'Hup met het grasveld, weg met de huizen' Kunstenaars willen bestaanszekerheid is eten met hindemissen Tweede speelhal maakt weinig kans 'Geld woningbouw in kas Garage BV' 9Eerherstel voor Salon van de Maassteden' gebouw Schiemond Politie kan naar 'Maasland moet vechten voor openbaar vervoer' SP: PvdA bekrompen Schiedam bekeurt snelheids maniakken /-Noord demonstreren Overvaller aangehouden - Gewonden bij frontale botsing ARNOLD VAN WEZEL: genaan. „Never, nooit niet". Later op straat zei de wethouder nog huys werkt, bevestigde de woor- plaats in het park. „Nou, dan heb- den van Maarleveld. „Het lekt i toch niks te klagen, hè Sloot", B en W en leden van de wijkver- niglng wandelen langs de kin- DINSDAG 23 JUNI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat Maasland „Het openbaar ver voer ten behoeve van Maasland wordt bedreigd. De gemeente moet actie ondernemen voor het te laat is'V Dit stelt het Maaslandse FvdA- raadslid Wim Gouma in schrif telijke vragen aan het college van burgemeester en wethou ders. Hij noemt de nieuwe dienstrege ling van bus 132, die van Maas sluis via Maasland naar Delft en Den Haag rijdt, een stuk ongun stiger dan de oude regeling. Gouma: „Aansluitingen op de bussen naar Den Haag en Rot terdam zijn ronduit slecht ge worden. Wie in Maassluis uit de trein stapt, heeft grote kans een forse tijd op de bus naar Maas land te moeten wachten". Gouma constateert daarnaast, dat dp fiets ook al'geen goed middel meer is om het station in Maassluis te bereiken. Dit omdat de NS de fietsenstalling bij sta tion Maassluis wil sluiten. Heel wat Maaslanders maken van die stalling gebruik. „Die sluiting is een slechte zaak", aldus Gouma. „Metalen boxen zijn geen vervanging voor een bemande fietsenstalling". Gouma verzoekt het Maaslandse college actie te ondernemen. Wat bus 132 betreft dient dat dan bij West-Nederland te ge beuren en wat de fietsenstalling aangaat samen met de ge meente Maassluis bij Ne derlandse Spoorwegen. 6, 3131 BG Vlaardingen. Postbus 110, 3130 ACVlaardingen. Telefoon: 010-4343229; 4352066,4350557 - sportredactie: 4345209 VlaardingenDe fractie van de Socialistiese Partij beticht de PvdA in Vlaardingen van- bekrompenheid. De twee partijen liggen met elkaar in de clinch over schriftelijke vragen, die de PvdA samen met D66 en PSP/CPN/PPR aan het colle ge van burgemeester'en wet houders heeft gesteld over het onroerend goed van CDA- wethouder Chris van Roon. De SP-fractle maakt duidelijk dat al verschillende malen bij het stadsbestuur is geïnformeerd naar de bezittingen van de wet houder. „Bij de installering van het college, -bij de behandeling van een vergunningaanvrage van de stichting DAT en bij be handeling van de verdeling van de subsidies in het kader van stads- en dorpsvernieuwing eis ten wij dat het onroerend-goedbe- zit van Van Roon bekend ge maakt zouden worden", schrijft Bertie Vugts namens de SP-frac- tie aan het college. Het raadslid vraagt zich af of de PvdA bang is om samen met de grootste oppositiepartij in de krant te komen, of dat de socialis ten een vraagstelling vanuit een meerderheid van de raad over de bezittingen van Van Roon te pijn lijk vinden voor de coalitiegeno ten. „Of wil de PvdA de mokken de achterban alleen geruststellen door het stellen van deze 'held haftige' vragen", stelt Vugts. De SP heeftsteeds van het college te horen gekregen, dat er geen verstrengeling van belangen zal plaatsvinden en dat het college daarop streng zal toezien. Schiedam Het instituut Soci aal Raadslieden verwacht van wethouder Chris Zijdeveld van sociale zaken nieuwe impulsen, -die het werkgemakkelijker kunnen maken. En dat is hard nodig ook, blijkt uit het pas ver schenen jaarverslag. Veel van de 1349 problemen, waarmee het instituut in 1986 werd geconfronteerd, hadden betrekking op moeilijkheden met gemeentelijke diensten. Met name het bureau Huisvesting moet het ontgelden. In een aan tal gevallen zouden