Tweede moskee in Vlaardingen LAPPONIA Emmastraat politiek probleem CDA rekent af met nood-Hema 1S8HISS OAfiBUD SGHIEDAMSCHE BOORflMT HIEUWE WATERWEG COURANT Gemeentelijk Woningbeheer geeft eigen krant uit ASHVB beschermt directeur tegen zichzelf 'HARTVERHEFFENDE' DISCUSSIE OVER 'ARMZALIGE' BINNENSTAD Klein links wil liever in kantine vergaderen Van Aalten in 't goud VRIJDAG 26 JUNI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Jr*i A. VA? ->'* s 'College heeft lage dunk van democratie' Vlaardingen De opvattingen van PvdA, CDA en VVD in Vlaar dingen over de democratie zijn 'van een bedenkelijk allooi'. Dat vindt althans de SP, die in de komende raadsvergadering burge meester en wethouders aan de tand wil voelen. De SP houdt een in terpellatie over het intrekken van de meerjarenbegroting. B en W hebben aangekondigd dat zij wel vasthouden aan de bezuini gingsplannen in die begroting. Dat is SP-voorman Remi Poppe in het verkeerde keelgat geschoten. Hij noemt dat in zijn verzoek tot interpellatie 'ontduikingstactiek'. „Dat het intrekken van de begro ting gevolgen kan hebben voorde voortgang van investeringen, dat hadden de partijen die zijn vertegenwoordigd in het college eerder moeten bedenken", vindt hij. Poppe wil burgemeester en wethouders woensdag vragen of het col lege wel beleid kan voeren op grond van een meerjarenbegroting, die niet is behandeld in de raad. „En als dat zo is, waarom zou de raad dan nog ooit een meerjarenbegroting behandelen?" Schiedam Het CDA wei gert nog langer te accepteren, dat de Hema gebruik blrjft maken van het noodgebouw aan de Lange Kerkstraat (het Hema-plein). Er had allang een definitieve vestiging gerealiseerd dienen te zijn, bij voorkeur in de buurt van het Gat van Bol- mers. Maar ook voor C A zien de Schiedamse christen- demoeraten een goede locatie in de huidige 'doorbraak' tus sen Broersvest en Broersveld. Het noodgebouw van de Hema had allang verwijderd moeten zijn, zegt het CDA over één van de best lopende Hema-filialen in Nederland. Het CDA heeft haar visie op de Schiedamse binnenstad vanmid dag gepubliceerd, en de notitie be vat nogal opmerkelijke standpun ten: Het Passagetheater mag ge sloopt, een nieuw theater is wel kom. Behalve de bibliotheek en een nieuw theater moet er op het Em- maplein (Stadserf) ook ruimte ko men voor een artotheek, gemeen tevoorlichting, de WV, de dienst sport en recreatie, eventueel het stadsarchief en een hotel, en ver gaderzalen voor de gemeente raad, voor het ambtelijk apparaat en voor congressen. Zo kan het stadskantoor worden 'uitge bouwd' tot een openbaar en dienstverlenend centrum van formaat. Voorkeur heeft het CDA voor een multi-function eel gebouw voor al deze voorzieningen, maar een verzameling van kleine units mag ook. Tegenover juwelier Van der Vlerk op het Emmaplein behoort een flatgebouw te komen, als te genhanger van het stadskantoor, de Singelkerk en flatgebouw Sin- gelwijck aan de Koemarkt Maar die flat moet wel een architecto nisch hoogstandje worden, een 'eye-catcher' (blikvanger), verge lijkbaar met maar geen kopie van de Potlood in Rotterdam. „Al is het in de vorm van een je- neverfles", zegt Jo Prins, medesa- menstel] v r van de CDA-notitie. On de: het Emmaplein of onder het Hema-plein moet een par keergarage van twee etages wor den gebouwd, o£ eventueel op de keerlus van de tram. Parkeer ruimte creëren op het dak van lage gebouwen lijkt het CDA ook verantwoord. Het Hema-plein moet vergroot worden, zodat het begrensd wordt door het historische Bui tenhofje van Belois aan de Kreu- pelstraat, de ruïne van Mathenes- se en een nieuwe rij van winkels en woningen in het verlengde van de huidige bebouwing aan de Broersvest Uitzicht moet er blij ven bestaan op de Singelkerk, maar het stadskantoor mag aan het gezicht worden onttrokken (,je kunt het tenslotte niet op zijn kant leggen, of er verdiepingen afhalen", zegt