De Jonge in bres Voor kerkgangers Huurcommissie tikt VLAARDINGS ÖÜS3IIB v SCHIEDAMSCHf COURANT SIM WEKWEE COURANT 'Auto 's op het gras: snertgezicht Vrolijk buurtfeest wil advies van vrouwen Junior Kamer 'adopteert' 1 museum 1 Jenaplanschool met narren het bos in Woningbeheer maakt krant 1 Dodelijke botsing met tram verdere stijging verwacht ui Voetgangers op snelweg Verolko: angstvoor verordening MAANDAG 22 JUNI 1987 egtonale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus .110,- 3130 AC yiaardirigéê.Telefoon: 010- 4343229 4352066, 4350557 sportredactie: 4345209 Schiedam De raadsleden in Schiedam hebben grote behoefte aan adviezen van deskundige vrouwen. Dat bleek vorige week in de commissie welzijn en cul tuur, waar de verordening op de adviescommissie vrouwen emancipatie aan de orde kwam. Vrouwen gaan burgemeester en wethouders adviseren op beleid sterreinen als onderwijs, volks gezondheid, milieu, stedebouw, justitie, recht en sociaal-culture- le aangelegenheden. De raadsle den waren ontevreden: „Waar om kan alleen B en W van ad vies worden gediend?" Liever haalden zij de adviezen van vrouwen ook naar zichzelf toe. Daarom drongen zij bij wethou der Hafkamp erop aan het zo te regelen, dat de emancipatiecom missie ook aan de gemeenteraad en de raadscommissies gaat ad viseren.. Hafkamp zag daar geen enkel bezwaar in: „Zodra bepaalde on derwerpen in de commissie ter discussie worden gebracht, kan advies worden gevraagd". De diverse vrouweninstellingen hebben al iaren aangedrongen op de oprichting van de advies commissie. Gevraagd en onge vraagd zal deze zowel politici als ambtelijke diensten over vrou wenzaken adviseren. Belangrij keschakel daarin, wordt de amb tenaar voor emancipatiezaken, Ellie van der Est. Zij zal, met de adviezen van de vrouwencom missie achter zich, door heel het stadskantoor moeten 'fietsen' om alle afdelingen en diensten op de hoogte te houden en de no dige informatie te halen. De gezochte 'deskundige' vrou wen hebben zich inmiddels aan gemeld. Pas in september zal de officiële instelling van de vrou wenadviescommissie plaatsvin den. Alleen op het gebied van politie, recht en justitie bleek geen vrouw ook maar enige in teresse te tonen. Schiedam De Junior Kamer ïn Rotterdam opent een fonds voor .het Nationaal Coöperatie Museum in Schiedam. Het •m u seum, dat verhuist van dé Ketel straat naar dé Lange Haven 84a, kan extra geld goed gebruiken om de exploitatiebegroting slui tend te maken. Het eventueel overblijvende geld. wordt be steed aan verfraaiing van het nieuwe onderkomen, dat nu ui terst sober wordt opgeknapt, en aan de aanschaf van audio-vi- suele middelen. De Junior Kamer heeft het mu seum als project geadopteerd, omdat er nauwelijks eigen mid delen zijn. Veel geld heeft het museum ook niet nodig. Het pand aan de Lange Haven is voor 1 gulden van de gemeente gekocht, die zich verder heeft verplicht jaarlijks 30.000 gulden subsidie te geven. Een belang rijk voordeel voor het museum is dat er geen personeel in dienst is. Ongeveer 25 vrijwilligers houden de zaak draaiend. Krabbenplaat mist feestverlichting Brielle De lol is er voor water sportvereniging De Krabben- plaat bii Brielle af. Twee weken zijn ze door het slechte weer niet in het clubhuis geweest en in die tijd is er in het hobbyhok inge broken. De totale feestverlich ting, snoeren, lampen, een mo biele stoppenkast en vier luid sprekers en een windmeter zijn gestolen. De schade voor de ver eniging bedraagt rond 1500 gul den. Ouderwets uitgedoste scher mers op de Vlaardingse Markt; om je een ongeluk van te schrik ken.:. Narren en kinderen van de Jenaplanschool In de koninklijke domeinen De Horsten bij Wassenaar. Vlaardingen VI aar dingers", schrokken zich zaterdag een on geluk van middeleeuws uitge doste schermers op de Markt, deden hun oren dicht voor de muziek; van het ensemble Te genwicht en bleven verbaasd staan kijken naar het absurde straattoneel van kunstenares Annet Braad en