diönten daar 'ronduit onbehoorlijk' zijn bejegend. Maar ook met het functioneren van de sociale dienst, gemeentelijk woningbe- heer en particuliere, verhuur- ders blijken veel Schiedammers grote moeite te hebben. De schoen wringt volgens het instituut op twee punten. Bur- I gers zouden een enorme infor matie-achterstand hebben. Die onbekendheid met de handel en wandel van gemeentelijke dien sten leidt niet zelden tot een ver harde relatie en uiteindelijk een conflict Een betere voorlichting i geeft stellig minder conflicten, concludeert het instituut Als "opvallend wordt ook de traagheid van de ambtelijke af handeling ervaren. Regelmatig komen burgers daardoor in fï- nanciéleproblemen. Samen met de begeleidingscommissie hoopt het instituut dit jaar verbeterin- gen bij het gemeentelijk appa- raat te kunnen bewerkstelligen. Vlaardingen Op het gras veldje aan de Olmendreef dromden de kinderen om burgemeester Fred van Lier en de wethouders Ary Maar leveld en Bas Goudriaan heem Die kinderen waren de enigen die zich luidruchtig roerden tijdens het bezoek van B en W. aan de wijk Holy-Noord. Zij haddén handtekeningen op gehaald en spandoeken tussen de bomen gehangen: "Hup met het grasveld, weg met de hui zen'. De kinderen willen het grasveld je naast de vredeskerk aan de Ol mendreef behouden. De gemeen te is van plan aannemer Werner bv toestemming te geven om daar acht huizen te bouwen. „Wij bou wen hier tentjes, spelen voetbal en slagbal, zoals u hebt kunnen zien", vertelde Sanne van Gnlik (10) de bestuurders.Rouwt u hier alstublieft geen huizen". Martijn van der Steen (10) had 85 handte keningen opgehaald van kinde ren, die van huizenbouw ook niets moeten weten. Wethouder Goudriaan lachte. Het worden er veertien", zei hij baldadig. Het was de enige demonstratie tij dens de verder kalme wijkwan- deling van burgemeester en wet houders door Holy-Noord. Aan het hek rond het verbrandde jeugdhonk aan de Brussel weg hing dan wel een spandoek, maar dat was anoniem. Het gele doek hing met een punt naar beneden. Van Lier pakte het doek op en hield het recht 'Goudriaan, ga toch weg, lazen bestuurders en ambtenaren. 'Je beloofde huur- sverlaging, maar na de verkiezin gen hadden wij flatbewoners pech'. „Dat moet een misverstand zijn", mompelde de wethouder. „Ik heb nooit huurverlaging be loofd". De burgemeester en de twee PvdA-wethouders begonnen hun wijkbezoek bij een bingo voor ou deren in zaal De Deel aan de Baamhoeve. De presentator laste meteen een pauze in. „Dan kunt u kennismaken met de heren wet houders en de burgemeester", zei hij. „Oh, aangenaam", merkte een dame snedig op. iJos Sloot, de voorzitter van de wijkvererüging, verdween naar een tafeltje met drie vrouwen. ,Die wilden iets te gen wethouder Maarleveld zeg gen, ik zal ze eens even opjutten". Wethouder Ary Maarleveld moest de vrouwen vervolgens vertellen, dat de bouw van een groot sociaal-cultureel centrum in De Loper hun wekelijkse bingo middag in zaal De DeeL niet in ge vaar brengt Maarleveld gooide er een driedubbele ontkenning te- eens: „nc Den voor de Dingo., van mij mag het blijven. Als ik maar niet mee hoef te doen". Vervolgens trok de stoet naar het Praathuys, het educatief centrum bij .de kinderboerderij. „Dat is zo gaar als boter", wist Ary Maarle veld. „Daar moet je nou eens wat aan doen, heer Goudriaan". Theo van der Werf, die in het Praat- hier als een gieter. En mocht u een sleutel hebben, dan moet u maar eens proberen om door liet hout te steken. Dat gaat gemakr kelijk". Niks te klagen „Een prachtige plek in onze wijk", noemde Jos Sloot de kin derboerderij en de bouwspeel- nep Goudriaan. Eén van de vrouwen van de wijk- vereniging had nog wek iets te klagen. Zij vond dat er op het pad naar de speelplaats maar een lan taarnpaal moest komen. En hoe wel de verantwoordelijk wethou der Chris van Roon (CDA) ér niet bij was, werd de toezegging snel gedaan. „Die lantaarnpaal komt