Burgemeester Van Es blij met musical Schienoko ideaal voor be j aarden Wilde race: hersenletsel Eendenkooi stelt rondleiding uit 1AAR0INGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Waakkat mauwl veel te laat Huwelijksboot te water Rommelmarkt overtreft braderie Sauna in september heropend Schiedammer verongelukt Regén maakt een wreed einde aan landjuweel Inbraak fonotheek opgelost Boom laat inbreker vallen Onbekende kaapt taxi MAANDAG 29 JUNI 1937 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus HO, 3130 AC Vtardlrtgen. Telefoon: 010-4343223, 4352066. 4350557 - soortredactie: 4345209 Maasland Is het houden van een braderie normaliter een pre sentatie van de plaatselijke mid denstand, in Maasland is dat al lang niet meer het geval. De jeugd rommelmarkt overtreft daar de braderie zelfs in vele op zichten. Meer dan honderd kinderen hadden zaterdag hun koopwaar uitgestald op de Burgemeester Van der Lelykade. 'De eersten hadden zieh al rond half zeven van een goed plaatsje verzekerd. De belangstelling bleek zelfs zo groot, dat het Kerkplein en de 's~ Herenstraat een uitwijkmoge lijkheid moesten bieden. Negen plaatselijke middenstan ders, twee horeca-bedrijven en twee dienstverlenende instellin gen, vormden het braderie-ge beuren. Veel meer middenstan ders zijn er in Maasland niet meer. De aanwezigheid van de koopcentra in Maassluis en Vlaardingen, heeft de afgelopen jaren diverse neringdoenden tot sluiten gedoemd. Niettemin slaagt het aantal overblijvende winkeliers er tot dusver nog steeds in, een brade rie te organiseren. En dankzij de jeugdrommelmarkt werd dat ook zaterdag weer een succes. „Al vormt de rommelmarkt nu wel een erg groot gedeelte van de braderie", meende midden stand-voorzitter Kees van den Burg. „Maar zonder die markt was de braderie echter tot ver dwijnen gedoemd". Vlaardingen Hans Arons her opent in september zijn sauna in de Waalstraat. Bouw- en hinder wetvergunning werden deze week afgegeven. Daarmee lijkt voortzetting van zijn bedrijf vol doende gewaarborgd, meent Arons, die eerder op last van de Raad van State de sauna moest sluiten en alleen zijn zwem school mocht blijven exploite ren. De rechter heeft inmiddels ook een einde gemaakt aan de ruzie tussen Arons en zijn bovenburen Van den Berg en Bosscher. Vori ge week verloren zij een kort ge ding, dat zij tegen de sauna en de zwemschool hadden aangespan nen. Al eerder bepaalde het kantongerecht in Schiedam dat de buren wat het onderhoud van hun woningen betreft in gebre ke waren gebleven. Zij hebben tot 1 juli de tijd hun panden te ontruimen. Arons wil één van de panden bij de zaak trekken. Voor het twee de heeft hij ^1 een huurder op het oog. Ba arle Nassau Hans Tetteroo, een 1 B-jarige Schiedammer, is in de nacht van zaterdag op zondag bij een verkeersongeluk in Baarle Nassau om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde toen de auto van een 22-jarjge stadgenoot met wie het slachtof fer als passagier meereed tegen een boom botste. De bestuurder raakte gewond. Het tweetal was op bezoek bij fa milie op een camping in Chaam. Volgens de politie nam de be stuurder een bocht met te hoge snelheid. Schiedam Gealarmeerd door het miauwen van haar poesje ging een vrouw in de Van s-Gravenzandestraat beneden in de kamer kij ken, maar de inbrekers wa ren al gevlogen: de hele ka mer bleek te zijn doorzocht, en nadat alles op orde was gebracht, werd 1200 gulden vermist. Ook werd in molen De Vrij heid, jongerencentrum Aladdin en het ijkkantoor ingebroken. Aan de Noord- vest miste men 120 gulden uit een collectebus, aan de De Mees terstraat was de ba- ropbrengst van 2000 gulden verdwenen en aan de Stric- kledeweg was zo'n bende aangericht, dat men daar niet zo gauw kon zeggen of er wat gestolen was. Ook de politie "brak in', maar dat was op verzoek van een familie uit de Van Leeuwenhoeckstraat Hun, teerbeminde poesje had zichzelf ingesloten bij de nieuwe huren, die van huis waren gegaan zonder het dier gezien te hebben. De politie maakte een raam open en bevrijdde de kat Vlaardingen men op ae Markt heeft Vlaar- - Behalve de bo dingen nauwelijks literaire mo numenten. Ary Maarleveld vreest dat daar later een bordje komt te staan: „Hier wilde Levi Weemoedt de progressieve wet houders opknopen". Maarle