m mm Ingeland wil uitzicht op Trekvaart behouden mm mm courant Coöperatie- museum: ideaal pand op stategische plek Zomerfeest De Dijk trekt veel ouderen msBËÈsm VIÜARBiNOS BAGBUIBu - SGHBAMSGHE COUMfï si 65 jaar getrouwd Nieuw conflict in coalitie tl5 Afscheid met éenmusiëal Beschonken achter stuur Ketels gestolen Agenten schieten collega's te hulp Tweede veer op 13 juli in de vaart Vlucht eindigt in politiecel Dominee in Kethel Maasland wil opschieten met gifbelt Niet alleen CDA'ers in de wandelgangen Zomerconcerten op carillon Korte cursus voor een baan Acaciadreef krijgt inspraak Jeugd doet goede zaken B"flB H'wnalraal 61 3131 jj£ V!a»an9an Pcsltws 110. 3130 AC Tg.fa.it OlO-a^g. <35aili6. «50557 - awrtiedaclie; J3<5«e MAANDAG 6 JULI 19S7 Schiedam. Leerlingen van de" hoogste klas ,van basis school De Ouverture in Schie dam voeren morgen- en woensdagavond de musical1 Het vreemde" songfestival' op. Op die manier nemen zij af scheid van de school. De wijk bewoners kunnen de musical morgenavond als een soort try-out zien in de Heijermans- flat. De ouders krijgen een dag later een kans de creatieve op rispingen van hun kinderen te aanschouwen. Beide keren be gint de voorstelling om 19.30 uur. Maassluis De politie van Maassluis heeft bij een alco holcontrole 32 automobilisten aangehouden. In vergelijking met een half jaar geleden, toen ook een controle werd gehou den, is dat een lichte daling. „Maar het blijft een ernstige zaak", aldus een woordvoerder van de politie. „Het zijn er nog altijd veel te veel die we moe ten aanhouden". Twee automobilisten negeer den het stopteken van de poli tie. Eén chauffeur kon door de politie van Vlaardingen wor den ingerekend. Hij reed zijn wagen in puin. Van de 32 in Maassluis aange houden automobilisten moes ten er 14 een bloedproef on dergaan. Achttien mensen kregen een rijverbod opgelegd. Bij een snelheidscontrole op de Westlandseweg in Maassluis deelde de politie liefst 80 be keuringen uit. Door de agen ten werd pas bekeurd, indien de snelheid de 70 kilometer te boven ging. De toegestane snelheid op de doorgaande weg in Maassluis is 50 kilome ter per uur. Eén automobilist maakte het wel heel erg bont door met een snelheid van 108 kilometer over de weg te den deren. Maassluis Uit in aanbouw zijnde woningen in de Steen- dijkpolder in Maassluis zijn vijf zogenaamde combi-ketels gestolen. De dieven konden zonder problemen de wonin gen betreden en de ketels weg halen. De schade is 13.000 gul den. Schiedam Clubhuis De Dijk heeft zaterdag beslist een goede beurt gemaakt bij deoudere bewoners van Schiedara-Zuid en - West Het zomerfeest, met de ene na de andere band, en andere attracties, trok behalve de jongeren die er toch al komen, ook veel nieuwsgierigen die wei eens een kijkje wilden nemen in dat vreemd beschilderde clubhuis. Zo kwamen de buren een keertje op visite: bezoekers van het tegenover gelegen zwembad Zuid en ook pachters van een moestuintje. Sommige Schiedammers, die hun stad niet zo goed kennen en klaarblijkelijk ook de krant niet lezen, dachten zelfs dat het ging om de feestelijke opening van clubhuis Zuid. Maar dat feest *s later gepland, bovendien staat het nieuwe wijkcentrum aan de Dwarsstraat en niet aan de Westfrankelandsedijk. De bands waren van gemiddeld niveau. Meer belangstelling hadden de jongeren voor de kussengevechten boven een bak water, waarin overigens na een paar uur strijd meer modder zat dan water. Het kampvuur brandde tot diep in de nacht. Veel belangstelling voor de bands bestond er niet Vlaardingen Het be zoeken van echtparen, die vijftig jaar huwelijk achter de rug hebben, behoort voor burge meester Fred van Lier en zijn vrouw tot de re gelmatig terugkerende activiteiten. Anders ligt het met echtelieden, bij wie 65 jaar trouw op de conduitestaat prijkt. Vandaag was het weer zo ver. In Drieën-Huy- sen kregen Pieter en Komelïa van Krimpen de gebruikelijke ca deaus, omdat zij elkaar op 5 jiili 1922 in Vlaar dingen 'het ja-woord gaven. Zij zijn respec tievelijk 86 en 83 jaar oud. Meevaller AYR: sparen of meteen uitbetalen De politie van Maassluis moest de collega's van de gemeentepolitie in Maasdijk assitentie verlenen, toen jongeren op de kermis ru zie zochten met de eigenaar van een auto-scooterzaak. De