Situatie Westerkade WOONRECHT: HUURSUBSIDIE VAKER TOEPASSEN Speel met uw make-up niet met uw ogen EYE CARE lg 7 yiAABOKS DASBIAD SBHIEIfliSCHE COURANT «H WATERWEG GOUW dakloos Villa De Bruijn is open op Dag van Architectuur Deel Westhavenkade half jaar afgesloten Zwarte Paard sterft onder slopershamer Nieuw onderkomen OOGCOSMETICA Pieter Wiercx Optiek, Rembrandtiaan 11 Westwijk Optiek, Dirk de derdelaan 39 Teveel vocht «yonale redacHe: Brede Havenstraat 6. 3131 BC vindingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: OtQ. 4343229, 4352066. 4350557 sportredactie: 4345^ DINSDAG 30 JUNI 1987 Schiedam Toewijzing van individuele huursub sidie is in Schiedam op nieuw in het middelpunt van de belangstelling ko men te staan. De discussie over de individuele huur subsidie is aangezwengeld door de werkgroep Woon- recht, een samenwer kingsverband van Let Ad- vokatenkollektief, het Bu reau voor Rechtshulp en de Rechtswinkel Schie dam. Zij hebben een alter natief voorstel ingediend. Huursubsidie en woningtoe wijzing hangen nauw met eb. kaar samen. Op'dit moment vindt woningtoewijzing plaats op basis van inkomen. Josvan denk Mosselaar, na mens Woonxecht: „Nu zegt de gemeente: wij wijzen u die wo ning niet toe, anders komt u in aanmerking ,voor individuele huursubsidie. Voor ménsen met een laag inkomen bete kent, dat in veel gevallen een. wachttijd van meer dan twee jaar. Want er komen steeds meer laagstbetaalden, terwijl goedkope woningen door sloop, nieuwbouw en renovatie schaars worden. Steeds meer mensen moeten nu een beroep doen op steeds minder goedko pe woningen en dus neemt de wachttijd toe". Soepeler i. "Werkgroep Woonrecht lan ceert daarom het voorstel om elke geschikte woning aan te bieden, los van de huurprijs en het inkomen.Daarbij komt dan meteen de noodzaak van een soepeler toepassing van de individuele huursubsidie om de hoek kijken. De wachttij den kunnen zb aanzienlijk worden bekort, aldus: Woon recht. Wethouder Hans van Kleef (stadsvernieuwing en volks huisvesting) staat aarzelend te genover dit voorstel; .„De hele discussie rond individuele huursubsidie en woningtoewij zing heeft meer losgemaakt dan deze ene simpele vraag. Dan denk ik vooral aan die vervelende berichten over Wat er allemaal met de individuele huursubsidie kan gaan gebeu: ren"..'. Volgens Van den Mosselaar ligt die bevoegdheid niet bij de wethouder: „Als wethouder kun je er hooguit op wijzen, dat subsidie over een tijdje misschien wordt terugge bracht. De gemeente wil nu zelf beslissen, maar kan hoog uit adviseren, zij dient de keus aan mensen zelf te geven". Wachten „Nu krijgen mensen të horen: wij_ kunnen u die woning niet weigeren, maar zullen negatief adviseren naar het rijk over de aanvraag voor -huursubsi die. Daardoor moeten sommi ge gevallen anderhalf jaar wachten op een definitieve toezegging. Weinigen durven zo'n risico te nemen". Behalve het opheffen van lan ge wachttijden brengt het voorstel nog meer voordelen met zich mee, aldus Woon recht. Van den Mosselaar: ,;Nu moet constant worden beke ken, of de huurprijs ovéreën- komt met het inkomen. Vaak worden woningen aangeboden en afgewezen, omdat het toch niet is wat men zoekt. Al deze uitzoekkosten kunnen worden, bespaard, zodra iedereen de woning krijgt aangeboden die hij vraagt, en daarnaast wel op de consequenties van huursub sidie wordt gewezen", y Van Kleef neemt het hele voorstel mee voor de zomerpe riode „om er nog eens goed over na te denken". Rob van der Noll, chef bureau Huisves ting, heeft opdracht gekregen om de consequenties.van een gewijzigde aanpak uitvoerig te onderzoeken. V;-;' Woningzoekende krijgt 't wat gemakkelijker Vlaardingen Wie in Vlaardingen een woning zoekt, kan zich voortaan be halve bij het gemeentelijk bureau huisvesting ook bij de - corporaties en het ge meentelijk woningbedrijf laten inschrijven. De taak van woningtoewijzing wordt in het vervolg ook door de woningbouwvereni gingen Patrimonium en Sa menwerking '77 uitgevoerd. Het 'centraal puntwoon ruimteverdeling' heet die constructie, waaraan sinds 1974 is gewerkt. En hoewel de naam anders doet ver moeden, worden de