Nieuwland: bezwaar tegen woningbouw 'Trek kabel door naar Thurlede' 'Unieke kans is afgebrand' Vlaardinger wilde zijn moeder helpen Wim Bruning start nieuwe actie: Rooie Vrouwen kwaad over 25-regeling HOLY-NOORD VERSTOKEN VAN JEUGDWERK MAUOMGS BHLAO SEHlfOAMSCHS COURANT HifflVft WHE8VKB C8U8ANT ■Er blijft geen groen meer over B en W houden vast aan bezuinigingen Schuurtje is streng beoordeeld Brief Van Bergen: huis eindelijk verkocht Ongeval met cirkelzaag V Vier jaar geëist voor bankovervallen Politie pakt inbrekers Geld voor sluiting busbaan gebruikt voor openstelling WATERWEG H'"tn"''°a 3131 BC Warding. dealt.. Ito. 3130 AC ■ra.l.fra.n TaMon, 010.4343399. 43521.6, 435US57 - soofltsaaclie; 4345209 WOENSDAG 24 JUNI 1987 Schiedam De gemeente mag dan van woningdifferen tiatie houden, de bewoners van Nieuwland-West hebben liever gewoon groen. Het plan om aan de Dr. Kuy- perlaan en de Thorbeckesin- gel dertien koophuizen te bou wen is dan ook helemaal ver keerd gevallen. „Het wordt wel een heel smal straatje zo", moppert de familie Van den Avoird. Zij zijn niet het enige gezin aan de Dr. Kuyper- laan dat er zo over denkt: het be treffende deel van de straat dien de en bloc een bezwaarschrift in. Of dat veel zal uithalen, moeten de bewoners maar afwachten. „In het leven gebeuren nu eenmaal niet alleen maar leuke dingen", zegt adjunct-directeur gemeente werken Frans Griffioen opge wekt. Het bouwplan waartegen de be woners te hoop lopen, is een ge volg van. de ambtelijke ontdek king dat Nieuwland eigenlijk een heel eenzijdig woningbestand kent Dat heeft zijn invloed op de bevolkingsopbouw in de wijk niet gemist In de huurflats van Nieuwland wonen veel bejaarden en migranten. De wijk zit te springen om jonge gezinnen. An ders hebben in de nabije toekomst scholen en winkels geen be staansrecht meer. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen houden vast aan de bezuinigin gen uit de meerjarenbegroting voor 1988 tot en met 1991. De ge meenteraad heeft de begroting nog niet besproken, laat staan goedgekeurd, maar het Inge trokken ontwerp blijft uitgangs punt voor het beleid. In de raadsvergadering van vo rige maand trokken burgemees- teren, wethouders de meerjaren begroting in, omdat van de zijde van de PvdA felle kritiek werd verwacht. Maar van uitstel komt geen afstel, hebben zij geschre ven aan de instellingen, die vol gens de begroting op een bezui niging moeten rekenen. De meerjarenbegroting wordt al leen wat beter onderbouwd en vervolgens in november op nieuw aan de gemeenteraad voorgelegd. De zomermaanden worden door de gemeente benut om de begro ting te maken voor 1988, die ook in november in de raad wordt behandeld. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben on dertussen aan de begroting voor 1987, die door al het politieke ge harrewar veel te laat werd inge diend, hun goedkeuring onthou den. De provincie zit nog met smart te wachten op de rekening van het jaar 1984. Een begroting wordt door de provincie pas goedgekeurd, als tenminste de rekening van drie jaar daarvoor eerst is goedgekeurd. Schiedam Raadsleden gaan een strenger oordeel vellen over willekeurige bouwplannen, die niet passen in de omgeving. De zelfgebouwde schuur en schut ting achter zijn woning aan de Bernardus IJzerdraadsingel 120 .zal G.J.M. van Zon dan ook moeten aanpassen of afbreken. Zelfs het PSP/PPR-raadslid Bart de Leede, die over het alge meen heel mild oordeelt over niet aangepaste bouwplannen, was deze keer onverbiddelijk: £Het gaat mij niet om de heer of mevrouw Van Zon, desnoods ga ik zelf vertellen dat de sehuur plat moet, maar de PSP/PPR ondersteunt de afwijzing van wege de precedentwerking". Anders krijg je een wildgroei in de wijk, want het lijkt onder hand wel alsof je in een soort achterbuurt rondsjouwt", aldus het raadslid Aan B