jongeren waren het niet eens met het feit, dat de man laat op de avond zijn zaak sloot. Er ontstond een vecht partij en met assistentie van vier Maassluise agenten kon den de vechtersbazen worden ingerekend. Maassluis De extra veer pont tussen Rozenburg en Maassluis zal niet op 18 juli, maar al op 13 juli in de vaart komen. De tweede veerpont wordt ingezet in verband met de renovatie van de tweede tunnelbuis van de Beneluxtun- jiel. In de spits zullen de beide -ponten om de tien minuten varen. Daarbuiten draaien de boten een kwartierdienst De werkzaamheden aan de tunnel beginnen op zaterdag 18 juli en duren tot 17 augustus. Schiedam Een 15-jarige jon gen uit Den Haag, die vorige week van huis weg liep, is niet ver gekomen. Zaterdag rond middernacht haalden agenten de vluchteling uit een vracht auto aan de 's-Gravelandse- weg. De jongen wilde de nacht doorbrengen in de laadbak. De argwaan van de politie werd gewekt door een bromfiets, die rachter de truck stond gestald. 'De jongen bleek de brommer in Vlaardingen te hebben ge stolen. De Hagenaar kreeg on derdak in de cel. Schiedam/Maassluis Bij de Nederlands hervormde kerk •/in Kethel en Spaland heeft een nieuwe predikant zijn in trede gedaan: N.K. Mos uit Hoenderloo. In Ommoord en Zevenkamp is dominee J. Korf uit Maassluis begonnen met zijn werk voor de gerefor meerde kerk en de hervormde wijkgemeente. Schiedam „Ik denk dat u in vele opzichten tevre den kunt zijn met deze nieuwe museumlocatie.' Het is in vele opzichten een ideaal pand, strate gisch gelegen op Schie dams toeristische route". Voordat burgemeester Reinier Scheeres zaterdagmiddag het nieuwe Coöperatiemuseum op de hoek van Lange Haven en Appelmarkt opende, bena drukte hij in een redevo in de aula van het Stede Museum hoe blij hij is met nieuwe museumlocatie. En hij was niet de enige, Maasland De provincie is als beheerder verantwoorde lijk voor een oplossing voor het verontreinigingsprobleem aan de Maaslandse Dam, nabij de Gaag. Aan de achterzijde lekken giftige stoffen uit de voormalige vuilnisbelt van Maasland- Wethouder Piet Houtenbos is enigszins teleurgesteld, omdat nog steeds niet bekend is boe de provincie de verontreini ging zal aanpakken. Een ge sprek met het hoogheemraad schap Delfland over eventuele maatregelen had hem niet verder geholpen. Wel was hem duidelijk geworden, dat Delfland'inmiddels actie in de richting van de provincie heeft ondernomen. De verontreiniging is begin april door veehouder _M.P. Graveland in de publiciteit ge bracht. Zijn land grenst aan de oude belt, die in de jaren 1974- 1975 werd gesloten en met grond werd afgedekt. Grave land meende, dat maatregelen op een door Delfland uitge brachte rapportage te lang op zich lieten wachten. Volgens het rapport van Delf land is er sprake van een dui delijke verontreiniging met chemisch oxideerbare stoffen, stikstofverbindingen, fosfaten en chloride. Verder zijn hoge concentraties van polycycli sche aromatische koolwater stoffen als n af tal een en fenan- treen geconstateerd. Houtenbos verzekert, dat het gemeentebestuur binnen twee maanden een reactie van Delf land wil vernemen. „En die twee maanden lopen al vrij snel af", merkt de wethouder op. bleek. Ook museumdirecteur Jaap van der Most kon zijn ge luk niet op: hij bedankte met name het gemeentebestuur voor de verkoop van het pand tegen een symbolisch bedrag de Juniorkamer en de stu denten van de Reinwardt Aca demie voor Museologie voor het realiseren van het museum „op deze excellente plek". De burgemeester liet zijn aan dachtig gehoor ook nog weten dat het winkeltje wel bijzon der op zijn plaats is aan de Lange Haven: „Reeds in 1888 bevond zich in het pand een winkel in grutterswaren. Net als toen kunnen de mensen nu dus weer losse waren kopen op deze plek", aldus de burge meester. En toen ging het op naar het nieuwe museum, waar men zich verdrong om naar binnen te mogen. Eenmaal in het mu seum wordt de bezoeker in chronologische volgorde een beeld geschetst van de Coöpe ratie. Grote plakkaten met fo to's en verbindende teksten geven de weg door de geschie denis van de Co-op aan. Zd wordt er aandacht besteed aan de ontstaansgeschiedenisvan de Coöperatieve, de achterlig gende sociaal-democratische ïdeeén en de maatschappelijke 3 