CDA-fractieleider Siem Rosman). Richting Parkweg en richting 's-Gravelandseweg moeten er lo gische aansluitingen komen, waardoor het praktisch winke laanbod wordt vergroot Beneden peil Binnen een periode van twee tot vijfjaar moeten er tastbare resul taten zijn, vindt het CDA, de planvorming heeft nu lang ge noeg geduurd. De gemeenteraad moet de moed hebben om knopen door te hakken. „De volle tassen moeten weer uit het centrum van Schiedam ko men", zegt CDA-raadslid Jo Prins. In de notitie, mede door hem samengesteld, wordt het hui dige winkelaanbod ronduit arm zalig genoemd, en beneden peil voor een stad van bijna 70.000 in woners. Als er niet gauw waren huizen bi; komen (aan de Vijgen- steeg bijvoorbeeld), gaat het win kelend publiek naar Vlaardingen, Delft, Rijswijk of Rotterdam het CDA noemt Spijkenïsse vreemd genoeg niet Maar het CDA wil juist dat de mensen uit die steden naar Schiedam komen. De horeca is er al naar, weten de CD A'ers uit ervaring. Het CDA is blij te ontdekken, dat ook binnen de PvdA een groei end ongeduld ontstaat over het uitblijven, van nieuwe winkelves- tjgïngen. De overdreven terug houdendheid, die met name de PvdA had waar het ging om uit breiding van het winkelvloerop pervlak, lijkt te zijn verdwenen, Schiedam Voor de vier ge meenteraadsleden van D66, CPN en PSP/PPR hoeft er geen nieuwe raadszaal te worden gebouwd voor de maandelijkse vergaderingen. Met het geld, dat een nieuwe vergaderaccommodatie gaat kosten, zijn in Schiedam zin niger dingen te doen, vindt klein links bij monde van Adri Reijnhout De kantine van het stadskantoor is welis waar niet de meest ideale ruimte, maar het vergaderen is er te doen. Dat blijkt ten slotte al jaren, zeggen de ene tweemansfraetie en de twee eenmansfracties. Maar er zijn nog 29 gemeente raadsleden, van PvdA, VVD en CDA, en met name de laat ste partij vindt een nieuwe vergaderzaal dringend nodig. Het CDA sprak die behoefte in het najaar van 1985 sterk uit, moest toen ervaren dat andere partijen dat idee in het belachelijke trokken, terwijl het CDA deze week nog kon constateren dat PvdA en VVD er toch ook wel van ge charmeerd zijn. Een nieuwe raadszaal komt wellicht in de nieuwbouw op het Emmaplein, waar ook de bibliotheek is gepland. Een haalbaarheidsonderzoek moet voor 1 december zijn af gerond, de ongeduldig gewor den bibliothecarissen moeten dus nog langer wachten. aldus het CDA. „Een goede ont wikkeling". De partij zag graag, dat de gemeente inspeelt op lan delijke plannen met super- Aholds. Zie ook pagina 19. Vlaardingen De Turks-is- lamitische gemeenschap in Vlaardingen krijgt de be schikking over een tweede moskee. De Turken kopen een pand aan de Oosthavenkade, schuin achter het Hollandiagebouw. Burgemeester Fred van Lier hoopt, dat een tweede moskee wat verlichting geeft voor de Em mastraat, waar al een moskee is gevestigd. Hij zei dat gisteravond tijdens een gesprek tussen bewo ners van de Emmastraat en het Vlaardings anti-discriminatie- overleg (Vado) in buurthuis Oost De burgemeester was bij dat ge sprek als toeschouwer aanwezig, evenals PvdA-raadslid Man van Opijnen en WD-voorzitter Le- nie van Halteren. De grootste groep Turkse islamie ten zal volgens Van Lier verhui zen naar de nieuwe moskees Nu zijn er in het pand aan de Emma straat nog vaak meer dan acht honderd gelovigen aanwezig, ter wijl de moskee volgens gemeen tewerken plaats biedt aan minder dan honderd mensen. „Als die groep kleiner wordt, kan de con trole op de moskee aan de Emma straat ook verbeterd worden", denkt Van Lier. De grootste klacht van de Emm astraat-bewo ners is, dat de moskeebezoekers voor geluidsoverlast zorgen. Frustrerend De bewoners van de Emmastraat waren woedend, toen zij de uitno diging van het anti-discriminatie- overleg voor een gesprek ontvin gen. „Frustrerend, zo'n uitnodi ging. Want wij discrimineren niet", zeiden zij beslist „Een over leg, waarvan de status niet be kend is, en die denkt het pro bleem in de Emmastraat eventjes op eigen houtje op te lossen", schamperden zij. Voorzitter Ed Spa van het Vado wist de verhitte gemoederen gis teravond echter snel tot bedaren te brengen. „Wij willen niets van xi, wij willen alleen maar eens ge zellig met u babbelen. Dat hebben wij ook gedaan met de Turkse mensen", zei Spa gemoedelijk. Maar uiteindelijk toonden de be woners zich gelukkig, dat er een groep was die zich hun probleem aantrok. irDe straat is niet leef baar meer", luchtten zij hun hart „Die mensen van de moskee la chen ons uit, als wij vragen of het wat zachter kan. En als wij de po litie bellen, dan krijgen wij te ho ren: dat is een politiek probleem, daar branden wij onze vingers niet aan". De bewoners vinden zelf ook, dat de moskee in hun straat een poli tiek probleem is. „De gemeente raad heeft acht jaar geleden toe stemming gegeven voor die mos kee. De raad heeft het probleem veroorzaakt, laat hij het nu ook maar oplossen". Zij zouden het het beste vinden, als de moskee maar helemaal uit hun straat ver dween. Maar daarop kon burge meester Van Lier hen weinig hoop bieden. „Je ktint die mensen niet wegkrijgen, want zij zitten daar legaal". Fotograaf Jan Dulfer waarchuw- de, dat de gemeente met de twee de moskee aan de Oosthavenkade dezelfde fout dreigt te maken als met die aan de Emmastraat Het pand zit naast Dulfers studio. „Ik ben daar alleen overdag, ik heb er geen last van. Maar pal daarnaast wordt een aantal nieuwe wonin gen gebouwd. Krijg je straks weer problemen". Deze unieke sieraden zijn geïnspireerd door de Finse Folklore. I Gemaakt van brons en zilver, soms verfraaid met edelgesteente van Finse bodem, j De originele sieraden bevinden zich in het Nat. Museum in Helsinki. HET FINSE WINKELTJE VAN "HET WAAIGAT" VLAARDINGEN HOOGSTRAAT 225 TELEFOON 010-4343685 Schiedam De Woon/Be- waarkrant, zo heet het nieuw ste voorlichtingsmedium in Schiedam. Wethouder Hans van Kleef (huisvesting) kreeg gisteren het eerste, ingelijste exemplaar van het door Ge meentelijk Woningbeheer uitgegeven blad. Het staat boordevol nuttige informatie, vindt Van Kleef. De tienduizend huurders van Woningbeheer kunnen in de Woon/Bewaarkrant allerlei wetenswaardigheden opslaan. Van de telefoonnummers van politie en brandweer tot de re gels voor het schoonmaken van gemeenschappelijke ruimten. Dat veel gegevens, zoals adressen van gemeente lijke diensten, al te vinden zijn in de jaarlijks huis aan huis verspreide Stadsgids Schie dam is volgens Van Kleef- geen bezwaar. „Niet iedereen heeft de Stadsgids bij de tele foon liggen". Die gids maakt de huurder trou wens niets wijzer over de renova tie van het Hofje van Belois. De Woon /Bewaarkrant wèl, Elk nummer de krant gaat onge veer tweemaal per jaar verschij nen besteedt aandacht aan één renovatieproject De Schiedamse pers heeft weliswaar al maanden geleden uitgebreid over bet Hofje bericht, maar ook dat is geen be zwaar. Woningbeb eer-directeur Top Verdoes: „Toen stond in de kranten dat we het Hofje hadden verworven en gingen opknappen. Ons artikel laat zien dat er ook daadwerkelijk wordt gereno veerd". Eén van de redenen om Woning beheer een eigen krant te laten maken is dat Van Kleef „de huur ders niet wil afbekken". Ze heb ben recht op een klantvriendelij ke benadering, en daarom had het blad er eigenlijk al veel eerder moeten rijn. Informatie over woonzaken zou Woningbeheer ook kwijt kunnen in 't Stadserf, de voorlichtings krant van de gemeente, maar dat blad leent zich daar niet zo voor, zegt Van Kleef. „Niet iedere lezer van 't Stadserf heeft een gemeen tewoning". De wethouder is niet bang dat nu alle andere gemeen telijke diensten ook een eigen krant willen. „Woningbeheer is een heel apart bedrijf'. 