taken van de afdeling huisvesting juist gedecentraliseerd. Het centrale punt is de compu ter, waarop zowelhuisves ting en het woningbedrijf als de corporaties zijn aan gesloten. Daarop kan het bestand aan leegstaande woningen worden afgelezen en het aantal punten dat de woningzoekende heeft. „Mensen kunnen niet meer het gevoel krijgen, dat zij van het kastje naar de mum- worden gestuurd", aldus verantwoordelijk wethou der Jan Madem.. „Een in schrijving bij één van de or ganisaties, die meedoen aan het centraal punt, is vol- doende. Verder gaat alles vanzelf". -■ '■-Jv! De hulzen 'aan de Van Hogen- - dorptaan waren niet meer te red den door de brandweer. Vlaardingen Bij een uit slaande brand in een woning aan de Van Hogendorplaan raakten acht gezinnen dakloos. Door nog onbekende oorzaak ontstond in een portiekwoning brand. Het vuur sloeg over naar de onderliggende woning. Toen de brandweer arriveerde viel er al weinig meer te red den. De óverige zes portiekwonin gen werden door rookschade voorlopig onbewoonbaar. Een brandweerman moest met brandwonden in de nek wor den overgebracht naar het zie kenhuis. Schiedam Na een verbou wing van anderhalf jaar heeft muziekvereniging St. Radboud in Kethel eindelijk de beschik king over een nieuw vereni gingsgebouw. Het onderkomen aan de Kerkweg wordt zon dagmorgen om 11.00 uur fees telijk geopend. Schiedam 'Ontdek je plekje' heeft Nederland toch een beet je eenzijdig voorgelicht. Het televisieprogramma mag dan' een voorkeur hebben voor rustieke pandjes, aan architec tonische schoonheid heeft Schiedam wel iets meer te bie-, den dan louter historische pakhuizen en distilleerderijen aan de Lange Haven. Op bescheiden schaal kreeg ook de moderne bouwkunst in de Jeneverstad voet aan de grond. Een belangrijk voor beeld daarvan is de villa De Bruijn (genoemd naar de eer ste bewoner) aan de Ary Prinslaan 14. J.A. Brinkman en L.C. van der Vlugt, die in de jaren 30 experimenteerden met voor die tijd nieuwe materialen als beton en staal, zijn de schep pers van dit half in het groen verscholen woonhuis. Omdat het een typisch voorbeeld is van hun vernieuwende stijl, werd de 'witte villa' door de Rotterdamse Kunststichting uitverkoren als Schiedams aanlooppunt voor de Dag van de Architectuur. Een uitzonderlijke eer, vindt- de huidige bewoonster, Ahita Dirkzwager. Uit angst voor drommen nieuwsgierigen hield zij haar deelname aan hetevenement aanvankelijk liever zo veel mogelijk uit de publiciteit. Maar aan die ge heimhouding werd zo strikt dé "hand gehouden, dat nu vrijwel niemand op de hoogte blijkt van het open huis op 1 juli. En dat was nu ook weer niet de bedoeling. Het heeft mevrouw Dirkzwa ger altijd verbaasd dat Brink man en Van der Vlugt zo wei nig erkenning kregen voor hun werk. Eigenlijk kwam daarin pas verandering toen twee studenten van de techni sche universiteit 'in Delft en-, kele jaren geleden een mono grafie over hen publiceerden. Dat geschrift van Joris Mole naar en Jeroen Geurts bracht een brede belangstelling op gang voor de twee Nederland se architecten, die zich lieten inspireren door de Franse bouwmeester Le Corbusier. Die internationaledoor braak kwam overigens wel laat' van Van der Vlugt, die in 1936 overleed, zijn in de loop der tijd al heel wat bouwwer ken afgebroken. Voorbeelden, van scheppingen, die de sloop woede gemakkelijk weerston den, zijn het Feyenoord-sta- dion en de Van Nelle-fabriek in Rotterdam. Een architect verzorgt woens dag de rondleiding in de 'witte villa' van Schiedam. Drie weken omrijden Schiedam Het gedeelte van de, Burgemeester Honnerlage Gretelaan tussen de Alphons Ariënsstraat en Jan van Zutp- henstraat is sinds gisteren afgesloten voor alle verkeer. Gedurende drie weken wordt er herbestraat. De omleidingsrou tes worden met oranje borden aangegeven. Vlaardingen Het Vlaardingse uitgaanscen trum wint binnenkort aanzienlijk aan aantrek kingskracht. Het initiatief van Ben Vuyk, eigenaar van café-restaurant d'Ou- de Stoep, om de binnen stad te verrijken met een groot, feestelijk verlicht terras is na een jaar on derhandelen goed bevon den door het Vlaardingse gemeentebestuur. De