Olds vertelt alles over dorp Maasland 'Ik ben werkloos en dat is fijn' SPORT 13 Holy is de Record voor Leda Bitanc t»ig Freud helpt Dsmunis ssn gelukkiger leven Zaal nieuwe coaelt| heren Green Eagles ROTTERDAMS NIEUWSBLAD MAAK JE BUURVROUW VASTE KLANT OP DEZE KRANT Oefenreeks ;r: - Vlaardingen g I ijjiuiiiiiiiiiiiMiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiinitnuiuiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii rnii(iiiiiiJiiuiiiiiniiiniiiiiii!iiiiiiiii[ii!iEiii!iiiiiiiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiit!f[!iinii!iiiiiiiiiiii[iii]]iitiiiiiiiiiiii[ini! iwmmhmi Maasland Het gemeente bestuur van Maasland heeft weer een nieuwe gemeente- 'Het 72 pagina's tellende boek werkje vervangt de vorige gids, die alweer twee jaar oud was. De gemeentegids staat vol met informatie en wetens waardigheden over het dorp. Uit een korte historische beschrij ving blijkt, dat het'gebied van. Maasland al vanaf 300 jaar voor Christus was bewoond „Kan een- ïg dorp in Delflands kring op ou derdom van eeuwen bogen op fraaie ligging en vermogen, door ijver van den dorpeling, 't Is Maasland, dat elks oogen streelt, en door 't graveerstift dus natuur lijk is verbeeld". Dit rijm, dat voorkomt onder een gravure van 't dorp Maasland in 'De Neder- landsche stads- en dorpsbeschrij ver1 van Bakker en Van Ollefen, vormt de schakel tussen het he den en verleden. Maasland telt anno 1987 ruim 6000 inwoners. Het grondgebied van de gemeente omvat ruim 2440 hectare. Het landelijk karak ter van het dorp is aanleiding ge weest, dat er zich veel forensen hebben gevestigd. In de gids staat ook, dat de ge meente zich op veeteeltgebïed nog steeds tot één van de beste van de provincie kan rekenen. In Maasland is één grote industrie gevestigd, het bedrijf Lely Indus tries NV. Op het gebied van land bouwmachines is dit één der grootste van Europa. men in het dorp, waarvan de Commandeurshof wel één van de bekendste is. Het is genoemd naar het gebouw, waarin ecuwen gele den de commandeur van Maas land, als bestuurder van de Rid derlijke Duitsehe Orde van de Balije van Utrecht, zijn zetel had. Nog steeds heeft de Duitsehe Orde aanzienlijke bezittingen in Maasland. Nog voor het verschijnen van de gids, die dezer dagen huis aan huis wordt bezorgd, zijn er al mu taties. Postcommandant van de rijkspolitie C.J-J. van Rijsbergen is inmiddels vertrokken. Hij werd plaatsvervangend groepscom mandant in De Lier. Zijn functie in Maasland is nog vacant Ook twee gemeenteraadsleden (Siébe- lirik en Van der Spek) worden in middels door anderen (Van der Kooij en Roza) vervangen. Bij het verenigingsmeuws klop pen de notities van de volleybal verenigingen De Hofstede en Time-Out niet meer. Beide vere nigingen rijn gefuseerd tot UFO (Uit Fusie Ontstaan). W\i£v.\ De gemeentegids geeft ook uitleg van de betekenis van de straatna- 111imnimmmmmmmmmmmm door MARTIN VERMEULEN Schiedam Dammis van 't Zelfde bewijst dagelijks, dat werkloosheid geen synoniem is voor inactiviteit De 46-jarige Gorzenaar er vaart zijn werkloosheid in •Seen enkel opzicht als ramp zalig. Integendeel: meer dan ooit houdt Dammis zich bezig met de zaken, die hem werke lijk interesseren. In feite heeft de werkloosheid van Dammis er in grote mate toe bijgedra gen, dat hij een stuk gelukki ger is geworden. De voormalige bankwerker leeft sinds rijn ontslag, nu een decen nium geleden, bewuster dan ooit „Toen ik werkte had ik het ge voel, dat ik niemand was", zegt Dennis, zoals hij meestal wordt •genoemd. „Na mijn ontslag kreeg ik eindelijk de tijd om me te wij den aan een zelfanalyse. Het re sultaat is, dat ik me nu veel fijner voel". De beginselen van de Duitse psy cho-analyticus Sigmund Freud liggen ten grondslag aan het pro ces van bewustwording, dat van Dennis een ander mens heeft ge maakt Freud stelt, dat het men selijk gedrag