het leven van de vorjge eeuw, toen stelletjes voor hun huwe lijk bij de timmerman een houten vuilnisbak met deksel bestelden. De duo-bak, nu door som mige gemeenten als ge waagd experiment gelan ceerd, was destijds heel ge woon: ieder huishouden had een bale, waarin schil len en etensresten werden bewaard voor de schillen boer. Het menselijk afval werd op primitieve wijze afgevoerd, soms via een beerton, soms via een open riool. Bij veel woningen In Vlaardingen-Ambacht was Tiet huisje' boven de sloot gebouwd. Jan Andersan diepte ook het reglement op, dat in 1947 de introductie van de zinken vuilnisemmer bege leidde. Reinigingsdirec- teur JJ. Kolpa adviseerde de gebruiker zowel reke ning te houden met des em mers 'materiaalpositie', als met de man die het geval kwam ophalen: JLaadt hem niet vol met grond, bagger of stenen. Weet u dat elke vuilnisman 900 emmers per dag heeft te le digen?" de reconstructiecommissie allebei rijkswaterstaat hebben voorge houden, dat voor Midden-Delf land de aftrek van 5 dB niet is toe gestaan en samen met de bepa ling in het regeerakkoord dat de maximumsnelheid omhoog moet én de reële angst van Tetteroos werkgroep Stop Rijksweg 19 dat er méér rijstroken komen, komt de Nederlandse stichting Geluids hinder op een berekening uit van 8 10 dB hoger dan het maximum dat minister Smit-Kroes driejaar geled en garandee rde. Oren dicht Tetteroo, fijntjes: „Hoe denkt zij die garantie waar te. maken?" Hij heeft het rijkswaterstaat ook al herhaaldelijk gevraagd, maar kreeg geen antwoord. „Het feit dat ze nooit antwoorden geeft wantrouwen in de overheid, maar vertrouwen in jezelf. Dat is een leuke opsteker voor arme vrijwilligers, die opboksen tegen de blazers in Den Haag". Hij is zeer benieuwd naar de ef fecten voor Schiedam en Vlaar dingen, maar hij vermoedt dat rijkswaterstaat de cijfers dood zwijgt in de hoop dat beide ge meenten er dan hun mond over houden. Luchtvervuiling „Auto rijden is zure regen ver spreiden". Dit credo van Henk Tetteroo dient als tegenhanger van Bovags Blij dat ik rij'. Hij was blij onlangs VVD-minïster Ed Nijpels onder rijn onverdachte medestanders te kunnen reke nen, toen de partijgenoot van Smit-Kroes maatregelen aankon digde tegen het verkeer ter be scherming van het milieu. „Dat was onder druk van de rapporta ges over het effect van zure regen op de bossen. Nijpels is realisti scher dan de landbouworganisa ties: die zijn ook altijd schaamte loos vóór rijksweg 19 geweest, ter wijl uitgerekend de landbouw last heeft van zure regen". De reconstructiecommissie vroeg in 1984 al om inricht in de NOx^ emissie, maar, zegt Tetteroo, „die vraag werd door het rijk straal ge negeerd. Al moet ik erbij aante kenen dat de RC het er verder ook goed bij liet ritten. In 1986 toonde de provinciale waterstaat aan, dat de uitstoot van schadelij ke stoffen tot op honderden me ters van de weg ver zou worden overschreden. In Schiedam en Vlaardingen zou de luchtvervui ling boven 5000 huizen onaan vaardbaar zijn! Delft eiste alter natieven, Schipluiden wilde het rapport betrekken bij de verdere planvorming. Schiedam en Vlaardingen vroegen om een aparte projectgroep luchtveront reiniging voor rijksweg 19. Maar het rijk gaf geen krimp. Toch stelt de provincie Zuid-Holland nu na drukkelijk, dat rijksweg 19 er pas mag komen na zorgvuldige toet sing van de milieutechnische en ook de Landschappelijke aspecten. Ik daag rijkswaterstaat uit met Henk Tetteroo in de stations restauratie van Delft: „Auto rijden is zure regen verspreiden". concrete reacties te komen. Maar ik denk dat ze dan voor gaas gaan". Vogelstand De landschappelijke effecten zijn altijd onderbelicht gebleven, vooral waar het gaat om de vogel stand. In 1963 kon het rijk nog— zonder toelichting beweren dat rijksweg 19 geen effecten zou hebben op de weidevogels. „Uniek!" schampert Tetteroo, „het zou de enige weg zijn die ons geen enkele overlast geeft!" Maar begin dit jaar werden de omliggende gemeenten wakker geschud, toen de werkgroep Stop