vergunning om het plan te realiseren is inmiddels in han den van Vuyk, die zo snel mo gelijk de daad bij het woord wil voegen. Vijf hij elkaar ge legen horeca-etablissementen (d Oude Stoep, De Molm, café Centraal, de Sherry-bar en de Panda) zullen gezamenlijk borg staan voor de kosten, die de uitvoering van het idee met zich meebrengt. „Het is een gegeven, dat er te weinig terrasjes zijn in het centrum", verklaart Ben Vuyk zijn initiatief. „Ongeveer een jaar geleden heb ik een ver gunning aangevraagd om ver andering te brengen in die si tuatie, maar de gemeente heeft lange tijd haar bedenkingen gehad tegen de plannen. Een onderzoek van het bureau Wilma naar de aantrekkelijk- 5 heid van de Vlaardingse bin- 5 nenstad heeft de doorslag ge- a geven. In dat rapport werd ge- conoludeerd, dat de stad vele 1 gebreken heeft, behoorlijk verouderd is, maar ook te wei nig terassen bezit om te kun nen concurreren met bijvoor beeld het Stadhuisplein in Rotterdam". Echter ook de collega's van Vuyk hebben lange tijd een afwachtende houding aange nomen. „De meeste horeca- mènsen denken te veel aan hun eigen belangen. Ze verge ten collectief te denken. Een gezellige aankleding in de bin- nenstad maakt geheel Vlaar dingen als uitgaanscentrum aantrekkelijker. Iedereen, die hier werkzaam is in de horeca, wordt dus wijzer. Het is een stuk promotie voor deze stad". Ben VuyK zit zelf ook graag op het terras langs het oude stoepje, waarnaar hij zijn café-restaurant heeft genoemd. er af en toe wat artiesten op treden. Geen rockbands, maar gewoon wat straatmuzikanten om de klanten wat gezellig heid te bieden". Verlichting „De hoofdzaak is, dat de ver lichting snel is aangebracht. Dat veraangenaamt de sfeer al behoorlijk. Het zou fijn zijn, als ook de Visbank weer ver licht zou worden. Tijdens Vlaardingen-700 was dat wél het geval. Alle faciliteiten ziin nog aanwezig. Het is toch één van de weinige monumenten in Vlaardingen". „We werken met één kleur. Waarschijnlijk geeL Vanaf bakkerij Boer tot aan Ver meers verf- en glashandel en vanaf het Griekse restaurant Delphi tot aan het eind van de Brede Havenstraat wordt ver lichting geïnstalleerd. Er wor den zo n 150 stoelen geplaatst- Het is verder de bedoeling, dat Investering „Het is voor ons een behoorlij ke investering. Die aluminium tafels kosten bijvoorbeeld 260 gulden per stuk. Het zou daar om prettig zijn als de gein een- te wat bijdraagt, omdat het ini tiatief tenslotte ten goede komt aan de gehele stad. En aan de bestrating hier mag ook best wat gedaan worden", denkt Vuyk hardop. „Het enorm ongelijk". Voorlopig is de stevige uitba ter al tevreden met dé ver strekte vergunning, die het mogelijk maakt dat een lang bestaand plan verwezenlijkt kan worden. Wanneer het ter ras voor de eerste maal in ge bruik wordt genomen, is nog niet bekend. Evenmin heerst er op dit moment zekerheid of die openstelling gepaard gaat met een feestelijk tintje. „We zijn bezig, net zo zeer als we overwegen in de toekomst een straatmuzikantenfestival houden", besluit Vuyk. Wie gevoelige ogen heeft of contactlenzen draagt, kan toch zon der gevaar voorinitaties make-up gebruiken. Dankzij de speciaal ont wikkelde Eye Care oogcosznetica, verkrijgbaar in de meest modieuze tinten. Dit bijzondere programma is uitslui tend verkrijgbaar bij de ogenspecïalïst bjj uitstek: - Maassluis, tel. 01899-13148 Vlaardingen, tel. 010-4353988 Vlaardingen De bouw van een schutsluis en een brug in en over de haven zal het verkeer behoorlijk wat overlast bezorgen. Begin augustus wordt de Westhavenkade tussen de spoorwegovergang en de Galgkade gedurende een half jaar afgesloten. Alleen voor fietsers en voetgangers komt er een nood verbinding, de rest van het verkeer moet omrijden vie de overweg bij de Wagnerstraat Ondernemers met een bedrijf aan de Westhavenkade zijn niet blij met deze omlei ding. Zij vrezen dat leveranciers en klanten van buiten de stad geen wijs kunnen uit de alternatieve route via Deltaweg en Maasboulevard. Onaangenaam verrast zijii de ondernemers ook met de mededeling dat kort nadat de Westhavenkade weer wordt opengesteld, de Deltaweg