en W heeft de commissie stadsvernieuwing daarom gead viseerd met de bewoner te gaan praten. De schuur moet zodanig worden aangepast, dat hij weer het aanzien waard is en de wel standscommissie zich daarin" kan vinden. De kosten van de aanpassing kcmen voor reke ning van ae bewoner- Maar de Dr. Kuyperlaan voelt die behoefte aan nieuwe wijkbewo ners niet zo. Daar heeft men Ke ver een plantsoentje voor de deur. En vrij uitzicht op de singel. „Er wonen hier meest ouderen", zegt mevrouw Van den Avoird, daar mee onbewust Griffioens stelling bevestigend, „mensen die met de natuur meeleven. Als de boomp jes worden omgehaald, rijn ze dat contact kwijt Koopwoningen hebben altijd een tuin. Als dat al lemaal op zo'n smal stukje grond moet, blijft er voor ons niets over". Griffioen noemt het groen waar het om gaat „niet erg waardevol". Mevrouw Van den Avoird be strijdt dat „Het is juist de entree van Nieuwland. De gemeente springt toch al niet erg zorgvuldig om met de natuur in de wijk. In park Stricklede hebben ze on langs een. heel stuk groen gewoon weggegooid om een spelletjestuin aan te leggen. Zogenaamd om de bejaarden een plezier te doen. Maar je ziet er geen mens". De brief van de bewoners staat maandag op de agenda van de ge meenteraad. Besteedt de raad er geen aandacht aan, dan kan bou wer Reehorst uit Waddinxveen omstreeks januari volgend jaar aan de slag. Ook even verderop, aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan, waar nog eens 38 een gezinswoningen zijn gepland. Daar is niet alleen 'differentiatie' het motief, licht Griffioen toe: Behalve wat scholen en kerken staat er nauwelijks bebouwing. Dat geeft veel mensen een onvei lig gevoel. Zet er huizen neer en je vergroot de sociale controle. Nu geldt die straat nog als een enge plek". Vlaardingen De Rooie Vrouwen in de PvdA zijn 'ontzettend kwaad' op B en W. De strijdbare socialistes noemen het buitengewoon onrechtvaardig, dat niet iede re Vlaardinger mag meede len in de winst van het GEWB. Onlangs besloten B en W om alleen degenen, die hun maandelijkse gas-, licht- en waterrekening via een auto matisch incasso betalen, 25 gulden cadeau te doen. „Dat is in strijd met ieder rechtsge voel", zegt Bep Comelisse na mens de Rooie Vrouwen. „Ie dereen heeft aan die winst meebetaald, dus moet ook ie dereen erin meedelen". Volgens Bep Cornelisse zijn vooral veel mensen met een uitkering de dupe van het halfslachtige besluit: in som mige gevallen wordt de ener gierekening automatisch door de sociale dienst betaald. „Waar gaan die 25 gulden heen? Vloeien die terug in de kas van de sociale dienst? Moeders met bijstand zouden, er net een paar goedkope schoenen van kunnen aan schaffen". De Rooie Vrouwen vragen de PvdA met klem om alsnog van de regeling af te zien. Bep Cornelisse: „Op de laatste le denvergadering, toen het rapport-Booister besproken werd, heeft de partij te horen gekregen dat ze meer moet luisteren naar de burger. In dat rapport staat ook dat de PvdA voor iedereen moet op komen. Dit is een mooie gele genheid om te laten zien dat dat ook gebeurt". door CHRIS WOERTS Schiedam In vrijwel iedere huiskamer in Schiedam kan tegenwoordig worden geko zen uit een heel scala van tele- visiezencfc Van Nederland 1, BBC tot BRT en ZDF. Mede door de inspanningen van een aantal inwoners van de stad, die vo rig jaar actie voerden om meer zenders op de kabel te krijgen. Een actie die slaagde, maar Wim Bruning, toen één van de initiatiefnemers, wil meer. De man, die vooral in de zomer tot leven komt als het cricketsei zoen in volle gang is, wil nu dat de kabel ook wordt doorgetrokken naar sportpark Thurlede, waar niet alleen zijn vereniging Exeel- sior'20, maar ook de huurders van de tuinhuisjes en dc bezoekers van het pannekoekenhuis van Hans Visser verstoken, zijn van beelden van buitenlandse