derboerderij. ex", zei Goudriaan. „Van Roon is er niet, dus dat is geregeld". En rijn partijgenoot Maarleveld gooi de er nog een schepje bovenop; „Zo'n positieve grondhouding, dat moet Van Roon ook aanspreken". Schiedam Bij een snelheids controle op rijksweg 19 heeft de Sebiedamse politie gistermorgen in twee uur tijd tweehonderd be keuringen uitgeschreven. Op de rijksweg mag in verband met werkzaamheden aan de 'oortjes' bij Vijfsluizen niet har der worden gereden dan 70 kilo meter. Doordat het gros van de automobilisten zich niets van die limiet aantrok, werden alleen bestuurders die 95 kilometer of meer reden op de bon geslin gerd. Ook toen nog had de vier agenten die de radarcontrole uitvoerden nog handenvol werk. De hoogst gemeten snel heid was 150 kilometer. Hoofdinspecteur Jan van Hoff noemt het onbegrijpelijk dat zo veel bestuurders de snelheidsbe perking aan hun laars lapten. „We stonden met een opvallen de polïteauto langs de kant, maar ook dat maakte geen enke le indruk". Het werk aan de rijksweg duurt nog tot oktober. Van Hoff acht het niet uitgeslo ten dat de controle wordt her haald. Op de Hargalaan kon de politie gistermiddag het aantal overtre ders ook al nauwelijks bijhou den. Bij een snelheidscontrole tussen half drie en vier uur wer den 75 bonnen geschreven. Ook hier moest de politie een ruime marge in acht nemen. Eén auto mobilist presteerde het op de. Hargalaan, waar 50 kilometer de toegestane snelheid is, het gaspe daal tot 109 kilometer in te druk ken. Vlaardingen - Een verkoopster van een bakkerszaakaan de Van Hogendoprlaan in Vlaar dingen kreeg de schrik van haar leven. Een man, die een warm broodjes had besteld, sprong gis teren plotseling op de toonbank, trok een bivkamuts over zijn hoofd en eiste de inhoud van de kassa op. De man deed een greep in de kassa en ging er met 600 gulden vandoor. De winkelbediende, kon de politie echter een goed signalement geven van de man en agenten konden vlak na de brutale overval de dader in de omgeving van de winkel aan houden. Schiedam Het gebouw aan de Vijgensteeg, waar bedrijfs- gemeenschap Schiemond tien jaar was gevestigd, is zeer ge schikt als huisvesting voor het Sehiedamse politiekorps. Die suggestie doet de bewo nersvereniging Schiedam- Centrum. Het leegstaande gebouw staat tenslotte vlakbij de brand weerkazerne aan de Breed- straat Deze plek werd des tijds gekozen voor de brand weer, omdat de uitruk hier vandaan soepel kon geschie den: de Breedstraat werd ge zien als een redelijk centrale locatie met goede uitvalswe gen naar de verschillende wijken van Schiedam. „Dat zou voor de politie ook gelden", aldus bestuursleden van bewonersvereniging Schiedam-Centrum. De Vij gensteeg ligt voor een nieuw hoofdbureau meer voor de hand dan het Stadserf (Em- maplein), omdat de Broers- vest vaak lange files kent, wat de uitruk bemoeilijkt Bouwtechnisch is het pand van Schiemond nog in uitste kende staat, aldus Schiedam- Centrum. De bedrijfsgemeen- schap ging er alleen weg, om dat de ruimte te klein was ge worden voor een moderne so ciale werkplaats. Aan de Van Berckenrodestraat vond men in nieuwbouw een betere ac commodatie. Schiedam De Veldhovense speelautomaten-exploitant Harry Vale kan een amuse mentshal in Schiedam voorlo pig wel vergeten. B en W vinden dat Schiedam genoeg heeft aan de hal met flipperkasten en videospelle tjes van S. Fitirikakis aan de Hoogstraat Wie wil gokken of een partijtje pacman spelen, kan daarvoor bovendien in vrijwel elk café terecht, rede neert het stadsbestuur. Hoewel Schiedam bezig is met een nieuwe verordening op de ge wijzigde wet op de kansspelen, betwijfelt ambtenaar Gus Schram (algemene zaken) of daarin ruim te wordt gemaakt voor een twee de speelhal. „Alleen als de ge meenteraad dat uitdrukkelijk wil, kan er een tweede of zelfs derde hal bij. Maar ik heb niet de indruk dat de argumenten van Ben W achterhaald zijn. Soortgelijke ver zoeken van ondernemers rijn