veranderingen, die bijgedra- 5 gen hebben tot de ondergang 5 van de Co-op, De geëxposeer- S de klokken, reclameposters en o crisispaketten, die in de jaren dertig aan werklozen uitge deeld werden, ontlokten met name bij de wat oudere bezoe kers heel wat blijken van her kenning. De studentes, die zorg hebben gedragen voor de inrichting, blijken naar eigen zeggen "be hoorlijk in het diepe gegooid te zijn' met het project. „Als tweedejaars studentes hadden wij eigenlijk totaal geen erva ring met het inrichten. Daar is de afgelopen weken in ieder geval wei verandering in ge komen", aldus Karin Tho- mann, die samen met Josette van Leeuwen, Anneghien Ca- noy en Anke Stapels verant woordelijk is voor de inrich ting van het museum. Door tal van bezoekers werden de da mes gecomplimenteerd met bun werk. „Wij ztfn daar heel blij mee, maar eigenlijk zegt het nog niets. Volgende week komen onze docenten kijken, en die zullen wel zeggen dat de lampen verkeerd hangen of zo", aldus de dames. De leken op het gebied van museumin richting hebben zaterdag waarschijnlijk alleen kritiek gehad op het ontbreken van airconditioning in het pand. Burgemeester Reinier Scheeres moest een trapje beklimmen om het naambordje aan de gevel van het Coóperatïemuseumte completeren. Maasland Van meet af aan heeft de woningbouw in de Commandeurspolder bezwaren opgeroepen, vooral van natuur- en landschapsbeschermers. Maar zelfs nu de polder al flink is vol gebouwd, zijn er nog bezwaren tegen verdere uitbreiding van Maasland, maar nu van de nieuwe bewoners. Een bewoner van de Kluïska- de wil achter in zijn tuin twee bungalows laten bouwen, maar de omwonenden aan de Inge land hebben grote bezwaren. De publieke tribune bij de commissie voor ruimtelijke or dening zat dan ook vol. In ja nuari had de commissie net bouwplan afgewezen. Toen ging het nog om drie wonin gen, Maar nu er één pand is geschrapt, bleek de VVD bij monde van Ellen-Joy Groos- man overstag te zijn gegaan. Méér bebouwing aan de Kluis- kade is wenselijk, vond zij, maar het landschappelijk aan zien wil ook wat Maar de bewoners van de In geland foeteren: toen zij er gingen wonen, kregen zij de toezegging een vrij uitzicht te houden op de weiden langs de Maassluise Trekvaart De plannenmaker zelf is ook ge- 'schokt: „Ik woonde hier al lang voordat die huizen kwa men. Toen had ik pas een vrij uitzicht. Zelfs tegen twee dak kapellen, die zo op mijn tuin uitkijken, heb ik me niet ver zet". Het voorstel van B en W om de bouw toe te staan werd nu gesteund door CDA en WD, Een alternatief kwam van PvdA en Open Groepering: zij zouden het een aardig compro mis vinden als er maar één woning komt, bereikbaar via de Kluiskade, zodat een nieu we weg naar de Ingeland, de Dijkgraaf of de Heemraad niet nodig is. Vlaardingen Een meevaller van ander half miljoen gulden per jaar /dreigt de wankele politieke verhoudingen in Vlaardingen verder te verstoren. Vlaardingen bespaart het bedrag met in gang van 1987 op de leverantie van huis vuil aan de Afvalver werking Rijnmond NV. De toeslag per ton afval, die tot nu toe werd betaald "om de miljoenenverliezen van de AVR in het verleden af te dek ken, komt dan te ver vallen. Vlaardingen was als aandeelhou der van de AVR mede verantwoorde lijk voor die verlie zen. De politieke partijen denken totaal verschillend over de be steding van het geld. Het col lege van B en W wil de ander half miljoen jaarlijks apart leg gen, omdat de AVR in 2003 nieuwe verbrandingsinstalla ties moet aanschaffen. Maar diverse fracties, waaronder die van de PvdA, de SP en de PSP/CPN/PPR, willen niet zover vooruit kijken. Hoe te zijner tijd het geld voor een nieuwe verwerkingsfa briek bij elkaar gebracht wordt, vinden zij een zaak voor de komende generaties. De Vlaardingse bevolking van nu moet van de meevaller kunnen profiteren. Tenslotte heeft die jaren achtereen hoge reinigingsrechten betaald om de tekorten bij de AVR weg te werken. Ook in de VVD gaan stemmen op om het geld ongeveer 40 gulden per gezinaan de bur gers uit te betalen. „Wat er na het jaar 2000 gebeurt, zien we tegen die tijd wel", is in de wandelgangen te vernemen. „Veertig gulden is minstens goed voor een paar schoenen", herhaalt een raadslid het argu ment van enkele weken gele den, toen