zen ders, Wim Bruning: „Vorig jaar liep de actie als een trein. Heel Schiedam wilde dat er meer zenders op de kabel zouden komen. Dat is ge lukt, vooral de BBC Is een enorme aanwinst. Schiedam is nu een maal een echte cricketstad en in de zomermaanden kunnen nu eindelijk de testmatches gevolgd worden". Echter niet in de kantine van de sportvereniging in Thurlede „Dat ervaren wij als een enorm gemis. Iedere dag is hier wel iets te.doen. Van 's morgens vroeg tot laat in de avond is het hier druk. Alleen kunnen 'we niet kijken 'naar buitenlandse zenders. Een testmatch, zoals die nu in Enge land wordt gespeeld tussen. Pakis tan en Engeland, kunnen we niet in het clubhuis volgen". Wim Bruning heeft inmiddels een brief geschreven aan burge meester en wethouders en aan de Openbare Nutsbedrijven Schie dam. Hij stelt in zijn schrijven dat niet alleen Excelsior *20 voordeel" zal hebben van het doortrekken van de kabel, maar veel meer-' clubs. „Neem nu de volkstuintjes.. Ruim 250 tuinhuisjes staan er. In, de zomer is het er ontzettend1 druk. Zeker zo'n 500 mensen zijn] aangewezen op alleen Nederland 1 en 2, omdat met provisorische antennes moet worden gewerkt Of neem het pannekoekenhuis van-Hans Visser. Hij woont daar en kan geen buitenlandse zenders ontvangen". Volgens Wim Bruning is het een kleine moeite om de kabel door te trekken naar de verschillende ge bruikers in sportpark Thurlede. „De kabel ligt ongeveer tot aan het viaduct, de toegangsweg naar het sportpark. Over geld hoor je mij niet praten. Dat is een zaak :va« de politiek. Ik wil alleen "maar aangeven dat ontzettend veel mensen blij zouden zijn als de 'kabel wordt doorgetrokken". -Hans Visser, de eigenaar van het .'.pannekoekenhuis in sportpark •Thurlede, juicht de actie toe. „Ik heb een aantal jaren geleden bij de gemeente geïnformeerd of de kabel 'met.kon]worden doorge trokken'. De kosten die aahAhetk doortrekken waren verbonden vielen nogal hoog uit Zo rond de 20.000 gulden. Dat is alleen bijna niet op te brengen. Kunnen de kosten worden gedeeld door '2en aantal direct betrokkenen, dan zou dat natuurlijk ideaal zijn. Ik ben direct bereid om een bijdrage te leveren". Volgens een woordvoerder van de gemeente Schiedam moet eerst •Wim Bruning (links) wijst op op het televisietoestel dat staat op gesteld in sportpark Thurlede. De BBC kan, zo is aan de ruis op het beeldscherm te zien, niet worden ontvangen. Chris Boon, Sander Sonnemans, Bep Lussenburg en good-old sir Jack Oosterholt er varen dat als een gemis. een aanvraag om de kabel door te trekken worden ingediend, voor dat het college een besluit kan ne men. „Officieel weten wij nog van niets. Als de aanvraag er komt, zal worden bekeken of het haalbaar is. Er hangt natuurlijk ook een kostenplaatje aan". Het doortrekken van de kabel zal voor de zomer van 1988 gereali seerd moeten zijn. Maassluis Maarten van Ber gen kan opgelucht adem haleri. De in Amersfoort werkzame ad junct-directeur van de Neder lands Christelijke Sport Unie is eindelijk zijn huis in de Steen- dijkpolder in Maassluis kwijtge raakt, ■- Na drie jaar van adverteren, en heen en weer rijden tussen Maassluis en Amersfoort heeft hij nu een woning in zijn werk omgeving gekocht. Op 1 augus tus trekt het gezin van Maarten van Borgen definitief de deur van de woning in Maassluis ach ter zich dicht. „Gelukkig wel", is de reactie van de bebaarde Maassluizen „Puur omdat mijn woning op gifgrond stond, heb ik 2olang op een koper moeten wachten. Ook heb ik op het huis toe moeten leggen. De notaris was van me ning dat ik er aardig uit was ge sprongen, maar ik ben een heel andere mening toegedaan"." 