voor een groot ge deelte wordt bepaald door het on- bewuste handelen. De mens laat 'zich evenals de dieren leiden door zijn aangeboren instincten. De twee oerinstïncten, Eros (levens lust) en Thanatos (doodsdrang), zijn echter sociaal onaanvaard baar. Onder invloed van de gel dende, maatschappelijke wetten _vindt reeds vanaf de kindertijd -leen proces van verdringing -plaats. Het onbewuste gedrag openbaart zich weliswaar voort durend op andere wijzen denk 'aan de Freudiaanse verspreking maar meestal blijft het beest' %i de mens verborgen. MeestaL Want soms, bijvoorbeeld na alco hol- of druggebruik, verliest de 'mens de controle over dat "beest' in hem. Door psycho-analyse -kunnen de verdringingen wor den opgeheven en de wensen, die toebehoorden aan het onbewuste, -bewust worden gemaakt Of het faltijd van die zinnige wensen zijn, -mag je je afvragen, maar daar "kun je dan ook meteen wat aan doen. Dammis raakte zo'n kwart eeuw s J" a ^geleden, toen hij in München T - "woonde en werkte, na het lezen 'van een artikel zo gefascineerd g^f door het werk van Freud, dat hij "de Germaan voor de rest van zijn J leven in zijn armen sloot „Door zelfstudie leerde ik Duits. Ik ging na het lezen van dat ene artikel steeds meer lezen van Freud en ^vergaarde op die wijze een be- "hooriijke dosis kennis. Meer en "meer paste ik de theorieën van (Freud toe op mijn eigen gedrag. Tk maakte bijvoorbeeld drooma- nalyses en ging intensief na wat mijn fouten en zwakheden wa ren". Gefrustreerd Het leven van Dennis werd ge vuld met in zijn ogen nutteloze arbeid bij een baas èn de ont wikkeling van zijn geestelijke vermogens met de bedoeling om voorgoed af te rekenen met min derwaardigheidsgevoelens. „Ik ben goed gefrustreerd geweest", erkent Dennis ruiterlijk. „Freud heeft me echter het gereedschap gegeven, waarmee ik het voort durende conflict met mezelf tot een goed einde heb weten te brengen. Het gedrag, waarvan je je bewust bent, is maar een topje van de ijsberg. Het gaat om de diepere motivatie van je hande lingen. Freud geeft je de moge lijkheid om jezelf te leren ken nen". „Ieder mens heeft kinderlijke il lusies over zichzelf en rijn gedrag. Als het ideale zelfbeeld niet over eenstemt met de werkelijkheid, ontstaan er conflicten. Dan wor den situaties, waarin dat verschil zich openbaart, vermeden en is er sprake van een minderwaardig heidscomplex", doceert Dennis. Arbeidsethos „Er is moed voor nodig om je ei gen gedrag te analyseren. Ook vergt het veel tijd. Het was voor mij dan ook zeker geen ramp, toen ik werkloos werd. Maar het arbeidsethos is in de westerse maatschappij diep ingeworteld. Wie niet werkt, stelt niets voor. In het begin werd me dan ook voort durend aangeraden werk te zoe ken en maakte men me vaak uit voor profiteur. Dat neemt de laat ste tijd wat af. Tegenwoordig ziet men mij als een slachtoffer". Dammis van 't Zelfde oogt echter nauwelijks als iemand, die te lij den heeft onder rijn werkloos heid. Zijn verregaande belang stelling t -oor het menselijk gedrag houdt hem namelijk iedere mi nuut van de dag bezig. „Op het moment dat ik bij Wil ton-Fijen oord op straat werd ge zet, dacht iedereen dat ik het erg vond, maar ik was juist blij. Ik had voldoende tijd om bewuster te gaan leven. Ik stopte ook met een met het drinken van alcohol. Ik had bemerkt, dat ik dronk om me vrijer te gedragen. Ik ver drong mijn onbewuste angsten. Bovendien", lacht de tengere Schiedammer, „was het finan cieel niet meer op te brengen", waarmee wordt aangegeven, dat het alcoholgebruik van tijd tot tijd de limiet overschreed. Zo'n kwart eeuw geleden werd zelfs de krant gehaald, toen Dammis na een nachtelijke tocht langs de Schie- damse kroegen met een maat in de Schie belandde en bijna de verdrinkingsdood stierf. Universiteit „Ik ben er nu bijna uit", wordt dan, met een triomfantelijke