gezelschap. Het Landjuweel was in de stad. Het feest moet zaterdag op de slotdag zijn 'hoogtepunt beleven met. door de hele binnenstad straat muziek en -toneel en een Breug- helïaanse maaltijd op de Markt. De vier narren, depotsenma- kende beeldmerken van het' Landjuweel, waren er zaterdag niet bij. Zij trokken vrijdagmid dag met de kinderen van de Je naplanschool naar De Horsten, de prachtige bossen in de buurt van Wassenaar die ooit de 'eigen jagt' van prins Frederik waren. Tussen de rododendrons, dé va- rens, de bomen speelden de nar ren met de kinderen'het landju- weelspel. De kinderen;móesteri de narren zoeken en hen aan wij zingen ontfutselen over. een kroon die verdwenen was. .Die moesten zij opzoeken. „De meeste kinderen zijn eerst bang voor je", heeft nar Ron- Koster de afgelopen twee weken gemerkt Zijn zwaargesc- hminckt gezicht en de kleurige zotskap met belletjes jagen kin deren schrik aan. „Maar na'de eerste schrik vinden zij zo'n nar pok wel scannend. Ze willen steeds bij je inde buurt zijn en je muts van je hoofd trekken". tMÈiSi Zaterdag warén-dé narren dus niet aanwerigVbij .het 'Landju weel, maar dat gebrek aan zot heid werd; ruimschoots goedge maakt doof het straattoneel van de groep-Annet Braad. Gehuld in zilverkleurige, flexibele bui-, zen, in Zwart plastic en-getooid met afzichtelijke,", breedgerand hoeden ..trokken -zij 's middags van térras naai- terras r om- hun science fiction-achtige show te vertonen.:,jPas maar op dat jé er 1 geen r slapeloze nachten":1, varr- krijgt", waarschuwde, een oude- re Vlaardinger. de ófnstandefs.-.'i-'- Iri hun kielzog sleepte de-groep- Annet Braad net blazefsensem-: ble Tegenwicht mee: een groep die -nog voor, geen cent zuiver kon spelen, maar. zich daar niets van aantrok. Het enthousiasme maakte veel goed. „Ze; eindigen allemaal gelijk, maar. daar isal- lés ook mee gezegd ".lachte een' vrouw,op een terras.'Léden :van de- .schermverenigingén'V Het Trefpunt en Iron Shell 'demon- streerden^op de Markt, hoe "het er vroeger bij duels aan toeging. Overwinning op punten was er niet bij: de verliezers kwakten tegen de kinderhoofdjes én wer den 'doorboord'. Oases van rust tijdens de derde zaterdag van het Landjuweel- waren de Grote Kerk, waar het koor Thomas Mórley, Elly Bak ker op blokfluit en Aart van den Gronden op orgel een wandel concert verzorgden, en de bin nenplaats van net museum van Ton Stolk, waar het Turkse ge zelschap Se mi Arikan met vro lijke en weemoedige muziek het publiek ontroerde. Wethouder Ary Maarleveld keek genietend - naar de stra- lendblauwe. lucht èn zei hoop vol: „Volgende week weer zulk; weer". Had immers de burge meester. niet gezegd, dat het Landjuweel vier weken nodig zou hebben om op stoom te ko men? Zaterdag zal blijken of hij gelijk had. Vlaardingen Cor de Jonge (RPF) is iii de bres gespron gen voor de hervormden en gereformeerden, die diensten bezoekenin de Vredeskerk aan de Olmendréef; Die kun nen 's zondags alleen met de grootst mogelijke moeite een parkeerplaats vinden voor bun auto's. Dat dreigt nog er ger te worden, als aannemer Wemer bv toestemming krijgt om naast de kerk acht huizen te bouwen. „Aan hét .parkeerprobleem wordt zo maar klakkeloos voorbijge gaan", heeft De Jonge tot zijn verdriet moeten constateren. Veel mensen, die kerken in het gebouw aan de Olmendreef, zet ten hun auto in een grasveldje .naast de kerk, omdat er by de kerk te weinig parkeerplaatsen zijn. „Er staan -'s zondags vaak meer dan twintig auto's kris-kras in het openbaar groen. Da's een snertgezicht", vindt' De Jonge. Parkeren m Hèt gras is. boven dien verbodet:, maar de politie kent de problemen en knijpt.een. oogje toe. Als Werner strafe mag bouwen, wordt het probleem van rde kerkgangers nog veel groter. Dan verdwijnt het grasveld, waar zij nu 'illegaal' parkeren: Drie diensten zijn er elké zondag in de kerk, en vooral 's middags trekken veel gelovigen naar de Olmendreef. Veel andere- Vlaar- "dingse kerken zijn dan namelijk gesloten: i.'