veld, als vooruitstrevend wet houder van cultuur één van de eerst veroordeelden, gaf de bo men zaterdag een heel andere bestemming. Hij ging er onder staan om te schuilen tegen een hardnekkige motregen. Die regen maakte een wreed einde aan alle ambities van de stichting Vlaardings Landju weel om de nuchtere haringstad een cultureel vemisje te geven. De 'Breugheliaanse barbecue, die het sluitstuk moest worden van vier zaterdagen dansen, mu siceren en exposeren, viel letter lijk in het water. Onder de stad- huisboogjes probeerde een handjevol getrouwen nog de schijn van een feest op te hou den. Maar vrijwel niemand volgde het voorbeeld van burge meester Fred van Lier, die dap per shaslicks bleef aandragen. Bij nader inzien had de organisa tie toch beter de tafels en stoelen naar de overdekte touwbaan kunnen verplaatsen. Maar er ging wel meer verkeerd, op de slotdag van het Landjuweel. Zo bleek het afsluiten van de West- havenkade een misgreep. Om dat de verwachte massale be- langstelling voor muzikanten en straattoneel uitbleef, werden on der druk van protesterende au tomobilisten de dranghekken maar weer verwijderd. Op schudding ook op de Westha venplaats, waar spontaan het alarm van bloemist Vogel begon te loeien toen de geluidsinstalla tie van popgroep Gewürz Ge- Würz de etalageruiten deed op bollen. Vergrijzend Beschaafder ging het er aan toe in de Harmonie, waar Nico Scheepmaker en Simon Vinke noog amateurschrijvers en - dichters lauwerden. Daar bleek de poëzie een vergrijzend genre: slechts zes van de 28 deelnemen de dichters waren jonger dan 40 jaar, meer dan de helft was zelfs de 50 al gepasseerd. Ook de pro zaschrijvers behoorden niet tot de jongste generatie, een ver schijnsel dat de jury verzuimde te verklaren. Misschien gaat het boekje waar in de winnende literaire werkjes Vroeg in de avond, voordat de regen het feest uitbluste, hapte menige ge narrige Vlaardinger gratig i 'Breugheliaanse' snack. van Erwin Ligthart en Jan Berkhout en de overige geselec teerden worden gebundeld, na der op dat raadsel in. Zo'n bun del zou Vlaardingens literaire faam, waarop Levi Weemoedt tot dusverre het monopolie heeft, trouwens zeer ten goede komen, veronderstelt Maarle veld. Formule Nog meer zaken zijn aan een analyse toe. Bij voorbeeld of het Landjuweel geen andere formu le moet hanteren. Een culturele manifestatie uitsmeren over vier zaterdagen is de stichting gezien de betrekkelijk lauwe re acties van het publiek slecht be vallen. Publiciteitsman Ad van Peperstraten ziet volgend jaar liever eenmalig feest: „Beter één. dag goed, dan vier dagen ma ger". Vanavond zet het Landjuweel- bestuur de ervaringen op een rij tje. Van Peperstraten zal dan ook opperen de activiteiten vol gendjaar te concentreren op een paar plaatsen: „Er zaten nu te veel gaten in het parcours. Door die versnippering verflauwde bij veel mensen de belangstel ling". Schiedam - De inbraak in de fonotheek in Sehiedam- Noord is opgelost. Reeds drie dagen na de diefstal van 750 compact-discs ter waarde van ƒ42.500 arres teerde de politie twee 18-ja- rige Schiedammers, maar omdat de recherche zeker wilde zijn van haar zaak, is het resultaat pas vandaag kenbaar gemaakt. Beide Schiedammers hebben be kend; ook een 2l-jarige he ler heeft na verhoor be kend. De fonotheek maakt in wijkcentrum Blauwe Brug deel uit van de bibliotheek, die zwaar gedupeerd was door de ontvreemding van nagenoeg alle populaire cd's. Aanvankelijk dacht men 900 cd's kwijt te zijn, maar nadat de balans is op gemaakt, bleek het om-750 te gaan. Hiervan zijn 660 in middels terecht Vlaardingen Is er een keer geen stormschade, dan goc*t een triathlon wel roet in het eten. De eendenkooi die zaterdag open huis hield, moest de rondleiding van twaalf uur schrappen omdat op dat tijdstip zo'n driehonderd hijgende sportfietsers hun rond jes in de Broekpolder verreden. Gelukkig hadden de natuurlief hebbers zich tevoren opgegeven en kon de VVV alle deelnemers afbellen. „Ook wat moois", mopperde een ontgoochelde Arend van Vliet, voorzitter van de stichting vo gel-olieslachtoffers en beheer der van het 800 jaar oude na tuurgebiedje langs rijksweg 20. De in kaplaarzen en manchester gestoken vogelvriend had in het geheel geen rekening gehouden met de