in het verleden altijd afgewezen, en hun beroepen bij de Raad van State hebben het nooit gehaald". Amusement Activities BV ''an Harry Vale probeert al geruime tijd vaste voet te krijgen in Schie- jdam. „Iedere stad met meer dan "40.000 inwoners is voor ons inte- ressajit", aldus Vale. „Schiedam heeft er 80.000 en staat dus ook op ons lijstje. O, zijn het er 69.000? Da's dan een miskleun van ons. Maar dan nog is Schiedam groot genoeg". Vale onderhandelde eerst met Fi tirikakis over samenwerking, maar die gesprekken leverden niets op. Daarna probeerde de speelhallen -exploitant, die vesti gingen heeft in 21 Nederlandse steden, het met een uitgebreide brief aan B en Wen de gemeente raad. Daarin betoogt de spelletjes-ex pert dat er 'een frisse, nieuwe denkwijze nodig is om af te raken van het dubieuze imago' dat her. en der rond automatenhallen, hangt Vale omkleedt zijn ver zoek ook met redenen die hij uit 'diverse sociologische rapporten* overnam. In die geschriften zou naar voren komen dat een cen trum vol gokkasten, biljarttafels, golf-videotoestellen en space-in- vaderapparaten, een hulp zijn ge bleken in de ontwikkeling van de mens die zich immers met het spel leert meten én verliezen. Au tomatenhallen bevorderen vol gens Vale de sociale contacten en de reactiesnelheid van de spelen de mens. Die raakt er ook rijn stress en depressies kwijt Ondanks dit vurige pleidooi acht Schram de kans dat B en W van standpunt zullen veranderen 'vrij klein'. naars uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis toe te laten was de Salon van de Drie Maassteden dit voorjaar niet veel meer dan een provinciaalse aangelegenheid. Wel begrijpelijk, omdat de ge meenten door de verdeling van minister Brinkmans (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur) gei den bijna gedwongen worden voor hun eigen kunstenaars op te komen. Maar funest voor de re gionale samenwerkingen daar moet het in de toekomst toch naar toe, altlus de BBK-Rijnmond. Met wethouder Luub Hafkamp valt volgens Frits Lindeman van de BBK wel zaken te doen: Haf kamp zou een nota in voorberei ding hebben waarin veel sugges ties van de beroepsvereniging zijn overgenomen. Zo zou de al vaak door Haf kamps voorganger Her man Posthoorn („Een man die vrij gemakkelijk ja zei op dingen die hij niet waar kon maken", al dus Lindeman) aangekondigde artotheek er nu eindelijk aan zit ten te komen. t Lindeman: „Onze ervaring is dat er in de praktijk niet veel met onze ideeén wordt gedaan. Maar de gesprekken met Hafkamp wa ren tot nu toe veelbelovendl". De beroepsvereniging gaat binnen kort ook pratenmet Hafkamps collega Chris Zijdeveld (wethou der sociale zaken). De organisatie wil daarmee bereiken dat de 5% die Schiedam uit eigen zak aan de kosten van de BKR bijdroeg, ge reserveerd blijven voor de beel dende kunst. Schiedam Wil Schiedam het kunstklimaat tenminste op het huidige niveau hand haven, dan zal er snel een doelgericht beleid van de grond moeten komen. Dat schrijft de Beroepsvereni ging beeldende kunstenaars Rijnmond in een notitie aan de gemeenteraad. De vereniging is bang dat door het opheffen van de BKR' onge veer 25 van de 50 plaatselijke kunstenaars financieel in een zwart gat vallen. Tot nu toe steun de de gemeente schilders en beeldhouwers met aankopen via de Beeldende Kunstenaars-rege ling. Die voorziening valt op 1 juli weg. Zo'n achttien beroepskun stenaars gaan van een nieuwe re geling profiteren en zes of zeven hoeven geen beroep te doen op welke vorm van subsidie ook. Maar de rest heeft op de een of andere manier ondersteuning no dig willen zij aan het werk blij ven. Het oprichten van een artotheek in Schiedam is volgens de BBK- Rijnmond een eerste stap in die richting. Andere mogelijkheden: meer ruimte scheppen in het Ste delijk Museum voor Sehiedamse kunst, stipendia uitreiken, het atelier beleid versoepelen en het in ere herstellen van de 'oude' Sa lon van de Maassteden. Dat