Rijksweg 19 en de Vogelwacht Delft aantoonden, dat 50 tot 70 procent van de weidevogels zal verdwijnen als hun broedgebied in een strook van 2,5 kilometer door een rijksweg wordt ver scheurd. Het zou noodlottig uit pakken voor de wulp, de smient en de goudplevier. Tetteroo: „Verbaas je! Ook hierop kwam geen reactie van rijkswa terstaat.. Toch zie je ook hier een controverse ontstaan tussen het rijk en alle lagere overheden. Ook de Tweede Kamer reageert niet: het parlement is geen leeuw, maar een lam. Een partij als het CDA heeft het altijd over goed rentmeesterschap, over in naam van God rentmeester zijn over de aarde en al haar wezens. Maar juist dat CDA kiest, als het erop aankomt, onder invloed van Ka mers van Koophandel en clubs zoals de stichting Europoort/Bot lek-Belangen, toch altijd vóór aanleg van nieuwe wegen. Och, waarschijnlijk een automatisme, zo van: niet aanleggen is nonsens, aanleggen is no-nonsense. Maar ik daag het CDA uit dat rent meesterschap goed vorm te ge ven. Dat zeg ik natuurlijk niet zo maar. Een goed rentmeester zal tegen rijksweg 19 zijn". Inconsequent vindt Tetteroo de talrijke Westlandse voorstanders van rijksweg 19. „Men voert een zigzag-politiek. Altijd heeft het Westland gepleit voor de rijks weg. Maar nu hebben ze een snoepje en meteen voeren ze al weer nieuwe wegen op op hun verlanglijstje: een bloemenroute, de mode van het laatste jaar. Dan vraag ik: welke zin heeft rijksweg 19, als het Westland eigenlijk ook andere wegen wil? Ze willen richting Schiphol en Duitsland. Daar gaat rijksweg 19 niet heen. Is het dan prestige om er toch maar aan vast te houden? Een kwestie van ingenomen stellin gen, die men nu eenmaal niet meer wenst te verlaten?" Onverantwoordelijk noemt hij dat „want wat er nog bij komt, is dat de rijksweg ook een astro nomisch bedrag gaat kosten". Hij vindt dat de PvdA in gedeputeer de staten een onnodige knieval heeft gemaakt door reeds nu een voorkeur uit te spreken voor een Blankenburgtunnel onder de Nieuwe Waterweg bij Maassluis, aansluitend op de bloemenroute, als alternatief voor de omstreden rijksweg. Henk Tetteroo: „Er rijn genoeg andere argumenten om rijksweg 19 definitief te schrap pen". Het gezelschap tijdens hun korte stop In Maasland, vlak voor het historische De Schllpen. Maasland „De meeste na righeid is nog ontstaan door het slechte weer. Met name de ontsteking had te leiden. Ver der hebben de auto's de tocht aardig doorstaan". Maaslander Henk Korpel, die samen met nog vier oldtimerfanaten uit deze regio aan de ralley Am sterdam-Parijs vice versa heeft deelgenomen, vertelt over de lange tocht Ruim eer» week geleden vertrok de stoet van 43 oldtimers voor hun rit naar de Franse hoofdstad. Vrijdag keerden er veertig op ei gen kracht in Amsterdam terug. Bij slechts drie deelnemers was het niet gelukt om hun automo biel uit de jaren twintig en dertig de hele rit aan de praat te hou den; zij moesten op de terugweg uitvallen. „Zelf heb ik geen pro blemen gehad", aldus Korpel, die één der initiatiefnemers van de tocht was. .Behoudens dan een storinkje bij Zoetermeer, toen de bobine het begaf Maar ik had een andere bij me, want zoiets kan altijd gebeuren". Ook Kees Varekamp uit Maas land, Frans Glavimans uit Vlaar dingen. en Ruud Dijkshoorn uit Schiedam, en vader en zoon Bram en Arie de Vos'uit Maas sluis hebben de tocht van ruim 1500 kilometer volbracht Al heeft Arie de Vos, een politieman uit Maassluis, wel echte pecht had. „Op de heenweg zat hij bij de grens tussen België en Frankrijk op het trottoir z'n steekas te ver nieuwen", weet KoipeL „Maar het is hem gelukt het manco te verhelpen". Ook Bram de Vos kwam een keer mot pech te staan, evenals bij zoveel anderen ver oorzaakt door .de regen. „Het was sleutelen onder de parasols, want we stonden in de stromende re gen. Ook Bram heeft daarna geen problemen meer gehad". Erg enthousiastzijn Henk Korpel, die zijn echtgenote Hennie als bij- rijdster naast zich had, en de an dere deelnemers over de publieke belangstelling