triathlon. Evengoed ontbrak het Van Vliet en het handjevol op zwaar weer en zwaar werk geklede vrijwilli gers niet aan belangstelling: de rondleidingen van tien en drie uur gingen wel door en die wa- ren tot de laatste plaats toe vol- S geboekt Ondanks de modder en de sombere luchten. Het broed- kastje waarin een bijdrage kon j worden gestort raakte aardig 0 „Zo'n oeroud stukje cultuur grond blijft toch trekken", stel den Van Vliet en penningmees ter Jos van der Kaaden tevreden vast. „Uk jaar riet het wéér zwart van de mensen. Alleen vorig jaar had de storm zo huis gehouden dat we niks konden laten zien. Maar nu ligt de kooi er weer mooi bij en kunnen we uitleggen wat hier vroeger voor geheimzinnigs gebeurde". Eenden worden er in de Aal- keetbuiten-kooi al jaren met meer gevangen: de consument heeft liever een mals biefstukje dan een eendeborst op rijn bord. De tachtig nog wel in gebruik zijnde Nederlandse kooien ex porteren hun vangsten dan ook frotendeels naar België en rankrijk. Maar voordat de een- denprijs kelderde, viel er in de Vlaardingse kooi al geen droog brood te verdienen. „Dit geval stond op z'n Hollands gezegd be kend als een kolere-kooi", be kent Van Vliet. „Alles waalt hier om de haverklap plat. De laatste kooikers gingen van ar- remoede varkens en kippen houden". De opknapbeurt van een paar jaar geleden was vooral bedoeld om de kooi als natuurgebeid in stand te houden. Een beetje jam mer vindt Arend van Vliet dat wel: „Als je een oude auto op knapt, wil je er ook mee rijden". Arend van Vliet (met hoed) legt bezoekers de werking van een vangpijp uit. Volgende week zaterdag krijgen de deelnemers die dit weekein de noodgedwongen thuisbleven, opnieuw een kans de eenden kooi te bekijken, De afgelaste rondleiding wordt dan alsnog gegeven. Maasluis De werkkamer van burgemeester Hans van Es van Maassluis kijkt op het water van Het Scheur. Het water betekende de inspi ratiebron voor choreografe Marion Schouten en regisseur Willem van Heyningen om het project 'Maassluis danst aan net Scheur' van de grond te tillen. Een musical, waar 450 inwoners van de stad aan meedoen. „Een fantastisch initiatief', zegt" de eerste burger van de stad, „Als ik hoor hoeveel mensen eraan meedoen, concludeer ik daaruit dat veel inwoners hun stad een warm hart toedragen. Als burge meester doet mij dat persoonlijk bijzonder goed". Vas Es spreekt over een unieke wijze van promotie van de stad 'Maassluis. „Natuurlijk hebben wij ook de Furieade en de Westïand- Marathon, maar zo'n ludiek pro ject als 'Maassluis danst aan het Scheur' zal weer heel andere ogen op onze stad doen vestigen". Al maanden lang wordt iedere week door de verschillende deel nemers geoefend. Verleden en heden worden in de musical weergegeven. Voor de naam Het Scheur is niet voor mets gekozen. Jarenlang was dit water voor Maassluis van levensbelang. Ech te Maassluizers spreken nog steeds over Het Scheur, anderen noemen het de Nieuwe Water weg. In vroeger jaren, vooral bij reizigers met bestemming Den Briel, werd de stad aangedaan. Koninklijke gasten, onderweg naar de Zuidhollandse of Zeeuw se eilanden, deden in vervlogen jaren Maassluis aan. Zij brachten dan de nacht door in het legenda rische hotel De Moriaan aan de Haven. De burgemeester kijkt reikhal zend uit naar de premiere van de musical in de maand oktober. Ge durende drie voorstellingen staat de stad in het middelpunt van de belangstelling. .Misschien zal het mensen doen besluiten hier eens een kijkje te komen nemen. Of zal het hen zelfs op het idee bren gen zich hier privé of met een be drijf te vestigen". Schiedam Met 54 drieka merwoningen aan de Noord- vest wil de gemeente het te kort aan huisvesting voor be jaarden in Schiedam verder terugdringen. De Utrechtse stichting Gere formeerde Bouwcorporatie Bejaarden, ook opdrachtgever van 95 bejaardenwoningen in Woudhoek-Noord, kan waar schijnlijk volgend jaar met de bouw beginnen. Het aan de rand van de binnen stad gelegen Schienoko (tussen Schie, Noordvestgracht en Korte Haven) werd door de gemeente al eens eerder uitgekozen als locatie voor een fors aantal ouderenwo ningen, Dat plan om schuin te genover de molenstomp van de Palmboom een stuk of zestig hui zen te bouwen werd echter voor onbepaalde tijd uitgesteld. Ge wacht