blik in de ogen, toevertrouwd. „Ik heb 8CHIEDAM woensdag 1 juli rommelmarkt met optreden van twee downs, basisschool Harieklno, 17.00 tot 19.00 uur. Informatieavond over het gebied Brugmanstraat. Fabristraat en Van Beverenstraat, De Erker, 20.00 uur. zaterdag 4 juU orgelconcert door Folkert Grond- sma, Grote Kerk, 20.15 uur. concert van de tienmans soulforma- tie Sunset Boulevard, café Podium, 22.00 uur. dinsdag 7 juli musical Spoken op GrlezeSstein ge speeld door leerlingen van de Sauer- Bekkerschool, De Rank,20.30 uur. VLAARDINGEN donderdag 2 Juli lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk, 12.45 uur. MAASSLUIS zaterdag 4 juli orgelconcert door Wlm Voogd, !m- manueikerk, 20.15 uur. Juf Jongerius Duizenden vriendjes en vrien dinnetjes heeft ze in de loop der tijd gemaakt. Maar na veertig jaar zegt 'juf' Jongerius nu defi nitief haar leerlingen vaarwel. Volgend schooljaar staat ze niet meer voor de klas op basisschool De Schakel in VIaardingen. Het (kleuter)onderwijs nam deze week afscheid van Neeltje Jon gerius, die voor haar werk werd beloond met een koninklijke on derscheiding. Burgemeester Fred van Lier speldde haar de gouden eremedaille van de Orde van Oranje-Nassau op. Jannis van Dis Ook wethouder Jan JWaüem to verde vanmiddag in het gebouw van de sociale dienst een gouden eremedaille üit zijn zak. Die was bedoeld voor de scheidende Jan nis Izak van Dis, die na exact veertig jaar overheidsdienst met vut gaat Van Dis werkt heeft vanaf 1962 tot nu op de sociale dienst ge werkt. Vanaf 1981 is hij hoofd van de afdeling algemene zaken. Dammis van 't Zelfde, auto-di- dact: „Ik heb mezelf leren waar deren". mezelf leren waarderen. Minder waardigheidsgevoelens zijn ver dwenen. Ik vergelijk mezelf niet meer met anderen zoals vroeger. Zowel in Leiden als in Rotterdam heb ik getracht om me op univer sitair niveau te bewijzen. Via een colloquium doc turn (mondelinge toelatingstest, MV) kreeg ik kans, maar ik was teveel met me zelf bezig, voelde me te onzeker om een studie psychologie te vol brengen. Op dit moment zou ik het wel aankunnen", komt er zelfverzekerd uit Ondanks het feit, dat andere stro mingen in de psychologie thans meer waarde wordt toebedeeld, blijft Dennis zijn 'grootste kame raad' trouw. „PVeud laat de mens in tact", verdedigt de vrijgezel. „In andere stromingen wordt de mens als een computer voorge steld. Maar de oerdriften rijn es sentieel in het leven. Dat wetende kan ieder mens met behulp van Freud geholpen worden". Werklozèn rijn dus zeker niet fut loos. Dammis van 't Zelfde is ge heel auto-didact en heeft ondanks het gebrek aan een betaalde baan inhoud aan rijn leven weten te geven. „Ik ben.werkloos en dat is fijn", stelt hij op de valreep. De meningen daarover zullen blijven verschillen. Elk stukje Nederland heeft z'n eigen nieuws en z'n eigen krant. Zes dagen per week maken wij die krant. Iedere dag anders en steeds weer even compleet en actueel. Met internationaal, nationaal, regionaal èn veel plaatselijk nieuws. Zo blijf je als lezer op de hoogte van wat er zich afspeelt in de wereld. Van hier tot ver achter de horizon. Politiek, economie, sport, wetenschap, cultuur, teilen, meningen en achtergronden: wij brengen het nieuws vanuit ons eigen perspectief. Objectief en onafhankelijk geschreven. Reden genoeg voor u om een abonnement op het RN te hebben. Maar uw vrienden en bekenden? Weten die ook hoe waardevol een RN abonnement voor hen is? Vertel het hun eens. Wedden dat u in uw enthousiasme iemand abonnee maakt? Als blijk van onze waardering belonen wij u met een handige sleutelhanger in de vorm van een digrtaal klokje met 3 functies: tijd. detum en een lampje waarmee u in het donker probleemloos het sleutelgat kunt vinden. voorl.: (Degene die u opgeeft moet wel minstens 3 maanden abonnee worden.) huisnummer: De nieuwe abonnee Is: Naam: adres: postcode: plaats: telefoon:(i.v.m. controle op bezorging) De nieuwe abonnee krijgt het RN eerst 2 weken gratis en neemt daarna een D maandabonnement kwartaalabonnement B Over de betaling krijgt hij/zij t.z.t. bericht. Stuur deze sleutelhanger naar: Naam:--voorl.: adres:ino.: postcode: - plaats: Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, zen- den naar: Rotterdams Nieuwsblad, afd. abonnemen- ten, Antwoordno. 