-,-v De gemeente heeft de beide kerk genootschappen wel aangeboden om negen extra parkeerplaatsen aan te leggen. Maar de kerken zouden die plaatsen duur moeten betalen:. 50.000 gulden vraagt de gemeente daarvoor. „Zoveel geld hebben wij niet", zegt.Wout Ver hei], lid van de "kerkvoogdij der hervormde gemeente. „Wij zitten al mét tekorten". De Jonge heeft wethouder Gou- driaan gevraagd een oplossing, voor het probleem te bedenken. Niet alleen de kerkgangers, ook de bewoners, van de nabijgelegen Acaciadreef ondervinden hinder van het gebrek aan parkeerruim te. „U bent toch zo slim", hield hij de wethouder in de commissie voor stadsvernieuwing voor. .Be denkt u dan een gunstiger verka veling voor het bouwplan van Wemer". Goudriaan beloofde het probleem te bespreken met zijn collega-we thoud er Chris van Roon (verkeer). Het raadslid voor de RPF heeft nog een oplossing bedacht De kerkgangers zouden, bij wijze van uitzondering, toestemming kun- nen krijgen om op zondag op de Olmendreef te parkeren. „Zoals ook de bezoekers van Fortuna op zondag op de Marathonweg mo gen parkeren. Het is geen fraaie oplossing, maar och...". Verheij vindt dat het godshuis: recht heeft op voldoende par- keerplaatsen. „Bij winkelcentra en bijde Stadsgehoorzaal is wél gezorgd voor voldoende parkeer-, plaatsen.^Wij moeten zé zelf hêta:; leri'WGvG'v Schiedam Het informatietijdr perk laat ook het Gemeentelijk Woningbeheer niet onberoerd! Deze week verschijnt het eerste nummer van een krant, die dè grootste huisbaas van Schiedam periodiek gaat uitgeven. Het wordt een sober, informatief blad met vooral technische en fi nanciële wetenswaardigheidjeS voorde huurders. - Over de inhoud van het bewo nersinformatieblad wil direcl teur Ton Verdoes nog niet? kwijt. Volgens wethouder Hans van Kleef, die de krant donder dag introduceert, is er aan een plaatselijke 'woonkrant' met een eigen gezicht-; grote behoefte; Daarom wil Van Kleef ook geen -gebruik1 maken van' de kolome men van't Stadserf, het voor lichtingsblad waarin de ovërigë gemeentelijke diensten hun im formatievoor de burger publice^ Na de dodelijke botsing bekijken brandweerlieden de zwaar beschadigde auto van het slachtoffer. Schiedam - De 31-jarige Evert Bijl uit Schiedam is vrijdagavond- om het leven gekomen, toen hij met zijn auto tegen een tram botste.. Het ongeluk gebeurde kort voor middernacht op de Burgemeester Van Haarenlaan. Het slachtoffer negeerde bij de Johan Braakensiekstraat, waar dé. tram de rijbaan oversteekt, het'rode licht. De botsing was zo hevig dat de tram uit de rails raakte. Terwijl brandweerlieden een begin nend vuur in.de auto blusten, werd de bestuurder pér ambulance naar het ziekenhuis gebracht.'Hij bleek daar bij aankomst te zijn overleden.: Schiedam Pannetjes soep" worden er door de stichting^ Maatschappelijk Werk Schie dam al lang niet meer ver- strekt. Maar het vooroordeel, dat wie binnenstapt aan het Broers-- veld 142 óf aan lager wal is ge-.:. raakt óf uit een a-sociaal mit lieu komt, lijkt onuitroeibaar. De stichting heeft zelf schuld aan dat imago: wat er in de ge-, sprekken van mens tot mens zoal over de tafel ging, bleef- altijd zorgvuldig geheim. Aan die vertrouwelijke relatie tussen diënt en hulpverlener - mag niet worden getornd. Toch wil het maatschappelijk werk in de toekomst naar meer openheid streven. Weg met het negatieve stempel, dat de samenleving de "hulpverlener heeft opgedrukt die geest ademt het:beleidsplan, waarvan wethouder Chris Zijde veld (sociale zaken) deze. week het eerste exemplaar ontving. Die 'glasnost', bij hét maatschap pelijk werk komt niet zomaar uit' de lucht vallen. Vorig jaar steeg het-aantal bezoekers van 1000 tot 1490, Teen -tpename die aan! het Broersveld wordt- uitgelegd, .als een gevolg van de verslechteren de economische'situatie. D^t er de 'komende jaren nbg" 'veel' meer - Schiedammers om hulp zullen, aankloppen, staat vrijwel vast, al-.' thans voor Mieke van