't Stadserf zou trouwens lang niet alle kopij van Woningbeheer kunnen plaatsen, die krant barst nu al bijna uit zijn voegen, vult voorlichter Theo Reym; in aan. Schiedam Met een koninklijke onder scheiding in zijn knoopsgat heeft G.J. van Aalten vandaag de deur van de openbare nutsbedrijven voorgoed achter zich dichtge trokken. Wegens zijn 40-iarig dienstverband kreeg de Vutter vanmiddag van burgemees ter Scheeres de gouden eremedaille in de orde van Oranje Nassau. PASFOTO'S zwart-wit en kleur KLAAR TERWIJL U WACHT! HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL. 4266720 Vlaardingen Onder druk van wethouder Jarj Madern treedt G.J. Verburg af als voorzitter van woningbouwvereniging Sa menwerking '77. Een onderzoek door het accountantsbureau Klynveld Kraayenhof Co heeft geen malafide praktijken van Verburg, directeur van de algemene stichting tot huisves ting en verzorging van bejaar den (ASHVB), aan het licht ge bracht Maar om de directeur 'tegen zichzelf in bescherming te nemen', zoals Madern het noemt, heeft hij voortaan niet meer de bevoegdheid om zelf opdracht te geven tot het ver richten van onderhoudswerk aan complexen van de ASHVB. Verburg raakte in opspraak, toen er een conflict rees tussen hem en Henk van der Waal, de huisaannemer van de ASHVB, De twee konden niet tot over eenstemming komen over de be taling van een vakantiebunga low in Ouddorp, die Van der Waal voor Verburg had ge bouwd. Van der Waal vroeg honderdduizend gulden meer dan de directeur van de ASHVB bereid was te betalen. „Beide partijen zijn in die affaire on zorgvuldig geweest", conclu deerde de accountant Er ston den namelijk geen afspraken op papier. De ruzie over de kapitale bunga low voedde de stroom van ge ruchten over handjeklap tussen Van der Waai en Verburg, als opdrachtgever en aannemer voor onderhoudswerk bij de ASHVB. Naar aanleiding van het accountantsonderzoek heeft Madern nu gezegd, „dat de affai re de schijn van bevoordeling heeft kunnen oproepen". Ver burg en Van der Waal zijn het inmiddels wel eens geworden over de prijs van de bungalow, Madern vindt de hele zaak maar onverkwikkelijk. Het onderzoek door het Haagse accountantsbureau werd uitge voerd op verzoek van Verburg zelf. Hij wilde de geruchten rond zijn persoon uit de wereld heb ben. En de accountant heeft in de papteren geen financiële transacties gevonden die erop duiden, dat Verburg misbruik maakt van zijn positie. Uit de ad ministratie bleek ook niets van dure hobby's, etentjes of luxueu ze vakanties, die Verburg zou den zijn toegeschoven. Het alge meen bestuur van de ASHVB beschouwt de affaire-Verburg daarmee als afgedaan. „En wij hopen dat wij nu eindelijk kun nen overgaan tot de orde van de dag", zegt Madern. Het bestuur van de stichting beeft echter wel zijn conclusies getrokken uit de affaire-Ver burg. Tot dusver had de direc teur het recht om zelfstandig op dracht te geven aan leveranciers en aannemers. Verburg mag echter geen offertes meer ope nen, zonder dat er een bestuurs lid bij is. Jopie Schumacher, raadslid van het CDA, is met die taak belast. Zij moet toezicht houden bij het verstrekken van opdrachten. „Dat toezicht moest verbeterd worden", meent Madern. „De directeur had teveel verant woordelijkheden, Ook om hem tegen zichzelf in bescherming te nemen moest daar verandering in komen". Het bestuur van de ASHVB is bezig aan een nieuwe interne verordening over het verstrekken van opdrachten en het verrichten van controle op de werkzaamhèden. Tot dusver is er van controle nauwelijks sprake. Madern wil daar een on afhankelijk bouwkundig bureau voor inhuren. Het bestuur heeft Verburg een briefje gestuurd, waarin hn erop wordt gewezen, dat de ASHVB veel waarde hecht aan haar in tegriteit Verburg -heeft daarop zijn terugtreden als voorzitter van woningbouwvereniging Sa menwerking aangekondigd. De directeur heeft beloofd ook geen andere bestuursfuncties te aan vaarden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1