1579, 3000 VB Rotterdam. Rotterdams Nieuwsblad /PW woensdag /KW> 1 luli 1987 Maassluis Ed Zaal is komend seizoen de nieuwe trainer-coach van Elementum/Green Eagles. Zaal volgt Lieuwe van Loon op, die op eigen verzoek de dames van de Maassluise basketbalver- eniging onder zijn hoede neemt. Die vacature was ontstaan door dat Hans van Hoorn te kennen gaf een jaar te stoppen. Ed Zaal, woonachtig in Zoeter- meer, kan als trainer-coach op een voortreffelijke staat van dienst buigen. De laatste negen jaar trainde hij zowel de dames- als herenselectie van het Kat- wijkse Grashoppers. Met de da mes drong hij vanuit de laagste klasse zelfs door tot de promotie divisie. De nieuwe trainer-coach heeft in de Steendijkpolder de be schikking over nagenoeg dëzefl- de selectie, die vorig seizoeff^fl! de promotiedivisie degradeêrÖe. Alleen Peter van Sluys .keert niet terug. Hij heeft overschl"" ving aangevraagd naar". Voorburg. Indeling reserves Schiedam Het tweede elftal, van SVV is voor de competitie 1987-1988 opnieuw onderge bracht In de reserve divisie A. De leergierige beloften van as sistent-trainer Jan Rotgers moe ten het in die klasse opnemen te gen de sehaduwteams van Ajax, AZ, FC Den Haag, DS'79, Excel sior, Feyenoord, Haarlem, Spar ta, Telstar, FC Utrecht en Vo- lendam. Michel van der Mark moet opnieuw gelaten toestaan, dat een Hagenaar het tweede honk bereikt. door WILFRIED SALOMONS Vlaardingen - Aan de over winningsroes van Ho'y was zondag al een abrupt einde gemaakt door buurman Schiedam, Dat werd door ie dereen ais een slippertje be schouwd. Tegen het Haagse Squeeze, de nummer twee op de ranglijst, zou de roemruch te 'Bruinekool-express' weer het ware gezicht laten zien. Dit draaide uit op een gewel dige desillusie. Met een kans loze 3-9 nederlaag werd kop loper Holy in de pan gehakt. De voorsprong op Squeeze is nu geslonken tot twee punten, maar Holy heeft wel één wedstrijd minder gespeeld. Holy-coach Ab Bruinekool ver koos Danny Rossoni als startende werper. Hij bleek totaal niet te zijn opgewassen tegen die taak. De eerste Haagse slagbeurt werd de nul nog gehandhaafd, maar in het tweede bednjf was het met een goed mis. Maar liefst vijf honkslagen knetterden van de Haagse knuppels. Wonder boven wonder bleef de schade beperkt tot slechts één schamel puntje. Dit was onder meer de verdienste /an een fraai ingestudeerde pick- off op het tweede honk. De Hage naar Ruud van der Zalm stond nog na te genieten van rijn honk- slag, terwijl Rossoni al lang Mi chel van der Mark had bereikt Tevens sneuvelde een wat al te overmoedige honkloper op de thuisplaat na een aangooi van linksvelder Aart Lodder. In de derde slagbeurt van Squee ze was het pas goed raak. Rososo- ni was weer vol goede moed op de heuvel geklommen, maar werd hier pardoes afgeknikkerd. We derom vier vloelende klappen en nog twee maal vier wijd beteken den niet alleen een 5-0 achter stand, maar ook het roemloze ein de voor de 21-jarige Vlaardinger. Tien honkslagen tegen in nog geen drie innings is te veel van het goede. Een 5-0 achterstand is in het toen nog prille begin van de partij helemaal geen onoverko melijk bezwaar. Illusie Dit moet ook 'reliever' John de Vos hebben gedacht toen hij de taak overnam. Deze illusie was slechts van heel korte duur, want de eerste de beste tegenstander deponeerde de bal met een gewel dige uithaal over Aart Lodder en, wat het allemaal nog