7 Maarten van Bergen heeft bij de gemeente Maassluis een schade claim ingediend. Hij is niet van plan om die claim, nu zijn huis is verkocht, in te trekken. „He blijf procederen tegen de gemeente Maassluis", klink het strijdlustig uit zijn mond. De adjunct-directeur dreigde in de problemen te komen, omdat zijn werkgever een einde wilde maken aan de vergoeding voor het woon-werkverkeer. „Als'ik die kosten niet meer zou krijgen, zou ik mijn baan moeten opzeg gen. Iedere dag heen en weer rij den kost ontzettend veel geld. Valt de vergoeding weg, dan'is het niet meer op te brengen. Ge lukkig is het niet zover geko men". Rotterdam Een 34-jarige in woner van Akersloot heeft zich gisteren met een cirkelzaag in het been gezaagd. Het ongeval gebeurde in een bedrijf aan de Industrieweg. De man is in het Dijkzïgt-zie- kenhuis opgenomen. De ar beidsinspectie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Vlaardingen - Holy-Noord hoeft voorlopig niet te reke nen op een nieuw onderko men voor de jeugd. Wethouder Ary Maarleveld (jeugdbeleid) kan slechts treu ren over jeugdhonk The Futu re aan de Brussehveg, dat op 30 mei in vlammen opging. De wijkverenigingen in Holy kregen tijdens het wijkbezoek van burgemeester en wethou ders geen enkele toezegging van hem los. De buurt was juist zo blij met het jeugdhonk, waar onder toezicht van jongerenwerker Albert Löb- ker zo'n veertig jongeren regel matig kwamen om een praatje te maken, iets te drinken of een spelletje tafelvoetbal te doen. „D'r was minder jeugd die zich op straat liep te vervelen", vertelt wijkagent Gerrit van Brakel. „'t Was rustiger in de wijk. Het zou fijn zijn als er weer zo'n gebouw voor de jeugd kwam". De wijkverenigingen in Holy- Noord hadden bewust niet te veel ruchtbaarheid gegeven aan het bestaan van The Future. „Want voor je het weet heb je tweehon derd jongeren in zo'n gebouw", aldus Jos Sloot „Dat is ondoen lijk". Burgemeester en wethouders stonden maandag voor de gebla kerde resten van het gebouw aan de Brusselweg. Burgemeester Fred van Lier vond de aanblik „triest, heel triest". En Maarle veld zei: „Een unieke kans is afge brand". Het is volgens jeugdambtenaar Piet Bosman een heel probleem om een ander gebouw voor de jeugd te vinden. Hij is wel naar stig aan het zoeken, want in het beleidsprogramma van het colle ge van PvdA, CDA en WD staat, dat huisvesting voor jeugd- en jongerenwerk in Holy-Noord hoge prioriteitheeft. „Maar juist in Holy zijn weinig ge bouwen beschikbaar. En om de na-schoolse opvang onder te brengen in een" bestaande school, die toevallig wat lokalen over heeft, dat lijkt ons niet veretandig. Het probleem heeft zonder meer c/y'-": onze" aandacht", zegt Bosman, maar hij heeft vooralsnog weinig hoop op een oplossing. Ook in de Westwïjk wordt de roep om na-schoolse opvang steeds vaker gehoord. „Daar speelt eigenlijk hetzelfde pro bleem als in Holy-Noord", weet Bosman. „Daar Mitten jongens en meiges samen bij de Westwijkhal en oud-leerlingen van basisschool De Zuidwester ontmoeten elkaar nog altijd op het schoolplein. Maar onderdak is er ook voor hen. niet, en daar is wel degelijk be hoefte aan". De jeugd van Holy-Noord heeft nauwelijks zes maanden van het gebouw aan de Brusselweg kun- De geblakerde resten van het jeugdhonk aan de Brusselweg nen genieten. Nu staan er hoge hekken omheen. Van het gedeel te, dat niet is afgebrand, rijn ra men en deuren dichtgetimmerd. Het was juist het jongerenlokaal, door Lübker en een aantal jonge ren ingericht, dat op 30 mei in vlammen opging. En niet alleen de jeugd is gedu peerd door de brand in het voor malig schoolgebouw. De wijkver- enigingHoevenbuurt hield er een aantal cursussen, zoals yoga en gymnastiek voor ouderen, die niet zomaar elders kunnen wor den ondergebracht Schiedam De politie van Schiedam heeft in het Hof van Spaland een 21-jarige Rotter dammer aangehouden. De man hield zich vannacht met enkele andere mannen in de directe omgeving van het winkelcen trum verdacht op. Een aantal aanwezige