wordt tot het rijk een con tingentbeschikbaar stelt In het stadskantoor blijkt enige verwarring te zijn ontstaan over de bouwplannen in Schienoko, De gemeenteraad, die vanavond moet beslissen over een garan tstelling van ruim 6 miljoen voor de Utrechtste stichting, kan in het raadsstuk lezen dat de 54 huizen aan het Spinhuispad zullen verrij zen. Een schoonheidsfoutje, vol gens ambtenaar Flip Bohré. Hoe wel de huizen aan de Noord vest zijn gepland, heet het ontwerp of ficieel 'Spinhuispad fase twee'. Fase één is nooit verder gekomen dan de tekentafel. Ook na lang adverteren slaagde de aannemer er niet in meer dan drie van de 79 woningen te verkopen. Voor de bejaardenwoningen zal waarschijnlijk wel grote belang stelling bestaan. De Utrechtse bouwcorporatie beschikt over cij fers, waaruit blijkt dat bij bureau Huisvesting in Schiedam ruim 1200 mensen van 65 jaar en ouder als woningzoekende staan inge schreven- De bewonersvereniging Schie- dam-Centrum slaat deze ontwik kelingen in Schienoko met zorg gade. Men is bang dat de gemeen te van het gebied 'een bejaarden- pakhuis' maakt Vlaardingen Twee 19-jarige Schiedammers zijn gewond ge raakt bij een inbraak in een chi nees restaurant op het Liesveld viaduct. Eén inbreker zakte door het dak toen hij voor de po litie wilde vluchten, de tweede sprong van het dak in de hoop dat een boom zijn val zou bre ken. Maar de takken braken als luciferhoutjes af en de dief maakte een val van acht meter. Hij is in het ziekenhuis opgeno men met een scheurtje in de schedel. Zijn kameraad kwam er met wat kleerscheuren vanaf. Voor hun inbraakpoging had den de Schiedammers volgens de politie behoorlijk gedronken. Trouw een marineman en je stapt letterlijk in het huwelijksbootje. Dat werd Sara van der Zee op haar trouwdag wel duidelijk. De 32-jarige Schiedamse maakte vrijdag de gang naar het stadhuis Sn een sloep, die haar aanstaande van de zeekadetten had geleend. Bruidegom LeG van Puffeten (26), korporaal op het fregat Kortenaer, had bovendien een toepasselijk escorte geregeld: twaalf in onberispe lijk uniform gestoken kameraden uit Den Helder. Zij roeiden het bruids paar In zorgvuldig ingestudeerd tempo door de Lange Haven tot viak bij het stadhuis. „Stijlvoller kan het niet", stelde Leo's vader tevreden vast. „Precieszo als Leo het wilde. Een promotie-actie voorde marine. Eerst dacht ik dat hij een geintje maakte. Ik wilde voor de matrozen een krat bier Inslaan, maar daar wou Leo nfet van horen. Het moest allemaal zo serieus mo gelijk, er mocht geen knoop verkeerd zitten. Nou, je ziet het. Dit is de marine op z'n best". Schiedam Met 125 kilometer per uur joegen zij vanaf de Koe markt naar Rotterdam, om te rugkerend via Sehiedam-Zuid, het Westen en opnieuw de Gor zen m volle vaart te eindigen te gen een lantaarnpaal in de bocht van de Deltadijk, officieel Ha- vendijk geheten. De 23-jarige bestuurder van de 'racewagen' belandde met zijn hoofd tegen de voorruit, maar kon op eigen houtje uit de flink ingedeukte wagen stappen. Zijn even oude passagier raakte ech ter buiten bewustzijn; hij Is met zwaar hersenletsel opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam. De twee Schiedammers reden rond middernacht in hun auto op de Koemarkt, waar een poli tieman hen maande tot stoppen omdat zij zonder licht reden. Het tweetal ging er als een haas van door, waarna de achtervolging werd ingezet De wegenwacht trof zaterdag op rijksweg 19 een auto aan tegen vangrail langs de oostelijke rijbaan. Toen de politie arriveer de, bleek de 24-jarige bestuurder uit Hellevoetsluis licht gewond naast zijn auto te zitten. Hij was, komend uit de Beneluxtunnel, de macht over het stuur kwijt geraakt. De wagen, een Opel Kadett, bleek in Helvoet te zijn gestolen. De man is na behande ling in het Schielandzïekenhuis aangehouden. Vlaardingen Een onbekende heeft zaterdagmorgen vroeg een gratis ritje gemaakt meteen taxi. De joyrider kaapte de taxi in de Vleersteeg. De auto stond daar met draaiende motor omdat de chauffeur een klant in een café wilde ophalen. De wagen werd pas ruim een uur later na een speuractie van de politie terug gevonden in de Vetteoordstraat. Het zou de politie niet verbazen als het om een 'grap' ging. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1