vervelender maakte, ook over het hek. De twee nog overgebleven honklo pers, nog een erfenis van Rossoni, vierden het feestje gretig mee (8- 0). Vanaf dat moment speelde Holy een verloren wedstrijd. Voor de tweede achtereenvolgen de keer moest Holy ervaren hoe deprimerend het is om tegen een team te spelen dat in de 'winning mood' is. Zondag was Schiedam (dat in Den Haag met 6-4 van Storks verloor) een niet te nemen obstakel. Nu maakte Squeeze, de kweekvijver voor de Haagse hoofdklasser ADO, van Holy een machteloze achtervolger. Over De Vos niets dan lof. Na de daverende dreun van rijn eerste opponent hield hij Squeeze vak? kundig onder de duim. Nog eeri* maal werd hij verwoestend-ge passeerd, maar dat was pas negende inning toen de Vlaafr» dingse slagploeg al keer op keêf had verzuimd de koppositie,waar te maken. - Holy kwam niet verder dan-iès verwaaide en te verspreid vallen de honkslagen. Wederom klettert de nummers drie, vier en 'yjjf (John Jonkers, Kurt Kramef Freher en Aart Lodder) op de slê- glijst in gebreke. Meer dan $rï? 'sprokkelpunten' zaten er toch echt niet in. Geschonden De tweede nederlaag in drie daf gen is in het Vlaardingse kaitjp ingeslagen als een-bom. Voor het weekeinde nog fier koploper, tef- wijl nu als een aangeschoten mus wordt gesnakt naar de zomerstop. De koppositie is nog wel in tact, maar het onoverwinnelijke bib- zoen is enigszins geschonden, 'T-! Meesterknecht Gerard Wapengar en ook in bange dagen (goed voor twee van de zes honkslagen) r.de man die zijn maten altijd overhel dode punt probeert te trekken; ty 7 peerde het dubbele veriies.'Bèt meest trefend. „Als", zei hij, yjède ambitie hebt om hogerop te-ko men, en dat is bij ons duidelijk aanwezig, dan dien je van Squeej- ze en zeker van Schiedam te,w!in,- nen". HOLY 0 0 0 111 1 0 o' 3 SQUEEZE 01700000 1='S Holy: D&iny Rossoni (2 2/3) 2-2-10-0, Uolto dew Vos (6 1/3) 3-1-4-1. SquMXo: Pèrry van dar Zalm (9) 8-5-6-1. SlafigomidUeF den Holy: Gerard Wapenaar 0.500. Danny Rossoni 0 400, Maro Relnders 0.333_eri Kurl Kramer Frehar 0250. K,1 Amersfoort Tijdens de Speedo-finales in Amers foort leverde Leda Bitanc verreweg de beste prestatie van de VZC-afvaardiging. Zij legde de 200 meter wis selslag af in de nieuwe persoonlijke recordtijd van 2.51.3 minuten (was 2.54.1) en op de 100 meter rugslag evenaarde zij haar beste tijd van 1.20.6. Sonja Stein werd op de 200 meter schoolslag zesde in 2.53.0 minuten. Michael Numan raffelde de 200 meter vrijeslag af in 2.12.4 en Martijn van de Maagdenberg liet op'de 200 meter schoolslag de klokken stilstaan op 2.42.5. Dit weekeinde worden in Amersfoort de Ne derlandse kampioenschappen en Speedo-finales voortgezet. Namens VCS komen zaterdag in aktie Caby van Leenen, Sonja Stein, Martijn van de Maag denberg en Leda Bitanc en zondag betreden Michael Numan, Sonja Stein, Karin Stein en (Leda Bitanc de startblokken, %c Vlaardingen De zaterdagse vierdeklas^ Vlaardingen heeft voor het seizoen 1987-1988 aan alle selectie-spelers een uitstekend verzorgd de informatie-brochure uitgereikt. In wezen betreft het een handleiding voor de hele cotm- petitie, met informatie over trainingsbezoek, competitie-indeling, oefenprogramma en cofn- petitie-wedstrijden. De equipe van trainer Koos de Gooijer, die v$pr zijn manschappen op zaterdag 1 augustus-.ae eerste training heeft vastgesteld, werkt in „de aanloop naar de competitie de volgende oefen wedstrijden af: dinsdag 4 augustus 19.00 uur LyraVlaardingen, zaterdag 8 augustus 14i3D uur VlaardingenGSS, dinsdag 11 augustus 15.00 uur VlaardingenRKWIK, zaterdag"!5 augustus 14.30 uur StrijenVlaardingen, zater dag 22 augustus 14.30 VlaardingenRijnmond, dinsdag 25 augustus 19.00 VlaardingenExcrf- sior'20 (bekenj edstrijd) en zaterdag 29 augustus 13.30 Vlaardiri jenExcelsior P. y

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2