mannen maakte zich spoorslags uit de voeten toen de politie arriveer de. maar de 21-farige kon wor den aangehouden. De man ver telde de, politie een warrig ver haal. Navraag leerde dat de man al enkele malen was veroor deeld door de rechter, maar zijn straf nog moest uitritten.7 Twee jongens van 16 en 18 jaar werden eveneeens door de poli tie aangehouden. De jongelui werden door omwonenden be trapt, toen zij een poging deden om in te breken in een woning aan de Huismanstraat. De jon gens gingen op de vlucht toen zij door hadden ontdekt te zijn, maar oplettende politieagenten arresteerden het duo alsnog. Den Haag Dankzij een op lettende vrouw uit Leiden moest een 42-jarige inwoner van Vlaardingen voor de Haagse rechtbank verschij nen. De vrouw had hem aangewe zen als de overvaller, die 17 maart van dit jaar 24.445 gul den buitmaakte bij de Rabo bank aan de Lammenschans- weg in Leiden. De Vlaardinger liep met een aan- rijdmgsformulier het bankge bouw binnen. Hij vertelde één van de vrouwelijke bankbedien den, dat hij net tegen haar nieuwe auto was opgereden. Buiten be dreigde de man de employée met een luchtdrukpistool. Hij dwong haar weer naar binnen te gaan en geld af te geven. De Vlaardinger, die vond dat hij het geld nodig had voor de aan koop van een huis voor zijn moe der, wist de buit nog op de dag van de overval naar de notaris te brengen. Kort daarop werd hij door de politie opgepakt. Zijn moeder woonde in een huur huis, dat door de eigenaar ver kocht dreigde te worden. De angst dat rij op straat zou worden gezet, was voor de man de drijf veer om de overval te plegen. Tijdens de verhoren door de poli tie kwam aan het licht, dat de verdachte ook schuldig was aan de overval op een kantoor van de Rabobank in Voorburg op 23 mei van het vorige jaar. Daarbij wist de Vlaardinger bijna 30.000 gul den buit te maken. Voor de recht bank vertelde de man, dat hij ook dit geld had willen gebruiken voor de aankoop het huis voor zijn moeder. Ook in het verleden had de ver dachte veel op met de bankwe reld, rij het op een heel andere manier. Hij werkte vijftien jaar als afdelingschef bij bank Mees Hope. Daar diende hij op een goed moment zijn ontslag in om een baan in de reiswereld te aanvaar d den. Door een faillissement ging een carrière bij het reiswezen echter de mist in. Voor de buitenwereld wist de man echter de schijn op te houden dat hij in goeden doen was. Officier van justitie rar L Klopper vond dat hier sprake was van een zo ernstig misdrijf, dat een eis van vier jaar gevangenisstraf op z'n plaats was. Advocaat mr J.C. van Nie noemde die eis zwaar over trokken. Hij wees erop dat zijn cliënt nooit eerder in contact was geweest met justitie en nu zo'n spijt heeft van zijn daden, dat hij wil proberen, de bank schadeloos testellen. Een eerste aanzet daartoe is mis lukt Aanvankelijk was een bank in Vlaardingen bereid een hypo thecaire geldlening te verstrek ken, wéardoor ongeveer 55.000 gulden aan de Rabobank terugbe taald kon worden. De bank krab belde echter op het laatste mo ment terug. Men wenste geen overvaller te helpen. Vlaardingen De bewoners van de Oranjebuurt in Vlaardin gen mogen zich dinsdag uitspre ken over de openstelling van de busbaan over het Landje van CharHon. Die verkeersmaatre gel kan voor een deel worden betaald uit een potje dat de ge meente nog had staan voor sluiting van de busbaan! Een be sluit van de gemeenteraad van april 1985 werd namelijk nooit uitgevoerd. Het inzicht van de gemeente raad is gewijzigd. Werd ruim twee jaar geleden nog besloten om aan het sluipverkeer over de busbaan een einde te maken, nu zijn alle partijen voor openstel ling. De bewoners van de Oran jebuurt zouden dan via de bus baan over het Landje van C har- don. naar huis kunnen rijden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1