Gorcom. Zij is één van de twaalf vaste krachten, die dagelijks mensen in nood te woord staat In het ené, geval behandelt zij de problemen van een echtpaar met relatiepro blemen of van ouders die hun kinderen niet de baas kunnen, in het andere geval praat ze met werkloze jongeren of met iemand die het slachtoffer van een mis drijf is géwordén. De redenen om naar een maatschappelijk werker* te stappen lopen sterk uiteen. Meestal gaat het om gevallen' die 'al'ver heen zijn' en dat zit Mieke van Gorcom dwars. Meer be kendheid van haar instituut zou ertoe kunnen bijdragen dat men- sen eerder naar het Broersveld komen,'voordat ze echt in de ver- nielnig raken*. Juist nu Schiedam met zijn grote aantallen migranten, werklozen, ouderen en uitkeringsgerechtig- den deze vorm van hulpverle ning begint te ontdekken, dreigt -het 'marktgericht denken' die po pulariteit weer af te breken. De ;.a-i door de regering ingestelde commissie-Dekker vindt dat het maatschappelijk werk maar in 'het verzekeringspakket moet De nu nog gesubsidieerde hulpverle ner zou volgens dat plan Voor ie-' der gesprek een rekening gaan 'uitschrijven. Die gedachte is Zijdeveld een gru wel en ook stichtingsvoorzitter Ben Savelsbergh heeft er geen goed woord voor over. Volgens Savelsbergh zou de maatregel een zo hoge drempel opwerpen, dat juist de belangrijkste doelgroepen uit de boot vallen. Zijdeveld grijpt de gelegenheid aan om de no- nonsense-mentaliteit van het ka binet af te kraken: „De regering maakt zo langzamerhand een doel op zich van het economisch denken, zonder té beseffen dat er ook nog zoiets bestaat als een sa menleving. En een samenleving moetje nu eenmaal anders leiden dan je een bedrijf runt". In tegenstelling tót een arts is het -maatschappelijk werk niet 24 uur per dag bereikbaar. Om de status van 'eerstelïjnszorg' waar te ma- ken zou dat eigenlijk wel moeten, erkent Savelsbergh. Maar gezien het budget kan dat alleen in sa menwerking met buurgemeen ten, en de onderhandelingen daarover staan nog maar in de kinderschoenen. In eigen stad gaat het maatscbapri pelijk werk aansluiting zoeken bij de gezinsverzorging, de wijkver pleging en de huisartsen. Dat net werk zal volgens Savelsbergh de opvangmogelijkheden sterk ver beteren. .Mensen die zelfof met.; behulp van hun omgeving, hun. problemen niét meer de baas' worden, moeten altijd bij ons te recht kunnen". Vlaardingen Bewoners van bejaardencentrum Drieën-Huijsen in Vlaardin gen hebben van 1979 tot 1984 te veel aan servicekosten be taald. Volgens dis. S. Eikelenbcom, die de zaak van de servicekos ten aan de huurcommissie voorlegde, moet de algemene stichting tot huisvesting en Man valt van steiger Schiedam Met schaafwonden en een paar gekneusde ribben, heeft een.47-jarige steigerbou wer uit Maassluis zaterdag zijn werk bij Wilton-Fijenoord moe ten staken. Bij het afbreken van een schildersstelling op de Night Kim maakte de man een val van vier meter. Hij verloor zijn éven wicht, tóen hij toet zijn overall achter éen beugel bleef 'haken. - - verzorging van bejaarden; (ASHVB) 330.000 gulden aan de bewoners terugbetalen. Maar directeur G.J. Verburg; noemt- het rapport van de huurcommissie op dat punt 'volstrekt onduidelijk'. Eikelenboom, wiens moeder in Drieën-Huijsen woont, protest teert al sedert 1983 tegen de naar zijn mening veel te hoge service1 kosten, die door de ASHVB in re kening worden gebracht In die kosten waren bedragen opgeno men voor aanleg en ophoging van de tuin, voor zonneschermen, voor het rioolfonds en het ont spanningsfonds. Zelfs in verlie zen uit voorgaande jaren en in het salaris van directeur, adjunct-di recteur en administrateur moes- ten de bewoners bijdragen. De rechtmatigheid van die seryj- cekosten heeft EikeJenboom altijd aangevochten. Terecht, zo blijkt nu uit het rapport van de huur commissie, aan wie hij het pro bleem voorlegde. „De stichting heeft ïh. de jaarverslagen huren" en servicekosten altijd door- el kaar gegooid"; aldus