het college besloot 25 gulden uit te keren alleen aan die burgers die hun gas-, licht en waterrekening automatisch via de bank afschrijven. Dat niet alle 'abonnees' van het energiebedrijf in de winst mochten meedelen, wekte in brede kring weerstand. Los van de meevaller van 1,5 miljoen krijgt Vlaardingen dit jaar ruim 600.000 gulden van de AVR terug, omdat de prijs per ton huisvuil aan het einde van bet boekjaar lager bleek uitgevallen dan was geraamd. Ook dit geld wil CDA-wethou- der Chris van Roon (finan ciën) gebruiken om oude schulden van de AVR weg te werken. De 800.000 gulden, die Vlaardingen vorig jaar terug kreeg, werden voor hetzelfde doel gebruikt In de wandelgangen lopen niet alleen CDA'ers. Wie vrijdag het artikel las onder de kop 'CDA-plan voor theater bij Vijfsluizen', >zal tot de conclu sie zijn gekomen dat de inhoud van het artikel iets heel an ders aangaf. De kop was dan ook fout. Het artikel behelsde de kritiek van PvdA-fractie- leider Brouwer op het CDA- plan voor de Schiedamse bin nenstad, en daarop had de oor- spronkelijke kop betrekking Brouwen CDA-plan bevat niets nieuws. Het artikel besluit met de toe voeging, dat in de wandelgan gen van de Schiedamse poli tiek het idee is geopperd sa men met Vlaardingen een the ater te bouwen op de gemeen tegrens, bij Vijfsluizen. Ten onrechte werd dit voorstel aan het CDA opgehangen. Het idee is gerezen in een gedachtenuit- wïsseling tussen verschillende politieke Schiedammers, en nog los van de vraag of het om een serieus voorstel gaat, moet worden benadrukt dat geen enkele partij hiervoor de eer opeist Schiedam Stadsbeiaardier Addie de Jong geeft op vier maandagavond in juli concer ten op het carillon van de Grote Kerk. Elke avond staat in het teken van een andere nationaliteit. Vanavond speelt De Jcng Engelse melodieën, volgende week maandag staat er Franse muziek op het pro gramma. Op 20 juli komt Italië aan bod, en het laatste concert staat in het teken van Neder landse klanken. Na afloop van ieder concertos er gelegenheid de toren te be klimmen. Dat kan vanaf onge veer half negen. De concerten beginnen telkens om acht uur. Schiedam Het gewestelijk arbeidsbureau kan in de maanden augustus en septem ber twintig cursisten plaatsen voor de dagopleiding tekstver werken. De opleiding duurt slechts drie weken, maar biedt volgens het uitzendbureau zeer goed uitzicht-op een baan. Dat perspectief is gebaseerd op de ervaringen, die met 40 an dere werkzoekenden eerder dit jaar zijn opgedaan. De meesten van hen hebben in middels een administratieve baan aan de korte opleiding overgehouden. Omdat het bedrijfsleven nog steeds legio mensen kan plaat sen die met een computer overweg kunnen, is samen het uizendbureau Start en het Centrum voor Vakopleiding een nieuwe cursus opgezet. Geïnteresseerden kunnen bij het arbeidsbureau in Schiedam informeren of zij aan de toela tingseisen voldoen. Vlaardingen Bewoners van de Acaciadreef krijgen na de zomer gelegenheid hun zegje te doen over de bouwplannen op de hoek van hun straat en de Olmendreef. Dat heeft wet houder Bas Goudriaan gezegd als reactie op een brief van de vereniging van huiseigenaren. De leaen van de vereniging Eigen Woningbouw Vlaardin gen vinden, dat de gemeente niet zonder overleg met de buurt huizen kan bouwen op het grasveldje, dat jarenlang braak heeft gelegen. Deze week diende het ge meenteraadslid Cor de Jonge, (SGP/GPV/RPF) een voorstel in om de grond voor de acht toekomstige woningen^ anders te verkavelen, zodat er par- keerrruimte vrijkomt voor be zoekers van de Vredeskerk. Goudriaan heeft beloofd De Jonges alternatief 'mee te ne men' in de planvorming. Maassluis Aan de kinder- markt in de knusse Maassluise binnenstad deden zaterdag ruim 200 kinderen mee, die hun spullen aan een koop graag publiek konden slijten. Ondanks de concurrentie van het warme weer hadden de verkopers in spé niet te klagen over gebrek aan belangstel ling. Van alles wisselde van ei genaar. Oude platen van Cor- rie de Rekels, Adamo en an dere sterren uit vervlogen tijd ig aftrek, evenals vonden oude stripboeken Zo bracht de kindermarkt niet alleen de verkopers plezier. Ook de kopers toonden zich uitermate ingenomen met^de koopjes.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1