dicht gaat voor asfalte- ringswerk. Het verkeer moet dan weer wennen aan de omgekeerde situatie. Voor de bewoners van beiaardenflat de Bolder op het havenhoofd brengt het werk in de haven ook ongemakken met zich mee. Ouderen en mensen die slecht ter been zijn zullen grote moeite hebben de noodverbinding over de spoorlijn te 'nemen', want die wordt volgens de gemeente nogal provisorisch aangelegd. Het verkeer op de Oosthavenkade zal geen hinder van het werk aan brug en sluis ondervinden. Daar kan het in beide richtingen blijven rijden. Schiedam Bewoners vereniging Schiedam-Zuid wil dat er zo snel mogelijk een einde komt aan de le vensgevaarlijke verkeers situatie bij de brug over de Westerkade. Een serie vluchtheuvels aan weers zijden van de brug leidt te veel de aandacht van au tomobilisten af. Boven dien is de voorrangssitua tie volkomen onduidelijk. Twee weken geleden raakte op de hoek van de Stadhou derslaan en de Westerkade een 10-jarige scholier bekneld tussen een zware vrachtauto en het trottoir. De chauffeur had ai zijn aandacht nodig om zijn truck tussen de vluchtheu vels te manoeuvreren. Hij zag de fietser over het hoofd, met voor de scholier fatale gevol gen: in het ziekenhuis moest een voet worden geamputeerd. "Voor de werkgroep verkeer van de bewonersvereniging een bewijs te meer dat de vluchtheuvels voor een 'rare, in elkaar gedraaide situatie' zorgen. „In de Rozenburgse- straat rijden de bussen van de RET het trottoir aan flarden omdat de weg te smal is en de stoep veel te breed", zegt Wil lem van Vessem namens de werkgroep. De werkgroep vindt ook de draai, die het verkeer moet maken, dat vanuit de Stadhou derslaan de Westerkade wil oprijden onverantwoord. Veel tegemoetko mend verkeer- uit liiiiimiiiiHiiiMiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii Vlaardingen De Vlaarding se politie heeft in de hoge luchtvochtigheïdsgraad van' gisteren en vandaag een on vermoede tegenstander gevon den. De geavanceerde copieer- apparatuur op het bureau wei gert al twee dagen dienst De ongewoon hoge luchtvochtig heid van circa 95 procent is volgens de fabrikant de boos doener. Storingsmonteurs moeten heel wat bedrijfsbezoeken afleggen om vergelijkbare euvels te verhelpen. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiriiiiHiiiiiiiiiiiiirjiiiiiiiiiir Vlaardingen Steen vopr steen verdwijnt de voor malige herberg het Zwar te Paard aan de Korte Dijk van de aardbodem. Deze week begon de slo per zijn verwoestende werk. Het college van Ben W heeft onmiskenbaar- haast met het voltrekken van het vonnis. Op 23 juni kwam in de collegever gadering de uitspraak yan de Raad van State ter tafel, de volgende dag reeds kreeg Ge meentewerken het verzoek de sloper in te schakelen. Die verscheen koud een.week la ter ten tonele. De historische vereniging Vlaardingen was vergeefs bij de Raad van State in beroep gegaan tegen het sloopbesluit van de gemeenteraad. Vorige week deed de vereniging een laatste poging de herberg te behouden. Maar het smeek schrift haalde niets uit: wet-, houder Bas Goudriaan bleef onvermurwbaar-. Amateur-historicus Bert van Bommel blijft het vreemd-vin-, den dat de panden zo snel te gen de vlakte moeten. „Er is geen feitelijke drang, want voor zover wij weten heeft de grond nog geen bestemming". Tegenover het Zwarte Paard staat de stadsboerderij, die de gemeen te enkele jaren gelden voor veel geld liet restaureren. Van Bommel: „Het is toch gek dat je dan de bebouwing aan de overkant zomaar omver haalt? Dat is ronduit dwaas...dat gé- tuigt van geen enkel inzicht". de Rozenburgsestraat, dat voorrang heeft, rijdt zo hard dat er heel wat bijna-ongeluk- ken gebeuren. ~.y De werkgroep wil dat de. vluchtheuvels worden wegge haald en dat duidelijk op de kruisingen aan beide zijden van de. brug wordt aangegeven wie er voorrang heeft Bij de politie heeft Van Vessem tot nu toe weinig begrip onder vonden voor zijn verontwaar diging. Hoofdinspecteur Jan van Hoff zegt geen aanwijzin gen te hebben dat de kruising tot de gevaarlijkste punten in Schiedam moet worden gere kend. V'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1