laatste idee brengt de be roepsvereniging met enige klem naar voren. Door alleen kunste- i De gewonden worden per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. ♦Vraag: hoe Nederlands is nieuwe haring? Ant- woord: heel Nederlands. De gerenommeerde VJaar- dingse visboer Aad van der Lugt mBrkte dat gister- i morgen, toen een groep Engelsen onwennig zijn handelswaar verorberde. Van der Lugt schonk 200 haringen aan de vakantiegangers op het Rode Kruis-schlp Henri Dunant, dat In Vlaardingen lag af- j gemeerd. De vaderlandse bemanning wist het ge- baar op waarde te schatten en liet de vissen met die overbekende, voor n Iet-Hol landers ongetwijfeld koddige techniek, professioneel naar binnen glijden. De Engelsen, voorzover dezen het al aandurfden de rauwe vis te consumeren, hadden er merkbaar meer moeite mee eerst het hoofd in de nek te werpen om daarna de lekkernij loodrecht richting keel te dirige ren. Eén van hen kreeg de merkwaardige eettech- niek pas onder de knie, nadat een eerste poging fali- kant was mislukt en een kostelijke haring uit zijn handen in het stof was gekwakt. Vlaardingen Het parkeerbeleid blijft de gemoederen in Vlaardin gen danig bezighouden. Nu weer heeft SP-raadslid Arnold van Weezei via schriftelijke vra gen het college van burgemeester en wethouders om opheldering gevraagd over de 63 parkeerplaatsen die in de parkeergarage aan de Afrol door Patrimonium Woningen (PW) zijn gehuurd voor de om wonenden. Bij de bouw van de woningen is'uitgegaan van de gebruikelijke par- keemorm. De gemeente heeft de parkeerplaatsen voor de bewoners onder gebracht in de garage. PW huurt verplicht 63 parkeerplaat sen. Huurders moeten ruim 67 gulden per maand betalen voor een plaatsje. Slechts weinigen rijn op dat aanbod ingegaan. PW moet echter wel jaarlijks 51.000 gulden afstaan aan de gemeente voor de verhuur van de parkeerplaatsen. „De opzet van de sociale woningbouw met de daaraan verbonden subsidieregelingen gaat zo naturlrjk verloren. Geld voor de sociale woningbouw komt zo in de kas van de Garage BV", stelt SP-raadslid Arnold van Wezel in schriftelijke vragen aan het college van burge meester en wethouders. M-. De bewoners hebben gevraagd in aanmerking te komen voor de be langhebbendenregeling, maar de gemeente heeft die verzoeken af gewezen. Een van de bewoners heeft inmiddels bij de gemeente een bezwaarschrift ingediend tegen de weigering. Volgens Van Wezel is de kans klein dat de huurder door de commis sie voor de bezwaarschriften in het gelijk wordt gesteld: „De com missie heeft ons inziens geen objectieve benadering van deze kwes tie, omdat de meerderheid bestaat uit leden van partijen (PVDA, CDA en VVD) die verantwoordelijk rijn voor de opzet van de garage en de omliggende woningen". Arnold van Wezel wil nu weten van het college of de door PW ge huurde parkeerplaatsen worden meegenomen in de bezettingsgraad van de garage en uit welke middelen de door PW gehuurde plaatsen in de garage worden betaald. Verder vraagt de SP zich af hoe het college de belangen kan behartigen van de huurders die wel een parkeerplaats nodig hebben, maar de extra kosten (800 gulden per jaar) niet kunnen opbrengen. Vlaardingen De bestuurder van een Opel veroorzaakte gis teravond een frontale botsing op de kruising van de Maassluisse- dijk en de Van Beethovensingeï in Vlaardingen. De bestuurder van de wagen had te laat door dat hij een voor rangskruising naderde en botste op twee andere wagens. Vier in zittenden van de verschillende wagens moesten per ambulance worden overgebracht naar het Holy-ziekenhuis. Twee konden na behandeling weer naar huis, de anderen werden ter observa tie opgenomen. De gewonden konden zelf uit de auto's'komen en op verhaal ko men in een toeringcar, die vlak na het ongeluk de kruising pas seerde. De chauffeur stopte en bood gelegenheid om in de bus op de ambulance te wachten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1