Eikelen- boom. „Zo werden'de verslagen ondoorzichtig". Ook voor 1979^ waren de huren volgens Eikelenboóm al veel'te hoog, maar over die periode, kan de huurcommissie geen uitspraak 'doen.: "vi Verbuig interpreteert het rapport van de huurcommissie heel an ders. ,iZij hebben alleen bepaald, dat sommige kosten niet in de ser vicekosten horen- Maar'waar zC dan wel thuishoren, dat staat niét in het rapport Wip. moeten- ons hier met juristen,van het stadhuis nog maar eens over beraden". .Volgens de directeur -van de ASHVB zouden de servicekosten, als gevolg van het 'rapport van de "huurcommissie, zélfs hoger kun nen uitvallen. „Zo hanteert die commissie een andere verdeel sleutel voor het in rekening bren gen van kosten voor gas en elek tra.- Die zouden volgens het rap port hoger worden". Hans Stolk zingt de hele avond door. Onvermoeibaar pompt hij het buurtfeest in Schiedam-Oost energie in, terwijl omwonenden, ambtenaren, afgevaardigden van woningbouwvereniging Schie-- dam en van wljkorganlsaties el-' ders in de stad, en ook een enkel gemeenteraadslid, geanimeerde gesprekken voeren. Bij het wijk- pand post voor de deur werd ge vierd, dat na jarenlang tobben de 2 renovatie van 305" woningen er g, eindelijk op zit: De laatste sleutel werd uitgereikt. Op naar da vol- S gende problemen in de stadsver-, o nieuwing. v, S Maassluis - Uit een schuur aan - de Koolmeesstraat ïn Maassluis 'namen, dieven hengels weg. Ook een tas met visspullen werd meegenomen. Men -kón het schuurtje binnenkomen door de deur te forceren. Ingebroken werd ook in een wo ning aan het Elzendal. De die ven gooiden een ruit ïn en kon-, den zo de woning betreden. De bewoners waren met vakantie, zodat de politie nog niet precies weet wat er uit het huis wordt -...vermist, Door een ruit van een winkel in de Nieuwstraat in te gooien, konden enkele kledingstukken worden weggenomen. Doordat een paar - w w plotseling rif 19 overstaken, moest een t Schiedam - Voetgangers plotselingri|ksweg ge automobiliste uit Rotterdam vrijdagmiddag zo hard remmen, dat zij een botsing veroorzaakte. Haar auto raakte in de slip, reed tegen het voertuig van een Vlaardinger en kwam op de. vluchtstrook tot stilstand. De be stuurster raakte gewond aan ■hoofd en heupen. Haar zwaarbe- schadigde auto werd later door een takelwagen opgeliaald. Maassluis Angst, dat het grond moet gaan schoonmaken die door anderen is vervuild, heeftj Verolko Exploitatie Maat- schappij ertoe bewogen bij de Raad van State in be- "roep te gaan tegen een' voorstel van de gemeente Maassluis. Het beroep is gericht tegen een verscherping van de aan de firma verleende: hinderwetvergunning. De! gemeente Maassluis zouj de uitgebreide vergun-; ning onzorgvuldig hebben, .geformuleerd. Verölko heeft aan dé Elek-* traweg een hinderwetplich-- tig bedrijf, In het verleden'is! aan deze vestiging een hin- derwetv er gunning verleend j voor opslag en verkoop van> gerede aardolieprodukten," het herstellen van motor-; voertuigen en de opslag van gereinigde tankcontainers. Vorig jaar maart schreef de* gemeente Maassluis 32 hin^, derwetplichtige bedrijven in- Maassluis aan. Bij bedrijvénT met een wat oudere hinder-: wetvërgunning werd voof> gesteld het zogenaamde bo- dembeschermingsvooischrifti- in de oude verwinning op tét nemén. Verolko heeft in z'rn algemeenheid geen bezwaart. tegen zo'n voorschrift tot fco-; dembeschérming. De firma- vindt echter dat. het niet zdj,. mag zijn, dat Verolko plotse-:1 ling door de'gemeente ver-- plicht kan worden oude verft, ontreinigingen in de bodem onder het Verolko-depot op- te mimen. Vlaardingen Een automobi list uit Zoetermeer, die in Vlaar}- din gen een stopteken van een agent negeerde, probeerde !dè .politieman, omver te rijden..De agent kon door een sprong-de auto van de bestuurder ontwij- ken. De automobilist, die te hard reed, sloeg op de vlucht, maar kon in zijn woonplaats worden aangehouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1