die hun tocht te weegbracht „Vooral in Frankrijk was dat te gek. Overal in de ste den en dorpen stonden de men sen aan de straat met applaus. De belangstelling was daar veel gro ter dan in Belgie en Nederland. Het enthousiasme van die'Fran sen was eigenlijk ongekend; ze stonden zelfs klaar met stokbrood en wijn. En als we stopten, wilden de oudere baasjes wel eens achter het stuur zitten. Ze vinden het heel leuk om die oldtimers te zien. Zelf een wagen reconstrueren doen die Fransen praktisch niet". (ADVERTENTIE) (door erkende loodgieters} I ALLES VOOR DE BADKAM3? Maassluis De bewaakte fiet senstalling bij zwembad Doir Fijn in Maassluis is verplaatst naar het voorste gedeelte van de stalling van het zwembad. Daar door valt de stalling meer op voor de bezoekers van bet zwembad. De bewaakte stalling is een initi atief van de stuurgroep kleine criminaliteit van de gemeente. Op deze manier hoopt de stuur groep diefstal en vernieling van brommers en fietsen tegen, te gaan. De stalling is alleen geo pend tijdens de drukke dagen van het zwembad: als de zon aus 'lekker' schijnt. Vlaardingen De jaarlijkse huurverhoging kan dit keer meer vragen oproepen dan an ders. Nieuw is dat per 1 juli be paalde servicekosten in de kale huur mogen worden opgeno men. Aan die overheveling kun nen voor sommigen haken en ogen zitten. Om te voorkomen dat huurders te veel gaan betalen houdt het SISO (stedelijk instituut voor sa menlevingsopbouw) een infor matieavond over het nieuwe sy steem. Op deze bijeenkomst, be doeld voor zowel bewonersvere nigingen als individuele huur ders, wordt tevens uitgelegd welke mogelijkheden er zijn om bezwaar te maken tegen een verhoging. .f De informatieavond op 24 juni wordt gehouden in het SlSO-ge- bouw aan de Louise de Golignyr laan. Aanvang acht uur. i Vlaardingen Feest op het schoolplein van de openbare lage re school De Zuid- buurt: vrijdag wordt het schoolplein omge toverd in een Vrolij ke Kermis. Dat ■wordt het begin van de zomer voor de schoolkinderen, die kunnen meedoen aan verschillende activi teiten: grabbelen, blikgooien en poffer tjes eten. Het is maar een kleine greep uit bet aanbod. Om 3X00 uur zal de directrice van de school, L.M. Fenning1- Hutjes, de trekking verrichten van de lo terij. De leerlingen van de school hebben de afgelopen weken in de wijk loten ver kocht Van de op brengst van de loterij worden voor de school nuttige spul len aangeschaft zo als een casetterecor- der en muziekinstru menten. De Vrolijke Kermis begint aan de Professor Telder- straat om 930 uur en eindigt om 12.00 uur. Schiedam Voor wat hoort wat, vinden de Schiedamse mu-f ziekverenigingen, De tamboeri en trompetterkorpsen, de harr monie-orkesten en de drunrri bands gaan de komende weken veelvuldig en eendrachtig dé straat op. i Aanleiding voor deze uitbar-j sting van muzikaal geweld is de jaarlijkse Anjercollecte, die nog tot 21 juni duurt. Die geldinza meling voor het provinciale cul; turele fonds is in Schiedam nooit een doorslaand succes geweest1. De verenigingen vinden dat daar nu maar eens verandering in moet komen. Tenslotte doen zij regelmatig een beroep op het fonds, als zij om geld verlegen zitten. Daarom wordt de collecte dit jaar muzikaal ondersteund.-^' In de toekomst zal het Anjer fonds steeds belangrijker wór den voor de amateurkunstê- naars, verwacht ook de afdeling cultuur, sport en jeugdzaker£op het stadskantoor: door de steeds verdergaande bezuinigingen kan de gemeente niet meer alje kosten die de verenigingen ma ken, voor zijn rekening nemen! Hoek van Holland Diensten centrum Hoek van Holland moet het verschil van bijna 7000 gulden in de begroting 1987 uit eigen middelen opvangen. Dat kan, adviseert de de.elraadscom- missie j welzijn, door de con sumptieprijzen op het niveau-te brengen van die van wijkge- bouw De Hoekstenen door-bij activiteiten als kaarten en bingo - niet meer dan tachtig procent - van de ingebrachte gelden te be steden aan prijzen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2